(!KEEL: Plaan oma muinasjutu kallal töötada. Selleteemalise kirjanduse tunni kokkuvõte"Развитие речи.Составление волшебной сказки.". добрым молодцам урок»!}

KÕNE ARENG.

MAAGILISE JUTU KOOSTAMINE.

Eesmärgid:

Kõneoskuse, muinasjutu ja muinasjutu erinevuste tajumise ja mõistmise parandamine kirjandusteos, ümberjutustamisoskus;

Muinasjutu “seaduste” kordamine;

Loovtööde loomise oskuse valdamine.

Teema õppimise kavandatud tulemused:

Aineoskused: tea vene kirjakeele põhinormid;suutma koostada kirjalikke avaldusi, teha valikuid ja kasutada ekspressiivsed vahendid keelt vastavalt suhtlusülesandele.

Metaaine UUD (universaalsed õppetegevused):

Isiklik : mõistab oma raskusi ja püüab neid ületada, näitab oskust oma tegevust ja tegusid ise hinnata.

Reguleerivad : hindab adekvaatselt oma saavutusi, tunneb ära tekkivad raskused, otsib põhjuseid ja viise ületamiseks.

Kognitiivne : sooritab kasvatuslikke ja tunnetuslikke toiminguid materialiseeritud ja mentaalses vormis; viib läbi analüüsi-, sünteesi-, võrdlus-, klassifitseerimisoperatsioone kasvatusprobleemide lahendamiseks, määrab põhjus-tagajärg seosed, teeb üldistusi ja järeldusi.

Suhtlemine : ehitab üles väikeseid monoloogilisi väiteid, viib läbi ühistegevus paarides ja töörühmades, arvestades konkreetseid kasvatuslikke ja tunnetuslikke ülesandeid.

Tunni edenemine

1. Sissejuhatus tunni teemasse.

Mõtle ja ütle, mis žanri suuline rahvakunst klassis arutatakse.

(see on muinasjutt)

- Suulise rahvaproosa eri žanrite hulgas on muinasjutt eriline koht. See on laste ja täiskasvanute kõige populaarsem, ülimalt armastatud žanr.

"Milline rõõm need muinasjutud on!" - kirjutas X-isIXsajandil A. S. Puškin.

Muinasjutt. Milline ilus sõna. Tundub, et kogu maailm hakkab helisema, kui laps seda ütleb imeline sõna. Võlukellad helisevad, helisevad maagiline mets ja viib meid sinna hämmastav maailm imelised ja ohtlikud seiklused, fantastilised imed.

Poisid, vaadake meie raamatunäitust. Mida saate meile nende kohta öelda?

Nende raamatutega saab lähemalt tutvuda kooli raamatukogus.

Ütle mulle, palun, milliseid muinasjutte oled juba lugenud?

Kas teil on lemmikmuinasjutt?

Meenutagem mõnda muinasjuttu

(Vene rahvajuttude illustratsioonid. Lapsed peavad neile nime panema.)

Nimeta muinasjutud. Mis on neil muinasjuttudel ühist?

(Need on venelased rahvajutud)

2. Motivatsioon haridustegevus

- Meenutagem veel kord, mis see onmuinasjutt ?

- Mis tüüpi muinasjutte te teate?

- Mis peab muinasjutus olema?

- Millised teile kõige rohkem meeldivad ja miks?

- Kes koostas meie uuritud muinasjutud?

- Kas on raske olla kirjanik?

- Kas olete kunagi muinasjutte kirjutanud?

3. Töötage tunni teemaga.

Muinasjutte saab kirjutada ja koostada vaid inimene, kes neid armastab, mõistab ja nende eest hoolitseb.

Tutvumine mitmete ütluste, alguste, lõppudega.

vanasõna

Merel, ookeanil,

Buyani saarel

Kulud roheline tamm,

Selle tamme all on kullatud laud,

Istu maha, söö,

Kuulake mu muinasjuttu!

Mõtleme selle üle. Miks muinasjutt ütlust vajab?

(Tutvustab muinasjutumaailma, seab paika poeetilise tekstitaju, hõlmab loominguline kujutlusvõime lugeja).

Pärast ütlust muinasjutus on algus. Ta tuletab meelde, et kõik sündmused muinasjutus toimuvad kuskil, tegevuskohta ei saa määrata ega näidata. geograafiline kaart. Kõik sündmused muinasjutus juhtuvad ainult imeväel.

Otsige ja lugegealgused muinasjutud

- Elasid kord vana mees ja vana naine...

- Vanasti, vanasti, punasel kevadel, soojadel suvedel...

- Mõnes kuningriigis, kauges (mingis) riigisElas kord kuningas...

Pidage meeles näiteid muinasjuttude lõppudest.

Olin seal ja sõin mett. Ja kui ma teed jõin, voolas see üle huulte, kuid ei sattunud suhu. See on muinasjutu lõpp. Kogu muinasjutt, sa ei saa enam valetada

- Siin muinasjutt lõpeb ja kes kuulas, see on hästi tehtud.

- Ja nad hakkasid elama ja elama endale, teenima head raha ja jooma mett.

Millist rolli mängivad lõpud muinasjutus?

(Nad muudavad muinasjutu ilusaks ja ebatavaliseks, loovad meid heale elutajumisele).

Muinasjutu loomine.

Alustame tööd muinasjutu loomisega. Alustame muinasjuttu algusega või ütlusega.

Tööplaan oma muinasjutt

1. Valige muinasjutu tüüp (maagiline, igapäevane, loomadest) ja teema.

2. Valige või leiutage muinasjutu kangelasi selle tüübi järgi. Kangelased võivad olla: inimene, loom, objekt;

3. Valige soovitud algus.

4. Kasutage rahvakeelseid väljendeid (vanasõnad, kõnekäänud, püsiepiteetid).

5. Koostage muinasjutu plaan, skeem, süžee.

6. Valige lõpp.

7. Mõelge muinasjutu kujundusele.

Kodutöö.

Koostage ja kujundage oma muinasjutt.

Plaan

I peatükk Sissejuhatus

1. Miks ma selle teema valisin?

2. Üldine teave muinasjuttude kohta.

II peatükk Põhiosa

1. Muinasjuttude ring sisselugemiseks algkool

2. Muinasjuttude kallal töötamise metoodika

III peatükk Praktiline osa

1. Muinasjutu kallal töötamise metoodika (Novosibirski kooli nr 158 õpetaja G.M. Gamzaeva kogemusest)

2. Oma töökogemusest (kuidas ma riikliku praktika ajal muinasjuttude kallal töötasin)

IV peatükk Järeldus

V peatükk Viited

VI peatüki lisa


Peatükk I Sissejuhatus

1. Teema kursusetöö- muinasjutu kallal töötamise metoodika. Ta huvitas mind väga, sest edaspidi on minu erialaks algklasside õpetaja. Ja juba esimesest klassist alates tutvuvad lapsed suulise rahvakunstiga, sealhulgas muinasjuttudega.

Teatavasti on muinasjutt vanim žanr suuline rahvakunst. See õpetab inimest elama, sisendab temasse optimismi, usku headuse ja õigluse võidukäiku. Muinasjutuliste süžeede ja ilukirjanduse fantastilise olemuse taga on reaalne inimsuhted. Siin on tohutu hariduslik väärtus muinasjutu ilukirjandus.

Muinasjutulise ilukirjanduse taga on alati tõeline rahu Inimeste elu on suur ja värvikas maailm. Rahva kõige ohjeldamatud leiutised kasvavad välja nende konkreetsest elukogemusest ja peegeldavad igapäevaelu jooni.

Paljude suulise proosa žanrite (muinasjutud, traditsioonid, jutud, eeposed, legendid) hulgas on muinasjutt eriline koht. Seda on pikka aega peetud mitte ainult kõige levinumaks, vaid ka igas vanuses laste ülimalt lemmikžanriks.

Vene rahvajutud teenisid ustavalt noorema põlvkonna moraalset ja esteetilist haridust.

Neid kohtame programmis, nii et esimeses klassis tutvuvad õpilased muinasjuttudega loomadest, loevad argi- ja muinasjutte (“Rebane ja tedrekas”, “Kaks pakast”, “Puder kirvest”).

Teises klassis lugesid lapsed selliseid rahvajutte nagu “Sivka-Burka”, “Õde Aljonuška ja vend Ivanuška”, “Ivan Tsarevitš ja hall hunt"; eeposed “Dobrynya Nikitich”, “Dobrynya ja Madu”, “Ilja Murometsa tervendamine”, “Ilja Muromets ja röövel ööbik”, samuti kirjanduslikud jutud V.F Odojevski “Moroz Ivanovitš”, S. Aksakov “ Scarlet lill"ja teised.

