(!KEEL: Ettevalmistusrühma kõnearenduse tunni märkmed. „Tööriistad. GCD märkmed kognitiivse arengu kohta teemal: „Töövahendid Märkmed erinevate tööriistade ettevalmistusrühmas

Haridus: tugevdage "tööriistade" üldist kontseptsiooni,

kinnistada oskust liigitada tööriistu tüübi järgi: aiandus, muusikal, puusepatööd;

Korrigeerivad ja arendavad: õpetada moodustama uusi sõnu deminutiivsete ja suurendavate sufiksite abil, arendada sidusat kõnet, oskust vastata küsimustele täislausetega;

Aktiveerige laste sõnavara sõnadega teemal "Tööriistad", arendage peenmotoorikat, kombatavad aistingud.

Hariv: kasvatada vastutulelikkust, soovi teisi aidata, oskust koos mängida, omavahel läbi rääkida, reeglite järgi mängida.

Haridusvaldkondade lõimimine: tunnetus ja kunstitöö.

Eeltöö: kehalise kasvatuse tunni “Enne päkapiku...” teksti õppimine.

Varustus ja materjalid: konteiner liivaga, mänguriistad, päkapiku ja hiiglase nukud, väikesed mänguliivatööriistad, plastiliin, lauad, niisked salvrätikud.

1. Organisatsioonimoment.

Mäng "Pakkumise nimed".

Eesmärk: lastes üksteisesse sõbraliku suhtumise kujundamine, monoloogikõne aktiveerimine.

Lapsed ja õpetaja seisavad ringis. Õpetaja kutsub teretades last, kes tema kõrval seisab, hellitavalt nimepidi. Seejärel kutsub ta kõiki ringiliikmeid kordamööda hellitavalt tere ütlema.

2. Lastel õpitud materjali uurimine.

Vestlus teemal “Tööriistad”.

Eesmärk: kinnistada laste teadmisi tööriistadest, nende otstarbest, tüüpidest.

Tehnikad: vestlus, võistlustehnika.

Mis on tööriistad (need on esemed, mida inimene vajab tööks);

Mis tüüpi instrumente on olemas (muusika-, aia-, puusepatöö);

Nimetage igas liigirühmas võimalikult palju instrumente;

Mis juhtuks, kui tööriistu poleks?

Mäng "Neljas ratas".

Eesmärk: tugevdada oskust tööriistu liigitada tüübi järgi.

Materjal: mänguriistad.

Lapsel palutakse mitmete pillide hulgast välja jätta see pill, mis teistega kokku ei sobi, s.t. üleliigne muude tööriistade hulgas. Näiteks: labidas, viiul, motikas, reha. Lapsed tulevad laua taha, kus nad peavad valima lisapilli, selgitama, miks nad sellise valiku tegid.

3. Uute teadmiste avastamine.

Muinasjutumäng "Päkapikud ja hiiglased".

Eesmärk: arendada uute sõnade moodustamise oskust deminutiivsete ja augmentatiivsete sufiksite abil. Sõnade aktiveerimine kõnes teemadel: “Tööriistad”, “Inimene”.

Materjal: hiiglaslikud ja päkapikknukud, mänguriistad.

Õpetaja jutustab muinasjutu: Kaugel, kaugel ühel maal elasid hiiglased. Neil ei olnud käsi, vaid käed, mitte jalad, vaid noad, mitte silmad, vaid... (lapsed lõpetavad), mitte ninad, vaid..., mitte suud, vaid... Ja kummalgi polnud maja , aga tohutu, tohutu... Ja kõrvalmajas teises riigis elasid päkapikud. Neil ei olnud käed, vaid käed, mitte jalad, vaid ... (lapsed lõpetavad kõne), mitte ninad, vaid ..., mitte suud, vaid ... Ja neil polnud mitte maju, vaid ... Hiiglased kasutasid tööriistad tööks: õpetaja näitamine ja laste kutsumine (kirves, saag, haamer, kruvikeeraja). Kes nad olid? (Puusepad.) Ja nende tööriistu kutsutakse... Ja päkapikkudel olid tööks... (õpetaja näitab, lapsed loetlevad): mitte labidat, vaid..., mitte reha, vaid..., mitte motikas, aga...Kes need päkapikud olid? Mis on instrumentide nimed? Teised päkapikud ei kasutanud oma töös mitte toru, vaid..., mitte klaverit, vaid..., mitte viiulit, vaid..., mitte trummi, vaid..., mitte kitarri, vaid... Need päkapikud olid... Ja nende instrumente kutsutakse...

Mäng "Arva ära pill puudutusega".

Eesmärk: kinnistada instrumentide nimetusi, arendada kombatavaid aistinguid, sensoorset mälu.

Materjal: kott, mänguriistad.

Lapsel palutakse kotist puudutusega mänguriist leida ja ära arvata.

Madala liikuvusega mäng “Enne gnoomi...”.

Eesmärk: arendada jämedat ja peenmotoorikat, liigutuste koordinatsiooni, liigutuste ja kõne koordineerimise oskust.

Enne gnoomi, vennad, meie

Nii raske ligi pääseda! - käed põskedele, raputage pead.

Läheme autoga – keerame rooli enda ees.

Ja me tormame rongile, käed küünarnukkidest kõverdatud, liikudes edasi-tagasi.

Lendame lennukis – käed külgedele, nagu tiivad.

Vaatame maapinda ülalt – sõrmed "binoklid" silmadesse.

Laeval ookeanil - käte lainelised liigutused.

Purjetame koos vapra kapteniga. - "tervitame."

