Що в повісті Трифонова «Обмін» виходить на перший план при прочитанні її в наші дні? Внутрішній світ особистості та її взаємини з різними аспектами реальності за Ю. Трифоновим «Обмін»

Конспект уроку літератури у 11 класі

« Міська прозау сучасній літературі».
Ю. В. Трифонов. повість «Обмін»

Цілі: дати поняття про «міську» прозу ХХ століття; розглянути вічні проблеми, підняті автором і натомість міського побуту; визначити особливості твору Трифонова (смислова багатозначність назви, тонкий психологізм).

Хід уроку

Інтимне, інтимне бережіть: всіх скарбів світу дорожча за інтимність вашої душі!

В. В. Розанов

I. "Міська" проза в літературі XX століття.

1. Робота з підручником.

Прочитайте статтю (підручник за ред. Журавльова, с. 418-422).

Що, на вашу думку, означає поняття «міська» проза? У чому її особливості?

Свої висновки оформіть у вигляді плану.

Зразковий план

1) Особливості «міської» прози:

а) це крик болю за людину, що «перетворюється на піщинку»;

б) література досліджує світ «через призму культури, філософії, релігії».

3) «Міська» проза Ю. Трифонова:

а) у повісті «Попередні підсумки» урезонує «порожніх» філософів;

б) у повісті «Довге прощання» розкриває тему катастрофи світлого початку у людині у його поступках міщанству.

2. Звернення до епіграфу уроку.

Як зміст «міської» прози пов'язаний із епіграфом сьогоднішнього уроку?

ІІ. "Міська" проза Юрія Трифонова.

1. Життєвий та творчий шляхТрифонова.

Складність долі письменника та її покоління, талант втілення духовних пошуків, своєрідність манери - усе це визначає увагу до життєвому шляхуТрифонова.

Батьки письменника були професійними революціонерами. Батько, Валентин Андрійович, у 1904 р. вступив у партію, був засланий до адміністративного заслання до Сибіру, ​​пройшов каторгу. Пізніше став членом Військово-революційного комітету у жовтні 1917 р. У 1923-1925 рр. очолював Військову колегію Верховного суду СРСР.

У 30-ті роки батько та мати були репресовані. У 1965 році з'явилася документальна книга Ю. Трифонова "Відблиск багаття", в якій він використав архів батька. Зі сторінок твору постає образ людини, яка «розпалювала вогонь і сама загинула в цьому полум'ї». У романі Тріфоновим вперше застосовано як своєрідний художній прийомпринцип монтажу часу

Історія тривожитиме Трифонова постійно («Старий», «Будинок на набережній»). Письменник реалізував свій філософський принцип: «Треба згадувати – тут прихована єдина можливість змагання з часом. Людина приречена, час тріумфує».

У війну Юрій Трифонов був у евакуації у Середній Азії, працював на авіаційному заводі у Москві. У 1944 році вступив до Літературного інституту ім. Горького.

Зрозуміло уявити письменника допомагають спогади сучасників: «Йому було за сорок. Незграбна, трохи мішкувата постать, коротко стрижене чорне волосся, подекуди в ледь видних баранцевих завитках, з рідкими нитками сивий відкритий наморщений лоб. З широкого, трохи обпливлого блідого обличчя, крізь важкі рогові окуляри, на мене сором'язливо і незахищено дивилися сірі розумні очі».

Перша повість «Студенти» - дипломна роботапочатківця прозаїка. Повість надрукував журнал « Новий Світ» А. Твардовського у 1950 році, а у 1951 автор отримав за неї Сталінську премію.

Прийнято вважати, що тематика письменника - побут, затягування побутом. Один із відомих дослідників творчості Трифонова, М. Б. Іванова, пише: «При першому читанні Трифонова виникає оманлива легкість сприйняття його прози, занурення в знайомі, близькі нам ситуації, зіткнення з відомими життям людьми і явищами…» Це, але лише під час читання поверхневому.

Сам Трифонов стверджував: "Та не побут я пишу, а буття".

Критик Ю. М. Оклянський справедливо стверджує: «Випробування побутом, владна сила життєвих обставин і герой, однак романтично їм протистоїть… - наскрізна і велика тема пізнього Трифонова…».

2. Проблематика повісті Ю. Трифонова "Обмін".

1) - Згадайте сюжет твору.

Живе родина Віктора Георгійовича Дмитрієва, працівника одного із НДІ, у комуналці. Дочка Наташка – підліток – за фіранкою. Мрія Дмитрієва з'їхатися з матір'ю не знаходила підтримки у Олени, його дружини. Все змінилося, коли матір прооперували з приводу раку. Олена сама заговорила про обмін. Вчинки та почуття героїв, що виявляються при вирішенні цього життєвого питання, що завершилося вдалим обміном, а невдовзі і смертю Ксенії Федорівни, і становлять зміст невеликої повісті.