Muinasjutul on suur hariv ja hariv tähendus, muinasjuttudel on lastele eriti sügav mõju.

Nendes saavad lapsed esimest korda aktiivselt tuttavaks mitmesuguste põnevate lugudega, rikkaliku poeetilise keelega aktiivsed kangelased kes otsustavad pidevalt raskeid ülesandeid ja rahvavaenulikud jõud saavad lüüa.

Võime järeldada, et suuline rahvakunst on ammendamatu moraali, töö, isamaalise, esteetiline haridusõpilased.

Muinasjutulise süžee ja väljamõeldise fantastilise olemuse taga peidavad end tõelised inimsuhted, inimeste tõeline elumaailm.

Ja selleks, et see kõik jõuaks lapse teadvusse, vajab õpetaja sügavaid teadmisi muinasjutu kallal töötamise metoodikast. Seega on teema asjakohane.

Kursusetöö tegemisel kasutasin ajakirja “Algkool” artikleid, mis kirjeldavad erinevate õpetajate muinasjuttude kallal töötamise kogemusi, kasutasin õpikut “Lastekirjandus”, mis annab veidi teavet muinasjutu kohta ning samuti metoodilisi soovitusi pedagoogiliste koolide õpilastele vene keele ja kirjanduse õpetaja Chertova R.A. lugemise proovitundide konspektide koostamiseks.

Kursusetöö käigus püüdlesin järgmiste eesmärkide poole: näidata, mida mõeldakse muinasjutu all, kuidas nad esimese klassi õpilasi lugema õpetavad, kuidas muinasjutu kallal töötada ja kuidas ma muinasjutu all töötasin. haridusprotsess riigi praktikas.


2. Muinasjutt on suulise rahvakunsti vanim žanr, klassikaline näidis rahvaluule

See õpetab inimest elama, sisendab temasse optimismi ning kinnitab usku headuse ja õigluse võidukäiku. Muinasjutulise süžee ja väljamõeldise fantastilise olemuse taga on peidus tõelised inimsuhted, nagu märkis A.M. Gorki: "Juba iidsetel aegadel unistasid inimesed võimalusest lennata läbi õhu - sellest räägivad meile legendid Phaetonist, Daedalusest ja tema pojast Ikarusest, aga ka muinasjutt "lendava vaiba kohta".

Fantastilised ideaalid annavad muinasjuttudele kunstilise usutavuse ja suurendavad nende emotsionaalset mõju kuulajatele.

Iga rahva muinasjuttudes saavad universaalsed teemad ja ideed ainulaadse kehastuse.

Vene rahvajutud paljastavad teatud sotsiaalsed suhted, näidatakse rahva elukorraldust, koduelu, moraalikontseptsioone, venelaste nägemust asjadest, vene meelt, vene keele eripära - kõike seda, mis teeb muinasjutu rahvuslikult omanäoliseks ja ainulaadseks.

Venelaste ideoloogiline orientatsioon klassikalised muinasjutud avaldub peegelduses rahva võitlusest parema tuleviku nimel. Unistuste edasiandmine põlvest põlve vaba elu ja vaba loometöö, selle järgi elatud muinasjutt. Seetõttu peeti seda kuni viimase ajani rahva elava kunstina. Säilitades mineviku elemente, pole muinasjutt kaotanud sidet sotsiaalse reaalsusega.

Muinasjutt on üldistav mõiste. Teatud žanritunnuste olemasolu võimaldab seda või teist suulist klassifitseerida proosatöö muinasjuttude juurde.

Eepiliste perekonda kuulumine toob esile sellise tunnuse nagu süžee narratiivne iseloom.

Muinasjutt on tingimata meelelahutuslik, ebatavaline, selgelt väljendatud ideega hea võidust kurja üle, valest tõe üle, elust surmast; Kõik selles sisalduvad sündmused on lõpetatud;

Muinasjutu peamine žanriline tunnus on selle eesmärk, mis seob muinasjutu “kollektiivi vajadustega”. Praegu eksisteerivates vene muinasjuttudes esteetiline funktsioon. See on tingitud muinasjutulise ilukirjanduse eripärast.

„Muinasjutulise fiktsiooni” olemuse kindlaksmääramisel muutub põhiliseks küsimus muinasjutu tegelikkuse peegelduse spetsiifilisusest.

Muinasjutt läheb tagasi selle sünnitanud ajastu reaalsusesse, peegeldab selle ajastu sündmusi, milles ta eksisteerib, kuid see pole reaalsete faktide otsene ülekandmine muinasjutu süžeesse.

Muinasjutulises tegelikkusepildis põimuvad üksteist välistavad mõisted, vastavused ja ebakõlad tegelikkusega, mis moodustab erilise muinasjutulise reaalsuse.

Muinasjutu kasvatuslik funktsioon on üks selle žanritunnuseid.

Muinasjutuline didaktism läbib kogu muinasjutu struktuuri, saavutades positiivse ja negatiivse terava vastandamise kaudu erilise efekti.

Moraalne ja sotsiaalne tõde- see on didaktiline järeldus, mida muinasjutt selgelt illustreerib.

Muinasjutt folkloori fenomenina säilitab kõik folkloori tunnused: kollektiivsus, suuline olemasolu ja muinasjutulise loovuse kollektiivsus, on muinasjututeksti variatsioon. Iga jutustaja teatab tavaliselt süžee uuest versioonist.

Variantidel on sama idee, üldine süžeeskeem ja korduvad üldmotiivid, kuid eriti need ei sobi kokku.

Võimaluse ideoloogiline ja kunstiline väärtus sõltub paljudest põhjustest: muinasjututraditsioonide tundmine, isiklik kogemus ja jutustaja psühholoogilise ülesehituse omadused, tema ande aste.

Muinasjutu elu - pidev loominguline protsess. Iga uus ajastu toimub muinasjutu süžee osaline või täielik uuendamine. Kui see puudutab ideoloogiliste aktsentide ümberpaigutamist, tekib uus muinasjutuline versioon. See muinasjutu omadus nõuab iga muinasjututeksti hoolikat uurimist.

Muinasjutus on konstandid, mis on kujunenud selle traditsioonilise olemuse tulemusena, ja muutujad, mis on tekkinud lõputute ümberjutustuste tulemusena.

18.–20. sajandi vene muinasjuttude järgi otsustades on püsivateks väärtusteks muinasjutu ideoloogiline orientatsioon, kompositsioon, tegelaste funktsioon, ühised kohad, muutujad on esineja individuaalsusega seotud suurused. Erinevatelt jutuvestjatelt kuuldud sama lugu tajutakse uue muinasjutuna.

Muinasjutu kõige olulisem tunnus on selle eriline ülesehitusvorm, eriline poeetika. Narratiivsus ja süžee, orientatsioon ilukirjandusele ja ülesehitusele, jutustamise erivorm – neid jooni leidub eeposetsükli erinevates žanrites.

Muinasjutt kui kunstiline tervik eksisteerib ainult nende tunnuste kombinatsioonina.

Muinasjutud üldiselt olid rahvakunsti üks olulisemaid valdkondi poeetiline kunst, millel ei olnud mitte ainult ideoloogiline ja kunstiline, vaid ka tohutu pedagoogiline ja kasvatuslik tähendus.

Nad kujundasid stabiilseid populaarseid ideid elu moraalsete põhimõtete kohta ja olid hämmastava sõnakunsti visuaalne kool. A muinasjutu fantaasia arendas inimeste mõtlemisvõimet, tõstes neid iidsetest aegadest peale loodusmaailmast kõrgemale.

Viimased jagunevad kirjandusteaduses väljakujunenud traditsiooni kohaselt kolme rühma: jutud loomadest, muinasjutud ja igapäevajutud.

A) Jutud loomadest.

Vene repertuaaris on umbes 50 lugu loomadest.

Mitmed paistavad silma temaatilised rühmad: jutud metsloomadest, mets- ja koduloomadest, koduloomadest, inimestest ja metsloomadest.

Seda tüüpi muinasjutud eristuvad teistest selle poolest, et muinasjutud hõlmavad loomi.

Nende tunnused on näidatud, kuid inimlikud tunnused on tinglikult vihjatud.

Loomad teevad tavaliselt seda, mida inimesed, kuid nendes muinasjuttudes on loomad mõnes mõttes nagu inimesed, mõnes teises mitte.

Siin räägivad loomad inimkeeli.

Nende juttude peamine eesmärk on naeruvääristamine halvad omadused iseloomu, tegevused ja tekitavad kaastunnet nõrkade ja solvunute suhtes.