Siin paistab maa ette – peopesa laubale, vaatame edasi.

Sõbrad, oleme purjetanud Gnome'i! - plaksutame käsi.

Reisimäng “Päkapiku riik”.

Eesmärk: kinnistada instrumentide nimetusi, nende tüüpe, oskust moodustada deminutiivsete järelliite abil uusi sõnu, arendada peenmotoorikat, kompimisaistinguid, kasvatada soovi teisi aidata.

Materjalid: konteiner liivaga, väikesed mänguriistad, plastiliin.

Õpetaja kutsub lapsi minema Gnoomide riiki. Seal teevad lapsed oma instrumentide (labidas, reha, kõblas; klaver, viiul, trumm) abil kindlaks, millega päkapikud tegelevad ja kes nad on (aednikud, muusikud).

Seejärel juhib õpetaja, kui lapsed ei märganud, tähelepanu sellele, et klaveril on midagi puudu; kutsub lapsi üles seda parandama, samuti julgustab neid aias päkapikke aitama - peenraid üles kaevama ja kobestada. Lapsed kinnitavad jalad klaveri külge, töötavad aias ja siis “lähevad” tagasi lasteaeda.

4. Instrumentide modelleerimine projekti järgi.

Eesmärk: arendada peenmotoorikat, tehnilisi modelleerimisoskusi ja produktiivset kujutlusvõimet.

Õpetaja kutsub lapsi meisterdama tööriistu, mida päkapikkude maal pole, ja “saatma” need pakis tootmiseks näidistena.

Pealkiri: Abstraktne logopeediline seanss V vanem rühm kinnistada oskust liigitada tööriistu liikide järgi: aiandus, muusikal, puusepatööd. "Gnoomide riik".
Kandideerimine: Tunnimärkmed, ECD/logopeedi tunnid


Ametikoht: logopeed õpetaja
Töökoht: MBDOU " Lasteaed nr 140" Kuldkala»
Asukoht: Barnaul, Venemaa

Jelena Lupikina
"Tööriistad". GCD kokkuvõte ettevalmistavas rühmas

GCD kokkuvõte ettevalmistavas rühmas teemal "Tööriistad"

Kasutatud tehnoloogiad: Dybina O. In “Mis juhtus enne...”; Ushakova O. D. "Mõistatused, riimide loendamine, keeleväänamine"

Tunni eesmärk:

Laiendage laste arusaamist erinevat tüüpi tööriistad, nende kasutamise kohta inimeste poolt erinevad ametid.

Ülesanded:

Hariduslik

Õpetage lapsi lahendama mõistatusi, moodustama nimisõnadest omadussõnu, lõpetama sõnavara.

arenev

arendada laste mälu, loogiline mõtlemine, sidus kõne.

Hariduslik

Sisestada lastes lugupidavat suhtumist täiskasvanute töösse.

Tunni materjalid: Ettekanne teemal “Tööriistad” (autori,

D/i "Kellele mida vaja on?"

Tunni käik:

I. Korraldusmoment:

Poisid, täna räägime tööriistadest. Mis on tööriistad? (Tööriistad on esemed, mis aitavad inimest nende töös) - slaid 1;

II. Esimesed instrumendid ilmusid juba ammu. Neid kasutati ka primitiivsed inimesed. Algul oli see lihtsalt pulga külge seotud kivi.

Kumba sa arvad kaasaegne instrument kas ta näeb välja nagu? (see näeb välja nagu kirves). Õige. Selliste tööriistade abil ehitati maju, hankiti toitu, valmistati eluks vajalikke esemeid - liumägi 2;

Seejärel õpiti rauast tööriistu valmistama – slaid 3; Sepa eriala on nõutud ka tänapäeval.

IN kaasaegne maailm ilmusid elektritööriistad, mis tegid inimeste töö palju lihtsamaks - slaid 4;

III. Mäng "Arva ära mõistatused"

Kas soovite lahendada mõistatusi tööriistade kohta? (jah)

(õpetaja loeb mõistatuse, lapsed arvavad ära, mille järel ilmub slaidile pilt ja seejärel selgitab oma vastust)

1. Tal on palju hambaid, kuid ta ei söö midagi? (Saag) – 5. slaid

(millegi maha lõikamiseks on vaja saagi)

2. Paks lööb peenikest, peenike lööb midagi. (Haamer ja nael) – slaid 6

(Naela löömiseks on vaja haamrit)

3 Neil on raske töö, nad vajutavad kogu aeg midagi. (Vise) – slaid 7

(Turvastatud kruustangiga erinevaid detaile et neid oleks mugavam töödelda)

4. Ta hakkas propelleriga tantsima ja ta jäi lauas pöörlema ​​kinni! (Kruvi ja kruvikeeraja) – liug 8

(Kasutage kruvide pingutamiseks kruvikeerajat)

5. Peegeluisuväljakul

Ühel uisul.

