Що символізує образ птиці у драмі гроза. Значення символів у п'єсі Островського «Гроза

Сенс назви п'єси А. Островського "Гроза"

Мета уроку :

Простежити реалізацію метафори грози через її образ (грозовий стан суспільства,

гроза в душах людей);

Допомогти учням підготуватися до твору-мініатюрі "Зміст назви ...";

Виховувати інтерес до твору М.Островського

ХІД УРОКУ

А як ви в афішці пропустили грозу? Адже вона теж дійова особа.

Ми не підберемо назви – що це означає? Це означає, що ідея п'єси не зрозуміла; що сюжет не освітлений добре… що саме існування п'єси не виправдане; навіщо вона написана, що нового хоче сказати авторка?

(О.Н.Островський)

I. Оргмомент. Повідомлення теми.

Прочитайте тему уроку. Про що будемо говорити?

ІІ. Робота із епіграфами.

Назвіть ключові слова у формулюванні теми уроку? (Гроза – дійова особа.) Значить, говоритимемо про грозу як дійову особу п'єси. Цього замало. Що нового хоче сказати автор? (Гроза – ідея – сюжет).

ІІІ. Цілепокладання.

Отже, необхідно з'ясувати, у чому сенс назви п'єси; вчитися аналізувати драматичний текст; підготуватися до твору “Зміст назви п'єси А.Островського “Гроза”.

З чого почнемо розмову? (З визначення значення слова "гроза".)

IY. « Поговоримо про сенс»

1. Індивідуальне повідомлення

Яке значення слова "гроза" за словником В.І.Даля? (Страх, шум, занепокоєння, порушення порядку, розтрощити, грім, явище природи, загроза, загрожувати, трагедія, очищення.)

У якому значенні “гроза” з'являється у п'єсі? (У першому значенні - "загроза", "страшення", "лайка".)

2 . "Робимо висновки". Робота у групах.

1 група

З яким чином пов'язана метафора грози в експозиції? (Майже з усіма дійовими особами.)

Яке значення грози переважає в експозиції? (Страх, загроза, загрожувати.)

Висновок №1.Вся експозиція пов'язана зі значенням слова "гроза". Островський універсально реалізує метафору грози.

2 група

Які образи драми символізують грозу знизу? (Дикою, Кабанова.)

У чому гроза Дикого? (Гроші – сила – страх.)

У чому гроза Кабанової? (Гроші – сила під виглядом благочестя – страх.)

Висновок №2. Для калінівців гроза "згори" та "знизу". Зверху – покарання боже, знизу – влада та гроші того, хто має.

3 група

Навіщо їм потрібен страх у суспільстві? (Утримати владу.)

Чи тільки Дика і Кабанова відчувають захват владою? (Проаналізуйте монолог

Кулігіна в 1-й дії.)

Висновок №3. Мета “воїна” Дикого – беззаконне захоплення владою. Кабанова – складніший варіант самодурства: її мета – законне захоплення владою (під виглядом благочестя).

4 група

Коли виникає гроза як явище природи? (В кінці 1-ї дії.)

Розгляньте значення цієї сцени. Навіщо ввів Островський напівбожевільну пані? До кого вона звертається? Що пророкує? На чому ґрунтується її пророцтво? (“Все життя змолоду грішила”.)

Яка реакція Варвари на її клику? (Усміхається.)

Яка реакція Катерини? (“Боюсь до смерті…”)

Висновок №4. Островському у розгорнутій композиції треба було показати, що порядок купецького містечка, коріння якого старообрядницьке, тримається на страху.

Облогова війна Кабанихи, як і лихі наскоки Дикого, йде від невпевненості і тривоги. Тривога Дикого невиразна і неусвідомлена, страх Кабанихи усвідомлений і далекоглядний: щось не ладнається, щось зламано в механізмі влади та підпорядкування.

Таким чином, метафора грози – страх, захват владою, загроза, загрожувати – проходить через всю експозицію.

Група 5

Що лякає Катерину? (Смерть застане з гріховними помислами, лукавими.)

Чим можна підтвердити, що цю сцену автор визначив як зав'язку? (Звучать 2 рази гуркіт грому. Страх Катерини посилюється.)

Таким чином, у зав'язці дії бере участь гроза.

Висновок №5. У Варвари – здоровий глузд, вона з іронією приймає вікові традиції. Це її захист. Розрахунок і здоровий глузд потрібен Варварі проти страху. У Катерини – повна відсутність розрахунку здорового глузду, підвищена емоційність.

