(!KEEL: “Tere, ma olen sinu õpetaja!” ehk Kuidas tutvuda uute õpilastega. Noorele õpetajale. Esimene tund: kuidas ärevusega toime tulla

Klassi tund. "Klassi sünnipäev".

päevteadmised - 1., 5. september A klass.

Klassijuhataja: Butenko TN

Eesmärgid:

    kohtuda lastega;

    kujundada lastes positiivset hinnangut oma klassi meeskonnale;

    luua klassis soodne psühholoogiline mikrokliima.

Vorm: mäng "Klassi sünnipäev".

Varustus:

A) õhupallid;

b) plakat “Tore, et me kõik täna siin oleme”;

c) suur Whatmani paberist lill (seitsmeõieline lill) mitmevärviliste kroonlehtedega,

millele lapsed kinnitavad sünnipäevasoovidega lehti

klass;

d) suur papist võti;

e) väikesed paberiribad soovide märkmete jaoks (üks lause);

f) muusikasalvestised – lastelaulud koolist.

Klassi kujundus:

Lisage vanasõnad õppimise kohta, luuletused - õnnitlused tahvlile;

Sees tahvel kirjuta: “1. september”, teadmistepäeva teema;

Kinnitage tahvli keskele whatmani paberist seitsmeõieline lill; (võimalusel sulgege

see osa tahvlist.

Klassiplaan

1. Avasõnad.

2. Mäng “Klassi sünnipäev”:

a) mäng “Minu nimi”;

b) mäng “Klassi tunnused”;

c) mäng “Lõbusad õppetunnid”;

d) mäng “Muuda”;

e) mäng “Soovin”.

3. Kokkuvõte (peegeldus).


Ootab lapsi.

Klassi edenemine

I. Avasõnad

Koduõpetaja. Kallid poisid! Õnnitleme teid uue alguse puhul õppeaastal. Täna ületasite läve keskkooli ja sai 5. klassi õpilasteks. Ja mina, olles sel õppeaastal kooliläve ületanud, sain sinu omaks klassijuhataja. Minu nimi on (Tatjana Nikolaevna Butenko). Meist eespool paljudeks aastateks koos elamine. Ja täna tähistame oma 5-A klassi sünnipäeva.

Loodan, et see 5. klass tuleb terve, sõbralik ja ühtne. Meid ootab palju huvitavat. Kuid meie põhiülesanne on luua ja hoida oma meeskonda, et kõik tunneksid end selles enesekindlalt, usaldusväärselt ja mugavalt.

5. klassis ootavad Sind uued ained ja uued õpetajad. See ei saa alati olema lihtne, kõik ei õnnestu. Aga ma tahaksin, et igaüks teist mõistaks ja tunneks, et ta pole üksi, sõbrad on läheduses, klassikaaslased, vanemad ja õpetajad saavad alati appi tulla.

Klass, kus praegu viibite, on meie klassiruum. Seal toimuvad mõned õppetunnid, tunnid ja puhkused. See klassiruum on teie päralt mõneks aastaks. koolimaja. Siin on meie võti kooli kantselei. Tahan teile esitada selle märgina, et olete saamas selle hubase kontori omanikuks. Ja tõeline omanik hoolitseb kooli vara eest, hoiab puhtust ja korda.

Klassijuhataja ulatab võtme klassi esindajale.

Niisiis, sina ületasid keskastme läve ja minust, olles ületanud kooliläve, sai sinu klassijuhataja. ma hoolitsen suurepärane meeskond ja ma luban...Ei, ma ei luba, aga ma vannun!

Kuna ma valisin elus selle tee,

Ma vannun, et ma ei anna sellest kunagi alla!

Ja kui (jumal hoidku!) häda juhtub,

Toetan poisse igal pool ja alati!

Juhin nad lahkuse teele!

Karista vähem ja veena!

Anda lastele sügavaid teadmisi,

Selleks laiendage oma silmaringi!

Ma vannun, et armastan klassi ja lapsi,

Ja ma teen kõik selleks, et saaksime koolis parimad olla!

II . Mäng "Klassi sünnipäev"

Mäng "Minu nimi"

Klassijuhataja.Täna on meie tutvustuspäev. Ja selleks, et üksteist paremini tundma õppida, mängime natuke. Esimene mäng kannab nime "Minu nimi". Kuulake mängu tingimusi. Iga osaleja, alustades juhist ehk minust, peab püsti tõusma, oma nime valjult ütlema ja lisama sellele omadussõna, mis peegeldab positiivseid omadusi tema iseloom. Omadussõna peab algama nime esimese tähega. Näiteks Tatjana on töökas, Olga vaimukas. Kas mängutingimused on selged? Alustame siis.

Klassijuhataja ütleb oma nime, lisab sellele omadussõna ja kõik õpilased teevad seda kordamööda.

Tatiana - nõudlik

Mäng "Klassi omadused"

Klassijuhataja.Meie tutvus jätkub. Proovime ette kujutada, milline saab olema meie klass. Peame teda iseloomustama, kuid ühe tingimusega. Tunnus peab koosnema omadussõnadest, mis algavad kõigi tähestiku tähtedega. Igaüks, kes käe tõstis, võib vastata. Niisiis, kuidas see meie 5-A on?

Õpetaja nimetab tähestiku tähte, lapsed tõstavad käed ja nimetavad omadussõnu.

Laste vastused:

A - korralik, aktiivne.

B - kokkuhoidev, rõõmsameelne.

B - tähelepanelik, lojaalne, rõõmsameelne, tahtejõuline.

G - külalislahke.

D – lahke, sõbralik, asjalik.

E - ainus, loomulik.

F - rõõmsameelne.

3 - ülemeelik, terve, imeline.

Ja – huvitav, siiras.

K - kultuurne, ilus.

L - uudishimulik, osav.

M – rahumeelne, musikaalne, moekas, julge.

N - normaalne, õrn.

O - kohustuslik, julge, suurepärane, vastutustundlik.

P - positiivne, sõbralik, kuulekas, imeline, hoolas,

põhimõtteline, edumeelne, eesrindlik, uudishimulik.

R – rõõmus, otsustav.

S - sõltumatu, vaba, südamlik, tõsine, kaasaegne,

rahulik, tugev, tagasihoidlik, naljakas, range.

T – töökas, andekas, loov, intelligentne, tolerantne.

U - tark, edukas, hämmastav, lugupidav, enesekindel,

entusiastlik, püsiv, tasakaalukas.

F - fantastiline, filoloogiline, jalgpall.

X – julge, tubli, ökonoomne.

C - sihikindel, tsiviliseeritud.

H – aus, tundlik, inimlik, puhas.

Sh-lai.

Sh – helde.

E – energiline, erudeeritud, elegantne, emotsionaalne.

Yu-noor.

Olen selge, särav.

Mäng "Lõbusad õppetunnid"

Koduõpetaja. Noh, meie sünnipäevalapsel on palju head omadused. Loodan, et need imelised omadused ei haihtu õppeaasta jooksul. Nüüd kontrollime teadmiste taset 5-A. Viime läbi “Lõbusad õppetunnid” – see on väikese võistluse nimi, mida tahan teile pakkuda. Kuulame küsimusi ja anname vastuseid.

Alustame voltimismõistatusest. Peate lihtsalt kõigile koos vastama – valjult, rõõmsalt ja sõbralikult.

Olen antonüüm sõnale "suvi"

Riietatud valgesse kasukasse.

Külm on hull!

Sest ma... (talv).

Ma olen karjumise, koputamise antonüüm,

Olen sõber igasuguse teadusega.

Mind on klassis vaja

Ma kutsun ennast... (vaikus).

Nüüd teeme teekonna, kuid meie teadmiste riigi linnade nimed, mida me külastame, on mõistatustes krüpteeritud.

Vajalik teadus, mõistuse võimlemine,

Meid õpetatakse mõtlema... (matemaatika).

Tugevdab kõikide laste lihaseid... (kehaline kasvatus).

Et leida oma vokaalsed anded,

Teil on vaja tunde... (muusika).