Отже, обмін - сюжетний стрижень повісті, але чи можна сказати, що це метафора, яку використовує автор?

2) Головний геройповісті – представник третього покоління Дмитрієвих.

Дід Федір Миколайович інтелігентний, важливий, гуманний.

А що можна сказати про матір героя?

Знайдіть характеристику в тексті:

«Ксенію Федорівну люблять друзі, поважають товариші по службі, цінують сусіди по квартирі та по павлинівській дачі, тому що вона доброзичлива, поступлива, готова прийти на допомогу і взяти участь…»

А ось Віктор Георгійович Дмитрієв підпадає під вплив дружини, «олук'янюється». Суть назви повісті, її пафос, авторська позиція, Як вона випливає з художньої логіки повісті, розкриваються в діалозі Ксенії Федорівни з сином про обмін: «Я дуже хотіла жити з тобою та Наташенькою ... - Ксенія Федорівна помовчала. - А зараз - ні» - «Чому?» - «Ти вже обмінявся, Вітю. Обмін відбувся».

У чому зміст цих слів?

3) З чого складається образ головного героя?

Характеристика зображення з опорою на текст.

Чим закінчується конфлікт із дружиною з приводу обміну, що намітився?(«...Він ліг на своє місце до стіни і повернувся обличчям до шпалер».)

Що виражає ця поза Дмитрієва?(Це бажання уникнути конфлікту, смиренність, неопір, хоча на словах він і не погодився з Оленою.)

А ось ще тонка психологічна замальовка: Дмитрів, що засинає, відчуває на своєму плечі руку дружини, яка спочатку «злегка погладжує його плече», а потім тисне «з чималою вагою».

Герой розуміє, що рука дружини запрошує його повернутись. Він пручається (так автор детально зображує внутрішню боротьбу). Але ... "Дмитрієв, ні слова не кажучи, повернувся на лівий бік".

Які ще деталі вказують на підпорядкування героя дружині, коли ми розуміємо, що вона людина ведена?(Вранці дружина нагадала про необхідність поговорити з матір'ю).

"Дмитрієву щось хотілося сказати", але він, "зробивши два кроки слідом за Оленою, постояв у коридорі і повернувся до кімнати".)

Ця деталь – «два кроки вперед» – «два кроки назад» – наочне свідчення неможливості для Дмитрієва вийти за рамки, нав'язані йому зовнішніми обставинами.

Чию оцінку отримує герой?(Його оцінку ми дізнаємося від матері, від діда: «Ти людина не погана. Але й не дивна».)

4) У праві називатися особистістю Дмитрієву відмовлено його рідними. Лєні відмовлено автором: «…вона вгризалася у свої бажання, як бульдог. Така миловидна жінка-бульдог... Вона не відпускала доти, доки бажання - просто в неї в зубах - не перетворювалися на плоть...»

Оксюморон* миловидна жінка-бульдогще більше підкреслює негативне ставлення автора до героїні.

Так, Тріфонов явно визначив свою позицію. Цьому суперечить висловлювання М. Іванової: «Тріфонов не ставив собі завдання ні засудити, ні нагородити своїх героїв: завдання було інше - зрозуміти». Це правда почасти…

Здається, справедливіше інше зауваження цього ж літературного критика: «…за зовнішньою простотою викладу, спокійною інтонацією, розрахованою на рівного собі і читача, що розуміє, - трифонівська поетика. І – спроба соціального естетичного виховання».

Яким є ваше ставлення до сім'ї Дмитрієвих?

Чи хотілося вам, щоб так складалося життя і у ваших сім'ях?(Тріфонів зумів намалювати типову картину сімейних відносиннашого часу: фемінізація сім'ї, перехід ініціативи до рук хижачок, торжество споживання, відсутність єдності у вихованні дітей, втрата традиційних сімейних цінностей. Прагнення спокою як єдиної радості змушує чоловіків миритися зі своєю другорядністю в сім'ї. Вони втрачають твердий чоловічий початок. Сім'я залишається без голови.)

ІІІ. Підсумок уроку.

Над якими питаннями змусив замислитись автор повісті «Обмін»?

Чи погодитеся ви з тим, що Б. Панкін, говорячи про цю повість, називає жанр, що поєднує в собі фізіологічний нарис сучасного міського побуту та притчі?

Домашнє завдання.

«Обмін побачив світ 1969 року. У цю пору автора ганьбили за відтворення «страшної шати дрібниць», за те, що в його творчості «немає просвітляючої правди», за те, що в повістях Трифонова блукають духовні мерці, що вдають живих. Ідеалів немає, людина подрібніла і принижена, розчавлена ​​життям і власним нікчемністю».

Виразіть своє ставлення до цих оцінок, відповівши на запитання:

Що у повісті виходить на перший план при сприйнятті її зараз нами?

