(!LANG:Взаємини базарова з кирсановим таблиця. Урок з творчості І. З. Тургенєва. Тема уроку: «Ідейні розбіжності Базарова і Кірсанових старших. Нигилизм- заперечення загальноприйнятих цінностей: ідеалів, моральних норм, культури, форм життя.

  • Тема урока:

  • «Ідейні розбіжності Базарова та Кірсанових старших»

  • (Гл. 5-11).

Мета уроку:


1. Збір матеріалу по героям (розгорнутий лист кожного героя)





Взаємини Базарова з Н.П. та П.П. Кірсановим, народом. (Робота з текстом)


Завдання за текстом


Базарів




Нігілізм

  • Нігілізм-заперечення загальноприйнятих цінностей: ідеалів, моральних норм, культури, форм життя.

  • Великий енциклопедичний словник

  • Нігілізм-«потворне і аморальне вчення, що відкидає все, чого не можна відчувати. » В.ДАЛЬ

  • Нігілізм-«голе заперечення всього, логічно невиправданий скептицизм»

  • Тлумачний словник російської


"Але не любити природу, музику?"


^ ІСТОРІЯ ЖИТТЯ ПАВЛА ПЕТРОВИЧА

  • З якою метою Аркадій розповідає про біографію дядька?

  • Як сприймає її Базаров?

  • Чи вірна фраза Аркадія, що Павло Петрович «скоріше жаль гідний, ніж глузування»?


Глава 10. Ідеологічний конфлікт між Базаровим та Кірсановими.

  • Основні лінії спору:

  • Про ставлення до дворянства, аристократії та її принципів.

  • Про принцип діяльності нігілістів;

  • Про ставлення до народу.

  • Про погляди на мистецтво.

  • Про погляди на природу.


Заповніть таблицю: "Основні лінії спору"


Закріплення на тему Тест за романом І.С.Тургенєва «Батьки та діти» 1. Кому адресовано посвяту роману «Батьки та діти»: 1.А.І.Герцену 2.В.Г.Бєлінському 3.Н.А.Некрасову 4.Іншій особі


Завдання 2

  • Основою конфлікту роману «Батьки та діти» є:

  • 1.Сварка між П.П.Кірсановим та Є.Базаровим.

  • 2.Конфлікт, що виник між Є.В.Базаровим та Н.П.Кірсановим

  • 3.Боротьба буржуазно-дворянського лібералізму та революційних демократів.

  • 4.Боротьба між ліберальними монархістами та народом


Завдання 3

  • Суперечки героїв роману «Батьки та діти» велися навколо різних питань, що хвилювали суспільну думку Росії. Знайдіть зайве:

  • 1.Про ставлення до дворянського культурної спадщини.

  • 2.Про мистецтво, науку.

  • 3.Про систему поведінки людини, про моральні принципи.

  • 4.Про становище робітничого класу.

  • 5.Про громадський обов'язок, про виховання.


Завдання 4

  • Даючи загальну оцінку політичного змісту «Батьків та дітей», І.С.Тургенев писав: «Уся моя повість спрямована проти …»

  • 1.Пролетаріату як передового класу

  • 2.Дворянства як передового класу

  • 3.Селянства як передового класу.

  • 4.Революційні демократи як передовий клас.


Завдання 5

  • 1.На які кола російського суспільства покладає надії Є.Базаров:

  • 1.Селянство.

  • 2.Дворянську аристократію.

  • 3. Російське патріархальне дворянство

  • 4. Інтелігенцію.


Слайд 2

Мета уроку:

2 Навчити бачити у тексті різницю авторського ставлення до своїх героїв; Розвивати навички складання портретних характеристик героїв та їх зіставлення (портретні деталі, мова, вчинки, ставлення до народу...); Виділити основні моменти суперечки між представниками різних соціальних верств, ідеологічних таборів (Базаровим та Кірсановими).

Слайд 3

1. Збір матеріалу по героям (розгорнутий лист кожного героя)

3 Людина «високого зростання довгому балахоні з пензлями» Н.П. Кірсанов міцно стиснув його голу червону руку». Обличчя «довге і худе, з широким чолом, зверху плоским, донизу загостреним носом, великими зеленими очима і височними бакенбардами пісочного кольору… пожвавилося спокійною усмішкою і виражало самовпевненість і розум» (гл. 2)

Слайд 4

4 У батька невелике ім'я. Він насамперед тямущий лікар (гл. 5) «Мій дід землю орав» (гл.10) 1) «Кожна людина сама себе виховати повинен – ну хоч як я, наприклад». (Гл. 7) 2) «- Скажи, ... тебе в дитинстві не утискали? Ти бачиш які у мене батьки. Народ не строгий. (Гл 21)

Слайд 5

5 «Головний предмет його-природничі науки. Та він усе знає. Він наступного року хоче тримати на лікаря» (гл. 3). "Він нудьгує без роботи" (гл. 11). «…Базаров розумний і знаючий» (гл 10). «Аристократизм, лібералізм, прогрес, принципи… подумаєш, скільки іноземних та марних слів! Російській людині вони даремно не потрібні» (гл. 10).

