Nikolaj Nosov: zábavná biografie dětského spisovatele v příbězích a obrázcích. Vtipné příběhy N. Nosova: „Živý klobouk a „Zabavači“

Poznámky k lekci

o vývoji řeči v seniorská skupina

na téma:

"Vtipné historky od N. Nosova."

Připravil:

Učitel Usenko O.A.

1.Vzdělávací cíle:

Pokračovat v seznamování předškoláků s kreativitou dětský spisovatel N. Nošová;

Rozvíjet schopnost dávat krátké a podrobné odpovědi na otázky na základě textu;

Zlepšit uvažování, psát krátké fantastické příběhy;

2. Výchovné úkoly:

Pěstovat zájem o díla beletrie;

3. Vývojové úkoly:

Rozvíjejte smysl pro humor a kreativitu.

Metodické techniky: herní motivace (příchod Dunna); d/i „Zjistit příběh na toto téma“; čtení příběhu N. Nosova „Dreamers“; otázky učitele; lekce tělesné výchovy „Fantastické“; analýza lekce; domácí úkol "Moje fantazie."

Přípravné práce: Čtení příběhů N. Nosova podle výběru učitele, zkoumání a kreslení ilustrací k příběhům; čtení básně „My Imagination“ od B. Zakhodera, diskuse na téma „Fantasy“.

Materiály a vybavení:

1. Panenka Dunno;

2. Sbírka povídek N. Nosova;

3. Ilustrace k příběhu;

4. Demonstrační deska;

5. Úžasná taška;

6. Předměty pro příběhy N. Nosova: klobouk, okurka, pistole, auto, lízátko, telefon, rendlík

vychovatel: Kluci, rádi fantazírujete?

Děti: Ano, děláme.

vychovatel: Proč si myslíte, že lidé fantazírují?

Děti: Udělat radost druhému člověku. Abych ho potěšil.

(Zaklepat na dveře).

vychovatel: Kluci, poslouchejte, někdo klepe. Přišel nás navštívit pohádkový hrdina který rád fantazíruje, vymýšlí a skládá. A kdo to je, myslím, že odpovíte sborově, v rýmu:

Rozpustilý, vtipný chlapec,

Je to umělec a básník.

Je to legrační malý kluk

Pozdrav od něj vám všem!

Zjistěte o něm hned teď!

Přišel k nám hrdina... (Nevím)

Kdo vymyslel Dunna a všechny jeho přátele? (N. N. Nosov)

vychovatel: Kluci, Dunno zná spoustu Nosovových příběhů a moc je miluje. Sbíral různé položky z mých oblíbených příběhů, ale omylem jsem si spletl, který předmět byl z kterého příběhu. Pomůžeme mu to zjistit?

Děti: Pomůžeme

D/Game „Zjistěte příběh N. Nosova na toto téma“:

Telefon – „Telefon“, klobouk – „ Živý klobouk", rendlík a naběračka - "Miškina kaše", okurka - "Okurky", písek - "Na kopci", lopatka - "Zahradníci", kalhoty s nášivkou - "Záplata".

vychovatel: Výborně, kluci, pomohli Dunno přijít na to. Víš, nevím, naše děti také znají spoustu Nosovových příběhů a milují je,

Tělesná výchova minuta. vychovatel: Teď budeme odpočívat. Udělejme si fantastickou hodinu tělesné výchovy.

Jedna dva tři čtyři pět

Začněme hrát!

Zavřeli všechny oči (zakryli si oči rukama)

A sklonili hlavy (dřep)

A když otevřeme oči (vstanou)

Pojďme do příběhů, pohádek, (zvedněte ruce nahoru)

Pohádka nám dá odpočinek.

Pojďme si odpočinout a vyrazit znovu na cestu!

Malvína nám radí:

Pas bude jako osika,

Pokud se ohneme

Doleva - doprava, (naklonění doleva - doprava)

Zde jsou slova Thumbelina:

Aby tvá záda byla rovná,

Zvedněte se na špičky

Je to jako byste sahali po květinách. (Postavte se na špičky, zvedněte paže)

Jedna dva tři čtyři pět

Řekni to znovu:

Rada Červené Karkulky:

Pokud skočíš, utíkej,

Budete žít mnoho let.

Jedna, dva, tři, čtyři, pět (skákání na místě)

Řekni to znovu:

Jedna, dva, tři, čtyři, pět, (opakování)

Pohádka nám dala pokoj!

odpočinuli jste si? Znovu na cestě!

Rychle zavřeme oči (zakryjeme si oči rukama, přikrčíme se)

Jsme zpět ve školce! (Postav se, zvedni ruce)

vychovatel: Nevím, četli jste příběh „Dreamers“?

Nevím: Ano, sám jsem dobrý Snílek! Ale takový příběh jsem nečetl, rád bych věděl, jací jsou snílci.

vychovatel: No, teď si s kluky poslechněte další příběh od Nikolaje Nosova „Dreamers“

Čtení příběhu N.Nosov "Snílci"

Dotazy k textu:

1. Líbil se vám tento příběh N. Nosova?

2.. Jak se tomu říká?