Чи справді Трифонов не має ідеалів?

Чи залишиться, на вашу думку, ця повість у літературі і як її сприйматимуть ще через 40 років?


В основі повісті Юрія Трифонова "Обмін" – прагнення головного героя, типового московського інтелігента Віктора Георгійовича Дмитрієва, здійснити обмін житла, покращити власну житлову ситуацію. Йому необхідно для цього оселитися з безнадійно-хворою матір'ю, яка здогадується про свою швидку смерть. Син переконує її, що страшенно жадає проживати з нею разом, щоб краще подбати про неї. Однак мати кмітить, що його хвилює в першу чергу не вона, а квартира, і що поспішає він з обміном через страх

Після її смерті втратити її кімнату. Матеріальна зацікавленість підмінила у Дмитрієва почуття синівського кохання. І недарма наприкінці твору мати заявляє синові, ніби колись збиралася жити з ним спільно, а нині ні, тому що: "Ти вже обмінявся, Вітю. Обмін стався... Це було дуже давно. І буває завжди, щодня, так що ти не дивуйся, Вітя. І не гнівайся. Просто так непомітно." І все-таки, встигнувши з'їхатися з матір'ю перед її смертю, її смерть, можливо, трохи викликану квапливим обміном, переживає пригнічливо: "Після смерті Ксенії Федорівни у Дмитрієва стався гіпертонічний криз, і він пролежав три тижні будинку в суворому постільному режимі" . Потім він сильно здав і здавався ніби "ще не старий, але вже літній". Яка ж причина етичного падіння Дмитрієва?

У повісті нам представлений його дід, як старий революціонер, який каже Віктору "Ти людина не погана. Але й не дивна" У Дмитрієві немає ніякої високої ідеї, що одухотворює його життя, немає захопленості будь-якою справою. Ні, що виявляється у даному випадкудуже важливим і сили волі. Дмитрієв не може протистояти натиску дружини Олени, яка прагне отримання життєвих благ за всяку ціну. Часом він протестує, влаштовує скандали, але тільки для очищення совісті, бо майже завжди, зрештою, капітулює і робить так, як того хоче Олена. Дружина Дмитрієва давно вже власний успіх ставить на чільне місце. І знає, що чоловік буде слухняним знаряддям у досягненні її цілей: "...Вона заговорила так, ніби все вирішено наперед і ніби йому, Дмитрієву, теж ясно, що все вирішено, і вони розуміють один одного без слів". Щодо таких, як Олена, Трифонов сказав в інтерв'ю з критиком А. Бочаровим: "Егоїзм - то в людстві, що перемогти найважче". І водночас письменник далеко не впевнений, чи можливо в принципі повністю перемогти людський егоїзм, чи не розумніше постаратися ввести його в якісь моральні межі, поставити певні межі. Наприклад, такі: прагнення кожної людини до задоволення власних потреб законно та справедливо доти, доки воно не завдає шкоди іншим людям. Адже егоїзм є одним із найпотужніших факторів розвитку людини і суспільства, і не зважати на це не можна. Згадаймо, що про "розумний егоїзм" із співчуттям і чи не як про ідеал поведінки писав ще Микола Гаврилович Чернишевський у романі "Що робити?". Біда, однак, у тому, що дуже важко в реального життязнайти ту грань, що відокремлює "розумний егоїзм" від "нерозумного". Трифонов підкреслював у згаданому інтерв'ю: "Егоїзм зникає гам, де виникає ідея". Такої ідеї немає у Дмитрієва та Олени, тому егоїзм стає для них єдиною моральною цінністю. Але немає цієї ідеї і в тих, хто їм протистоїть, - у Ксенії Федорівни, сестри Віктора Лори, двоюрідної сестриголовного героя Марини ... І не випадково в бесіді з іншим критиком, Л. Аннінським, письменник заперечував йому: "Ви вдали, що я Дмитрієвих (маються на увазі всі представники цього сімейства, крім Віктора Георгійовича) обожнюю, а я над ними іронізую" . Дмитрієви, на відміну від сімейства Олени, Лук'янових, до життя не дуже пристосовані, не вміють отримувати собі вигоду ні на роботі, ні в побуті. Вони не вміють і не хочуть жити за рахунок інших. Однак мати Дмитрієва та його рідні – аж ніяк не ідеальні люди. Їм властивий один дуже непокоїть Трифонова порок - нетерпимість (не випадково саме так письменник назвав свій роман про народовольця Желябова - "Нетерпимість").