3. «Заморочки, але з бочки».

1блок питань.

Яке потрясіння зазнала Катерина у сцені прощання Тихона перед від'їздом до

Москву? (Вражена приниженням.)

Доведіть текст. Зверніть увагу до ремарки.(Д.2, явл. 3,4.)

– “ Провіщати поганий результат” – це ще одне значення слова “гроза”. Як це значення

обігрується в цій сцені?

– “ Тиша, не їдь…” - “Ну, бери мене з собою…” - “Батюшки, гину я…” - “…візьми

клятву…” (Д. 2, явл.4.)

Чи здатний Тихін захистити Катерину? Які норми Домострою порушує Катерина?

(Кидається Тихонові на шию. – Не виє: “Що народ смішити”.)

2 блок питань.

Як метафора грози вривається до монологу Катерини після сцени прощання?

(“ …зламала вона мене…”) Проаналізуйте монолог Катерини (Д.2, явл.4).

Як Кудряш попереджає Бориса про можливу смерть Катерини? (“Тільки баби

під замком сидять.” - "Отже, ви її зовсім занапастити хочете." - "З'їдять, в труну вб'ють".)

Вривається тема труни, могили, яка з цього моменту звучить сильніше.

Чи здатний Борис захистити Катерину? Хто намагається захистити героїню? (Кулігін.)

Яким чином? (Пропонує поставити громовідвід.)

Як ви думаєте, чому так розсердився Дикою в розмові з Кулігіним про

громовідведення? (“Гроза нам покарання посилається…”)

Громовідведення проти самого Дикого. Страх божий зазнають перед самим Диким, бояться покарання від самого Дикого. У Кабанихи та сама роль; вирвавшись від неї, Тихін радіє, що над ним "два тижні ніякої грози не буде". Самодурство пов'язане зі страхом за свою владу, тому воно вимагає постійного її підтвердження та випробування.

3 блок питань.

Коли вдруге гроза як явище природи вривається у п'єсу? Проаналізуйте цю

сцени. Знайдіть страхітливі, попереджувальні фрази присутніх (“гроза

даремно не пройде”, “…повзе, шапкою обклало”).

Чому Катерина з появою пані з криком ховається?

До кого звертається божевільна пані? Знайдіть жахливі, ключові фрази в промові пані (“…вмирати не хочеться…” - “…Краса-то ж смерть…” - “…у вир із красою-то…” - “…від бога не втечеш…”).

Назвіть збіг обставин, які посилюють трагедію у душі Катерини та ведуть до визнання. (Розмови присутніх, божевільна пані з її пророцтвом, гієна вогненна.)

І як удар грому звучить зізнання Катерини.

Для Катерини гроза (як і для калиновцев) не безглуздий страх, а нагадування людині про відповідальність перед вищими силами добра і правди. “… небесна гроза… лише гармоніює з грозою моральною ще жахливішою. І свекруха – гроза, і свідомість злочину – гроза”. (М. Писарєв.)

Таким чином, у кульмінаційній сцені теж є гроза.

Гроза несе очищення. Смерть Катерини, подібно до грозового гуркоту, грозового розряду, несе очищення: почуття особистості, що прокидається, і нове ставлення до світу.

4 блок питань.

У кому з героїв під впливом смерті Катерини прокидається особистість? (Варвара і Кудряш втекли. – Тихін вперше звинувачує принародно матір: “ви її занапастили”. – Кулігін: “… душа тепер не ваша, вона перед суддею, який милосердніший за вас!”)

Отже, О.М. Островський універсально реалізував метафору грози у п'єсі. Назва п'єси є образ, символізуючий як стихійну силу природи, а й грозовий стан суспільства, грозу у душах людей. Гроза проходить через всі елементи композиції (з образом грози пов'язані всі важливі моменти сюжету). Островський використовував усі значення слова "гроза", зазначені у словнику В. Даля.

– Навіщо ми шукали сенс назви п'єси Островського «Гроза?».

Y. Упорядкування плану.

Спільне формулювання вступу, тези, висновку, а над основною частиною діти працюють удома.

Орієнтовний план.

I. Значення слова "гроза" за словником В. Даля.

ІІ. Островський у своїй драмі універсально реалізує метафору грози.

1. Дикою та Кабаниха – “гроза” для калиновців, приклад самодурства.

2. Передчуття нещастя та страх Катерини після першого удару грому.

