(!KEEL: Tunni tehnoloogiline kaart folkloorsete vanasõnade väikesed žanrid. Tunni kokkuvõte teemal"малые жанры фольклора". Творческая работа с опорой на имеющиеся знания!}

Sektsioonid: Kirjandus

Klass: 5

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

  • tutvustada mõistatuste päritolu ja olemust;
  • paljastada vanasõnade ja ütluste tarkust, õpetlikku tähendust ja vormi täiuslikkust;

Hariduslik:

  • arendada oskust mõistatada ja kirjutada mõistatusi;
  • arendada õpilaste loogilist mõtlemist;
  • Harivad:

    • tutvustada lastele üldinimlike väärtuste, moraalse, intellektuaalse ja emotsionaalse kultuuri aktiivset omastamist;
    • kasvatada armastust kodumaa, oma rahva, riigi mineviku, vaimse rikkuse ja emakeele vastu;

    Tunni eesmärgid:

    • klassis luua hea tuju, edendades materjali emotsionaalset tajumist;
    • rikastada õpilaste kõnet mõistatuste, vanasõnade ja ütluste abil;
    • mõistatuste, vanasõnade, ütluste tähenduse analüüsimise oskuse õppimine;

    Varustus:

    Klass on sisustatud nagu vene onn, ekraan, multimeediainstallatsioon ja ettekanne „Folkloor. Folkloori väikesed žanrid. Mõistatused. Vanasõnad. Ütlused."

    Praktiline tähtsus ja asjakohasus:

    Tunni struktuur:

    1. Organisatsiooniline moment.
    2. Sissejuhatus teemasse.
    3. Põhiosa (žanrite esitus).
    4. Alumine rida. Hindamine.
    5. Kodutöö.
    6. Peegeldus.

    Tunni edenemine

    Mängib rahvamuusika.

    Poisid, tunni alguses kuulakem iseennast, oma meeleolu ja peegeldagem seda märkide abil. Milline on teie tuju: hea või halb?

    Kui see on hea, siis korja päike, kui see on halb, korja pilv. (Poiste enesehinnang). Slaid nr 1.

    Täna anname esimese tunni mitmest folkloorile pühendatud tunnist. Põhikoolis te juba käsitlesite seda teemat.

    Kuidas mõistate, mis on suuline rahvakunst? (Õpilaste vastused).

    Kirjutage oma vihikusse tunni teema ja rahvaluule mõiste. Slaid number 2.

    Rahvaluule (esimeses tähenduses) on rahvakunst. On verbaalset, muusikalist ja tantsulist folkloori. Rahvaluule (teises tähenduses) on kommete, rituaalide, laulude ja muude nähtuste kogum rahvaelu. Slaid number 3.

    Folkloor on alati meloodiline, mida saadavad sageli liigutused või tantsud.

    Folkloor on elav, pidevalt uuenev nähtus. Selles on koos kõige iidsemate žanritega suhteliselt uusi vorme.

    Väikesed rahvaluuležanrid (hällilaul, lastesalm, mõistatus, vanasõnad, kõnekäänud, jutud, teaserid, laulud, loendamisraamatud, keeleväänajad, muinasjutud, petes.) Slaid nr 4.

    (Õpilane loeb ette).

    Milliste žanritega olete juba tuttav? (Õpilaste vastused).

    Täna räägime mõistatustest, vanasõnadest, ütlustest.

    Mõistatus on väljend, mis vajab lahendamist. Kirjutage see oma märkmikusse. Slaid number 5.

    Enamik mõistatusi põhineb metafoor. See tugevdab aimatava objekti omadusi, võrreldes seda teisega, muutes selle heledamaks ja eristatavamaks.

    Metafoor (kreeka keelest - ülekanne) - sõna kujundlik tähendus, mis põhineb ühe objekti või nähtuse sarnasusel või vastandamisel teisega. Slaid number 6.

    (Õpilane loeb ette).

    Nüüd vaatame, kuidas mõistatus on üles ehitatud. Slaid number 7.

    Poisid, proovime koos mõistatuse lumest.

    Milline ta on? (Õpilaste vastused) Valge kohev külm. Saate asendada sõna "lumi" teisega: Tekk Vaip Voodikate Me ütleme: lumi langeb, lamab, katab maa. Nende märkide põhjal saate mõistatuse : Valge kohev tekk kattis kogu maa. Kuid seda on liiga lihtne ära arvata, kõik märgid on näidatud . Mis siis, kui nii? Slaid number 8.

    Mõistatust seostati varem salakõnega. Kõik, kes teadsid, kuidas neid lahendada, omasid salakõnet ja neil oli võti universumi kõige struktuuri mõistmiseks. Kuid ka tänapäeval pole see mõistatus surnud ja üllatab meid oma mitmekesisusega.

    Poisid, pakun teile loomingulist ülesannet.

    1. rida - mõelge žanri seadusi kasutades välja mõistatused rõivaesemete, muusikariistade, toitude jms kohta.

    2. rida – kujutage mõistatusi jooniste kujul, kuid nii, et need oleksid äratuntavad.

    3. rida - tooge näiteid mõistatustest, mida muinasjuttudes küsitakse . Slaid number 9.

    Kehalise kasvatuse paus

    "Mis kuld on vene vanasõnad!..."

    A.S. Puškin

    Poisid, nüüd räägime vanasõnadest.

    Vanasõna

    • Lühike elutarkus
    • Sisaldab õpetlikku tähendust
    • Lõpetatud kohtuotsus
    • Iseloomustab inimese tegevust, elustiili
    • Kaunistab kõne Slaid number 10.(Õpilane loeb ette).

    Erinevalt mõistatustest pakuvad vanasõnad mitte küsimust, vaid vastust, valmis käitumisvormi.

    - Poisid, milliseid vanasõnu te teate?(Õpilaste vastused).

    Järgmine ülesanne "Selgitage vanasõna tähendust"

    Hoolitse oma kleidi eest uuesti ja oma au eest juba noorest peale.

    Õppimine on ilu, teadmatus on lihtsus.

    See, mida ma õppisin, oli kasulik.

    Õppimine on parem kui rikkus . Slaid nr 11.( arutlevad poisid)

    Poisid, proovige võrrelda vanasõnade ja vanasõnade endi teemasid. Slaid number 12.

    Ja nüüd pakun teile tekste, mille jaoks peate ise vanasõnad valima.

    Nina ütles midagi enesekindlalt oma sõbrale. Ta ei suutnud vastu panna ja rääkis sellest oma laua taga olevale naabrile, kes jagas seda kellegi teisega. Varsti teadsid kõik sellest. (Salajas kogu maailmale).

    Kolja vaatas, kuidas lapsed kõrgest mäest alla libisesid. Tema tahtis ka seda. Kuid ta nägi, kui raske oli poistel mäest ronida, aga kui rõõmsalt nad alla lendasid.

    (Kui sulle meeldib sõita, meeldib sulle ka kelku kanda). Slaid number 13.

    "Milline luksus, milline tähendus, mis mõte on igal meie ütlusel!..."

    A.S. Puškin.

    Poisid, nüüd liigume edasi järgmise žanri – ütluse – juurde.

    Öeldes

    • Täpne otsustus
    • Osa kohtuotsusest, lõpetamata lause
    • Annab hinnangu inimese tegudele, aga ei õpeta
    • Väljendab tundeid Slaid number 14.(Õpilane loeb ette).

    Poisid, proovige ütluste tähendust selgitada

    Keel viib teid Kiievisse. Seitse ei oota ühte. Tõde torkab silma (Kuttide arutluskäik). Slaid number 15.