Ta sõitis kord -

Ja kogu liuväli lagunes. (Klaasilõikur) – liug 9

(Klaasi lõikamiseks on vaja klaasilõikurit)

6. Väikese küüruga hobuse juures

Puidust küljed

Tema kabja alt

Valged laastud jooksevad

Puidust jõgi

Puidust paat

Ja see hõljub paadi kohal

Puidust suits. (Lennuk) – slaid 10

(Nad lõikavad lauad tasapinnaga nii, et need oleksid siledad)

7. Pigistame küünte oma küünistega, R-aeg ja ilma küünteta. (Tangid) – slaid 11

(Naelte laudadest välja tõmbamiseks on vaja tangid)

8. See kiviring

Tööriistad on teie parim sõber

Sädemed keerlevad teie kohal

Midagi teeb teravaks see, mis on tuhm. (Teritamine) – slaid 12

(Tööriistade teritamiseks on vaja teritajat)

IV. Kehalise kasvatuse minut

Tyusha Plush röstsai (kevad)

Naelutas konksu seina külge (rusikas koputab rusikale)

Koputage, jah, koputage

Koputage, jah, koputage

Vana küüs kõveras ootamatult (rusikas olevad käed painduvad ja painduvad lahti)

Küüs paindus nagu uss

Ja paks mees puhkeb toolilt! (kükita maha)

Ta nuusutas rõõmsalt nina,

Ta tõmbas püksid üles (tõuseb püsti)

Lugesin kokku mu tedretähnid

Silus lokid pea ülaosasse

Tyusha Plusha ei möirga (hüppab kahel jalal)

Isegi kui sul pole õnne!

V. Didaktiline mäng"Kellele mida tööks vaja on?"

Erinevate elukutsete esindajad kasutavad oma töös tööriistu.

Mängime mängu "Kellele mida vaja on?" Siin on pilte erinevate elukutsete inimestest. Nimeta piltidel olevate inimeste elukutsed ja sobita need piltidega nende töös vajalike vahenditega.

Pildi valikud:

Puusepp (höövel, peitel, saag, vasar);

Puusepp (kirves, saag, vasar);

torumees (mutrivõti, lõikemasin, rauasaag);

Automehaanik (raudsaag, mutrivõti, kruustang);

Aednik (trimmer, labidas, reha, kastekann);

Puuraidur (Mootorsaag, kirves);

Arst (süstal, pintsetid, termomeeter);

Juuksur (Käärid, föön, kamm, lõikemasin);

Glazier (Rulett, klaasilõikur);

Õmbleja (raud, nõelad, käärid, nööpnõelad);

Kingsepp (haamer, nuga, äss).

VI. Mäng "Lõpeta lause"

Näiteks:

Ehitajad vajavad ehitustööriistu;

Aednik vajab... (aiatööriistu);

Arst vajab... (meditsiiniinstrumendid);

Õmbleja vajab... (õmblustööriistu);

Puusepp vajab... (puutöötööriistad);

Kingsepal on neid vaja. (jalatsite tööriistad).

VII. Mäng "Mis on ekstra?"

Kirves, tangid, klaasilõikur, puur. Slaid 13 (Puur on elektriline tööriist ning kirves, tangid ja klaasilõikur on käsitsi)

Kruus, nõel ja niit, haamer, puur. Slaid 14 (nõel on õmblustööriist ning kruustang, vasar ja tasapind on ehitustööriistad)

Pintsetid, süstal, termomeeter, mõõdulint. Slaid 15 (Mõõdulint on ehitustööriist ning pintsetid, süstal ja termomeeter on meditsiinilised)

Awl, kastekann, spaatel, reha. Slaid 16 (Awl on kingsepatööriist ja kastekann, labidas, reha on aiatööriistad)

VIII. Õppetunni kokkuvõte.

Poisid, millest me oma tunnis rääkisime? (Tööriistade kohta)

Milliseid instrumente mäletate? (aiandus, puutöö jne)

Joonistage ja värvige tööriistu, mis teil on kodus, maal või mida teie vanemad tööl kasutavad.

Selleteemalised väljaanded:

Ettevalmistuskoolirühmade lastele mõeldud matemaatilise meelelahutuse kokkuvõte “Tic-tac-toe” Matemaatilise meelelahutuse “Tic-Tac-Toe” kokkuvõte ettevalmistuskooli rühmas Programmi sisu: säilita huvi.

Ühine hariduslik olukordõpetaja ettevalmistusrühma lastega Teema: “Tööriistad” Eesmärk: Luua tingimused konsolideerimiseks.

Vanemate ja ettevalmistusrühmade laste sportliku vaba aja kokkuvõte “Talvemängud ja lõbu”. Programmi sisu. Haridusala « Füüsiline areng» - parandada motoorseid oskusi pingevabas õhkkonnas.

Kokkuvõte spordipeost vee peal vanemate ja ettevalmistuskoolide rühmade lastele. Eesmärgid: 1. Tugevdada ujumisoskust krooli rinnal. 2. Arendage füüsilisi omadusi: kiirus, väledus. 3. Kasvatage sõbralikkust ja tundeid.

"Maailmas muusikariistad"

Sihtmärk:

Konsolideerimine, kujunemine ja areng muusikalisi võimeid lastele, võimaldades neil omandatud teadmisi rakendada erinevate lastepillimängus ja loomingulistes ettevõtmistes (vajalik pillimängu õppimiseks).

Ülesanded:

Hariduslik:

Kinnitada ja süstematiseerida teadmisi muusikariistade klassifikatsiooni kohta.

Rikastage oma sõnavara muusikaliste terminitega.

Arendada oskust heli järgi muusikainstrumente tuvastada; laulda järjekindlalt ja ilmekalt, andes lauldes edasi laulu iseloomu.

Arenguline:

Arendada muusikalist ja loovus läbi erinevat tüüpi muusikaline tegevus.

Hariduslik:

Arendada suhtlemisoskust, huvi muusikainstrumentide vastu ja soovi neid mängida.

Integreerimine:

Füüsiline kultuur.

Sotsialiseerumine.

Ilukirjanduse lugemine.

Suhtlemine.

Varustus:

Multimeedia installatsioon slaidide vaatamiseks.

