Літописець пімен у трагедії Борис Годунов пушкіна твір про ченця. Літописець пімен у трагедії Борис Годунов пушкіна твір про ченця Яку оцінку образу пімена дає пушкініст городецький

Урок літератури

Тема: Аналіз трагедії А.С. Пушкіна «Борис Годунов».

Роль мовних засобів у зображенні літописця Пімена.

Цілі уроку:

Освітня : поглиблення та застосування на практиці знання художніх засобів виразності мови Вміння визначати головну думку тексту.

Виховна : виховувати патріотичне ставлення до своєї Батьківщини

Розвиваюча : познайомити семикласників з одним із музичних жанрів оперою

Устаткування: застосування ІКТ.(Перегляд та оцінка проектів учнів)

Хід уроку.

«Ще одне останнє оповідання…»

У монастирській келії вузька,

У чотирьох глухих стінах

Про землю про давньоруську

Буль записував чернець.

Н.П. Кончалівська.

I,Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

Цими словами хочу розпочати роботу над найбільшим художнім створенням А.С. Пушкіна - історичної народної драмою-трагедією «Борис Годунов». Створена вона про період російської історії, званий «Смутні часи».

Повідомлення «істориків» із показом презентації. Додаток №1

Отже ми бачимо, що протягом 14 років Росією правили 4 царі, спалахнуло кілька повстань, вибухнула громадянська війна, почалася інтервенція з боку Польщі та Швеції. Росія могла втратити свою незалежність, припинити існувати як самостійну державу.

І лише завдяки героїчним зусиллям російського народу, патріотичної діяльності Мініна та Пожарського, Росії вдалося зберегти державність.

Ця тема цікавила і цікавить російське суспільство досі, починаючи з Н.М.Карамзіна, А.С.Пушкіна, Фаворського, М.Мусоргського, Ф.Шаляпіна та інших митців.

Повідомлення «літературознавців» про Н.М.Карамзіна та його працю «Історія держави Російського» з показом презентації. Додаток №2

«Історія держави Російського» (перші томи) вийшла 1818 року. Саме тоді О.С. Пушкін закінчив Царськосельський ліцей. За місяць у книжкових крамницях було розкуплено всі томи.

«Стародавня Росія, здавалося, знайдена Карамзіним, як Америка – Колумбом. Декілька часу ні про що інше не говорили », - писав А.С. Пушкін.

Карамзін-історіограф зупинився на подіях Смутного часу, на початку 17 століття, написавши X, XI томи, присвятивши їх царюванню Бориса Годунова

Продовження роботи «літературознавців» із показом презентації «Михайлівське». Додаток №3.

Чому ж вивчаючи «Історію держави Російського», працюючи в книгосховищах Святогірського монастиря, знаючи про події та особи Смутного часу, Пушкіну потрібен був ви ми с е л, необхідно було створити художній твір про Смутний час?

У вирішенні цього питання нам знову допоможуть рядки з вірша А.С. Пушкіна «Елегія» (1830):

…Але не хочу, о друзі, вмирати;

Я жити хочу, щоб мислити та страждати.

І знаю, мені будуть насолоди.

Між бід, турбот і тривоги:

Часом знову гармонією вп'юся,

Над вигадкою сльозами зваблюся ...

Яке слово з тих, хто цікавить нас на уроці, сьогодні зустрілося у вірші? (Вигадка)

Скажіть, ви колись плакали над підручником історії?

А над творами літератури?

Чому?

Чому Пушкін не записав моральні уроки драми-трагедії як пам'ятки, - коротко, чітко, прочитав, запам'ятав?

II. Робота над сценою «Ніч. Келія у Чудовому монастирі».

Виразне читання-інсценування. (Монолог Пімена та Григорія.)

Якого стилю відноситься текст? Чому? Що притаманно художнього стилю? (Образи)

Які образи побачили у перших монологах Пімена та Григорія? (Заповнення лівої частини таблиці "Образи")

Ідейно-подібний рівень

Які мистецькі засоби виразності використовує О.С. Пушкін до створення образу літописця Пимена?

Заповнення таблиці "Стилістичний рівень".

Стилістичний рівень.

Художній стиль. Образ літописця Пімена.

Синтаксису.

1. Застаріла лексика:

лампада, хартії, поминають, віче, погляд, дивиться, слухаючи, знаючи, на чолі, очей, панування, приховані, смиренний, великий, дяк, минуле.

2.Епітети:

праця старанна, безіменна, правдиві оповіді, вид смиренний, величний, спокійний вигляд.

3.Порівняння:

як дяк.

1.Зворотний порядок слів:

Книжкового мистецтва навчив.

2.Інверсія:

Монах працьовитий; праця старанна, безіменна.

3.Антитеза:

Подій повно - безмовно спокійно;

Пам'ять зберегла – інше загинуло.

4.Анафора:

Небагато осіб…

Небагато слів…

5.Умовчання:

А інше загинуло безповоротно.

6.Безспілка:

а)На старості я знову живу,

Минуле проходить переді мною.

Чи давно воно неслося подій повно ...

б) Але близький день, лампада догоряє -

Ще одне, останнє оповідь.

У який період життя зображено Пімена?

Що ми дізнаємося про Пімена з першого монологу? (Пімен пише літопис. І цю працю він визначає як виконання обов'язку, заповіданого Богом.

Виконано працю, заповідану від Бога

Мені, грішному.

Яким бачить Пімена Григорія?

Пімен - чернець, літописець. Він із моральної, праведної висоти оглядає інших персонажів, їхні події, вчинки, мотиви поведінки. Зверніть увагу на оцінку, яку дає літописець (у діалозі з Григорієм) трьом царям, яких він знав особисто. Який? Кому?

(Івану Грозному

Про Федора Івановича

Про Бориса Годунова

Яким, на думку літописця Пімена, має бути ставлення народу до царів

Чому Пимен навчає молодого ченця, розуміючи, що його «свічка догоряє»?

Чи згодні ви з оцінкою Григорія, яку він дає ченцю-літописця?

І т о г о в и й в о п о р о с:

Заповнюємо ліву частину таблиці "Ідейно-подібний рівень".