Iga õpilane on kirjaoskaja

Kui ta teab... (vene keel).

Käsitöö, töötage kirega -

Selleks on vaja... (tööõpetus).

Kas tahad ringi sõita erinevad riigid,

Sa pead teadma... (võõrkeelt).

Maalid, värvid, kõrged tunded

Seda õpetab... (kaunid kunstid).

Armastagem raamatuid, täiustagem kultuuri

Oleme klassis... (kirjandus).

Ta õpetab sind tundma ja armastama loodust... (looduslugu).

Kauge minevik, iidsed territooriumid -

Seda uurib teadus... (ajalugu).

Milliseid aineid sa põhikoolis õppisid? Milliste uute pealkirjadega olete kokku puutunud?Nii et meie teekond on läbi. Vaatasime just teadmiste maad, et iga linna üksikasjalikult uurida, teil on ees terve õppeaasta.

Mäng "Muuda"

Klassijuhataja."Lõbusad tunnid" on läbi.

Noh, 5-A vastas kõigile küsimustele õigesti, mis tähendab, et ta sai kõigis ainetes A-d. Noh, mis saab pärast kooli?

Lapsed (kooris). Muuda!

Klassijuhataja.Vahetunni ajal peaksid lapsed liikuma ja puhkama. Lõõgastume ja liigume muusika saatel. Samal ajal kontrollime 5-A tähelepanu.

Astuge oma töölaudade tagant välja ja seiske ridadevahelises vahekäigus. Te tantsite muusika saatel ja teete lihtsad liigutused. Ma annan teile liigutused. Sõnade “üleval paistab päike” peale tõstame käed üles, sõnade “kalad ujuvad sügavuses” peale langetame käed alla, sõnade “pääsuke lehvitab meie poole tiiba” peale vehime sissesirutatud kätega. meie ees, sõnade "lehed keerlevad akna taga" peale keerutame . Harjutame ilma muusikata.

Üleval paistab päike. (Lapsed tõstavad käed.)

Kalad ujuvad sügavuses. (Lapsed annavad alla.)

Pääsuke vehib meile tiivaga. (Lapsed lehvitavad käed ette sirutatud

oma kätega).

Lehed keerlevad akna taga. (Lapsed keerlevad ringi.)

Nüüd proovime ise.

Muusika lülitatakse sisse, lapsed teevad liigutusi vastavalt õpetaja käsklustele.

Õpetaja loeb luuletuse ridu juhuslikus järjekorras. Lapsed teevad sobivaid liigutusi, teevad vigu, naeravad.

Mäng "Tee soov"

Klassijuhataja.See on kõik, vaheaeg on läbi. Mulle tants väga meeldis. 5-A osutus tähelepanelikuks, püüdlikuks ja atraktiivseks. Ja nüüd meie klassitunni kõige mõnusam osa. Lõppude lõpuks on täna meie sünnipäev. Ja oma sünnipäeval peate tegema kingitusi. Seega valmistasin 5-A-le kingituse. (Avab tahvli, millele on kinnitatud seitsmeõieline lill.)

Ma tahan oma 5-A-le kinkida selle maagilise lille - seitsmeõielise lille. Kui kinnitate oma soovid selle kroonlehtede külge, saavad kõik teie plaanid kindlasti teoks. Teie töölaudadel on paberitükid. Teile antakse 3 minutit aega, et oma soov välja mõelda ja kirja panna.Ainult see peaks jätkama lauset: "5. klassis tahan..."

Ja veel üks saladus. Seitsmeõieline lill ei täida kõiki soove, vaid ainult neid, mida proovite ise täita. Tähelepanu, mõtle välja soov ja kirjuta see paberile!

Muusika lülitub sisse. Lapsed kirjutavad soovid paberile. Õpetaja kirjutab oma soovi ka paberile. ("Ma tahan, et minu 5-A-st saaks kooli kõige sõbralikum klass,""Ma tahan, et mu viienda klassi õpilased muutuksid targaks, lahkeks, sõbralikuks ja ilusaks" jne)

Ja nüüd jääb üle vaid oma soovid maagilise lille kroonlehtede külge kinnitada ja oodata. Kooliaasta lõpus kontrollime, kelle unistusi seitsmevärviline lilleke täitis ja kelle unistused jäid vaid paberile. Kuid kas olete unustanud, milliseid soove meie võlulill täidab? Ainult need, mida proovite ise kõigest jõust ellu viia.

Kutsun teid juhatusse.

Muusika lülitub sisse. Lapsed tulevad ridadena tahvli juurde ja lisavad kroonlehtedele märkmeid. Klassijuhataja lisab ka oma märkuse.

Kõik kingitused pole veel kätte saanud. Ma tahan, et aplodeeriksite poistele, kes said sel suvel aasta vanemaks. See:……

Ja teid ootavad ka CD-plaadid - teie eelmise klassijuhataja Galina Ivanovna kingitused......

Noh, meie esimene klassitund sai läbi. Õnnitlen teid veel kord meeskonna sünnipäeva puhul. Arvan, et kõik meie soovid saavad teoks, sest me ei ole üksi, sest meie kõrval on sõbrad.

III. Kokkuvõte (peegeldus)

Klassijuhataja.Poisid, kas arvate, et meie klassi sünnipäev oli täna edukas?

Mis sulle kõige rohkem meeldis?

Mis sulle ei meeldinud?

Kas meil on ikka vaja nii lahedaid tunde veeta?

Ja seda me olemegi! 5A klassi MBOU keskkooli nr 46

Habarovsk

Vanemate koosoleku käik

1. Sissejuhatus

Õpetaja: Tere õhtust, kallid vanemad! Tere tulemast kooli nr 8. Mul on hea meel teid meie esimeses klassis näha. Ma mõistan, kui põnev on teie jaoks, kui teie laps läheb kooli. Õnnitlen teid ja teie lapsi südamest selle suureks kasvamise etapi puhul. Mul on väga hea meel kohtuda uute õpilaste ja nende vanematega, kuid meie kohtumise hetke iseloomustab ka see, et mures pole mitte ainult teie ja meie lapsed, vaid, tunnistan ausalt, ka mina. Kas me meeldime üksteisele? Kas leiame vastastikuse mõistmise ja sõpruse? Kas suudate kuulda, mõista ja aktsepteerida minu nõudmisi ning aidata meie väikseid esimesse klassi astujaid? Sellest sõltub meie ühise töö edukus teiega. Nüüd on teie laste jaoks kõik uus: õppetunnid, õpetaja, koolisõbrad. On väga oluline, et sa armastavad vanemad, olid oma lastele lähedased. Nüüd oleme sina ja mina üks suur meeskond. Peame üheskoos rõõmustama ja raskustest üle saama, suureks kasvama ja õppima. Õppida tähendab ennast õpetada. Reeglina õpivad lastega koos nende emad-isad, vanaemad ja vanaisad. Ka õpetaja õpib koos oma õpilastega. Loodan, et meie meeskond on läbi nelja aasta sõbralik ja ühtne. Selleks, et tunneksime end koos mugavalt, õpime üksteist tundma.

2. Üksteise tundmaõppimine Õpetaja tutvustab end vanematele, öeldes oma nime ja isanime.Õpetaja: Mõne lapsevanemaga kohtume esimest korda, teistega juba tuttav. Mul on hea meel teid kõiki näha. Tore on näha vanemaid, kes oma väiksemad lapsed minu juurde tõid – see on mulle suur au. Ja nüüd, et teiega tuttavaks saada, annan teada õpilaste nimekirja ja teie, palun, öelge, kas nende vanemad on siin. (Klasside nimekiri loetakse ette.)

3. Nõuanded lapsevanematele

Õpetaja: Kallid emad, isad, vanavanemad! 1. septembril saab teie laps esimesse klassi. Esimene õppeaasta on tema jaoks uute tutvuste, klassikaaslaste ja õpetajatega harjumise aasta, aasta loominguline edu ja tundmatu äratundmine.

