(!LANG:Az óra vázlatának festése a témában. Tervvázlat a témában"Натюрморт в контрастной цветовой гамме." План конспект урока на тему натюрморт!}

Oktatási intézmény típusa: 20. számú Tauride iskola-gimnázium A gyermekek életkora és létszáma: 6. osztály (1213 év), 29 fő Időpont: 45 perc Téma: Csendélet, mint képzőművészeti műfaj Cél: A tanulók ismereteinek bővítése a csendélet műfajáról, kompozíciós megoldásának sajátosságairól . Készíts csendéletet a természetből.

Célok: oktatás: a csendélet fogalmának elsajátítása; csendéletek készítésének tanítása; életből rajzolni tanítani, tárgyakat színesen ábrázolni a tárgyak konstruktív szerkezetének, arányainak átadásával. fejlesztése: a kreatív potenciál fejlesztése; bővíteni a hallgatók látókörét; a gyermekek megfigyelésének aktiválása; fejlesszék a szemüket; kreatív gondolkodás. nevelő: esztétikai ízlés, figyelmesség, megfigyelés ápolása.

Az óra típusa: új ismeretek elsajátítása Felszerelés a tanár számára: Grafikai sorozat: festmények, rajzok reprodukciói - példák csendélet tárgyak kompozíciós elrendezésére, csendélet rajzolásának szekvenciadiagramja. Zenés sorozat: P. I. Csajkovszkij - Az évszakok. Ősz. Felszerelés tanulóknak: papír (A 4-es formátum), ceruza, radír, akvarell festékek, ecset, paletta, tégely víz, rongy Számítástechnika: videó "Hogyan rajzoljunk csendéletet lépésről lépésre", diabemutató művészek munkáival

Kulcsszavak: csendélet - franciául "halott természet"-ként fordítják, vagyis élettelen tárgyak képe. vázlat – Egy rajz, kép vagy annak egy részének előzetes vázlata. kompozíció - szabályok és technikák rendszere a kép részeinek egyetlen egésszé rendezésére, a kép pontos elhelyezésének képessége egy lapra. a kompozícióban a kompozíciós középpont a legfontosabb, ezt kell hangsúlyozni. kontraszt a tárgyak éles különbsége bizonyos tulajdonságok (méret, forma, szín, chiaroscuro stb.) szerint, ennek kifejezett ellentéte: hosszú - rövid, vastag - vékony, nagy - kicsi.

Az óra menete I. Szervezési mozzanat 1. Köszöntés. Tanár: Sziasztok srácok! Csodálatos sorokkal szeretném kezdeni a mai órát, melyek kitartásra, kemény munkára, életörömre, kreativitásra szólítanak fel. Legyenek mottód: Ha nem tudod - tudd meg, Ha nem tudod - tudd meg, Ne félj a meredek úttól, Próbálj, keress, teljesíts, érj el, Hogy dal legyen az életed. L. Tatyanicheva

II. Tudásfrissítés. Módszer - beszélgetés Játékos formában történik, a kérdéseket egy dobozba teszik, a tanulók előveszik és válaszolnak rájuk. Tanár: Srácok, emlékszel, miről beszéltünk az előző leckében? ? Most egy játékot fogok játszani - a tudás ellenőrzését. - Melyek a fő kifejezési eszközök a képzőművészetben? (grafika, festészet, kompozíció). Milyen rajzfajtákat ismer? (vázlat, vázlat, vázlat, tanulmány). - Mi az a kompozíció? (szabály- és technikarendszer a kép részeinek egységes egésszé rendezésére, a kép lapon való pontos elhelyezésének képessége). - Milyen főbb kompozíciós eszközöket ismer? (kompozíciós középpont, kontraszt, ritmus, szín, háttér vagy környezet vagy tér). - Mi az a kompozíciós központ? (a képen a szín, a méret, a megvilágítás kiemeli a lényeget, de lehet, hogy nem mindig van a kép közepén - ez a téma helyétől és a nézőponttól függ). - Milyen festészeti műfajokat ismer? (portré, tájkép, csendélet, állatias, hazai, történelmi, meseeposz, csata).

III. Motiváció és célmeghatározás az órán. A módszer praktikus. A feladatot "csendélet" technikával fogalmazom meg Tanár: - Nézd meg ezeket a festmények reprodukcióit. A művészek egyszerűen közönséges háztartási cikkeket, virágokat, zöldségeket, gyümölcsöket ábrázolnak. - Milyen festészeti műfajhoz köthetők ezek a festmények? (csendélet). - Próbáljon elnevezni minden képet.

M. A. Vrubel "Rózsa"

Tanár: Hallgassa meg a verset - egy rejtvény. Ha látsz a képen egy csésze kávét az asztalon, vagy egy gyümölcsitalot egy nagy pohárban, vagy egy rózsát kristályban, vagy egy bronz vázát, vagy egy körtét, vagy egy tortát, vagy minden tárgyat egyszerre Tudd, mi az a ... (csendélet). Ma a leckén megismerkedhet a képzőművészet egyik legszebb műfajával - a csendélettel, megismerheti annak kompozíciós megoldásának jellemzőit. Csendéletet kell merítened a természetből.

IV. Új ismeretek formálása. 1. A csendélet történetéből. Tanár: "Csendélet" - a francia "halott természet" - képzőművészeti műfaj, különféle háztartási cikkek, dolgok, élelmiszerek (zöldségek, gyümölcsök, kenyér stb.), virágok és egyéb dolgok képe. A holland és a német nyelvben a csendélet lényege a dolgok csendes, belső eseményeivel teli életeként fejeződik ki, olyan életként, amelyet oly ritkán veszünk észre. Ez a műfaj körülbelül 400 évvel ezelőtt keletkezett Hollandiában és Spanyolországban. A művész feladata a csendélet területén nem csak az, hogy a dolgokat önmagukban közvetítse, hanem egy adott kor emberének hozzáállását is kifejezze azokhoz, és rajtuk keresztül az őt körülvevő világhoz. Éppen ezért a 17. századi holland csendélet a holland életmódot tükrözte (Peter Klas és Willem Klas Heda "Sonka és ezüst edények", "Reggeli sonkával").

Willem Claesz Heda "Sonka és ezüst edények".