Ксенія Федорівна називає Олену міщанкою, а та її - ханжею. Мати Дмитрієва насправді навряд чи справедливо вважати ханжою, але нездатність прийняти і зрозуміти людей з іншими поведінковими настановами робить її важкою у спілкуванні, а подібний тип людей у ​​довгостроковій перспективі – нежиттєздатний. Дід Дмитрієва ще був натхненний революційною ідеєю. Для наступних поколіньвона сильно потьмяніла через зіставлення з дуже далекою від ідеалу післяреволюційною дійсністю. І Трифонов розуміє, що наприкінці 60-х, коли писався "Обмін", ця ідея вже мертва, а жодної нової у Дмитрієвих немає. У цьому – трагізм становища. З одного боку - набувачі Лук'янови, які вміють непогано працювати (що Олену на роботі цінують, у повісті наголошується), вміють облаштовувати побут, але ні про що, крім цього, не думають. З іншого боку, Дмитрієві, які зберігають ще інерцію інтелігентської порядності, але згодом дедалі більше її, не підкріплену ідеєю, втрачають.

Віктор Георгійович уже "олук'янився", і, ймовірно, цей процес прискорила Надія, яка розраховує на те, що у головного героя воскресне совість. Все-таки, на мій погляд, смерть матері викликала у героя якесь моральне потрясіння, з чим було пов'язано, мабуть, і нездужання Дмитрієва. Але все-таки шансів на його духовне відродження дуже мало. І недарма в останніх рядках цієї повісті авторка повідомляє, що дізнався всю історію від Віктора Георгійовича, який тепер здається хворим, розчавленим життям чоловіком. Обмін моральних цінностейстався в його душі, спричинив сумний результат. Зворотний обмін героя практично неможливий.

У центрі повісті Ю. Трифонова "Обмін" - зображення двох сімей Дмитрієвих і Лук'янових, що породилися завдяки одруженню двох представників їхнього молодого коліна - Віктора та Олени. Дві ці сім'ї є певною мірою протилежністю один одного.

Однак автор не показує їх прямого протистояння, воно виражається опосередковано через численні зіставлення, колізії та конфлікти у відносинах представників цих сімей. Так, Дмитрієвих від Лук'янових відрізняють, перш за все, їхнє стародавнє коріння, наявність кількох поколінь у цьому прізвищі, що забезпечує наступність моральних цінностей, етичних засад, що склалися в цій родині. Передача цих цінностей із покоління до покоління і зумовлює моральну стійкість членів цього роду. Поступово ці цінності йдуть із роду Дмитрієвих та підмінюються іншими.

У зв'язку з цим надзвичайно важливий образ діда Федора Миколайовича, оскільки він дає можливість простежити процес втрати родом Дмитрієвих тих якостей, життєвих принципів, якими жили їхні предки та які відрізняли будинок Дмитрієвих від інших. Дід постає у повісті як якийсь древній "монстр", тому що на його частку випало чимало великих історичних подій, але при цьому він залишається реальним історичною особистістю. Дід втілює найкращі якостейбудинки Дмитрієвих – інтелігентність, тактовність, вихованість, принциповість, які колись відрізняли всіх представників цього роду. Його дочка, Ксенія Федорівна, вже трохи віддалена від батька: її відрізняють зайва гордовитість, напускна інтелігентність, неприйняття його життєвих принципів (сцена суперечки з батьком про зневагу). З'являється в ній така риса, як "ханжество", тобто прагнення виглядати краще, ніж ти є насправді. Граючи в повісті роль ідеальної жінки-матері, Ксенія Федорівна, проте, не є позитивним героєм, тому що в ній присутні і негативні якості. З розвитком сюжету ми дізнаємося, що Ксенія Федорівна не така вже інтелігентна та безкорислива, якою хоче здаватися.

Проте людина - це сукупність негативних і позитивних начал. Незважаючи на свої недоліки, Ксенія Федорівна повністю реалізує себе як мати. Вона з почуттям трепетного кохання ставиться до свого єдиного сина, шкодує його, переживає за нього, можливо, звинувачує себе за його нереалізовані можливості (Дмитрієв у молодості вмів чудово малювати, але цей дар не отримав подальшого розвитку). Таким чином, мати Віктора є хранителькою духовних зв'язків цієї сім'ї, своєю любов'ю як би духовно скріплює себе із сином. Остаточно відокремленим, духовно відрізаним від діда є Віктор, у якого до діда залишилася лише "дитяча відданість". Звідси нерозуміння і відчуженість у тому останній розмові, коли Дмитрієв хотів поговорити про Олену, а дід - міркувати про смерть.

Не випадково зі смертю діда Дмитрієв відчуває свою відрізаність від будинку, сім'ї, втрати родинних зв'язків. Однак процес духовного відчуження Віктора з сім'єю, який набув після смерті діда незворотного характеру, почався давно, з моменту його одруження з Оленою Лук'яновою. Саме у порідненні двох будинків слід шукати витоки руйнування роду Дмитрієвих, оскільки воно започаткувало сварки, скандали та розбіжності як між сім'ями, так і всередині них. Рід Лук'янових - інший і за походженням і заняттями: це люди практичної хватки, що "вміють жити", на відміну від непрактичних, не пристосованих до життя Дмитрієвих. Їхня сім'я представлена ​​набагато вже: вони не мають вдома, тобто родового гнізда, тим самим автор ніби позбавляє їх укоріненості, опори та споріднених зв'язків у цьому житті.