Meie, täiskasvanud – nii õpetajad kui ka lapsevanemad – tahame, et laps elaks oma koolielu rõõmsalt. Selle eest Meie peab looma mugavad tingimused ja toetama lapse soovi õppida, koolis käia, suhelda õpetajate ja klassikaaslastega.

Edukaks õppimiseks Meie peavad muutma oma nõudmised lapse soovideks. Teie, vanemad, saate palju ära teha selle nimel, et teie laps armastaks kooli ja õpiks rõõmuga.

Esiteks muidugi iga päev küsite oma lapselt, mis koolis juhtus. Esimese klassi laste teadmisi õppeaasta alguses punktides ei hinnata. Seetõttu selle asemel"Mis hinde sa said?" küsi: "Mida Mis oli täna kõige huvitavam?", "Mida sa lugemistunnis tegid?", "Mis oli lõbus võimlemistunnis?", "Mis mänge sa mängisid?", "Mida nad teile täna kohvikus söötsid ?", "Kellega sa oled klassis sõpru? jne.

Kui lapsed ei suuda pealtnäha lihtsatele küsimustele arukalt vastata, siis ärge muretsege, ärge ärrituge ja mis kõige tähtsam, ärge ärrituge. See, mida peres või lasteaias tervitati, võib koolis ebasoovitavaks osutuda selline nõuete muutus on psühholoogiliselt väga raske.

Esimese klassi õpilasega suheldes arvesta sellega, et õpetaja lasteaed Ja kooli õpetaja saab näha sama last täiesti erineval viisil. Lapse jaoks võib see muutus endasse suhtumises olla väga valus: ta on desorienteeritud, ei saa aru, mis on nüüd “hea” ja mis “halb”. Toeta teda selles keerulises olukorras.

Laps ei peaks kartma eksimise ees. Vigu tegemata on võimatu midagi õppida. Püüdke mitte arendada oma lapses hirmu teha vigu. Hirmutunne on halb nõuandja. See pärsib algatusvõimet, õppimistahet, jahja lihtsalt elurõõm ja õppimisrõõm.

JÄTA MEELDE! Lapse jaoks on see, et ta ei oska midagi teha, midagi ei tea, asjade normaalne seis. Sellepärast on ta laps. Seda ei saa ette heita.

Ärge võrrelge oma last teistega, kiitke teda õnnestumiste ja saavutuste eest. Tunnustage oma lapse õigust individuaalsusele, õigust erineda. Ärge kunagi võrrelge poisse ja tüdrukuid, ärge seadke üht teisele eeskujuks: nad on erinevad isegi bioloogilises eas - tüdrukud on tavaliselt oma eakaaslastest vanemad.

JÄTA MEELDE! teie laps õpib koolis teistmoodi, kui teie kunagi õppisite. Ärge kunagi nuhelge last solvavad sõnad suutmatuse eest midagi mõista või teha. Palun teil hinnata oma lapse õpinguid ainult positiivselt, isegi kui teile tundub, et tema edu on selgelt ebapiisav.

Elage oma lapse nimel, näidake talle maksimaalset tähelepanu, muretsege beebi iga ebaõnnestumise pärast ja rõõmustage isegi tema väikseimate õnnestumiste üle. Ole tema sõber, kellele beebi usaldab oma kõige intiimsemad asjad.

Õppige koos lapsega, ühinege temaga raskuste vastu, saage liitlaseks, mitte vastaseks ega välisvaatlejaks. koolielu beebi. Usu lapsesse, usu õpetajasse.

4. Koolielu tunnused

Õpetaja: Tõenäoliselt tegite enne meie kooli kandideerimist selle kohta päringuid (esimene kohtumine oktoobris 2010).

Koolil on oma nõuded.

  1. Näiteks rakendan rangelt distsipliini,
  2. ülesannete täitmine.
  3. Peate andma oma lapsele koolivormi: vabaaja ja ametlik (kirjeldage üksikasjalikult vormiriietust ja sellele esitatavaid nõudeid);
  4. Peate pakkuma oma lapsele korralikku välimust: soeng, nööbid ja töötavad lukud, taskurätikud ja kammid;
  5. Peate tagama, et teie lapsel on kõik vajalik koolitarbed(levita õppetarvete nimekirja)

Palun mitte võrrelda erinevate klasside õpetajate tööd: nii meie kui lapsed oleme väga erinevad.

5. Organisatsioon haridusprotsess

Täna sisse Vene haridus On traditsioonilisi koolitusprogramme ja arendavaid. Kõik koolitusprogrammid on ühine eesmärk- õpilase isiksuse arendamine, tema õppimissoovi ja -võime kujunemine.

Tõepoolest, on oluline valida õige kool ja koolitusprogramm, sest just algkoolis õppimine määrab lapse edasise suhtumise haridusprotsessi. Traditsiooniliste programmide hulka kuuluvad: "Venemaa kool", "21. sajandi algkool", "Kool 2100", "Harmoonia", "Tulevane algkool", "Klassikaline algkool", "Teadmiste planeet", "Perspektiiv". Arendussüsteemid hõlmavad kahte programmi: L.V. Zankova ja D.B. Elkonina - V.V. Davidova.

Meie klass hakkab õppima L.V.Zankovi arenguprogrammi järgi.

– Programm on suunatud terviklik areng laps, ta õpetab lapsi ise teavet hankima, mitte seda valmis kujul vastu võtma. Viimistlemine algkool selle süsteemi kohaselt saavad lapsed vabamaks, kui neil on umbes kolm korda rohkem teadmisi kui nende eakaaslastel.

Õpetaja näitab vanemateleõpikud , tutvustab neile nende sisu.

Õpetaja loetlebHaridusprotsessi korraldamise tunnused koolituse alguses, näiteks:

  1. viiepäevane koolinädal;
  2. minimaalne helitugevus kodutöö;
  3. hindevaba õpe esimeses klassis, töö sõnaline hindamine, positiivsete hinnetena “naljakad templid” ja kleepsud;
  4. kellade ja tundide ajakava (septembris);
  5. kohanemisperiood - esimene veerand nendel päevadel on lastel kolm õppetundi;
  6. laste laua taha istumine ja uuesti istutamine meditsiinilistel põhjustel; (Tootma arstikaarte)
  7. toidu tellimus sööklas; GPA
  8. klubid, sektsioonid koolis - september

6. Organisatsioonilised küsimused

Õpetaja vastab vanemate küsimustele. Võimalikud teemad korralduslikud küsimused:

  1. traditsioonid: õpilaste sünnipäevad (Svetlana Rožkova – 2. september, Maksim Tšernopjatov – 10. september) + suvised sünnipäevad:

1. Abbasov Ruslan

3. Kondratov Dmitri

5. Mironov sakslane

6. Ogoltsov Maksim

  1. klassielu kroonika, (saate albumeid)
  2. teatripäevad, (Noorsooteater, akadeemiline teater draamad)
  3. ekskursioonid;
  4. lastevanemate komisjoni valimine.

7. Koolilaager



Esimene tund, esimene klubitund, esimene lastevanemate koosolek, esimene jalutuskäik looduse rüppe, esimene debatt... In pedagoogiline tegevus paljud neist esimestest sammudest ja kogenud õpetajad neid ei anta asjata erilist tähelepanu.


"Te olete meie esimene," ütleb õpetaja kooliaasta alguses õpilaste juurde kutsutud instituudi õpetajale, "teie esinemine määrab teatud määral laste suhtumise järgmistesse sedalaadi sündmustesse."


Õpetajal on täiesti õigus. Algus igas äris ei ole väikese tähtsusega. Ja kui keegi suudab pärast esimest ebaõnnestumist endale kinnitada, et esimene pannkook on alati tükiline, siis õpilastega töötamisel on see kõige vähem vastuvõetav. Siin on esimesel sammul – edukal või ebaõnnestunud – kindlasti tagajärjed, mis muudavad järgnevad raskemaks või lihtsamaks.