3. Proč si myslíte, že se příběh jmenuje „Dreamers“?

4. Kterého z hrdinů lze bezpečně nazvat snílky a proč?

5. Vyprávěli všichni chlapci vymyšlené příběhy?

6. Jak se Igorův příběh lišil od příběhů Mišutky a Stasika?

7. Jaký příběh jim vyprávěl?

8. Proč se kluci nechtěli kamarádit s Igorem?

vychovatel: No, nevím, líbil se ti náš výlet?

Nevím: Moc se mi to líbilo, co vy?

vychovatel: Co se ti nejvíc líbilo a na co jsi vzpomínal?

Děti: Hra, fantastická tělesná výchova.

Nevím: A mně se, kluci, moc líbily příběhy Mišutky a Stasika! Dnes se vrátím do Sunny City, abych viděl své přátele, a budeme spolu vymýšlet takové příběhy! Jen je škoda, že nastal čas se s vámi rozloučit. Sbohem, chlapi!

Děti: Sbohem, nevím!

vychovatel: Kluci, dnes jsme se dozvěděli, jací snílci jsou hrdinové našeho příběhu. A navrhuji, abyste si dnes večer také vysnili s maminkami a tatínky, vymysleli si vlastní příběhy a zítra si je ve školce vyprávěli.

Nosov Nikolaj Nikolajevič

Sovětský dětský prozaik.

Velizhanina Elena Olegovna,

učitel

MADOU d/s č. 165, Ťumeň

Připomínat známá díla N. Nosova, pomáhat dětem porozumět probíhajícím událostem, poskytnout dětem příležitost procítit a prožít stav radosti při kontaktu se spisovatelovým dílem prostřednictvím různé druhy dětské aktivity.

Rozvíjet koherentní a expresivní řeč, umění, představivost,

kreativitu dětí, naučit volit říkanku, pěstovat přátelské vztahy v dětském kolektivu.

Přípravné práce:

Uspořádání výstavy děl N. Nosova.

Četba a diskuse o dílech.

Návštěva knihovny.

Kreslení scén z různých děl spisovatele.

Příprava inscenace ukázek z děl N. Nosova

Zařízení:

Výstava knih, kreseb, portrét spisovatele, atributy k dramatizacím, soundtrack k písni „Kobylka seděla v trávě“, text N. Nosov, hudba V. Shainsky.

Průběh oslav:

(Hudba „V trávě seděla kobylka...)“

Moderátor: Dobrý den, děti,

Dívky a chlapci!

Ahoj a diváci,

Drazí rodiče.

Dnes vás zveme do země, kde žijí hrdinové děl spisovatele N.N.

Znáte takového spisovatele? Jaká jeho díla si pamatujete?

kdo je spisovatel?

Proč se člověk najednou rozhodne stát se spisovatelem?

Tak na tuto otázku odpovídá sám N. Nosov

„...Stal jsem se spisovatelem pro děti, protože když jsem vyrostl, chtěl jsem se vlastně stát spisovatelem. A chtěl jsem se stát spisovatelem, protože jsem měl zajímavý život a měl jsem o čem lidem říct.“

Vtipné příběhy N.N. Nosov se okamžitě stal populárním. Děti i dospělí si je velmi oblíbili. Proč?

Ano, protože pro nejmenší příběhy i pro ty „největší“ příběhy Nosov nevymýšlel hrdiny, ale našel je (a všude - v sousedství, na večírku, jen na ulici) a naslouchal a vyprávěl svým čtenářům jejich příběhy. o životě, o přátelích, o nás samých.

N. Nosov se nestal hned spisovatelem. Do třiceti let zvládl mnoho profesí – obchodník s novinami, dělník, námořnictvo, sekač, nosič klád. Poté studoval na Institutu kinematografie v Moskvě a režíroval filmy. Viděl jsem toho hodně. Věděl a dokázal hodně. A své rozsáhlé znalosti a bohaté životní zkušenosti zúročil při psaní knih pro děti.

A děti mu psaly a děkovaly za jeho vtipné historky, které máme všichni tak rádi.

To napsala dívka z naší školky ve svém dopise pisateli.

(Čtení dopisu)

„Dobrý den, milý Nikolaji Nikolajeviči Nosove. Tento dopis vám píše dívka jménem Alena. Jsem šest let starý. chci ti říct Díky moc za příběhy a pohádky, které jsi napsal.

Jednoho dne mi matka koupila malou knížku s krásnými a zářivými obrázky.