Відсутність родинних зв'язків у свою чергу зумовлює відсутність духовних зв'язків у цій сім'ї, тут немає любові, сімейної теплоти, людської участі. Навпаки, відносини у цій сім'ї мають відбиток офіційно-ділових, є незатишними, недомашніми. У зв'язку з цим закономірними є дві основні риси цього - практицизм і недовірливість.

Почуття любові підміняється почуттям обов'язку, саме через відчуття свого обов'язку перед сім'єю Іван Васильович матеріально облаштовує свій будинок, матеріально забезпечує свою сім'ю, за що Віра Лазарівна відчуває до нього відчуття собачої відданості, оскільки сама "ніколи не працювала і жила на утриманні Івана" Васильовича". Абсолютною копією своїх батьків є їхня донька Олена. Вона поєднала в собі взяте від батька почуття обов'язку, відповідальності перед своєю сім'єю, з одного боку, і відданість Віри Лазарівни своєму чоловікові, сім'ї, з іншого, а все це доповнюється тим практицизмом, який притаманний всьому роду Лук'янових. Саме тому Олена намагається здійснити вигідний квартирний обмін під час хвороби свекрухи, влаштовує його на вигідну роботу в ГІНЕГА, зраджуючи тим самим друга дитинства Левку Бубрика, який на той час взагалі не мав жодної роботи.

Однак усі ці "угоди" не є для Олени аморальними, тому що для неї споконвічно моральним є поняття користі, бо її головний життєвий принцип - доцільність. Практицизм Олени досягає найвищого ступеня. Підтвердженням тому є "душевний дефект", "душевна неточність", "недорозвиненість почуттів", які зазначає Віктор. А звідси витікає і її нетактовність, насамперед, щодо близьких людей (затіяний у невідповідний час квартирний обмін, сварка через переміщення Оленою портрета батька в будинку Дмитрієвих). У будинку Дмитрієвих-Лук'янових немає кохання, сімейного тепла, дочка Наташа не бачить ласки, бо "мірилом" батьківського коханняДля Лєни є англійська спецшкола. Звідси відчувається постійна фальш, нещирість у відносинах між членами цієї сім'ї.

У свідомості Олени духовне підміняється матеріальним. Доказом цього є не лише англійська спецшкола, а й той факт, що автор жодного разу не згадує про її будь-які душевних якостях, таланти, все зводиться до матеріального.

Разом з тим Олена набагато життєздатніша за свого чоловіка, вона сильніша і мужніша за нього в моральному плані. І показана автором ситуація поєднання двох сімей, злиття духовних засад та практикизму призводить до перемоги останнього. Дмитрієв виявляється розчавленим своєю дружиною як особистість, він остаточно "олук'янюється", стає чоловіком-"підкаблучником". Слід зазначити, що повість починається в кульмінаційний момент життя героя. смертельна хворобаматері, затіяний у зв'язку з цим, квартирний обмін. Автор, таким чином, ставить свого героя у ситуацію вибору, оскільки саме у ситуації вибору проявляється моральна сутність людини. У результаті виявляється, що Дмитрієв - це безвільна людина, яка постійно йде на життєві компроміси.

Вже з початку повісті стає ясною його модель поведінки - це ухиляння від рішення, від відповідальності, прагнення будь-що-будь зберегти звичний порядок речей. Підсумок вибору, здійсненого Віктором, плачевний – смерть матері, яку він обміняв на матеріальне благополуччя, на обладнаний побут. Але найстрашніше те, що у Вікторі відсутнє почуття провини, він не звинувачує себе ні в смерті матері, ні в розриві духовних зв'язків із сім'єю, усю провину він покладає на обставини, які він не зміг перемогти, на "олук'янювання", яке він не зміг подолати.

І якщо раніше, у фабульній ситуації повісті, коли Олена заговорила про обмін, Дмитрієв ще був здатний на якусь боротьбу з "олук'янюванням", на захист своїх життєвих принципів, то наприкінці повісті він сам із гіркотою визнає, що йому "справді нічого не потрібно", що він шукає лише спокою. З цього моменту Дмитрієв починає швидко "олук'янюватися", тобто втрачати ті духовні якості. моральне виховання, які спочатку були закладені в ньому предками будинку Дмитрієвих. Поступово Віктор перетворюється на холоднокровну, душевно черству людину, яка живе самообманом, сприймаючи все як належне, а його юнацькі прагнення та реальні мрії перетворюються на недосяжні мрії. Підсумок "олук'янювання" - духовна смерть героя, деградація як особистості, втрата родинних зв'язків.

