Hedonismi onnellisuus. Esitys: Filosofiset moraalikäsitykset. Moraalisen valinnan kriteerit: hedonismi ja eudaimonismi. Filosofiset moraalikäsitykset

Tämä on toinen aihe "Kulttuuri ja henkinen elämä" -osiossa. Aiemmin pohdimme aiheita "Moraaliset tunteet ja moraalinen käyttäytyminen", "Moraaliset kategoriat ja hyveet". Sitten meillä on aihe "Oikeudenmukaisuus ja tasa-arvo". Nuo. Työskentelemme systemaattisesti "Spiritual Sphere" -moduulin parissa. Pidän oppituntia kuitenkin erityisen tärkeänä. Onnen moraalinen kategoria on erittäin tärkeä muiden moraalikategorioiden joukossa. Se muodostaa etiikan perustan.


"Oppituntimuistiinpanot ja itseanalyysi"

MBOU "Beljajevskajan lukio"

Yhteiskuntaoppitunti 11. luokalla.

Aihe: "Onnellisuus, nautinto, hedonismi"

Opettajan valmistama

korkein pätevyysluokka

Polozov Valentin Zinovjevitš

Oppitunnin itseanalyysi.

Yhteiskuntaoppitunti 11. luokalla

Tämä on toinen aihe "Kulttuuri ja henkinen elämä" -osiossa. Aiemmin pohdimme aiheita "Moraaliset tunteet ja moraalinen käyttäytyminen", "Moraaliset kategoriat ja hyveet". Sitten meillä on aihe "Oikeudenmukaisuus ja tasa-arvo". Nuo. Työskentelemme systemaattisesti "Spiritual Sphere" -moduulin parissa. Pidän oppituntia kuitenkin erityisen tärkeänä. Onnen moraalinen kategoria on erittäin tärkeä muiden moraalikategorioiden joukossa. Se muodostaa etiikan perustan.

Tämä luokka on toimiva. Suurin osa opiskelijoista (15 henkilöä) valitsi loppukokeeksi yhteiskuntaopin. Siellä on joukko opiskelijoita, jotka valmistautuvat määrätietoisesti ja systemaattisesti yhtenäiseen valtionkokeeseen (.....). He opiskelevat johdonmukaisesti aineessa......, mutta he eivät läpäise yhteiskuntaopin yhtenäistä valtiontutkintoa. Jotkut ovat hiljattain päättäneet suorittaa kokeen. On riskiryhmä (……………), joka…

Avointa oppituntia valmistaessani luotin tietysti vahvoihin kavereihin. He muodostivat niin sanotun "analyyttisen ryhmän" (tekstianalyysi, luokkatovereiden pikakysely oppitunnin aiheesta, teki yleistyksiä, johtopäätöksiä. Ja myös kirjoitti esseitä. Toinen osa tyypeistä, jotka olivat vähemmän valmistautuneita, oli mukana lisämateriaalin valinta oppitunnille: he osallistuivat diojen valmisteluun, runojen, sananlaskujen ja sanojen etsimiseen onnesta). Kaikki testattiin.

Oppitunnin tavoitteet:

Kognitiivinen– tutustuttaa opiskelijat aiheen moraalisten pääkategorioiden olemukseen

Käytännöllinen– Jatka työskentelyä kyvyn argumentoida valintansa puolesta, toimia synteesiin ja analyysiin perustuvilla faktoilla.

Yleinen aihe– kehittää viestintäkykyä.

Koulutuksellinen– viljellä henkisyyttä, tietoista halukkuutta itsensä kehittämiseen.

Tehtävä: valmistautuminen yhtenäiseen valtionkokeeseen.

Oppitunnin tyyppi: yhdistetty.

Asetetut tavoitteet ja tavoitteet on saavutettu.

Uuden aineiston opiskelu rakennettiin tutkimuksen, haun ja ongelmalähtöisten opetusmenetelmien avulla.

Kaverit suorittivat nopean kyselyn, tekivät esityksen ja valikoiman runoja, sananlaskuja ja sanontoja onnesta. Yritimme itse määritellä tämän moraaliluokan. Oppitunnin päävaihe oli itsenäinen työskentely D.S. Likhachevin tekstien ja oppikirjan kanssa. Oppilaat lukivat tekstit ja vastasivat esitettyihin kysymyksiin. Nämä käsitteet määriteltiin tehdyn työn ja saatujen käsitysten perusteella moraalikategorioista "onnellisuus", "ilo" ja "hedonismi". Opiskelijat oppivat mielestäni materiaalin, koska... He eivät vain pystyneet vastaamaan kysymyksiin, vaan osallistuivat keskusteluun ja ilmaisivat mielipiteensä.

Oppitunnin vaiheiden aika jaettiin rationaalisesti, vaiheiden väliset yhteydet olivat loogisia. Kaikki toimi päätulosta kohti. Konsolidointivaiheessa aika ei riittänyt. Ajattelin analysoida kahta eri opiskelijaryhmien tekemää esseetä. Mutta testaus ja opiskelijoiden suulliset vastaukset kestivät kauan (he eivät aina osaa ilmaista ajatuksiaan nopeasti ja selkeästi).

Didaktinen materiaali ja TSO valitaan oppitunnin tavoitteiden mukaisesti. Diat ja musiikki auttoivat oppitunnin emotionaalista tunnelmaa.

Opiskelijoiden tietojen, taitojen ja kykyjen valvonta tapahtui oppitunnin kahdessa vaiheessa: tiedon päivittäminen aiheesta "Moraaliset kategoriat ja hyveet" - testaus. Ja opiskellessa, lujittaa uutta materiaalia - arvioimalla vastauksia kysymyksiin, osallistumalla keskusteluihin, analysoimalla esseitä.

Psykologinen ilmapiiri oppitunnilla oli ystävällinen, rauhallinen ja tehokas. Viestintä opiskelijoiden ja opettajien välillä on oikeaa, asiallista, kunnioitukseen ja yhteisymmärrykseen perustuvaa.

Oppitunti saavutti tavoitteensa. Periaatteessa onnistuimme toteuttamaan kaiken suunnitellun. Minun piti lyhentää joitakin aiemmin suunniteltuja kysymyksiä uuden materiaalin aiheesta. Tämä ei merkittävästi vaikuttanut oppitunnin kulkuun.

Mitä sinun tulee tehdä toiminnassasi, on kiinnittää huomiota selkeään ajanjakoon oppitunnin vaiheissa, totutella lapset täsmällisiin, tarkkoihin vastauksiin kysymykseen.