Слайд 6

6 ДОДАТКІТЬ ТАБЛИЦЮ САМОСТІЙНО

Слайд 7

Взаємини Базарова з Н.П. та П.П. Кірсановим, народом. (Робота з текстом)

7 БАЗАРОВ Н.П. Кірсанов П.П. Кірсанов Аркадій Кірсанов Одинцова Ситников, Кукшина Батьки

Слайд 8

Завдання за текстом

8 Коротко назвати основні події, описані в 5-11 гол. Який основний суспільний конфлікт є основою роману? У зіткненні яких героїв він розкривається найвиразніше?

Слайд 9

Базарів

Слайд 10

П.П. Кірсанов

10 Що відчувається у портреті Павла Петровича?

Слайд 11

11 Гол. 5. Як розуміють НІГІЛІЗМ батьки та діти? Гл.6 Як ставиться Базаров до МИСТЕЦТВА? Зачитайте його афоризм. Як реагує на слова Аркадій?

Слайд 12

Нігілізм

12 Нигилизм- заперечення загальноприйнятих цінностей: ідеалів, моральних норм, культури, форм життя. Великий енциклопедичний словник Нігілізм-«потворне і аморальне вчення, що відкидає все, чого не можна відчувати. » В.ДАЛЬ Нігілізм-«голе заперечення всього, логічно невиправданий скептицизм» Тлумачний словник російської мови

Слайд 13

"Але не любити природу, музику?"

  • Слайд 14

    ІСТОРІЯ ЖИТТЯ ПАВЛА ПЕТРОВИЧА

    14 З якою метою Аркадій розповідає про біографію дядька? Як сприймає її Базаров? Чи вірна фраза Аркадія, що Павло Петрович «скоріше жаль гідний, ніж глузування»?

    Слайд 15

    Глава 10. Ідеологічний конфлікт між Базаровим та Кірсановими.

    15 Основні лінії спору: Про ставлення до дворянства, аристократії та її принципів. Про принцип діяльності нігілістів; Про ставлення до народу. Про погляди на мистецтво. Про погляди на природу.

    Слайд 16

    Заповніть таблицю: "Основні лінії спору"

  • Слайд 17

    Закріплення на тему Тест за романом І.С.Тургенєва «Батьки та діти»1.Кому адресовано посвяту роману «Батьки та діти»:1.А.І.Герцену2.В.Г.Бєлінському3.Н.А.Некрасову4.Іншій особі

    Слайд 18

    Завдання 2

    18 Основою конфлікту роману «Батьки та діти» є: 1.Сварка між П.П.Кірсановим та Є.Базаровим. 2.Конфлікт, що виник між Є.В.Базаровим та Н.П.Кірсановим 3.Боротьба буржуазно-дворянського лібералізму та революційних демократів. 4.Боротьба між ліберальними монархістами та народомСлайд 21

    Завдання 5

    21 1.На які кола російського суспільства покладає надії Є.Базаров: 1.Селянство. 2.Дворянську аристократію. 3. Російське патріархальне дворянство 4. Інтелігенцію.

    Слайд 22

    Домашнє завдання

    22 Випишіть із роману цитати, які пояснюють ставлення головних героїв до любові та її місця у житті. Розкажіть про О. Одинцову.

    Переглянути всі слайди

    2 Мета уроку: Навчити бачити у тексті різницю авторського ставлення до своїх героїв; Розвивати навички складання портретних характеристик героїв та його зіставлення (портретні деталі, мовлення, вчинки, ставлення народу...); Виділити основні моменти суперечки між Виділити основні моменти суперечки між представниками різних соціальних верств, ідеологічних таборів (Базаровим та Кірсановими).


    3 1. Збір матеріалу по героям (розгорнутий лист на кожного героя) Герой Послідовність матеріалу Робочий матеріал БАЗАРОВ Є.Є. 1.Зовнішність Людина «високого зросту в довгому балахоні з кистями» Н.П. Кірсанов міцно стиснув його голу червону руку». Обличчя «довге і худе, з широким чолом, зверху плоским, донизу загостреним носом, великими зеленими очима і височними бакенбардами пісочного кольору… пожвавилося спокійною усмішкою і виражало самовпевненість і розум» (гл. 2)


    4 2. Походження 3. Виховання У батька невелике ім'я. Він перш за все розумний лікар (гл. 5) У батька невелике ім'я. Він перш за все розумний лікар (гл. 5) «Мій дід землю орав» (гл.10) «Мій дід землю орав» (гл.10) 1) «Кожна людина сама себе виховати повинен - ​​ну хоч як я, наприклад». (Гл. 7) 2) «- Скажи, ... тебе в дитинстві не утискали? Ти бачиш які у мене батьки. Народ не строгий. (Гл 21)