    Poisid, proovige nüüd eristada vanasõna ütlusest.

    • Pange kartulid okroshkasse ja pange armastus tegudesse.
    • Sääsk ei tee ninale haiget.
    • Rohkem tegusid – vähem sõnu.
    • Sipelgas pole suur, aga kaevab mägesid.
    • Igal asjal on oma aeg
    • Jumalad ei ole need, kes potte põletavad. Slaid number 16.(Õpilased täidavad ülesande kirjalikult.)

    Poisid, palun öelge mulle, millist rolli mängivad vanasõnad ja kõnekäänud meie elus? Slaid number 17.(Õpilaste vastused).

    Lõplik ülesanne. Tehke kindlaks, millist tüüpi rahvaluule väikežanridesse antud tekstid kuuluvad . Slaid nr 18.

    • Sõel ripub ilma käsitsi keeramata.
    • Kes tahab palju teada, vajab vähe und.
    • Lind on oma sulgedest punane ja mees õpib.
    • Seitsmes vesi tarretisel.

    Tunni kokkuvõte. Hinded töö eest.

    Kodutöö, mille hulgast valida:

    • Kirjutage mõistatusi.
    • Kirjutage sellest essee kodumaa, lõpetades vanasõnaga.
    • Looge väike raamat "Folkloori väikesed žanrid". Slaid number 19.

    Mängib rahvamuusika.

    Poisid, pidage meeles tunni algust ja tõstke üles märk, mis näitab nüüd teie meeleolu . Slaid nr 20 .

    Tunni teema" Folkloori väikesed žanrid".

    Tunni tüüp:õppetund uute teadmiste avastamiseks

    isiklik:

    teema:

    meta-teema:

    Tehnikad ja tehnoloogiad:

    Vaadake dokumendi sisu
    “5. klassi kirjandustunni tehnoloogiline kaart “Folkloori väikesed žanrid” vastavalt föderaalse osariigi haridusstandardi nõuetele”

    Tehnoloogiline kaartõppetund vastavalt föderaalse osariigi haridusstandardi nõuetele

    Üksus kirjandust

    Klass 5

    Tunni teema" Folkloori väikesed žanrid".

    Tunni tüüp:õppetund uute teadmiste avastamiseks

    Planeeritud õpitulemused:

    isiklik: austava suhtumise edendamine vene kirjandusse ja teiste rahvaste kultuuridesse;

    teema: tunneb rahvaluule väikežanre, mõistab vanasõnade tarkust ja õpetlikku tähendust;

    meta-teema: omandada võime aktsepteerida ja hoida eesmärke ja eesmärke haridustegevus; oskus planeerida, kontrollida ja hinnata õppetegevust vastavalt antud ülesandele; valmisolek vestluspartnerit kuulata ja dialoogi astuda; kõne- ja IKT-vahendite aktiivne kasutamine kommunikatiivsete ja kognitiivsete probleemide lahendamisel.

    Tehnikad ja tehnoloogiad: tehnoloogia kriitilise mõtlemise arendamiseks, probleemipõhise õppe tehnoloogia, mängutegevus

    Vahendid (õpikud, visuaalsed abivahendid, IKT):õppevahend, visuaalne materjal, õpik, esitlused.

    Tunni etapid (aeg)

    Õpetaja tegevus

    Õpilaste tegevused

    Moodustati UUD

    Hindamisvormid

    Isiklik:

    Regulatiivne:

    Kommunikatiivne:

    Kognitiivne:

    1.Org. hetk. Sihtmärk. Kaasamine tegevustesse.

    Kontrollib õpilaste valmisolekut tunniks.

    Ütleb tunni teema ja eesmärgi.

    Selgitab õpilaste arusaamist tunni eesmärkidest.

    Kuulatakse, püütakse osaleda raskusolukorra selgitamisel ja tunni probleemi sõnastamisel. Koostage plaan ja tegevuste jada

    Huvi keele õppimise vastu; enesehinnangu oskus oma kõne jälgimise põhjal

    Oskama tunnis eesmärki määrata ja sõnastada; konstrueerida suulisi ja kirjalikke avaldusi seoses õpitava tööga; osalege loetud teose teemalises dialoogis, mõistke kellegi teise seisukohti ja kaitske mõistlikult oma

    Koostage produktiivne kõnelause, väljendage mõtteid täpselt ja selgelt ning hinnake enda ja teiste kõnet.

    Tõmba tekstidest välja faktilist teavet, oska navigeerida oma teadmiste süsteemis: leia õpiku abil küsimustele vastuseid, oma elukogemust ja tunnis saadud infot

    2. Teadmiste uuendamine ja süvendamine.

    1.Laual on näitus koolimuuseum. (Kere, seljakott, kott, puidust taldrik, käepide, rätik, puulusikas). Õpetaja avab liumäe, kus on puidust nikerduste, pitsi ja salvrätikute killud. Vestlus klassiga.

    Vaata näitust. Kõik need esemed on loodud inimeste osavate kätega.

    Milliseid sa tead?

    Paljud neist on kasutusel ka tänapäeval. Inimesed on mõned asjad unustanud või ei tea.

    Milliseid esemeid olete muinasjuttudes kohanud?

    Lahkeid, naljakaid ja meeldejäävaid suulisi on palju rahvatööd.

    Need loodi iidsetel aegadel, mil inimesed olid enamasti kirjaoskamatud, ja pärandati vanaemalt lapselapsele, isalt pojale. Nagu nad ütlesid, suust suhu.

    Seetõttu nimetatakse kõiki neid muinasjutte, mõistatusi, laule, vanasõnu ja ütlusi suulisteks teosteks rahvakunst. Vene rahvas on nende poolest rikas.

    2. Õpilaste koostatud miniesitluste vaatamine.

    “Loendamine”, “Laused”, “Zaklichki”.

    Kuulake ja kirjutage teooria vihikusse.

    Rahvaluule.

    Folkloori tunnused. Folkloori väikesed žanrid.

    (kott, karp)

    Austava suhtumise kujunemine oma rahvasse, töösse, kunsti.

    1. Tee vaatluste põhjal oletusi.

    2. Tee omad järeldused

    Eneseregulatsioon kui võime mobiliseerida jõudu ja energiat, tahtlikuks pingutuseks

    Oskus väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega vastavalt suhtlusülesannetele ja -tingimustele

    1.Tee järeldused ja üldistused.

    2. Harjuta enesekontrolli, enesehinnangut

    Vajaliku teabe otsimine ja valik; infootsingu meetodite rakendamine, sh arvutivahendite kasutamine

    3.Töö tunni teemal

    1. Vestlus artikli sisu üle.

    Mis on rahva tarkus?

    Kuidas nimetatakse vanasõna?

    Mis kajastub vanasõnas?

    Mida nimetas V.I Dal vanasõnaks?

    Millal me oma kõnes vanasõnu kasutame?

    Otsige vanasõnadest antonüüme: Väike on pool, aga kallis", "Suurest pilvest sajab vähe", "Pärast suurt lõbu on pisarad", "Palju kära eimillegi pärast".

    2. Vanasõnade lugemine õpikust. Õpetaja pakub vanasõnade tähenduse selgitamist.

    3. Õpetaja näitab slaidil vanasõnade koostamise sõnu. aeg on lõbus, töö on tiik,

    meistrid, hoolitsege oma sõbra sõõrikute eest

    Lugege õpiku artiklit ja vastake küsitud küsimused, leida vanasõnadest antonüüme, selgitada õpikust loetud vanasõnade tähendust.