Lugemisraamatud sisaldavad lugusid loomadest. Kõige enam köidab lapsi lugu ise.

Plaan

1. Tutvustage kooliõpilasi muinasjutu kui žanriga.

2. Erinevat tüüpi muinasjuttude uurimise metoodika tunnused.

2.1. Loomajutud

2.2 Igapäevane muinasjutt.

2.3. Muinasjutt

Kirjandus

1. Bibko N.S. Muinasjutt tuleb klassi. // NSh - 1996 - nr 9 - lk. 31-34

2. Bibko N.S. Esimese klassi õpilastele muinasjuttude lugemisoskuse õpetamine.//NSh - 1986 - nr 4 - lk 17-20 (imeline tüüp).

3. Bibko N.S. Rubriiki “Suuline rahvakunst” paigutatud muinasjuttude uurimus.//NSh - 1987 - nr 5 – lk 25-28 (tingimuslik tüüp).

4. Bibko N.S. Segatüüpi muinasjuttude uurimus.//NSh - 1990 - nr 3 – lk. 29-33

5. Bibko N.S. Töö kõne ja lugemise väljendusrikkuse kohta muinasjuttude lugemisoskuse arendamisel // NSh - 1991 - nr 12 - lk 20

1. Tutvustada kooliõpilasi muinasjutu kui žanriga.

Nooremate kooliõpilaste lugemisel on muinasjuttudel oluline roll. .

Muinasjutt- üks tüüpidest jutustav kirjandus, proosateos või värss, milles me räägime fiktiivsete sündmuste kohta, mõnikord fantastilise iseloomuga. Muinasjuttudel on suur hariv väärtus.

1. Need on pedagoogilised, sest sisaldavad rahvatarkust.

2. Nad köidavad oma ideoloogilise orientatsiooniga: head jõud võidavad alati.

3. Tugevus muinasjutud on nende fookuses võidule, tõe võidule.

4. Muinasjuttude tähtsus kõne arendamise vahendina on suur. Kujundlike väljendirikas jutukeel rikastab õpilaste kõnet.

See on suurepärane materjal sidusa kõneoskuse arendamiseks.

5. Muinasjutud arendavad nooremate koolilaste kujutlusvõimet ja äratavad loomingulisi huvisid.

Põhikoolis saavad õpilased programmi kohaselt alles praktiliselt tuttavaks muinasjutu kui folkloorižanri tunnustega. On kaks märkimisväärset iseärasused muinasjutud: ilukirjanduse olemasolu ja kompositsiooniline originaalsus(algus, kordused, lõpp). Muinasjutt kordab tavaliselt ühte põhiepisoodi. Samal ajal sisse viimane kord pärast korduvat episoodi toimub reeglina vastandlik sündmus ja sellele järgneb lõpp. Kordused tekivad kõige sagedamini seetõttu, et muinasjuttu ilmub aina rohkem uusi tegelasi. tegelased või tuuakse sisse uusi detaile. Igal muinasjutul on oma kompositsiooniline omadus. Seetõttu ei saa õpilased ainult kordamise teel järeldada, kas see on muinasjutt või mitte. Oluline on õpetada kooliõpilasi arvestama teose žanri äratundmisel selle tunnuste tervikuga.

Seega on lool järgmine žanri tunnused.

1. Muinasjutt on meelelahutuslik, ebatavaline, selgelt väljendatud ideega hea võidust kurja üle, elu üle surma, tõde valede üle. Kõik sündmused selles on lõppenud, ei ole muinasjutu süžeele iseloomulik.

2. Muinasjutu eesmärk: lahendatakse kasvatuslikke, arendavaid ja kasvatuslikke ülesandeid kasutades muinasjutu materjali.

3. Muinasjutt läheb tagasi reaalsusesse, mis sünnitas oma ajastu, peegeldab selle ajastu sündmusi, milles ta eksisteerib, kuid see ei ole reaalsete tegurite otsene ülekandmine muinasjutu süžeesse.

4. Muinasjutuline didaktism läbib kogu muinasjutu struktuuri, saavutades erilise efekti positiivse ja negatiivse terava kontrastiga. Muinasjuttudes triumfeerib alati moraalne ja sotsiaalne tõde.

5. Muinasjutt folkloori fenomenina säilitab alati kõik üldrahvalikud jooned: kollektiivsus, eksistentsi suulisus.

6. Iga jutuvestja pakub loost oma versiooni. Neil on sama idee, süžee ja nad kordavad ühiseid motiive. Muinasjutu elu on pidev loomeprotsess. Igal uuel ajastul toimub muinasjutu süžee osaline uuendamine.

7. Muinasjutu kõige olulisem tunnus on selle ülesehituse eriline vorm, eriline poeetika.

8. Mis puutub muinasjuttude kangelastesse, siis neist saavad mitte ainult müütilised tegelased, vaid ka ebasoodsas olukorras olevad inimesed: orvud, kerjused jne. Muinasjuttudest võib leida mütoloogilisi elemente.

Vaatame muinasjutu kallal töötamise õppetüki ülesehitust.

1. Organisatsioonimoment

2. Kodutööde kontrollimine

3. Sissejuhatav vestlus

B) Žanri omadused muinasjutud

4. Sõnavaratöö

A) muinasjutu keel (visuaalsed ja väljenduslikud vahendid)

B) selgitus ebaselged sõnad

5. Muinasjutu teksti esmane tajumine suhtumisega (jutuvestmine, fonokrestomaatia kasutamine)

6. Teksti esmase tajumise kontrollimine

7. Osade kaupa lugemine ja loetud teksti analüüsimine

8. Loetu jaoks plaani koostamine.

9. Ümberjutustamine

10. Lugemiseks valmistumine rollide kaupa.

11. Lugemine rollide kaupa

12. Käitumine erinevat tüüpi loomingulised tööd.

13. Üldine vestlus

14. Kodutöö

Muinasjutte analüüsides erinevat tüüpi mõningaid funktsioone võetakse arvesse. Peatume sellel teemal, võttes arvesse erinevat tüüpi muinasjuttude kallal töötamise metoodikat.

Vastavalt kirjandusteaduses väljakujunenud traditsioonile jagatakse muinasjutud kolme rühma: muinasjutte loomadest, maagiast ja igapäevaromaanidest.

2. Vaatleme erinevat tüüpi muinasjuttude uurimise metoodika iseärasusi.

2.1. Kõige tavalisem muinasjuttude tüüp, mis muutub varaseks lapsele teada, – muinasjutte loomadest. Selle peategelasteks on loomad ja linnud. Nad käituvad nagu inimesed: ehitavad maju, varustavad talveks, käivad üksteisel külas, räägivad.

Loomade muinasjutt sarnaneb olemuselt igapäevase muinasjutuga. Ta tõestab levinumaid tõdesid: peate alluma oma vanematele ja mitte rikkuma keelde. Muinasjutud õpetavad hindama intelligentsust füüsilise jõu asemel, hindama sõprust ja hukka mõistma reetmist. Seda tüüpi muinasjuttudes peituvad kõige elementaarsemad ja samal ajal kõige olulisemad ideed - intelligentsuse ja rumaluse, lahkuse ja ahnuse kohta - teadvuses ja määravad lapse käitumisnormid.

Loomade muinasjuttude süžee on väga lihtne. Nagu Yu.M. Sokolov õigesti märkis, kasutatakse kohtumiste tehnikat loomade muinasjuttude süžees väga laialdaselt. Ühelt poolt edastatakse kohtumiste kaudu mõningaid reaalseid elemente. Teisest küljest võimaldab see tehnika süžees kasutada mis tahes loomi, premeerides neid sobivate omaduste ja tegudega ning anda edasi fantastilist.

Loomadest rääkivate muinasjuttude analüüsi metoodika ei erine oluliselt realistlike lugude analüüsist.

Esiteks analüüsitakse muinasjuttu kui realistlikku lugu ja kõik on suunatud sellele, et õpilased tajuksid konkreetset sisu, kujutaksid õigesti ette süžee arengut, tegelaste käitumise motiive ja omavahelisi suhteid. Alles muinasjutu kallal töötamise viimases etapis seab õpetaja lapsed muinasjutu järelduse "ülekandmiseks" sarnastele elujuhtumitele. Sellest piisab täiesti, et ühest küljest jääb õpilastele mõeldud muinasjutt muinasjutuks, teisalt aga rikastuvad nad teadmistega teatud elunähtuste kohta.

Kõigest öeldust võib järeldada järgmist järeldus:

1. Muinasjuttude spetsiifika määrab ilukirjandus. See tekib vastandite – inimeste ja loomade maailma – kombineerimise tulemusena ühes ruumis, ühes sfääris (kukk ja kass elavad koos).