До епіграфу уроку:Велика справа літописців – залишити православним нащадкам літопис православного народу.

III.Підведення підсумку уроку.

Якою б жорстокою не була російська історія у творах А.Пушкіна. не можна забувати визнання поета: « Хоча я особисто сердечно прив'язаний до государя, далеко не захоплююся всім, що бачу навколо себе; як літератора- мене дратують, як людина з забобонами - я ображений, - але присягаюсь честю, що ні за що на світі я не хотів би змінити батьківщину або мати іншу історію, крім історії наших предків, такою, якою нам Бог її дав».

У житті є вічні поняття: обов'язок, честь, совість, любов до Батьківщини – патріотизм. У літературі є вічні образи, у тому числі і літописець Пимен. Є вічні твори У тому числі і трагедія О.С. Пушкіна «Борис Годунов». Це класика. Вони житимуть вічно.

У Великому театрі в грудні йде опера Модеста Мусоргського «Борис Годунов» у чотирьох діях.

Повідомлення з показом презентації «мистецтвознавців». Презентація "Опера "Борис Годунов". Додаток №4.

Прослуховування арії Пімена в МР3 "Сцена в келії Чудова монастиря".

IV.Домашнє завдання: написати твір про літописця Пімена на тему «Ще одне, останнє оповідання ...»

Завантажити:


Попередній перегляд:

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа середня загальноосвітня школа № 8

Міста Конаково

Конспект

Відкритого уроку літератури у 7 класі

За темою «Роль мовних засобів у зображенні літописця Пімена» (за трегедією А.С.Пушкіна «Борис Годунов»)

МБОУ ЗОШ №8 м.Конаково

Коваленко Інна Геннадіївна.

2011 рік.

Місто Конакове Тверської області, вул. Енергетиків, буд. 38

Урок літератури

Тема: Аналіз трагедії А.С. Пушкіна «Борис Годунов».

Роль мовних засобів у зображенні літописця Пімена.

Цілі уроку:

Освітня: поглиблення та застосування на практиці знання художніх засобів виразності мови Вміння визначати головну думку тексту.

Виховна : виховувати патріотичне ставлення до своєї Батьківщини

Розвиваюча : познайомити семикласників з одним із музичних жанрів оперою

Устаткування : застосування ІКТ.(Перегляд та оцінка проектів учнів)

Хід уроку.

«Ще одне останнє оповідання…»

У монастирській келії вузькою,

У чотирьох глухих стінах

Про землю про давньоруську

Буль записував чернець.

Н.П. Кончалівська.

I,Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

Вчитель.

Цими словами хочу розпочати роботу над найбільшим художнім створенням А.С. Пушкіна - історичної народної драмою-трагедією «Борис Годунов». Створена вона про період російської історії, званий «Смутні часи».

Повідомлення «істориків» із показом презентації. Додаток №1

Вчитель.

Отже ми бачимо, що протягом 14 років Росією правили 4 царі, спалахнуло кілька повстань, вибухнула громадянська війна, почалася інтервенція з боку Польщі та Швеції. Росія могла втратити свою незалежність, припинити існувати як самостійну державу.

І лише завдяки героїчним зусиллям російського народу, патріотичної діяльності Мініна та Пожарського, Росії вдалося зберегти державність.

Ця тема цікавила і цікавить російське суспільство досі, починаючи з Н.М.Карамзіна, А.С.Пушкіна, Фаворського, М.Мусоргського, Ф.Шаляпіна та інших митців.

Повідомлення «літературознавців» про Н.М.Карамзіна та його працю «Історія держави Російського» з показом презентації. Додаток №2

Вчитель.

«Історія держави Російського» (перші томи) вийшла 1818 року. Саме тоді О.С. Пушкін закінчив Царськосельський ліцей. За місяць у книжкових крамницях було розкуплено всі томи.

«Стародавня Росія, здавалося, знайдена Карамзіним, як Америка – Колумбом. Декілька часу ні про що інше не говорили », - писав А.С. Пушкін.

Карамзін-історіограф зупинився на подіях Смутного часу, на початку 17 століття, написавши X, XI томи, присвятивши їх царюванню Бориса Годунова

Продовження роботи «літературознавців» із показом презентації «Михайлівське». Додаток №3.

Вчитель.

Чому ж вивчаючи «Історію держави Російського», працюючи у книгосховищах Святогірського монастиря, знаючиі с т о р і ч е с к у ю п р а в д упро події та особи Смутного часу, Пушкіну потрібен бувви ми с е л , необхідно було створити художній твір про Смутний час?

У вирішенні цього питання нам знову допоможуть рядки з вірша А.С. Пушкіна «Елегія» (1830):

…Але не хочу, о друзі, вмирати;

Я жити хочу, щоб мислити та страждати.

І знаю, мені будуть насолоди.

Між бід, турбот і тривоги:

Часом знову гармонією вп'юся,

Над вигадкою сльозами зваблюся ...

Яке слово з тих, хто цікавить нас на уроці, сьогодні зустрілося у вірші?(Вигадка)

Скажіть, ви колись плакали над підручником історії?

А над творами літератури?(Так, Муму, Маруся з «Дітей підземелля»)

Чому? (Бо твори літератури впливають не тільки на наш розум, а й на почуття, змушують переживати разом з героями те, що відбувається з ними, чомусь вчитися.)

Але навіщо нам навчатись у учасників подій XVI століття? Яка справа до них нам, людям XXI століття?Кожна людина пов'язана з історією, живе в ній, а значить, досвід іншої людини, якій довелося опинитися в гущі подій, нам теж цікавий).

Чому Пушкін не записав моральні уроки драми-трагедії як пам'ятки, - коротко, чітко, прочитав, запам'ятав?(Тільки переживши разом із героями їх пригоди, радості, ми можемо перейнятися необхідністю засвоєння цих уроків.)

ІІ. Робота над сценою «Ніч. Келія у Чудовому монастирі».

Виразне читання-інсценування. (Монолог Пімена та Григорія.)

Вчитель.

Якого стилю відноситься текст? Чому? Що притаманно художнього стилю?(Образи)

Які образи побачили у перших монологах Пімена та Григорія? (Заповнення лівої частини таблиці «Образи»)

Ідейно-подібний рівень

Які мистецькі засоби виразності використовує О.С. Пушкін до створення образу літописця Пимена?