Igal klassijuhatajal on oluline ja vastutusrikas hetk – esimene kohtumine oma klassiga. Põnevatest esmatutvusminutitest mõtlevad palju mitte ainult need, kes eile tudengipäevad lahkusid, vaid ka kogenud õpetajad. Kust alustada? Muidugi ei saa antud juhul Mõnda valmis, unikaalset, universaalset retsepti soovitada on võimalik anda vaid nõu nii õpilase arengumustrite, psüühika iseärasuste kui ka parimate klassijuhatajate kogemuste põhjal.


Esiteks tuleb rõhutada, et esimene mulje, mille õpetaja jätab lastele, on üsna mõjus ja püsiv: klassijuhataja meeldis mulle juba esimesest kohtumisest peale - lapsed muutuvad kohe vastutulelikuks, nendega on lihtsam inimesi leida. ühine keel, see ei meeldinud - siis võtab nendega kontaktide "luua" kaua aega ja mõnikord ka ebaõnnestunult.


Peate esimeseks kohtumiseks ette valmistuma, visandama käitumisjoone, suuna, mida mööda vestlus poistega kulgeb. Arvestada tuleb mitte ainult klassijuhataja ees seisvate eesmärkide ja eesmärkidega, vaid ka lapsi puudutavate küsimustega. Teatavasti huvitab neid alati klassijuhataja isiksus. Sageli küsivad nad ette, kes on nende klassijuhataja, mis ainet ta õpetab, kas ta on "vihane" või "lahke" jne. Lapsed püüavad ette kujutada oma tulevase koolijäämise väljavaateid, nad tahavad kiiresti leida teada, mis uut saab. Seda kõike tuleb kahtlemata meeles pidada, kui valmistute esimeseks kohtumiseks oma klassiga. Vastasel juhul võib lastega esmakordne kohtumine põhjustada soovimatuid tagajärgi.


Viienda klassi õpilastele on määratud klassijuhataja mitu aastat töötanud maakooliõpetaja.


"Ma lähen sinu juurde," ütleb direktor talle, "ma vaatan, kuidas sa neid kutte tundma õpid."


Õpetaja kehitab üllatunult õlgu:


- See pole õppetund, mida seal vaadata on?


Märgime, et mõni õpetaja mõtleb isegi läbi koristuspäeva kuulutuse, aga siin... Nii aga sai tema esimene tutvus alguse:


- Noh, mida ma saan sulle öelda? Minust saab teie klassijuhataja, ma tean teie kõigi kohta ja see pole ka esimene kord, kui te mind näete. Tahan hoiatada: olen range inimene, iga rikkumise eest karistan.


Olles end sel moel tutvustanud, asus õpetaja asja kallale.


- Muide, sa istud valesti. Nüüd teeme nii: igal laual on poiss ja tüdruk.


Kogu klassis kostis nurinat. Ilmselt ei meeldinud õpetaja idee kõigile. Seda märgates ütles ta:


- Ärge muretsege, see on teile parem. Niisiis, Vanya Budkov, istuge Lida Stepanova, Tanya Sviridova - Miša Krjukoviga ...


Poisid kuuletusid vastumeelselt. Nüüd oli aga Petja Ivanovi kord.


"Ma ei istu temaga," ütles poiss.


– Peate tegema seda, mida teile kästakse. Klassis valitses pingeline vaikus.


- Noh, kaua me ootame? - küsis õpetaja.


See lõppes sellega, et Petya eemaldati klassist.


"Vaata, kangelane," ütles klassijuhataja, vaadates teda minemas.


"Ta on siin hea mees..." vaidles tüdruk esimese laua taga arglikult vastu "Eelmisel aastal oli ta meeskonna juht."


Olles lõpuks istumise lõpetanud, hakkas õpetaja pikalt rääkima vastutusest vara eest klassiruumis.


"Töölauad on värvitud, põrandad värvitud, paneelid värvitud," ütles ta, "laud ja tool on uued, kõige selle peale kulus raha." Vara kahjustamise eest karistame rubladega.


- Kuidas on? - puhkes üks tüdrukutest välja.


"Noh," vastas õpetaja, "kui te tooli lõhute, kutsume teie vanemad ja ütleme neile: "Võtke see tool ja istuge ise selle peale ja andke meile uus." Selge?



– Kas kõigil on ajakava? - küsis õpetaja. Tekkis kära: ühed ütlesid, et on, teised ütlesid, et ei.


- Vaikne! Kas kõigil on õpikud?


- Kõik! – vastasid poisid üksmeelselt.


"Aga mul pole kõike," hüüdis üks poiss.


"Ja mul pole kõike," ütles tüdruk.


Klass oli jälle lärmakas.


- Tänaseks on kõik. Sa muidugi tead, et sa ei tohi kooli hiljaks jääda, pead tunnis vaikselt istuma ja rikkumiste eest, kordan, karistame karmilt. Nüüd mine koju.


Ja lapsed tormasid kähku uste juurde. Klassijuhataja juurde ei pöördunud keegi, küsimusi ei esitanud. Koridoris nägi ta, kuidas poisid nutvat Petjat ümbritsesid. Õpetajat märgates pühkis poiss käega pisaraid ja pöördus ära. Nii lõppes esimene kohtumine.


Kas see õpetaja võttis arvesse, et õpilaste esmakohtumisel klassijuhatajaga tekkinud mulje mõjutab oluliselt edasisi suhteid nendega, et esimesest sammust peale on vaja visandada õpilaste paljutõotavad elu- ja tegevussuunad, kas ta teadis sõnu A. S. Makarenko sõnul, et paljude pedagoogide ebaõnnestumised tulenevad nõrkusest ja ebaselgest vaatenurgast, kas lähtusite sellest, et lõpuks on vaja arvestada küsimustega, mis meestel sellistes olukordades paratamatult tekivad ja muret tekitavad? Ei, õpetaja ei mäletanud ühtegi neist olulistest teoreetilistest seisukohtadest ja seetõttu ei mõelnud ta lastega töötamise esimese sammu tähendusele, mistõttu see kohtumine nii ebaõnnestunult lõppes. Ta ei tekitanud kuttide seas mingit ootusrõõmu. homme, ei mingit kaastunnet klassijuhataja vastu, kes alustas kohe loengute, igavate loengute ja tarbetu konfliktiga. Mis osutus mitte pedagoogiliselt otstarbekaks tutvumiseks lastega, vaid sõja alguseks nendega, just selliseks, mis reeglina lõppeb pisaratega. Üks õpetaja, kes esimesest kohtumisest peale lastega läbi ei saanud, oli sunnitud pöörduma direktori poole avaldusega, milles ta kirjutas järgmist: „Palun vabastada mind seitsmenda „A” klassijuhatusest. , kuna mina ja seitsmes "A" ei austa üksteist"


Teine klassijuhataja kohtus viienda klassi õpilastega teisiti. Pärast lastega kohtumist rääkis ta neile palju huvitavat: millised klubid koolis töötavad, kuidas neisse registreeruda, rääkis eelseisvatest tundidest ja ekskursioonidest, kohtumistest juhtivate tootmistööliste, sõjaveteranidega ja kirjavahetusest teiste õpilastega. riigid. Vestluse lõpetuseks ütles klassijuhataja, et pärast õppeaasta edukat lõpetamist läheb klass pikale teekonnale ümber. kodumaa. Pole üllatav, et lapsed võtsid kõik õpetaja öeldu innukalt vastu. Esimesest kohtumisest jäi mulje nii ere, et lapsed rääkisid sellest omavahel pikalt.


Olen korduvalt pidanud veenduma, et esmatutvuse käigus õpilastele edukalt avanenud väljavaated neid alati ühendaksid ja tuntavat entusiasmi tekitaksid. Lapsed hakkavad neile seatud nõudeid usinamalt ja aktiivsemalt täitma.