    5 4. Освіта 5. Суспільно-політичні погляди «Головний предмет його-природничі науки. Та він усе знає. Він наступного року хоче тримати на лікаря» (гл. 3). «Головний предмет його-природничі науки. Та він усе знає. Він наступного року хоче тримати на лікаря» (гл. 3). "Він нудьгує без роботи" (гл. 11). "Він нудьгує без роботи" (гл. 11). «…Базаров розумний і знаючий» (гл 10). «…Базаров розумний і знаючий» (гл 10). «Аристократизм, лібералізм, прогрес, принципи… подумаєш, скільки іноземних та марних слів! Російській людині вони даремно не потрібні» (гл. 10). «Аристократизм, лібералізм, прогрес, принципи… подумаєш, скільки іноземних та марних слів! Російській людині вони даремно не потрібні» (гл. 10).


    6 6. Ставлення до оточуючих Базаров став ранком рано(не як барі), зі слугами розмовляє без панського тону. 7. Ставлення оточуючих до Базарова Дуняшу не могло не залучити, що Базаров звернувся до неї на «Ви» і запитав її про здоров'я. Фенечка почувається з Базаровим теж вільно. 8.Мова, лексика Для промови Базарова характерні простота, влучність і точність висловів, розмаїття народних прислів'їв, приказок (пісенька спета; чули ми цю пісню багато разів…,туди й дорога). ДОДАТКІТЬ ТАБЛИЦЮ САМОСТІЙНО




    8 Завдання по тексту Коротко назвати основні події, описані в 5-11 гол. Коротко назвати основні події, описані в 5-11 гол. Який основний суспільний конфлікт лежить в основі роману? Який основний суспільний конфлікт лежить в основі роману? У зіткненні яких героїв він розкривається найвиразніше? У зіткненні яких героїв він розкривається найвиразніше?








    12 Нігілізм Нігілізм-заперечення загальноприйнятих цінностей: ідеалів, моральних норм, культури, форм суспільного життя. Нігілізм-заперечення загальноприйнятих цінностей: ідеалів, моральних норм, культури, форм життя. Великий енциклопедичний словник Великий енциклопедичний словник Нігілізм-«потворне і аморальне вчення, що відкидає все, чого не можна відчувати. » В.ДАЛЬ Нігілізм-«потворне і аморальне вчення, що відкидає все, чого не можна відчувати. » В.ДАЛЬ Нігілізм-«голе заперечення всього, логічно невиправданий скептицизм» Нігілізм-«голе заперечення всього, логічно невиправданий скептицизм» Тлумачний словник російської мови Тлумачний словник російської мови


    13 "Але не любити природу, музику?"


    14 ІСТОРІЯ ЖИТТЯ ПАВЛА ПЕТРОВИЧА З якою метою Аркадій розповідає біографію дядька? З якою метою Аркадій розповідає про біографію дядька? Як сприймає її Базаров? Як сприймає її Базаров? Чи вірна фраза Аркадія, що Павло Петрович «скоріше жаль гідний, ніж глузування»? Чи вірна фраза Аркадія, що Павло Петрович «скоріше жаль гідний, ніж глузування»?


    15 Глава 10. Ідеологічний конфлікт між Базаровим та Кірсановими. Основні лінії спору: Про ставлення до дворянства, аристократії та її принципів. Про ставлення до дворянства, аристократії та її принципів. Про принцип діяльності нігілістів; Про принцип діяльності нігілістів; Про ставлення до народу. Про ставлення до народу. Про погляди на мистецтво. Про погляди на мистецтво. Про погляди на природу. Про погляди на природу.






    18 Завдання 2 Основою конфлікту роману «Батьки та діти» є: Основою конфлікту роману «Батьки та діти» є: 1.Сварка між П.П.Кірсановим та Є.Базаровим. 1.Сварка між П.П.Кірсановим та Є.Базаровим. 2.Конфлікт, що виник між Є.В.Базаровим та Н.П.Кірсановим 2.Конфлікт, що виник між Є.В.Базаровим та Н.П.Кірсановим 3.Боротьба буржуазно-дворянського лібералізму та революційних демократів. 3.Боротьба буржуазно-дворянського лібералізму та революційних демократів. 4.Боротьба між ліберальними монархістами та народом 4.Боротьба між ліберальними монархістами та народом


    19 Завдання 3 Суперечки героїв роману «Батьки та діти» велися навколо різних питань, що хвилювали суспільну думку Росії. Знайдіть зайве: Суперечки героїв роману «Батьки і діти» велися навколо різних питань, що хвилювали громадську думку Росії. Знайдіть зайве: 1.Про ставлення до дворянського культурної спадщини. 1.Про ставлення до дворянського культурної спадщини. 2.Про мистецтво, науку. 2.Про мистецтво, науку. 3.Про систему поведінки людини, про моральні принципи. 3.Про систему поведінки людини, про моральні принципи. 4.Про становище робітничого класу. 4.Про становище робітничого класу. 5.Про громадський обов'язок, про виховання. 5.Про громадський обов'язок, про виховання.