Заповнення таблиці "Стилістичний рівень".

Стилістичний рівень.

Художній стиль. Образ літописця Пімена.

Лексика.

Синтаксису.

1. Застаріла лексика:

лампада, хартії, поминають, віче, погляд, дивиться, слухаючи, знаючи, на чолі, очей, панування, приховані, смиренний, великий, дяк, минуле.

2.Епітети:

праця старанна, безіменна, правдиві оповіді, вид смиренний, величний, спокійний вигляд.

3.Порівняння:

як дяк.

1.Зворотний порядок слів:

Книжкового мистецтва навчив.

2.Інверсія:

Монах працьовитий; праця старанна, безіменна.

3.Антитеза:

Подій повно - безмовно спокійно;

Пам'ять зберегла – інше загинуло.

4.Анафора:

Небагато осіб…

Небагато слів…

5.Умовчання:

А інше загинуло безповоротно.

6.Безспілка:

А) На старості я знову живу,

Минуле проходить переді мною.

Чи давно воно неслося подій повно ...

б) Але близький день, лампада догоряє -

Ще одне, останнє оповідь.

У який період життя зображено Пімена?(У період, коли йому час «відпочити», «погасити свічку», він відчуває близькість власної смерті, тобто він усвідомлює швидке предстояння перед Всевишнім. Це надає речам особливу переконливість.)

Через що Пімен пройшов, перш ніж знайшов справжні цінності? (Пізнавши шалені потіхи юних років, сутички бойові, галасливі бенкети, розкіш і жіночу лукаву любов, Пімен знаходить справжні цінності у служінні Богу.)

Що ми дізнаємося про Пімена з першого монологу? (Пімен пише літопис. І цю працю він визначає як виконання обов'язку, заповіданого Богом.

Виконано працю, заповідану від Бога

Мені, грішному.

Яким бачить Пімена Григорія?(«Як я люблю його спокійний вигляд,//Коли, душею у минулому занурений,//Він літопис свій веде.» На чолі високому… не можна прочитати прихованих дум, вигляд смиренний, величний; спокійно бачить. У цих визначеннях виявилося прагнення Пушкіна відобразити типові, улюблені ним властивості російських поетів-літописців.

Пімен - чернець, літописець. Він із моральної, праведної висоти оглядає інших персонажів, їхні події, вчинки, мотиви поведінки. Зверніть увагу на оцінку, яку дає літописець (у діалозі з Григорієм) трьом царям, яких він знав особисто. Який? Кому?

(Івану Грозному . Незважаючи на те, що на рахунку Івана Грозного багато жорстоких злочинів, Пімен цінує в ньому прагнення до церковного покаяння за скоєне і з явною симпатією та співчуттям сприймає настрій «грізного царя», який втомився від гнівних дум і страт, що мріє про прийняття схими і смиренних. в обителі.

«І солодко мова його з вуст лилася...»

Про Федора Івановича. Особливе тепле почуття викликає у Пимена цар Федір Іванович, старший син Івана Грозного, своєю смиренністю (одне з основних християнських чеснот), душевною святістю, пристрастю до молитов. За це Господь, за свідченням літописця, полюбив і смиренного самодержця та Святу Русь. «І Русь за нього у славі безтурботної// Втішилася…»Кінчина Федора Івановича змальована, як смерть святого.

Про Бориса Годунова. Несподівано різко змінюється інтонація ченця-літописця, коли він говорить про нинішнього царя. Його мова стає одночасно і скорботною та обвинувальною. Вирок земного суду поєднується з небесним. Це вирок лиходію-цареубийці і народу, відповідальному за царювання злочинця: «Про страшне, небачене горе!

Яким, на думку літописця Пімена, має бути ставлення народу до царів? (За труди, за славу, за добро - поминання; за гріхи, за темні діяння – молитва до Спасителя про розуміння царя.

Чому Пимен навчає молодого ченця, розуміючи, що його «свічка догоряє»?(Символ: догоріла свічка - кінець життя". Не мудруючи лукаво - не сваволі, не привноси своєї особистої волі в описуване. "Все те, чому свідок у житті будеш / / Війну і мир, управу государів, / / ​​Угодників святі чудеса ... »)

Чи згодні ви з оцінкою Григорія, яку він дає ченцю-літописця?(Помилявся Григорій Отреп'єв, що Пімен, працюючи над літописом, «спокійно дивиться на правих і винних, Добру і злу слухаючи байдуже, Не знаючи ні жалості, ні гніву». Літописець як громадянин своєї батьківщини, справжній патріот не байдужий до долі країни.

І т о г о в и й в о п о р о с:

Яка мета Піменового літопису? У чому бачить своє призначення літописець?

(Розповісти нащадкам правду історії.

Так (нехай) відають нащадки православних

Землі рідний минулу долю).

Заповнюємо ліву частину таблиці "Ідейно-подібний рівень".

До епіграфу уроку:Велика справа літописців – залишити православним нащадкам літопис православного народу.

III.Підведення підсумку уроку.

Якою б жорстокою не була російська історія у творах А.Пушкіна. не можна забувати визнання поета: « Хоча я особисто сердечно прив'язаний до государя, далеко не захоплююся всім, що бачу навколо себе; як літератора- мене дратують, як людина з забобонами - я ображений, - але присягаюсь честю, що ні за що на світі я не хотів би змінити батьківщину або мати іншу історію, крім історії наших предків, такою, якою нам Бог її дав».

У житті є вічні поняття: обов'язок, честь, совість, любов до Батьківщини – патріотизм. У літературі є вічні образи, у тому числі і літописець Пимен. Є вічні твори У тому числі і трагедія О.С. Пушкіна «Борис Годунов». Це класика. Вони житимуть вічно.

У Великому театрі в грудні йде опера Модеста Мусоргського «Борис Годунов» у чотирьох діях.

Повідомлення з показом презентації «мистецтвознавців». Презентація “Опера “Борис Годунов”. Додаток №4.

Прослуховування арії Пімена в МР3 "Сцена в келії Чудова монастиря".