Egy csendélet egyszerűen színjátékkal is gyönyörködhet a szemnek, nyugalmat adhat. Henri Matisse "Vörös hal" csendélete lóg a moszkvai Szépművészeti Múzeumban. Piros halak úszkálnak az akváriumban, és ennyi. De ez a kompozíció örömérzetet ébreszt bennünk.

Az orosz művészetben a csendélet a 18. században jelent meg, a virágkor a 19. század vége és a 20. század eleje volt. Ezek mindenekelőtt Grabar és Korovin munkái. Grabar Igor Emmanuilovich

Fényes csendéleteket Mashkov és Kuprin művészek és mások készítettek, Mashkov egyik csendéletét „Moszkvai étel. Kenyér". A háború, az éhínség, a pusztítás évei hátra vannak. Látható, hogy a zsemle, zsömle, bagel, sütemény örömet okoz az embernek. Úgy tűnik, Mashkov nemcsak a késztermékeket látta, hanem hallotta a duzzadó tészta puffadását és a sütőben felrobbanó kenyérhéjat is.

V. A vizsgált anyag konszolidációja. Kollektív forma; a módszer praktikus. - És mit mondhatsz erre a csendéletre nézve? Milyen érzéseket vált ki belőled? (étvágytermékek - a kenyérformák érdességétől, a színjátéktól a barnától, rozsdásvöröstől, sárgától a finom hamuig, kék-szürke és rózsaszín).

2. A csendélet megalkotásának sorrendje és szabályai. A rajzolás szakaszai (tanár magyarázata) Tanár: 1. Az előkészítő szakaszban ceruzával, nagyon világos vonalakkal vázolja fel az összes tárgy kontúrját. Korrekció nélkül célszerű gumiszalaggal rajzolni, mindenesetre ne éljünk vissza vele, mert a gumiszalag által tönkretett papír textúrája elsötétül és elnyomja a színt. Ugyanazokkal a vékony vonalakkal jelöljük ki a csendélet és a környezet minden tárgyánál a csúcsfények és az árnyékok határait.

2. A festékkel való munka első szakaszában kezdjük a csendélet általános színjellemzőivel, ehhez készítünk egy alacsony telítettségű keveréket - színt, amelyet átlátszó réteggel viszünk fel a kép minden részére. , kivéve a tükröződést.

3. A festés második szakaszában az összes tárgy térfogati formáját modellezik és megvilágításukat továbbítják. Külön vonásokkal növeljük a megvilágított oldalak színtelítettségét. Az árnyékok színe szilárd, és a környezet befolyásolja. Átlátszó, de sötétebb színekkel vannak lerakva. Az árnyékok képére meghatározott minden egyes vonást a többi objektum felületének színéhez és a szomszédos árnyékokhoz képest kell figyelembe venni az árnyalat, a telítettség és a világosság tekintetében.

4. A munka harmadik szakaszában folytatjuk a térfogati forma és tér modellezését finomabb színárnyalatokkal. Minden papírra vetett kenetet egy csendélethez hasonlítunk, felváltva először a képre, majd a természetre fordítjuk a tekintetünket. Ez lehetővé teszi, hogy megnézze, hogy a természetben előforduló színarány átadódik-e. A színárnyalatok képe a fényben, félárnyékban, árnyékban fokozatosan a forma finom modellezéséhez, a tér és a megvilágítás képéhez vezet.

5. Az utolsó szakaszban az összes színt általánosítjuk, ha szükséges, kiválasztunk néhány telítettebb színű részt, és eloltjuk azokat, amelyek túlságosan fényesek, kitörve az általános színskálából. A rajz elkészült.

Testnevelési perc (Didaktikai játék "Kedelem") Tanár: Mindenkinek más a hangulata, ami megfigyelhető arckifejezéssel, mimikával, szemmel, általános megjelenéssel. Azt javaslom, játsszon hangulatot. (A tanár megnevezi a helyzeteket, és megkéri a gyerekeket, mutassák meg, milyen érzéseket fognak átélni bizonyos esetekben) - Anya nem engedi el sétálni; - Apa adott neked egy nagy, gyönyörű játékot; - Az idősebb testvér nem adja a labdát; - Hirtelen egy kutya szaladt ki az útra; - Nagy halat fogtál stb.

VI. Gyakorlati rész. A tanulók felkészültségének ellenőrzése. (A tanulók tanári engedéllyel rajzot készítenek - csendélet a természetből.)

VII. Az óra eredményei és az oktatási tevékenységek tükrözése. Mit tanultál a mai csendéletről? Emlékszel, mi volt a célunk az órán? - Szeretett csendéleten dolgozni? - Mi volt az óra legnehezebb és legérdekesebb része? Diákmunkák kiállítása. A munka értékelése. VIII. Házi feladat: Rajzolj egy őszi csendéletet A tanár végszava. Tanár: A munkája után elmondhatom, hogy megtanulta szépen és kifejezően elrendezni a tárgyakat egy papírlapon, kiválasztani a megfelelő színt a színezéshez és gondosan kiírni az apró részleteket. Tudniillik a rajzok vonzónak tűnnek, ha gondosan, művészi ízléssel, szorgalmasan készítik őket. A leckénk véget ért, mindannyian jó munkát végeztek, köszönjük mindenkinek a munkáját. Viszontlátásra.

Szakértő által igazolt

Válasszon ki egy dokumentumot az archívumból a megtekintéshez:

Óravázlat Festés 1.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első tanulmányi év. 1. bevezető lecke. 3 óra.

Téma: A festészet alapjai

Cél:

Feladatok : Tanítsa meg a festészet alapjait. Különféle képi anyagokkal és azok kifejező és képi lehetőségeivel megismerkedni a gouache-os rajztechnika, akvarell, festési technikák (nedves, száraz ecset stb.) oktatása.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor;

Berendezések és anyagok

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése.

Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Bevezetés a kurzus tárgyába, céljába és célkitűzéseibe. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Képek elemzése. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Ismerkedés ecsettel, festékekkel, papírral, alaptechnikákkal. Ismerkedés a festékekkel (akvarell, gouache, pasztell, olajfesték stb.) és tulajdonságaikkal (tónus, telítettség). Akromatikus és kromatikus színek a festészetben.

3. Gyakorlati munka. Alma akromatikus léptékben. Vázlatkészítés és színezés. Önálló tevékenység: színtudományi gyakorlatok akromatikus és kromatikus színekkel díszített dísz előadására.