Muusikariistad: trumm, kõristi, lusikad, tamburiin, marakraanid, kelluke; omatehtud tööriistad (saapad - jalutajad).

Visuaalne abivahend: lauad - majad muusikariistu kujutavate piltide paigutamiseks.

Tunni edenemine.

Lapsed sisenevad muusikatuppa.

Muusikaline juht (tervitus) Tere poisid!

Lapsed annavad tervituse tagasi. (soojenduslaul “Ärkasime varahommikul.”)

Muusikaline juht: Poisid, täna me läheme ebatavaline riik. Sellist riiki pole ühelgi geograafilised kaardid, kuid see on olemas seal, kus nad armastavad muusikat. See on muusikariistade maa. Ja me läheme sellele maale kõndimissaabastes. Pange need kiiresti selga.

Lapsed panevad jalga “käimissaapad”.

Muusikaline juht:
Noh, kas olete valmis teele asuma? Lähme!

Kõnnime ühes sammus,

Jõuline marss aitab meid!

Kõlab muusika “märss”. F. Nadenenko (I osa marss)

Siin me jookseme oma varvastel.

Kõlab muusika “märss”. F. Nadenenko (II tundi jooksmist)

Muusikaline juht: Poisid, siin me oleme. Vaadake, kui ilus on meie muusikariistade riik. Kui palju on erinevaid muusikainstrumente (loetleme need). Need on kõik nii erinevad, kuid neid saab siiski ühendada nelja põhirühma.
Need on trummid, tuuled, keelpillid, klahvpillid.

Muusikaline juht: Muusikariistad valmistusid teiega kohtuma, kuid nad olid nii elevil ja segaduses, et kõik läksid segadusse. Nüüd peame sina ja mina aitama neil oma maja leida. Kas aitame?

Lapsed: Jah!

Õpetaja näitab lastele maju.

Kõigil maa peal on kodu.

Selles on hea ja lõbus ja hubane.

Koeral on kennel, rebasel on auk,

Öökullil on lohk, robinal on pesa.

No nendes majades elavad muusikariistad.

Esimesed, keda aitame, on löökpillid, sest need ilmusid Maa peale esimestena ning on kõige lihtsamad ja tagasihoidlikumad.
Mäng aitab meil need paika panna " Muusikaline oletus».

Mäng "Muusikaline arvamine"

Õpetaja küsib lastelt mõistatusi muusikariistade kohta.

Kes orkestrist sind aitab,

Ta suudab koputada keerulisele rütmile.

Igasugune rütm, erinevatest riikidest.

No muidugi ,……………….(trumm)

Laps, kes on mõistatuse ära arvanud, kinnitab maja laua lahtrisse trummi pildi.

Muusikaline juht: Iidsetel aegadel valmistati trumm jahipidamisel saadud loomade nahkadest ja nii oligi oluline inimeste elus. Nad kasutasid seda näiteks telefonina, et edastada infot pikkade vahemaade taha või hoiatada ohu eest väga kaugel elanud naabreid.

Puitlaastud,

Koputa veidi.

Nendega saate kapsasuppi libistada,

Või võite mängida "Daami".(Puust lusikad)

Pildiga kaart puidust lusikad lapsed asetavad lauakambrisse.

Peopesa koputab sellele,

Raputab vabalt.

Ja heliseb ja müristab.

See ei tee talle üldse haiget.(tamburiin)

Lapsed panevad laualahtrisse tamburiini pildiga kaardi.

Võtke mind oma peopesadesse.

Raputage mind oma käega.

Puidust, vallatu.(Põrk)

Põrkeratta pildiga kaart asetatakse tabeli lahtrisse.

Muusikaline juht: Kõrist ei laulnud ainult tamburiini ja lusikatega kaasa rahvapühad, vaid kaitses ka aeda kahjurite eest. See särises kõvasti tuule käes ja peletas varesed ja vankerid minema.

Võtke see peopessa

Kostab helisignaal.

Ting-ding-ding, dong-dong-dong,

Kelle oma see helin on? (Kell)

Lauale asetatakse kellukese pildiga kaart.

Ta näeb välja nagu kõrist

Ainult et see pole mänguasi!..(Maraca)

Tabeli lahtrisse asetatakse marakraani pildiga kaart.

Muusikaline juht: Poisid, meie löökpillid pole mitte ainult naljakad muusikud, vaid ka osavad jutuvestjad. Räägime neile koos vene keelt rahvajutt"Naeris".

Lapsed kasutavad löökpille muinasjutu “Naeris” häälestamiseks.

Muinasjutt "Naeris".

“Jutuvestja” (õpetaja või laps) jutustab muinasjuttu ja lapsed dramatiseerivad seda.

Vanaisa (kõnnib raskelt, lonkab) - trumm, aeglane tempo, pausidega rütmiline muster.

Vanaema (kõnnib kiiresti ja hakib) - ragiseb, rütmiline muster on rahulikum, mõõduka tempoga.

Lapselaps (jopping) – tamburiin, rütmimuster koosneb kaheksandikest ja veeranditest, kiire tempo.

Viga (jookseb ja haugub valjult) - lusikad.

Kass (võtab oma aja ja nurrub) – marakratid, kaheksandikate nootidega rütmimuster, kiire tempo.

Hiir (kiirustab ja vaatab ringi) - kelluke, kaheksanda kestusega rütmimuster.