Oppitunnin aihe: "Onnellisuus, ilo, hedonismi"

Oppitunnin tavoitteet:

    koulutuksellinen: esittele opiskelijat aiheen tärkeimpien moraalisten kategorioiden olemukseen;

    käytännöllinen: jatka työskentelyä kehittääksesi kykyä argumentoida valintasi puolesta, toimia faktoilla niiden synteesin ja analyysin perusteella;

    yleisaine: jatkaa opiskelijoiden kommunikatiivisen osaamisen kehittämistä;

    koulutuksellinen: viljellä henkisyyttä, tietoista halua itsensä kehittämiseen .

Oppitunnin tavoite: valmistautuminen yhtenäiseen valtionkokeeseen

Harjoitusvälineet:

  • kirjojen, sanakirjojen, korttien näyttely - tehtävät D.S. Likhachevin teksteillä, monisteet (tekstikysymykset, esseiden vaatimukset), tietokone, esitys.

Lautan suunnittelu: oppitunnin aihe, epigrafi, läksyt.

Kuka astuu onnen taloon

ilon oven läpi, se yksi

yleensä tulee ulos

kärsimyksen ovi.

B. Pascal

Oppitunnin tyyppi: yhdistetty

Kognitiivisen toiminnan organisointimuodot:

    etuosa (testiohjaus)

    ryhmä

    itsenäinen työskentely lisäkirjallisuuden ja oppikirjan kanssa

Opetusmenetelmät:

hankitun tiedon lähteen mukaan:

    sanallinen

    käytännöllinen

    visuaalinen

kognitiivisen toiminnan tason mukaan:

  • Hae

    ongelma

    tutkimusta

Oppitunnin rakenne.

I. Organisaation hetki.

II. Perustietojen päivittäminen aiheesta "Moraaliset kategoriat ja hyveet"

III Uuden materiaalin opiskelu:

2. Työskentely opetustekstien parissa.

3. Itsenäinen työskentely oppikirjan kanssa.

IV Tutkitun aineiston konsolidointi.

1. Esseiden lukeminen ja analysointi (ryhmissä)

V. Kotitehtävät.

VI Pohdiskelu ja oppitunnin yhteenveto.

VII. Rentoutuminen.

Tieteidenväliset yhteydet: kirjallisuus, musiikki.

Tuntien aikana

minä . Ajan järjestäminen .

Oppituntimme tarkoituksena on tutustua moraalisiin kategorioihin "onnellisuus", "ilo", "hedonismi"; oppia ilmaisemaan ajatuksesi perustellusti, loogisesti ja johdonmukaisesti. Ajattele, mitä nämä moraalikäsitykset merkitsevät meille jokaiselle.

II . Päivitetään opiskelijoiden perustiedot aiheesta "Moraaliset kategoriat ja hyveet ».

Viimeisellä oppitunnilla totesimme, että ihmisen moraalinen maailma on arvojen maailma, jotka ilmaistaan ​​moraalisilla kategorioilla. - Nimeä nämä moraalikategoriat. (Hyvä ja paha, hyve ja pahe, häpeä, vapaus, armo).

Sinulle annettiin kotitehtävä selittääksesi ilmaisun: "Ihmisen tuhoaminen..." Kuinka ymmärtää tämä väite? Mikä voi olla persoonallisuuden tuhoamisen syy?

Testaus aiheesta "Sosiaaliset normit".

Ohjeet testin suorittamiseen: työaika 5 minuuttia. Vaihtoehto 1 suorittaa parilliset tehtävät, 2 – parittomat ja kaikki suorittavat viimeisen tehtävän. Työn päätyttyä molemminpuolinen tarkastus. Vastaukset ja arviointikriteerit näkyvät näytöllä.

III . Uuden materiaalin oppiminen.

1. Keskustelu. Mitä on onnellisuus .

    Opettajan sana.

Tänään kiinnitämme huomiota muihin moraalikategorioihin: onnellisuus, nautinto, hedonismi. Jotkut tutkijat uskovat, että moraalitiede on historiallisesti syntynyt keskusteluista siitä, mikä on ihmisen onnea ja miten se voidaan saavuttaa.

Tiesitkö, että sana "onnellisuus" johtuu leivästä? Tosiasia on, että muinaisina aikoina, kun joku syntyi perheeseen, leipää leivottiin tavan mukaan. Vieraita kutsuttiin taloon, ja leipä jaettiin osiin. Vastasyntynyt, joka toki vielä joi vain maitoa, sai myös oman osuutensa. Uskottiin, että siitä hetkestä lähtien hän eli "osalla" elämän siunauksista. Tästä tulee sana "onnellisuus".

Tehdessään läksyjä ryhmä lapsia teki pienen pikakyselyn rakkailleen ja luokkatovereilleen. Vastaajia pyydettiin täydentämään lause: "Onnellisuus on...". Katsotaan mitä he keksivät (opiskelijoiden vastaukset).

Mitä onnellisuus on mielestäsi?

Toinen ryhmä sai tehtäväkseen valita runoja onnesta.

(Runojen lukeminen onnesta, opiskelijoiden valitsema (Eduard Asadov "Mikä on onni", Veronica Tushnova "Sata tuntia onnea").

Kolmannen ryhmän piti selvittää, miten kansanviisaus tulkitsee "onnellisuuden", mitä sananlaskut ja sananlasku sanovat (opiskelijoiden vastaukset).

Olemme laatineet lyhyen esityksen onnellisuudesta ( dianäkymä).

Näet kuinka monia erilaisia ​​ajatuksia onnellisuudesta olet antanut.

Kyllä, onnellisuutta on erilaisia: äidillinen, perhe, luovuus, onnellisuus työssä, onnellisuus taistelussa...

Eri aikakausina filosofit ja kirjailijat ymmärsivät onnellisuuden eri tavoin, minkä vuoksi onnellisuudesta on kirjoitettu paljon kirjoja. (katso kirjanäyttely).

2. Työskentely opetustekstien kanssa

Kääntykäämme akateemikko Dmitri Sergeevich Likhachevin teksteihin. Kirjassaan "Reflections" ja "Kirjeet hyvistä ja kauniista" hän käsittelee monia tärkeitä filosofisia kysymyksiä: hyvästä ja pahasta, elämän tarkoituksesta ja arvosta, onnesta. Sinun on ehdottomasti luettava nämä kirjat. Ne ovat hyviä sielulle, lisäksi ne auttavat sinua kirjoittamaan yhteiskuntaopintojen ja venäjän kielen esseitä yhtenäistä valtionkoetta varten.

    Lue ja vastaa kysymyksiin (kysymykset monisteisiin lakanat).