Ühe maakooli 5. klassi klassijuhatajaks määratud kehalise kasvatuse ja joonistamise õpetaja Sergei Sergejevitš võlus lapsi juba esimesest kohtumisest peale. Nad teadsid, et neil on klassijuhataja uus õpetaja, ja istudes pärast kooli kokkutulekut nende laudade taha, ootasid ta saabumist. Lõpuks see avanes ja klassijuhataja ilmus dressides. Poiste üllatuseks tegi ta mitu saltot ja õpetaja laua taga sirgudes ütles: "Tere, saame tuttavaks." Poisid naersid koos, aga... need olid samad poisid, kellest igaüks üritas rohkem kui korra pea peal seista ja kui see ei õnnestunud, küsis ta sõbralt: "Tule, toeta mind." Pärast esimesi üllatusminuteid võistlesid nad omavahel, et esitada Sergei Sergejevitšile küsimusi: kus sa õppisid? jne Tekkis elav vestlus. Klassijuhataja rääkis lastele enda käest palju huvitavat spordielu, näitas fotosid endast kui akrobaatikavõistlejast. Poiste soovil täitsin mitu rasket akrobaatilised harjutused. Vestluse käigus rääkis Sergei Sergejevitš kokkuhoidvast suhtumisest klassivarasse ja distsipliinist klassiruumis ning välimus, ning seda kõike kuulati suure tõsiduse ja tähelepanuga, nagu see tuli lastesse sõna otseses mõttes armunud õpetaja huulilt. Klassijuhataja tuli lapsi nähes kooli verandale ja te oleksite pidanud nägema nende säravaid nägusid, kui nad vaimustunult õpetajale otsa vaadates karjusid mitu korda:


- Hüvasti, Sergei Sergejevitš!


Ja järgmisel päeval pärast esimest tundi ütles geograafiaõpetaja õpetajatuppa sisenedes kõva häälega: „Peaksite vaatama Sergei Sergejevitši klassi poisse: kõigil on juuksed lõigatud, triigitud, kõik on vormis, lihtsalt vahvad poisid. ”


Esimese poolaasta lõpuks tõusis Sergei Sergejevitši klass kooli parimate hulka ja loomulikult ei õpetanud klassijuhataja lastele mitte ainult akrobaatikat, vaid korraldas ka palju muid huvitavaid laste tegevusi.


Üks kogenud õpetaja, kes oskas akordioni mängida, ütles, et iga kord, kui ta uue klassiga kohtus, saavutas ta vestluse ajal sama dialoogi:


– Pühadeks valmistame ette kontserdi, õpime akordioni saatel laule ja tantse.


— Kes mängib? - küsisid poisid.


- Kui keegi teist ei saa mängida, siis ma mängin.


- Kas sa tead, kuidas?


- Jah, ma saan.


- See on suurepärane! - poisid olid rõõmsad, - äkki saate nüüd meie eest mängida?


Ja klassijuhataja mängis.


"Selliselt tekkinud olukord mõjus lastele tõhusalt, edaspidi oli nendega lihtsam töötada."


Meie toodud näidetest ei järeldu sugugi, et ainus viis lapsi enda külge "kinnitada" nendega suhtlemise esimestest minutitest on need viisid, kuigi see, nagu eespool näidatud, on iga inimese enda võimuses. õpetaja. Kuid tuleb märkida, et selliste oskuste tark kasutamine alates esimesest sammust lastega töötamisel väärib kogu heakskiitu.


Laste edukast tööleasumisest tingitud hea tuju kandub edasi vanematele, kellel on sellistel puhkudel hea meel teatada klassijuhatajale, et lapsed räägivad kodus suure armastuse ja rõõmuga temast ja eesseisvatest tegemistest. Ja see on väga oluline, kuna sageli ei sõltu klassijuhataja autoriteet vanemate seas mitte niivõrd otsestest kontaktidest temaga, vaid arvustustest ja hinnangutest, mida lapsed kodus tema kohta avaldavad.


Püüdes juba esimesel kohtumisel äratada lastes huvi õppimise ja koolielu vastu, peab klassijuhataja meeles pidama, et laste tunded ja mõtted, nende soovid ja hobid, meeldimised ja mittemeeldimised on alati määratud ühiskonna arengutasemest, ajast. milles me elame. Ilma seda olulist mustrit arvesse võtmata on võimatu luua helget tulevikku koolilastega tehtavas kasvatustöös. See, mis võis lapsi eile paeluda, ei pruugi täna olla huvitav ja seetõttu ebaefektiivne. Näiteks oli aeg, mil kinos käimine tundus lastele midagi harjumatut. Sellega oli võimalik "mängida" - saavutada näiteks klassiruumis parem distsipliin. Tänapäeval, kui igas kodus on televiisor, on ühise kinokülastuse muutmine potentsiaalselt oluliseks, õppimiseks või paremaks käitumiseks sundimine palju keerulisem kui varem.


Samuti on väga oluline meeles pidada, et teismelised armastavad päris asju. Kui nad näevad algusest peale, et tõeliste reiside asemel ootavad neid kaardil vaid spekulatiivsed, tegelike konkreetsete asjade asemel - kirjanduslike montaažide ja laulude õppimine, mitte kohtumised huvitavad inimesed ainult märgendeid ja ediktsioone, siis need tõenäoliselt ei arenda õpetajas soovitud entusiasmi. Teismelised tahavad välja näha nagu täiskasvanud. Seda nende soovi saab rahuldada ainult päris asju korraldades. Peame sellistest asjadest rääkima alates esimesest kohtumisest nendega. Rääkige, et saaksite seda hiljem teha, muidu hea suhtumine klassijuhataja suhtes kaob ja selle asemel on lugupidamatus ja isegi põlgus tema vastu. See juhtus näiteks ühes koolis. Klassijuhataja, nagu lapsed ütlesid, "lubas" neile jalutuskäike loodusesse, kohtumisi huvitavate inimestega ja pardaleminekut. talvepühad Moskvasse ja palju muud, kuid lubatust ei tehtud midagi. Pealegi põhjendas klassijuhataja hiljem lastega vesteldes seda sellega, et osa lapsi sai tundides kahekesi ja kommentaare. Teisisõnu, ta suhtus õppeaasta alguses plaanitud huvitavatesse tegevustesse klassiruumis mitte õpilaste koolitamise või ümberkasvatamise vahendina, vaid... õppetöö eest tasumisena, vastavalt õelale reeglile: „kui sa õpi hästi, me läheme jalutama, kui sina ei tee, siis me ei lähe. Sellised suhted lastega on enamasti hooletu õpetaja maskeering, reeglina ärritavad nad lapsi ja mõjuvad nende käitumisele halvasti.


Seega tuleks lastega töötamise esimesest sammust peale luua mobiliseeriv ja ühendav keskkond, püüdes aidata lastel selgelt näha oma eesmärke ja eesmärke. Oluline on, et klassijuhataja püüdleks juba esimesel kohtumisel õpilaste seas autoriteeti võita ja enda vastu kaastunnet äratada. Ja kaastunne klassijuhataja vastu tekib alles siis, kui lapsed tunnevad, et temaga on huvitav koostööd teha.



1. klass
Tund – tutvustus “Esimest korda esimeses klassis!”
Eesmärk: soodsa psühholoogilise ja pedagoogilise keskkonna loomine klassiruumis
lapse kooliellu sisenemise etapp.
Ülesanded:
 õpetaja klassiga tutvumise korraldamine;
 individuaalne tutvumine iga õpilasega;
 tingimuste loomine igale õpilasele;
 õpilaste ühtsustunde loomine;
 eelduste loomine positiivse motivatsiooni tekkeks
edasine ühine õppimine.
Varustus:
 plakat lillepeenra pildiga;
 värvilisest paberist välja lõigatud lilled. Neile on kirjutatud õpetaja nimi
ja kõigi õpilaste nimed
1.Õpetaja tervitus.
Esimene september, esimene sügispäev. Vaata aknast välja... Pole veel midagi
räägib sügise saabumisest, ainult mõnel pool on ilmunud kollased lehed ja sagedamini
vihma. Kuid te ei aja seda päeva segamini ühegi teisega, sest
Koolikell heliseb üle riigi.
See kõlas ka meie lütseumis. Aga enne kui me räägime sellest, mida me
tegeleme sellega, mis ees ootab, tahan teid õnnitleda alguse puhul
koolielu. Ootasin suure kannatamatusega, suure põnevusega
täna olen ma oodanud seda hetke, mil te kõik oma laudade taha istute, kui me kõik
Tuleme sellesse klassi kokku ja ma ütlen teile:
Tere lapsed! Olen teie õpetaja Svetlana Nikolajevna. mul on hea meel
näha teid täna nii elegantse, rõõmsa ja mõne tõsisena. IN
Sinu silmist lugesin välja küsimust: "Mis mind koolis ootab?" Oma tundides

