Методика навчання гри на ложках методична розробка з музики на тему. Методика"обучение игре на ложках, как средство развития музыкальных способностей" Игры с деревянными ложками для детей!}

МКОУ «СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА №2» Майстер-клас гри на ложках Автор: вчитель музики Мартинова Інна Валентинівна Г. Людиново 2012    Мета: пробудити інтерес до російської народній культурі, фольклорної музики, російським народним музичним інструментам, навчити найпростіших прийомів гри на ложках Завдання: Освітня: знайомство з дерев'яними ложкамияк народним шумовим музичним інструментом (історія, виготовлення, різноманітність дерев'яних ложок), відпрацювання прийомів гри на ложках, удосконалення виконавської майстерності. Розвиваюча: ритмічне тренування, розвиток музичності, виразності виконання фольклорних музичних творіву супроводі гри на ложках. Виховна: виховувати культуру виконання на народних інструментах, прищеплювати інтерес та повагу до традицій російської народної музичної культури. Вік дітей: 7-9 років, Тип заняття: показове, комбіноване. Форми роботи: групова, фронтальна, індивідуальна. Методи навчання: бесіда, пояснення, демонстрація, метод ілюстрації, ігрові методи, практична робота(Гра на ложках). Обладнання для освітян: проектор, екран, комп'ютер, презентація «Вятські, смоленські ложки сільські», дерев'яні ложки. Обладнання для учнів: ложки дерев'яні. Хід заняття 1. Організаційний момент. Здрастуйте, хлопці! Сьогодні ми маємо незвичайне заняття. Ви дізнаєтеся трохи більше про старовинний російський народний інструмент і навчитеся деяким прийомам гри на ньому. Ви його добре знаєте. Згадати та назвати його допоможе загадка. Дерев'яна подружка Без неї ми, як без рук. На дозвіллі - веселощі І нагодує все навколо. Кашу прямо носить у рот, І обпалитися не дає. (Ложка) (слайд № 1,2) 2. Вступна розмова, історична довідка. Час виникнення на Русі ложок як музичного інструменту поки що не встановлено. Перші докладні відомості про них з'являються в кінці XVIIIстоліття і свідчать про широкому поширенніїх серед селян. Те, що інструмент побутував задовго до кінця XVIIв. побічно свідчать лубочні картинки, які стосуються XVIII - XIX століть. (Слайд3). Наприклад, зображені ложки в руках "потомствених" скоморохів Савоські та Парамошки. Їхні інструменти забезпечені бубонцями. Під іншою картинкою, що зображує козу і ведмедя є напис: "Ведмідь з козою прохолоджується, на музиці своїй бавляться. навприсядок танцює". 3. Вивчення нової теми Спочатку ложки були предметом домашнього вжитку. Їх робили з осики, берези, вільхи та липи. (Слайд № 4) Спочатку заготовляли невеликі дерев'яні брусочки - байдики. Ви чули такий вираз – «бити байдики»? Вважалося, що бити байдики – це найпростіша робота при виготовленні ложок, виконував її часто найледачіший підмайстр або учень. Тому й зараз, коли хочуть сказати, що хтось лінується, кажуть: "Баклуші б'є!" (слайд№5) Спеціальними інструментами з байдики вирізали ложку, обробляли її, щоб зробити гладкою та зручною. Майстри намагалися зробити ложки гарними, розписували та прикрашали їх. Саме тому ложки з різних галузей Росії відрізняються одна від одної. Геометричним різьбленням прикрашені хотьківські ложки (слайд № 6), розписом – хохломські (слайд № 7); випалюванням – вятські (слайд № 8) різних містахРосії створювалися "свої" ложки. (Слайд 9,10,11). Готові ложки покривали лаком і обпікали в печі. (Слайд № 12) За дзвінкість і простоту в освоєнні, ложки стали використовувати як музичний інструмент (слайд № 13). Згодом з'явилися так звані віялові ложки. (слайд№14).. На таких ложках грають справжні майстри. Їх називають ложкарі (слайд № 15). Навіть сьогодні, в наш час сучасної музики, російським ложкам присвячують пісні Перегляд відео «Вятські, смоленські, ложки сільські». Хлопці, яка ложка у мене в руках? Правильно – хохломська. Повіками вдосконалювалася форма ложок. Коли люди винайшли міцніший матеріал для їх виготовлення, наші російські дерев'яні ложки стали предметом мистецтва. Вони популярні у Росії, а й там. Тисячами їх вивозять іноземці до себе додому як сувенір. Ще б пак: легкі, красиві. Це і старовинний предмет побуту, музичний інструмент. Існує безліч прийомів гри на ложках. Я вас познайомлю із деякими з них. 4. Гра «Ромашка»  На пелюстках ромашки написані прийоми гри на ложках, діти відривають пелюстки, читають, що написано, педагог показує і коментує, як виконується кожен прийом. Гра двома ложками. Найпростіший прийом гри на ложках. Живці ложок знаходяться в обох руках, у кожній руці по ложці. Черпаки ложок звернені один до одного тильними сторонами, які при ударі утворюють характерний сухий звук З освоєння цього найпростішого прийому починається навчання гри на ложках. Можливість без особливого навички виконувати найскладніші ритмічні малюнки дозволяє дитині одразу включитись у процес творчості.  «Коника» – кладуть одну ложку опуклою стороною догори на ліву долонюі, створивши таким чином своєрідний резонатор, ударяють по ній іншою ложкою. Звук нагадує цокання копит.  «Маятник» – це ковзаючі удари ложки об ложку, що нагадують рухи маятника. Вдаряють тильними сторонами ложок або ручкою однієї ложки об тильну сторону іншої. Ложки можна тримати як у вертикальному положенні, так і горизонтальному. «М'ячики» – обидві ложки тримають у правій руцітильними сторонами один до одного наступним чином: одна між першим і другим пальцями, друга між другим і третім пальцями. На рахунок один, два, три, чотири вдаряють ложками по коліну, ложки, як м'ячики, відскакують від коліна. • «Трискання» найпоширеніший виконавський прийом – ложки ставлять між коліном та долонею лівої руки та виконують удари.  “Коліночки” – ударяють ложками по долоні лівої руки та по коліну сусіда праворуч. "Дуга" - на рахунок "один" - удар ложками по коліну. На рахунок "два" - удар ложками по лікті лівої руки. «Сонечко» – ударяють ложками по долоні лівої руки, поступово піднімаючи руки і обводячи навколо голови ліворуч, виходить коло. «Коло» – ударяють по долоні лівої руки, плече лівої руки, плече правої руки, коліно правої ноги. 5. Закріплення прийомів гри на ложках. А тепер візьмемо ложки та повторимо ці прийоми. Гості також можуть скуштувати. Але спочатку правило гри на ложках:  Ложками не махаємо, тримаємо ручками до себе, щоб не зачепити сусіда. Сильно їх не б'ємо, граємо акуратно та дбайливо, у кожній ложці закладено працю та майстерність російських умільців. 6. Підсумок заняття. А зараз я пропоную вам усім разом створити великий оркестрложкарів. Я показуватиму прийом гри, а ви його виконуватиму. Всім добре відома російська народна пісня "Світить місяць". Зараз ми всі разом і наші гості гратимемо на ложках. Слухайте музику та один одного, і все у вас вийде! Гра на ложках під мелодію російської народної пісні"Світить місяць". Дружно – не важко, а нарізно – хоч кинь. Справжні чудеса допомагає нам творити дружба та згуртованість. Хто дуже старається, у того й чудеса виходять. Наше заняття закінчено. До побачення! Муніципальний казенний навчальний заклад Середня загальноосвітня школа №2 Майстер-клас гри на ложках. Вчитель: Мартинова І.В. м. Людинове 2012р.