Yritetään nyt määritellä onnellisuus (opiskelijoiden vastaukset, opettajan määritelmä)

Niin. Onnellisuus on moraalista tyydytystä tietoisuudesta pääelämän toimintalinjan oikeellisuudesta.

Onnen salaisuus on kyvyssä tuoda iloa sekä ihmisille että itsellesi, kyvyssä järjestää elämäsi siten, että luovat kykysi paljastavat täysin.

Onnen lähde piilee ihmisen fyysisten ja henkisten voimien täydellisessä ilmentymisessä. Onnellisuus on monipuolinen. Ihmisen onnen ydin on luovuus millä tahansa alalla: henkisessä ja fyysisessä työssä. Luomuksissa ihminen näyttää yksilöllisyytensä, osa hänen Itsestään virtaa yleisen kulttuurin mereen.

Iloa ja hedonismia.

    Opettajan sana (siirry oppitunnin toiseen kysymykseen)

Onnellisuus ja nautinto ovat ihmissielun toisiinsa liittyviä tiloja. Mutta kuuluuko ilo hyveiden ja moraalinormien luokkaan, kuten onnellisuus?

"Onnellisuus on aina osallistumista ihmisten hyviin tekoihin."

Entä ilo? Katsomme määritelmää oppikirjan sivulla 121.

3. Opiskelijoiden itsenäinen työskentely oppikirjan tekstin kanssa (s. 121 – 125 – lukeminen tiedon valinnalla).

    Opiskelijatehtävä (kysymykset monisteessa)

    Onko hyvä vai huono olla hedonisti? (keskustelun elementti)

    Opettajan sana.

Tyytyväisyyden tila on ihanteellinen keholle, ja ihmisen tulisi tehdä kaikkensa saavuttaakseen tällaisen tilan.

Hedonismi on järkevää, kun se noudattaa eettistä vaatimusta: pyrkiessäsi täyttämään toiveesi, älä salli mielivaltaa ja kunnioita muiden oikeutta nauttia.

Yhteiskunta ei voi vain sietää, vaan myös rohkaista järkevää hedonismia, jos siitä tulee luovuuden, taiteen ja tieteen moottori. Tiedemiehen ja taiteilijan, jokaisen ihmisen tulisi saada maksimaalista nautintoa ja tyydytystä toiminnastaan, muuten heillä ei ole kannustinta työskennellä.

IV. Tutkitun materiaalin konsolidointi.

Tänään tarkastelimme niin tuttuja ja samalla vaikeita filosofisia käsitteitä: onnellisuus, nautinto, hedonismi.

Olemme jo sanoneet, että nämä kysymykset voidaan sisällyttää yhtenäiseen valtionkokeeseen KANSSA sekä yhteiskuntatieteissä että venäjän kielessä.

Kaksi ryhmää sai tehtävän kirjoittaa essee:

"Joka tulee onnen taloon nautinnon ovesta, lähtee yleensä kivun ovesta" (Blaise Pascal).

Nämä sanat ovat oppituntimme epigrafi.

    Esseiden lukeminen ja analysointi .

V . Kotitehtävät.

T Jos suoritat yhteiskuntaopin yhtenäistä valtionkoetta, kirjoita essee: "En koskaan seiso, jos minulla on mahdollisuus istua; enkä koskaan istu, jos minulla on mahdollisuus makaamaan." (Henry Ford).

Käytä tehtävää suorittaessasi muistiota "Esseen kirjoittaminen esseelajissa". Kaikki: kohta 15, kysymykset 5 ja 8 (sivu 126).

VI . Pohdintaa ja oppitunnin yhteenveto.

Tänään työskentelimme tuottavasti luokassa. Tutustuimme käsitteisiin "onnellisuus", "ilo", "hedonismi". Ne ovat myös osa moraalikategorioita, joita tutkimme aiemmin.

    Oppituntien arvosanat kommenteilla.

Työhön D.S. Likhachevin tekstin kanssa

Oppikirjan tekstin kanssa työskentelemiseen

Aktiiviseen työhön luokassa

Kaverit, julkaisen testitulokset päiväkirjassa, kun olen tarkistanut ne.

VII . Rentoutuminen.

Ja oppituntimme lopussa haluan tarjota sinulle epätavallisen onnen reseptin: "Ota malja kärsivällisyyttä, kaada rakkautta sydämeesi, lisää kaksi kourallista anteliaisuutta, ripottele ystävällisyyttä, ripottele vähän huumoria ja lisää mahdollisimman paljon uskoa. Sekoita kaikki tämä hyvin, levitä sitä sinulle osoitetun elämän palalle ja tarjoa sitä kaikille, joita tapaat matkan varrella."

Ole onnellinen, tee hyvää ja nauti elämästä.

Näytä asiakirjan sisältö
"Likhachev lisää onnellisuuden tasoa"

Kasvata onnellisuuden tasoasi

Elämässä on onnellisuuden taso, josta laskemme, aivan kuten laskemme korkeuden merenpinnasta. Tämä on siis jokaisen ihmisen tehtävä, sekä suurella että pienellä tavalla, lisätä tätä onnellisuuden tasoa, lisätä sitä elämässä. Ja henkilökohtainen onnellisuutesi ei myöskään jää näiden huolenaiheiden ulkopuolelle. Mutta tärkeintä on ympärilläsi olevien, sinua lähempänä olevien onnellisuus, joiden onnellisuuden tasoa voidaan lisätä yksinkertaisesti, helposti, huoletta. Ja sitä paitsi tämä tarkoittaa viime kädessä maasi ja koko ihmiskunnan onnellisuuden tason nostamista.

Menetelmät voivat vaihdella, mutta jokaiselle löytyy jotakin. Jos hallituksen asioita, jotka aina lisäävät onnellisuutta, ei voida ratkaista, jos ne ratkaistaan ​​viisaasti, niin ainakin perheessäsi, työympäristössäsi, koulussasi, tovereidesi ja tuttaviesi ympäristössä voi lisätä onnellisuuden tasoa. Loppujen lopuksi jokaisella on sellainen mahdollisuus lisätä luovuutta elämässä.

Elämä on ennen kaikkea luovuutta, mutta tämä ei tarkoita, että jokaisen ihmisen on syntyäkseen taiteilijaksi, baleriiniksi ja tiedemieheksi elääkseen. Luovuutta voi myös tehdä. Voit yksinkertaisesti luoda ympärillesi ilmapiirin, kuten nykyään sanotaan, hyvyyden auran ympärillesi. Onhan tässä omituinen asia: kun joku tulee yhteiskuntaan, hän voi tuoda mukanaan epäluuloisen ilmapiirin, tuskallisen hiljaisuuden tai hän voi tuoda välittömästi iloa ja valoa. Tämä on luovuutta. Se on jatkuvaa.