IV.Домашнє завдання: написати твір про літописця Пімена на тему «Ще одне, останнє оповідання…»

Підписи до слайдів:

Борис Годунов. Борис Федорович Годунов (1551 – 1605) – цар Росії з 1598 по 1605, боярин. Народився Борис Годунов у Москві 1551 року. Одружився, в 1580 став боярином, поступово зайняв важливе становище серед знаті. Після смерті Івана Грозного в 1584 разом із Бєльським оголосив про кончину государя народу. Коли новим царем став Федір Іванович, у біографії Бориса Годунова була важлива роль у раді. З 1587 він був фактичним правителем, оскільки сам цар Федір не міг керувати країною. Завдяки діяльності Годунова було обрано першого патріарха, побудовано водогін у Москві, почалося активне будівництво, було встановлено кріпацтво. Після смерті спадкоємця Дмитра та царя Федора династія правителів Рюриковичів обірвалася. А 17 лютого 1598 року у біографії Бориса Годунова відбулася дуже важлива подія. На Земському соборі його обрали царем. Однак страшний голод і криза в країні у 1601-1602 роках похитнув популярність царя. Невдовзі почалися бунти серед народу. Потім, якщо розглядати коротку біографію Годунова, було розбито невелике військо Лжедмитрія. Здоров'я Годунова поступово погіршувалося, а 13 квітня 1605 цар помер.

Іван Грозний (1530 -1584) - Великий Князь, цар всієї Русі. У січні 1547 року у біографії Івана Грозного пройшла церемонія вінчання, у якій він прийняв царський титул. Іван Грозний був жорстоким правителем. Після московського повстання 1547 року, внутрішня політика Грозного управління країною проходило за допомогою Вибраної ради. У 1549 році він разом із Боярською думою ввів нову збірку законів – Судебник. У ньому політика Грозного щодо селян полягала в тому, що громадам давали право самоврядування, наведення порядку, розкладання податей. Астраханського царства, здійснено 2 походи. Крім того, зовнішня політика Івана Грозного спиралася на війни з Кримським ханством, Швецією, Лівонією.

Лжедмитрій I. Лжедимитрій I – цар Московський у 1605 – 1606 роках. У червні 1605 року різношерсте військо самозванця безперешкодно вступило до Москви. Але городяни побажали переконатися, що перед ними справжній царевич Дмитро, і вимагали зустрічі Марії Нагої з сином. Лжедмитрій, спритно розіграв перед багатотисячним натовпом сцену зустрічі з матір'ю. Залякана вдова Івана Грозного розгубилася – цього було достатньо, щоби присутні повірили в істинність». Лжедмитрій проголосили царем. Спочатку новий цар намагався загравати з народом, особисто вислуховував усі скарги і прохання, скасував страти, почав боротьбу з поборами і хабарами. Але він забув свою головну обіцянку – дати повну свободу селянам. Молодий цар не зважав на російські звичаї і традиції: він носив польську сукню, ходив вулицями Москви без почту, перед обідом не молився, а після обіду не вмивав рук і не спав. Чашу терпіння переповнило весілля Лжедмитрія з дочкою польського воєводи Мариною Мнішек. Запрошені на весілля поляки поводилися зухвало: входили до церкви, не знімаючи шапок, голосно сміялися і розмовляли; били та грабували мешканців.

«Роль мовних засобів у зображенні літописця Пімена»

(За трагедією А.С. Пушкіна «Борис Годунов»)

Драма-трагедія А.С. Пушкіна «Борис Годунов не вивчається у шкільній програмі глибоко. Я вважаю, що в ній найбагатший матеріал для реалізації багатьох завдань, що стоять перед учителем літератури. Це робота над поняттями «історична правда» та «художня вигадка», робота над мовою твору, а найголовніше – над засобами створення образів.

Розбираючи «Сцену в Чудовому монастирі», працюючи над образом Пімена, дуже добре можна показати роль лексичних та синтаксичних засобів у зображенні головних персонажів цього уривка. Учні 7 класу вже знайомі з методикою роботи над образами героїв і на стилістичному рівні справляються з цією роботою самостійно. І цей момент на даному уроці було зроблено добре.

Вдалим моментом вважаю рішення включити до фінальної частини уроку арію Пімена з опери М.Мусоргського «Борис Годунов». Вона стала завершальним акордом у розумінні ролі та значенні образу літописця Пімена у трагедії.

Робота гурту «мистецтвознавців» та їх презентація «Опера «Борис Годунов» теж була вдалою на цьому уроці. Зв'язок уроку літератури з уроками Світової художньої культури просто необхідний.

Слабкою ланкою в уроці вважаю роботу групи «істориків». Хоча історичний екскурс був цілком за темою (заслуга учнів), але форма його подачі могла бути іншою (недогляд учителя). Тут можливий і більш виправданий був порівняльний аналіз образів історичних діячів, взятих з підручників історії та художніх образів твори А.С.Пушкіна.

Великий наголос під час підготовки до цього уроку робила на виховний момент, пов'язані з почуттям патріотизму. Тому акцент всього уроку робився на діяльність Пимена: «Так (нехай) відають нащадки православних землі рідної минулої долі». А також на ставлення А.С.Пушкіна до своєї країни. Думаю, у хлопців назавжди залишаться в пам'яті слова письменника про те, що можна бути незгодним із політикою самодержця, але до Батьківщини ставлення має бути святим.

Учні отримали завдання додому написати твір про літописця Пімена. Перевіряючи роботи, я зрозуміла, що мети, поставленої перед уроком, досягла. У роботах звучали думки про необхідність глибшого вивчення російської історії, бажання перечитати всю трагедію А.С. Пушкіна остаточно самостійно. Дітей захопила і самостійність у виборі теми для виступу на уроці.

Вчитель російської мови та літератури

МБОУ ЗОШ №8 м. Конакове Коваленко І.Г.


Старий Пімен є одним із другорядних персонажів знаменитої трагедії "Борис Годунов" А. С. Пушкіна, написаної в 1825 році. Однак від цього він не стає менш яскравим. Автор зібрав цей образ "старця лагідного і смиренного" з "Історії ..." Н.М. Карамзіна, і навіть з літератури XVI в.