    20 Завдання 4 Даючи загальну оцінку політичного змісту «Батьків та дітей», І. С. Тургенєв писав: «Уся моя повість спрямована проти …» Даючи загальну оцінку політичного змісту «Батьків та дітей», І. С. Тургенєв писав: «Уся моя повість спрямована проти …» 1.Пролетаріату як передового класу 1.Пролетаріату як передового класу 2.Дворянства як передового класу 2.Дворянства як передового класу 3.Селянства як передового класу. 3.Селянства як передового класу. 4.Революційні демократи як передовий клас. 4.Революційні демократи як передовий клас.


    21 Завдання 5 1.На які кола російського суспільства покладає надії Є.Базаров: 1.На які кола російського суспільства покладає надії Є.Базаров: 1.Селянство. 1.Селянство. 2.Дворянську аристократію. 2.Дворянську аристократію. 3. Російське патріархальне дворянство 3. Російське патріархальне дворянство 4. Інтелігенцію. 4. Інтелігенцію.


    22 Домашнє завдання Випишіть із роману цитати, які пояснюють ставлення головних героїв до любові та її місця у житті. Випишіть із роману цитати, які пояснюють ставлення головних героїв до любові та її місця у житті людини. Розкажіть про О. Одинцову. Розкажіть про О. Одинцову.

    Урок 4. Взаємини Базарова з Кірсановими (гл.5-11)

    Цілі уроку : проаналізувати образи головних героїв роману; навчити складання опорного конспекту; зробити висновок про основний конфлікт роману.

    Хід уроку

    I. Упорядкування характеристики героїв

    До кожного героя складається таблиця такого виду:

    Герой

    Характеристики

    Інформація у тексті роману

    Зовнішність

    Походження

    Виховання

    Риси характеру, освіта

    Суспільно-політичні погляди

    Відносини з оточуючими

    Мова, лексика

    II. Складання та робота з опорними конспектами

    1. Система образів роману «Батьки та діти». Повідомлення учня.

    Н. П. Кірсанов

    П. П. Кірсанов

    Базарів Аркадій Кірсанов

    Одинцова

    Ситників, Кукшина

    Батьки

    2. Кільцева композиція (через неї показано еволюцію героя).

    Образ Базарова займає центральне місце у композиції роману. З 28 глав лише у двох не з'являється Базаров, в інших - він головна дійова особа. Всі інші особи роману групуються навколо нього, розкриваються у взаєминах з ним, різкіше і яскравіше відтісняють ті чи інші його риси, підкреслюють його перевагу, розум, силу, свідчать про його самотність серед повітових аристократів.

    Хронологія роману дозволяє встановити, що особистість Базарова формувалася за умов громадського підйому. Він навчався в Медико-хірургічній академії в 1855-1859 рр., тобто був людиною, що цілком сформувалася.

    III. Взаємини Базарова з Н. П. та П. П. Кірсановими, народом

    Завдання.

    Перелічити основні події, описані у 5-11 гол.

    Як ви вважаєте, який основний суспільний конфлікт лежить в основі роману? У зіткненні яких героїв він розкривається особливо виразно?

    Які перші враження склалися у Базарова та Кірсанова одне про одного. На підставі чого вони з'явилися? Чи знав щось Базаров про людей, до яких він приїжджає в гості?

    (Аркадій йому лише казав, що його батьки - добрі люди Аркадій пізніше розповідає біографію дядька. П. П. Кірсанов теж нічого не знає про Базарова; Н. П. Кірсанов - мало: по дорозі лише Аркадій атестував свого друга як доброго приятеля, чудового малого (означає, головне - зовнішній вигляд, вигляд героя.)

    (Іронію і спокій видає усмішка Базарова, самовпевненість і розум видно в його обличчі. Одяг викриває в ньому демократизм і простоту звичок; оголені червоні руки говорять про важку долю. Те, що це не дворянин, а людина іншого кола, Кирсанова побачили відразу. (зачіска їм багато сказала. «Волосатий» - різночинці були ненависні дворянам.)

    Які риси характеру Павла Петровича могли б ви назвати, прочитавши його портретний опис?

    (Аристократизм, вишуканість смаків, прагнення до фронтівства і жовчність характеру; архаїчність і безглуздість аристократизму одразу впадає у вічі. Зверніть увагу - зовсім не порок, якщо за гарною зовнішністю ховається глибока натура. Все питання у перебільшеній увазі Петра Петровича.

    Що ви можете сказати про Миколу Петровича?