Ігри – вправи з музичними інструментами для дітей молодшої групи

Крючкова Світлана Миколаївна, музичний керівник МДОУдитячий садок № 127 «Північна казка» м. Петрозаводськ
Призначення:матеріал розрахований на дітей 3-4 років (2 молодша група), може бути корисним музичним керівникам та вихователям. Ігри-вправи з музичними інструментами можна включити як фрагмент у розвагу, або будь-яке заняття з дітьми.
Ціль:розвиток творчих здібностейдітей
Завдання:
-навчати прийомам гри на музичні інструменти
-розвивати творчу уяву
-розвивати ритмічний слух

«Вранці сонечко прокинеться»

(Вправа з ложками)

Для музичного супроводу гри можна використовувати будь-яку російську народну мелодію, наприклад, «Ах ви, сіни», «Світить місяць»…).

Ведучий:(Показує сонечко)
Навколо сонечка, друже,
Стань скоріше в гурток.

(Діти встають у коло, сонечко можна покласти в середину кола. На підлозі по колу розкладені дерев'яні ложки за кількістю дітей (2 ложки на кожну дитину)

Ведучий:Діти, сонечко приготувало нам ложки і хоче, щоб ми для нього зіграли.

Діти присідають навпочіпки біля своєї пари ложок.

Вихователь чи музичний керівник каже текст, діти слухають. Потім під музику діти ритмічно грають на ложках


Ведучий:

1. Вранці сонечко прокинеться,
Одразу діткам усміхнеться.
Дітки із сонечком встають
У ручки ложечки беруть.

Під музику діти повільно піднімаються, беруть ложки до рук.

2. Дітки ложки в руки взяли,
Дружно в ложки застукали.


Вдаряють ложкою об ложку перед собою

3. Ми зараз розтопимо піч –
Треба млинців спекти.

Трохи нахиливши корпус з ложками вправо, ліва рука з ложкою зверху, потім те саме вліво – «печемо млинці»

4. Нам час повеселитися,
У каруселях покататися.

Крутуються навколо себе топаючим кроком, грають на ложках, тримають їх перед собою

5. З вами ми зараз, хлопці,
Пограємо разом у хованки.

Вдаряємо ложками перед собою на сильну частку музики, потім відводимо руки за спину і ударяємо в ложки за спиною

6. Будемо в гору підніматися,
А потім із гори спускатися.

Поступово піднімаючи прямі руки нагору, швидко ударяючи ложками, потім опускаємо руки вниз, ударяючи ложками

7. Наші ложки так втомилися,
Дуже весело танцювали.
На підлогу ложки ми покладемо
І долоні разом складемо.
Ми трохи відпочинемо,
І знову танцювати почнемо.

Діти сидять навпочіпки, руки під щічкою - відпочивають

Як ми весело танцювали,
Дружно ложками стукали.
Сонце посміхається,
Значить, йому подобається.

"Музики".

(для гри-вправи можна використовувати ляльковий театрабо іграшки)
Кожен персонаж приносить із собою кошик з музичними інструментами за кількістю дітей


1. Петя-півник іде.
Він кошичок несе.
А в кошику іграшки,
Пустотливі брязкальця.

Брязкальця дзвонять,
Всіх довкола повеселять.
(під будь-яку веселу музику ударяємо брязкальцем по долоні)


2. До нас лисичка прибігла,
Палички нам показала.
Ми до лисички підійдемо,
До рук палички візьмемо.

Паличками вдаряємо,
Дуже весело граємо.

(стукаємо під музику паличками)


3. У гості курочка прийшла,
Маракаси принесла,
До курочки ми підійдемо,
Маракаси ми візьмемо.

Маракаси ми візьмемо,
Дружно ними вразимо.

(Під музику трясемо маракасами - можна використовувати великі яйця від кіндер-сюрпризів, наповнивши їх крупою)

Музиканти гарні,
Усі грали від душі.
Приготуйте всі долоні,
Нам поплескайте трошки.

Лариса Шкурська
Майстер-клас «Вчимося грати на ложках»

Майстер клас« Граємо на ложках"

Цільмайстер-класу: вивчення учасниками майстер-Класу питання використання росіян народних інструментіву навчанні дітей дошкільного вікуу рамках навчально-виховного процесу у ДОП.

Завдання:

Ознайомити учасників майстер-класу з різними народними інструментами та їх використанням у процесі музичного вихованняу ДОП.

Ознайомити учасників із методами прийомами гри на ложках.

Підвищити рівень професійної компетентності педагогів їхню мотивацію на системне використання на практиці.

Добридень. Шановні колеги!

Тема майстер класу« Грана дитячих музичних інструментах як засіб розвитку музичних здібностейдошкільнят»

Грана музичних інструментах – це один із видів дитячої виконавської діяльності, яка надзвичайно приваблює дошкільнят. У процесі гри на музичних інструментах удосконалюються естетичне сприйняття та естетичні почуття дитини. Вона сприяє становленню та розвитку таких вольових якостей, як витримка, наполегливість, цілеспрямованість, посидючість, розвивається пам'ять та вміння сконцентрувати увагу.

Грати на музичних інструментах можна використовувати в різних умовах.

У безпосередній освітньої діяльності;

у театральній діяльності;

Виступи на святах;

Гурткова робота;

У різних видахдіяльності:

Слухання музики;

Музично – ритмічний рух.