2. Loomadest rääkivates muinasjuttudes pole idealiseeritud kangelast. Kõigis muinasjuttudes on mõistus vastandlik füüsiline jõud. Kuid selle kvaliteedi kandjat pole ühest. Kodu- ja metsloomade muinasjuttudes läheb võit alati koduloomadele. Võidab mõistus, mitte jõud (hunt kardab kitse ja jäära).

3. Kõik muinasjutud loomadest ei ole õnneliku lõpuga, kuid muinasjutus pole ka traagilist kõla. See on omamoodi tõend põhiidee vasturääkivuse kaudu (rebane pettis vana mehe, sest ta on rumal).

4. Muinasjuttudel loomadest on potentsiaalne allegooriline võime nendes aimata kergesti inimese argiseid olukordi (rebane kostitab taldrikul pudruga).

5. Loomadest rääkivate muinasjuttude süžee pole keeruline. Kõige sagedamini töötavad nad välja kohtumise motiivi.

6. Muinasjutu lõpus võetakse alati kokku järeldus, mida väljendatakse kas vanasõna või üldsõnalise fraasiga ("mis ümber tuleb, see ka vastab")

7. Loomade muinasjuttudes kasutatakse jutustamise käigus traditsioonilisi muinasjutuvormeleid (“ja nüüd nad elavad, närivad leiba ja soola”).

2.2. Vaatame funktsioone igapäevane muinasjutt.

Konflikt igapäevastes muinasjuttudes laheneb igapäevases sfääris, seetõttu erinevalt muinasjuttudest ei hääldata nendes väljamõeldisi üleloomulik iseloom. Kangelase ja tema vaenlase teod igapäevases muinasjutus toimuvad samas ajas ja ruumis ning kuulajad tajuvad seda igapäevase reaalsusena. Ilukirjanduse määr suureneb sõltuvalt tavapäraste igapäevaste proportsioonide rikkumisest.

Igapäevases muinasjutus on süžee aluseks sotsiaalsed ja igapäevased motiivid. Need ei saa jääda muutumatuks.

Igapäevase muinasjutu kangelane on aktiivne tegelane, ta tegutseb ilma suurepäraste abilisteta. Igapäevane muinasjutt poetiseerib intelligentsust, osavust, julgust ja leidlikkust. Ta püüab vähendada imelist.

Argi- ja muinasjuttudel on samad ettekujutused headuse ja õigluse ideaalidest, konfliktide kokkupõrgetest ning neil on mitmeid ühiseid motiive, kuid igapäevamuinasjuttudel on eriline struktuur.

Igapäevaste muinasjuttude tegevus toimub tavalises keskkonnas. Loomakangelasi neil aga pole. Ja kui loomad satuvad sellisesse muinasjuttu, siis ainult nende tegelikul kujul, ilma inimese omadusi ja tunnuseid omamata. Sellistes juttudes on kangelasteks mees, sõdur, tööline, aga ka esemed, mis meid igapäevaelus ümbritsevad.

Igapäevaste muinasjuttude põhiteemad on: perekondlikud suhted või sotsiaalsed ja igapäevased suhted.

Elutingimusi igapäevastes muinasjuttudes on kujutatud üsna realistlikult, konflikte lahendatakse tõepäraselt. Hämmastav on selliste juttude juures see, et nad on täiesti olemas tõelised tegelased saada ebatavaline süžee teostus. Seega on igapäevasel jutul järgmine iseärasused:

1. Konflikt laheneb tänu kangelase enda tegevusele; muinasjutt teeb kangelasest oma saatuse peremehe.

2. Muinasjutuline ruum ja aeg igapäevases muinasjutus on kuulajale lähedased ning nendes on oluline osa empaatiahetkedel;

3. Ilukirjandus igapäevastes muinasjuttudes põhineb ebaloogilisusel. Kuni teatud hetkeni tajutakse muinasjuttu igapäevase, täiesti usutava loona. Alogism saavutatakse negatiivse iseloomu mis tahes omaduste hüperboolse kujutamisega: rumalus, ahnus.

4. Igapäevased muinasjutud võivad olla erineva kompositsiooniga: romaanilised ja seikluslikud - mitmeepisoodilised, koomilised ja satiirilised arendavad kõige sagedamini ühte episoodi.

2.3. Vaatame funktsioone maagiline muinasjutud

Muinasjutt- See kunstiteos selgelt väljendatud ettekujutusega inimese võidust kurjuse tumedate jõudude üle, idealiseeritud kangelasega, kes, olles vastu pidanud eelkatsed, saavutab maagilise vahendi abil selle, mida tahab: saab kuningriigi, pruudi või mõlemad korraga.

Võlujutte iseloomustavad kõikvõimalikud transformatsioonid. Iseloomulik teisendusmehhanism muinasjutupildid on hüperboliseerimine, erineva kujuga. See on aja jooksul toimuvate muutuste liialdus (näiteks lapskangelane kasvab ebatavaliselt kiiresti). Teine hüperboliseerimise vorm ruumis (tegelased liiguvad kiiresti); muinasjututegelasele omaste omadustega liialdamine (näiteks lendav vaip).

Muinasjutus on tegelased algusest lõpuni varustatud teatud vooruste või pahedega

Muinasjuttudes negatiivsed tegelased halvad ja kurjad, positiivsed on varustatud eriti väärtuslike vaimu-, tunde- ja iseloomuomaduste kompleksiga. Seda tüüpi muinasjuttudes esitatakse mõlemat tüüpi tegelasi vastandina. Muinasjutukangelased jäävad alati oma tegelastele truuks, ükskõik mis nendega ka ei juhtuks. Loomade funktsioonid – otsustaval hetkel tulevad nad kangelasele appi.

Muinasjuttudes kasutavad kangelased maagiliste jõududega objektide või elusolendite abi.

Muinasjutte eristab ilukirjanduse eripära. Neis on alati töös üleloomulikud jõud – vahel head, vahel kurjad. Nad teevad imesid: äratavad inimesi surnuist, muudavad inimese loomaks või linnuks. Siin ja hirmutavad koletised: Baba Yaga, Serpent Gorynych ja imelised märgid: lendav vaip, nähtamatu müts. Seetõttu on selliste juttude analüüsimisel spetsiifiline suuna selgitamine maagilised jõud(keda ja miks aidatakse, kuidas see muinasjutu kangelasi iseloomustab). Vastasel juhul viiakse loo analüüs läbi samamoodi nagu loo analüüs.

Täpsemad andmed muinasjutud:

1. Muinasjutu konflikt lahendatakse alati maagiliste jõudude, suurepäraste abiliste abil, kangelase suhtelise passiivsusega.

2. Muinasjutus kulgevad tegevused kahel aegruumi tasandil.

3. Muinasjuttudes on kahte tüüpi kangelasi.

Üks tüüp on " kullake", antud sünnist saati positiivseid omadusi. Teine tüüp on " paha mees" Loo lõpus saavad vaesed oma õigused, vaesed saavad rikkaks.

4. Muinasjutus asendatakse kirjeldus poeetiliste vormelitega. Valemi kohustuslik tunnus on kordamine paljudes muinasjuttudes. On algvormelid (ütlus), narratiiv ja lõpp (lõpp).

1. Töötage muinasjutu kallal nii, nagu oleks see realistlik lugu. Pole vaja vähendada laste huvi, selgitades neile, et "elus seda ei juhtu", et see on väljamõeldis. Lapsed ise ei usu Baba Yaga ja rääkivate kalade olemasolusse, kuid laste kujutlusvõimet iseloomustab ere nägemus muinasjutus näidatud maailmast, mis pakub neile rõõmu ja õpetab unistama.

2. Kasutage muinasjutte elementaarsete tunnuste ja hinnangute koostamiseks, kuna muinasjututegelased on tavaliselt mõne iseloomulikud tunnused, mis ilmnes nende tegevuses selgelt. Esitatakse järgmised küsimused: "Miks ei tahtnud õunapuu, pliit, jõgi alguses tüdrukut aidata, aga nüüd päästavad?" - küsime. Vastustes hinnatakse tüdruku käitumist ja tehakse järeldus viisakuse ja tagasihoidlikkuse tähtsusest

3. Ärge tõlkige muinasjutu moraali inimtegelaste ja suhete valdkonda. Muinasjutu didaktika on nii tugev ja ergas, et lapsed teevad ise omad järeldused: "Ivanushka ei kuulanud oma õde - temast sai väike kits: ta pidi olema kannatlik, säilitama oma iseloomu."

Kui lapsed jõuavad sarnastele järeldustele, siis on muinasjutu lugemine oma eesmärgi saavutanud.