Muusikaline juht: nagu see huvitav muinasjutt Me rääkisime teile koos tööriistadega.
Muusikaline juht:
Ütle mulle, mis muusikainstrument inimesel on? (lapsed vastavad) Just – see on meie hääl

Ja ma soovitan teil oma instrumendist helisid välja võtta, see tähendab, mida me nüüd teeme? (lapsed vastavad)

Õige! me laulame. Meenutagem laulu "Sõprade laul"
V. Gerchik.
(
Vera Petrovna GERCHIK

Vene helilooja. Lastelaulude autor. Teosed: lasteooper – Metsaimed (1967); sümfoonia orkestrile (1937); 3 klaverisonaati (1937, 1943, 1946); 2 lastepala klaverile (1953); viiulile ja klaverile – Fantaasia veneteemadel (1944); romansside tsükkel häälele viiuli ja tšello saatel (sõnadega , , 1943), romansse, laulukoorile klaveriga, lastelaule ja laulukoore; muusikalised jutud ja mängud, töötlemine rahvalaulud. Lastelaulude kogud (1964, 1965, 1970, 1971), samuti kogumik – Laulud ja romansid (1972).

Esitatakse lugu: “Sõprade laul” V. Gerchik.

Muusikaline juht.
Poisid, kui paljud teist teavad, kes on solist (vastavad lapsed). Ja sina ja mina laulsime kõik koos – seda nimetatakse kooriks.
Tulemus: Mida uut me õppisime muusikatund? Millisesse 4 rühma muusikariistad jagunevad? Milliseid löökpille sa tead?

Meie õppetund on lõppenud. Hüvasti lapsed.

Kokkuvõte otsesest õppetegevusest “Muusika”
"Mäekuninga koopas"
(ettevalmistusrühma lastele)

Kognitiivsed ülesanded:

— jätkab E. Griegi loomingu tutvustamist (“Koopas mäekuningas", "Hommik");

- kinnistada laste teadmisi sümfooniaorkestrist, pillirühmadest ja nende koosseisust;

Kinnitage teadmisi heliloojate M.P. Mussorgski ja P.I. Tšaikovski, teoste tsüklid “Pildid näitusel” ja “ Laste album»;

- kinnistada laste teadmisi balletist, vaadates katkendeid filmidest "Luikede järv", "Uinuv kaunitar", "Pähklipureja" P.I. Tšaikovski;

— kinnistada laste teadmisi rahvakunstist ja käsitööst ning maalimisest;

- tugevdada joonistamisoskust akvarellvärvid. Arendage kompositsioonitaju, kujutlusvõimet, fantaasiat;

Tugevdage oma oskusi muusikariistade mängimisel. arendada rütmitunnet;

— julgustada lapsi tegema õigeid kollektiivseid otsuseid, kasvatama kollektivismitunnet ja vastastikust abi. Arendage emotsionaalset sfääri.

Metoodiline tugi:

— tehnilised vahendid: projektor, magnetofon;

— saali kaunistus: koopakaunistused, rind, 6 lukku;

— HT varustus: paber, pintslid, akvarellid, veepurgid, pintslihoidjad, salvrätikud.

— muusikariistad: ksülofon, rumbad, kellad, puutevõimlemise pulgad;

— kunstiteosed: Vasnetsovi “Baba Yaga”, pesitsevad nukud, Serebrjakovi “Tüdruk nukuga”, “Nisupõld. Lark" Van Gogh, Dymkovo mänguasjad, "Maslenitsa" Kustodiev, Gzhel "Onn kanajalgadel", sketš Hartmann " Teatri kostüümid", "Värav Kiievisse", puidunikerdus "Gnome";

- Tšaikovski, Mussorgski, Saint-Saënsi, Rahmaninovi, Prokofjevi muusikateosed.

Saatejuht: Poisid, täna kutsun teid jalutuskäigule, mida Norra helilooja Edvard Grieg aitab mul juhtida. Kuulame muusikat ja mõistame, kus me oleme.

Mängitakse Griegi teost "Mäekuninga koopas". Lapsed tunnevad ta ära.

K: Sina ja mina sattusime tõesti mäekuninga koopasse. Ja ta sulges väljapääsu koopast. Sina ja mina ei saa õue minna. Mäekuningas tahab, et me tema ülesanded täidaksime ja siis avanevad uste lukud. Loendage, kui palju neid on. Täpselt nii – 6. Mäekuningas tahab meile anda 6 ülesannet. Me ei tohi eksida, sest iga veaga ilmub välja ämblik – koopa elanik, selle aarete hoidja. Ja kui neid on rohkem kui 3, ei saa me võlukirstu sisse vaadata. Kas olete valmis? Siis edasi!

Ülesanne nr 1. Peame rääkima sümfooniaorkestrist.

Lapsed: sümfooniaorkestrit juhatab dirigent. Seal on palju muusikuid, kes mängivad erinevaid pille. Tööriistad on jagatud rühmadesse. Keelpillirühm: viiul, vioola, tšello, kontrabass. Puupuhkpillirühma kuuluvad: flööt, klarnet, fagott, oboe. Vaskpuhkpilli sektsiooni kuuluvad trompet, tuuba, tromboon ja metsasarv.

Ved: Vaata nüüd pilti ja ütle, milline tööriist on lisa (klassifikatsioonimäng). Hästi tehtud, saime esimese ülesande valmis ja esimene lukk avanes. Vaata, mäekuningal on ka tööriistad. Proovime ta tuju tõsta, äkki ta laseb meil lahti?

Muusikariistade mängimine. D. Šostakovitši “Valsi nali”.

Ülesanne nr 2. Peate meeles pidama kuuldud teost, selle autorit ja pilli, mis soolopartiid mängib.