Sind ootab palju huvitavat, mängid ja õpid. Sind õpetatakse
imelised õpetajad, kellega kohtute veel.
2. Üksteise tundmaõppimine.
Te kohtusite minuga, kuid te ei tunne veel üksteist. Muidugi kõik
oma nime ja võib olla raske kohe meelde jätta, mis kellegi nimi on. Aga see on raske
räägi inimesega, kui sa oma nime ei tea. Ja me oleme koos
õppima ja seetõttu peate teadma kõiki oma klassi poisse.
Saame tuttavaks. Kui ma ütlen "Kolm neli!" igaüks käsu peale
ütleb ta nime. No proovime! (Lapsed karjuvad oma nime.)
Oh, tundus, et nad karjusid kõvasti, aga ma ei kuulnud ühtegi nime!
Proovime midagi muud. Ütleme oma nimed vaikselt sosinal. (Lapsed
nad räägivad sosinal.)
Jälle on midagi valesti. Keegi ei karjunud ja ma ei kuulnud midagi.
Tõenäoliselt, poisid, on asi selles, et kõik räägivad samal ajal. Koos
tööta hästi, mängi rõõmsalt, laula suurepäraselt, aga vasta halvasti: kui kõik
ütlevad nad kohe erinevad sõnad, siis pole midagi selge. Proovime
rääkige kordamööda, ükshaaval ja kuulake poiste ja tüdrukute nimesid
meie klass. Ma lähenen teile igaühele ja sellele, kelle õlale ma lähen
Kui ma sind puudutan, ütleb ta oma nime valjult ja selgelt. Mul on lilled sinu käes
nimed, annan igaühele ühe lille. (Tutvus pooleli)
Aitäh! Nüüd kuuldi kõiki nimesid?
Teie ees on teie nimedega lilled. Kuulake ülesannet hoolikalt.
Lilled aitavad teil neid täita.
Kasvatame oma lauale suure lilleniidu. Kõigepealt ma
Ma istutan oma lille. Poisid, korjake lilli. Tulge juhatusse need, kelle
nimed algavad tähtedega A, D, V. (Lapsed lähevad välja ja liimivad lehele
teie lilled)
Palun kõigil, kelle nimi on, juhatusse tulla...
Ja nüüd nad tulevad siia...
Tüdrukud, korjake ka oma lilled.
Tahvlile lähevad need tüdrukud, kelle nimed algavad tähtedega A, I, C.
(Lapsed tulevad välja)

Poisid, vaadake, kui palju värve meil on, nii palju kui palju
sina. Ja me kõik oleme üks klass. See on meie klass!
Mäng “Ütle nimi”: Osutan õpilasele, kõik karjuvad tema nime ühehäälselt.
Mäng “Lumepall” vanematega tutvumine. Kõik helistavad
kõigi eelmiste mängijate ja enda nimed.
3. Kontoriga tutvumine.
Poisid, meie klass on me kõik ja meie klass on ka ruum, kus me
me oleme. Vaata, kui imeline, särav ja hubane see on! Aga sina
Olen siin alles hiljuti olnud ega ole sellega veel päris harjunud, eks? Ja ta tuleb meie juurde
Samuti pole ma sellega veel harjunud: ta ootab, kas me teda armastame,
hoolitsege selle eest, et me teda ei solvaks. Teie vanemad tegid siin remonti. Lähme
Ütleme neile: "Aitäh!"
Mäng “Põrand, nina, lagi”: lapsed peavad märkima objekti, mis
helistab saatejuht, mitte see, keda ta näitab.
4. Mis sa arvad, kas ainult igaühel meist on nimi?
Andke meie linna nimi.
Kui vana on meie linn? Millal tähistasime linnapäeva?
Mida sa oma linnast tead?
Öelge meie riigi nimi.
Millist suurt püha meie riik maikuus tähistas?
Jah, sõda pole olnud 65 aastat. Kõik inimesed saavad õnnelikult elada ja töötada. Lapsed
saab õppida ja mängida. Me ei taha sõda.
5. Sissejuhatus kasvatuslikesse asjadesse.
Kuid me pole kõigiga kohtunud. Kelle me veel unustanud oleme?
Kuulake mõistatusi ja proovige neid ära arvata.
1. Võlukepp
Mul on sõbrad
See riiul
Ma oskan ehitada
Torn, maja ja lennuk
Ja tohutu laev! (Pliiats)
2. Kas ma olen puuris, siis olen rivis.
Nendest on liiga lihtne kirjutada!
Samuti saab joonistada...
Mis ma olen? (Märkmik)

3. Ta räägib vaikselt
Ja see on arusaadav ega ole igav
Rääkige temaga sagedamini
Sa saad neli korda targemaks. (Raamat)
4. Arva ära, mis asi see on -
Terav nokk, mitte lind,
Selle nokaga ta
Külvab – külvab seemneid.
Ei põllul, mitte aias -
Teie märkmiku lehtedel. (Pliiats)
5. Kui igav, vennad,
Sõitke kellegi teise seljas!
Keegi annaks mulle paar jalga,
Et saaksin ise joosta. (Kott)

6. Mustal väljal on valge jänes
Hüppas, jooksis, tegi silmuseid.
Ka jälg tema taga oli valge.
Kes see jänes on? (Kriit)
7. Must-valgelt
Nad künnavad aeg-ajalt.
Hõõru lapiga -
Tühi leht. (Juhatus)
Hästi tehtud! Milliseid omadusi vajab iga koolilaps (tähelepanu,
taiplik).
Mäng. Mängime ja vaatame, kui tähelepanelik ja taiplik sa oled.
Ma esitan küsimusi ja teie vastate ühehäälselt “mina”.
 Kes armastab šokolaadi? (kala)
 Kes armastab marmelaadi? (ananass)
 Kellele meeldivad pirnid? (oranž)
 Kes ei pese kõrvu? (bensiin)
6. Hüvastijätt.
Täna töötasime suurepäraselt ja isegi mängisime.
Kas teile tund meeldis?
Mis sulle eriti meeldis?
7.Kodutöö.

Poisid, ma annan teile esimese kodutöö. Joonista, mida tahad
Mulle täna meeldis.

Sihtmärk:

Suunake klass sõbralikule lainele, looge õpilaste vahel sõbralikke suhteid, kujundage käitumist ja üksteise korrektse kohtlemise kombeid;

Tuvastage mõned õpilaste iseloomuomadused;

Tuvastage klassi juhid.

Ettevalmistus

Iga õpilase jaoks on vaja eelnevalt ette valmistada kahekordne ruuduline paber, kolm pakki kuue värviga markereid (punane, roheline, sinine, kollane, must, pruun).

Kirjutage võistkondade nimed (suured): “NALJAS”, “RAHULIK” ja “REVENTIVE” (tähed olgu ühesuurused ning nimed on soovitav kirjutada erinevate viltpliiatsidega).

Esimene mäng "Värvilaine"

(Test "Meie tuju")

Õpetaja jagab välja paberitükid ja markerid ning kutsub lapsi joonistama kaks ruutu, värvides esimese mis tahes värviga.

Tulemus

See lihtne test paljastab klassi meeleolu "enne" ja "pärast" tutvumist, näitab laste emotsionaalset seisundit.

Need värvid vastavad ligikaudu järgmistele emotsionaalsetele ja energilistele seisunditele:

punane - energiline;

kollane - rõõmus;

sinine - rahulik;

roheline - igav;

pruun - suletud;

must - sünge.

Teine mäng "Kus ma olen?"