Цей герой - монах-літописець Чудова монастиря, наймудріший і шановний старець, під керівництвом якого був молодий інок - Г. Отреп'єв.

Характеристика персонажа

(Народний артист РРФСР Олександр Йосипович Батурін у ролі Пимена з опери Борис Годунов)

Характер старця Пімена, як зізнався сам автор, не є його власним винаходом. У ньому автор поєднав характерні риси своїх улюблених героїв із давньоруських літописів. Тому його герой має лагідність, простодушність, старанність, побожність у відношенні до царської влади (вважалося, що вона дана від Бога), мудрістю. І хоча характеристиці старця автор відвів зовсім небагато місця, можна помітити, як трепетно ​​ставиться до свого героя. Пімен - не простий чернець-воїн, який пройнятий глибокими релігійними почуттями. Він має чудову освіту, інтелігентний. У кожній події старець бачить Божий перст, тому нічиї вчинки ніколи не засуджує. Також герой має деякий поетичний дар, що пов'язує його з самим автором, - він пише літопис.

Образ у творі

Герою однієї зі сцен трагедії, старому Пімену, дісталася, начебто, незначна роль. Але цей персонаж виконує важливу функцію у розвитку сюжетних ліній, у зчепленнях основних образів та ідей. У I картині, з розповіді Шуйського стає відомо про царевбивство, яке скоєно в Угличі, винуватцем чого називають Бориса Годунова. Проте сам Шуйський є непрямим свідком, який застав “свіжі сліди” дома злочину. Старий Пімен фактично є єдиним реальним очевидцем серед інших персонажів, який особисто бачив зарізаного царевича Димитрія.

Факт загибелі царевича для Шуйського тривіальний, як будь-яке інше вбивство, пов'язане з політикою, адже на той час таким не було числа. Оцінка Пімена має зовсім інший тон. Старий переконаний, що гріх убивці лягає на всіх, бо «володарю собі царевбивцю ми назвали».

(В.Р. Петров, опера "Борис Годунов", фотограф та художник К.А, Фішер)

У словах мудрого старця далеко не проста моральна оцінка. Пімен дійсно вважає, що відповідальність за злочин однієї людини лягає на них усіх.

Пімен ще навіть не знає про наслідки, які принесе ця подія, однак чернець має унікальну здатність - передчувати біду, що робить його смиренним і милосердним. Своїх нащадків він закликає бути смиренними. Саме тут проявляється симетрично протилежна відмінність від “суду” Юродивого, який відмовив Годунову у молитві.

Григорію Отреп'єву Пімен намагається пояснити, що навіть для таких людей, як царі, для яких життя на землі складається, здавалося б, якнайкраще, не можуть знайти свій спокій, і знаходять його тільки в схимі. Розповідь про Димитрія, особливо, згадка у тому, що він був ровесником Григорія, провокують думку, визначальну розвиток подій. Пімен виробляє Григорія у самозванці, причому не маючи на це намірів. В результаті цієї основної перипетії, затягується у свій драматургічний вузол зав'язка твору.

ПІМЕН – чернець-літописець Чудова монастиря, персонаж трагедії А.С. Пушкіна «Борис Годунов» (1825 р.), «старець лагідний і смиренний», під керівництвом якого перебуває молодий інок Григорій Отреп'єв, майбутній Самозванець. Матеріал цього образа (як та інших) Пушкін почерпнув з «Історії держави Російського» Н.М. Карамзіна, а також з епістолярної та житійної літератури XVI ст. (Наприклад, розповідь Пімена про кончину Федора Іоанновича заснований на творі патріарха Іова.) Пушкін писав, що характер Пимена не є його винахід: «У ньому зібрав я риси, що полонили мене в наших старих літописах». До цих рис поет відніс зворушливу лагідність, простодушність, щось дитяче і разом мудре, старанність, побожність у ставленні до влади царя, даної від Бога. Пімен – герой однієї сцени, п'ятої картини трагедії. Його роль відносно невелика, проте функція цього персонажа у розвитку сюжету, у зчепленнях ідей, образів – важлива та значна. Колізія трагедії у сцені з Піменом отримує суттєві прояснення. З розповіді Шуйського в першій картині відомо про царевбивство, скоєне в Угличі, названий його винуватець - Борис Годунов. Але Шуйський – свідок непрямий, який застав дома подій «свіжі сліди». Пімен – єдиний серед персонажів очевидець, який бачив на власні очі зарізаного царевича, який чув на власні вуха, як «під сокирою лиходії покаялися – і назвали Бориса». Для Шуйського загибель Димитрія тривіальна, як усяке політичне вбивство, яким немає числа. У тих самих поняттях мислить і Воротинський, хоча його реакція емоційніша: «Жахливе лиходійство!» Зовсім інша (за тональністю, за змістом) оцінка Пімена: "О страшне, небачене горе!" Страшним і небаченим це горе є тому, що гріх Бориса лягає на всіх, до нього всі виявляються причетними, бо «володарю собі царевбивцю ми назвали». У словах Пімена не просто моральна оцінка, в якій не можна відмовити самому Годунову (муки совісті мучать і його). Пімен судить буттєво: злочин скоїла одна людина, а відповідати треба всім. Має бути небачене горе, що йде на Русь, «справжнє лихо державі московській». (Одна з чорнових назв пушкінської трагедії – «Комедія про справжню біду держави московської...».) Пімен ще не знає, як виявиться це горе, але його передчуття робить ченця милосердним. Тому він наказує нащадкам бути смиренними: нехай вони, згадуючи своїх царів, «за гріхи, за темні діяння, Спасителя смиренно благають». Тут виявляється істотна відмінність від «суду» Юродивого, котрий відмовив Борису в молитві. Симетрія цих образів, Пимена та Юродивого, давно помічена та досліджена, зокрема, В.М. Непам'ятним. Однак близькість персонажів не означає, що вони однаково виражають голос народу, голос божий. Реалізм Пушкіна у цьому полягає, що його герой має свій «голос». Драматургія сцени в келії Чудова монастиря будується на контрасті спокою Пимена та сум'яття Григорія, чий «спокій бісівське мріяння турбувало». Протягом усієї сцени Пімен намагається переконати Отреп'єва в марності мирських втіх і в блаженстві чернечого служіння. Однак його спогади про весело проведену молодість, про галасливі бенкети і бойові сутички тільки розпалюють уяву Григорія. Розповідь про Димитрія, особливо необережна згадка – «він був би твій ровесник», – провокують «чудову думку», яка визначить подальший перебіг подій. Пімен хіба що виробляє Григорія в Самозванці, причому ненавмисно. У теорії драми така дія називається перипетією (згідно з Аристотелем, «зміною робленого в протилежність»). Внаслідок перипетії зав'язка трагедії затягується у драматургічний вузол. В опері М.П. Мусоргського «Борис Годунов» (1868–1872 рр.) роль Пімена було розширено. Йому композитор (і автор лібретто) передав розповідь Патріарха (п'ятнадцята картина трагедії – «Царська дума») про чудове прозріння сліпого пастуха перед труною царевича Димитрія. В опері ця розповідь слідує після сцени з Юродівим (у трагедії – перед нею) і стає останнім ударом долі, яка карає дітовбивцю. Найвідоміші виконавці ролі Пімена – І.В. Самарін (Малий театр, 1880 р.), В.І. Качалов (МХТ, 1907); в опері – В.Р. Петров (1905 р.) та М.Д. Михайлов (1936 р).