4. Esmase tajumise tehnika valikul tuleb arvestada ka töö spetsiifikaga. Niisiis, rahvajutt nagu rahvalik žanr tuleks lastele rääkida, samas kui kirjanduslik autori muinasjutt tuleb raamatust lugeda.

Täpsemad andmed rahvajutt on see, et see loodi jutuvestmiseks. Nii loo kompositsioon kui ka keel on loodud selleks vapustav viisülekandeid. Seetõttu jutustatakse proosamuinasjutte ümber, ja võimalikult tekstilähedaselt.

Loo jutustamine viiakse läbi erinevad etapidõppetund. Mõnikord tuleb esialgne tutvus muinasjutuga läbi õpetaja ilmeka jutustamise. Kasulik on kasutada fonokrestomaatiat, kus muinasjutte antakse kunstilises esituses.

Muinasjuttu jutustavad lapsed ümber kava asendavate piltide abil. Omamoodi ümberjutustus on muinasjutu verbaalne illustratsioon (D. Mamin-Sibiryak. Vapper jänes"; M. Gorki. "Varblane") Vajalik on ka üksikasjalik ümberjutustus. Üksikasjalikuks ümberjutustamiseks valmistumise hea tehnika on jutu isiklikult lugemine.

Väikesed jutud Saate seda dramatiseerida, isiklikult välja mängida. Muinasjuttude dramatiseerimine klassivälises tunnis aitab väljendada muinasjututegelasi, arendab kõnet ja loovus lapsed.

5. Muinasjuttu kasutatakse ka õppetöös plaani koostamisel, kuna see on selgelt jagatud stseenideks - plaani osadeks ja pealkirjad on muinasjutu tekstist hõlpsasti leitavad. Juba teises klassis joonistavad lapsed meelsasti piltplaani.

6. Tavaliselt ei nõua muinasjutu lugemine loomadest mingit ettevalmistust. Kuid mõnikord on vaja vestluses meelde tuletada loomade moraali ja harjumusi, näidates pildil topist või pilti ja meenutades juba kuulsad muinasjutud nende kohta. Kui loetakse muinasjuttu lastele lähedasest loodusest, siis kasutatakse ekskursioonimaterjali, looduskalendrite sissekandeid ehk laste tähelepanekuid ja elukogemusi.

7. Seoses muinasjutu lugemisega on võimalik meisterdada nukke, kaunistusi nukuteater, loomade ja inimeste kujukesed varjuteatri jaoks (talgutundides).

8. Muinasjutu kompositsiooni tunnuste osas tuleks teha elementaarseid tähelepanekuid, kuna need tähelepanekud suurendavad laste teadlikkust muinasjutu tajumisest. Juba teises klassis puutuvad lapsed kokku kolmekordse kordamise muinasjututehnikaga ja märkavad, et see aitab muinasjuttu meelde jätta. IN III klass Loo kompositsiooni kallal on võimalik põhjalikumalt töötada.

Muinasjutuga töötades sama vormid ja tehnikad tekstiga töötamine, nagu looga töötades: valikuline lugemine, õpilaste küsimustele vastamine ja küsimuste esitamine, suuline ja graafiline joonistus, kava koostamine, kõik ümberjutustamise liigid, lisanduvad sellised tööd nagu muinasjutu koostamine analoogselt loetuga ja muinasjutu komponeerimine tagurpidi.

Loengu nr 10 “Muinasjutu kallal töötamise meetodid” testid ja ülesanded.

1. Nimetage muinasjutu žanritunnused (õigesti nimetatud tunnuse eest 1 punkt. Kokku 8 punkti).

11. Nimeta loomade muinasjutu (8 punkti), igapäevajutu (4 punkti), muinasjutu (5 punkti) tunnused.

Loeng nr 11.


Seotud teave.


Lapsele mõeldud muinasjutul on suur kasvatuslik ja tunnetuslik tähendus. See on paljude laste lemmikžanr. Pole juhus, et algklasside õppekavas sisalduvad erinevad muinasjutud.

Nii tutvuvad õpilased esimeses klassis muinasjuttudega loomadest, loevad olme- ja muinasjutte (“Rebane ja teder”; “Kaks pakast”; “Puder kirvest”).

Teises klassis lugesid lapsed rahvajutte (“Sivka-Burka”, “Õde Aljonuška ja vend Ivanuška”, “Ivan Tsarevitš ja hall hunt”; eeposed “Dobrõnja Nikititš”, “Dobrõnja ja madu”, “Siivka tervendamine”. Ilja Muromets”, “ Ilja Muromets ja röövel ööbik”), samuti V.F. kirjanduslikud muinasjutud. Odojevski (“Moroz Ivanovitš”), S.T. Aksakova (“Scarlet Flower”) jt.

1. Tavaliselt on enne muinasjutu lugemist lühike ettevalmistav vestlus(võite küsida, missuguseid muinasjutte on, milliseid olete lugenud; korraldage muinasjuttude näitus). Enne loomade muinasjuttude lugemist saate meelde tuletada loomade harjumusi ja näidata nende loomade illustratsiooni.

2. Tavaliselt loeb õpetaja muinasjuttu, kuid soovitav on see jutustada.

3. Töötage muinasjutu kallal nii, nagu oleks see realistlik lugu, selgitamata, et "elus seda ei juhtu", et see on väljamõeldis.

4. Muinasjuttu saab kasutada tunnuste ja hinnangute koostamiseks, kuna muinasjuttude tegelased on tavaliselt ühe või kahe iseloomuliku joone eksponendid, mis nende tegevuses selgelt avalduvad.

5. Ärge tõlkige muinasjutu moraali inimtegelaste ja suhete valdkonda. Muinasjutu didaktism on nii tugev ja ergas, et lapsed teevad ise omad järeldused: “Teendab konna õigesti - pole vaja kiidelda” (muinasjutt “Konn on rändur”). Kui lapsed jõuavad sarnastele järeldustele, siis võib eeldada, et muinasjutu lugemine on oma eesmärgi saavutanud.

6. Rahvajutu eripära seisneb selles, et see on loodud jutuvestmiseks. Seetõttu jutustatakse proosajutte ümber võimalikult tekstilähedaselt. Lugu peab olema ilmekas. Hea viis selleks valmistuda on muinasjutu isiklikult lugemine. Muinasjuttude dramatiseerimine klassivälistel tundidel aitab väljendada muinasjutu tegelast, arendab laste kõnet ja loovust.

7. Muinasjuttu kasutatakse ka õppetöös plaanide koostamisel, kuna see on selgelt jagatud stseenideks - plaani osadeks, pealkirjad on muinasjutu tekstist hõlpsasti leitavad.

I ja II klassi õpilased joonistavad meelsasti piltplaani.

8. Tavaliselt ei nõua loomadest rääkiva muinasjutu lugemine mingit ettevalmistust, kuid vahel tuleks vestluses meelde tuletada loomade moraali ja harjumusi.

Kui loed lastele lähedast loodusmuinasjuttu, siis kasutad ekskursioonimaterjali, looduskalendrite sissekandeid ehk vaatlusi ja kogemusi.

9. Seoses muinasjutu lugemisega on võimalik meisterdada nukke, nukuteatri dekoratsioone, loomade ja inimeste kujukesi varjuteatrisse.

10. Muinasjutu kompositsiooni tunnuste osas tuleks teha elementaarseid tähelepanekuid, kuna need tähelepanekud suurendavad laste teadlikkust muinasjutu tajumisest. Juba I ja II klassis puutuvad lapsed kokku kolmekordse kordamise muinasjutuliste võtetega ja märkavad, et see aitab muinasjuttu meelde jätta.

Muinasjuttude lugemisel kasutatakse järgmist tüüpi töid:

Ettevalmistus muinasjutu tajumiseks;

Muinasjutu lugemine;

vahetage loetu kohta arvamusi;

Muinasjutu osade kaupa lugemine ja nende analüüsimine;

Ettevalmistus jutuvestmiseks;

Üldine vestlus;

Kokkuvõte;

Kodutöö lastele.

Tehnika annab üldine suund töötavad muinasjuttudega sõltuvalt nende kuulumisest ühte või teise žanrisisesesse variatsiooni, kuid ei võta täielikult arvesse kvalitatiivset heterogeensust muinasjutu žanr, ei määra optimaalset oskuste hulka, mida algkooliõpilastel eri tüüpi muinasjuttude lugemisel arendada. Kuid just kirjanduslike aluste tundmine aitab õpetajal paremini mõista muinasjutu rolli, valida meetodeid ja võtteid, mis vastavad antud muinasjututüübile ning aitavad kaasa muinasjuttude analüüsimisel vajalike oskuste kujunemisele.