Název této knihy je „Živý klobouk“. Na obrázcích byli chlapci a také kočka a klobouk. Ve školce nám paní učitelka ještě pár přečetla zajímavé příběhy. Byly mezi nimi příběhy o Dunnovi, jak letěl na Měsíc, o čajové konvici s bublinkami, o telefonu a mnoho dalšího. Ze všech postav se mi nejvíce líbil velmi rozpustilý chlapec jménem Dunno. Je tak neobvyklý, trapný a obecně je velmi zábavný. Mám rád tvé příběhy a pohádky, budu o nich vyprávět svému bratříčkovi Sašovi.“

Moderátor: Nyní se podívejme na scény z děl N. Nosova a pokusme se uhodnout jejich postavy.

ETAPA

"Živý klobouk"

Poznáváte tyto hrdiny?

Jak se příběh jmenuje?

A to jsou postavy z jakého příběhu?

"okurky"

Co nás tato práce učí?

Díla N. Nosova jsou nejen zajímavá a vtipná, ale i poučná. Nutí nás zamyslet se nad činy hrdinů a vyvodit pro sebe správné závěry.

Připomeňme si, z jakého díla jsou následující postavy?

Jak příběh skončil? „...od té doby se Alik už policie nebojí. Ví, že jsou pro pořádek."

Hrdiny příběhů N. Nosova jsou snílci, neklidní a neklidní vynálezci. Pojďme se podívat, k čemu se dostanou.

Ano, tam dva kluci přišli s nejrůznějšími neuvěřitelnými a vtipné historky, a když třetí chlapec, jejich známý, řekl, že si také umí věci vymyslet: jedl marmeládu a vše sváděl na sestru, naštvali se a nekamarádili se s ním. Pamatujete si, jak podvedl svou matku?

Moje malá sestra spala a on jí namazal rty marmeládou. Máma potrestala mou sestru a dala mu ještě trochu marmelády. To už není fikce, ale podvod. Je to pravda? Je velmi špatné to dělat. Snílci pak tuto sestřičku utěšovali a pohostili ji zmrzlinou.

Mezi postavami v Nosovových dílech nejsou téměř žádné vynikající postavy. Kluci, o kterých píše N. Nosov, jsou ti nejobyčejnější školáci: hluční, veselí, zvídaví, aktivní, v některých ohledech podobní samotnému Nikolaji Nikolajevičovi v dětství.

Zjistěte, z jakého příběhu tyto postavy pocházejí.

"Automobil".

N. Nosov psal nejen příběhy, ale i vtipné básně. Složil například píseň o kobylce. Znáte ji? Tak pojďme zpívat.

(Děti stojí ve dvou kruzích, zazní zvuková stopa)

Pamatujete si, ze které pohádky je tato píseň? Spisovatel napsal o tomto hrdinovi tři knihy. „Dobrodružství Dunna a jeho přátel“, „Nevím ve slunečném městě“, „Nevím na Měsíci“. Dunno víc než cokoli na světě miloval jasné barvy, celý den se toulal městem a vymýšlel nejrůznější pohádky.

(Zní hudba, objeví se Dunno)

Kdo řekl tuhle blbost:

"Dunno nečetl knihy!"

To jsou lži, jen lži...

Přímo to prohlašuji!

Četl jsem bez váhání

Deset tisíc knih ročně:

Od obrázku k obrázku

A pak naopak

Nevím: Ahoj lidi!

Je skvělé, že jsem tě poznal. Potřebuji jen modely pro svá budoucí mistrovská díla. nakreslím tě!

Host: Nevím, víte, jak to udělat?

Nevím: Samozřejmě! Teď alespoň nakreslím tuhle holku (chlapce).

(kreslí portrét)

Host: Kdo je to? Kluci, vypadá to?

Nevím: No, jestli nechceš, abych tě nakreslil, tak to zkus sám.

Host: Kluci a já vás teď nakreslíme.

Nevím: Kresli, prostě nádherně.

Hra "Nakreslete nevím".

(Dva týmy dětí se střídají v kreslení detailů portrétu)

Nevím: Vůbec to tak nevypadá. Už tak nehraju. já lepší poezie budu skládat.

Host: A můžete? Víte, co je to rým?

Nevím: Samozřejmě! To je, když dvě slova končí stejně.

Host: Pak vymyslete rým pro slovo HŮL.

Nevím: Sleď.

Host: Co je to za rýmu?

Nevím: Proč ne? Končí stejně.

Host: To nestačí, slova musí být podobná, aby to dopadlo hladce. Kluci, pomozte Dunno. Vymyslete říkanku ke slovům HŮL, KAMNA, KNIHA, KOČKA.

Nevím: Rozumím, rozumím!

Host: No, teď to zkontrolujeme.

Dej mi odpověď v rýmu, příteli.

Slovo „ANO“ nebo slovo „NE“.

Ale podívej, nespěchej,

Nenechte se nachytat!