    3. Koostage vanasõna nende paarikaupa pakutavatest sõnadest.

    (Äriaeg – aeg lõbutsemiseks).

    (Te ei saa isegi kala ilma raskusteta tiigist välja võtta). (Meistri töö kardab). (Töölisele - meekobarad, laisale - kuusekäbid). (Sõpra pole – vaata, leitud – hoolitse).

    Huvi tekitamine oma rahva vaimsete ja moraalsete väärtuste vastu.

    Kontroll tegevuse tulemuse võrdlemise vormis etteantud standardiga

    Küsitlemine on proaktiivne koostöö teabe otsimisel ja kogumisel.

    Sisukas lugemine kui lugemise eesmärgi mõistmine. Otsige ja tõstke esile vajalik teave.

    4. Kinnitus

    Koostage ühe enda koostatud vanasõna põhjal lugu.

    Töötage rühmades.

    Ühe vanasõna põhjal loo koostamine.

    Moodustamine vaimne ja moraalne isiksuseomadused

    Koostööviiside valdamine kõnetegevus, juhib oma partneri käitumist.

    Kõneoskuse kujundamine

    Teadlik ja vabatahtlik kõneütluse konstrueerimine suulises vormis.

    5. Iseseisev töö

    Õpetaja esitab küsimuse.

    Miks sa arvad erinevad rahvad maailma vanasõnad on sageli väga lähedased? Näiteks võõrkeelsele vanasõnale “Sulepea on mõõgast vägevam” vastab vene oma: “Mida pastakaga kirjutatakse, seda ei saa kirvega maha raiuda.

    Õpetaja jagab igasse tabelisse vene ja võõrkeelsete vanasõnade väljatrükid ja annab ülesande: sobitada iga võõrsõna vene vanasõnaga.

    (Inimeste seisukohti väljendatakse erinevalt, kuid väga sarnaselt). Nad sobitavad iga välismaa vanasõna mõne vene omaga.

    Teiste rahvaste kultuuri austava suhtumise kujundamine.

    Meetodite valdamine ühistegevus

    Tee järeldused ja üldistused. Harjuta enesekontrolli ja enesehinnangut.

    6. Tunni kokkuvõte Refleksioon.

    Inimene elab maa peal. See on väike, maa on tohutu. Inimene armastab oma maad, sest ta ei saa elada ilma lehtede lõhnata, heliseva lauluta, ilma ojadeta, ilma sinise karvase rukkilillepeata põllul, ilma rahvajutud ja laulud, mida tema ema ja vanaema talle laulavad. See inimene on igaüks teist.

    Mida rohkem me minevikku väärtustame

    Ja me leiame ilu vanast,

    Vähemalt kuulume millegi uue hulka.

    V. Šafran

    Milliste rahvakunsti väikeste žanritega olete täna kokku puutunud? Mis oli kõige raskem ülesanne? Kõige huvitavam? Milliste rahvakunsti väikeste žanritega peaksime tutvuma järgmine õppetund?

    Mõistatused, ütlused, laulud.

    Ühtsustunde kujundamine enda ja oma rahva vahel, kuuluvustunne ajalukku, kultuuri ja rahva saatusesse.

    Prognoosimine on teadmiste omandamise tulemuse ja taseme, selle ajalise iseloomustuse ennetamine.

    7. Kodutöö

    Sõnum kodutöö

    1.Koostage ühele vanasõnale joonis, mõelge: otsest või kujundlikku tähendust illustreerib joonis.

    2. Valige ja kirjutage igasse vihikusse 3-4 vanasõna temaatilised rühmad: sõprusest, tööst. Armastusest kodumaa vastu.

    Individuaalsed ülesanded:

      koostada sõnum ütluste kohta;

      koostada sõnum mõistatuste kohta, kasutades õpiku ja Interneti materjale;

      õppige mitu ütlust pähe ja selgitage nende tähendust.

    Allikad:

    N.V. Egorova. Kirjandus 5. klass. Tunni arengud, M.: Vako, 2011

    Kirjandus. 5. klass. Õpik kell 2 tundi / V.P. Polukhina, V.Ya., M.: Haridus, 2015

    Õpetaja loob tingimused suulise rahvakunstiga tutvumiseks (riimid, riimid, mõistatused, vanasõnad, kõnekäänud)

    Õpilased tuvastavad iga žanri tunnused, sõnastavad vastused esitatud küsimustele ja rakendavad meetodeid loominguliste probleemide lahendamiseks.

    Laadi alla:


    Eelvaade:

    Algkooli õpetaja

    esimene kategooria

    Serikova Jelena Vladimirovna

    Valla õppeasutus keskkool s. B. Jekaterinivka

    Saratovi piirkond

    Atkarsky piirkond.

    Tunni teema: Folkloori väikesed žanrid

    (riimid, loendusrimid, mõistatused, vanasõnad ja kõnekäänud)

    Õpetaja tegevuse eesmärk:luua tingimused suulise rahvakunstiga tutvumiseks, esimese klassi õpilaste lugemiskogemuse tuvastamiseks majadest rääkivate muinasjuttude kohta.

    UUD planeeritud tulemused:

    isiklik: rakenda reegleid äriline koostöö: näita üles kannatlikkust ja heatahtlikkust, usalda tegevuse vestluspartnerit.

    Meta-subjekt: reguleeriv : aktsepteerima ja hoidma õpiülesannet: tajuma adekvaatselt õpetaja ja kaaslaste hinnangut; planeerida oma tegevusi;

    hariv : tutvuda folkloori väikeste žanritega, tuua esile iga žanri tunnused, kujundada vastuseid esitatud küsimustele, rakendada meetodeid loominguliste probleemide lahendamiseks,

    suhtlemisaldis: kasutage teistega suhtlemiseks konstruktiivseid viise,

    Teema : õppida teadlikult tajuma ja eristama rahvaluule teoseid.

    Tunni skript

    1. Organisatsioonimoment. Sissejuhatus teemasse.

    Tahvlil näitus - pildid kasti, seljakoti, rätiku, puittaldriku, käepideme, rätiku kujutisega, puulusikas, Puidust nikerduste killud, pits, salvrätikud.

    Vaata näitust, Kõik need esemed on loodud inimeste osavate kätega, keda sa tead neist?

    Paljud neist on kasutusel ka tänapäeval. Inimesed on mõned asjad unustanud või ei tea.

    Milliseid esemeid olete muinasjuttudes kohanud? (kott, karp)

    Õpetaja loeb katkendeid V. Belovi muinasjuttudest “Rodnitšok”, M, Mihhailovi “Metsamõisad”.

    Arva ära mõistatused.

    Mets lähedal serval

    Kolm neist elavad onnis

    Seal on kolm tooli ja kolm kruusi,

    Kolm voodit, kolm patja.

    Arvake ilma vihjeta:

    Kes on selle muinasjutu kangelased?

    Ei ole jõge ega tiiki_

    Kust ma vett saan?

    Väga maitsev vesi

    Kabjast augus.

    Siin hambad klõpsavad ja klõpsavad,

    Ilmus hall hunt.

    Panin selga valge naha,

    Maailmas on nii palju lahkeid, naljakaid ja meeldejäävaid suulisi rahvateoseid.

    Need loodi iidsetel aegadel, mil inimesed olid enamasti kirjaoskamatud, ja pärandati vanaemalt lapselapsele, isalt pojale. Nagu nad ütlesid, suust suhu.