(Mini test)

Õpetaja palub lastel joonistada teisele paberile kaks ringi ja asetada nende sisse mitu väiksemat kontsentrilist ringi. Esimese ringi lähedale kirjutage sõna "ma tahan" ja teise lähedale - "mul on". Siis peavad poisid mõlemale joonisele täpi või risti panema.

Tulemus

Näiteks kui pildil "Ma tahan" asub rist keskel, siis laps püüdleb juhtimise poole ja pildil "seal on" on rist keskelt üsna kaugel, näitab see, et ta on piiratud. oma tegudes ja juhisoovis, s.t. tema soov olla juht ei vasta tõele.

See test aitab õpetajal analüüsida õpilaste juhtimisoskusi ja -võimeid aastaringselt. On juhtumeid, kus üsna aktiivne, vastutustundlik õpilane teeb juhi “tööd” mitte suvaliselt, vaid sunniviisiliselt; või on tal mingi sisemine piirangukompleks, millest ta tahab juhirolli täites üle saada, aga põhimõtteliselt pole see talle omane jne.

Kolmas mäng “Jäta nimed meelde” (individuaalmäng)

Inimese jaoks pole midagi meeldivamat kui tema enda nime kõla.

D. Carnegie

Õpetaja kutsub õpilasi istuma üksteise vastas ringis ja mõtisklema, mis on igaühe iseloomus kõige olulisem: vastupidavus, rahulikkus, rõõmsameelne loom, usaldusväärsus jne, või mõtlema oma iseloomule välja mõne assotsiatiivse epiteedi, näiteks hele, päikeseline, ažuurne, vihmane jne. Seejärel ütlevad mängus osalejad üksteise järel ringis oma nime ja iseloomulik tunnus. Järgmine õpilane peab kordama eelmise osaleja nime, seejärel ütlema tema nime ja andma allkirja. Ja nii ringiga lõpuni.

Tulemus

See mäng on alguses pisut piiratud, kuna mitte kõik õpilased ei mäleta kiiresti oma klassikaaslaste nimesid. Kuid järk-järgult tõmbavad nad üksteist aidates mängu. Nii saavutatakse tunni eesmärk - luua laste vahel sõbralik kontakt.

Neljas mäng “Loe ja ehita”

(meeskonnamäng)

Õpetaja jagab mängus osalejatele kaardid, millele on suurte tähtedega kirjutatud võistkondade nimed: “NALJAS”, “RAHULIK”, “REVENTIIVNE”. Tähed on virnastatud ja segamini.

Iga võistkonna ülesanne on sõna välja selgitada ja rivistada, hoides käes tähte, et meeskonna nimi oleks loetav. Võidab meeskond, kes teeb seda kiiremini ja vigadeta.

Tulemus

See mäng on tavaliselt lõbus ja elav. Mängu käigus ilmneb vastastikune mõistmine ja tegevuste koordineerimine ning selgitatakse välja juhid.

Võid meeskondadele teisi nimesid välja mõelda.

Viies mäng “Tervituste ja komplimentide vahetus”

Tervituste vahetamine on inimliku soojuse vahetus, kui väljendame oma tundeid siiralt ja oleme oma käitumises loomulikud.

Meeskonnaliikmetel palutakse esitada teistele meeskondadele üldine tervitus ja mõned komplimendid.

Tulemus

Pärast eelmisi mänge läheb tavaliselt poistel tuju paremaks. Nad suhtlevad omavahel juba hästi ja saavad oma tegevust vabamalt koordineerida. Tervitused võivad olla käepigistuse, elegantse kõne, vene kummarduse, entusiastliku hüüatuse jne kujul.

Kuues mäng “Värvilaine”

Õpetaja palub lastel värvida tunni alguses antud paberile teine ​​ruut. Kõlab Bulat Okudzhava laul “Teeme üksteisele komplimente...”.

Järeldus

Olles lehed kokku korjanud, teeb klassijuhataja esialgne analüüs: kui piltidel on rohkem “soojaid” värve (punane, kollane), siis tutvumine ja suhtlemine toimus heas tervitatavas õhkkonnas. Mitmete jooniste võrdluses “enne” ja “pärast” tundi on näha, kuidas laste tuju mängusituatsioonide tulemusena paranes.

Vaatamata tulemustele märgib õpetaja aga, et tund toimus vabas õhkkonnas, ning loodab, et edaspidi säilitavad lapsed omavahel soojad ja sõbralikud suhted.

Mõtlemisainet. Edasises töös püüab klassijuhataja analüüsida iga õpilase iseloomu. Kavandatav mittestandardne "juhtide" ja "autsaiderite" klassifikatsioon aitab hinnata õpilase kohta meeskonnas ja anda kvalitatiivse hinnangu lapse käitumisele eakaaslaste seas.

Erinevat tüüpi "juhtide" ja "autsaiderite" ligikaudne klassifikatsioon

"Liidrite" tüübid

"Vastumatu juht"

See on klassijuhataja poolt määratud juht, arvestamata lapse tegelikke võimeid. Samal ajal võivad tema suhted klassikaaslastega areneda sõltuvalt "tõrksa juhi" isiksuseomadustest erinevalt:

Laps ei oska ja talle ei meeldi formaalne autoriteet, on talle võõras. Reeglina püüavad sellised lapsed neile seatud eesmärke saavutada kaaslaste palvete või veenmise abil, eelistades sageli solidaarsust nendega, mitte õpetajaga;

Õpetaja määratud juhile hakkab meeldima, et klassikaaslased on sunnitud talle kuuletuma. Selline olukord kahjustab last, tema iseloomu kujunemist ja hilisemat elu. Suureks saades on klassikaaslased tema vastu vaenulikud ja tal on raske endiste “alluvate” seast sõpru leida.

"Parem käsi"

See on juhitüüp, väliselt lähedane eelmisele. Kuid erinevalt temast" parem käsi“Õpetaja on tavaline õpilane, kellel on teatud organiseerimisoskused. Mõnikord osutuvad sellised lapsed "alalisteks ühiskonnaaktivistideks".

"Oma arvamuse omanik"

See roll ei ole alati juhtroll. Peaaegu igas klassis on poiss või tüdruk ja mõnikord ka mitu last, kes, olgu või mitte, väljendavad oma seisukohta enda arvamus, sealhulgas need, mis lähevad vastuollu klassi või õpetaja arvamusega. Tavaliselt on need arenenud meeltega lapsed enesehinnang, kes on kollektiivi pealtnäha mahasurutud arvamuse eestkõnelejad. Nad võivad olla stabiilsed juhid väikestes rühmades, kuid sobivad halvasti juhiks suurtes meeskondades.

"Õigluse tšempion"

See roll on väga lähedane eelmisele, kuid erineb selle poolest, et võtab sageli inetuid vorme. "Õigluse tšempion" võib olla paadunud hiilimine ja pidada denonsseerimist ainulaadseks õigluse eest võitlemise vormiks.

"terrorist"

Sellist teismelist võib leida igast klassiruumist. Muidugi saab sellist rolli vaid tinglikult nimetada juhirolliks. Reeglina ei naudi ta kaaslaste austust ja autoriteeti. Küll aga oskab ta meeskonnas ennast kartma panna ja seetõttu saame rääkida tema kindlast võimust klassikaaslaste üle. Inimestest, kellel on kõrge intelligentsus, seltskondlikkus ja kooliga hästi kohanenud, reeglina selliseid juhte ei saa. Enamasti on need poisid, kellel pole enesehinnangu tõstmiseks muid vahendeid peale füüsilise vägivalla teiste vastu.

"Osaline juht"

See on laste ja noorukite rühmades kõige levinum juhiroll. Tavaliselt on need lapsed, kelle pädevust tunnustatakse konkreetses valdkonnas ja väikeses rühmas lapsi. Igal rühmal on olenevalt liikmete huvidest ja iseloomuomadustest oma juht, mõnikord on neid mitu.

"Ebaõnnestunud juhid"

On mitmeid tüüpilisi rolle, mille tegijatel pole lastekollektiivis stabiilseid positsioone.