Laste vastused:

  1. Saint-Saëns K., “Surev luik” – tšello
  2. Tšaikovski P.I., “Odette’i teema alates Luikede järv"- oboe
  3. Prokofjev S., “Rüütlite tants” - vioola
  4. Sheridan “Polka – vanaisa” – tuba
  5. Prokofjev S. “Peeter ja hunt – vanaisa” – fagott
  6. Prokofjev S. “Peeter ja hunt – Petja” - viiulid
  7. Rimski-Korsakov “Kimalase lend” – klarnet
  8. Rahmaninov “Itaalia polka” – flööt
  9. Saint-Saens "Elevant" - kontrabass

Ved: Avasime teise luku. Vaadake neid portreid. Kas tunnete need heliloojad ära? Õige. Need on Modest Mussorgski ja Pjotr ​​Tšaikovski. Meenutagem nende kirjutatud teoste tsükleid. Modest Mussorgski oli sõber Hartmanni kunstnikuga. Ja ühel päeval tuli ta oma näitusele. Ta eksles maalide, joonistuste, visandite ja erinevate eksponaatide vahel, vaatas neid ja tuli siis koju ja kirjutas mitu näidendit, mida nimetas “Pildid näitusel”. Teda tabas puust nikerdatud kell, mis oli tehtud onni kujul kanajalgadele, ja pähklipuru kurja päkapiku kujuline. Kanakostüümi visandid, Kiievi linna värav ja palju muud. Ta ühendas kõik kirjutatud teosed ühe meloodiaga, mille ta nimetas “Kõnniks”. Kui kõiki neid töid kuulata, võib ette kujutada, et näitusekülastaja kõnnib ühelt eksponaadilt teisele. Tsüklisse kuulusid ka teosed “Limoges’i turg”, “Kaks juuti” jt.

Kuid Pjotr ​​Iljitš Tšaikovski kirjutas oma lastealbumi oma vennapoja jaoks. Ta oli ebatavaline poiss. Ta ei näinud hästi. Ei saanud teiste lastega mängida. Ta ei näinud teisi lapsi hobuste selga hüppamas ja puusõduritega laual mängimas. Ja Pjotr ​​Iljitš kirjutas lastenäidendeid ja andis kõike seda edasi muusika, selle karakteri kaudu. “Lastealbumis” on sellised teosed nagu “Hobuste mäng”, “Nukutõbi”, “Lark”, “Märt puust sõdurid"ja teised.

Ülesanne nr 3. Mäekuningas kutsub meid lahendama ristsõna. Peate tema ülesannete sõnad õigesti nimetama.

  1. Millise linnu nimi esineb Tšaikovski teostes? (lõoke)
  2. Mida esitasid Mussorgski "koorumata tibud"? (ballett)
  3. Millist elavat kohta Limoges'is kirjeldas Mussorgski? (turg)
  4. Kes oli Mussorgski sõber? (kunstnik)
  5. Kes oli Tšaikovski loomingus haige? (nukk)
  6. Mida Mussorgski Baba Yaga maja kujulisel näitusel nägi? (vaata)
  7. Kuidas nimetatakse lõpetamata joonistust? (visand)

Ved: Tegelesime veel ühe lossiga.

Ülesanne nr 4. Mäekuningas soovib, et me arvaksime ära nende heliloojate 10 meloodiat ning sobitaksime need kunsti- ja maaliteostega. Kuulake hoolega.

Ved: Poisid, õpetame mäekuningat mängima rütmimäng söögipulkadega.

Mängitakse kompimismängu “Lõbusad pulgad” T.E. Tjutjunnikova.

Ülesanne nr 5. Ja nüüd, poisid, kuulete erinevate muusikažanrite teoseid ja peate näitama vastust. Kui kuuled marssi, siis marsid mööda saali, kui on tants, siis liigud vastavalt muusika olemusele, kui on laul, siis istud maha ja kuulad rahulikult. Kui kahtlete, ärge tehke tarbetuid liigutusi, vaid lihtsalt seiske ja kuulake (helib žanrimuusika, lapsed sooritavad liigutusi). Vaata, avanes veel üks lukk.

Ülesanne nr 6. Ja nüüd näete katkendeid P.I. ballettidest. Tšaikovski. Peate õppima balletti ja nimetama tantsiva kangelase.

Ved: Poisid, oleme kõik ülesanded täitnud. Lukud on lahti. Kuid mäekuningale meeldisime me nii väga, et ta palub meil mälestuseks jätta joonistused. Nüüd kuulete muusikat, mäletate ja joonistate, mida muusika ütleb.

Lapsed joonistavad katkendit balletist Luikede järv.

Ved: vaata, uks koopast on lahti ja sina ja mina saame minna õue, kus päike hakkab tõusma. Meid tervitab taas Edvard Griegi muusika “Hommik”. Aitäh sõbraliku olemise, nõu andmise ja õigete vastuste eest. (Õpetaja teeb kokkuvõtte)

Kui lapsed pole üle kolme vea teinud, avavad nad laeka, kus ootavad ees üllatused.

Pealkiri: GCD kokkuvõte ettevalmistavas rühmas muusikaline areng"Mäekuninga koopas"

Ametinimetus: muusikaline juht esiteks kvalifikatsioonikategooria
Töökoht: MKDOU – d/s nr 473 kombineeritud tüüp
Asukoht: Novosibirsk

GCD ettevalmistusrühmas

"Teekond muusikariistade maailma"

(kasutades slaidiesitlust)

Sihtmärk: Rikastage laste ettekujutust muusika ilust.