D.S. Likhachev

Voitti onnen

...Mutta selvästi taistelun onnellisuus

Se alkaa palvella meitä...

Painamme ruotsalaisten armeijaa armeijan perään:

Tummempi on heidän lippujensa kunnia,

Ja Jumala taistelee armosta

Jokainen askeleemme on vangittu.

Onni voi olla vain taistelussa, vain me saavutamme. Ei ole olemassa sellaista asiaa kuin ikuinen, pysyvä onnellisuus. Et voi olla onnellinen, kun on ihmisiä, jotka kärsivät. Mutta voit olla onnellinen jostakin, joka on nyt louhittu ja saatu.

Eräässä ohjelmassaan televisiojuontaja pysäytti ihmiset kadulla ja kysyi: mistä luulet onnellisuuden muodostuvan? Vastauksena miljoonat ihmiset kuuntelivat vauvan puhetta. Jotain tällaista: "Onnellisuus on sitä, että tyttöni kasvavat kauniiksi, terveiksi ja menevät hyvin naimisiin." Tämä kaikki on filistiikkaa. Ja vaikka suuret ihmiset vaativat: "Tämä on harmoniaa jonkin ja jonkin välillä", he eivät menneet pitkälle.

Voit olla onnellinen vain lyhyen ajan saavutettuasi jotain, ja sen jälkeen alkavat uudet huolet, koska toistan, kenellekään ei ole onnea, kun onnettomuus on lähellä.

D.S. Likhachev

Näytä asiakirjan sisältö
"Lue ja vastaa kysymyksiin"

Lue ja vastaa kysymyksiin.

    Kuinka akateemikko D.S. Likhachev ymmärtää, mitä onnellisuus on?

    Mikä on D.S. Likhachevin mukaan onnellisuuden taso?

    Miksei voi olla ikuista onnea?

    Miksi onnellisuus on aina kamppailua?

Opiskelijoiden itsenäinen työskentely oppikirjan tekstin kanssa (s. 121–125).

Opiskelijatehtävä .

    Mikä on käsitteiden "nautio" ja "hedonismi" ydin?

    Mitkä ovat hedonismin eettiset periaatteet?

    Mitkä ovat hedonismin ilmenemismuodot?

    Miten voit luonnehtia hedonistin käyttäytymistä?

Vaatimukset essee

1) Oman näkökulman (asennon, asenteen) esittäminen ongelman paljastamisen yhteydessä.

2) Ongelman paljastaminen teoreettisella (yhteydet ja perustelut) tai arkipäivän tasolla yhteiskuntatieteellisten käsitteiden oikealla käytöllä tai ilman sitä vastauksen kontekstissa.

3) kantasi argumentointi julkisen elämän tosiseikkojen tai oman kokemuksesi perusteella.

Näytä esityksen sisältö
"Esitys"

Vastaukset kokeeseen.

Vaihtoehto 2

1 vaihtoehto

Arviointikriteeri:

0 osh. - "5"

1 osh. - "4"

2 osh. - "3"


Mitä on onnellisuus?

Onnellisuuden käsitteelle on monia tulkintoja. Tässä muutama niistä:

  • sanaa "onnellisuus" käytetään myös synonyyminä "onnen" käsitteelle.
  • onnellisuus on mielentila, jossa ei ole surun ja melankolian tunnetta (menetyksen tunteita).
  • onnellisuus on tunteita sinänsä, mutta positiivisia tunteita, ilon ja rakkauden tunteita.
  • onnellisuus on mielentila tietyllä hetkellä.
  • onnellisuus on sisäinen harmonian ja tyytyväisyyden tunne, joka saadaan tapahtumien tai toimien seurauksena.

Mikä Se tapahtuu onnea?

Jokaiselle ihmiselle onnellisuus on yksilöllistä ja ainutlaatuista; tarkastelemme useita silmiinpistäviä esimerkkejä, jotka kuvaavat onnellisuutta.


Äidin onni

Äitiyden myötä ihmisen elämä saa toisen merkityksen, koska lapsen syntymän myötä elämäsi saa jatkoa.


Perheen onnellisuus

”Perheonnellisuus on monia osia, joista ei voi laittaa mitään etualalle, kahden (tai useamman) ihmisen sisäinen maailma on monipuolinen ja mitä useampia puolia voi koskettaa, sitä läheisempiä (onnellisempia) ihmiset ovat muodosta perhe tuntee”


Rakkauden onnellisuus

Vain rakkaus pakottaa meidät tekemään kaiken paremmin ja merkityksellisemmin. Vain rakkaus antaa meille kärsivällisyyttä ja halua voittaa.




Esityksen piti Beljajevskajan lukion 11A luokan oppilas.

Bondarev Aleksei

Yhteiskuntaopin tunti.

Tavoitteet: esittele aiheen tärkeimpien moraalikategorioiden ydin; kehittää kykyä perustella valintasi, toimia erilaisilla faktoilla niiden synteesin ja analyysin perusteella; kehittää viestintäkykyä.

Tuntien aikana

I. Organisatorinen hetki

II. Kotitehtävien tarkistaminen

Opettaja pyytää oppilaita puhumaan kotitehtävistä. Esityksen sisältö ja tekniikka arvioidaan.

Kysymyksiä opiskelijoille (8 minuuttia):

  1. Mitä ovat moraalikategoriat ja mitä ne ovat?
  2. Anna esimerkkejä positiivisista ja negatiivisista ominaisuuksista.
  3. Luuletko, että samaa tekoa voidaan luonnehtia sekä hyväksi että pahaksi?
  4. Miksi käsitteet hyvästä ja pahasta eivät voi olla pysyviä?
  5. Luuletko, että yhteiskunnassa voi olla vain hyvää?
  6. Mikä on hyve?
  7. Anna esimerkkejä hyveestä
  8. Miksi ihmiset, tietäen hyveistä, toimivat ilkeästi?
  9. Mitä on armo, anteeksianto?
  10. Mistä armo mielestäsi riippuu?

III. Uuden materiaalin oppiminen

1. Mitä on onnellisuus.

2. Nautinto ja hedonismi.

1. Mitä on onnellisuus

Joten aloitetaan uusi aihe ja pyydän sinua nyt työskentelemään edessäsi olevien taulukoiden kanssa. Sinun tulee tutustua onnellisuuden väitteisiin. Seuraavaksi "Ennen"-sarakkeeseen laita plussat, jos olet samaa mieltä väittämän kanssa. Oppitunnin lopussa palaamme taulukkoon ja täytämme "Jälkeen"-sarakkeen. Työskentelemme korttien parissa (1 min.).