Пімен(Пише перед лампадою)

    Ще одне, останнє оповідь -
    І літопис закінчено мою,
    Виконаний обов'язок, заповіданий від Бога
    Мені, грішному. Недарма багато років
    Свідком Господь мене поставив
    І книжковому мистецтву навчив;
    Колись ченець працьовитий
    Знайде мою працю старанну, безіменну,


      Засвітить він, як я, свою лампаду.
      І, пил віків від хартій 1 обтрусивши,
      Правдиві сказання перепише,
      Хай знають нащадки православних
      Землі рідний минулу долю,
      Своїх царів великих поминають
      За їхню працю, за славу, за добро -
      А за гріхи, за темні діяння
      Спасителя смиренно благають.
      На старості я знову живу,
      Минуле проходить переді мною -
      Давно чи воно неслося подій повно,
      Хвилюючись, як море-окіян?
      Тепер воно безмовно і спокійно,
      Небагато облич мені пам'ять зберегла,
      Небагато слів доходять до мене,
      А інше загинуло безповоротно...
      Але близький день, лампада догоряє.
      Ще одне, останнє оповідь. (Пише.)

"Борис Годунов". Гравюра С.Галактіонова

    Григорій(Прокидається)

      Той самий сон! можливо чи? в третій раз!
      Проклятий сон!.. А все перед лампадою
      Старий сидить та пише - і дрімотою
      Знати всю ніч він не стуляв очей.

      Коли, душею в минулому занурений
      Він літопис свій веде; і часто
      Я вгадати хотів, про що він пише?
      Чи про темне панування татар?
      Чи про страти лютих Івана?
      Чи про бурхливе новородське віче 2 ?
      Чи про славу батьківщини? даремно.
      Ні на високому чолі, ні в поглядах
      Не можна прочитати його прихованих дум;
      Все той же вид смиренний, величний.
      Так точно дяк 3 , у наказах 4 сивий,
      Спокійно дивиться на правих та винних,
      Добру і злу слухаючи байдуже,
      Не знаючи ні жалю, ні гніву.

    Пімен

      Прокинувся, брате?

    Григорій

      Благослови мене,
      Чесний батько.

    Пімен

      Благослови Господь
      Тебе і сьогодні, і повсякчас, і навіки.

    Григорій


      Ти все писав і сном не забув,
      А мій спокій бісівське мріяння
      Тривожило, і ворог мене каламутив.
      Мені снилося, що сходи круті
      Мене вела на вежу; з висоти
      Мені бачилася Москва, що мурашник;
      Внизу народ на майдані кипів
      І на мене вказував зі сміхом,
      І соромно мені і страшно ставало.
      І, падаючи стрімголов, я прокидався...
      І тричі мені снився той самий сон.
      Чи не дивно?

    Пімен

      Молода кров грає;
      Смиряй себе молитвою і постом 5 ,
      І сни твої видіння легень будуть
      Виконані. Дотепер - якщо я,
      Мимовільною дрімотою знесилений,
      Не створю молитви довгої до ночі -
      Мій старий сон не тихий і не безгрішний,
      Мені здаються то галасливі бенкети,
      То ратний стан, то сутички бойові,
      Шалені утіхи юних років!

    Григорій

      Як весело провів свою ти молодість!
      Ти воював під вежами Казані,
      Ти рать Литви при Шуйському відбивав,
      Ти бачив двір та розкіш Івана!
      Щасливий! а я від підліткових років
      По келіях блукаю, бідний інок!
      Навіщо і мені не тішитися в боях,
      Чи не бенкетувати за царською трапезою?
      Встиг би я, як ти, на старість років
      Від суєти, від світу відкластися,
      Вимовити чернецтва обітниця
      І в тиху обитель зачинитися.