4. Óra összefoglalója

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 10.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 10,3 óra.

Téma: Lombhullató fa körvonalfestése

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Festés körvonala egy lombhullató fa. Megismertetni az őszi fa festésének arányait, egyéni jellemzőit, a színpalettát az ősz ábrázolásakor. A színfolt főbb jellemzőinek tanulmányozása. Ismerkedés a "tárgy természetes színe" fogalmával.

3. Gyakorlati munka. Festés körvonala egy lombhullató fa. vázlat készítése, színtanulmányozás Önálló munka: megfigyelés a természetben és a fák illusztrációin, fa tanulmányozása

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓraterv Festés 11.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 11,3 óra.

Téma: Vázlatok festése az őszi tájról

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Vázlatok festése az őszi tájról. Bevezetés a légi perspektívába. Kapcsolódó színek skála felépítése. Színnyújtás használata légi perspektíva közvetítésére. Kapcsolódó színek skála megvalósítása sok árnyalattal, akromatikus színek hozzáadásával. A sárga-piros színskála tulajdonságainak vizsgálata. A tónus, a szín, a színtelítettség kontrasztjai.

3. Gyakorlati munka. Egy őszi táj vázlatrajzai, vázlat, színtanulmány. Önálló munkavégzés: színnyújtás, kompozíciós keresés elvégzése

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 12.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 12,3 óra.

Téma: Kétrészes színpadi festmény semleges alapon.

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Kétrészes színpadi festmény semleges alapon. Tanítsd meg a képi műveltség alapjait: a tónus- és színviszonyok törvényeit, az alá- és kontraszt törvényeit, az egészet és a részleteket

3. Gyakorlati munka. Kétrészes színpadi festmény semleges alapon. Önálló munkavégzés: színnyújtás, kompozíciós keresés elvégzése

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 13.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 13,3 óra.

Téma: Vázlatok festése különféle állatokról.

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Vázlatok festése különféle állatokról. Megismertetni az állatok, madarak színes képének arányait és jellemzőit. Színfolt és színes sziluett.

3. Gyakorlati munka. Különféle állatok festészeti tanulmányozása: színvázlatok készítése, kompozíciós keresés Önálló munka: megfigyelés a természetben és állatillusztrációkon, tanulmányozás

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓraterv Festés 14.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 14,3 óra.

Téma: Három hasonló színű tárgy festményének színrevitele.

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Három hasonló színű tárgy festményének színrevitele. Megismerni a kép arányait és jellemzőit három, hasonló színű tárgy semleges alapon történő elhelyezésekor. Csendélet festése töredékvonás technikájával.

3. Gyakorlati munka. Három színben hasonló tárgy festészetének színrevitele: színvázlatok készítése, kompozíciós keresés Önálló munka: csendélettanulmány

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 15.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 15,3 óra.

Téma: Önarckép színesben.

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Önarckép színesben. Bevezetés az emberi arc alapvető arányaiba. Erősítse a keverési képességet

3. Gyakorlati munka. Önarckép színesben: színvázlatok készítése, kompozíciós keresés Önálló munka: színek keverése, színnyújtás a hangerő közvetítésére.

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 16.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 16,3 óra.

Téma: Tűlevelű fa vázlatfestés.

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Tűlevelű fa vázlatfestés. A harmonikus színek és árnyalatok használatának képességének megszilárdítása a munkában.

3. Gyakorlati munka. Tűlevelű fa festési vázlatai: színvázlatok készítése, kompozíciós keresés. Önálló munka: megfigyelés a természetben és a fák illusztrációin, lucfenyő tanulmányozása.

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 17.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 17,3 óra.

Téma:

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész.

3. Gyakorlati munka.

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 18.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 18,3 óra.

Téma: Két tárgy csendélet festménye hideg színekben.

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Két tárgy csendélet festménye hideg színekben. Adja meg a "hideg színek" fogalmát. Tonális kontraszt, a tárgyak jellegzetes tulajdonságainak kiemelése, a forma feltárása. Önálló munka: háztartási eszközök csendélete

3. Gyakorlati munka. Két tárgy csendéletfestése hideg színekkel: színvázlatok készítése, kompozíciós keresés. Önálló munka: háztartási eszközök csendélete

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 19.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 19,3 óra.

Téma: Festmény a természetből virágcsokrok rokon színekben.

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Festmény a természetből virágcsokrok rokon színekben. Kapcsolódó színek skála megvalósítása sok árnyalattal, akromatikus színek hozzáadásával. A sárga-piros színskála tulajdonságainak vizsgálata. A tónus, a szín, a színtelítettség kontrasztjai.3. Gyakorlati munka. Virágcsokrok festése természetből rokon színben: színvázlatok készítése, kompozíciós keresés. Önálló munkavégzés: háztartási eszközök csendélete, színkeverő gyakorlatok, színnyújtás, virágtanulmányok

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 2.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke №2,3h.

Téma: A színtudomány alapjai

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Képek elemzése. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. A minta színösszetétele. Ismerkedés a színtudomány alapjaival, a minta színkompozíciójának megalkotásának szabályaival.

3. Gyakorlati munka. A dísz képe a csíkban, négyzetben és körben. Önálló tevékenység: színtudományi gyakorlatok egy dísz elkészítésére alap- és másodlagos színekkel. Vázlatkészítés és színezés

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 20.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 20,3 óra.

Téma: Csendélet festmény két háztartási cikkről meleg színekben.

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Csendélet festmény két háztartási cikkről meleg színekben. Megismertetni a színátmenetek finomságát a színek világosításával. A paletta hangzásának lágyításának képességének fejlesztése, az azonos szín különböző árnyalatainak megtalálása. Adja meg a "Meleg színek" színharmóniát.

3. Gyakorlati munka. Két háztartási cikk csendéletfestése meleg színekben: színvázlatok készítése, kompozíciós keresés. Önálló munkavégzés: színes nyújtó gyakorlatok, dísz meleg színekben

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 21.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 21,3 óra.

Téma: Festés a természetből oktatási csendéletek két kontrasztos színű tárgyból, semleges alapon.

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Festés a természetből oktatási csendéletek két kontrasztos színű tárgyból, semleges alapon. Ismertesse a színkontraszt fogalmát! Fejlessze a kontrasztos színek használatának képességét a festészetben.