    (Виглядає більш демократично, його не бентежить запилений одяг, але й у нього все ж таки «пальто і картаті панталони», а не «балахон з пензлями». Базаров побачив у ньому доброту і боязкість. За описом його минулого ми бачимо, що він прагне не відстати від віку).

    Які у Базарова взаємини із простим народом?

    Зачитайте відповідні уривки з тексту роману, прокоментуйте (розділ 5, 10), зробіть висновок.

    Знайдіть у тексті відповідь на запитання: як розуміють нігілізм батьки та діти?

    З яким новим героєм знайомимося у 5 розділі?

    Як ставиться Базаров до мистецтва? Зачитайте його афоризм (розділ 6).

    Як реагує на слова Аркадій? Згадайте, як Микола Петрович читав Пушкіна дорогою (гл. 6, 10).

    Завдання.

    Розділ 7. Розкажіть історію життя Павла Петровича.

    З якою метою Аркадій розповідає про біографію дядька? (Намагається виправдати поведінку свого дядька.)

    Як сприйняв її Базаров? Чи вірна фраза Аркадія, що Павло Петрович «скоріше жалю гідний, ніж насмішники», чи можна погодитися з Аркадієм?

    (Базаров не сприймає спосіб життя П. П. Кірсанова. Тургенєв тричі вустами Аркадія визнає Павла Петровича «нещасним», який «скоріше жалю гідний, ніж насмішники». Аркадія (Павло Петрович увійшов у життя второваною дорогою - пішов стопами батька.)

    А якими стопами йде Базаров?

    (Його слова - «Кожна людина сама себе виховувати повинна».)

    Висновок: Базаров і брати Кірсанова - люди настільки різні за своїм соціальним і психологічним виглядом, що за всієї їх стриманості з-поміж них має статися конфлікт.

    Що можна сказати про господарство Миколи Петровича? (глава 8)

    Завдання.

    Проведіть паралель із змістом роману та біографічним фактом із життя письменника: «...увійшовши у законне володіння маєтком у Сп. Лутовинові після смерті матері, Тургенєв розпустив значну частину дворових на волю, а побажали селян перевів з баршини на оброк. Він всіляко сприяв загальному звільненню і селянам, які бажають відкупитися на волю, поступився п'ятою частиною встановленої в ті роки викупною сумою, за садибну землю не брав нічого, безоплатно передавав її у власність селянам. В останній рік спасського заслання Тургенєва керівник узяв розрахунок. У два роки він довів справу того, що доходів не вистачало на його платню, а на прожиток господаря не доводилося ні копійки. Залишившись невмілим господарем величезного, але занедбаного маєтку, письменник безпорадно розводив руками чи заспокоював себе прислів'ям: «Перемелеться – борошно буде». «Я об'їздив усі свої села, - повідомляв він П. В. Анненкову,- і, мабуть, здався моїм селянам дурним малим». Під час продажу врожаю він продешевив пшеницю; примудрився купити поганих коней; Будівлі, що зводилися під його наглядом, ледь не розвалилися... Клопотав він страшно, і до зими почав звикати до свого безнадійного становища. Літо 1860 р. Тургенєву судилося пережити втрату надій на єдність із народом. Життя показало, що між поміщиком і мужиком розкривається прірва. Ще за два роки до маніфесту Тургенєв завів у Спаському ферму, перейшов до обробітку землі вільнонайманою працею, але жодного морального задоволення не відчув. Чоловіки не хочуть підкорятися порадам поміщика, не бажають йти на оброк і вступати в угоди з панами («...народ.., сподіваючись, що... вийде ще указ - і землю віддадуть задарма, або цар її подарує... »)».

    IV. Аналіз ідеологічного конфлікту у романі

    У розділі 10 відбувається відкритий ідеологічний конфлікт між Базаровим та братами Кірсановими. Розберемося в їхній суперечці.

    Як ви вважаєте, що переважає у розділі: опис, оповідання, діалог?

    (Діалог цього розділу та більшості інших є характерною особливістю композиції роману.)

    Як можна пояснити таку кількість діалогів у романі?

    (Велика кількість суперечок обумовлена ​​змістом роману. Наявність гострого конфлікту надає твору драматичність, а переважання в манері викладу діалогів з авторськими зауваженнями, що нагадують ремарки, говорить про відому сценічність роману; тому роман багато разів інсценувався.)

    (Основні лінії спору:

    - про ставлення до дворянства, аристократії та її принципів;

    - про принцип діяльності нігілістів;

    - про ставлення до народу;

    - про погляди на мистецтво та природу.)

    1. Перша лінія спору.

    Перша думка суперечки, що виникла випадково, була важливою і Базарова, і Павла Петровича. Це була суперечка про аристократію та її принципи. Глава 8 - зачитайте уривок з ролей, прокоментуйте; хто переміг у суперечці?