3. Катерина вражена приниженням у сцені прощання Тихона перед від'їздом у Москву.

4. Кулігін пропонує поставити громовідведення.

5. На тлі грози Катерина визнається у зраді.

6. Катерина – жертва “внутрішньої грози”, “грози совісті”.

ІІІ. Смерть Катерини, подібно до грозового розряду, несе очищення.

VI. Домашнє завдання: вивчити напам'ять уривок на вибір (Кулігін «Жорстокі звичаї в нас государ….» 1 дійства., явл. 3,

Катерина «Я кажу: чому люди не літають ...» 1 дійств., Явл. 7).

Автор п'єси «Гроза» використовує значення цього слова у кількох значеннях. У творі Островського гроза як явище природи кілька разів трапляється у п'єсі. При першій розмові Катерини та Варвари, коли перша ділиться душевними переживаннями, розповідає свої мрії, погані передчуття, збирається гроза, саме тут Катерина і каже, що дуже боїться грози. Потім вона збирається перед визнанням Катерини у зраді, в душі головної героїні розжарюються почуття, все в ній кипить і якраз чути гуркіт грому. А починається гроза під час сповіді. Гроза пов'язана із душевним станом головної героїні. Гроза починається, коли її душі все неспокійно, її немає, коли Катерина щаслива з Борисом.

Також гроза має переносне значення, сама Катерина, немов гроза, вона сміливо визнається у вчиненому вчинку, не соромлячись оточуючих. Я не думаю, що хтось інший із цих мешканців зміг би зізнатися, наприклад, Варвара не змогла б так відверто розповісти, вона звикла все робити тихо, щоб ніхто не знав. Для Кабанихи це удар, Катерина вражає її як гроза, адже вона прагне на людях бути білою та пухнастою, а тепер честь її родини заплямована. І смерть Катерини дуже гучна, всі жителі міста почули про неї, всі обговорюватимуть її, багато хто зрозуміє, що саме свекруха більшою мірою винна у смерті невістки, тепер думка про неї в суспільстві зміниться, і її влада послабиться, а для неї це найважливіше. Катерині вдалося своїм вчинком зіпсувати владу Кабанихи.

Ось, наприклад, Кулігін вважає грозу відрадою, зазвичай перед грозою душно, не вистачає повітря, а після неї все начебто заново оживає, все живе радіє, тільки людина боїться. Звичайно, коли була написана п'єса, до такого явища ставилися з великою побоюванням, багато хто називав це попередженням якоїсь біди, голосом божим, бо не знали, як вона виникала. Після смерті Катерини, в суспільстві обстановка розрядиться, цей протест відгукнеться в душах городян, вже тоді, коли Борис оплакував дружину, він вперше почав звинувачувати матір у тому, що вона стала причиною такого вчинку. Варвара вже не боїться гніту матері і вирішує піти з дому, на волю, тепер Кабанихе кимось правити в будинку, її мета не дати сучасному поколінню розвиватися за своїми принципами не досягнута, авторитет підірваний, вона зазнає аварії.

Майянське КАВАК дослівно читається як «перекинеться, перевернеться», будучи похідним від дієслова «каваль», проте традиційно цей знак інтерпретується як Гроза. Це пов'язано як із характером самого знака, так і з грою слів: «кавак» співзвучно майянському «к'а-вак», що означає «сильний гуркіт, тріск, грім».

Головним елементом ієрогліфа знака Кавак є перекинута гірка, що складається з окремих гуртків. Найчастіше зверху ця гірка обмежена прямою горизонтальною лінією, що символізує найвищу межу. Поєднання знака вищої межі та перекинутої гірки слід розуміти як переповненість, бурхливе виплескування через край. Ще один частий елемент ієрогліфа Кавак – косий хрест, що складається з двох прямих коротких ліній, що означають тріщину, розкол, прорив.

Часто ієрогліф кавак знак стилізується під людське обличчя в профіль. При цьому на місці рота нерідко зображується значок зерна (розділений навпіл прямокутник) в оточенні безлічі чорних крапок. На мові майянських образів усе це означає безліч розмов і думок про багатство та достаток.