3. Gyakorlati munka. Festés természetből oktatási csendéletek két kontrasztos színű tárgyból semleges alapon: színvázlatok készítése, kompozíciós keresés. Önálló munka: csendélet színmegoldásának kompozíciós keresése, tárgyvázlatok

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓravázlat Festés 22.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 22,3 óra.

Téma: Kreatív tevékenység.

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A festői kompozíció elkészítésének alapjainak elsajátítása. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor.A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Kreatív tevékenység. Önálló munkavégzés: felkészítés versenyekre, kiállításokra (tananyagok és témák közül választhatnak a hallgatók)

3. Gyakorlati munka. Önálló munka: csendélet színmegoldásának kompozíciós keresése, tárgyvázlatok, tájképek.

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓraterv Festés 3.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 3,3 óra.

Téma: A színtudomány alapjai

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A színtudomány alapjainak tanítása, a minta színkompozíciójának felépítésének szabályai. Ismerkedés a ritmussal, szimmetrikus és aszimmetrikus dísz képe. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor. A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. Fogalmak meghatározása: szín, színtulajdonságok, színkör, meleg és hideg színek. A minta színösszetétele. A színtudomány alapjainak, a minta színkompozíciójának megalkotásának szabályainak megtanítása. Ismerkedés a ritmussal, szimmetrikus és aszimmetrikus dísz képe.3. Gyakorlati munka. Vázlatkészítés és színezés. Díszkompozíciók előadása a színkör egyik negyedében elhelyezkedő léptékben. Önálló munkavégzés: gyakorlatok színkeveréssel.

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Megtekintésre kijelölt dokumentumÓraterv Festés 4.docx

Könyvtár
anyagokat

Tárgy: "Festészet"

Első évfolyam lecke 4,3 óra.

Téma: levélfestés

Cél: A művészeti oktatás feltételeinek megteremtése, a tanulók képzőművészeti ismeretek, készségek és képességek elsajátítása.

Feladatok : A színkompozíció felépítésének alapjainak elsajátítása. Ismerkedés a ritmussal, szimmetrikus és aszimmetrikus dísz képe. A színtudomány alapjainak megismertetése a festészetben. Fejlessze a színérzéket és a festékkeverési képességet, szerezzen összetett alapszíneket.Fejlessze az ecsetkészséget a képi rajz készítésekor. A tevékenység tervezésének, oktatási tevékenységének önálló irányításának, munkájuk objektív értékelésének képességének kialakítása

Berendezések és anyagok : papírlapok, ecsetek, festékek, víz, természeti tárgy, színvilág, bemutató művészek festményeiből, reprodukciók.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat . Üdvözlet, a leckére való felkészültség ellenőrzése. Célok és célkitűzések meghatározása az órán. Munkahelyi szervezés.

2. A fő rész. Magyarázat az óra témájához. Bemutató és vizuális sémák bemutatása. A színtudomány alapjai. Ismerkedés a színtudomány alapjaival. A képi ábrázolás eszközei a síkon. Festékek. Színváltás.

3. Gyakorlati munka. Levélfestés. Vázlatkészítés és színezés. Gyakorlatok elvégzése a színes keverékek összetételére a sárga árnyalatú színek keverésével akromatikus színek hozzáadásával. A kompozíció előadása sárga színtónusban. Önálló munka: őszi levelek vázlatai.

4. Óra összefoglalója . Kiállítás és beszélgetés az alkotásokról. válaszok a kérdésekre: Mit tanult, mi jutott eszébe és tetszett, milyen nehézségekbe ütközött?

Az óra módszertani fejlesztése

a festészet témakörében

felkészítő órán

2. évfolyam

a "Csendélet. Rajz

csendélet a természetből»

Készítette: Kukushkina E.N.

Tanár

MOU DOD Gyermekművészeti Iskola Nei

Kostroma régió

2013-as év

Az óra témája: "Csendélet. Csendélet rajzolása a természetből.

Cél

Készítsen egy egyszerű csendéletet a természetből

Feladatok:

Fejlesztés: a festékekkel való munka technikáinak kidolgozása, a csendélet munkáinak sorrendje.

Felszerelés:

A tanárnak - természetes környezet (csendélet fehér lapon), táblázat "Csendélet (munka lépésről lépésre)", vázlatok a zöldségek és gyümölcsök természetéből (gyermekmunka)

3. sor:

Tanterv

  1. Idő szervezése
  2. Bemutatkozó beszélgetés
  3. Diákmunka a feladaton
  4. Óra összefoglalója

Az órák alatt:

  1. Idő szervezése

A tanulók órára való felkészültségének ellenőrzése. A gyerekek pozitív hozzáállása a leckéhez.

  1. Bemutatkozó beszélgetés.

Emlékezzünk vissza a képzőművészet műfajaira. Ezután a művészet egyik műfaját tekintjük át - a csendéletet. (az illusztrációk láthatók)

Ha a képen látod

Csodaváza az asztalon

Egy csokor gyönyörűt tartalmaz

Hófehér krizantém;

Sok étel van,

És üveges és egyszerű,

Talán egy csésze vagy csészealj

Aranyozott szegéllyel.

És ez így is történik:

Ott sorsolják a játékot.

Végül tegyük fel

Érett őszibarack és szilva.

És a képen is

Tortává rajzolva.

És így a kép

Csendéletnek hívják.

Csendélet - (francia nyelvről lefordítva - holt természet) - élettelen tárgyak képe. Ez a szó a képzőművészet összetett és sokszínű műfajára utal, valamint olyan egyedi alkotásokra, amelyek művészi módon reprodukálják a háztartási eszközöket, hangszereket, virágokat, gyümölcsöket, zöldségeket, döglött vadakat és egyéb élettelen tárgyakat. A csendélet a festészet realizmusának fejlődése kapcsán merült fel, és a művészek technikai és kognitív képességeinek bővülésével a 17. században önálló műfajként határozták meg.

A csendélet különféle funkciókat lát el. Például:

Dekoratív - megragadja a természetes formák ragyogását, kecsességét és pompáját, kissé eltúlozva és átalakítva azokat, díszíti a belső teret;

Tematikus - egy téma által egyesített tárgyakat ábrázolnak (gyerekek - játékokat, sportokat - sportjellemzőket stb.)