"lemmik"

See roll selles puhtal kujul leitud algklassides: õpetaja "lemmik", kellel on sellised omadused nagu kuulekus, korrektsus ja sarm. Kasutab õpetaja pideva abilisena. Ta on atraktiivne kuju teistele lastele, kelle arvates lähendab sõprus temaga neid õpetajaga. Vanusega muutub asend mõnevõrra.

"Näide klassile"

Ta on kohusetundlik ja sõnakuulelik, mis tuleneb eelkõige vanematelt liiga kõrgetest nõudmistest ja sellest tulenevalt ka õpilase enda kõrgest ärevusest. Selline suhtumine iseendasse seab lapse liiga tihedasse sõltuvusse ümbritsevate – esmalt täiskasvanute ja seejärel eakaaslaste – suhtumisest. Sellisel lapsel on raske taluda isegi väiksemaid ärritusi ning tõsised raskused võivad põhjustada temas stressi ja isegi neurootilist haigust.

"Kuus"

See on nimi, mis on antud nõrgale lapsele, kes töötab kõige sagedamini "terroristiga". "Kuuel" on tavaliselt madal arvamus oma tugevustest ja võimetest. Ta tunneb end täiskasvanute ees ebakindlalt ja otsib intuitiivselt patrooni. Kuid tundes end kaitstuna ja hoolitsetuna, hakkab ta sageli oma klassikaaslastele peale panema kõigi varasemate solvangute pärast, saab kiusamise, muutub ebaviisakaks ja tüütuks. Ta maksab eestkoste eest tingimusteta jumaldamise ja kõikvõimalike väikeste teenetega. Olles kaotanud patrooni, kaotab ta oma jalge all maapinna ja muutub kergesti “autsaideriks” (“heiduks”).

"Kutt"

Seda rolli täidab tavaliselt teismeline poiss, keda kasvatati mõnevõrra teisiti kui tema eakaaslased. Kuna ta ei leidnud "reeglite järgi mängus" teiste meestega ühist keelt, on ta sunnitud arendama omamoodi kaitsereaktsiooni. Laps on intellektuaalselt arenenud, uhke, kõrgete ambitsioonidega, kuid ilma vajalike koostöö- ja suhtlemisoskusteta on ta sageli sunnitud täitma “kuti” rolli.

"Printsess"

See on "kuti" naiste versioon. Enamasti on see kena tüdruk, keda vanemad on teenimatult kiitnud ja kes võib-olla mängib "lemmiku" rolli. algkool, ja kaotas siis järsult oma positsiooni. Noorukieas köidab selline tüdruk oma välisilmega taas klassikaaslaste tähelepanu, kuid tal on tõsine puudus - haavatud uhkus. “Printsess” võib olla ka tüdruk, kes elab üsna külmas perekondlikus õhkkonnas ja püüab oma suurejoonelise välimuse abil endale tähelepanu tõmmata. Kuid mitte iga atraktiivne tüdruk pole selline "printsess".

"Tugevmees"

Poisid, kellel on suured füüsiline jõud, ja reeglina selle kultivaatorit. Kuid ta kasutab tugevate eelist vaid äärmuslikel juhtudel, ei lähe kukele ega lähe esimesena kaklema. Ta pigem kaitseb kui ründab. Enesekindel "jõumees" ei kõhkle kunagi, tegutseb aeglaselt, enesehinnanguga.

"Gad"

Ta maksab ümberkaudsetele kätte saatuse ülekohtu eest: teavitab, lobiseb ja seab lihtsameelsemad klassikaaslased üksteise vastu. Ta teeb vastikuid asju kavalalt, naudib salaja saavutatud tulemust ja võib isegi avaldada ohvrile kaastunnet. Tavaliselt varjab ta oma kättemaksuhimu, näidates seda välja ainult täieliku karistamatuse tingimustes nõrgemate, kaitsetute suhtes, samuti juhtudel, kui keegi ei tea tema tegudest või kui vastutuse saab kellelegi teisele kanda. Selline käitumine lastel põhineb sageli psühholoogilised probleemid nende vanemad andsid lapsele edasi. Ühelt poolt on tunda enda alaväärsustunnet ja teiselt poolt misantroopiat (see on ju ümbritsevate süü, et ma end halvasti tunnen).

"enamus"

Tavaliselt ei ole neil lastel väljendunud kalduvusi ja võimeid, nad eelistavad mänge ja jalutuskäike intellektuaalsele tegevusele ning sõjateemalisi filme muuseumide külastamisele. Reeglina valivad nad oma sõpradeks mitte suurepäraseid õpilasi ja mitte kõige paremini käituvaid poisse.

"Kamtšatka"

Seda geograafilist kaugust tähistavat sõna kasutatakse tavaliselt laste kirjeldamiseks, kes istuvad viimase laua taga ja langevad "enamuse" hulgast välja, justkui alumisest reast allapoole. Psühholoogilises mõttes võivad need olla mitte ainult C-õpilased, vaid ka suurepärased õpilased, mitte ainult "kuulmatud", vaid ka liiga kuulekad, mitte ainult agressiivsed, vaid ka liiga aktiivsed või vastupidi vaiksed.

"Autsaiderite" tüübid

"Paksem"

Ülekaalulised lapsed. Nende teadlikkus oma täielikkusest kui defektist viib madalale või ebastabiilsele enesehinnangule tüüpiliste iseloomuomaduste väljakujunemiseni.

"Idioot"

See laps langeb kriitika ohvriks õpetajalt, keda on tabanud ebaõnn, et teda valiti igaveseks patuoinaks. Õpetaja jämeda, halastamatu kriitika mõjul lapse vaimsete võimete ja tema klassikaaslaste suhtes kujuneb temast ettekujutus kui olendist, kes ei ole asjata,

"Tüdruk"

See on asteeniline, tasane poiss, kes vastab kõigile solvangutele pisaratega. Tema kõrval tunneb iga laps end tugeva ja osavana. Kõik kinnitavad end sellel, isegi "Kamtšatka"

"Riide"

Tavaliselt tal patrooni ei ole, mõnikord kihutades end paljude tugevamate meeste ees servilslikkuseni. Tavaliselt nad sallivad teda, kuid põlgavad teda.

"Kloun"

Selline laps püüab vähemalt ajutiselt oma klassikaaslaste tähelepanu köita. Kasutatakse kõike: nalja, nalja, vahel ka kurja. Ta on valmis saama igasuguse karistuse, halva hinde, kui see klassikaaslaste heakskiitvat naeru tekitab. Kui teine ​​tunneks end solvatuna, on ta valmis naerma. Selline laps võib jätta mulje inimesest, kellel puudub enesehinnang. See aga ei vasta tõele. Tema lööming ja kõmutsemine on sageli meeleheitlik, asjatu katse austust ja enesehinnangut taastada. Näib, et ta ei märka alandust, pöörates tähelepanu ainult naeratusele ja naerule, mida ta võtab heatahtlikkuse väljendusena.

"Psühho"

Selline laps on altid emotsionaalsetele puhangutele vähimagi solvangu või ebaõigluse (tegeliku või väljamõeldud) korral. Ta puhkeb kohe solvangutest, ähvardustest või vihastest pisaratest ning läheb sageli kaklema ning võitleb hoolimatult ja julmalt, lööb ükskõik kuhu, kuid ta ise ei paista valu tundvat. Seda reaktsiooni täheldatakse paljudel poistel ja sageli eriti ägedates olukordades tüdrukutel. Sellisel lapsel on suurenenud psühholoogiline haavatavus, kõrgendatud riivatud väärikuse tunne ja tema soov näha igas inimeses potentsiaalset kurjategijat on sageli tingitud ebasõbralikust suhtumisest temasse.

Selliseid lapsi iseloomustab pidev kaitsevalmidus. Selle põhjuseks võib olla mittetoimiv kodukeskkond, vanemate agressiivne käitumine või peksmine. Need lapsed vajavad neuropsühhiaatri konsultatsiooni ja võib-olla ka ravi.