    Пімен

      Не нарікай, брате, що рано грішне світло
      Залишив ти, що мало спокус
      Послав тобі Всевишній. Вір ти мені:
      Нас здалеку полонить слава, розкіш
      І жіноче лукаве кохання.
      Я довго жив і багатьом насолодився;
      Але з того часу лише знаю блаженство,
      Як у монастир, Господь мене привів.
      Подумай, сину, ти про великих царів.
      Хто вищий за них? Єдиний Бог. Хто сміє
      Проти їх? Ніхто. А що? Часто
      Златий вінець тяжкий їм ставав:
      Вони міняли його на клобук.
      Цар Іван шукав заспокоєння
      На кшталт чернечих праць.
      Його палац, улюбленців гордих повний,
      Монастиря вигляд новий приймав:
      Окрішники у таф'ях та власяницях 6
      Слухняними були монахами,
      А грізний цар ігуменом смиренним.
      Я бачив тут - ось у цій самій келії
      (У ній жив тоді Кирило багатостраждальний,
      Чоловік праведний. Тоді вже й мене
      Сподобив Бог зрозуміти нікчемність
      Мирських суєт), тут бачив я царя,
      Втомленого від гнівних дум і страт.
      Задумливий, тих сидів між нами Грозний,
      Ми перед ним нерухомо стояли,
      І тихо він розмовляв з нами.
      Він говорив ігуменові 7 та брати:
      «Батьки мої, бажаний день прийде,
      Буду тут охочий 8 порятунку.
      Ти, Никодим, ти, Сергію, ти, Кириле,
      Ви всі - обітниця 9 прийміть мій духовний:
      Прийду до вас, злочинець окаянний,
      І схиму 10 тут чесну сприйму,
      До твоїх стоп, святий отче, припавши».
      Так казав державний государ,
      І солодко мова з уст його лилася,
      І плакав він. А ми в сльозах молилися,
      Нехай пошле Господь любов і мир
      Його душі страждає і бурхливою.
      А син його Феодор? На престолі
      Він зітхав про мирне життя
      Мовчальника. Він царські чертоги
      Перетворив на молитовну келію;
      Там тяжкі, державні суми
      Святої душі його не обурювали.
      Бог полюбив смирення царя,
      І Русь за нього у славі безтурботної
      Втішилася - а в годину його смерті
      Здійсни лося нечуване диво:
      До його одру, цареві єдиний зримий,
      З'явився чоловік надзвичайно світлий,
      І почав із ним розмовляти Феодор
      І називати великим патріархом.
      І всі навколо обійняли страх,
      Зрозумівши небесне бачення,
      Зане 11 святий владика перед царем
      У храмі тоді не перебував.
      Коли ж він перестав, палати
      Виповнилися святими пахощами,
      І лик його як сонце засяяв -
      Не бачити такого нам царя.
      О, страшне, небачене горе!
      Прогнівали ми Бога, згрішили:
      Владикою собі царевбивцю
      Ми назвали.

    Григорій

      Давно, чесний батько,
      Хотілося мені тебе спитати про смерть
      Димитрія царевича; в той час
      Ти, кажуть, був у Угличі.

    Пімен

      Ох, пам'ятаю!
      Привів мене Бог бачити зле діло,
      Кривавий гріх. Тоді я в далекий Углич
      На якесь було послано послух;
      Я прийшов у ніч. На ранок обідньої години
      Раптом чую брязкіт, ударили в сполох,
      Крик, галас. Біжать надвір цариці.
      Я Поспішаю туди ж – а там уже все місто.
      Дивлюся: лежить зарізаний царевич;
      Цариця-мати в нестямі над ним,
      Годівниця у розпачі ридає,
      А тут народ, розлютившись, тягне
      Безбожну зрадницю-мамку...
      Раптом серед них, лютий, від злості блідий
      Є Юда Бітяговський.
      «Ось, ось лиходій!» - пролунав загальний крик.
      І вмить його не стало. Тут народ
      Слідом кинувся трьом вбивцям;
      Втікачів захопили
      І привели до теплого труп немовля,
      І диво - раптом мрець затремтів.
      "Покайтеся!" - народ їм заволав:
      І в жаху під сокирою лиходії
      Покаялися – і назвали Бориса.

    Григорій

      Яких був літ царевич убієний?

    Пімен

      Так років семи; йому б нині було -
      (Тому минуло вже десять років... ні, більше:
      Дванадцять років) - він був би твій ровесник
      І царював; але Бог судив інше.
      Цією повістю плачевної висновку
      Я літопис мій; з того часу я мало
      Вникав у справи мирські. Брат Григорій,
      Ти грамотою свій розум просвітив,
      Тобі свою працю передаю. У годинник,
      Вільні від духовних подвигів,
      Описуй, не мудруючи лукаво,
      Все те, чого свідок у житті будеш:
      Війну і мир, управу государів,
      Угодників святі чудеса,
      Пророцтва та знамення небесні
      А мені час, час вже відпочити
      І погасити лампаду... Але дзвонять
      До заутрені... благослови, Господи,
      Своїх рабів... подай милицю, Григорію.
      (Виходить).

    Григорій

      Борисе, Борисе! Все перед тобою тремтить,
      Ніхто тобі не сміє та нагадати
      Про жереб нещасного немовляти, -
      А тим часом самітник у темній келії
      Тут на тебе жахливий донос пише:
      І не втечеш ти від суду мирського,
      Як не втечеш від Божого суду.

Запитання та завдання

  1. Пушкін підкреслює: «Характер Пімена не є моїм винаходом. У ньому зібрав я риси, що полонили мене в наших старих літописах: простодушність, зворушлива лагідність, щось дитяче і разом з тим мудре, старанність, можна сказати побожне до влади царя, даної йому Богом, досконала відсутність суєтності, пристрасті - дихають у цих дорогоцінних пам'ятках часів давно минулих... Мені здавалося, що цей характер все разом - новий і знайомий для російського серця». Як виявилися характери Пимена та Григорія (Самозванця) у сцені «Келія в Чудовому монастирі»?
  2. Що згадує про Грізного Пімена? Як називає себе сам цар? Кого протиставляє Грозному оповідач?
  3. Порівняйте:

      Початковий варіант тексту

      Як я люблю його смиренний образ,
      І тихий погляд і важлива смирення
      (І важливий погляд і тихе смирення,
      І ясний погляд і холодне терпіння).

      Остаточний варіант тексту

      Як я люблю його спокійний вигляд,
      Коли, душею в минулому занурений,
      Він літопис свій веде...

    Подумайте, що хотів посилити, уточнити поет у остаточній редакції.

    Чому епітетам «покірний», «тихий», «ясний» автор віддав перевагу слову «спокійний вигляд»?

  4. Чому Пушкін звертається до фольклору та до історії Росії?

Збагачуйте свою промову

  1. Підготуйтеся до інсценованого читання цього невеликого уривка. Подумайте, які інтонації потрібні кожному з героїв. Знайдіть наприкінці підручника розповідь у тому, як читав Пушкін «Бориса Годунова».
  2. Складіть невеликий словник слів і словосполучень, характерних для промови Пімена, наприклад: «зітхав про мирне життя», «Бог полюбив смиренність», «обіт» та ін.
  3. До драми "Борис Годунов" створено багато ілюстрацій. Серед авторів - відомі російські художники В. І. Суріков, В. А. Фаворський, В. Г. Перов та ін Розгляньте малюнки до прочитаної вами в класі сцени. Чи так ви уявляли собі героїв та келію?