Застосування музичних інструментів в освітній діяльності та повсякденному життізбагачує музичні враженнядошкільнят, розвиває їх музичні здібності. Грана ударних інструментах, які мають звукоряду, допомагає виробити почуття ритму, розширює темброві уявлення дітей. Крім того, грана музичних інструментах розвиває волю, прагнення досягнення мети, уяву. Тому необхідно розвивати музичні здібності дітей, давати можливість вільно імпровізувати на народних інструментах, розвивати творчу уяву. Зробити освітній процесНайцікавішим для дітей.

Сьогодні я хочу вас навчити грати на дерев'яних ложках. Хто і коли перший додумався перетворити наші звичайні їдальні ложкив ударний інструмент, сказати тепер неможливо. Але те, що це найпростіший, найколоритніший і найпоширеніший інструмент російського народу, - безперечний факт

Дерев'яні ложкибули у кожній сім'ї та були предметом обіднього столу. Ложкивиготовляли з берести, вільхи, липи, прикрашали різьбленням, розписом, випалюванням та покривали лаком. Поки що батька розписували ложки, вони давали дітям їх пограти. Почувши стукіт ложки про ложку, так і пішла гра на ложках, А кмітливий російський народ вигадав різні прийоми гри.

Починати навчання прийомам гри на ложкахбажано з розминки кистей рук:

1. Ці вправи допомагають приготувати виконавський апарат, тренують м'язову пам'ять, не дозволяючи надалі затискатися м'язам кистей рук за швидкої гри.

Ложкаскладається з черешка та черпака. Тримають ложки за живці, а черпаки дивляться у різні боки. Вдаряючи ложку про ложку, Виходить гарний звук. Пропонуючи дітям спробувати той чи інший прийом гри, обов'язково потрібно розвивати їхнє вміння аналізувати, тому характеризуючи звук, принагідно розмовляємо з дітьми, задаючи навідні питаннятим самим ми додатково поповнюємо словниковий запасдитя фонематичний слух.

Оскільки наше завдання ще й збагачення духовної культури дітей через гру на народних музичних інструментах потрібно використовувати малі фольклорні форми- Потішки, примовки, тексти пісень, казки.

Ритмічна вправа:

1.2.3. - ти на ложки подивися,

1,2,3,4, - ось ми ложечки купили.

1,2,3,4,5 – будемо ми на них грати

Навчання на двох ложкахя поділила на два етапи, я завжди користуюся правилом, потрібно плавно переходити від простого до складного.

1. Дитина навчається грати, взявши в кожну руку по ложці.

2. Дитина з'єднує дві ложки у правій руці.

Прийоми гри на двох ложках:(Мені потрібні помічники: 4)

«Кінька»-вдаряють однією ложкою про іншу. Для цього кладуть одну ложкуопуклою стороною догори на ліву долоню і, створивши таким чином своєрідний резонатор, ударяють по ній інший ложкою. Звук нагадує цокання копит;

А зараз послухайте, як звучать наші ложки.

Отже: Беремо ложку в ліву руку, а іншу ложку у правутримаємо

за держак.

1 прийом гри:

«Рукою лівою ми візьмемо

Рукою правою ми візьмемо

Стукнемо раз, стукнемо два

Виходить гра»

*Удар "шапочками" перед грудьми.

* Удар "шапочками" над головою, руки при цьому повинні бути зігнуті, або повністю випрямлені у всіх дітей.

* Удар "шапочками" поперемінно, то в правого вуха, то в лівого. Це

рух виглядає більш красиво, якщо за рухом рук слід рух тулуба, тобто він небагато погойдується, то в один бік, то в інший.

* Змінний удар правої ложкою то по"шапочці", то по "корінці" лівої ложки. При цьому "шапочка" лівої ложки затискається в долоні. Звучання ложкиза такого удару змінюється. А якщо одночасно з ударом змінювати положення долоні лівої руки, то змінюватиметься тон ложок.

*Прийом « Гра парами» . Діти повертаються обличчям один до одного та грають так: удар перед грудьми, удар правою ложкою про праву ложку товариша, знову удар перед грудьми, удар лівої ложкою об ліву ложку товариша.

Наведені вище прийоми гри обов'язково треба урізноманітнити ритмічними малюнками. Грунтуючись навіть на таких найпростіших прийомах, юними виконавцямиможна зробити маленьку концертну програмуголовне домогтися синхронного виконання всіх учасників ансамблю

Взяли всі ложки постукали. Стук-стук.

А зараз під музику. Молодці!

2 прийом гри:

А зараз переходимо до другого прийому гри на ложках.

«Ніжку ліву поклади на коліно праве,

Між пальцями ти поклади ложку дерев'яну»

Одну ложкувкладемо між 1 і 2 пальцем, а другу ложку вкладемо

між 2 та 3 пальцем.

Ложки сильно не стискайте, тримайте ложки так, щоб ложка стукала

о ложку.

Взяли ложки в руки та почали.

3 прийом гри:

А тепер ми навчатимемося грати третім прийомом.

«По долоньках ми стукаємо

Весело граємо.

По колінках стукаємо

Дружно повторюємо»

Взяли ложкитримаємо правильно, сильно не стискаємо.

Приготувалися, почали. 2 рази по долоньках, 2 рази по колінах.

Раз два. Раз два.

А зараз під музику.

Правильно, молодці!

4 прийом гри:

І останній прийом гри – четвертий.

« Ложки вліво ми піднімемо, стукнемо по долоньках,

Вниз опустимо дружно ложки, стукнемо по колінах »

А тепер теж саме в правий бік.

« Ложки праворуч ми піднімемо, стукнемо по долоньках,

Вниз опустимо дружно ложки, стукнемо по колінах ».

Взяли ложки до рук. Приготувалися, почали.

Стук-стук. Стук-стук.

А зараз під музику. Молодці!

Ось ми й розучили чотири прийоми гри на ложках.

А зараз ми зберемося і будемо дружно грати на ложках разом,

Значить граємо ансамблем.

Спочатку граємо 1 прийомом, 2, 3 та 4.

Починаємо грати після вступу. Приготувались. Почали.

Підсумок: Ось бачите, як ми разом і дружно навчилися. грати на ложках.

Запитання для рефлексії:

1. 1. Як ви відчували себе у позиції учнів?

2. 2. Які у зв'язку з цим відкриття, висновки для себе ви зробили?

3. Чи виник у вас інтерес до використання елементарного музикування дітей у самостійної діяльностідітей

Дерев'яні ложкинайкращий сувенір, який нагадує про наші російські традиції. Найпростіший і найпоширеніший інструмент російського народу. І, можливо, поки що наші діти грають на ложках, ворожать на ромашці, просять сонечко «летіти на небушко», Не обірветься та ниточка, яка пов'язує нас із традиціями та пам'яттю російського народу.

Нехай ваш дім буде повна чаша, а ложка годувальниця ваша. Усього вам доброго.