Важливе смислове навантаження в повісті несе образ Тані, яка є втіленням нормальних людських зв'язків, відносин, істинного кохання. У її світі діє зовсім інша, ніж у світі Дмитрієва, система моральних цінностей, згідно з якою Тані уявляється неможливим життя з нелюбимою, нехай і людиною, що її любить. У свою чергу, ця любляча її людина йде, не влаштовуючи сцен і скандалів, не ділячи ганчірки і метри, але дозволяючи Тані жити своїм життям. Це і є справжнім коханням- бажання добра та щастя коханій людині. Важливим в образі Тані є ще й те, що вона, незважаючи на всі нещастя, що обрушилися на неї, зуміла зберегти свій внутрішній, духовний світ.

Саме завдяки своїй духовній наповненості, міцним моральним підвалинам, духовній силі вона зуміла вижити в цьому житті, завдяки цим якостям вона набагато сильніша і міцніша за Дмитрієва. "Обмін", здійснений Танею, виявився набагато чеснішим за "обмін" Віктора, оскільки він був здійснений не в гонитві за матеріальною вигодою, а відповідно до почуттів, за покликом серця. Отже, обмін в Ю. Трифонова - це матеріальна угода, а й духовно-психологічна ситуація. "Ти вже обмінявся, Вітю.

Обмін відбувся", - каже мати Дмитрієва, маючи на увазі не обмін квартири, а обмін способу життя, моральних цінностей і життєвих принципів сім'ї Дмитрієвих на спосіб життя сім'ї Лук'янових, тобто "олук'янювання". матеріальних відносинперетворюється на сферу відносин духовних. У повісті Ю. Трифонова лейтмотивом є роздуми з приводу спадних духовних відносин між людьми, що витончуються людських зв'язків. Звідси випливає Головна проблемаособистості - відсутність духовних зв'язків з іншими людьми і, насамперед, зі своєю родиною.

За Ю. Трифонову, відносини всередині сім'ї більшою мірою залежать від духовної близькості, від глибини взаєморозуміння, а це дуже складні і тонкі речі, що вимагають особливого обдарування, якого позбавлена ​​сім'я Дмитрієвих-Лук'янових. Без цих якостей неможливе існування сім'ї, залишається лише зовнішня оболонка за абсолютної внутрішньої зруйнованості, духовної роз'єднаності.

методична розробка

План-конспект Уроку письма в 11-му класі «Побут і буття в повісті Ю.В.Трифонова «Обмін» Мета уроку:1.Формування навичок літературознавчого аналізу тексту, прищеплення інтересу до вдумливого прочитання тексту. 2.Допомога учням побачити за побутовими подробицями проблеми буттєвого характеру. 3.Воспитание культури мови, культури взаємовідносин, культури душі. Виховання доброти, моральності, прищеплювати любов до близьких, пам'ятати про великий обов'язок перед матір'ю. 4.Уміння написати листа.
Обладнання:
текст повісті "Обмін" портрет письменника листи
Методичні прийоми:
аналітична розмова
Епіграф до уроку:
"Земне життя пройшовши до половини, я опинився в похмурому лісі".
Данте