Píše básník hudbu? (NE)

Má vesta rukávy? (Ne)

Prvňáčkům je deset let? (Ne)

Žije vlk na dně rybníka? (ne Ano, ale Ne)

boršč - zdravé jídlo? (Ano)

Jsou na Měsíci města? (ne Ano, ale Ne)

"Deuce" - Není to problém? (ne Ano, ale Ne)

Jsou vlaky řítící se po obloze? (ne Ano, ale Ne)

Mají ženy vousy? (ne Ano, ale Ne)

Je středa po pátku? (ne Ano, ale Ne)

Prospívají cigarety všem? (Ne)

Maluje kuchař váš portrét? (Ne)

Po snídani - oběd? (ne Ne, ale Ano)

Mají rakety kola? (Ne)

Žere kolo benzín? (Ne)

Potřebujete maso na řízky? (ne Ne, ale Ano)

Hodit kamenem do kočky? (Ne)

Potřebujeme večer světlo? (ne Ne, ale Ano)

Ledovec z ledu v moři? (Ano)

Jste vždy veselí? (Ano)

Host: No, nevím, je snadné být básníkem?

Nevím: Ne!

Host: Zdá se, že všechno je tak snadné. Vlastně každé řemeslo je potřeba se naučit.

Nevím: Všemu rozumím. Teď se budu společně s dětmi připravovat do školy a prvního září půjdu do školy.

Host: To je dobře. A kluci a já vám pomůžeme.

A teď je čas, abychom se rozloučili.

Dnes nás všechny svedl dohromady úžasný spisovatel N. Nosov. Četli jsme mnoho jeho příběhů a myslím, že v budoucnu si díla tohoto autora rádi přečtete sami.

Použité knihy:

  1. Ageeva I.D. Zábavné skládačky a trikové hádanky pro všechny školní prázdniny. - M.: TC Sfera, 2002. - 160 s.
  2. Dzhanseitova N.Kh. Kde bydlí Dunno // Čtěte, studujte, hrajte. – 2003.№ 6. – S.17 – 20
  3. Život a dílo Nikolaje Nosova: So / Comp. S. Mirimský. - M.: Det.lit. 1985. – 256 s.
  4. Nosov N.N. O mně a mé práci: (Autobiografie) // Život a dílo Nikolaje Nosova. - M.: Det.lit. 1985.-str.171-186.
  5. Nosov N.N. Dreamers: Příběhy / kresby I. Semenova. - M.: Rosman, 1993.-132 s.: nemocný.

Program:

Od narození až po školu. Přibližně základní všeobecný vzdělávací program předškolní vzdělávání/ Ed. N.E Veraxy. -MMOSAYKA-SYNTÉZA, 2010.

Vyzýváme předškolní učitele Ťumeňského regionu, Jamalsko-něneckého autonomního okruhu a Khanty-Mansijského autonomního okruhu-Yugry, aby zveřejnili své metodický materiál:
- pedagogické zkušenosti, originální programy, metodické příručky, prezentace pro třídy, elektronické hry;
- Osobně vyvinuté poznámky a skripty vzdělávací aktivity, projekty, mistrovské kurzy (včetně videí), formy práce s rodinami a učiteli.

Proč je výhodné publikovat u nás?

Náhled:

MADOU Mateřská školkač. 3 "Světluška"
Moskva, Troitsk

Poznámky k lekci
Seznámení s příběhy N. Nosova „Oživlý klobouk“ a „Zábavníci“
Seniorská skupina