Sananlaskut ja sanonnat puhuvat siitä, kuinka ihmiset tulkitsevat "onnen" käsitettä.

Pyydän teitä tuomaan sananlaskuja ja sanontoja onnellisuudesta ja selittämään niiden merkityksen.

Ketä onni palvelee, hän ei murehdi mistään, Onni on helppo löytää, mutta vielä helpompi menettää, onnea ei voi rakentaa toisen surulle, Onnea ei löydy rahasta ., Ei olisi onnea, mutta epäonni auttoi, Älä synny kauniiksi, vaan synny onnellinen

Tämän jälkeen voit tarjota työtä opetustekstien parissa.

Lue tekstit ja keskustele Timed Pea Shea -rakenteessa seuraavista kysymyksistä kasvokumppanisi kanssa (1 min kpl):

1. Kuten akateemikko D.S. ymmärtää Likhachev, mitä on onnellisuus?

2. Mikä on D.S:n mukaan Likhacheva, onnellisuuden taso?

3. Miksi ei voi olla ikuista onnea?

4. Miksi onnellisuus on aina kamppailua?

Elämässä on onnellisuuden taso, josta laskemme, aivan kuten laskemme korkeuden merenpinnasta. Tämä on siis jokaisen ihmisen tehtävä, sekä suurella että pienellä tavalla, lisätä tätä onnellisuuden tasoa, lisätä sitä elämässä. Ja henkilökohtainen onnellisuutesi ei myöskään jää näiden huolenaiheiden ulkopuolelle. Mutta tärkeintä on ympärilläsi olevien, sinua lähempänä olevien onnellisuus, joiden onnellisuuden tasoa voidaan lisätä yksinkertaisesti, helposti, huoletta. Ja sitä paitsi tämä tarkoittaa viime kädessä maasi ja koko ihmiskunnan onnellisuuden tason nostamista.

Menetelmät voivat vaihdella, mutta jokaiselle löytyy jotakin. Jos hallituksen asioita, jotka aina lisäävät onnellisuutta, ei voida ratkaista, jos ne ratkaistaan ​​viisaasti, niin ainakin perheessäsi, työympäristössäsi, koulussasi, tovereidesi ja tuttaviesi ympäristössä voi lisätä onnellisuuden tasoa. Loppujen lopuksi jokaisella on sellainen mahdollisuus lisätä luovuutta elämässä.

Elämä on ennen kaikkea luovuutta, mutta tämä ei tarkoita, että jokaisen ihmisen on syntyäkseen taiteilijaksi, baleriiniksi ja tiedemieheksi elääkseen. Luovuutta voidaan myös luoda. Voit yksinkertaisesti luoda ympärillesi ilmapiirin, kuten nykyään sanotaan, hyvyyden auran ympärillesi. Onhan tässä omituinen asia: kun joku tulee yhteiskuntaan, hän voi tuoda mukanaan epäluuloisen ilmapiirin, tuskallisen hiljaisuuden tai hän voi tuoda välittömästi iloa ja valoa. Tämä on luovuutta. Se on jatkuvaa.

D.S. Likhachev

Voitettu onnellisuus...Mutta selvästi taisteluonnellisuus alkaa jo palvella meitä...

Painamme ruotsalaisten armeijaa armeijan perään:

Tummempi on heidän lippujensa kunnia,

Ja taisteluiden Jumala, armolla, jokainen askeleemme on sinetöity.

Onni voi olla vain taistelussa, vain me saavutamme. Ei ole olemassa sellaista asiaa kuin ikuinen, pysyvä onnellisuus. Et voi olla onnellinen, kun on ihmisiä, jotka kärsivät. Mutta voit olla onnellinen jostakin, joka on nyt louhittu ja saatu.

Eräässä ohjelmassaan televisiojuontaja pysäytti ihmiset kadulla ja kysyi: mistä luulet onnellisuuden muodostuvan? Vastauksena miljoonat ihmiset kuuntelivat vauvan puhetta. Jotain tällaista: "Onnellisuus on sitä, että tyttöni kasvavat kauniiksi, terveiksi ja menevät hyvin naimisiin." Tämä kaikki on filistiikkaa. Ja vaikka suuret ihmiset vaativat: "Tämä on harmoniaa jonkin ja jonkin välillä", he eivät menneet pitkälle.

Voit olla onnellinen vain lyhyen ajan saavutettuasi jotain, ja sen jälkeen alkavat uudet huolet, koska toistan, kenellekään ei ole onnea, kun onnettomuus on lähellä.

D.S. Likhachev

No, nyt haluan tietää, mitä Zosim oppi Nikitalta onnellisuudesta. Mitä Anna oppi Sashalta onnellisuuden tasosta? Bulat, mitä opit Jegorilta?

Lopuksi opettaja pyytää jälleen oppilaita määrittelemään "onnen" käsitteen ottaen huomioon saamansa koulutustiedot.

2. Nautinto ja hedonismi

Opiskelijat työskentelevät itsenäisesti oppikirjan tekstin parissa (s. 121-123 (Kravchenko) ja vastaavat kysymyksiin Time Round Robin -rakenteessa (3 min):

1. Mikä on käsitteiden "nautio" ja "hedonismi" ydin?

2. Mitkä ovat hedonismin eettiset periaatteet?

3. Mitkä ovat hedonismin ilmenemismuodot?

Nyt haluan tietää, mitä opit hedonismista.

Työn suoritettuaan opettaja järjestää frontaalisen keskustelun ja pyytää vastaamaan kysymykseen: 1. miten hedonistin käyttäytymistä voidaan luonnehtia.

IV. Tutkitun materiaalin konsolidointi:

Palataan siis pöytiimme. Kirjoita nyt mielipiteesi onnellisuudesta "Jälkeen" -sarakkeeseen.

Onko ihmisellä oikeus olla onnellinen, jos hänen ympärillään on onnettomia ihmisiä?

Kumman asema on sinua lähempänä - optimisti vai pessimisti?

Miksi on olemassa filosofinen käsite "onnesta", mutta ei ole olemassa filosofista käsitettä "onnettomuus"?

(Keskustelun jälkeen voit suorittaa testin.)

a) tekninen;

b) uskonnollinen;

c) laillinen;

d) tieteellinen.

2. Käsitteen "supermies" esitteli:

a) O. Spengler;

b) F. Nietzsche;

c) Platon;

d) G. Plekhanov.

3. Mikä on yksi johtopäätöksistä skeptikkojen filosofiassa?

a) maailma on oikeudenmukainen;

b) ei hyvää;

c) kauneus pelastaa maailman;

d) nöyryys on välttämätöntä.