Хід уроку:
. 2.
1.Вступна бесіда
Читання листа учня про життя та творчість Ю.В.Тріфонова.
3. Послання вчителя. -Вітаю любий друже! Юрій Валентинович Трифонов був «чужинцем» для радянської літератури. Його весь час дорікали, що він пише не про те, що його твори суцільно похмурі, що він повністю занурений у побут. Яке ваше читацьке сприйняття повісті? Чи сподобалася вам ця повість? (Думки учнів) Причина такаЗнову-таки пристрасть письменника до побутових подробиць. ситуаціях.небезпечно тим,що людина змінюється під впливом побуту непомітно для себе.побут провокує людину без внутрішньої опори,стрижня на вчинки,яким сама людина жахається.І людина губиться в натовпі,не може знайти свою стежку. Сюжет повісті «Обмін» є ланцюгом подій, кожна з яких є самостійною новелою. Давайте послухаємо першу новелу. (Лист учня про обмін, про вмовляння Олени з'їхатися зі смертельно хворою матір'ю Віктора заради житлоплощі) -Як реагує Дмитрієв на пропозицію про обмін?
(Доповнення вчителя) _Вимовлені після довгої паузи слова «думав хворий» свідчить про усвідомленні Дмитрієвим своєї моральної хвороби, своєї душевної ущербності, нездатності жити повноцінним незалежним життям. Втративши свої моральні основи, він не здатний на моральний вчинок.
-Як поводитися людині в цій ситуації? На допомогу людині приходить рятівний самообман. Згадайте ще одну новелу, а саме той момент, як Дмитрієв потрапив у ГІНЕГА? Що відчуває герой у цій ситуації? Чим закінчується внутрішня боротьба? Чим заспокоїв себе герой? інститут) -Трифонів настільки уважно вивчає свого героя, що створюється відчуття, що Дмитрієв-індивідуальність. Але автор спростовує цю думку. На жаль, Дмитрів типовий. Він один з багатьох. -Як впливає на Дмитрієва натовп? (Читаємо з тексту) -Яку оцінку особистості дає Дмитрієву його дід?спробуємо скласти порівняльну характеристику цим двом героям не як чоловікові та дружині, а як представникам двох сімей: Дмитрових та Лук'янових. План: 1.Ставление до своєї долі. 2.Право називатися особистістю. 3.Ставлення до традицій сім'ї. 4. "Уміння жити", смак до життя. 5. Моральна нерозбірливість у засобах. Порівняльна характеристика (листи двох учнів) Віктор Олена 1. Людина компромісу, людина Рішуча, ініціативна, має ведений, постійно підкоряється сильним характером, легко знаходить обставини і внутрішня спільну мовуіз потрібними людьми. його боротьба закінчується ні з чим. 2.Була можливість стати особист- На право називатися особистістю, природа наділила його відмовлена ​​Олені автором. але на право називати-
ся особистістю відмовлено рідними. 3. Дід Віктора інтелігентний, Іван Васильович і Віра Лазарівна Принциповий, гуманен. Мати люди «вміючі жити». Олена, їх зберегла ці якості. 4.Віктор безвольний ... Олена Ене чекали, що з тебе ргічна, звикла домагатися. всього сама, а не звинувачувати обставини. 5.Віктора мучить совість, але Олена «…вона вгризалася у свої бажання, Незважаючи на це він підкоряється як бульдог. Така миловидна жінка-бульдог зкороткою стрижкою солом'яного кольору ... Вона не відпускала до тих пір, поки бажання-прямо у неї в зубах-не перетворювалися на плоть ... »-Життя змінюється тільки зовні, люди ж залишаються колишніми. Згадаємо, що з цього приводу говорив булгаковський Воланд: «тільки квартирне питання зіпсувало всіх». «Квартирне питання » стає випробуванням і для героя Трифонова, випробуванням, якого він не витримує і ламається. Дід каже: «Ми з Ксенією чекали, що з тебе вийде щось інше. Нічого страшного, зрозуміло, не сталося. не дивний». Це суд і самого автора. Процес «олук'янювання» протікає непомітно, ніби мимоволілюдини, з масою
підкреслює трагізм того, що сталося. Поруч стоять фрази про «сприятливе рішення» щодо обміну та про смерть Ксенії Федорівни. Обмін ціннісних уявлень відбувся.

-Трифонів не ставив перед собою завдання ні засудити, ні «нагородити» своїх героїв: завдання було інше-зрозуміти. Переконуємося. що це вірно частково ... Ідеалів немає. сприйнятті її зараз із нами? Чи дійсно у Трифонова немає ідеалів? Чи залишиться, на вашу думку, ця повість у літературі і як її сприйматимуть ще через тридцять років? Д\З.Написати листа другу,взявши за основу ці питання.,зробивши їх предметом обговорення

1) - Згадайте сюжет твору.

Живе родина Віктора Георгійовича Дмитрієва, працівника одного із НДІ, у комуналці. Дочка Наташка – підліток – за фіранкою. Мрія Дмитрієва з'їхатися матір'ю не знаходила підтримки у Олени, його дружини. Все змінилося, коли матір прооперували з приводу раку. Олена сама заговорила про обмін. Вчинки та почуття героїв, що виявляються при вирішенні цього життєвого питання, що завершилося вдалим обміном, а невдовзі і смертю Ксенії Федорівни, і становлять зміст невеликої повісті.

Отже, обмін - сюжетний стрижень повісті, але чи можна сказати, що це метафора, яку використовує автор?

2) Головний герой повісті – представник третього покоління Дмитрієвих.

Дід Федір Миколайович інтелігентний, важливий, гуманний.

А що можна сказати про матір героя?

Знайдіть характеристику в тексті:

«Ксенію Федорівну люблять друзі, поважають товариші по службі, цінують сусіди по квартирі та по павлинівській дачі, тому що вона доброзичлива, поступлива, готова прийти на допомогу і взяти участь...»

А ось Віктор Георгійович Дмитрієв підпадає під вплив дружини, «олук'янюється». Суть назви повісті, її пафос, авторська позиція, як вона випливає з художньої логіки повісті, розкриваються у діалозі Ксенії Федорівни із сином про обмін: «Я дуже хотіла жити з тобою та Наташенькою... – Ксенія Федорівна помовчала. - А зараз ні» - «Чому?» - «Ти вже обмінявся, Вітю. Обмін відбувся».

У чому зміст цих слів?

3) З чого складається образ головного героя?

(Характеристика образу із опорою на текст.)