Připravila: Polina Evgenievna Chugina

Vzdělávací oblast: rozvoj řeči
Cíl: seznámit děti s novými díly N. Nosova.
úkoly:
Vzdělávací:
pokračovat v seznamování dětí s tvorbou dětského spisovatele N. N. Nosova;
rozvíjet schopnost odpovídat na otázky učitele týkající se obsahu textu.
Vzdělávací:
rozvíjet u dětí smysl pro humor, kreativní představivost, logické myšlení.
Vzdělávací:
vychovat dobré vztahy ke zvířatům.
Přípravné práce: výzdoba knižního koutku (vystavuji knihy s jeho příběhy, portrét N. Nosova).
Metodické techniky:
Vizuální:
při pohledu na ilustrace.
Praktický: prstová gymnastika, tělovýchova minut.
Průběh lekce:
Organizační čas:
Pedagog: Kluci, řekněte mi prosím, o čem vám teď řeknu hádanku.
Co to je, řekni mi
Nejsou tam žádné hračky.
Knihy seřazené v řadě
Čtení chlapi čekají.
Děti: odpovězte „knihovna“
Pedagog: Jak jste to uhodli?
Děti: Učitel: Odpovědi dětí....
Pedagog: Naše skupina má také knihovnu a je tam čítárna, teď půjdeme tam.
Opakujte s dětmi pravidla chování čítárna.
Pedagog: Nyní se budeme dále seznamovat s tvorbou známého dětského spisovatele N. Nosova, v jeho příbězích jsou obyčejní životní situace proměnit v legraci, ale poučné příběhy, pěstovat čestnost, smysl pro kamarádství, vnímavost a přátelské vztahy.
Jste přátelští?
Odpovědi dětí: ....
Pedagog: Vzpomeňme na prstovou gymnastiku
"Přátelští kluci"
Přátelé v naší skupině
Dívky a chlapci.
Vy a já se staneme přáteli
Malíčky.
Jedna dva tři čtyři pět.
Začněte znovu počítat.
Jedna dva tři čtyři pět.
Skončili jsme s počítáním.
Pedagog: A nyní se seznámíme s příběhem N. N. Nosova „Živý klobouk“
Líbil se vám tento příběh?
Na co jste vzpomínali a co se vám nejvíce líbilo?
Okamžik překvapení: klobouk je pokrytý kotětem a je k němu přivázán tenký vlasec, který učitel natahuje a napodobuje „živý klobouk“.
Jsme unavení, pojďme se trochu zahřát.
Minuta z tělesné výchovy:
Hra "Babiči"
V přátelském kruhu jeden po druhém
Jdeme krok za krokem
Zůstaň, kde jsi, dáme se dohromady
Vše opakujeme takto
Jak se máte?
jak plaveš?
jak se ti běhá?
Díváš se do dálky?
Těšíte se na oběd?
sleduješ?
Spíte v noci?
jsi zlobivý?
Pojďme nyní na svá místa v čítárně a pokračujme v seznamování s díly N. Nosova.
A jaký příběh si teď přečteme, zkuste uhodnout.
ptám se hlavní otázka: "Jakou hru jsme právě hráli?"
Odpovědi dětí: ……….
Přesně tak "baviči"
S tímto příběhem vás nyní seznámíme.
Líbil se vám tento příběh?
Odpovědi dětí:
Zde naše seznámení s tvorbou N. Nosova končí a je čas, abychom se vrátili do školky.
Reflexe: Dnes čteme příběhy kterého spisovatele?
Jak se jmenují?
Chtěli byste pokračovat ve čtení jeho příběhů?

KONVERZACE

Poznávání děl N. N Nosova

Připravila: Shakleina Daria Alexandrovna

Cílová: Seznamte děti s tvorbou N.N. Nosová.

Zařízení: Výstava knih N.N. Nosova, portrét spisovatele.

Pokrok:
Děti stojí v kruhu a zdraví se básničkou.

Vymyslel někdo
Jednoduché a moudré
Při setkání pozdravte;
- Dobré ráno!
- Dobré ráno slunci a ptákům!
Dobré ráno přátelským tvářím!
Každý se stane laskavým a důvěřivým.
Dobré ráno trvá až do večera.

vychovatel:

Kluci, usmějme se na sebe a nechme to dobrá nálada neopustí nás celý den.
-Dnes to pro nás není lehký den, dnes je den magie, ale co magie bez čaroděje? Nyní vám tedy představím jednoho z úžasných čarodějů, ale potřebuji vaši pomoc, abyste ho viděli, musíte udělat následující, zavřít oči rukama a otočit se.

(děti se otáčejí, učitel ukazuje portrét N.N. Nosova)


vychovatel:

Kluci, víte kdo to je?
-To není jen člověk, je to kouzelný muž a jmenoval se N.N. Samozřejmě, že nemá kouzelné oblečení, čepici nebo kouzelnou hůlku, ale má kouzelnou truhlu.
(Učitel ukazuje truhlu, ptá se dětí, co by tam mohlo být. Otevře ji a ukazuje knihy od N.N. Nosova: „Auto“, „Přítel“, „Kaše Miškina“, „Telefon“, „Na kopci“, „Snílci ““, „Živý klobouk“, „Náplast“, „Okurky“).


-Co to je?
- To je pravda, chlapi, to jsou knihy, ale knihy nejsou jednoduché, ale kouzelné, protože je napsal úžasný člověk, dětský spisovatel, snílek - Nikolaj Nikolajevič Nosov. Jeho knihy s chutí čtou dospělí i děti již mnoho let. Nikolaj Nikolajevič Nosov se narodil 23. listopadu 1908 nedaleko Kyjeva ve vesnici Irpeň. Vyrostl jako poslušný chlapec a byl zvídavý. Ve škole jsem se dobře učil. Nosov rád hodně četl, znal mnoho básní nazpaměť. Snil o tom, že se stane spisovatelem. Protože měl rád děti, psal příběhy pro děti a o dětech. N.N.Nosov napsal hodně vtipné historky o chlapech přišel s celým pohádkovým městem s mimořádnými obyvateli, kteří nosí neobvyklá jména. Hlavní postavou tvorby N. Nosova pro děti je neposedný chlapec - Dunno.
-Kluci, chcete se dozvědět více o knihách N. Nosova? Poté se vydáme na cestu po dílech Nikolaje Nikolajeviče Nosova. A abyste je lépe poznali, musíte vyřešit hádanky!


1.„Ležet na postelích
Zelené a hladké“ (okurky).