    Seetõttu nimetatakse kõiki neid muinasjutte, eeposi ja laule suuliseks rahvakunstiks. Vene rahvas on selles rikas. Pikka aega tiirlesid Venemaal ringi pätid – nad teadsid, kuidas laulda, tantsida ja muinasjuttu rääkida.

    2. Tunni teema ja eesmärkide seadmine.

    VanastiVenemaal oli selline komme. Millal hilissügis kogu saak koristati ja vili kanti prügikastidesse, elanikud kogunesid kõik kokku, et pikki sügis- ja talveõhtuid ära veeta ning toimusid koosviibimised.

    Väljas on pakane tuisk ja ahju sees puud praksuvad ja on soe. Mõni istub ketrusrattas, mõni tikib mustreid, mõni voolib savist, teine ​​nikerdab puidust lusikaid. Nagu ütleb vene vanasõna: "Igavusest võtke asjad enda kätte." See oli lõbus! Hakkavad laulma laulu, vahetavad nalju, küsivad mõistatusi.

    Teeme ka koos. Proovime tunnetada suulise rahvakunsti teoste ilu, teie väljapääs!

    Palun, kallid külalised!

    Laulud ja riimid ootavad teid!

    Huvitavad mõistatused!

    Vanasõnad

    3. Töötage tunni teemaga.

    Mäng "Rhymes"

    Eelnevalt ettevalmistatud lapsed loevad peast sõimesalme.

    Kukk, kukk

    Kuldne kamm.

    Butterhead,

    Siidhabe.

    Miks sa vara ärkad?

    Kas te ei lase lastel magada?

    Metsa pärast, mägede pärast

    Vanaisa Jegor tuleb.

    Ise hobuse seljas

    Naine lehmal

    Lapsed vasikatel

    Lapselapsed kitsepoegadel.

    Rebane kõndis läbi metsa,

    Rebane rebis triibud,

    Rebane kudus niidist kingi:

    Kaks abikaasale, kolm endale,

    Ja lastele mõned jalanõud.

    Õpetaja loeb lastelaulud, mis on lugejas ette antud.

    Milliseid lastelaulu sa tead? Ütle mulle.

    Luba endale nüüd mõne tarkuse sõnaga.

    Mäng "Vanasõnad".

    Buffoonid nimetavad sõnu. Poisid peavad neile antud paarissõnadest moodustama vanasõna.

    lõbus aeg (see on lõbus aeg)

    tööjõud - tiik (Ilma tööjõuta ei saa te tiigist kala välja võtta)

    case-master (Delo-master kardab)

    kruubid - käbid (töölisele - meekrutid, laisale - kuusekäbid)

    sõber – hoolitse (pole sõpra – vaata, leitud – hoolitse)

    Töötage rühmades.

    Koostage ühe enda koostatud vanasõna põhjal lugu.

    Diferentseeritud ülesanne.

    a) Lugemisharjutus. Vanasõnade ja ütluste iseseisev lugemine lugejas

    b) Töövihikus olevate ülesannete täitmine.

    c) Vanasõnade ja lastelaulude illustreerimine.

    Kehalise kasvatuse minut.

    (Kõlab vene keeles rahvalaul. Lapsed mängivad mängu "Pätt".

    Mäng "Buffoons"

    Õpetaja loeb raamatus ette keeleväänajaid ja lapsed sobitavad tekste illustratsioonidega.

    Keelekeerajate õppimine.

    Keelekeeraja puhul on raskesti hääldatavad helid meelega ühte fraasi ühendatud.

    Tongue twister on iidne mäng, mis aitab kõnet arendada.

    Õpetaja annab lastele keeleväänajate ettelugemiseks erinevaid käske:

    Mäng "Mõistatused"

    Oh-lyuli, ta-ra-ra-ra!

    Tulge sisse, lapsed!

    Jah, mõtle, julge,

    Arva ära kõik mõistatused

    Mõistatus on mäng ja võistlus ja meelelahutus ja õppimine.

    Et lõbusõhk ei kaoks,

    Et aeg kiiremini läheks,

    Sõbrad, ma kutsun teid

    Asuge kiiresti mõistatuste juurde!

    Mis on mõistatus? Mõistatus on probleem, mis tuleb lahendada, ära arvata. Mõistatuses ei nimetata objekti, vaid kirjeldatakse seda. Ja nende märkide põhjal peate ära arvama, millest me räägime.

    (Mõistatused, milles objekti või nähtuse kirjeldus antakse selle erinevate tunnuste loetlemisega)

    Tema kaftan on roheline,

    Ja süda on nagu punane.

    Maitseb nagu suhkur, magus

    Ja ta ise näeb välja nagu pall. (arbuus)

    Millised arbuusi omadused on mõistatuses näidatud? (värv, maitse, kuju)

    (Mõistatused, kuhu kirjeldus viitab lühikirjeldus objekt või nähtus)

    Sinine leht katab kogu maailma (taevas).

    (Negatiivset võrdlust kasutavad mõistatused)

    See lendab, mitte lind, ulgub, mitte loom (tuul)

    (Mõistatused, mis kasutavad kirjeldustes metafoore)

    Neli venda elavad ühe katuse all. (tabel)

    Õpetaja loeb õpikust mõistatusi. Lapsed uurivad.

    Kust tulid mõistatused?

    Mõistatused sündisid ammu, sel ajal, kui kirvest peeti rikkuseks, kimbutas inimest palju: välku lõi, metsatulekahju puhkes, hundid ründasid karja. Meie esivanemad arvasid, et puud, rohi ja metsaloomad mõistavad inimkeelt. Ja looduse petmiseks mõtlesid jahimehed, kalurid ja karjased välja spetsiaalse “salakeele”. Sellest sündisid kunagi mõistatused.

    4. Peegeldus.

    Milliste rahvakunsti väikeste žanritega olete täna kokku puutunud? Mis oli kõige raskem ülesanne? Kõige huvitavam? Millised rahvakunsti žanrid on jäänud tähelepanuta? (laulud, riimide lugemine.)

    Ekspertide konkurss (töö rühmades)

    Vali loendusriimi abil konkursil “Väikesed folkloorižanrid” osaleja.

    Iga meeskonna esindajad lugesid omal valikul ilmekalt mõistatuse, lastelaulu, keelekeeramise või vanasõna. Ülejäänud peavad ütlema, millisesse žanri see kuulub.

    5. Tunni kokkuvõte.

    Inimene elab maa peal. See on väike, maa on suur, inimene armastab oma maad, sest ta ei saa elada ilma lehtede lõhnata, ilma heliseva lauluta, ilma ojadeta, ilma rukkilille sinise karva peata, ilma rahvajuttude ja lauludeta. ema ja vanaema laulavad talle. See inimene on igaüks teist.

    Mida rohkem me minevikku väärtustame

    Ja me leiame ilu vanast,

    Vähemalt kuulume millegi uue hulka.