A csendélet különböző korok embereinek életéről beszél; akár élettelen tárgyak rajzolásával is sok mindent kifejezhet, elmondhat az emberek életéről.

Mit tud megmondani, ha megnézi ezt a csendéletet? (egy reprodukció bemutatása) csendélet

Rejtvények:

Hat porcelán barát

Az asztalterítőn körben állt,

Este keresték

Kényeztessen minket teával. (csészék)

Fényesen ragyog az egyenruhám,

Az asztalon én vagyok a parancsnok.

Ismerje csészéket, teáskannát;

nagy főnök vagyok. (Szamovár)

Két nővér: egy nagy,

Zavarja a búzadara zabkását.

Nos, húgom

A tea hangosan kavar. (Egy kanál)

Csak a kameráról

piros hordó,

Megérinted - simán,

És harapj egyet – édes! (Alma)

arany fej

Nagy, nehéz.

arany fej

Feküdj le pihenni.

Fej feküdt le

Csak a nyak vékony. (Tök)

Megtelt a fekete házak aranyszitája. (Napraforgó)

Nyáron a kertben, frissen, zölden,

Télen pedig hordóban sárgák, sósak.

Hidd el, jól sikerült

Mi a nevünk? (uborka)

A golyók csomón lógnak,

Kék lett a melegtől. (Szilva)

Tekintse meg az illusztrációkat, reprodukciókat, és válaszoljon a kérdésekre:

Mi a csendélet?

Melyik csendéletképet szereted a legjobban és miért? Nevezze meg a festmények szerzőit!

Milyen színek (meleg vagy hideg) érvényesülnek bennük? Miért?

Mi egyesíti egy csendélet összes tárgyát? (Tárgy, hovatartozás)

Miért különböznek a színek világosságában a gyümölcsök képében: egyesek világosabbak, mások sötétebbek?

Hogyan közvetítik a művészek a zöldségek és gyümölcsök mennyiségét a festmények sík felületén? Miért helyezkednek el minden gyümölcsön és tárgyon az egyik oldalon világosabb vonások, a másikon pedig a sötétek? Milyen szerepet játszik itt a napfény? (napfény, megvilágítja a tárgyakat, az egyik oldalon világossá teszi őket (ez világos), a másik oldalon - sötétté (árnyék). A fény és az árnyék segít a tárgyak háromdimenziós képének közvetítésében, azok valóságában.)

Visszaverődés

Az anyag megszilárdítására a „Készíts csendéletet” című játékot javaslom. Az előtted javasolt tárgyakból javaslom csendéletek készítését és elnevezését. (Erős és gyenge gyerekek egyaránt részt vesznek)

Testnevelés perc

Volt egy kosár a polcon üresjáratban (ülj le, öleld át a karjaidat – ábrázolj egy kosarat)

Valószínűleg egész nyáron hiányzott neki (billentett fej, jobbra és balra)

Itt beköszöntött az ősz és megsárgult a lomb, (kelj fel, ábrázold a faágakat)

Itt az ideje a betakarításnak. (nyújtás, gyümölcsszedés ábrázolása a fáról)

A kosár boldog (kerek kezek előtted, bólints a fejeddel)

Meglepett (tárt kezet)

Hogy annyi gyümölcs született a kertben! (állj fel lábujjadra, mutass egy nagy kört a kezeddel)

  1. Diákmunka a feladaton

Csendélet a természetből.

Ma zöldség-gyümölcs csendéletünk van. Ez a téma „finom”, és nagyon kellemes rajzolni. Minden gyümölcsnek és zöldségnek van egy alapvető formája és színe, amit látni kell. Különböző gyümölcsöknél és zöldségeknél azonosak lehetnek, de a szín és a részletek benne rejlenek.

Utóbbimunkavégzés:

  1. A előkészítőszínpadon egy ceruzával nagyon világos vonalak körvonalazzák az összes tárgy körvonalait. Célszerű korrekció nélkül gumiszalaggal rajzolni, semmi esetre se élj vissza vele, mert. a gumiszalag által tönkretett papír textúrája elsötétül és elnyomja a színt. Ugyanazokkal a vékony vonalakkal jelöljük ki a csendélet és a környezet minden tárgyánál a csúcsfények és az árnyékok határait.
  1. Az első szakaszban Kezdjük el dolgozni a csendélet általános színjellemzőivel rendelkező festékkel, ehhez készítünk egy alacsony telítettségű keveréket - színt, amelyet átlátszó réteggel viszünk fel a kép minden részére, kivéve a tükröződést.
  2. A festés második szakaszában az összes tárgy térfogati formáját modellezik, és megvilágításukat továbbítják. Külön vonásokkal növeljük a megvilágított oldalak színtelítettségét. Az árnyékok színe szilárd, és a környezet befolyásolja. Átlátszó, de sötétebb színekkel vannak lerakva. Az árnyékok képére meghatározott minden egyes vonást a többi objektum felületének színéhez és a szomszédos más árnyékokhoz viszonyítva kell venni az árnyalat, a telítettség és a világosság tekintetében.
  1. A harmadik szakaszban munka során folytatjuk a térfogati forma és tér modellezését finomabb színárnyalatokkal. Minden papírra vetett kenetet egy csendélethez hasonlítunk, felváltva először a képre, majd a természetre fordítjuk a tekintetünket. Ez lehetővé teszi, hogy megnézze, hogy a természetben előforduló színarány átadódik-e. A színárnyalatok képe a fényben, félárnyékban, árnyékban fokozatosan a forma finom modellezéséhez, a tér és a megvilágítás képéhez vezet.
  1. Az utolsó szakaszban minden színt általánosítunk, szükség esetén egyes részeket telítettebb színnel emelünk ki, a túlságosan fényeseket pedig eloltjuk, amelyek kitörnek az általános színskálából. A rajz elkészült.

IV. Óra összefoglalója

Az elkészült munka áttekintése, elemzése. Figyelembe venni a gyönyörűen talált színkombinációkat a természeti környezetben lévő tárgyak természetének átadásában.

A gyakori hibák elemzése.

Munkahelyi takarítás.