    (З цього діалогу ми бачимо, що Павло Петрович саме в аристократах бачить основну суспільну силу. Значення аристократії, на його думку, у тому, що колись вона Англії дала свободу, що в аристократах сильно розвинене почуття власної гідності, самоповаги; їхня самоповага; Розділ про те, що аристократія дарувала Англії свободу - стара пісня багато що змінилося після 17 століття, тому це посилання Павла Петровича не може служити доказом. - основа суспільного блага, розбиваються вщент влучними зауваженнями Базарова, що від аристократів немає нікому ніякої користі, ах основне заняття - байдикування («сидять склавши руки»). Вони піклуються тільки про себе, про свій зовнішній вигляд. виглядають як порожні слова Аристократизм - марне слово. ний принцип всього дворянського суспільства, що живе за чужий рахунок.)

    Який результат цієї суперечки?

    (Павло Петрович «зблід» і не заводив більше розмови про аристократизм, - тонка психологічна деталь Тургенєва, що передає поразку Павла Петровича в цій суперечці.)

    2. Друга лінія суперечки.

    Друга лінія суперечки – про принципи нігілістів. Зачитаємо уривок із тексту. Павло Петрович ще не склав зброї і хоче зганьбити нових людей у ​​безпринципності. «Чому ви дієте?» - Запитує він. І виявляється, що нігілісти мають принципи, мають переконання.

    Якими є принципи нігілістів, що вони відкидають?

    (Нігілісти діють обдумано, виходячи з принципу корисності діяльності для суспільства. Вони заперечують суспільний устрій, тобто самодержавство, релігію, такий сенс слова «все». Базаров зауважує, що свобода про яку піклується уряд, навряд чи піде на користь; у цій фразі міститься натяк на реформи, що готувалися.Базаров не приймає реформу як засіб зміни суспільного стану.Заперечення сприймається новими людьми як діяльність, а не балаканина.Ці висловлювання Базарова можна назвати революційними.Тургенєв сам розумів нігілізм Базарова як революційність.)

    Але які недоліки можна побачити у поглядах Базарова?

    (Будувати на зруйнованому аркуші він не вважає своєю справою. Базаров не має позитивної програми.)

    Яким є ставлення Кірсанова до цієї позиції Базарова?

    (Пізніше в цій суперечці Павло Петрович стоїть за збереження старих порядків. Йому страшно уявити руйнування всього в суспільстві. Він згоден піти лише на дрібні зміни при поєднанні основ існуючого ладу, на пристосування до нових умов, як це робить брат. Вони не реакціонери, вони ліберали порівняно з Базаровим.)

    Чи є у романі однодумці Базарова?

    (Нігілістами себе вважають Сітніков і Кукшина.)

    Що ми знаємо про цих героїв?

    (Ситников клопочеться відкупами батька; Кукшина «справді поміщиця», - так говорить вона про себе, справно керує своїм маєтком.

    Обидва герої сприйняли лише зовнішню форму нігілізму. «Геть Маколея!» - гримить Ситников. Але відразу зупинився. "Та я їх не заперечую", - промовив він. (Маколей – англійський буржуазний історик, що захищає інтереси великої буржуазії). Так коротко Тургенєв показує безглуздість цього заперечення. У Кукшин все неприродно. І за цією підробленістю все негарно і пішло.

    (Тургенєв з повагою ставиться до Базарова і з іронією, зневажливо до Ситникова і Кукшина, тому що переконання Базарова глибше і щиріше, а у цих людей вона фальшиві. Кукшина - карикатура на тих, хто лаяється під нових людей. Подібні їй не можуть бути справжніми учнями Базарова, оскільки вони не мають ідеологічної основи нігілізму.Ситников і Кукшина - наслідувачі Базарова, відтіняють серйозність, щирість, глибину справжнього нігіліста Базарова.)

    3. Третя лінія суперечки про російський народ.

    Яким же уявляють характер російського народу Павло Петрович і Базаров? Зачитайте та прокоментуйте.

    (На думку Павла Петровича, російський народ - патріархальний, свято цінує перекази, не може жити без релігії. Ці слов'янофільські погляди (при способі життя на англійський лад) говорять про реакційність. Він применшується відсталістю народу і в цьому бачить запоруку порятунку суспільства.

    Становище народу викликає у Базарові не розчулення, а гнів. Він бачить неблагополуччя у всіх галузях народного життя. Базаров виявляється далекоглядним і засуджує те, що згодом стане символом віри народництва. Невипадково він каже, що російському народу непотрібні марні слова типу «лібералізм», «прогрес».

    У Базарова тверезе ставлення до народу. Він бачить неосвіченість та забобони народу. Ці недоліки він зневажає. Проте Базаров бачить як забитість, а й невдоволення народа.)

    Кого ж селяни скоріше визнають? доведіть текст.