Для творів реалістичного напряму характерне наділення предметів чи явищ символічним змістом. Першим цей прийом використав А. С. Грибоєдов у комедії «Лихо з розуму», і це стало ще одним принципом реалізму. А. М. Островський продовжує традицію Грибоєдова і наділяє важливим для героїв змістом явища природи, слова інших персонажів, пейзаж. Але в п'єсах Островського є і своя особливість: наскрізні образи – символи задані в назвах творів, і тому, лише зрозумівши роль символу, закладеного в назві, ми можемо зрозуміти весь пафос твору. Аналіз цієї теми допоможе нам побачити всю сукупність символів у драмі » і визначити їх значення та роль у п'єсі. Одним із важливих символів є річка Волга та сільський вид на іншому березі. Річка як межа між залежним, нестерпним для багатьох життя на березі, на якому стоїть патріархальний Калинів, і вільним, веселим життям там, на іншому березі. Протилежний берег Волги асоціюється у Катерини, головної героїні п'єси, з дитинством, із життям до заміжжя: «Яка я була жвава! Я у вас зів'яла зовсім». Катерина хоче бути вільною від безвільного чоловіка та деспотичної свекрухи, «полетіти» з сім'ї з домобудівними принципами. «Я говорю: чому люди не літають так, як птахи? Знаєш, мені іноді здається, що я птах. Коли стоїш на торі, то тебе і тягне летіти», - каже Катерина Варваре. Про птахів як про символ свободи згадує Катерина перед тим, як кинутися з урвища у Волгу: «У могилі краще... Під деревцем могилка... як добре!... Сонечко її гріє, дощиком її мочить... навесні на ній трава виростає, м'яка така... птахи прилетять на дерево, співатимуть, дітей виведуть...» Річка символізує ще й втечу у напрямку свободи, а виходить, що це втеча у напрямку смерті. А в словах пані, напівбожевільної старої, Волга - це вир, що затягує в себе красу: «Ось краса-то куди веде. Ось, ось, у вир!» Вперше пані з'являється перед першою грозою і лякає Катерину своїми словами про згубну красу. Ці слова та грім у свідомості Катерини стають пророчими. Катерина хоче втекти в будинок від грози, бо бачить у ній божу кару, але при цьому вона не боїться смерті, а боїться постати перед Богом після розмови з Варварою про Бориса, вважаючи ці думки грішними. Катерина дуже релігійна, але таке сприйняття грози більше язичницьке, ніж християнське. Герої по-різному сприймають грозу. Наприклад, Дика вважає, що гроза посилається Богом у покарання, щоб люди пам'ятали про Бога, тобто по-язичницькому сприймає грозу. Кулігін каже, що гроза - це електрика, але це дуже спрощене розуміння символу. Але потім, називаючи грозу благодаттю, Кулігін тим самим розкриває вищий пафос християнства. Деякі мотиви в монологах героїв також мають символічний сенс. У 3-й дії Кулігін говорить про те, що домашнє життя багатих людей міста сильно відрізняється від публічного. Замки і зачинені ворота, за якими «домашні їдять поїдом та сім'ю тиранять», є символом скритності та лицемірства. їх за знущання з членів семьи.В монологах Кулигина і Феклуши звучить мотив суду. Феклуша говорить про суд, який несправедливий, хоч і православний. Кулігін ж говорить про суд між купцями в Калінові, але й цей суд не можна вважати справедливим, оскільки головною причиною виникнення судових справ є заздрість, а через бюрократію в судових органах справи затягуються, і кожен купець радий тільки тому, що « та вже й йому стане в копійку». Мотив суду в п'єсі символізує несправедливість, що панує в «темному царстві». Картини символізують покірність у суспільстві, а «геєнна вогненна» - пекло, якого боїться Катерина, яка шукала щастя і незалежність, і не боїться Кабаниха, оскільки поза домом вона добропорядна християнка і їй не страшний Божий суд. : «Добре тобі, Катю! А я навіщо лишився жити на світі та мучитися! як він безвільний і слабохарактерный.Подводя підсумок сказаному, ми можемо сказати, що роль символіки дуже важлива в п'єсі.