Муніципальна освітня установа

додаткової освітидітей

Центр додаткової освіти дітей Ленінського району.
МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК

«Техніка навчання грі на ложках»

Укладач: Ковальова Т.М.

Педагог додаткового

м.Нижній Новгород

Ковальова Тетяна Миколаївна – педагог додаткової освіти вищої категорії, керівник ансамблю ложкарів «Билина». Р.т. 240-09-59.

2.Коротка інструкція.

Вона передбачає створення умов для формування інтересу учнів до творчої діяльності, до російської народної творчості та для інформування учнів через залучення їх до творчої та суспільної діяльності з вивчення народних традицій.

Розробка складена на основі багаторічного досвіду роботи з ансамблем ложкарів. Спілкування з іншими керівниками ансамблів ложкарів.

3. Пояснювальна записка.

Завдяки реалізації моєї програми «Заріченські ложкарі» на 2007-2014 роки, в Центрі додаткової освіти, беручи участь у реалізації програми, учні отримують додаткові знання щодо розвитку традицій народної творчостіНижегородського краю та Росії в цілому, отримують навички гри на ложках, музичних народних інструментах; (Балалайка, сопілка, жалейка, дзвіночки, ксилофон, кугікли, свистульки) та інструментах саморобках (Сокира, пральна дошка, коса)

Головною метою методичної розробки є:

Надання допомоги керівникам ансамблів ложкарів.

Так як при створенні ансамблів подібного типу не завжди вистачає часу на пошук необхідної додаткової інформації, щоб навчити дітей правильно виконувати ритмічні малюнки на ложках. Методична рекомендаціядозволяє педагогу використовувати запропоновану інформацію для гри в ансамблі ложкарів.

Крім того, вона сприятиме розвитку мотивації вихованців до більш поглибленого вивчення російської народної творчості, створення професійного колективу, який надалі братиме участь у різноманітних концертах, фестивалях та конкурсах.


У цьому посібнику я поділюся тим практичним досвідом, який я накопичила за сімнадцять років роботи з ансамблем ложкарів. Я описала безліч прийомів гри на двох і трьох ложках, які використовую на заняттях зі своїм колективом. Але вам не обов'язково точно копіювати всі ці рухи. Кожен педагог-початківець завжди повинен пам'ятати, що у фантазії немає кордонів. Потрібно завжди знаходитись у постійному пошуку. Не бійтеся експериментувати. Складайте, вигадуйте. Поєднуйте звучання ложок з іншими шумовими та музичними інструментами. Знаходьте цікаві рухи рук, ніг, тулуба, з одночасним виконанням ритмічних малюнків на ложках. Завжди намагайтеся знайти своє обличчя.

Репертуар ансамблю ложкарів дуже тісно пов'язаний із російською народною музикою. Саме російська музика завжди притягувала своєю завзятістю, широтою, розмахом і водночас душевною теплотою та вдумливою мелодією. І коли за справу візьметься людина, яка по-справжньому вболіває за свою справу, розуміє і цінує російську музику, то цією любов'ю вона завжди зможе запалити душу дитини. Головне ніколи не бути байдужим.

4. Рекомендації навчання грі на ложках.
Навчання грі на ложках особливо привабливе для юних музикантів. Воно не вимагає тривалого часу і спеціальної підготовки, у той час, як вироблення відповідних ігрових навичок дозволяє надалі без особливих труднощів освоювати складніші прийоми гри (на трьох, чотирьох і більшій кількості ложок).

У процесі знайомства з ложками та іншими шумовими інструментами, що використовуються в ансамблях ложкарів, діти;

* Дізнаються про історію їх створення.

* Вивчають виконавські особливості (зокрема технічні) можливості кожного інструмента.

* Пізнають як утворюється звук.

* Дізнаються властивості звуку (невизначена або певна висота, динамічні можливості тощо)

* Набувають знання про особливості застосування ударних інструментів(звукообразуючих ефектів, звукоімітації, гра соло, в ансамблі, посилення динамічних відтінківта ін.)

При грі на ударних інструментах Головна рольналежить кисті руки, хоча тією чи іншою мірою беруть участь плече та передпліччя. Рухлива, гнучка, еластична кисть творить дива, виконуючи хитромудрі ритмічні фігури, багаті на темброві фарби. М'язи пензля не повинні бути напружені, що допоможе уникнути скутості та затисненості рухів при грі на інструменті, а також швидкої стомлюваності.

Інструмент слід тримати в руці міцно, але без напруги. Основним способом звуковидобування є удар, що складається з кількох фаз: замах руки, спрямований рух до джерела звуку та відтворення звуку, відскок – зворотний рух руки. Для отримання гарного звуку потрібен постійний слуховий контроль за спрямованістю, силою та якістю удару.

Розвиток м'язів кистей рук, координація рухів досягається у процесі систематичних занять. За допомогою спеціальних вправвиробляються необхідні вміння та навички. Наприклад, ефективно виконувати партію ритмічного супроводу у повільному темпі. У міру засвоєння та закріплення виконавських навичок, доведення їх до автоматизму можна додавати темпу. Рекомендується виконувати ритмічні малюнки, змінюючи динаміку, що активізує слухове сприйняття.

ТЕХНІКА ВИКОНАННЯ ГРИ НА ДВОХ ЛОЖКАХ.
Починаючи створювати ансамбль ложкарів, я завжди користувалася правилом, потрібно плавно переходити від простого до складного. Тому навчання на двох ложках я поділила на два етапи.
1. Дитина вчиться грати, взявши у кожну руку по ложці.

2. Дитина з'єднує дві ложки у правій руці.

Якщо дитина маленька, то їй важко утримати в маленькій

ручці відразу дві ложки, і тому доцільно розпочинати навчання


дітей, давши ложку у кожну ручку. Так дитина швидше засвоює все
прийоми, що йому пропонує педагог, легше передати ритмічні малюнки, що він вивчає під час уроку.

1 етап.

* Удар "шапочками" перед грудьми.
* Удар "шапочками" над головою, руки при цьому повинні бути зігнуті, або повністю випрямлені у всіх дітей.
* Удар "шапочками" по ніжках стільця, на якому сидить дитина
* Удар "шапочками" по підлозі, тулуб при цьому нагинається вперед. Виконуючи цей рух, слід додати, що він виглядатиме краще, якщо особи виконавців будуть не опущені вниз, а навпаки, дивитися на глядачів.
* Удар "шапочками" поперемінно, то в правого вуха, то в лівого. Це

рух виглядає більш красиво, якщо за рухом рук слід рух тулуба, тобто він небагато погойдується, то в один бік, то в інший.