Чим закінчується конфлікт із дружиною з приводу обміну, що намітився?

(«... Він ліг на своє місце до стіни і обернувся обличчям до шпалер».)

(Це бажання уникнути конфлікту, смиренність, неопір, хоча на словах він і не погодився з Оленою.)

А ось ще тонка психологічна замальовка: Дмитрів, що засинає, відчуває на своєму плечі руку дружини, яка спочатку «злегка погладжує його плече», а потім тисне «з чималою вагою».

Герой розуміє, що рука дружини запрошує його повернутись. Він пручається (так автор детально зображує внутрішню боротьбу). Але... «Дмитрієв, ні слова не говорячи, повернувся на лівий бік».

Які ще деталі вказують на підпорядкування героя дружині, коли ми розуміємо, що вона людина ведена?

(Вранці дружина нагадала про необхідність поговорити з матір'ю).

«Дмитрієву щось хотілося сказати але він, «зробивши два кроки слідом за Оленою, постояв у коридорі і повернувся до кімнати».)



Ця деталь – «два кроки вперед» – «два кроки назад» – наочне свідчення неможливості для Дмитрієва вийти за рамки, нав'язані йому зовнішніми обставинами.

Чию оцінку отримує герой?

(Його оцінку ми дізнаємося від матері, від діда: «Ти людина не погана. Але й не дивна».)

4) На право називатися особистістю Дмитрієву відмовлено його рідними. Лєні відмовлено автором: «... вона вгризалася у свої бажання, як бульдог. Така миловидна жінка-бульдог... Вона не відпускала доти, доки бажання - просто в неї в зубах - не перетворювалися на плоть...»

Оксюморон миловидна жінка-бульдогще більше підкреслює негативне ставлення автора до героїні.

Так, Тріфонов явно визначив свою позицію. Цьому суперечить висловлювання М. Іванової: «Трифонів не ставив собі завдання ні засудити, ні нагородити» своїх героїв завдання було інакше - зрозуміти» Це частково…

Здається, більш справедливе інше зауваження цього ж літературного критика «за зовнішньою простотою викладу, спокійною інтонацією, розрахованою на рівного собі і читача, що розуміє, - трифонівська поетика. І – спроба соціального естетичного виховання».

Яким є ваше ставлення до сім'ї Дмитрієвих?

Чи хотілося вам, щоб так складалося життя і у ваших сім'ях?

(Трифонів зумів намалювати типову картину сімейних відносин нашого часу: фемінізація сім'ї, перехід ініціативи до рук хижачок, торжество споживання, відсутність єдності у вихованні дітей, втрата традиційних сімейних цінностей. Прагнення до спокою як єдиної радості змушує чоловіків миритися зі своєю другорядністю у сім'ї. Вони втрачають твердий чоловічий початок. Сім'я залишається без голови.)

ІІІ. Підсумок уроку.

Над якими питаннями змусив замислитись автор повісті «Обмін»?

Чи погодитеся ви з тим, що Б. Панкін, говорячи про цю повість, називає жанр, що поєднує в собі фізіологічний нарис сучасного міського побуту та притчі?



Домашнє завдання.

«Обмін побачив світ 1969 року. У цю пору автора ганьбили за відтворення «страшної типи дрібниць», через те, що у його творчості «немає просвітляючої правди», через те, що у повістях Трифонова блукають духовні мерці, що прикидаються живими. Ідеалів немає, людина подрібніла і принижена, розчавлена ​​життям і власним нікчемністю».

Виразіть своє ставлення до цих оцінок, відповівши на запитання:

Що у повісті виходить на перший план при сприйнятті її зараз нами?

Чи справді Трифонов не має ідеалів?

Чи залишиться, на вашу думку, ця повість у літературі і як її сприйматимуть ще через 40 років?

Урок 31

Драматургія 50-90-х.

Моральна проблематика

П'єс Вампілова

Цілі:дати огляд життя та творчості Вампілова; розкрити своєрідність п'єси « Качине полювання»; Розвивати вміння аналізувати драматичний твір

Хід уроку

I. Вступна розмова.

Коли так кажуть: «сон у руку», « віщий сон»?

Чи насправді бувають сни «віщими»?

«Дорога Тася! - Звертається до дружини батько Вампілова в очікуванні його народження ... я впевнений, все добре. І, мабуть, буде розбійник і боюся, як би він не був письменником, бо уві сні бачу письменників.

Перший раз, коли ми з тобою збиралися, у ніч виїзду, я уві сні з самим Львом Миколайовичем Толстим шукав дроби, і знайшли...»

19 серпня 1937 року: «Молодець, Тася, все-таки народила сина. Як би не виправдав друге... У мене, знаєш, пророчі сни».

Сни справді виявилися віщими. Син, четверта дитина у сім'ї, виріс у письменника-драматурга Олександра Валентиновича Вампілова.