Наділяючи явища, предмети, пейзаж, слова героїв ще одним, глибшим змістом, Островський хотів показати, наскільки серйозний конфлікт існував на той час не лише між, а й усередині кожного з них. П'єси А. Островського насичені різноманітною символікою. Насамперед це символи, пов'язані зі світом природи: ліс, гроза, річка, птах, політ. Дуже важливу роль відіграють у п'єсах та імена героїв, найчастіше імена античного походження: давньогрецькі та римські. Мотиви античного театру у творах Островського ще недостатньо досліджено, тому врахувати всі смислові обертони грецьких та римських імен тут важко. Зрозуміло однак, що ці імена зовсім не випадково обрані автором, дуже важливий їх звуковий склад, образність та їх значення в російській мові. Прізвища Дикої та Кабанова не треба коментувати. Але не забудемо, що Дікою – не тільки всесильний Савел Прокопович, а й племінник його Борис. Адже мати Бориса «не могла вжитися з ріднею», «дуже їй дико здавалося». Значить, Борис – Дикою по батькові. Що з цього випливає? Та й слід, що він не зумів відстояти своє кохання і захистити Катерину. Адже він - тіло від плоті своїх предків і знає, що цілком у владі «темного царства». Та й Тихін – Кабанов, хоч як «тих» він. Ось і кидається Катерина в цьому темному лісі серед тварин. Бориса ж вона обрала чи не несвідомо, тільки й відмінність у нього від Тихона, що ім'я (Борис - по-болгарськи «борець»). не християнка і веде себе відповідним чином) так Кудряшом, на якого знаходиться відповідний Шапкін, урезонує його. Кулігін же, крім відомих асоціацій із Кулібіним, викликає і враження чогось маленького, беззахисного: у цьому страшному болоті він – кулик, пташка – і більше нічого. Він хвалить Калінов, як кулик хвалить своє болото. Лариса – «чайка» по-грецьки, Катерина – «чиста». Лариса – жертва торгових піратських угод Паратова: він продає «птахів» – «Ластівку» (парохід) і потім Ларису – чайку. Катерина – жертва своєї чистоти, своєї релігійності, вона не винесла роздвоєння душі, адже любила – не чоловіка, і жорстоко покарала себе за це. Цікаво, що Харита і Марфа (в «Безприданниці» та в «Грозі», відповідно) – обидві Ігнатівни, тобто «незнаючі» або, по-науковому, «ігнорують». Вони й стоять ніби осторонь трагедії Лариси і Катерини, хоча та й інша, безумовно, винні (не прямо, але побічно) у загибелі дочки та невістки. Ларису в «Безприданниці» оточують не «звірі». Але це люди з величезними амбіціями, які грають нею, як річчю. Мокій - «кощунствующий», Василь - «цар», Юлій - це, звісно, ​​Юлій Цезар, та ще й Капітонич, тобто живе головою (капут - голова), а можливо, прагне бути головним. І кожен дивиться на Ларису як на стильну, модну, розкішну річ, як на пароплав небувало швидкісний, як на шикарну віллу. А що там Лариса собі думає чи відчуває – це справа десята, зовсім їх не цікавить. І обранець Лариси, Паратов Сергій Сергійович - «високошановний», з роду гордовитих римських патрицій, - викликає асоціації з таким відомим в історії тираном, як Луцій Сергій Катіліна. краси, яких було три, але вона ж їх і губить (згадаймо страшну долю двох інших сестер - одна вийшла заміж за шулера, іншу зарізав чоловік-кавказець). У п'єсі «Ліс» Аксюша зовсім чужа цьому світу нечистої сили. Ліс можна зрозуміти як нове "темне царство". Тільки живуть тут не купці, а кікімори на кшталт Гурмизької та Уліти. Аксюша чужа тому вже, що її ім'я і означає по-грецьки «чужоземка», «іноземка». У світлі цього примітні питання, які ставлять один одному Аксюша та Петро: «Своя ти чи чужа?» - «Ти чий? Чи свій?» Зате ім'я Гурмизької (Раїса - по-грецьки «безпечна», «легковажна») для неї дуже підходить, тільки здається ще зайво делікатною характеристикою для цієї відьми. Уліта (Юлія) знову-таки має відношення до роду Юліїв, знаменитих у Римі, але це ім'я може натякати і безпосередньо на її розпусну натуру. Адже в давньоруській повісті «Про початок Москви» Улитої звуть злочинну дружину князя Данила, зрадницю та ошуканку. Імена акторів Щасливцева та Нещасливцева (Аркадій та Геннадій) виправдовують їх псевдоніми та поведінку. Аркадій і означає «щасливий», а Геннадій – «шляхетний». Мілонов, звичайно, перегукується з Маніловим і з Молчаліним, а Бодаєв і за прізвищем, і за манерами - спадкоємець Собакевича. Отже, розкриття значення імен та прізвищ у п'єсах Островського допомагає осмислити і сюжети, і основні образи. Хоча прізвища та імена не можна в даному випадку назвати «розмовляючими», оскільки це риса п'єс класицизму, але вони є в широкому - символічному - сенсі слова.