* Змінний удар правою ложкою то по "шапочці", то по "корінцю" лівої ложки. При цьому "шапочка" лівої ложки затискається в долоні. Звучання ложки за такого удару змінюється. А якщо одночасно з ударом змінювати положення долоні лівої руки, то змінюватиметься тон ложок.

* Змінний удар по зовнішній стороні шапочки" і по внутрішній її стороні, тобто ложка, яка знаходиться в лівій руці, змінює своє положення. Цей прийом допомагає передати динамічні відтінки, так як удар по внутрішній стороні "шапочки" тихіший. Можна один і той самий ритм зіграти спочатку голосно, потім тихо.

* Вдаряючи "шапочки" один об одного, руки повільно піднімаються вгору перші чотири частки. На інші чотири частини руки плавно опускаються через сторони вниз.

*Прийом "Гра парами".Діти повертаються обличчям один до одного і грають так: удар перед грудьми, удар правою ложкою об праву ложку товариша, знову удар перед грудьми, удар лівою ложкою об ліву ложку товариша.

*Прийом «Гра із сусідами»- Удар перед грудьми, руки розводять убік і вдаряють «шапочками» об ложки сусідів з обох боків.

* Вдаряють однією ложкою об іншу. Для цього кладуть одну ложку опуклою стороною догори на ліву долоню і, створивши таким чином своєрідний резонатор, ударяють по ній іншою ложкою. Звук нагадує цокання копит;


* Прийом " НожиціРуки витягнуті вперед. Потім одна рука опускається вниз, інша піднімається вгору. Потім руки змінюють своє становище. великий.

* Прийом «Ковзання»- це ковзаючі удари ложки об ложку, що нагадують рухи маятника. Вдаряють тильними сторонами ложок або ручкою однієї ложки об тильну сторону іншої. Ложки потрібно тримати у горизонтальному положенні.

Наведені вище прийоми гри обов'язково треба урізноманітнити ритмічними малюнками. Грунтуючись навіть на таких найпростіших прийомах, з юними виконавцями можна створити маленьку концертну програму, головне досягти синхронного виконання всіх учасників ансамблю.

2 етап.

Наступний етап складніший. Дві ложки вкладаються вправу руку таким чином, щоб вказівний палець правої руки знаходився між «корінцями». Великий палець притискає зверху праву ложку, а три нижні пальці підтримують знизу другу ложку. утримуються в долоні. На початку навчання можна вибрати такі ложки, у яких "корінці" не круглі, а плоскі. Такі ложки легше утримати в маленькій ручці. пальчик між «корінцями». Ось ложки в руках у маленького музиканта і тепер добиваємося такого удару, щоб від ложок виходила бавовна.

* Найпростіший прийом це, коли ложки вдаряють об ліву долоньку. Можна прикрасити цей рух, поступово повертаючи пензель лівої руки, вдаряючи то внутрішній стороні, то зовнішній стороні кисті.

* Прийом "М'ячик".На 1,2,3,4 ударяють ложкою по коліну, ложки як м'ячик відскакують від коліна. Потім цей прийом ускладнюють.

* Прийом «Плічка»Вдаряють ложками по долоні лівої руки та по плечу сусіда зліва.

* Прийом «Коліночки»Вдаряють ложками по долоні лівої руки та по коліну сусіда праворуч.

* Прийом «Дуга»На рахунок 1-удар по коліну. На рахунок 2 удар по ліктю лівої руки.

*Прийом «Трикутник»Дуже гарний рух, коли ложки по черзі вдаряють по долоні, по плечу лівої руки та по коліну правої ноги. Таким чином, виходить трикутник.

* Можна зробити просто кілька ударів по лівій руці і в кінці, на четверту частку вдарити ложками праву коліна. Цей прийом обов'язково потрібно робити з рухом голови, тобто голова дитини слідує за рукою.

* Прийом «Райдуга».Ліва рука плавними рухамиокреслює півколо над головою; спочатку праворуч, потім ліву. При цьому права рука слід точно за лівою. У цьому русі одразу треба визначити 4 точки удару, щоб у колективному виконанні вийшла синхронність.

*Практично такий самий прийом, тільки півколо з рухом вниз, одночасно нагинаючи тулуб.

*Прийом «Сонечко».Починається з удару над головою і потім перед собою окреслюється повне коло спочатку вправо, потім вліво. Права рука робить вже 8 ударів за вказаними точками.

* Прийом "Вісімка".Ліва рука на поясі. Правою рукою ударяємо об праве коліно і потім рука опускається вниз, уздовж ноги, потім окреслюючи коло рука повільно піднімається до лівого плеча, ударяє ложками об плече і піднімається вгору також окреслюючи плавне коло, потім знову опускається до коліна. Таким чином, виходить ніби вісімка.

* Прийом «ТріскачкаНайпоширеніший виконавський прийом - ложки ставлять між коліном і долонею лівої руки і виконують удари. Потрібно звернути увагу на удари, що виходять від зіткнення ложок з лівою долонею;

* Прийом « Ускладнена тріскачка». Почерговий удар то правому, то лівому коліну. Можна додати ліву руку, тобто ложки від коліна відскакують нагору і ударяються об долоню лівої руки.

* Прийом "Тремоло".Якщо ложками стукати в швидкому темпі, то відлітаючи від коліна, ударяючись об долоню лівої руки і повертаючись знову до коліна, виходить прийом «тремоло».

* Прийом « Уклін».Ще один, дуже гарний прийом. Ліва рука на поясі, а права рука робить на початку чотири удари по правій нозі, при цьому удари поступово опускаються і тулуб робить як би уклін, потім чотири удари по лівій нозі, піднімаючись вище, з кожним ударом тулуб випрямляється.
* Прийом «МаятникЦе удари ложки об ложку, що нагадують рух маятника. Ложки рухаються праворуч і ліворуч. Рух рук повторює корпус.
* Прийом «Глісандо»по колінах. Обидві ложки тримають тильними сторонами один до одного в правій руці і виконують удари по колінах, що ковзають;
* Прийом «Лінієчка»- ударяють ложками по долоні лівої руки, коліну лівої ноги, п'яті та підлозі;
* Прийом «Крапельки»- одиночні та подвійні удари по колінах, по долоні, плечах, долоні та коліно, лівому та правому коліну, лівому та правому плечу.

Наведені вище прийоми гри обов'язково треба урізноманітнити всіляким ритмічним мереживом. Тоді в кожному творі вони завжди виглядатимуть по-новому.