    7. klassi kirjandustunni tehnoloogiline kaart
    Teema F.I.Tjutšev. Looduse maailm ja inimhinge maailm. Luuletus “Mis sa kummardad üle vete...” (taju, tõlgendus, hindamine).
    Eesmärgid Kujundada ettekujutus F. I. Tjutševi poeetilisest maailmast
    Õpilaste oskuste jätkamine tunni teema ja eesmärgi iseseisval sõnastamisel Õpilaste analüüsimõistmise laiendamine poeetiline tekst. Tutvustage poeetilise teksti analüüsi vormistamise algoritmi.
    Õpetada omandatud teadmisi ja oskusi kasutama praktilises tegevuses.
    Teema põhisisu
    Mõisted ja mõisted F. I. Tjutševi luulet puudutavate teadmiste värskendamine, luuletaja eluloo faktidega tutvumine, luuletuse “Mida sa räägid üle vete...” tajumine, tõlgendamine, hindamine. Poeedi loodusmaailma kujutamise tunnuste kindlaksmääramine selle luuletuse põhjal, sõnavara ja troobide analüüs, ilmekas lugemine poeetiline tekst, luuleteksti võrdlemine maali- ja muusikateostega, luuletuse kirjaliku analüüsi kavandi loomine Kompositsioon, stiil, sümboolika, keskne kujund, lüüriline kangelane, kunstiline meedia(antitees, vaikimisi, epiteedid, personifikatsioon, retooriline küsimus), sõnavara visuaalsed võimalused, filosoofilised laulusõnad.Plaanitud tulemus
    Isiklikud oskused Metaainete oskused Aineoskused
    Manifest:
    - huvi teema uurimise vastu;
    - soov lugeda F. I. luuletusi - emotsionaalne ja väärtuspõhine suhtumine poeetilistele tekstidele;
    - loov suhtumine loetud luuletuse analüüsi kujundusse;
    - arusaam teema õppimise edukusest. Kognitiivsed oskused:
    - paljastavad sõnade kompositsioon, stiil, sümboolika, keskne kujund, lüüriline kangelane, kunstilised vahendid (antitees, vaikimisi, epiteedid, personifikatsioon, retooriline küsimus), sõnavara visuaalsed võimalused, filosoofilised laulusõnad - määravad F. I. tekstide tunnused ja põhjendama oma arvamust;
    - määrake lüürilise kangelase kuvand ja põhjendage oma arvamust;
    - sõnastada iseseisvalt tunni teema ja eesmärk;
    - määrata loetud luuletuse analüüsi koostamise tingimused ja põhjendada oma arvamust;
    - kasutada omandatud teadmisi loetud luuletuse analüüsi koostamiseks Reguleerimisoskused:
    - viia läbi kasvatusülesanne vastavalt eesmärgile;
    - viia läbi õppeülesanne plaani, algoritmi abil;
    - sooritada kasvatusülesande enesetesti ja enesehinnang;
    - korreleerida tulemus eesmärgiga.
    Suhtlemisoskused:
    - sõnastada väide, arvamus haridusdialoogi raames;
    - õpiülesande täitmisel adekvaatselt meeskonnas suhtlema;
    - läbirääkimisi pidada ja meeskonnas töötades ühisele arvamusele jõuda - kasutada; kõne tähendab tegevuse tulemuse esitamiseks. Töö poeetilise tekstiga:
    - viia läbi luuletuse teksti uurimist;
    - analüüsida kompositsiooni, keelt, kunstilisi vahendeid.
    Valmistage ette loetud luuletuse analüüs.
    Haridusruumi korraldus
    Interdistsiplinaarsed seosed Vahendid Töö vorm
    IZO: maastiku visandid.
    Muusika: lautomuusika, Richercar, S. Rahmaninov “Kontsert nr 2”. Teabematerjal: F.I. Tjutševi luuletuse “Mida sa räägid üle vete...” tekst; memo "Luuleteksti analüüs"
    Näidismaterjal: multimeedia esitlus “F.I.
    Frontaalne, individuaalne I etapp. Motivatsioon tegevuseks
    Tegevuse eesmärk Probleemne olukord Planeeritud tulemus
    Motiveerige teemat õppima.
    Stimuleerige soovi tungida lüürilise kangelase meeleolude maailma, õppige kuulama poeetiliste ridade intonatsioone. “Bright Spot” (läbi emotsionaalse meeleolu loomise) II kontserdi katkendi taustal loeb S. Rahmaninova luuletuse “Ma armastan äikesetormi mai alguses”: - Kelle read need on? Millisel poeedil õnnestus maisinises taevas noore äikese mängu pealt kuulata? Kes püüdis looduse üldises kevadkooris ojade häält? See luuletus jõuab meieni lapsepõlves. Kas teate veel selle luuletaja teoseid – millest me täna räägime? Millise eesmärgi peaksime endale seadma?
    - Täna proovime end rikastada teadmistega selle luuletaja kohta, tungida tema näojoontesse poeetiline maailm, analüüsida üht tema luuletust, et selleks valmistuda kirjalik töö poeetilise teksti analüüsist. Isiklikud oskused:
    - ilmutada huvi teema uurimise vastu;
    - näidata üles soovi õppida luuletust analüüsima.
    II etapp. Haridus- ja tunnetustegevus
    Tegevuse eesmärgid Õppetöö järjekord Diagnostilised ülesanded
    Stimuleerida:
    - huvi F. I. luule vastu - emotsionaalne ja väärtustav suhtumine lüürilisele kangelasele luule;
    - soov õppida poeetilist teksti analüüsima.
    Värskendage oskusi:
    - korreleerida poeetilist teksti illustratsioonide ja muusikateostega;
    - konstrueerida väiteid, mis on teistele arusaadavad.
    Tutvustage mõistet "filosoofilised laulusõnad".
    Õpetage:
    - määrake kindlaks F. I. Tyutševi loodusluule tunnused ja põhjendage oma arvamust;
    - teha kindlaks mõiste “filosoofilised laulusõnad” tähendus, seostada see sellega lüürilised teosed F.I. Tyutchev ja põhjendage oma arvamust;
    - viia läbi muinasjutu poeetilise teksti uurimistööd ja esitada tulemused sidusa suulise ja kirjaliku avalduse vormis;
    - koostada luuletuse analüüs algoritmi abil;
    - õpiülesande täitmisel adekvaatselt suhelda klassikaaslastega. Õpetaja sõnum
    F. Tjutšev on A.S. Puškini kaasaegne. Ja kuigi Puškin, tol ajal ajakirja Sovremennik väljaandja, võttis Tjutševi luuletusi hämmastuse ja rõõmuga vastu, kuid kirjanduskriitikat hindas neid alles 14 aastat hiljem ja ta ise ei püüdnud kunagi oma luuletusi avaldada. Tjutševi poeetiline täht ilmus vene kirjanduse taevasse üsna ootamatult. Fjodor Ivanovitš võis enda kohta öelda kuulsa inglise poeedi George Byroni sõnadega: "Ühel ilusal hommikul tõusin kuulsaks." Ja see “ilus hommik” oli ajakirja Sovremennik 1850. aasta esimese numbri ilmumise hommik, kus avaldati hiljem kuulsaks saanud N. A. Nekrasovi artikkel “Vene poeedid”. See kuulutas suure luuletaja esilekerkimist Venemaal. Unustusest päästmise ajaks oli Tjutšev 46-aastane. Ja 4 aastat hiljem ilmus tema esimene kogu - Tjutševi kohta öeldi kunagi, et ta on "läbi ja lõhki luuletaja". See on tõsi. Tema jaoks polnud poeetiline looming tüütu, sundimist ja pingutust nõudev töö, vaid loomulik eluprotsess nagu hingamine. Tema muljed muutusid kohe poeetiliseks, igapäevased mõtisklused arenesid filosoofilisteks järeldusteks. Loominguline inspiratsioon saatis teda alati. Ja read sündisid (epigraafi lugedes):
    Mitte see, mida sa arvad, loodus: mitte valatud, mitte hingetu nägu - tal on hing, tal on vabadus, tal on armastus, tal on keel...
    - Kuidas te neist aru saate? - Me mõtleme neid ridu lugedes, sest meeletu looduse imetlemine oli Tjutševile endale võõras - poeedi mõistus otsib looduses intensiivselt, mis teeb selle inimesega sarnaseks. Tjutševi olemus on elav: ta hingab, naeratab, mõnikord tuikab, on millegi pärast kurb, kurvastab. Seetõttu on Tjutševi luuletused loodusest mitte ainult loodusest, vaid ka inimesest, tema tujudest, ärevusest ja elusolendite igavesest ilust ja harmooniast - nüüd püüame luuletust lugedes ja analüüsides mõista, kuidas need harmooniliselt on sulanduvad kokku, tungivad vastastikku teineteisesse inimene ja loodus, loodus ja inimene. - Nüüd kuulete luuletust: millisteks kompositsiooniosadeks te selle jagaksite? Millised erksad pildid ja pildid ilmuvad teie kujutlusvõimesse? (lugedes luuletust “Mida sa teed...”)
    - Mõned kunstnikud püüdsid kujutada pajupuud: kelle nägemus on teie arvates Tjutševi omale lähemal? Miks?
    - Tuleme tagasi luuletuse juurde. Te lõite sõnadega pilte ja need osutusid tõeliselt elavaks. Kuidas see elav pilt tekkis? Tänu millele kunstilised vahendid?
    - Pöördume poole keskne pilt luuletused - paju. Miks kasutab luuletaja teda kutsudes sõna, millel on just selline deminutiivsufiks -ushk? (paju, mitte paju, paju?)
    - Valige sarnase kõlaga nimisõnad, millel on sama sufiks.
    - Isegi see üks sõna sisaldab teatud tunnet. Milline neist – kas soovite, et seda luuletust lugedes kõlaks muusika? Milline? Milline muusikainstrument kas sa kuuled?
    - Milline muusikapaladest sobib teie arvates luuletusega kõige paremini?
    - Kes tahaks proovida luuletuse lugemist muusika taustal?
    - Ja veel, mis tüüpi muusika me valisime? - Kust kurbus tuleb?
    - Miks kasutas luuletaja vaikimise kujundit? Mida peaks lugeja arvama - Miks oja naerab paju?
    - Millele vastandub tänu adversatiivsele sidesõnale “aga”?
    - Kas selle luuletuse saab omistada ainult maastiku sõnad? Ja milline – kas ainult paju kohta?
    - Milline filosoofiline idee on luuletuse keskmes?
    III etapp. Intellektuaalne ja transformatiivne tegevus
    Tegevuse eesmärgid Ülesanne Planeeritud tulemus
    Värskendage oskust täita ülesandeid vastavalt eesmärgile.
    Õpetage:
    - vormistada poeetilise teksti analüüs sidusa väite vormis - kasutada kõnevahendeid tegevuse tulemuse esitamiseks. Intellektuaalse ja transformatiivse tegevuse etapp hõlmab:
    tegevusmeetodi valimine (iseseisvalt või umbkaudse plaani abil);
    iseorganiseerumine ülesande täitmiseks:
    - tegevuste planeerimine;
    - ülesande täitmine;
    - esinemistulemuste esitlemine.
    Iseseisev töö poeetilise teksti analüüsi alal:
    - Kasutades ära umbkaudne plaan poeetilise teksti analüüsi, proovige ühendada meie mõtted sidusaks väiteks. Isiklikud oskused:
    - ilmutada soovi vormistada poeetilise teksti analüüs sidusa väite vormis.
    Kognitiivsed oskused:
    - kasutada erinevatest allikatest teave;
    - kasutada omandatud teadmisi poeetilise teksti analüüsi formuleerimiseks.
    - täitma ülesandeid vastavalt eesmärgile;
    - navigeerige sisse erinevatel viisidelülesande täitmine.
    Suhtlemisoskused:
    - kasutada tegevuse tulemuse esitamiseks verbaalseid vahendeid.
    Aineoskused:
    - vormistada poeetilise teksti analüüs sidusa väite vormis.
    IV etapp. Tulemuslikkuse tulemuste jälgimine ja hindamine
    Testiülesanne Õpilase eneseanalüüs ja enesehinnang Tegevuse tulemus
    - Teostage kirjalik analüüs luuletused kava järgi (lõppversioonis). PeegeldusLaste arvamused (ahelas):
    - Mida uut saite tänases tunnis luuletaja Tjutševi kohta teada?
    - Milline tunni osa oli teie jaoks kõige huvitavam?
    - Mis on teie jaoks selles töövormis kõige raskem, näiteks luuletuse analüüsimine? Isiklikud oskused:
    - mõistab edu teema uurimisel.
    Reguleerimisoskused:
    - seostada seatud eesmärki ja tegevuse saadud tulemust;
    - hinnata enda tegevuse tulemusi.