44. ОСТРОВСЬКИЙ ЯК МАЙСТЕР ДРАМАТУРГ

Островський виступив зі своїми п'єсами на зламі від 40-х до 50-х років. Це був критичний драматург період в історії російської сцени, коли вона виявилася заповненою або пихатими трагедіями, або водевілями і чутливими мелодрамами, частково запозиченими із Заходу. Власне російського, народного театру, який широко відображав побут Росії, не было.Островський виступив у своїх п'єсах перш за все як першокласний художник-реаліст. Прекрасно знаючи російський побут, особливо побут купецтва, Островський переніс на сцену російську життя у всій її самобутності та природності. Сімейне життя купців з її деспотизмом і самодурством, грубість і невігластво в суспільному і домашньому побуті, безправне становище жінки, обрядова сторона життя, забобони і забобони, народний говір - все це відбилося в побутових п'єсах Островського настільки правдиво і яскраво, що театральний Відчував на сцені саму атмосферу російського життя. що Островський описував життя як купців. Ми бачимо в його п'єсах і чиновників, і прикажчиків, і свах, і акторів, і комерсантів нової формації, і дворян, і бідних трудівників-інтелігентів, і генералів, і селян тощо. Це ціла енциклопедія побуту і вдач епохи з усіма їх позитивними і негативними сторонами. Повернення до ходульної трагедії і чутливої ​​методрами після реалістичних п'єс Островського стало вже неможливим. Майстерність реаліста позначається у Островського і в мові його п'єс, що характеризує зображуване середовище. Гоголя «Мертві душі» чи Обломов у романі Гончарова «Обломів». Мова кожного персонажа служить одним із важливих прийомів типізації та у творах епічного жанру. Але в романах автор має у своєму розпорядженні різноманітні засоби характеристики героїв, до прямої авторської характеристики включно. У п'єсі авторська мова відсутня. Тому мова персонажів у ній є найголовнішим засобом їх типізації. Чинні особи п'єси, як пояснює Горький, «створюються виключно і лише їхніми промовами». Герой п'єси має говорити так, як говорила б людина її характеру, способу мислення, настроїв, культурного рівня та суспільного становища чи професії. Отже, образ героя в п'єсі тільки тоді може вийти типовим і виразним, коли мова його типова для цього образу. Так, лірично забарвлена ​​мова Катерини у п'єсі «Гроза» не має нічого спільного з грубою, уривчастою промовою Дикого. А мова Дикого в свою чергу значно відрізняється від промови іншого самодура - Гордія Торцова («Бідність не порок»), який захоплюється зовнішньою, показною стороною культури і вживає такі «іноземні» слова, як небіль, шемпанське, фіціанти і т.п. Промови героїв характеризує Островського як чудового майстра діалогу. Достатньо прочитати чи прослухати розмову Кабанової, Тихона та Катерини у третьому явищі другої дії чи розмову Дикого з Кулігіним у другому явищі четвертої дії, щоб переконатися у цьому. Відмінність промови дійових осіб у цих діалогах дано так виразно і виразно, що характер кожного героя стає зрозумілим без будь-яких роз'яснень. пісні Кудряша у третій дії драми «Гроза». Прислів'я Островський використовує навіть у назвах п'єс: «Не так живи, як хочеться», «Не в свої сані не сідай», «Свої люди - порахуємося», «Бідність не порок», «Правда добре, а щастя краще», «Старий друг краще нових двох» і т. п. Вірність і влучність народної мови Островського відзначені були вже Добролюбовим. Оцінюючи чудову мовну майстерність Острозського, Горький назвав його «чарівником слова». Дія його п'єс розгортається зазвичай повільно, спокійно, відповідно до того стійким, малорухливим побутом, який у них зображується. Драматичних ефектів у вигляді пострілів, самогубств, переодягань тощо. п. Островський уникає. Самогубство Катерини в драмі «Гроза» потрібно розглядати не як сценічний прийом, що посилює враження від п'єси, а як драматичний фінал, підготовлений усім перебігом подій. Дуже важливою властивістю п'єс Островського є елемент комічного, майстерно використовуваний драматургом. Виявляється він у Островського в різних формах: то як гумор, зігрітий теплотою і співчуттям, при зображенні маленьких, забитих життям, чесних людей, мимовільних жертв суспільної нерівності, то як викривальний, сатиричний сміх, спрямований проти деспотизму самодурів, безсоромності, безжальності і безжалісності. дворянства тощо. п. Сатиричну спрямованість п'єс Островського глибоко розкрив Добролюбов. - Складне явище, що ввібрало в себе досвід цілого ряду російських і західноєвропейських драматургів, творчість яких уважно вивчав Островський. характеристиці зображуваного середовища проживання і природності побудови п'єс.