Ülesanded:

1. Hariduslik

  1. Süvendada laste arusaamist orkestri ja muusikariistade tekkeloost, muusika ja looduse suhetest;
  2. Luua tingimused laste emotsionaalseks ja psühholoogiliseks vabanemiseks tundides;
  3. Muusikariistade nimede fikseerimine.

2. Arendav

  1. Laste muusikaliste võimete arendamine muusika kuulamise, laulmise, muusikariistade mängimise protsessis;
  2. Kujundliku ja assotsiatiivse mõtlemise, loova kujutlusvõime arendamine;
  3. Tämbrikuulmise, rütmitaju peensuse ja tundlikkuse arendamine.

3. Hariduslik

  1. Lastes protsessist rõõmu- ja rahulolutunde kasvatamine, vestlused muusikariistadest,
  2. Lastes emotsionaalse ja väärtuspõhise suhtumise kasvatamine muusikasse, kuulamis- ja esinemiskultuuri.

Varustus: arvuti, ekraan, multimeediaprojektor, laste muusikariistad, helisalvestistega magnetofon, nupp-akordion.

Tunni käik:

Valsi ajal jooksevad lapsed saali ja tervitavad muusikajuhti lauluga.

Muusikajuht Tere pärastlõunast Mul on väga hea meel teid täna näha, olete kohal hea tuju, rõõmsameelne ja rõõmsameelne. Enne õppetunni alustamist loen suurepärase muusiku ja helilooja D.B. imelisi sõnu. Kabalevski.

"Muusika ei paku meile ainult naudingut.

Ta õpetab palju. Ta, nagu raamat, muudab meid paremaks, targemaks, lahkemaks."

1 Tunni slaidi teema

Meie tunni teema on “Teekond muusikariistade maailma”.

Kas teadsite, et sõnal "orkester" on pikk päritolu? Vanasti nimetati seda Vana-Kreeka teatris lavaesist ala. Orkester suudab paljastada peaaegu kõike, mida värvikas inimkõne suudab edasi anda. Ta oskab nutta ja naerda, äikest jäljendada ja õrnalt nagu lind säutsuda. Ja kõik sellepärast, et orkester sisaldab erinevate instrumentide hääli. (teose kuulamine)

2 Slaidiskeem muusikariistadest orkestris.

Siin on ülevaade sellest, kuidas sümfooniaorkester laval välja näeb.

Siin on nii palju tööriistu!

muusikariistad,

Ma ütlen teile – ainulaadne.

Neid on tohutult palju

Õpipoisiõpe on põnev.

Vaadake lähemalt ja näete, et orkestris on pillid jaotatud ranges järjekorras. Ees asuvad vioolad, viiulid ja tšellod ning veidi eemal kontrabassid. Kohe tšellode taga on puupuhkpillide perekond – flöödid, klarnetid, oboed, fagottid. Nendest paremal on nende vaskpillidest nõod - trompetid, metsasarved, tromboonid ja tuubid. Nende taga on trummid ja palju muid pille. Orkester on organiseeritud riik, tal on oma seadused ja tal on isegi president – ​​orkestri juht. Poisid, öelge mulle, kuidas seda nimetatakse? (Vastused)

Dirigent teab, kuidas pillid mängima panna nii, nagu tahab, kuigi ta ei ütle ainsatki sõna. Ta kasutab ainult pulka. Ta võtab selle üles, koputab kergelt noodipulti – noodipulti – ja orkestris valitseb surmvaikus. Ta lehvitab seda ja kõik instrumendid mängivad harmooniliselt, harmooniliselt ja sõbralikult. Kuulame, kuidas kõlab sümfooniaorkester. .

Poisid, kas te arvate, et sümfooniaorkestris on palju instrumente? ( Laste vastused)

Jah, selles orkestris on palju pille. Kõik need on jagatud mitmeks rühmaks.
Slaid 3.

Poognad stringid(Mängi vibuga)
Vaskpillirühm (
Mängi õhuga)
Löögirühm (
Helid tekitatakse löökide abil)

Ja esimene rühm, kellega kohtume, on keelpillirühm

Slaid 4

Poisid, miks seda nii kutsutakse? ( Laste vastused)

Keeltest on kõige elegantsem kaunis viiul. Meislitud pead kaunistavad lokkis lokid. Tema vöökoht on selline, et isegi baleriin ei suuda temaga võistelda. Viiul on valmistatud puidust ja seda mängitakse poognaga. Viiuli kõla on väga ilus, kõrge, meloodiline. Viiulit mängivat muusikut nimetatakse viiuldajaks. Meloodiliste ja ilus hääl Viiulit nimetatakse "muusika kuningannaks". Iidsetel aegadel märkas inimene, et jahivibu pingul olev nöör võib meeldivalt kõlada. Tasapisi hakati valmistama ühe, kahe või enama keelega muusikainstrumente. Nad olid meie viiuli esivanemad. Töötasime kõvasti viiuli tegijad, enne kui viiulist sai esimene laulja orkestris; nad valisid spetsiaalseid puiduliike ja proovisid venitada erinevaid nööre. Nüüd näeb viiul välja selline: sellel on neli keelt, mis on venitatud puidust korpusele. Helid tekivad keele kokkupuutel poognaga. Aga selleks, et viiul laulma panna, pead olema hea muusik. Kuulame tema häält ja leiame sõnad, mis sobivad tema tämbriga.

Viiulit kuulates

Poisid, perekonnas keelpillid Vähe sellest, et viiul elab, tal on palju sugulasi. Meie ees on alt. See on väga sarnane viiuliga, kuid suurem. Sellel on sügavam heli. Sellepärast nimetatakse seda " nõbu» viiulid.