4. Henkisen kulttuurin tyyppejä ovat:

a) laillinen;

b) taloudellinen;

c) tekninen;

5. Eräs sosiaalisen tietoisuuden muoto, joka säätelee ihmisten toimintaa normien avulla, on nimeltään:

a) populaarikulttuuri;

b) moraali;

c) eliittikulttuuri;

d) aatelisto.

1. Aineellinen kulttuuri sisältää kulttuurin:

a) taloudellinen;

b) moraalinen;

c) esteettinen;

d) poliittinen.

2. Omatunto voidaan tulkita seuraavasti:

a) joukko yleismaailmallisia inhimillisiä arvoja;

b) yksilön sisäistämät arvot ja ihanteet;

c) kyky navigoida moraalisissa periaatteissa ja toimia niiden mukaisesti;

d) yksilön tietoisuus oikeuksistaan ​​ja vapauksistaan.

3. Kaikki saavutukset yhteiskunnan aineellisen ja henkisen elämän kehityksessä ovat:

a) koulutus;

b) uskonto;

c) kulttuuri;

4. Hengellinen kulttuuri sisältää kulttuurin:

a) poliittinen;

b) taloudellinen;

c) tekninen;

d) materiaalituotanto.

5. Normijoukkoa, joka määrää ihmisen käyttäytymisen yhteiskunnassa ja perustuu yleiseen mielipiteeseen, kutsutaan:

a) oikeus;

b) kultti;

c) dogma;

d) moraali.

Oikeat vastaukset:

Koe 1: 1a, 26, 36, 4a, 56.

Testi 2: 1a, 2c, 3c, 4a, 5d.

Kotitehtävät

1. § 15, valinnaisesti työpajojen 1 tai 2 suorittaminen (Kravchenko).

2. s. 361-362 (Bogolyubov).

”En koskaan seiso, jos minulla on mahdollisuus istua; enkä koskaan istu, jos minulla on mahdollisuus makaamaan." (Henry Ford).

"Oikeus elää ja olla onnellinen on tyhjä haamu ihmiselle, jolla ei ole siihen keinoja" (N.G. Chernyshevsky).

Lisämateriaalia

Tiedätkö sen...

Sana "onnellisuus" on ulkonäkönsä velkaa leivälle. Tosiasia on, että muinaisina aikoina, kun joku syntyi perheeseen, oli tapana leipoa leipää tai leipää. Vieraita kutsuttiin taloon ja leipä jaettiin osiin. Vastasyntynyt, joka toki vielä joi vain maitoa, sai myös oman osuutensa, annoksen. Uskottiin, että siitä hetkestä lähtien hän eli "osalla" elämän siunauksista. Tästä tulee sana "onnellisuus".

Oppitunti 43. Onnellisuus, nautinto, hedonismi

29.10.2013 8286 0


Se, joka tulee onnen taloon nautinnon ovesta, lähtee yleensä kärsimyksen ovesta.

B. Pascal

Tavoitteet: esitellä aiheen tärkeimpien moraalikategorioiden ydin; kehittää kykyä perustella valintasi, toimia erilaisilla faktoilla niiden synteesin ja analyysin perusteella; kehittää viestintäkykyä.

Tuntien aikana

I. Organisatorinen hetki

II. Kotitehtävien tarkistaminen

Opettaja pyytää oppilaita puhumaan kotitehtävistä. Esityksen sisältö ja tekniikka arvioidaan.

III. Uuden materiaalin oppiminen

Suunnitelma

1. Mitä on onnellisuus.

2. Nautinto ja hedonismi.

1. Mitä on onnellisuus

Opettaja pyytää oppilaita täydentämään lausetta "Onnellisuus on...". Useita vastauksia kuunneltuaan hän kiinnittää huomion siihen, että eri aikakausina filosofit ja kirjailijat ymmärsivät onnellisuuden eri tavoin. Mitä konkreettista sisältöä he laittavat käsitteeseen "onnellisuus", on havainnollistettava esimerkein.

Sananlaskut ja sanonnat puhuvat siitä, kuinka ihmiset tulkitsevat "onnen" käsitettä.

Opettaja pyytää oppilaita antamaan sananlaskuja ja sanontoja onnellisuudesta ja selittämään niiden merkityksen.

Tämän jälkeen voit tarjota työtä opetustekstien parissa.

Lue tekstit ja vastaa kysymyksiin:

1. Kuten akateemikko D.S. ymmärtää Likhachev, mitä on onnellisuus?

2. Mikä on D.S:n mukaan Likhacheva, onnellisuuden taso?

3. Miksi ei voi olla ikuista onnea?

4. Miksi onnellisuus on aina kamppailua?

Kasvata onnellisuuden tasoasi

Elämässä on onnellisuuden taso, josta laskemme, aivan kuten laskemme korkeuden merenpinnasta. Tämä on siis jokaisen ihmisen tehtävä, sekä suurella että pienellä tavalla, lisätä tätä onnellisuuden tasoa, lisätä sitä elämässä. Ja henkilökohtainen onnellisuutesi ei myöskään jää näiden huolenaiheiden ulkopuolelle. Mutta tärkeintä on ympärilläsi olevien, sinua lähempänä olevien onnellisuus, joiden onnellisuuden tasoa voidaan lisätä yksinkertaisesti, helposti, huoletta. Ja sitä paitsi tämä tarkoittaa viime kädessä maasi ja koko ihmiskunnan onnellisuuden tason nostamista.

Menetelmät voivat vaihdella, mutta jokaiselle löytyy jotakin. Jos hallituksen asioita, jotka aina lisäävät onnellisuutta, ei voida ratkaista, jos ne ratkaistaan ​​viisaasti, niin ainakin perheessäsi, työympäristössäsi, koulussasi, tovereidesi ja tuttaviesi ympäristössä voi lisätä onnellisuuden tasoa. Loppujen lopuksi jokaisella on sellainen mahdollisuus lisätä luovuutta elämässä.

Elämä on ennen kaikkea luovuutta, mutta tämä ei tarkoita, että jokaisen ihmisen on syntyäkseen taiteilijaksi, baleriiniksi ja tiedemieheksi elääkseen. Luovuutta voidaan myös luoda. Voit yksinkertaisesti luoda ympärillesi ilmapiirin, kuten nykyään sanotaan, hyvyyden auran ympärillesi. Onhan tässä omituinen asia: kun joku tulee yhteiskuntaan, hän voi tuoda mukanaan epäluuloisen ilmapiirin, tuskallisen hiljaisuuden tai hän voi tuoda välittömästi iloa ja valoa. Tämä on luovuutta. Se on jatkuvaa.