46. Художнє своєрідність поеми Н. А. Некрасова «Кому на Русі жити добре»

Поема "Кому на Русі жити добре" займає центральне місце у творчості Н. А. Некрасова. Вона стала своєрідним художнім результатом більш як тридцятирічної літературної роботи автора. Всі мотиви його ранньої лірики ніби зібрані воєдино і розвинені в поемі, заново переосмислені всі проблеми, що хвилювали його, використані вищі художні досягнення. Н. А. Некрасов як створив особливий жанр соціально-філософської поеми. Він підкорив його надзавданням: показати Росію в її минулому, теперішньому і майбутньому. Почавши писати “за гарячими слідами”, тобто відразу після реформи 1861 року, епічну поему про народ, що відроджується, Н. А. Некрасов нескінченно розширив свій первісний задум. Пошуки “щасливців” на Русі забрали його з сучасності до давніх витоків: поет прагне усвідомити як результати скасування кріпосного права, а й саму філософську природу таких понять, як “щастя”, “свобода”, “гріх”, бо поза цим філософського осмислення неможливо зрозуміти суть теперішнього моменту та пробачити майбутнє народу. Принципова новизна жанру пояснює фрагментарність поеми, побудованої з окремих незавершених розділів. Об'єднана образом – символом дороги, поема розпадається на чиїсь історії, і навіть долі десятків людей. Кожен епізод сам собою міг би стати сюжетом пісні чи повісті, легенди чи роману. Всі разом, у єдності своїй, вони становлять долю російського народу, висвічуючи його історичний шлях від рабства до волі. Саме тому лише в останньому розділі з'являється образ "народного заступника" Грицька Добросклонова - того, хто допоможе здобути людям волю. Кожен із персонажів поеми має свій голос. Н. А. Некрасов поєднує казкову, побутову та поетичну мову і вносить до неї оцінний елемент, змушуючи читачів сприймати мову персонажа так, як того хоче автор. У нас не виникає враження стилістичної безладності поеми, тому що всі використані прийоми тут підпорядковані загальному завданню: створити поему, яка була б близька і зрозуміла селянинові. Авторське завдання визначило як жанрове новаторство, а й усе своєрідність поетики твори. Н. А. Некрасов багаторазово звертався в ліриці до фольклорних мотивів та образів. Поему про народне життя він будує на фольклорній основі. У творі тією чи іншою мірою задіяні всі основні жанри фольклору: казка, пісня, билина, легенда, частівка. Яке ж місце та значення фольклору в поемі? По-перше, фольклорні елементи дозволяють н. А. Некрасову відтворити картину селянського ставлення до світі, висловити погляд народу багато важливі питання. По-друге, поет вміло використовує спеціальні фольклорні прийоми, стиль, образну систему, закони та художні засоби. З фольклору взято образи Кудеяра, Савелія. Народна творчість підказала Н. А. Некрасову та багато порівнянь; деякі з них взагалі ґрунтуються на загадках. Поет використовує властиві народної мови повтори, негативний паралелізм, підхоплення кінця рядка на початку наступного, вживання пісенних вигуків. Але найголовніша відмінність фольклору від художньої літератури, яку знаходимо у М. А. Некрасова, відсутність авторства. Фольклор відрізняється тим, що народ спільно складає твір, народ його розповідає, і народ слухає. У фольклорі авторську позицію замінює загальнонародна мораль. Індивідуальна авторська думка чужа самій природі усної народної творчості. Авторська література звертається до фольклору, коли необхідно глибше поринути у суть загальнонародної моралі; коли сам твір звернено як до інтелігенції (основна частина читачів ХІХ століття), до народу. Обидві ці завдання ставив собі Н. А. Некрасов у поемі “Кому на Русі жити добре”. І ще один найважливіший аспект вирізняє авторську літературу від фольклору. Вусна творчість не знає поняття “канонічний текст”: кожен слухач стає співавтором твору, по-своєму переказуючи його. До такого активного співтворчості автора та читача і прагнув Н. А. Некрасов. Саме тому його поема написана "вільною мовою, максимально наближеною до простонародної мови". Вірш поеми дослідники називають “геніальною знахідкою” М. А. Некрасова. Вільний і гнучкий віршований розмір, незалежність від рими відкрили можливість щедро передати своєрідність народної мови, зберігши всю її влучність, афористичність та особливі обороти обертів; органічно вплести в тканину поеми сільські пісні, приказки, голосіння, елементи народної казки (чарівна скатертина-самобранка пригощає мандрівників) майстерно відтворити і задерикуваті промови мужиків, що напідпитку на ярмарку, і виразні монологи селянських ораторів, і безглузді самодура. Яскраві народні сцени, сповнені життя і руху, хороводи характерних виразних осіб і постатей - все це створює неповторне багатоголосся у некрасовській поемі.