    KOU "Keskkool nr 1 (täiskoormus ja kirjavahetus") Omskis

    Õppetunni kokkuvõte "Folkloori väikesed žanrid»

    Õpetajad: Saveljeva Ljubov Izosimovna, Tarasova Tatjana Ivanovna

    Teema, klass

    Kirjandus, 5. klass

    Kirjandus. 5. klass. Õpik üldisele õppeasutused 2 osas”, autor T.F. - M.: "Drofa", 2011

    Programm

    Haridusasutuste kirjandusprogramm - V-IX klass– toimetanud

    T.F. Kurdjumova. - M.: Bustard, 2011

    Tunni teema

    Folkloori väikesed žanrid

    Loendamise õppetund

    KTP-s nr 11 teemas “Suuline rahvakunst (folkloor)” - nr 8

    Tunni tüüp

    Tund – õpilased õpivad uusi teadmisi

    Tehnoloogia

    Isiklikult orienteeritud õpe.

    Varustus

    Arvuti, multimeediaprojektor, tunni esitlus, jaotusmaterjalid, illustratsioon.

    Tunnis kasutatud meetodid

      selgitav ja näitlik (tööde analüüs; vastused küsimustele. töö tabelitega, illustratsioonid, esitlusmaterjal)

      osaliselt - otsi ( iseseisev töö; vastused testi küsimustele)

    Tunni eesmärk

    Laiendada ja süvendada teavet suulise rahvakunsti kohta, anda teavet rahvaluule väikežanrite kohta, tutvustada väikese folkloori žanre ja nende tunnuseid.

    Tunni eesmärgid:

    1) Üldistada ja laiendada teadmisi suulisest rahvakunstist, anda teavet folkloori väikeste žanrite kohta.

    2) Toota lühike analüüs rahvaluule väikeste žanrite teoseid, tuvastada nende tunnuseid.

    3 ) Suunake õpilaste tähelepanu olulisele kunstilisele teemale visuaalsed omadused folkloori väikseid žanre, õpetage neid nägema iga tüübi tunnuseid.

    4 ) Arendada oskust töötada õpiku materjaliga, iseseisvalt leida vajalik materjal, süstematiseerida, üldistada ja teha järeldusi.

    5 ) arendada õpilaste tunnetuslikku tegevust; tõsta õpilaste motivatsiooni õppetegevuseks läbi IKT kasutamise.

    6) Orienteerida õpilastes armastuse tunnet emakeel ja vene kirjandust, nende tunnuseid, enesest lugupidamisel ja vastastikusel lugupidamisel põhineva loomingulise õhkkonna loomist.

    Iseloomulik õpperühm 5 A klass

    Avatud õppetund teemal “Folkloori väikesed žanrid” anti 5. klassis õhtukooli õpetajatele suletud tüüpi.