Referenciák:

  • B. M. Nemensky "Képzőművészet és művészi alkotás" 1-4. évfolyam Moszkva "Felvilágosodás" 2008
  • E. Rozhkova "Képzőművészet az általános iskolában" Moszkva "Felvilágosodás" 1980

Az óra önvizsgálata

előkészítő osztályban (2. évfolyam)

"Csendélet. Rajz az élet csendélet két

tételek"

Cél és feladatok:

Oktatási: megismertetni a hallgatókkal a művészettörténeti dolgok világábrázolási formáinak sokféleségét, bővíteni ismereteiket a csendélet műfajáról, a csendélet sajátosságairól a festészetben, rajzban, szobrászatban, ábrázolás megtanítása különféle tárgyakat.

Fejlesztés: technikák fejlesztése a festékekkel való munkavégzéshez.

Nevelés: esztétikai fogékonyság nevelése.

Felszerelés:

A tanárnak - természetes környezet (két tárgy csendélete), "Csendélet (lépésről lépésre) táblázat", zöldség-gyümölcs vázlatok (gyerekmunka)

Diákoknak - akvarell, gouache, papír, ecsetek, grafikai anyagok

Látótávolság:

I. Mashkov „Gyümölcsök csészealjon”, A. Lentulov „Csendélet”, V. Van Gogh „Napraforgók”, K. Korovin „Csendélet. Virágok és gyümölcsök.

A programnak megfelelően ez a téma szerepel a rajz az életből rovatban. A "Csendélet. Az életből a zöldségek, gyümölcsök csendéletét rajzolva 2 óra áll rendelkezésre.

Ennek a leckének a fő célja, hogy a hallgatók ismereteket szerezzenek a csendéletről; tárgyak ábrázolásának megtanítása csendéletben, grafikai és képi eszközökkel egyaránt. Az óra szervezési mozzanatból, új elméleti anyag bemutatásából, a tanult anyag konszolidációjából, önálló gyermekek munkájából áll.

Időben felkészült az órára, elkészítette az összes vizuális anyagot, amelyre az órán szükség lesz. A lebonyolítás tartalma, tematikai fókusza és technológiája teljes mértékben megfelelt az osztály fejlettségi szintjének.

A tanulási időt racionálisan használtam fel. Az óra egy szervezési mozzanattal kezdődött, ami a tanulók órára való munkakedvével kezdődött.

Az új anyag bemutatása - az ilyen típusú óra fő része - a magyarázat módszerével, történettel, a reprodukciók bemutatásának elemeivel történik. Az óra ezen szakaszában feltárta a diákok előtt a „csendélet” fogalmát, megismertette őket a csendéletek típusaival. Az oktatási folyamat hatékonyságának növelése és annak érdekében, hogy az ilyen korú gyermekek ne veszítsék el érdeklődésüket az óra iránt, rejtvényeket használtam a beszélgetésben.

Az új anyag megszilárdítása a „Compose a csendélet” játék formájában történt. Erős gyerekek és gyengébbek egyaránt részt vettek ebben a munkában. Ebben a szakaszban nagyon jól nyomon követhető volt a hallgatók tudása, amelyet az elméleti anyag bemutatása során szereztek.

Az önálló munka előtt a gyermekek egészségének megőrzése érdekében testnevelés foglalkozást tartott.

Az óra önálló munkavégzésének szakaszában elmagyaráztam a gyerekeknek a csendéleten végzett munka sorrendjét.

Az önálló munka során a tanár egyéni képességek alapján, egyéni segítséget nyújtott a tanulóknak. Az önálló munkavégzés jobb sorrendje érdekében a „Színes csendélet előadási sorrendje” képzési táblázatot alkalmazták.

Az óra végén kiállítást rendezett a diákok munkáiból, ahol a munka elemzését végezték el: mi működött és mi nem? Jól láttam, hogyan tanulták meg a diákok a témát. Diákértékelés.

A választott munkaformák nem véletlenszerűek, az ilyen korú gyerekek számára izgalmasak, érdeklik őket. Úgy gondolom, hogy a cél érzékelése a diákok részéről teljes mértékben megtörtént.


Marina Andreeva

Festészet osztály

A gyerekek előtt díszlet volt, melyben kancsó, gomba, padlizsán, bors és cseresznye volt. Mindezt egy redők nélküli zöld drapériára helyezték.

4. osztály, 12-14 éves korig.

Az óra céljai

1. Helyezze el megfelelően a tárgyakat a lapra.

2. Szereljen fel helyesen egy kancsót.

3. Vigye át a színtónust a természetnek megfelelően.

4. A szem fejlődése.

5. A tárgyak egymáshoz viszonyított arányának készségének fejlesztése a méretek pontos átviteléhez.

Elméleti rész.

Néhány gyerek ebben a csoportban az első évben jár, ezért számukra különösen fontos volt a munka árnyalatainak és követelményeinek ismertetése. Az anyag szilárdabb asszimilációja érdekében könnyen érthető összehasonlításokat alkalmaztak.

Például minden objektum a helyén található, és bizonyos távolságra a többi objektumtól. Ehhez a magyarázathoz a Naprendszerben a bolygók elhelyezkedő pályáinak példáját használták fel.

Gyakorlati rész.

A gyerekek meghatározták a lap helyzetét, és tárgyakat helyeztek a lapra. Először egy síkot határoztak meg (egy asztalt, amelyre az objektumok kerülnek.

Minden gyermeknek megvannak a maga sajátosságai a csendélet-látásban. Valaki felnagyítja a tárgyakat, valaki összezsugorítja. Vannak, akik felfelé, mások lefelé, mások jobbra vagy balra. Ennek elkerülése érdekében a gyerekeket arra biztatták, hogy készítsenek egy minivázlatot a lap sarkába.

Színes munka.

Ahhoz, hogy a munka holisztikus legyen, egyszerre kell színnel dolgozni az összes tárggyal, nem pedig külön-külön. Ezért a színekkel végzett munkát szakaszokra oszthatja.

1. Az egyes tantárgyak főhangjának meghatározása.

2. Sötét területek, világos területek, csúcsfények, árnyékok észlelése a síkon, tárgyakon.

3. Az egyes tantárgyak elemzése a reflexek és árnyalatok figyelembevétele érdekében.

4. A végső szakasz. Tárgyak általánosítása, apróságokkal való munka.

Eredmény

A gyerekek befejezik a munkát, és a tanárral közösen megbeszélik a pillanatokat – mi sikerült, mi nem. Fontos, hogy mindenkit dicsérjünk az elvégzett munkáért. Különösen fontos, hogy azok a gyerekek, akik az első évben foglalkoznak, megértsék, hogy sikeresek.