Poisid, palun vaadake slaidi. Tõenäoliselt mõtlesite seda teie ees suured viiulid. Jah, teil on õigus, need on ka "muusikakuninganna" sugulased, kuid nad on temaga sarnased ainult välimuselt, vormilt. Aga millised erinevad tämbrid neil on. Siin on tšello. Sellel on väga eriline kõlatämber ja oma iseloom. Kui muusikas on vaja väljendada leina, kurbust, kurbust, meeleheidet, pole tšellol võrdset, ta annab neid tundeid nii sügavalt edasi.

Viiuliperekonda täiendab teine ​​esindaja - kontrabass. Ta on ainuke, kellel on väga paks ja tihe hääl. Kuulame selle ilusat tämbrit.

Kontrabassi kuulamine.

Nii kohtusime nelja sugulasega viiuliperest. Kuidas neid nimetatakse?
Lapsed: viiul, vioola, tšello ja kontrabass.

Slaid 4

Poisid, nüüd ootame kohtumist puhkpilliorkestriga. See on jagatud puidust ja vasest puhkpillid.

Niisiis, meie ees on puupuhkpillid. Esimest pilli nimetatakse flöödiks. Flöödil on kõrge ja kergelt vilistav hääl, mis on kohe äratuntav. Flöödi kaugeks esivanemaks oli pilliroog. Flööt on valmistatud peamiselt puidust. Siit tuleb heli. See õhk puhutakse küljel asuvatesse aukudesse. Sellepärast kutsuvad nad puupuhkpilli ja muusikut, kes mängib flööti, nimetatakse flöödiks. Nüüd kuulame, kuidas flööt kõlab.

Kuulmine

Puhkpilliperekonnas on ka palju sugulasi. Oboe, fagott, klarnet. Nende mängimise põhimõte on sama: sisse puhutava õhu kasutamine. Kõik need on valmistatud puidust. Kuid neil on erinevad hääled.

Klarnetit kuulates

Noh, poisid, tutvusime mõne tööriistaga sümfooniaorkester. Ma kontrollin nüüd, kas tunnete nad ära.

Kehalise kasvatuse minut.

1. Vibu sujuvad liigutused
Nöörid panevad värisema.
Motiiv kostab kaugelt,
Laulab kuuvalgel õhtust.
Kui selged helid on ülevoolavad,
Neis on rõõm ja naeratus,
See kõlab nagu unistav lugu.
Ma nimetan ennast viiuliks.

2. Millisel pillil on nii keelpillid kui ka pedaal?
Mis see on? Kahtlemata on see meie kõlav….( klaver.)

3. valjem kui flööt, valjem kui viiul,
Meie hiiglane on kõvem kui trompet.
Ta on rütmikas, ta on teistsugune, meie rõõmsameelne....( trumm.)

4. Panin piibu huultele -
Läbi metsa voolas trill,
Instrument on väga habras
Seda nimetatakse….( flööt.)

5. Mulle anti väga vähe stringe,
Aga praegu oli mul küllalt!
Sa oled minu nöörid
Ja kuulete: kaua, kaua, kaua!
Tule, kes ma olen? Arva ära!
vallatu…..(balalaika.)

Noh, poisid, öelge mulle, kas kõik instrumendid olid sümfooniaorkestri omad? ( Laste vastused.)

Jätkame nüüd tutvust vaskpillidega. Miks neid vaseks nimetatakse? ( Laste vastused)

Sarv – näeb välja nagu tigu ja väga ilusa heliga.

Kuulmine

Trompet on hele, terav heli. Trompet kõlab kutsuvalt kui kangelashüüd. Vanasti kasutati jahipidamiseks torusid.

Kuulmine

Ja nüüd saame tuttavaks löögirühm. Kümneid tuhandeid aastaid tagasi võttis mees kivi mõlemasse kätte ja hakkas neid üksteise vastu lööma. Nii tekkis esimene löökpill. See on lihtne seade, mis ei suuda veel muusikat toota, kuid suudab juba rütmi tekitada. Löökpillid palju vanem kui messing. Nüüd on trummid väga suur grupp tööriistad. Ma ei saa teile neid kõiki tutvustada, kuid proovin valida kõige säravamad. Niisiis, timpanid, neil on metallkorpus, vaevukuuldavast äikeseni. Kuulame seda ainulaadset pilli.

Kuulmine
Mõned arvavad, et trummimäng on lihtsam – lihtsam. Võtke pulgad üles ja koputage. Aga muusik peab kogu aeg rütmi hoidma muusikapala. Ja see on väga raske. Kuulame, kuidas trumm kõlab.

Kuulmine.

Nii tutvusime mõne sümfooniaorkestri pilliga. Millistesse rühmadesse jagunevad kõik sümfooniaorkestri pillid?

Hästi tehtud! Olete selle ülesande täitnud. Ja nüüd annan teile raskema ülesande. Teeme kindlaks, milline instrument kõlab.

"Arva ära, mis pill see kõlab?"

Muusikajuht Teeme oma õppetunni kokkuvõtte. Õppisime paremini tundma muusikariistade põhirühmi. Õppisime tundma nende mitmekesisust, kuulasime pillide helisid ja tuvastasime neid kõrva järgi. Mis teile tunnis kõige rohkem meeldis?(Vastused ) Poisid, palun joonistage kodus üks muusikariistadest, mis teile kõige rohkem meeldis. Ja siis sisse muusikasaal Loome teie joonistuste põhjal oma sümfooniaorkestri.

Hüvasti, näeme jälle!

Lapsed lahkuvad saalist "Valsi" saatel.