-Správně, tak se jmenuje první dílo N. Nosova, se kterým se seznámíme.

2. „Abych tě mohl vzít,
Nepotřebuji jíst oves;
Dejte mi benzín
Dejte trochu gumy na kopyta a
Zvedající vír prachu,
Bude utíkat...“ (Automobil).


-Správně, tak se jmenuje příběh N. Nosova.


3. „Pole a lesy
Dává hlas
Jezdí po drátech
Říkáš to tady, ale je to tam slyšet." (Telefon)

4. Máma čmárá na psacím stroji -
Šije mi obrázek.
Místo díry v kalhotách
Medvídek bude roztomilý. (Náplast)

Výborně, kluci, uhodli jste názvy příběhů dokonale.
(Učitel ukazuje knihy s ilustracemi N.N. Nosova, seznamuje je snásledující díla „Přítel“, „Na kopci“, „Dreamers“, „Živý klobouk“, „Kaše Miškina“).

Chlapi, už z názvů děl je jasné, že hrdinové těchto děl jsou škodolibí a zvídaví neposedníci, neustále se ocitající v neuvěřitelných komických situacích.

Sekce: Základní škola

Cílová: vytvoření udržitelné pozitivní motivace pro čtení knih tvůrčí činnost studentů na základě prací N.N.

úkoly:

  • rozvíjet potřebu samostatného čtení pomocí různých forem mimoškolních aktivit;
  • zahrnout do aktivní čtení málo dětí, které čtou;
  • formovat literární vkus ( umělecká úroveň navrhované práce):
    aktivní zapojení rodiny do utváření společného čtenářského zájmu;
    prostřednictvím organizace rozvíjet čtenářskou kompetenci studentů literární hry A kreativní soutěže;
    stimulovat dětskou kreativitu;
  • oživit rodinné čtenářské tradice

Osobní UUD:

  • hodnotit životní situace a jednání hrdinů literární texty z pohledu univerzálních lidských norem;
  • ocenit a přijmout základní hodnoty jako laskavost, trpělivost, tvrdá práce, přátelství.

Regulační UUD:

  • samostatně určit důležitost dokončení různých úkolů a vytvořit algoritmus akcí (číst, analyzovat, vymýšlet otázky, nakreslit obrázek).

Kognitivní UUD:

  • studovat dílo spisovatele;
  • připravit otázky k dílům;
  • vyhledávat potřebné informace k plnění úkolů;
  • zvýraznit podstatné informace z textů;
  • umět strukturovat znalosti
  • být schopen vědomě a dobrovolně konstruovat řečový projev v ústní formě.

Komunikativní UUD:

  • účastnit se dialogu, naslouchat druhým a rozumět jim;
  • bránit svůj názor a dodržovat pravidla etiketa řeči;
  • pracovat ve skupině a umět spolu vyjednávat;
  • naučit se vykonávat různé role ve skupině (vůdce, performer, kritik).

Zařízení: výstava knihy„Ve světě N. Nošova“, prezentace, výstava žákovských kreseb, kartičky s hádankami, dotazníky pro rodiče, křížovka, kartičky s úkoly, hádanky, schéma na základě výsledků ankety.

Účastníci: třídní učitelé, žáci 2.–3.

Scénář konference

Předběžná příprava:

1. Informujte děti o čtenářské konferenci a rozdělte je do skupin kreativní úkoly na základě příběhů (dramatizovat jednotlivé epizody; vymýšlet zajímavé otázky soupeřícímu týmu, prezentace příběhu).

2. Domácí úkol:

  • přečtěte si příběhy N. Nosova „Karasik“, „Přítel“, „Sasha“, „Ťuk-ťuk-ťuk“;
  • kreslit kresby k dílům N.N.
  • dramatizovat jednotlivé epizody;
  • vytvořit křížovku;
  • připravit prezentaci příběhu;
  • provést průzkum mezi rodiči:

Jaká díla N. Nosova jste jako dítě četl?

Oblíbená díla N. Nosova.

Líbí se vám tvorba N. Nosova a proč?

Průběh konference

Úvod

Student:

Pamatuji si, že když jsem byl dítě, četl jsem Dunno,
Bydlel někde tam, nedaleko.
Květ. Trubka. Ozubené kolo. Shpuntik. Znayka. –
V malém květinovém městečku.
A pak odletěli v balonu
Shorties do vzdálených zemí.
Tuto knihu zná každý na světě
Milujeme ji: jak ty, tak já.

Vedoucí:

O jakých postavách jsou tyto řádky?

Vedoucí:

Nosov je tvůrcem dětských knih.
No, jaký je to skvělý chlap!
Stihl nám napsat.
Laskavost, smích a humor,
Chtěl nám všem ukázat.

Dnes držíme čtenářská konference pro studenty 2. a 3. ročníku na základě prací N.N. Knihy N. Nosova má každý rád. Není možné je číst bez úsměvu.