    (Базаров вставав рано рано (не як барі), зі слугами розмовляє без панського тону, хоч і кепкує з нас; Дуняшу не могло не залучити, що Базаров звернувся до неї на «Ви» і запитав її про здоров'я. Фенечка почувається з Базаровим Павло Петрович не вміє розмовляти з селянами, він сам визнає це: для нього селяни - брудні мужики, без яких, правда, не обійтися.

    Н. П., змушений більше спілкуватися із селянами, більш демократичний, він називає камердинера «братцем», але самі прості люди ставляться до Кірсановим, як до панів, а Павла Петровича бояться.)

    Яскравим свідченням зв'язку героя з народом може бути їхня мова. Що ви можете відзначити у мові Базарова та Павла Петровича?

    (Для мови Базарова характерні простота, влучність і точність висловів, розмаїття народних прислів'їв, приказок (пісенька заспіваного; чули ми цю пісню багато разів...; туди й дорога; від копійчаної свічки Москва його згоріла.) Павло Петрович не використовує в промові прислів'я , спотворює слова (ефто), використовує багато іноземних слів.

    4. Четверта лінія спору.

    Четвертий напрямок у суперечці - розбіжності у поглядах мистецтво і природу.

    Завдання.

    Павло Петрович, переможений у всьому іншому, знайшов слабке місце у Базарова і вирішує взяти реванш. Він вважає, що нігілізм, "ця зараза", вже далеко поширився і захопив сферу мистецтва. Зачитайте. Чи правий Павло Петрович, говорячи так про художників шістдесятників?

    (І так, і ні. Маю рацію, розуміючи, що нові художники-передвижники відмовляються від застиглих академічних традицій, від сліпого дотримання старих зразків, у тому числі і Рафаеля. Не правий же Павло Петрович у тому, що художники-передвижники, як він вважає , абсолютно відмовлялися від традицій, він каже, що нові художники «безсилі і безплідні до гидоти».

    Базаров ж заперечує і старе, і нове мистецтво: «Рафаель гроша мідного не вартий, та й вони не кращі за нього».)

    Згадайте, що Базаров ще говорить про мистецтво в інших розділах? Як можна оцінити цю позицію?

    (Базаров погано знає мистецтво, він не займається мистецтвом не тому, що не міг, а тому, що його цікавила тільки наука, тому що він бачив у науці силу. «Порядний хімік у 20 разів кращий за всякого поета». Пушкіна не знає і заперечує Це було властиво частині демократичної молоді 60-х рр., яка віддавала перевагу вивченню науки, але Павло Петрович, оскільки не може судити про мистецтво, прочитавши штук 5-6 французьких книг у молодості і дещо англійською. ж він знає лише з чуток.)

    Хто ж є противником Базарова у суперечці? Як показано помилковість уявлень про мистецтво і Базарова та П. П.?

    (Не Павло Петрович є противником Базарова у цій суперечці, а Микола Петрович. Він особливо сприяє мистецтву, але не наважується вступити в суперечку. Це робить сам Тургенєв, показуючи відчуття органічного впливу віршів Пушкіна, весняної природи, солодку мелодію гри на віолончелі.)

    Як дивиться Базаров на природу?

    (Він не заперечує її взагалі, а бачить у ній тільки джерело та поле людської діяльності. У Базарова хазяйський погляд на природу, але він теж односторонній. Заперечуючи роль природи як вічного джерела краси, що впливає на людину, Базаров збіднює людське життя. Але Аркадій і Микола Петрович не сперечаються з ним, а заперечують у формі боязких питань.)

    Як вирішується ця лінія суперечки?

    (У 11 розділі з'являються пейзажі. Усі прикмети вечора стверджують існування вічної краси. Так вирішується остання лінія спору.)

    V. Підсумок уроку

    Закріплення знань на тему «Ідейні розбіжності Базарова та Кірсанових старших» може бути проведено у формі опитування.

    Виділіть основні питання суперечки. Чи є між ними зв'язок?

    Доведіть, що аристократизм – «безплідний принцип».

    Чи є у нігілістів принципи? Доведіть.

    Чи правий Тургенєв, називаючи Базарова революціонером? Яке ставлення героя до реформ?

    Яка позиція Кірсанових щодо реформ? У чому слабкий бік поглядів Базарова?

    Як ставляться до народу Базарів та Кірсанова? Чиї погляди є прогресивними?

    Чи правий Базаров у своєму запереченні мистецтва? Чому в нього такі погляди?

    Чи відчуває Базаров красу природи? З чого він виходить у своєму ставленні до неї?

    Чи почуваються Кірсанова переможеними?

    Домашнє завдання

    Випишіть із роману цитати, що пояснюють ставлення головних героїв (Н. П., П. П., Аркадія, Базарова, Одинцової, Каті, Фенечки, княгині Р.) до любові та її місця у житті.