    5. klassis õpib 13 õpilast, klass käib esimest aastat. Esmase testi tulemuste põhjal selgus, et teadliku lugemise oskused on neist vaid kolmel. Nad töötavad tunnis aktiivsemalt ja viljakamalt, oskavad püstitatud küsimustele suhteliselt terviklikke vastuseid anda, oskavad õpetaja abiga teksti probleemi tuvastada ja iseseisvalt oma tegevust korraldada.

    Ülejäänud õpilaste võimed on keskmised või keskmisest madalamad. Need õpilased oskavad vastata küsimustele ühesilbilistena, nende vastused ei ole alati täielikud ja põhjalikud. Raskused tulenevad nendest küsimustest, mis nõuavad loogiline mõtlemine, teoste sisu tundmine.

    Üldiselt on õppetegevuse olukord tunni ajal rahuldav. Iga õpilane püüab täita õpetaja nõudmisi, õpib teksti analüüsima ja ümber jutustama. Eriliseks raskuseks on see, et 80%-le õpilastest ei ole vene keel nende emakeel.

    Kodutöö sisse keskkooli 1 täis- ja osakoormusega kursustega ei pakuta. Seetõttu tuleb õpilastele tunnis anda võimalikult palju infot. Õpetaja käsitleb tunni jooksul korduvalt põhiprobleemi, juhendab õpilasi kogu tunni vältel, selgitab mitte ainult ülesandeid, vaid ka paljude sõnade tähendust, mis teistes tundides ei vaja selgitust; Tund on üles ehitatud nii, et õpilased täidavad mahult väikeseid, kuid teema õppimiseks olulisi ülesandeid. Lisaks vastavalt õppekava koolid eraldavad 5. klassis kirjanduse õppimiseks 1,5 tundi, mis samuti kohustab meid tunnid selgelt, loogiliselt üles ehitama ja nii palju kasutama. õppematerjal.

    Struktuurielemendidõppetund, eesmärgid

    Õpetaja tegevus

    Õpilaste tööd

    Lisa nr 1 (30 slaidi)

    Organisatsiooniline etapp

    Tervitused

    Tunni varustuse ja materjalidega tutvumine. Õpetaja loob tunnis positiivse õhkkonna: psühholoogilise meeleolu, tõmbab õpilaste tähelepanu eelseisvale õppetegevusele, avaldab lootust, et nad kõik on õppetegevuses aktiivselt kaasatud.

    Tunniks valmistumine.

    Motivatsioon õppetegevuseks

    Ettevalmistatud õpilane:

    Iidsetest aegadest on inimesed märganud naljakat, kummalist, mõistlikku või ebamõistlikku teiste tegudes ja tegudes, erinevates elunähtustes, seda iseloomustati täpselt lühikesed avaldused, mis jäid meelde, anti edasi põlvest põlve ja on jõudnud meie aega. Näiteks britid ütlevad seda "Võõra maa tulest on kodumaa suits selgem", itaallased - "Ära usu, et üle mere viinamarjadel kasvavad vorstid", vietnami - "Olla inimene, õppida väsimatult", rootslased - " Kui te oma käsi ei pinguta, ei pinguta te ka hambaid.".

    Õpetaja: Näete, et paljud inimesed kasutavad sarnaseid väljendeid. Meiegi ammutame tarkust põhjatust kaevust, mille nimi on suuline rahvakunst.

    Mis on teine ​​sõna suulise rahvakunsti jaoks?

    Kuulake sõnumit, vastake õpetaja küsimusele

    Suuline rahvakunst on folkloor.

    Slaid nr 1

    Teadmiste värskendamine

    1. Ekspressküsitlus:

    Kirjandus on...

    Seda tüüpi kirjandust on...

    Folkloor on...

    Näiteid suulise rahvakunsti teostest

    Sooritage minitest (märkmikutes)

    Erinevad igasugused kirjalikud tekstid.

    Proosa, laulusõnad, draama.

    Suuline rahvakunst

    Muinasjutud, eeposed, rahvadraama.

    Slaid nr 2

    Loomine probleemne olukord

    Eesmärgi seadmine

    Kuulake:

    Kastis olid seened:

    Kellele - seenele,

    Kellele - kaks,

    Kes - kolm -

    Kas olete kunagi kuulnud sarnaseid tekste?

    Kuidas neid nimetatakse?

    Mille poolest need erinevad muinasjuttudest ja eepostest?

    Milliseid lühiväljendeid sa tead?

    Õpetaja täiendus:Õige. Samuti on olemas lastelaulud, mõistatused ja keeleväänajad. Kõik need on väikese mahuga, kõik on folkloorižanrid. Ja need tekkisid iidsetel aegadel.

    Mis on siis tunni teema?

    Kirjutage see oma märkmikusse.

    Loodan, et nõustute sellega, nii kujutlusvõimeline ja särav, kuigi väikesed tekstid kaunistavad meie kõnet ja kogu vene kirjandust.

    Proovige nüüd sõnastada meie õppetunni EESMÄRGID:

    Ja nüüd mängime teiega: kuulake lühikesi tekste: mida nad ütlevad? - Mis žanr see on?

    1. Katuse all on neli jalga,
    Katuse all on supp ja lusikad.
    2. Nad peksid teda käe ja pulgaga -
    Kellelgi pole temast kahju.
    Miks nad peksavad vaest meest?
    Ja selle eest, et ta on täispuhutud.
    3. Kummardus üle jõe -
    Nende kokkulepe on järgmine:
    Jõgi vahetab tema vastu
    Ahven ussile.

    Miks sa nii otsustasid?

    Õpilased: - Jah, ma pidin.

    Need on loendavad riimid. (Kirjutage vihikusse)

    Nad on väga lühikesed.

    Vanasõnad, kõnekäänud, jutud.

    Folkloori väikesed žanrid.

    Kirjutage tunni teema vihikusse.

    Sõnastage tunni eesmärgid (vastavalt algoritmile, mida õpilased tundides õpivad)

    Teha kokkuvõtteid ja laiendada teavet suulise rahvakunsti kohta,

    Õppida tundma rahvaluule väikežanreid, tutvuma folkloori väikežanrite ja nende eripäradega.

    Need on mõistatused, see on ka folkloorižanr.

    Arvasime neid ära.

    Slaid nr 3

    Slaid nr 4

    Slaid nr 5

    Slaid nr 6

    Apelleerida õpilaste olemasolevatele teadmistele

    Kuidas mõistatusi konstrueeritakse? Milliste põhimõtete järgi?

    Mis on allegooria?

    Mis on metafoor? Milliseid kunstilisi ja visuaalseid vahendeid mõistatustes kasutatakse?

    Allegooria on väljend, mis sisaldab varjatud tähendus

    Metafoor on kasutatud sõna või väljend kujundlik tähendus.

    Mõistatuste moodustamiseks kasutatakse allegooriaid ja metafoore.

    Slaid number 7

    Loominguline töö olemasolevate teadmiste põhjal

    Õpetaja:- Lugege mõistatust. Arva ära.

    Mõelge välja oma mõistatus objektide kohta, mida näete klassiruumis või väljaspool akent.

    Õpetaja kuulab erinevaid mõistatusi ja koos õpilastega hindab tööd.

    Nad arvavad mõistatuse ära.

    Nad mõtlevad välja oma mõistatused, loevad need ette ja osalevad vastuste hindamisel.

    Slaid nr 8

    Iseseisev vastuste otsimine esitatud küsimustele

    Iseseisvate tunnetusoskuste arendamine

    Pöörduge õpilastele kättesaadava teabe pooleja teadmiste laiendamine

    Valmisteadmiste ammutamine esitlusmaterjalidja nende disain.