Az óra végén világossá válik, hogy konkrétan minden gyerek jobban sikerül, mi kevesebb. Mire kell összpontosítania a következő leckében?

Kész munka gyerekeknek.



Kapcsolódó publikációk:

Cél: Ismertesse meg a gyerekekkel, hogy a zöldségeknek is van leve, van színe. Mutassuk meg, hogy ha a levet az anyagra ejti, akkor amikor megszárad, a folyadék.

Az "Erdőben gombákért és bogyókért" lecke összefoglalása 4-5 éves gyermekek számára A „Kognitív fejlődés” oktatási területen végzett oktatási tevékenységek összefoglalása (Bevezetés a külvilágba) A témában: „V.

A külvilággal való ismerkedés összefoglalója "Az erdőbe bogyókért" a fiatalabb csoport gyermekeinek A kognitív térben zajló játékmenet szinopszisa. A környezet megismerése. Pedagógus: Melnichek S. V. 2015. március 25 Téma: „Az erdőbe azért.

Kosár zöldségekkel A közelmúltban, Akhtyrsky falvunkban, Krasznodar területén, ünnepet tartottak "Gyermekkor címe - Kuban" néven. Itt.

A mesterkurzus tanároknak, szülőknek szól - idősebb óvodás korú gyermekekkel való foglalkozásra. A mesterkurzus célja: gyártás.

Ismerkedés a Petrikovskaya festészettel. A GCD szinopszisa a középső csoportban "Gally bogyóval""Gally bogyóval" Programfeladatok: 1. Ismertesse meg a gyerekekkel a Petrikov-festészetet. 2. Az ujjfestés technikáinak fejlesztése és.

Projekt "Bevezetés a zöldségfélékbe" Projekt típusa: oktatási. A projekt résztvevői: a második fiatalabb csoport gyermekei, tanár, szülők. Megvalósítási időszak:.

Cél: Ismerkedés a többrétegű üvegezés technikájával. Kontrasztos csendélet írása, amely 4 elemből és 3 drapériából áll.

Feladatok:

Oktatóanyagok:

    Három fő kivitelezési akvarell technika - nyers módon, ala prima, üvegezés;

    ismerkedés a művészek munkáival;

    ceruzával egy csendélet előzetes vázlata;

    sorrend a csendélet akvarell munkájában.

Fejlesztés:

    a kreatív képességek, a művészi ízlés, a szín- és harmóniaérzék fejlesztése;

    a figuratív gondolkodás, a memória, a figyelem, a tanult anyag észlelésének fejlesztése;

Nevelési:

    kreatív és szakmailag hozzáértő akvarellvázlat készítése ebben a technikában;

    a művész szakmai tevékenysége iránti tisztelet előmozdítása;

    a művészettörténet-kutatás iránti érdeklődés kialakulása.

Felhasznált anyagok és eszközök:

    akvarell papír;

    egy egyszerű ceruza és radír;

    didaktikai és vizuális anyagok: illusztrációk, művészek festményeinek reprodukciói, valamint tanári munkák;

    Oktatási környezet-csendélet

Tanterv

1. Szervezési rész -1-2 min.

2. Új anyag bemutatása - 10-12 perc.

3. Útmutató a munkához - 2-3 perc.

4. A tanulók gyakorlati munkája - 25-27 perc.

5. A lecke befejezése, elemzése - 3-4 perc

6. házi feladat

Az óra előrehaladása

1. Bevezetés a témába.

A tanórára való felkészítés, a munkahely szervezése. Biztonsági óvintézkedések anyagszerszámokkal.

2. Egy csendéleten végzett munka szakaszai.

    Kezdeti vázlat ceruzával. Rajz átvitele vázlatból a fő formátumba (A-2). A rajz a tárgyak kompozíciós elhelyezésével kezdődik a lapon. A perspektívacsökkentéseket figyelembe véve megkezdődik az objektumok építése. Ebben a csendéletben minden tárgy alapja egy kör, de a perspektíva törvényei szerint ebből a helyzetből egy ellipszist kapunk. Ellipszis építéséhez rajzoljon tengelyeket, készítsen rájuk serifeket. Sima vonallal összekötjük.Az ellipszisek változnak: minél magasabb az ellipszis, annál keskenyebb, annál alacsonyabb, annál szélesebb.
    Láthatatlan vonalak – az építési vonalak halványabbak és vékonyabbak, a láthatók pedig sötétebbek és tisztábbak.
    Tisztázza az összes tárgy egymáshoz viszonyított arányát! Az arányosság egy tárgy részeinek egymáshoz viszonyított bizonyos aránya, arányossága. Szükséges az arányos összefüggések állandó összehasonlítása, jóváhagyása.Omeghatározzák saját és lehulló árnyékaik határait.

Kezdjük az arányokkal, megmérjük őket a legkisebb tárggyal - egy pohárral. Egy faváza magasságában egy pohár 2,5-szer fér el. A faváza legszélesebb részének szélessége 2-szer belefér a szómavázába. A váza felső részének szélessége megegyezik az üveg magasságával, az alja valamivel szélesebb. Pohárral beállítjuk az öntöttvas arányait is. Az öntöttvas magasságában lévő üveg 1,5-szer illeszkedik, szélessége valamivel nagyobb a magasságnál, négyzethez közeli téglalapba írható. Az edény alja megegyezik a váza nyakának szélességével. Az öntöttvas felső részébe 1,5 csésze magasság illeszkedik.

Amikor a rajz megfelelően megépült és elkészült, festéket alkalmazunk. Akvarell - vízfestékek, a francia aguarell szóból és a latin agua - víz szóból ered. Az akvarell fő tulajdonsága a színezőréteg átlátszósága. Ezért a tárgy körvonalának ceruzarajza ne legyen nagyon fekete, a vonalak legyenek lágyak, különben a ceruza látható lesz a festéken keresztül.A fehéret nem használják akvarellben, megfosztják a festéket az átlátszóságtól és a szín tisztaságától. Világosabb tónusokat kapunk, ha a telített hangot vízzel hígítjuk. Annak érdekében, hogy a festék jobban illeszkedjen a papírra, a festékkel való festés megkezdése előtt az egész lapot vízzel le kell mosni. Az akvarell színezése során két módszert alkalmaznak: üvegezést és alla prima.