Oskused võimaldavad seada töös standardeid, mitmekesistada seda, et luua laste tajus soovitud emotsionaalne toon, häälestada neid tõsiasjale, et identseid muinasjutte pole olemas, et iga muinasjutt on omamoodi huvitav.

Nii räägivad igapäevased muinasjutud inimeste tegelastest ja loomade harjumustest. Igapäevaste muinasjuttude analüüsimisel ei tohiks võrrelda inimeste tegelasi. Sotsiaalsed muinasjutud näitavad inimeste elu, leina, puudust, vaesust ja õiguste puudumist. Neid uurides saab võrrelda, kuidas elasid inimesed enne revolutsiooni, kuidas nad elavad praegu, millised õigused nad said. Võrdlus sellega kaasaegne elu(autod, kraanad, lennukid jne). Loomade muinasjuttudes on olulisel kohal vaatlused, ekskursioonid, illustratsioonid, kino. Peate õppima kirjelduse kirjutamist (pidage meeles, millistes muinasjuttudes ja kuidas loomi näidatakse).

1. Ära ütle, et seda elus ei juhtu.

2. Esitage küsimus: miks? Mida see tähendab?

3. Muinasjutu moraali ei saa tõlkida inimsuhetesse.

4. Muinasjutu kõne on lihtne, ümberjutustus peaks olema tekstilähedane (naeru, mängu või kurbusega).

5. Ümberjutustamine illustratsioonide põhjal, pildiplaani järgi, sõnaplaani järgi, kuid kasutades kõne omadused muinasjutud (algus, kordused, lõpp).

6. Tähtis on lugeda nägusid, näidata papist nukke, nukulavastusi, varjuteater, salvestised.

7. Kirjutage tahvlile ümberjutustamisel sissejuhatuseks vajalikud erksad määratlused ja iseloomulikud väljendid.

8. Sõnasta probleem – milline on tegelane, tõesta seda oma arutluskäigu ja teksti sõnadega.

9. Muinasjutus on oluline intonatsioon ja väljenduse heledus.

Õpetamispraktikas toimub muinasjuttude lugemine sageli üheplaaniliselt, arvestamata selle žanri kirjanduslikku eripära, mistõttu lapsed ei õpi “muinasjutumaailma” sisu sügavust. , mitte selle metafoorilisust ega selles peituvat moraalset ja sotsiaalset tähendust, vaid ainult süžeed, mida nad sageli sõna otseses mõttes reaalsusega korreleerivad.

Peamine asi igas muinasjutus võib olla tähendusrikas nooremad koolilapsed juhul, kui õpetaja toetub muinasjuttude lugemist suunates nende kirjanduslikule eripärale ja arendab järjepidevalt vajalikke oskusi, mis on olulised. kirjanduslik arengõpilased.

Mida sisaldab muinasjutu "kirjanduslike aluste" mõiste? Rahvajutt, kirjanduslik, loob oma erilise “ haldjamaailm" See on mahukas, sisukas ja spetsiaalselt disainitud. Mõiste "maht" hõlmab märkide ja osade arvu, mõiste "vorm" hõlmab keerulist ja lihtsat, seotud ja mitteseotud folklooritraditsioon kompositsioon, narratiiv, poeetiline, dramaatiline.

Need märgid on olulised mitte ainult vaatenurgast kunstilised omadused, aga ka psühholoogilises ja pedagoogilises mõttes. Need aitavad paremini mõista ja kirjeldada "muinasjutumaailma".

“Imeline maailm” on objektiivne, praktiliselt piiramatu, tähenduslik maailm, mis on loodud materjali imelise korrastamise põhimõttega.

“Imelise maailmaga” muinasjuttu lugedes saate korraldada õpilastele iseseisva otsingu, mis viiakse läbi õpetaja juhendamisel.

Lugemise ja otsimise käigus peavad õpilased üldistama ja süvendama oma praktilist arusaama muinasjutust kui žanrist, “imelisest maailmast”, st arendama optimaalsel hulgal oskusi, näiteks:

1. Oskus näha muinasjutu konkreetset algust – heade kangelaste algust ja õnnelikku lõppu;

2. Oskus määrata vapustav koht ja toime kestus;

3. Oskus tekstiga töötades leida tegevuse arengus pöördepunkt, mis võimaldab jälgida tegelaste muutusi;

4. Oskus anda elementaarne hinnang tegelaste käitumisele;

5. Oskus leida ja nimetada maagilised esemed Ja maagilised olendid, määravad kindlaks nende koha ja rolli süžee kujunemisel, hea või kurja funktsiooni tegelaste suhtes.

Nende oskuste arendamiseks tuleb “imelise maailmaga” muinasjutu lugemine korraldada nii, et lapsed oleksid teose algusest lõpuni otsivas olekus, loeksid muinasjuttu lõigu kaupa, mõistaksid muinasjutu tegevust. ja tegelaste tegevused vastavalt süžee verstapostidele.

Enne muinasjutu lugemist suunake õpilased selle esmasele tajumisele, huvitage neid, siis kuulavad nad suure tähelepanu ja huviga.

Suur osa esialgsest tajust sõltub õpetajast. Kuskil peate muutma oma hääle intonatsiooni, näoilmeid ja tegema pausi.

Pärast muinasjuttudega tutvumist võite anda ülesandeks joonistada meeldejääv episood, et näha, mis köitis laste tähelepanu.

“Imelise maailma” eripäradega arvestamine aitab õpetajal arendada vajalikke oskusi ning mõjutada lapse emotsionaalset ja moraalset sfääri.

Vene metoodika traditsioonides ärge arutlege lastega muinasjutu allegoorilise tähenduse üle: "Las kõik muinasjutus räägib enda eest" (V.G. Belinsky). Lapsed korjavad ilma välise sekkumiseta ideoloogiline orientatsioon muinasjutud: hea võidab kurja.

Pärast esialgset tajumist näitavad õpilased, kuidas tegelastele meeldivad ja ei meeldi. Õpetaja ülesanne muinasjutte analüüsides on aidata lastel märgata selle žanri vormilisi jooni.

Kumulatiivses muinasjutus on see sündmuste või tegelaste kuhjamine, sündmuste ahela lülide seos, ühe sündmuse üksteise järel nöörimise viis, ahela ülesehitamine, stiilivalemite roll järjestikustes tegevustes. Muinasjutus on selleks ruumi spetsiifiline ülesehitus, kahe maailma olemasolu ja nendevaheline piir, peategelase kohustuslik selle piiriületus “sinna” ja “tagasi” ning kangelase taassünd aasta lõpus. muinasjutt. Novellis (igapäevases) muinasjutus on see järsk muutus vaatenurgas, millega seoses lugu jutustatakse.

Seetõttu on kumulatiivset muinasjuttu lugedes kasulik skemaatiliselt näidata tegelaste ahelat ja sündmuste seoseid, mis viisid muinasjutu lõppemiseni. Muinasjutu lugemisel andke lastele ülesanne joonistada skeem kangelase teekonnast teise maailma ja tagasi. Ja igapäevase muinasjutu kallal töötades on mugav kasutada ümberjutustust koos jutustaja näo muutumisega.

Allegooriline tähendus muinasjutud saavad lapsele avatuks, kui ta mõistab vormielementide funktsiooni ja suudab neid seostada tervikliku tekstitajuga, mitte ei tõlgenda muinasjutte oma igapäevastest hoiakutest lähtuvalt. Väga oluline on õpetada lastele muinasjutu süžeed selle jutustamisviisist eraldama, seetõttu keskendutakse analüüsimisel valemitele:

Algused: Kunagi ammu..., Teatud kuningriigis, kindlas olekus...;

Jätkumised: Kui kaua, kui lühike..., Varsti räägitakse muinasjuttu, aga mitte niipea tehakse tegu...;

Kontsa: Ja ma olin seal, jõin mett ja õlut, see voolas mu vuntsidest alla, aga suhu ei saanud... Siin on sulle muinasjutt, aga mulle klaas võid.

Muinasjutu sisu analüüsimise algoritmi saab esitada järgmiselt:

1. Muinasjutu teema (näiteks armastusest, loomadest jne). Süžee originaalsus või laenatus, mõju väliskeskkond loovuse jaoks.