D.S. Likhachev

Voitti onnen...Mutta selvästikin taistelun onnellisuus alkaa jo palvella meitä...

Painamme ruotsalaisten armeijaa armeijan perään:

Tummempi on heidän lippujensa kunnia,

Ja taisteluiden Jumala, armolla, jokainen askeleemme on sinetöity.

Onni voi olla vain taistelussa, vain me saavutamme. Ei ole olemassa sellaista asiaa kuin ikuinen, pysyvä onnellisuus. Et voi olla onnellinen, kun on ihmisiä, jotka kärsivät. Mutta voit olla onnellinen jostakin, joka on nyt louhittu ja saatu.

Eräässä ohjelmassaan televisiojuontaja pysäytti ihmiset kadulla ja kysyi: mistä luulet onnellisuuden muodostuvan? Vastauksena miljoonat ihmiset kuuntelivat vauvan puhetta. Jotain tällaista: "Onnellisuus on sitä, että tyttöni kasvavat kauniiksi, terveiksi ja menevät hyvin naimisiin." Tämä kaikki on filistiikkaa. Ja vaikka suuret ihmiset vaativat: "Tämä on harmoniaa jonkin ja jonkin välillä", he eivät menneet pitkälle.

Voit olla onnellinen vain lyhyen ajan saavutettuasi jotain, ja sen jälkeen alkavat uudet huolet, koska toistan, kenellekään ei ole onnea, kun onnettomuus on lähellä.

D.S. Likhachev

Lopuksi opettaja pyytää jälleen oppilaita määrittelemään "onnen" käsitteen ottaen huomioon saamansa koulutustiedot.

2. Nautinto ja hedonismi

Opiskelija työskentelee itsenäisesti oppikirjan tekstin kanssa (s. 121-123 (Kravchenko)) ja vastaa kysymyksiin:

1. Mikä on käsitteiden "nautio" ja "hedonismi" ydin?

2. Mitkä ovat hedonismin eettiset periaatteet?

3. Mitkä ovat hedonismin ilmenemismuodot?

Työn suoritettuaan opettaja järjestää frontaalisen keskustelun ja pyytää vastaamaan kysymykseen: miten hedonistin käyttäytymistä voidaan luonnehtia.

IV. Vahvistaa opittua materiaalia

Onko ihmisellä oikeus olla onnellinen, jos hänen ympärillään on onnettomia ihmisiä?

Kumman asema on sinua lähempänä - optimisti vai pessimisti?

Miksi on olemassa filosofinen käsite "onnesta", mutta ei ole olemassa filosofista käsitettä "onnettomuus"?

(Keskustelun jälkeen voit suorittaa testin.)

Tee 1

a) tekninen;

b) uskonnollinen;

c) laillinen;

d) tieteellinen.

2. Käsitteen "supermies" esitteli:

a) O. Spengler;

b) F. Nietzsche;

c) Platon;

d) G. Plekhanov.

3. Mikä on yksi johtopäätöksistä skeptikkojen filosofiassa?

a) maailma on oikeudenmukainen;

b) ei hyvää;

c) kauneus pelastaa maailman;

d) nöyryys on välttämätöntä.

4. Henkisen kulttuurin tyyppejä ovat:

a) laillinen;

b) taloudellinen;

c) tekninen;

5. Eräs sosiaalisen tietoisuuden muoto, joka säätelee ihmisten toimintaa normien avulla, on nimeltään:

a) populaarikulttuuri;

b) moraali;

c) eliittikulttuuri;

d) aatelisto.

Testi 2

1. Aineellinen kulttuuri sisältää kulttuurin:

a) taloudellinen;

b) moraalinen;

c) esteettinen;

d) poliittinen.

2. Omatunto voidaan tulkita seuraavasti:

a) joukko yleismaailmallisia inhimillisiä arvoja;

b) yksilön sisäistämät arvot ja ihanteet;

c) kyky navigoida moraalisissa periaatteissa ja toimia niiden mukaisesti;

d) yksilön tietoisuus oikeuksistaan ​​ja vapauksistaan.

3. Kaikki saavutukset yhteiskunnan aineellisen ja henkisen elämän kehityksessä ovat:

a) koulutus;

b) uskonto;

c) kulttuuri;

d) tiede.

4. Hengellinen kulttuuri sisältää kulttuurin:

a) poliittinen;

b) taloudellinen;

c) tekninen;

d) materiaalituotanto.

5. Normijoukkoa, joka määrää ihmisen käyttäytymisen yhteiskunnassa ja perustuu yleiseen mielipiteeseen, kutsutaan:

a) oikeus;

b) kultti;

c) dogma;

d) moraali.

Oikeat vastaukset:

Koe 1: 1a, 26, 36, 4a, 56.

Testi 2: 1a, 2c, 3c, 4a, 5d.

Kotitehtävät

1. § 15, valinnaisesti työpajojen 1 tai 2 suorittaminen (Kravchenko).

2. s. 361-362 (Bogolyubov).

3. Essee:

”En koskaan seiso, jos minulla on mahdollisuus istua; enkä koskaan istu, jos minulla on mahdollisuus makaamaan"(Henry Ford).

"Oikeus elää ja olla onnellinen on tyhjä temppu ihmiselle, jolla ei ole siihen varaa."N.G. Tšernyševski).

Lisämateriaalia

Tiedätkö sen...

Sana "onnellisuus" on ulkonäkönsä velkaa leivälle. Tosiasia on, että muinaisina aikoina, kun joku syntyi perheeseen, oli tapana leipoa leipää tai leipää. Vieraita kutsuttiin taloon ja leipä jaettiin osiin. Vastasyntynyt, joka toki vielä joi vain maitoa, sai myös oman osuutensa, annoksen. Uskottiin, että siitä hetkestä lähtien hän eli "osalla" elämän siunauksista. Tästä tulee sana "onnellisuus".

Filosofiset moraalikäsitykset

Moraalisen valinnan kriteerit:

hedonismi ja eudaimonismi


Pikkupoika tuli isänsä luo,

Ja pieni kysyi:

  • Mikä on hyvää

ja mikä on huonoa?