ТЕХНІКА ВИКОНАННЯ ГРИ НА ТРИХ ЛОЖКАХ.
Найскладніший прийом це гра на трьох ложках. Але до нього треба приступати тільки тоді, коли дитина опанувала гру на двох ложках. З практичного досвіду цей прийом завжди дається важко і проходить, три – чотири місяці, перш ніж дитина точно виконає вимогу педагога. Перша ложка вкладається в долоню, заглибленням вниз, між великим і вказівним пальцямилівої руки. Великим пальцемложка щільно притискається до долоні, там, де з'єднується разом "корінець" і "шапочка". Друга ложка кладеться між вказівним і середнім пальцем, заглибленням вгору. Вказівний, середній і безіменний пальці згинаються і вкладаються в поглиблення ложки, а мізинець із зворотного, округлого боку міцно притискає ложку до трьох цих пальців. Коріння перебувають у положенні "від себе".

На перших заняттях найголовніше; утримати ложки в потрібному положенні, і повільно згинаючи кисть лівої руки, спробувати досягти удару «шапочок» ложок. Головне, щоб дитина не втратила початковий інтерес до занять, тому що у багатьох ложки ще довго вислизатимуть з рук. Тут знову піде навчання від простого до складного.

* Пієм "Тремоло".Ложка до правої руки дуже швидко ковзає по "шапочках" ложок лівої руки, створюючи при цьому безперервний звук "тремоло".

*Прийом « Шапочки, коріння».Ковзання ложкою, яка знаходиться у правій руці, по «шапочках» та «корінцях» ложок у лівій руці. При цьому кисть лівої повертається долонькою вгору і вниз.

* Ще один прийом ковзання. Ложки в лівій руці не з'єднуються, тобто кисть розтиснута. Одночасно з ударом правої ложки, кисть лівої руки різко стискається («шапочки» ложок ударяють один одного, і виходить потрійний удар)

* "Складний малюнок".Цей прийом потрібно розучувати тільки після того, як ложки міцно утримуються в лівій руці, і коли при стисканні кисті лівої руки, чітко чути бавовну "шапочки" про "шапочку".

1. Одночасно з ударом ложки в правій руці по "шапочках" ложок у лівій руці стискається пензель і відбувається удар "шапочок" один про одного.

2. Пензель лівої руки різко розтискається і ложка правої руки вдаряє «шапочку» першої ложки.

3. Пензель лівої руки стискається і відбувається удар "шапочок".

4. Пензель лівої руки знову розтискається і ложка правої руки вдаряє об «шапочку» другої ложки.

5. Удар правою рукою з одночасним закриванням «шапочок» у лівій руці виходить приблизно такий малюнок.
* Прийом «Дзвіночок»Дві ложки в лівій руці піднято шапочками вниз. 3-я ложка між шапочками.

* Прийом «Маленька конячка»

у – у – х

* Прийом «Велика конячка»

у – у – у – у – х

* Прийом Барабанчик маленький

у – у – х у – х

* Прийом «Барабанчик великий»

у – у – х у – х у – х у – х

* Прийом «Гармошечка»(Руки розлучаються як хутра)

*Прийом «Млин»Руки рухаються перед грудьми вгору і вниз, одночасно ударяючи «шапочками» .

*Прийом «Обертання»Розгонистим рухом ложка в правій руці вдаряє об шапочки ложок у лівій руці спочатку знизу. Другий варіант – удар згори.

Ритмічний малюнок можна вибрати, за бажанням керівника, абсолютно різноманітний. Завжди можна використовувати різні рухи, які були описані вище замінивши дві ложки на три ложки, ще раз повторюю, пам'ятайте. що фантазії кордонів немає.

ВІРА ЗИНОВ'ЄВА
Навчання дошкільнят грі на дерев'яних ложках

НАВЧАННЯ ДІТЕЙ ІГРІ НА ДЕРЕВ'ЯНИХ ЛОЖКАХ

Зінов'єва Віра Василівна музичний керівник

МАДОУ «Дитячий садок комбінованого вигляду №2 «Казка»

селище Троїцький Губкинського району, Білгородської області.

У Росії ще у 18 столітті дерев'яні ложкишироко використовувалися як ударний інструмент. У російських друкованих виданнях зустрічаються описи ложок та прийомів гри на них. Найдоступніший ударний інструмент – дерев'яні ложки(2-5 ложок). Майже у кожному місті Росії є ансамбль « ложкарів» . Доторкнутися до екзотики на кшталт російської старовини вирішили ми. У нашому дитячому садку є дитячий ансамбль ложкарів«Російський сувенір», що існує з 1999 року.

Ритм, як відомо, має емоційну природу, тому будь-яка ритмічна діяльність дитини чудово співвідноситься з її віковим психоемоційним станом. У процес музичного виховання дітей дошкільноговіку включаємо великий спектр різних шумових інструментів, і, звичайно ж, яскравий яскравий інструмент - дерев'яні ложки. Гра на звичайних ложкахдопомагає вирішити цілий комплекс завдань музичного виховання дошкільника. Знайомство з різними ритмічними співвідношеннями за допомогою ударних інструментів – ложок дозволяє дитині накопичити та розвинути початковий досвід слухового сприйняття. Напружуючи органи слуху для сприйняття та повторення різноманітних ритмів, дитина поступово отримує уявлення і про інші види музичних співвідношень: динамічних, темпових, тембрових Прийоми гри на ложках швидко освоюються, ложкимають певні музичні акустичні та темброві параметри, що створюють умови для активного музикування, самостійної діяльності та імпровізації дітей. проводиться вігровій формі , але організовано і послідовно, як намузичних заняттях та індивідуально (3-7хвилин, так і на.

гуртковій роботі Знайомство здерев'яними ложками починаємо з 1молодшої групи(1,5-3г) . Знайомство зложками проводиться поступово, ускладнюючи завдання від заняття до заняття. Спочатку розглядаємо розписнудерев'яну ложку , їїчастини ложки: у є ручка і та частина, якою черпають суп - кухаря, зворотний її бік називається«щокою» . Інтерес довиникає за особистого контакту дитини з ними. Даючи малюкові в руки інструмент, вчимо його грати що-небудь конкретне: капає дощ, цокає годинник, пташки клюють зернятка, постукати у двері теремка. При цьому відбувається не просто гра, а сприйняття ритму, навчання звуковилученню. У цьому віці освоюємо 2-3 прийоми гри на ложках: "прямі удари", гра ручками ложок і «щічками», затиснутими в кулачках. Бажано створити у дітей радісний настрій від спілкування з музикою: так у гості до хлопців приходить півник з кошиком, в якому лежать ложки; приходять ляльки, зайці, котик, ведмедик і включаються до ігор з дітьми. Іграшки ходять, бігають, тупотять, ляскають, танцюють, а діти передають у грі на ложкахритмічні зміни – то в дітей віком розвивається почуття ритму.