2. Kangelaste ja kujundite analüüs. Eristatakse põhi- ja abistavaid. Kangelased liigitatakse headeks ja kurjadeks, kangelast abistavateks ja takistavateks, samuti nende ülesannete järgi. Need tegelased, keda muinasjutu autor ise läbi emotsionaalse värvingu, liialdamise jms esile tõstab, tuuakse esile ja võetakse eriti hoolikalt vaatluse alla. Samuti on vaja pöörata tähelepanu "piltide kadumisele" ja moonutustele. Üks peamisi ülesandeid selles etapis on määrata kindlaks kangelane, kellega autor end identifitseerib. Seda paljastavad isiklikud reaktsioonid kliendi jälgimise käigus ja ka selgitatakse juhtivad küsimused. Tuleb märkida, et positiivne kangelane ja see, kellega inimene end identifitseerib, ei lange alati kokku.

3. Loo käigus tekkivate raskuste analüüs, millesse peategelased satuvad. Neid saab jagada välisteks ja sisemisteks. Esimesed eeldavad eesmärgi saavutamise võimatust, see tähendab mitmesuguseid takistusi (suured jõed, tihedad metsad, koletised koobastes jne). Viimased tähistavad vahendite puudujääke, see tähendab vigu ja need on enamasti inimese ressursibaasi tunnused (argus, ahnus, viha, kangelaste füüsiline nõrkus jne).

4. Raskustega toimetuleku viisid. Meetodite analüüs peegeldab kangelaste tüüpilist repertuaari. See võib olla: mõrv, petmine, psühholoogiline manipuleerimine ja muud.

5. Individuaalsete eetiliste standardite kogum, mis määrab, millal olla vihane, solvunud, süüdi, õnnelik või õige.

Analüüsi käigus ei märgita mitte ainult loo põhiteksti. Aga ka kõik kõrvallaused, kommentaarid, loo jooksul tehtud naljad, naer, pikad pausid, tõrked.

Seega on muinasjutt suulise rahvakunsti žanr; ilukirjandus fantastiline, seiklus või igapäevane tegelane. Igal neist on tohutu hariduslik ja kognitiivne tähtsus. Õpetaja ülesanne on viia lapse teadvusse rahvatarkusi.

1.3 Muinasjutu kallal töötamise metoodika põhikoolis

Lapsele mõeldud muinasjutul on suur kasvatuslik ja tunnetuslik tähendus. See on paljude laste lemmikžanr. Pole juhus, et algklasside õppekavas sisalduvad erinevad muinasjutud.

Nii tutvuvad õpilased esimeses klassis muinasjuttudega loomadest, loevad olme- ja muinasjutte (“Rebane ja teder”; “Kaks pakast”; “Puder kirvest”).

Teises klassis lugesid lapsed rahvajutte (“Sivka-Burka”, “Õde Aljonuška ja vend Ivanuška”, “Ivan Tsarevitš ja hall hunt”; eeposed “Dobrõnja Nikititš”, “Dobrõnja ja madu”, “Siivka tervendamine”. Ilja Muromets”, “ Ilja Muromets ja röövel ööbik”), samuti V.F. kirjanduslikud muinasjutud. Odojevski (“Moroz Ivanovitš”), S.T. Aksakova (“Scarlet Flower”) jt.

1. Tavaliselt tehakse enne muinasjutu lugemist väike ettevalmistav vestlus (võite küsida, missuguseid muinasjutte on, milliseid olete lugenud; korraldage muinasjuttude näitus). Enne loomade muinasjuttude lugemist saate meelde tuletada loomade harjumusi ja näidata nende loomade illustratsiooni.

2. Tavaliselt loeb õpetaja muinasjuttu, kuid soovitav on see jutustada.

3. Töötage muinasjutu kallal nii, nagu oleks see realistlik lugu, selgitamata, et "elus seda ei juhtu", et see on väljamõeldis.

4. Muinasjuttu saab kasutada tunnuste ja hinnangute koostamiseks, kuna muinasjuttude tegelased on tavaliselt ühe või kahe iseloomuliku joone eksponendid, mis nende tegevuses selgelt avalduvad.

5. Ärge tõlkige muinasjutu moraali inimtegelaste ja suhete valdkonda. Muinasjutu didaktism on nii tugev ja ergas, et lapsed teevad ise omad järeldused: “Teendab konna õigesti - pole vaja kiidelda” (muinasjutt “Konn on rändur”). Kui lapsed jõuavad sarnastele järeldustele, siis võib eeldada, et muinasjutu lugemine on oma eesmärgi saavutanud.

6. Rahvajutu eripära seisneb selles, et see on loodud jutuvestmiseks. Seetõttu jutustatakse proosajutte ümber võimalikult tekstilähedaselt. Lugu peab olema ilmekas. Hea viis selleks valmistuda on muinasjutu isiklikult lugemine. Muinasjuttude dramatiseerimine klassivälistel tundidel aitab väljendada muinasjutu tegelast, arendab laste kõnet ja loovust.

7. Muinasjuttu kasutatakse ka õppetöös plaanide koostamisel, kuna see on selgelt jagatud stseenideks - plaani osadeks, pealkirjad on muinasjutu tekstist hõlpsasti leitavad.

I ja II klassi õpilased joonistavad meelsasti piltplaani.

8. Tavaliselt ei nõua loomadest rääkiva muinasjutu lugemine mingit ettevalmistust, kuid vahel tuleks vestluses meelde tuletada loomade moraali ja harjumusi.

Kui loed lastele lähedast loodusmuinasjuttu, siis kasutad ekskursioonimaterjali, looduskalendrite sissekandeid ehk vaatlusi ja kogemusi.

9. Seoses muinasjutu lugemisega on võimalik meisterdada nukke, nukuteatri dekoratsioone, loomade ja inimeste kujukesi varjuteatrisse.

10. Muinasjutu kompositsiooni tunnuste osas tuleks teha elementaarseid tähelepanekuid, kuna need tähelepanekud suurendavad laste teadlikkust muinasjutu tajumisest. Juba I ja II klassis puutuvad lapsed kokku kolmekordse kordamise muinasjutuliste võtetega ja märkavad, et see aitab muinasjuttu meelde jätta.

Muinasjuttude lugemisel kasutatakse järgmist tüüpi töid:

Ettevalmistus muinasjutu tajumiseks;

Muinasjutu lugemine;

vahetage loetu kohta arvamusi;

Muinasjutu osade kaupa lugemine ja nende analüüsimine;

Ettevalmistus jutuvestmiseks;

Üldine vestlus;

Kokkuvõte;

Kodutöö lastele.

Metoodika annab üldise suuna muinasjuttudega töötamiseks sõltuvalt nende kuulumisest ühte või teise žanrisisesesse variatsiooni, kuid ei võta täielikult arvesse muinasjutužanri kvalitatiivset heterogeensust ega määra optimaalset muinasjutukogust. oskused, mida on vaja arendada väiksematel koolilastel erinevat tüüpi muinasjuttude lugemisel. Kuid just kirjanduslike aluste tundmine aitab õpetajal paremini mõista muinasjutu rolli, valida meetodeid ja võtteid, mis vastavad antud muinasjututüübile ning aitavad kaasa muinasjuttude analüüsimisel vajalike oskuste kujunemisele.

Oskused võimaldavad seada töös standardeid, mitmekesistada seda, et luua laste tajus soovitud emotsionaalne toon, häälestada neid tõsiasjale, et identseid muinasjutte pole olemas, et iga muinasjutt on omamoodi huvitav.

Nii räägivad igapäevased muinasjutud inimeste tegelastest ja loomade harjumustest. Igapäevaste muinasjuttude analüüsimisel ei tohiks võrrelda inimeste tegelasi. Sotsiaalsed muinasjutud näitavad inimeste elu, leina, puudust, vaesust ja õiguste puudumist. Neid uurides saab võrrelda, kuidas elasid inimesed enne revolutsiooni, kuidas nad elavad praegu, millised õigused nad said. Siin on vajalik võrdlus tänapäeva eluga (autod, kraanad, lennukid jne). Loomade muinasjuttudes on olulisel kohal vaatlused, ekskursioonid, illustratsioonid, kino. Peate õppima kirjelduse kirjutamist (pidage meeles, millistes muinasjuttudes ja kuidas loomi näidatakse).

1. Ära ütle, et seda elus ei juhtu.

2. Esitage küsimus: miks? Mida see tähendab?

3. Muinasjutu moraali ei saa tõlkida inimsuhetesse.

4. Muinasjutu kõne on lihtne, ümberjutustus peaks olema tekstilähedane (naeru, mängu või kurbusega).

5. Ümberjutustamine illustratsioonide põhjal, piltplaani järgi, sõnaplaani järgi, kuid kasutades muinasjutu kõnetunnuseid (algus, kordused, lõpp).