Pojďme se všichni usmívat a pozdravit se.

Pozdrav "Ahoj!"

Studenti se střídavě dotýkají stejných prstů svého souseda, počínaje Palce a řekni:

  • Přeji si (dotýkání palce);
  • úspěch (index);
  • velký (střední);
  • ve všem (bezejmenný);
  • a všude (malé prsty);
  • Ahoj! (dotkněte se celou dlaní).

Seznámení s díly N.N(prezentace)

2 snímek

Nikolaj Nosov je jedním z nejznámějších dětských spisovatelů, naše maminky a otcové, babičky a dědové četli jeho příběhy v dětství. Nikolaj Nikolajevič Nosov se narodil v Kyjevě 23. listopadu 1908 v rodině herce. Dnes by mu bylo... let.

3 snímek

Kolja Nosov byl velmi zvídavý a velký snílek. Jako dítě se zajímal o hudbu, zpěv, divadlo, psaní, chemii a šachy. Po škole absolvoval v Moskvě státní ústav kinematografie.

4 snímek

Čtením knih o Dunno se seznamujeme s mnoha různé profese. Faktem je, že Nikolaj Nikolajevič mnohé z nich sám vyzkoušel. Pracoval jako kopáč, strojník, dělník v cihelně a prodával noviny.

5 snímek

Jeho první příběh vyšel v r dětský časopis„Murzilka“ se nazývala „Zateiniki“.

Je to s povídky Tvůrčí cesta N. Nosova začala pro děti. Spisovatelčiny příběhy a příběhy jsou knihy pro děti a o dětech.
Dopisy dětí - čtenářů N. Nosovovi obsahují zášť: Proč jsou všichni hrdinové chlapci? Pisatel odpověděl, že ty kluky asi zná lépe, proto o nich psal.

6 snímek

N.N. Nosov nepřemýšlel o tom, že by se stal spisovatelem. Jeho syn vyrostl a žádal další a další pohádky. A tak mu Nosov začal skládat vtipné historky. V těchto příbězích jste se pravděpodobně poznali: stejné dívky a chlapci hrají stejné hry, také rádi hrají žerty, nevyznačují se vždy příkladným chováním, dokážou lhát a dokonce se i bojovat, ale nejčastěji chtějí něco udělat dobrý.

7 snímek

Nikolaj Nosov spiknutí nevymyslel, ale vzal je ze života, komunikoval se svým synem a jeho přáteli, špehoval a nacházel je všude: na ulici, na večírku, ve školách, kam byl zván na kreativní setkání...

8 snímek

Schopnost psát s humorem je poměrně vzácný dar. Tímto darem byl štědře obdařen spisovatel Nikolaj Nikolajevič Nosov. A srdečně jsme se zasmáli a četli o dobrodružstvích Dunna, o snílcích, o Bobikovi, který přijel navštívit Barbose.

Snímek 9

Ale Nosovova díla vás jen tak nerozesmějí. Potěšující a veselé, nutí nás přemýšlet. A v malých příbězích, v románech a v pohádkách se dozvídáme, co je poctivost, povinnost, přátelství a svědomí.

Skupinová práce

Vedoucí: Rozdělili jsme se do 4 týmů. Při práci v týmu musíme dodržovat pravidla. Připomeňme si je.

10 snímek

1. Ve skupině musí být odpovědná osoba.

2. Všichni by měli pracovat na společném výsledku.

Pracujeme spolu.

3. Jeden mluví, ostatní poslouchají.

4. Vyjádřete svůj nesouhlas zdvořile.

5. Pokud nerozumíte, zeptejte se znovu.

Vedoucí:- Každý tým obdrží první úkol: přijít s otázkou na obsah prezentace a položit ji soupeřovým týmům.

Druhý úkol:

Vyřešte rébus, určete, ze kterého díla je slovo, pojmenujte tým dílo N. Nosova (píšťalka – „Karasik“, kočár – „Družhok“, pistole – „Sasha“, vrána – „Ťuk-ťuk-ťuk“) .

Moderátor: - Představte se, prosím, týmům (tým „Karasik“, „Družhok“, „Sasha“, „Ťuk-ťuk-ťuk“).

Každý tým má na stole obálku se slovy. Vybrat podpůrná slova související s obsahem vašeho příběhu. (Električka, kufr, dopis, reklama, sekera, jeřáb, samovar, Vitalik, akvárium, píšťalka, Murzik, čepice, stařenka, sestry, policista)

- Třetí úkol pro týmy – zapamatujte si obsah každého příběhu podle plánu, který máte na stolech.

Plán

  1. Autor, název díla.
  2. Předmět.
  3. Hlavní postavy.
  4. Líbí se mi to… ( zajímavý bod)
  5. hlavní myšlenka. co jsem se naučil? Co mě autor naučil?

Signálem, že tým je připraven pokračovat v práci, jsou zdvižené ruce.

Výkon domácí práce Začínáme týmem, který zvedl ruce jako první.