    Väljendusliku ja ladusa teksti lugemisoskuse arendamine

    Küsimused ja ülesanded:

    Kirjutage slaidil nähtavate vanasõnade ja ütluste arvud tabelisse üles (töö vihikutes).

    Mitmest osast koosneb vanasõna ja mitmest ütlus?

    - Kas antiteesi kasutatakse vanasõnades või ütlustes? (+)

    Milline väljend on konstrueeritud lõpetamata mõttena, kuid sisaldab vihjet järeldusele: vanasõna või ütlus? (+)

    Mida sa veel vanasõnade ja ütluste kohta õppisid?

    Üks õpilane töötab seletava sõnaraamatuga (ülesanne on ette antud) ja leiab seletuse sõnale TAUTOLOOGIA

    Täida lk 59 õpikus antud jaotise “Vanasõnad ja kõnekäänud” ülesanne nr 1.

    Jagage igale vanasõnade rühmale pealkirjad: "Sõna", "Loodus", "Töökus ja laiskus", "Talupojatöö", "Armastus kodumaa vastu", "Haridus", "Perekond".

    Nimetage iga rühma vanasõnad.

    Määrake vanasõnade tähendus:

    Pliiatsiga kirjutatud, seda ei saa kirvega välja lõigata.

    Kevadpäev toidab aastat.

    Kannatlikkus ja töö jahvatavad kõik.

    Kellegi teise poole pealt olen oma väikese varesega rahul.

    Elage igavesti ja õppige.

    Armastus ja nõuanne ning pole vaja.

    Õpetajate ja õpilaste erinevate seisukohtade kuulamine.

    1. Vestlus: Milline suulise rahvakunsti žanr on nii täiskasvanute kui ka laste seas kõige lemmikum? Miks?

    Mis tüüpi muinasjutte on olemas?

    Arva ära slaidil toodud muinasjutu nimi.

    Mis tüüpi see on?

    2. Aksakovi sõnade lugemine muinasjutust. Mida veel selle folkloorižanri kohta öelda?

    3. Blitz – muinasjututurniir.

      1. Mida mees ja karu latvadeks ja juurteks jagasid?

    2.Millised linnud aitasid Baba Yagal Ivanushka varastada?

    3.Mida on vaja lagedal väljal karjuda, et hobune kappaks?

    4. Millise uue transpordiliigi Emelya leiutas?

    5.Millist vanasõna kordavad kangelased enne rasket ülesannet?

    6. Mida Baba Yaga tavaliselt ütleb, kui keegi talle külla tuleb?

    7.Nimeta maagiline number vene muinasjuttudes.

    8.Milline uus viis Kas kalapüügi leiutas Rebane?

    9.Millised jõed muinasjuttudes voolavad?

    10.Kus elab muinasjutukuningas?

    Vaata läbi slaidid nr 17-25, täienda oma märkmeid oma vihikutes rahvaluule väikeste žanrite nimetustega (varem ettevalmistatud õpilane aitab õpetajal slaidimaterjali esitleda).

    Kirjeldage iga antud tüüpi lühidalt.

    Mida sa märkad, et neil on ühist?

    Lugege õpikust keelekeeraja andmeid, valige neist üks, määrake selle teema ja lugege soravalt valitud keeleväänajat.

    Lahendage küsimusi ja ülesandeid

    Täitke tabel.

    Vanasõnad: 1,2

    Ütlused: 3.4

    Vanasõna: 2

    Öeldes: 1 (tabelis)

    Nad panevad + (vanasõnadesse)

    Vanasõna (+)

    Täidetud testi kontrollimine ja märkmiku veeristele hinnete määramine.

    Hindamiskriteeriumid:

    “5” -5 -6 õiget vastust; “4” - 4 õiget vastust; “3” - 3 õiget vastust;

    “2” – üks või kaks õiget vastust.

    Vanasõnadel on järeldus, moraal, õpetlik tähendus. Nad on rütmilised.

    Ütlusi iseloomustavad: metafoor, hüperbool, võrdlus, tautoloogia

    Tautoloogia – sõnade põhjendamatu kordamine (sõna vihikusse kirjutamine)

    Nad töötavad iseseisvalt, määravad iga vanasõnade rühma teemad.

    Nad kutsuvad vanasõnu.

    Määrake vanasõnade tähendus, selgitage suuliselt iga pakutud vanasõna tähendust.

    Need on huvitavad, õpetlikud ja sisult erinevad.

    Muinasjuttude tüübid: maagiline, igapäevane, loomadest.

    "Kolobok" Majapidamine. Loomadest.

    Muinasjutt peegeldas rahva elu.

    Sivka-Burka.

    Hommik on õhtust targem.

    See lõhnab vene vaimu järele.

    Piimatooted.

    Kauges kuningriigis.

    Vaadake slaidid üle ja tehke märkmeid.

    Nad järeldavad:

    On ka selliseid folkloorižanre nagu:

    pestil,

    keeleväänajad,

    naljad,

    Kirjeldage lühidalt igat tüüpi suulise rahvakunsti teoseid.

    Olemasolu suuline olemus.

    Sisu rahvus.

    Palju võimalusi.

    Loovuse kollektiivsus.

    Töö õpikuga, väljendusrikas ja ladus keeleväänajate valjusti lugemine.

    Slaidid nr 11,12

    Slaidid nr 13,14

    Slaidid nr 15

    Slaidid nr 16

    Slaidid nr 17-28

    Slaidid nr 29

    Kviitungi etapp lisateavet

    Saadud teabe terviklik mõistmine. Materjali üldistus ja järeldused.

    Peegeldus.Erinevate seisukohtade kuulamine.

    Kontrolli.

    Õpilased tutvuvad lühike teave V.I töö kohta. Dahl selgitava sõnaraamatu kallal töötamisest (fonosalvestus).

    Ühes neist sügispäevad 1859. aastal asus pensionile jäänud Peterburi ametnik Vladimir Ivanovitš Dal elama Moskvasse Presnja äärde. See sündmus äratas teiste tähelepanu ainuüksi majja toodud paberipakkide hulga tõttu. Vähesed teadsid siis, et see erakordne ametnik veetis kogu oma elu teadlik elu Kogusin asju, mida ei saanud puudutada, seinale riputada ega taskusse peita. See, mida igal pool kuuldakse ja kellelegi konkreetselt ei kuulu. Vladimir Ivanovitš kogus...sõnu, aga ka vanasõnu ja ütlusi.

    Alguses tegi ta seda peaaegu alateadlikult. Näiteks panin esimese sõna tee peal kirja, kui ta noorena, äsja mereväekorpuse lõpetanud, Musta mere äärde ajateenistusse läks. "Noorendab!" - ütles kutsar, vaadates pilvedega kaetud taevast. Kui sirvite " Sõnastik elav suur vene keel,” pöörake sellele sõnale tähelepanu. Kõik sai alguse temast. Esimene kahesajast tuhandest!

    Dahli sõnaraamatut nimetatakse esimeseks vene rahvaelu entsüklopeediaks 19. sajandi pool sajandil. Sellest saab teada, mida talupoeg külvas, kuidas maja ehitas, milliseid põllutööriistu kasutas, mida kandis, millised pühad ja kombed tal olid. Dahl kogus tohutul hulgal vanasõnu ja ütlusi. Tema sõnaraamatute abil saate uurida vene rahva elulugu.

    Vasta küsimusele:

      Millest me täna tunnis rääkisime?

      Mida uut ja huvitavat õppisite?

      Kas me vajame neid teadmisi täna?

      Kas oleme oma eesmärgid saavutanud?