6. Olulised on nägude lugemine, papist nukkude näitamine, nukuetendused, varjuteater ja salvestised.

7. Kirjutage tahvlile ümberjutustamisel sissejuhatuseks vajalikud erksad määratlused ja iseloomulikud väljendid.

8. Sõnasta probleem – milline on tegelane, tõesta seda oma arutluskäigu ja teksti sõnadega.

9. Muinasjutus on oluline intonatsioon ja väljenduse heledus.

Õpetamispraktikas toimub muinasjuttude lugemine sageli üheplaaniliselt, arvestamata selle žanri kirjanduslikku eripära, mistõttu lapsed ei õpi “muinasjutumaailma” sisu sügavust. , mitte selle metafoorilisust ega selles peituvat moraalset ja sotsiaalset tähendust, vaid ainult süžeed, mida nad sageli sõna otseses mõttes reaalsusega korreleerivad.

Igas muinasjutus peamist saavad nooremad koolilapsed mõista, kui õpetaja muinasjuttude lugemist suunates toetub nende kirjanduslikule eripärale ja arendab järjepidevalt vajalikke oskusi, mis on olulised õpilaste kirjandusliku arengu seisukohalt.

Mida sisaldab muinasjutu "kirjanduslike aluste" mõiste? Rahva- ja kirjandusmuinasjutud loovad oma erilise “muinasjutumaailma”. See on mahukas, sisukas ja spetsiaalselt disainitud. Mõiste “maht” hõlmab märkide ja osade arvu, mõiste “vorm” hõlmab keerulist ja lihtsat kompositsiooni, mis on seotud ja seosetu folklooritraditsiooniga, jutustav, poeetiline, dramaatiline.

Need tunnused on olulised mitte ainult kunstiliste tunnuste, vaid ka psühholoogilise ja pedagoogilise seisukohast. Need aitavad paremini mõista ja kirjeldada "muinasjutumaailma".

“Imeline maailm” on objektiivne, praktiliselt piiramatu, tähenduslik maailm, mis on loodud materjali imelise korrastamise põhimõttega.

“Imelise maailmaga” muinasjuttu lugedes saate korraldada õpilastele iseseisva otsingu, mis viiakse läbi õpetaja juhendamisel.

Lugemise ja otsimise käigus peavad õpilased üldistama ja süvendama oma praktilist arusaama muinasjutust kui žanrist, “imelisest maailmast”, st arendama optimaalsel hulgal oskusi, näiteks:

1. Oskus näha muinasjutu konkreetset algust – heade kangelaste algust ja õnnelikku lõppu;

2. Oskus määrata muinasjutulist tegevuskohta ja -aega;

3. Oskus tekstiga töötades leida tegevuse arengus pöördepunkt, mis võimaldab jälgida tegelaste muutusi;

4. Oskus anda elementaarne hinnang tegelaste käitumisele;

5. Oskus leida ja nimetada maagilisi objekte ja maagilisi olendeid, määrata nende koht ja roll süžee kujunemisel, hea või kurja funktsioon tegelaste suhtes.

Nende oskuste arendamiseks tuleb “imelise maailmaga” muinasjutu lugemine korraldada nii, et lapsed oleksid teose algusest lõpuni otsivas olekus, loeksid muinasjuttu lõigu kaupa, mõistaksid muinasjutu tegevust. ja tegelaste tegevused vastavalt süžee verstapostidele.

Enne muinasjutu lugemist suunake õpilased selle esmasele tajumisele, huvitage neid, siis kuulavad nad suure tähelepanu ja huviga.

Suur osa esialgsest tajust sõltub õpetajast. Kuskil peate muutma oma hääle intonatsiooni, näoilmeid ja tegema pausi.

Pärast muinasjuttudega tutvumist võite anda ülesandeks joonistada meeldejääv episood, et näha, mis köitis laste tähelepanu.

“Imelise maailma” eripäradega arvestamine aitab õpetajal arendada vajalikke oskusi ning mõjutada lapse emotsionaalset ja moraalset sfääri.

Vene metoodika traditsioonides ärge arutlege lastega muinasjutu allegoorilise tähenduse üle: "Las kõik muinasjutus räägib enda eest" (V.G. Belinsky). Lapsed mõistavad ilma välise sekkumiseta muinasjutu ideoloogilist suunitlust: hea võidab kurja.

Pärast esialgset tajumist näitavad õpilased, kuidas tegelastele meeldivad ja ei meeldi. Õpetaja ülesanne muinasjutte analüüsides on aidata lastel märgata selle žanri vormilisi jooni.

Kumulatiivses muinasjutus on see sündmuste või tegelaste kuhjamine, sündmuste ahela lülide seos, ühe sündmuse üksteise järel nöörimise viis, ahela ülesehitamine, stiilivalemite roll järjestikustes tegevustes. Muinasjutus on selleks ruumi spetsiifiline ülesehitus, kahe maailma olemasolu ja nendevaheline piir, peategelase kohustuslik selle piiriületus “sinna” ja “tagasi” ning kangelase taassünd aasta lõpus. muinasjutt. Novellis (igapäevases) muinasjutus on see järsk muutus vaatenurgas, millega seoses lugu jutustatakse.

Seetõttu on kumulatiivset muinasjuttu lugedes kasulik skemaatiliselt näidata tegelaste ahelat ja sündmuste seoseid, mis viisid muinasjutu lõppemiseni. Muinasjutu lugemisel andke lastele ülesanne joonistada skeem kangelase teekonnast teise maailma ja tagasi. Ja igapäevase muinasjutu kallal töötades on mugav kasutada ümberjutustust koos jutustaja näo muutumisega.

Muinasjuttude allegooriline tähendus avaldub lapsele, kui ta mõistab vormielementide funktsiooni ja suudab neid seostada teksti tervikliku tajuga, mitte ei tõlgenda muinasjutte oma igapäevastest hoiakutest lähtuvalt. Väga oluline on õpetada lastele muinasjutu süžeed selle jutustamisviisist eraldama, seetõttu keskendutakse analüüsimisel valemitele:

Algused: Kunagi ammu..., Teatud kuningriigis, kindlas olekus...;

Jätkumised: Kui kaua, kui lühike..., Varsti räägitakse muinasjuttu, aga mitte niipea tehakse tegu...;

Kontsa: Ja ma olin seal, jõin mett ja õlut, see voolas mu vuntsidest alla, aga suhu ei saanud... Siin on sulle muinasjutt, aga mulle klaas võid.

Muinasjutu sisu analüüsimise algoritmi saab esitada järgmiselt:

1. Muinasjutu teema (näiteks armastusest, loomadest jne). Märgitakse süžee originaalsust või laenatust ning väliskeskkonna mõju loovusele.

2. Kangelaste ja kujundite analüüs. Eristatakse põhi- ja abistavaid. Kangelased liigitatakse headeks ja kurjadeks, kangelast abistavateks ja takistavateks, samuti nende ülesannete järgi. Need tegelased, keda muinasjutu autor ise läbi emotsionaalse värvingu, liialdamise jms esile tõstab, tuuakse esile ja võetakse eriti hoolikalt vaatluse alla. Samuti on vaja pöörata tähelepanu "piltide kadumisele" ja moonutustele.
Üks peamisi ülesandeid selles etapis on määrata kindlaks kangelane, kellega autor end identifitseerib. Seda paljastavad isiklikud reaktsioonid kliendi vaatluse käigus ning selgitavad ka suunavad küsimused. Tuleb märkida, et positiivne kangelane ja see, kellega inimene end identifitseerib, ei lange alati kokku.

3. Loo käigus tekkivate raskuste analüüs, millesse peategelased satuvad. Neid saab jagada välisteks ja sisemisteks. Esimesed eeldavad eesmärgi saavutamise võimatust, see tähendab mitmesuguseid takistusi (tohutud jõed, tihedad metsad, koletised koobastes jne). Viimased tähistavad vahendite puudujääke, see tähendab vigu ja need on enamasti inimese ressursibaasi tunnused (argus, ahnus, viha, kangelaste füüsiline nõrkus jne).

4. Raskustega toimetuleku viisid. Meetodite analüüs peegeldab kangelaste tüüpilist repertuaari. See võib olla: mõrv, petmine, psühholoogiline manipuleerimine ja muud.

5. Individuaalsete eetiliste standardite kogum, mis määrab, millal olla vihane, solvunud, süüdi, õnnelik või õige.

Analüüsi käigus ei märgita mitte ainult loo põhiteksti. Aga ka kõik kõrvallaused, kommentaarid, loo jooksul tehtud naljad, naer, pikad pausid, tõrked.

Seega on muinasjutt suulise rahvakunsti žanr; fantastiline, seiklus või igapäevane väljamõeldis. Igal neist on tohutu hariduslik ja kognitiivne tähtsus. Õpetaja ülesanne on viia lapse teadvusse rahvatarkusi.