    Суперечка з людиною розумніша за тебе: вона тебе переможе... Але з самої своєї поразки ти можеш отримати користь для себе.
    Сперечайся з людиною розуму рівного: за ким би не залишалася перемога - ти, принаймні зазнаєш задоволення боротьби.
    Суперечка з людиною розуму найслабшого; сперечайся не з бажання перемоги - але ти можеш бути йому корисним.
    Сперечайся навіть з дурнем! Ні слави, ні зиску ти не здобудеш... Але чому іноді не потішитися!
    І. С.Тургенєв
    З назви твору випливає, що в ньому вирішуватиметься споконвічне питання - протиріччя між поколіннями, але думка письменника глибша. Батьки і діти в романі - це ті, хто живе ідеалами покоління, що йде в минуле, і виразники нових ідей, нові люди, народжені новим часом. У романі Тургенєв намагається зрозуміти, осмислити мету життя, світогляд цієї нової людини, різночинця за походженням, демократа з політичних поглядів. Роман «Батьки та діти» відбив боротьбу світоглядів двох політичних напрямів – дворян-лібералів та революціонерів-демократів. На протиставленні представників цих напрямів – різночинця Базарова та дворянина Кірсанова – побудовано сюжет роману.
    Крім цієї основної проблеми Тургенєв піднімає низку інших, пов'язаних із моральним, культурним, соціально-економічним розвитком Росії у 60-х роках XIX століття. Тургенєв торкається питань, що хвилювали передових людей того часу: у чому розбіжність між революціонерами-демократами та лібералами; як треба ставитися до народу, до праці, науки, мистецтва; які перетворення необхідні сільському господарстві, економіки? Автор показує нам три суперечки Базарова та Кірсанова, в яких порушуються ці питання.
    Отже, тема дворянства, його роль життя суспільства. На думку Павла Петровича Кірсанова, аристократи – рушійна сила у суспільному розвиткові. Їхній ідеал - «англійська свобода» (конституційна монархія); шлях до ідеалу – ліберальний (реформи, гласність, прогрес). На думку Базарова, аристократи не здатні до дії, від них немає користі. Базаров відкидає лібералізм, заперечує здатність дворянства вести Росію майбутнього.
    Наступне питання стосується нігілізму та ролі нігілістів у суспільному житті. Павло Петрович засуджує нігілістів через те, що ті «нікого не поважають», живуть без «принсипів»; вважає їх непотрібними та безсилими: «Вас всього чотири з половиною людини». На це Базаров відповідає: "Від копійчаної свічки Москва згоріла". Під запереченням «всього» Базаров має на увазі релігію, самодержавно-кріпосницький лад, загальноприйняту мораль. А що ж стверджують нігілісти? Насамперед необхідність революційних дій. Критерієм тут є народна користь. Погляди обох сторін народ також різні. Павло Петрович славить селянську громаду, сім'ю, релігійність, патріархальність російського мужика. Базаров погоджується, що народ патріархальний, темний і неосвічений, але вважає за необхідне відрізняти народні інтереси від народних забобонів, стверджує, що народ за духом революційний, тому нігілізм - прояв саме народного духу.
    Особливо поділяє противників ставлення до мистецтва та природи. Павло Петрович благословляє та прославляє мистецтво. Автор солідарний у цьому із «батьками». Базаров ж заперечує мистецтво («Рафаель гроша ламаного не вартий»), до природи підходить суто матеріалістично («Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник»).
    Таким чином, суперечки велися не щодо приватних питань. Вони стосувалися сьогодення та майбутнього Росії. І в усіх суперечках останнє слово залишалося за Базаровим. Компроміс між героями Тургенєва неможливий, підтвердженням цього є їхня дуель.
    На чиєму боці автор? Тургенєв, будучи лібералом за переконаннями, відчував перевагу Базарова, більше, він стверджував: «Уся моя повість спрямована проти дворянства як передового класу». Цілком не згоден був автор зі своїм героєм лише у питанні про мистецтво та природу. І все-таки його герой наприкінці роману вмирає. Чому? Може, ще не настав його час («...Я потрібний Росії... Ні, видно, не потрібний. Та й хто потрібний?»). А може, автор порахував завдання Базарова у «дворянському гнізді» Кірсанових виконаним?
    Показати ж героя в середовищі, близькому йому, серед однодумців, Тургенєв було: письменник просто був занадто далекий від неї. Проте слід зазначити, що роман присвячений Бєлінському - людині 40-х років, яка мала таке ж «пристрасне, грішне, бунтуюче серце», як і у Базарова.
    Тургенєв не знав, як вирішаться питання, підняті його героями, насправді. Але безперечно, вірив у краще майбутнє своєї країни. Суперечки Кірсанова з Базаровим відбивають цю авторську позицію. Крім того, вони розкривають основну думку, ідею роману, надають особливої ​​гостроти сюжету, служать засобом характеристики кожного героя. І в цих суперечках помітна перевага нових, прогресивних ідей над старими, віджилими.