Наділення як явищ, і предметів символічним змістом дуже притаманно творів реалістичного напрями у літературі.

А.С. Грибоєдов першим використав такий принцип у своєму творі "Лихо з розуму". О.М. Островський йде стопами Грибоєдова, використовуючи той самий прийом, він наділяє символікою слова героїв твори "Гроза", природні явища і саму природу.

Ще одна виняткова риса п'єс Островського - це надання символічності та самій назві твору.

Яке значення і роль символів у п'єсі Островського "Гроза"?

Один із найголовніших символів - це річка Волга та вид іншого берега.

Річка постає як межа між вільним життям на іншому березі і залежним, нестерпним життям на тій стороні, де стоїть Калінов. Своє дитинство та юність, життя до заміжжя асоціює Катерина, головна героїня твору, саме з протилежним берегом Волги. Катерина жадає свободи, хоче позбутися гніту свекрухи і безвільного чоловіка, про що і говорить Варварі, порівнюючи себе з птахом, який прагне польоту. Перед тим, як кинутися у Волгу, вона також згадує птахів. Вони для неї є символом вільності та свободи, вони вільні робити все, що бажають.

Островський показує нам річку як шлях до свободи і вільного життя, але в той же час річка виявляється і дорогою до смерті. Пояснює він це словами божевільної баби-барини, яка каже, що Волга - це вир. Саме туди веде краса: «Ось, ось, у вир!»

Вперше пані з'являється в п'єсі перед першою грозою і фразами про згубну красу лякає Катерину. Катерина релігійна, вона вірить у Бога, але сприймає грозу як божу кару, боїться її, тобто. поводиться як язичниця.

Островський показує, наскільки по-різному сприймають грозу герої його твори. Дика, як і Катерина, сприймає грозу як Боже покарання. Кулігін вважає грозу електрикою, а пізніше благодаттю і розкриває таким чином вищий пафос християнства.

Монологи героїв також наділені символікою. Кулігін в третій дії говорить про відмінності в сімейному та суспільному житті багатих людей. Закриті ворота та замки, за якими «домашні їдять поїдом», та ще й «сім'ю тиранять», символізують лицемірство та скритність багатіїв. Мотив суду присутній у монологах Феклуші та Кулігіна. Феклуша говорить про хоч і православний, але несправедливий суд. Кулігін згадує суд між Калинівськими купцями, і цей суд несправедливий, тому що основною причиною судових розглядів є заздрість, у судах панує бюрократія, і розгляд справ затягується. Присутність мотиву суду у п'єсі так само символічна. Цей мотив звертає нашу увагу на несправедливість та свавілля, які панують у "темному царстві".

Символічні й картини у галереї, куди всі забігають у момент грози. Тут показано і покірність у суспільстві, і пекло, якого так бояться Катерина і не боїться Кабаниха, яка на людях – добра християнка і тому їй нема чого боятися Божого суду.

Символічні слова Тихона у тому, що Катерині тепер добре. І він ставить запитання, ніби звертаючись до неї, але швидше до самого себе: «А я навіщо залишився жити на світі та мучитися!» Цими словами він визнає, що Катерина загинула, але хоча б таким чином здобула свободу і позбавилася принижень і що він, Тихін, здатний піти на такий крок, не здатний позбутися тиранії матері через свою слабохарактерність.

На закінчення хотілося б відзначити, що символіка дуже важлива у п'єсі. Вона повніше розкриває задум автора і краще доносить глибоке значення, що містить п'єса. П'єсою "Гроза" Oстровський показує глибокий конфлікт, який існував на той час не тільки між людьми, їхніми стосунками, а й внутрішній, персональний конфлікт.