У другий молодшій групізнайомимо дітей з Знайомство зяк ударним інструментом (пояснюємо, що витягується звук ударом однієї ложки про іншу). Граючи прийомом "прямі удари", діти передають ритмічний малюнок свого імені з одночасним його промовленням (Во-ва – 2 удари, Ан-дрю-ша – 3 удари). Вдаряючи ручкою ложки про«щічку»інший ложкизображають, як капає дощ у пісні «Дощ»нар. н. п. (2 удари - «кап-кап», а наприкінці пісні пішов сильний дощ (грають ручками ложок). Перед грою на ложкахведеться підготовка виконавського апарату – рук. Отже, виконуючи пісеньку «Півник», діти аплодують долонькамиритмічний малюнок і, тільки коли виконання буде ритмічним, діти беруть до рук ложкиі стукають той самий ритмічний малюнок пісні різними прийомамиігри. У цьому віці діти вже самостійно відзначають 2-х приватну форму. музичної п'єси. Наприклад, дидактична гра «Пальчики та ручки»- тихе та голосне звучання (тихо - постукують ручками ложок, голосно – «щічками»). на даному прикладідіти навчаються грати зі зміною динаміки. Незамінним методичним посібникомпри навчанні грі на ложкахє музично-дидактичні ігри із використанням фланелеграфа. Згадуємо та обігруємо музично-дидактичні ігри добре знайомі за 1-ою молодшою ​​групою. Поступово ускладнюємо їх, і вони набувають нову формустають рухливими іграми або тренінгами для рук. Наприклад, «Наші ручки», «У кота-воркоту»- діти вчаться правильно реагувати на текст - рухами, а також слідувати своїми діями за ритмічними акцентами. Наприклад, «Я на гірку йшла»нар. н. м. підспівувати текст, що підказує способи гри на ложках: « Ложки бий, бий, бий. Ложки бий веселіше. Щечкою ложечки вдари – і ще сильніше» - такий метод роботи виховує у дітей логічне мислення, увагу.

У середній групідодаються прийоми гри на двох ложках: ручкою однієї ложки стукати по«щічці»інший; стукати прийомом "прямі удари"по ложкам сусіда; прийом гри «шофер».

Приділяється багато уваги положенню рук та одночасним ритмічним бавовням – пропедевтичним тренуванням, так зміцнюється виконавський апарат – руки. Після того, як діти засвоять ритмічний малюнок пісні в бавовнах, цей же малюнок грають на ложках. Наспівуючи пісеньку, діти виконують ритмічний акомпанемент спочатку одним прийомом гри, наприклад, "прямі удари"(відпрацьовуємо ритмічну гру, потім вводяться інші прийоми гри - «ковзаючі», «ручкою ложки про«щічку». Таким чином створюється цікавий акомпанемент.

Знайомимо дітей із поняттям довгий і короткий звук. Наприклад, розглядаючи ілюстрацію пісеньки «Я йду з прапорцями»Є. Тиличеевой, співаємо і плескаємо ритмічний малюнок, підводимо дітей до висновку, що звуки бувають довгі та короткі. При зіставленні довгих звуків - "прямі удари"та коротких - «ковзаючі»відпрацьовується координація спільних дій для гри в ансамблі.

З метою розвитку метричної пульсації у дітей та розширення можливостей ручного інструментарію використовуємо метод – за показом педагога. Як фізкультхвилин виконуємо метроритмічні вправи під музичний супровід, під власний спів чи речитатив. Пісня «Паровоз»З. Компанійця: діти демонструють вокальне виконавство у поєднанні з власними метроритмічними рухами: притопи, бавовни, ритмічна ходьба, танцювальні рухи. Під фонове звучання росіян народних мелодій, експромтом граємо метроритм п'єси знайомими дітям прийомами гри на ложках. Такі тренінги виробляємо навички у дітей чути та передавати у грі на ложкахметричну пульсацію виконуваного твору, ненав'язливо активізують колективну гру – гру ансамблем У дітей збагачується досвід сприйняття музики, виховується емоційна чуйність у вигляді гри на ложках.

У старшій групі більшість дітей не мають труднощів у колективній грі на ложках, з такими дітьми продовжуємо навчання грі на ложкахбільш поглиблено у гуртковій роботі. Музичним керівником розроблено модифіковану програму «Заняття з дітьми в ансамблі ложкарів» . Спочатку проводимо з дітьми розмови про історію дерев'яною ложкою, її різновиди, показуємо слайди та відеокліпи дитячих ансамблів ложкарів. Знайомимо дітей із певними правилами поведінки у роботі ансамблю. Проводимо роботу з техніки безпеки, постановки рук (ложкитримати однаково одному рівні)та організації загальної уваги у дітей, знайомих із диригентським жестом.

У старшій групі навчаємодітей наступним прийомам гри на ложках: "прямі удари", «тремоло», «бавовна», «маятник», «літаври», «туки, туки»або «копитця», «Сонечко», «шофер», "тик так"або «ковзання». Всі ці прийоми гри варіюються під час гри у парах. Процес навчання прийомів гри на ложкахпочинається із спеціальної пропедевтичної розминки рук без інструмента. Руху виконавського апарату при грірізними прийомами мають свою індивідуальну специфіку, тому що розминка дозволяє підготувати до грівиконавчий апарат, сформувати та відрефлексувати м'язові відчуття, розвинути координацію рухів. Таким чином, виробляються певні навички виконавських завдань, узгоджуються рухи, закріплюються сенсорно-моторні відчуття. Хорошим помічником у навчаннімузичній грамоті та навчанні грі на ложкахє музично-дидактичні ігри такі, як: «Прогулянка», Хто підійшов до теремка?, «На бабусиному дворі», «Музичний поїзд», «Лісенка», «Відлуння». Використовуємо картки з ритмічними малюнками, потішки, дражнилки, просто словосполучення, пісеньки, передбачені "Програмою". Мелодії цих пісень будуються на одному-двох звуках, тому у співі дітям не представляється особливих труднощів, важливо правильно передавати ритмічний малюнок. Діти співають пісеньку, передають її ритмічний малюнок у бавовнах та схематично викладають його на фланелеграфі, потім за схемою грають усіма прийомами. На знайомих вправах відпрацьовуємо правильне звуковилучення різними прийомами гри на ложкахі запам'ятовуємо становище рук і ніг, виробляються в дітей віком реакція, увагу, відповідальність.