V. Majakovski


Moraali on ihmiskulttuurin ydin

Moraalin tärkein arvo on tiettyjen sosiaalisten normien mukainen käyttäytyminen

Kulttuuri


Moraalisen toiminnan peruslähteet

Ulkoiset lähteet

Sisäinen lähde

Omatunto

lait

tulli


Moraali muinaisessa yhteiskunnassa

tulli

Uskonnolliset käskyt

valtion määräykset


Etiikka - tämä on osa filosofiaa ja hyvän ja pahan tiedettä, jonka se ymmärtää objektiivisessa mielessä ilman, että se liitä niitä tiettyyn yhteiskuntaan tai ihmiskuntaan


Moraali tallentaa tietyssä yhteiskunnassa vallitsevia tai ihmiselle sellaisenaan tyypillisiä tapoja ja käsityksiä hyvästä ja pahasta


Moraalinen

Moraalinen - tämä on yksilön sisällä muodostuva käsitys hyvästä ja pahasta, joka ei välttämättä ole yhdenmukainen sen yhteiskunnan etiikan ja moraalin kanssa, jossa henkilö asuu


MORAALI

MORAALINEN

Mitä pitäisi olla, mihin ihmisen tulisi pyrkiä?

Todella harjoiteltuja normeja, joita ihminen kohtaa elämässään


"Ihminen on kaiken mitta"

Sofisti Protagoras


"Ihminen, joka tietää hyvän, on vanhurskas ja hyveellinen. Moraalittomasti käyttäytyvä ihminen ei yksinkertaisesti tiedä, mitä hyve on."


Platon uskoi, että on olemassa yleinen käsitys hyvyydestä, ja yksittäiset hyvät teot ovat vain osittaisia ​​ilmentymiä tästä ideasta.

Moraalittomasti elävä henkilö on sisäisen epäharmonian tilassa. Hyveelliset ihmiset päinvastoin nauttivat mielenrauhasta, onnesta ja jumalien suosiosta.

Platon

(428-348 eaa.)


Aristoteles uskoi, että moraaliset ihmiset hyödyttävät yhteiskuntaa ja siksi heidät palkitaan hyveellisestä elämästä.

Hän piti päähyveinä rohkeutta, maltillisuutta, anteliaisuutta sekä "sielun suuruutta".

Toisin kuin Sokrates, Aristoteles ymmärsi, että henkilöllä voi olla selkeä käsitys moraalisista velvollisuuksistaan ​​ja silti rikkoa niitä tahdonheikon vuoksi tai rankaisemattomuuden toivossa.

ARISTOTELES

(384-322 eKr.) - antiikin kreikkalainen filosofi, Platonin oppilas, Aleksanteri Suuren opettaja


Kristilliseen uskontoon kuuluva moraalikoodi perustuu lujasti uskoon.

Kristillisen moraalin ytimessä on usko, että Jumala haluaa onnea luomilleen ihmisille.

Jumala antoi ihmisille joukon käskyjä, joiden avulla he voivat saavuttaa onnellisuuden ja välttää syntejä ja virheitä.

Kristillinen moraali perustuu kahteen pääperiaatteeseen: rakkaus Jumalaan ja rakkaus lähimmäiseen.


F. Nietzsche kritisoi jyrkästi kristillistä moraalia.

"Supermiehen" ihanne on vahvan persoonallisuuden kultti, "tulevaisuuden miehen" ihanne.

Friedrich Nietzsche


Benedict Spinoza - alkuperäinen ajattelija, jolla on hillittömän "rohkea" filosofia.

Hän uskoi, että ihmisen intohimot ja halut pitävät hänet orjuudessa.

"Todellinen inhimillinen vapaus on sen järjestelmän ymmärtämistä, johon olemme osa järjen kautta."

Benedict Spinoza


"jaloja villit"

Jean-Jacques Rousseau

(1712 – 1778)


moderni

Etiikka

velvollisuuden etiikka

hyve-etiikka

yleismaailmallisia moraalilakeja

ymmärtämään yksilön moraalista luonnetta

arvojen etiikka

ihmisen olemassaolo maailmassa



Eudaimonismia

hedonismi


Apollon temppeli Delphissä

"Tunne itsesi"

kaiverrus Apollon temppelissä Delphissä Apollon jumalan kutsuna jokaiselle sisään astuvalle. Legendan mukaan "seitsemän viisasta" toivat tämän idean lahjaksi Apollolle.


"Damon" on "nero"

- ihmispersoonallisuuden "ihanteellinen" osa, yhdistää kantajansa korkeampiin olentoihin - JUMALAT


"Tule sellaiseksi kuin olet" + "Tunne itsesi" =

"Tunne itsesi ja tule sellaiseksi kuin olet"







DAMON– potentiaali, joka liittyy henkilön yksilölliseen itsekehitykseen.

Se sisältää sekä kaikille ihmisille luontaiset universaalit ominaisuudet että ainutlaatuiset piirteet, jotka erottavat jokaisen yksilön kaikista muista.


Eudaimonismia

-oppi ihmisen onnenhalusta.

- (kreikaksi - onnellisuus, autuus), muinainen elämän ymmärtämisen periaate, myöhemmin etiikassa - moraalin tulkinnan ja oikeutuksen periaate, jonka mukaan onnellisuus(autuus) on ihmiselämän korkein tavoite.

- periaate tarpeesta yhdistää henkiset ja aineelliset tekijät eettisen parantamisen motiiveissa.



Eudaimonia voidaan pitää todella täysimittaisena olemassaolona: toisaalta siitä on paljon voitettavaa(itsekehitys, itsensä toteuttaminen jne.), toisaalta - mitään hyödyllistä ei häviä. Hedonisten kokemusten mahdollisuudet itsensä toteuttamisen prosessissa säilyvät.




hedonismi

Filosofinen oppi, joka perustuu ajatukseen, että nautinnon tavoittelu on ihmisen toiminnan päätarkoitus ja elämän tarkoitus.

Periaate aistillisen, ruumiillisen nautinnon ensisijaisuudesta eettisten järjestelmien rakentamisessa.




hedonismi

RENESSANSSI


"NAUTUMISTA"

Egoismin hävittämättömyys on perusteltua yksilön itsesäilytyshalulla, ja inhimillisen toiminnan päämotiivina on halu omaan nautintoonsa.

Lorenzo Valla


  • Nautinto sinänsä ei tietenkään ole moraalitonta, ja siksi hedonismin kritiikki ei tarkoita nautinnon periaatteen hylkäämistä, jota ilman sosiaalinen elämä on yleensä mahdotonta.
  • Psykofysiologisesta näkökulmasta tarpeiden tyydyttämisestä johtuva nautinto on tärkeää, koska siihen liittyy sisäisen jännityksen (fyysinen ja henkinen) väheneminen ja sammuminen, se edistää kehon elintoimintojen palautumista.

Nykyään ihminen on luonut keinotekoisia keinoja, joiden avulla hän voi tuhota koko planeetan.

Moraalin on noustava uudelle tasolle, joka ulottuu koko luontoon.