    Сцена «У келії Пімена» особливо цікаво представлена ​​художником С. Галактіоновим. Ця ілюстрація з'явилася 1827 року, з першою публікацією «Бориса Годунова». За свідченням мистецтвознавців, вона передає велич духу літописця, значущість скоєного ним під склепінням келії. Чи згодні ви з цим судженням? Обґрунтуйте свою відповідь.

    Підготуйте невеликий нарис до шкільної газети «Твори А. С. Пушкіна та ілюстрації до них у підручнику для 7 класу».

1 Хартія – старовинний рукопис, документ.
2 Віче - у Стародавній Русі збори городян.
3 Дяк - у Стародавній Русі посадова особа, яка веде справи якогось установи.
4 Наказ - у Московській державі XVI-XVII століть установа.
5 Піст - за церковним звичаєм, розпорядженням, відмова від м'ясної та молочної їжі.
6 Окрішники в таф'ях і власяницях - опричники (за старовинними поняттями грішники, чиї душі після смерті будуть поміщені в пекло) в ярмолках (тюбетейках) та грубому вовняному одязі, що носиться на голому тілі.
7 Ігумен - настоятель монастиря.
8 Алкаючий, алкать - сильно бажати.
9 Обітниця - урочиста обіцянка, зобов'язання.
10 Схіма - чернечий чин, що накладає найсуворіші правила.
11 Зане - бо, бо.

Уявлення про Пімена невіддільне від монастирської келії - це і є ті обставини, у яких розкривається характер героя. Поет підкреслював непроникність для оточуючих духовного світу Пимена, недоступність його розумінню і юного Григорія, який часто хотів вгадати, що він пише. Літописець, що схилився над своєю працею, нагадує Григорію дяка, але порівняння це більше зовнішнє.

Психологічно Пімен зовсім інший. Ні, він не байдужий до того, про що розповідає, тим більше – до «добра і зла». Для нього зло є зло, а благо – найбільше людське щастя. З болем він розповідає Григорію про Кривавий гріх, якому був свідком. Як «горе» сприймає Пімен досконале гидко законам божеським і людським «вінчання» Бориса на престол.

Вища призначення життя літописця Пімен бачить у тому, щоб розповісти нащадкам правду історії.

Справжнє «блаженство» навчений життям Пімен знаходить у поглибленому роздумі, у своєму зосередженому писанні. Вища мудрість життя укладена для Пимена у його натхненному праці, виконаному йому справжньої поезії. У чернетці зберігся прозовий запис, що містить задушевне визнання Пімена: «Наближаюся до того часу, коли личить бути для мене цікавим». На схилі років «цікаво» для Пімена лише одне: його «останнє сказання». Особливість внутрішнього вигляду літописця - його великий спокій. Величавість у священній для Пімена праці, що здійснюється в ім'я високих цілей. Гідність та велич – від свідомості виконаного обов'язку.

Живий, цілісний, індивідуальний людський характер - сплав чорт, іноді несподіваних, суперечливих. Поєднання якостей начебто несумісних зазначає Пушкін у літописці: «щось немовля і разом мудре…» У чернетці останнє слово читалося як «старе». Автору здавалося, однак, важливим відтінити не так немічна літописця, скільки його навченість у поєднанні з безпосередністю сприйняття.

Створений трагедії Пушкіна образ літописця - це збірний образ поета Стародавньої Русі, тип поетичного свідомості взагалі. Поет виступає завжди як луна свого часу. І саме це поєднання історично реального та поетично вигаданого бачив у Пімені автор: «Мені здавалося, що цей характер все разом новий і знайомий для російського серця». «Знаком» – бо подібних літописців на Русі було чимало. «Нов» - тому що створений уявою художника, який привносив у цей образ такий близький йому творчий початок.

Образ Самозванця

Перед нами характер героя, основна якість якого – політичний авантюризм. Він живе нескінченними пригодами. За цим героєм тягнеться ціла низка імен: Григорій, Григорій Отреп'єв, Самозванець, Димитрій, Лжедимитрій. Він уміє патетично говорити. Часом він, почавши грати роль, настільки входить до неї, що починає вірити у свою брехню.

Самозванець щиро заздрить моральній чистоті князя Курбського. Ясність душі який б'ється за праву справу Курбського, мститого до того ж за ображеного батька, викликає в Самозванці усвідомлення, що він позбавлений цієї дорогоцінної якості. Справжній патріот вітчизни, окрилений здійсненням мрії Курбський і Самозванець, що грає роль, мізерний у його егоїстичних устремліннях, - такий контраст характерів.

Напередодні битви на кордоні Литовській у Самозванці прокидається каяття:

Кров російська, о Курбський, потече!

Ви за царя підняли меч, ви чисті.

Я ж веду вас на братів; я Литву

Покликав на Русь, я до червоної Москви

Кажу ворогам заповітну дорогу!

Докори нечистої совісті треба заглушити, і Самозванець знаходить для цього спосіб, покладаючи на Бориса провину за те, що робить сам: «Але нехай мій гріх паде не на мене – А на тебе, Борисе- царевбивце!» якщо в устах літописця Пімена обвинувачення Борису звучало як вирок совісті, слова Самозванця про злочин Годунова - лише самообман з метою уявного самоствердження.

Самозванець майстерно грає взяту він роль, грає безтурботно, не замислюючись з того, чого це може призвести. Тільки раз він знімає маску: коли його захоплює почуття любові, він не в силах більше вдавати.

Ні, годі мені вдавати! скажу

Всю істину…

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Я світу брехав; але не тобі, Марино,

Мене страчувати; я правий перед тобою.

Ні, я не міг дурити тебе.

Ти мені була єдиною святинею,

Перед нею ж я вдавати не смілив...

"Не міг обманювати ...", "Не смілив ..." - Самозванець здатний до бездумної відвертості.

Характер Самозванця зовсім не такий простий, як може здатися: різні грані його виявляються у різних обставинах.