Отже, від індивідуального та підгрупового виконання простих пісеньок, примовок, дражнилок ми поступово переходимо до складніших завдань – гріакомпанементу російських народних та програмних пісень повним складом– ансамблем. У грі«Веселий оркестр»діти вигадують та виконують свої власні ритмічні акомпанементи до знайомих пісень. Дітям подобається грати імпровізаційні акомпанементи із включенням (з ініціативи дітей)інших ударно-шумових інструментів: бубон, тріскачки, трикутник, коробочки, дзвіночки. У старшій групі діти грають ритмічний малюнок музичного твору, дотримуючись загальної динаміки, темпу, включаються сольне виконання або переклички (Солісти своєчасно за диригентським жестом вступають і закінчують гру). Такі імпровізації – власна творчістьсприяють дітям пізнавати світ музики, розвивати своє слухове сприйняття та музичну пам'ять. Стимулює роботу дітей виступ ансамблю ложкарів на концертах, ранки, розваги.

У підготовчій до школи групі навчання грі на ложкахв ансамблі приділяється особливу увагу. Тут відпрацьовуються завдання старшої групиі ставляться нові більш складні цілі та завдання. Постає питання, як дітям влитися у світ звуків, не порушивши їх гармонії, як навчиться слухати і чути музику, як відгукуватися на світ, що позитивно звучить, як досягти досконалості в гармонії та ансамблі зі світом звуків?

Навчання дітей грі на ложкахведеться у комплексі з вивченням музичної грамоти, знайомством із композиторами, з аналізом музичного твору, з поняттям партитура. Велика увагаприділяється освоєнню техніки гри, виробляються навички колективного музикування, розвитку творчих та виконавських здібностей у дітей. Діти знайомляться з музичними термінамирозуміють диригентський жест. Ведеться робота з розвитку слухового сприйняття та музичної пам'яті, почуття ансамблю, прищеплюються любов до російської народної музики. Застосовуються різноманітні методичні прийоми: слухання музики, демонстрація ілюстрацій, іграшок, робота з фланелеграфом, музично-дидактичні ігри, тренінги, моніторинги.

Діти знайомляться із прийомами ігри: «м'ячики»або «хлопушка», «малий і великий дріб», "жаба"або «кастаньєтки». Освоєння технічних прийомів гри на ложкахобігрується сюжетно і вербально, варіюються в гріпарами та у різний спосібвилучення звуку. Розучування кожного прийому гри починаємо з пропедевтичної розминки, вправа виконується з . Знайомство злише після розвитку до необхідного рівня координації та автоматизації рухів виконавчого апарату. Під час підготовчої роботидо навчання того чи іншого прийому гри на ложкахстворюються різні варіантивправ, до імпровізацій. Одні й самі завдання виконуються з різними змінами темпу, динамічних відтінків (форте - піано, крещендо - дімінуендо, зміна послідовностей ритмічних малюнків, із застосуванням різних музичних і ударно-шумових інструментів, комбінування різних змін (одночасно темпу та ритмічного малюнка або динаміки). Приділяється особлива увага імпровізаційної гріта дитячим авторським творам. Пропонуємо дітям самостійно вибрати варіант завдання, що виконується, або придумати свій. Цей прийом посилює мотиваційні установки якість виконуваного завдання, і навіть надається можливість дітям співвіднести рівень складності завдання зі своїми можливостями. Дитина, промовляючи, своїм мовним апаратом підкріплює та координує рухи рук, що допомагає йому швидше виробити необхідні навички. Активізують дітей різні вправи ігри: "Хто швидше", «Хто краще зіграє», «Контрасти». З придбанням необхідних навичок гри на ложках, діти задіяють для творення ударів практично будь-яку частину свого тіла та товариша, а також створюють додаткові звуки крапки: ложкиприв'язуються до рук, ніг, закладаються за пояс.

Щоб рівномірно розподілити навантаження, виконати твір ритмічно та красиво, треба правильно вибрати та проаналізувати музичний репертуар. Основні вимоги до репертуару – це ідейна спрямованість, високі художні перевагита доступність для сприйняття та виконання. При виборі музичного твору враховуємо, як він допомагає вирішенню виховних завдань, розширенню дитячих уявлень, поглибленню почуттів, що він вносить у засвоєння виконавських навичок, і який ступінь труднощі його виконання, чи відповідає інтересам і потребам дітей. Велике значеннямають особливості музичного мови: невеликі музичні фрази, нескладний ритм, помірні темпи та динаміка. Підібравши репертуар для гри ансамблем, слухаємо з дітьми та уважно аналізуємо. Керуючись методичним посібником Н. А. Ветлугіної «Музичний буквар», для наочності, більшої доступності та підказки дітям складено схему аналізу музичних творів. Діти за допомогою схеми легко визначають, який звучав оркестр, інструменти, жанр, структуру будівлі (частини або куплети, музичні фрази та пропозиції)та інші засоби музичної виразності. Такий глибокий аналіз забезпечує порозуміння у роботі над ритмічним акомпанементом. Відпрацьовуємо гру партіями, працюємо індивідуально. Потім з'єднуємо всі партії та працюємо над темпом, динамікою та ансамблем звучання твору (добиваємося зіграності, виразності виконання, своєчасного включення до гри, виконання сольних партій).

Діти знайомляться з різновидами музичних оркестрів, Набувають теоретичні знання про їх склади, слухають їх звучання, зі звучанням російських народних інструментів. Знайомляться з предметами побуту, які народ використовував як ударні інструменти (коса, пила, рубль, рогач і т. д.). По можливості та за бажанням діти імпровізують на деяких з них. Отримані навички та відчуття закріплюються у пам'яті дітей, створюючи передумови швидкого освоєння інших музичних інструментів. Гра в ансамблі ложкарівформує у дітей потребу до самостійного мислення та аналізу, розвиває творчість, спонукає їх застосовувати свої знання у самостійних видах діяльності у повсякденному житті, діти організують концерти у колі сім'ї. Останнім етапом роботи ансамблю – це виступ перед публікою: концерти, розваги, батьківські збори, виїзні концерти, конкурси Звичайно, при такій роботі широко використовується музичний фольклор, на його прикладі залучаємо наших вихованців до думки про такі поняття, як добро, дружба, любов до природи, малій батьківщинідо Росії.

Список літератури

1. Веретенников, І. І. Білгородські карагоди. - Білгород: Видавництво Везеліця, 1993.-114с.

2. Григор'єв, В. М. Народні ігрита традиції в Росії. -М., 1991. -126с.

3. Жирова, О. Я. Разом граємо і співаємо, та стару Білгородську дізнаємося. -Білгород. ,1998.

4. Кононова, Н. Г. Навчання дошкільників гріна дитячих музичних інструментах.: Книга для вихователя та музичного керівника дитячого садка. -М.: Просвітництво., 1990. -108с.

5. Науменко, Г. М. Раз, два, три, чотири, п'ять - ми йдемо з тобою грати. -М., 1995. -186 с.

6. Теплов Би. М. Психологія музичних здібностей - М., Л., 1977;