Az üvegezés egy átlátszó festékréteg felvitele egy másikra, miközben az első réteget megszárítják. Ezt a módszert néha "száraz festésnek" is nevezik, és megőrzi az akvarell átlátszóságát.

Alla-prima - minden szín azonnal a kívánt erősségűre kerül, minden színrészlet egy lépésben kezdődik és ér véget. Ily módon, vagy "nedves munkával" érheti el a fényességet és a színességet.

Megkezdődik a helyi színekkel való feltöltés. A színek fokozatos átfedése a tárgyakon világostól a sötétig.

Kitöltésünk a legsötétebb tárggyal, egy fekete öntöttvassal kezdődik. Nem kell tiszta feketének lennie. A szürke színt összekeverjük kék-ibolya árnyalattal és elkezdjük tölteni. A legsötétebb területeket sűrűbben írjuk, a világosabbakat hígabb festékkel, helyet hagyva a kiemeléseknek és a reflexeknek. Nagyon híg festékkel vonjuk be őket. A kiemelések ne legyenek fehérek, megvan a saját tónusuk. Mivel zöld drapériánk van, az öntöttvas vörös árnyalatot tükröz. Egy kis piros festéket adunk hozzá, finom legyen. A rózsaszín drapériáról visszaverődő fény az öntöttvasra esik, gyengéd reflexet képezve az alsó részen. Ezzel párhuzamosan az összes tantárgyat együtt írjuk. Nem írhat ki minden tételt külön, minden munkát egy egészben kell elvégezni. Meg kell szabadulni a lapon lévő fehér foltoktól, amelyek zavarják a kép egészének észlelését. Helyi színekkel töltjük fel a tárgyakat, a festéket nem szorosan szedjük, hogy a regisztráció első szakaszában ne sötétítsük el a világos tárgyakat. A legkönnyebb csendéletünkben egy egyszer használatos fényvisszaverő drapéria. A legsötétebb az öntöttvas lesz, az üveg tónusában közel áll hozzá, de mégis világosabb. A következő tónusú zöld drapéria és egy fából készült váza. Töltse ki a zöld drapériát zöld-sárga színnel. A világoszöld drapériát szürke-zöld színnel töltjük meg különböző zöld, sárga, lila, barna árnyalatok hozzáadásával. Az üveg vörös-barna színnel van töltve. Mivel lakkozott, és sok kiemelést és tükröződést ad, mindezt a képünkön is közvetíteni kell. A bal oldali rózsaszín drapériából vázoljuk a reflexet, a jobb oldalon a kiemeléseket. A pohár peremét és belsejét arany okkerrel töltjük meg. A fából készült váza világosbarna színnel van töltve, fényben okker hozzáadásával. Az árnyékban adjon hozzá zöldes árnyalatot, és vegye fel a színt sűrűbben. Mivel ez egy fából készült tárgy, itt nem lesznek erősen hangsúlyos kiemelések, azok tompábbak és szórtabbak lesznek. Meg kell próbálni átadni a fa textúráját és azt, hogy a váza deszkákból áll, finoman meg kell mutatni a fa széleit.

Elkezdjük alkalmazni a természetben látható különféle árnyalatokat. Ezt a chiaroscurot és a kötetet adjuk elő. A háttérrel és a reflexekkel kapcsolatos munka folyik.


A munkát világos-tónus viszonyokkal kezdjük: fény, árnyék, félárnyék, reflex. Árnyékok írása tárgyakra és tárgyakról. Árnyak egyesítése. Az előtér és a háttér regisztrációja. az előtérben lévő tárgyakat világosan és részletesen le kell írni. Van egy pohár az előtérben, körvonalazunk egy festményt, leveleket, fürtöket, tekintettel arra, hogy az üvegen vannak, terjedelmes, ezért néhány levél a fénybe esik, néhány pedig árnyékba kerül. A hozzánk legközelebb eső drapériákra írjuk elő az asztal szélének törésénél kialakuló redőket. A háttérben lévő tárgyakat lágyabban kell írni. A kontúrok ne legyenek túl világosak, mélyre menjenek, puhábbak legyenek. Ellenkező esetben előtérbe kerülnek, így közvetítenünk kell a tervezett munkát.

Összeállításunk 3 tervre osztható. Az első terv az asztal széle, rózsaszín drapéria, pohár. A második terv egy öntöttvas és egy váza. A harmadik terv a drapériák a háttérben.

Meg kell mutatni, hogy minden objektum egymástól távolodik. Az előtérben a tárgyak, árnyékok, tükröződések fényesek lesznek, minél távolabb vannak tőlünk a tárgyak, annál lágyabbak, finomabbak lesznek. A hátsó drapériáknak légiesnek kell kinézniük, a redőknek folyniuk kell, az árnyékoknak nem túl fényesnek.

Dolgozik a részleteken. Összegzés. A részletek finomítása és a kompozíció egészének általánosítása. Kemény vonalak lágyítása.

Példák a tanárnő által készített csendéletekre.

Kontrasztos csendélet meleg színekben.

Csendélet hideg színekben.

Kontrasztos csendélet.

Csendélet meleg színekben.

Kontrasztos csendélet meleg színekben.

.

1. A rajz a téma kompozíciós elhelyezésével kezdődik a lapon. A képet világos vonalak körvonalazzák. A szög, az arányok és a perspektívák figyelembevételével megtaláljuk és meghatározzuk a fő konstruktív pontokat. Figyelembe véve a perspektivikus vágásokat a konstruktív pontok mentén, körvonalazódik az arcrészek felépítésének általános formája.

2. Tisztázza az arányokat és a perspektivikus felépítést. Meghatározza a saját és a hulló árnyékok határait.

3. A fény-tónus viszonyok segítségével háromdimenziós formák tárulnak fel. Térbeliséget közvetítenek, a rajzhoz közelebb álló formákat kontrasztosabban emelik ki.

4. A formák teljes tónusos kidolgozása. Munka a világos-tónus kapcsolatokkal: fény, árnyék, félárnyék, reflex. Összegzés. A rajz ellenőrzése és összegzése (egész)