  • Tým Karasik předvede prezentaci příběhu
  • Příkaz „Ťuk-ťuk-ťuk“ - znovuuvedení (aplikace).
  • Tým "Friend" - ručně kreslený filmový pás
  • Tým "Sasha" - křížovka (aplikace).

Výborně! Ve skupinách určete hlavní myšlenku každého příběhu.

(Odpovědi dětí jsou zaznamenány na tabuli):

  • "Sasha" - není třeba strašit lidi
  • „Přítel“ - buďte pozorní a zodpovědní
  • „Ťuk-ťuk-ťuk“ - strach má velké oči
  • "Karasik" - musíte vždy říkat pravdu a neobviňovat ostatní.

Vedoucí:- Doufáme, že jste četli hodně knih N. Nosova a byli jste pozornými čtenáři. Pojďme to zkontrolovat.

Pojďme hrát hra "Gather Heroes"(karty dovnitř aplikace).

Vlevo jsou psány názvy příběhů, vpravo postavy. Pomocí šipek spojte jména s postavami.

Další úkol "Ztráty a nálezy".

Poskládejte předmět puzzle, určete jeho majitele, zapamatujte si název příběhu. Nemůžete brát věci jiných lidí, musíte najít, kdo je ztratil ( aplikace).

Děti skládají puzzle, zkoumají předměty, identifikují dílo a pojmenovávají postavy.

  1. Klobouk („Živý klobouk“; Vova a Vadik)
  2. Nit a jehla („Náplast“; Bobka)
  3. Kniha "Tři malá prasátka" ("Entertainers"; Valya a Petya)
  4. Dětský telefon („Telefon“ Mishka a Kolya)

Kdo jsou hlavní postavy příběhů? (chlapci)

Jaký má autor vztah ke svým postavám? S láskou nebo s odporem? (miluje je, ale směje se negativní vlastnosti charakter: lenost, zbabělost, neschopnost něco udělat, aby čtenáři tyto chyby neopakovali)

Co je společné ve všech Nosovových příbězích? (jsou vtipné, vtipné, vtipné a poučné.)

Doma jste strávili rodičovský průzkum.

Které příběhy N. Nosova se ukázaly být u vašich rodičů nejoblíbenější? (Děti prezentují výsledek ve formě hromadného diagramu. Každé dítě lepí kolečka na sloupcový diagram)

Proč si myslíte, že příběhy N. Nosova nestárnou? (On učí životní pravidla dětem a pomáhá dospělým.)

Shrnutí

Naše konference končí. Myslím, že se ti to líbilo úžasný svět příběhy vytvořené N. Nosovem.

Co si o spisovateli pamatujete?

Proč máte rádi Nosova díla? (Snadno se čtou, je tam spousta fantazie a fikce. Hrdinové jsou skuteční chlapi s vlastními slabostmi i přednostmi.)

Co učí příběhy N. Nosova?

Slavný básník a spisovatel S.V. Mikhalkov řekl: "Všichni Nosovovi hrdinové jsou jako naživu a jejich představivost, jejich činy a dokonce i triky učí čtenáře dobro."

Student:

Nosov je tvůrcem dětských knih.
No, jaký je to skvělý chlap!
Tolik vtipných a úžasných knih
Stihl nám napsat.
Laskavost, smích a humor,
Chtěl nám všem ukázat

Student:

Doporučuji, přátelé:
„Vezmi Nosovovy knihy!
Nebuď chamtivý na den -
Přečtěte si zlobivý příběh.
Odpočiňte si od svých starostí,
Budeš se dobře smát,
A pryč od starostí,
Budete uneseni do dětství

Student:

Naše soutěž byla úspěšná
Máme z toho radost, přátelé
Všichni rozumíte: dnes
Bez knih nelze žít.

- Takže, kluci, chápeme, že jste četli spoustu knih od N. Nosova a dospěli jste k závěru, že jeho knihy dnes neztratily na aktuálnosti. Autor klade všechny stejné problémy: výchovu k poctivosti, odvaze, smyslu pro kamarádství, vůli, vytrvalosti při dosahování cílů; výsměch drobné ješitnosti, závisti, zbabělosti, vychloubání, hrubosti.

Naše dnešní setkání není jen hra. Konference nám umožnila zjistit vaše čtenářské schopnosti, vynalézavost, schopnost analýzy a vyvozování závěrů. Prokázal jste vynikající herecké schopnosti. Myslíme si, že jste získali nové poznatky.

Odraz

  • Poučení je jasné, vše je v pořádku (červená).
  • Jen něco je trochu nejasné (žluté).
  • Stále musíte tvrdě pracovat. Ano, je stále obtížné studovat (zelená).

Kdo z vás chtěl pokračovat v seznamování s dílem N. Nosova?

V našem školní knihovna můžete najít knihy tohoto autora. Snímek 11, výstava knih.

Díky všem za vaši práci!