(!KEEL: Muusikatunni arendamine lasteaias. Muusikatund kui laste õpetamise, kasvatamise ja arendamise juhtiv vorm. Mis mõjutab muusikatunni tulemuslikkust

Muusikatund koos esitlusega

"Teekond muusikariistade maale"

Materjali kirjeldus: Esitan teie tähelepanu kokkuvõtte muusikatund, kasutades ettekannet "Teekond muusikariistade maale". See tund on mõeldud lastele vanuses 4-5 aastat ( keskmine rühm). Materjal on kasulik muusikajuhtidele ja lasteaiaõpetajatele.

Ürituse kestus: 20 minutit

Sihtmärk: Moodustage alused muusikaline kultuur koolieelikud. Juhtige laste tähelepanu muusikariistadele.

Ülesanded:

Hariduslik:

  • Moodustage põhiideed puhkpillide kohta muusikariistad;
  • Parandage instrumentide nimed.

Hariduslik:

  • Arendage tähelepanu, muusikalist mälu ja helikõrgust.

Hariduslik:

  • Muusikahuvi ja armastuse edendamine;
  • Lihtsate muusikariistade mängimise vastu huvi kasvatamine.

Tehnilised vahendid:

  • Muusikakeskus;
  • Projektor (esitluste ja videote näitamiseks);
  • Arvuti.

Varustus ja materjalid:

  • Laud (muusikainstrumentide jaoks)
  • Muusikariistad
  • Neem

GCD liikumine

Saali keskel on kauni keebiga kaetud laud, millel on muusikariistad. Projektor näitab slaidi number 1.

Marsile (I. Kishko) astuvad lapsed muusikasaali, marsivad, kõnnivad ringis ja istuvad toolidel.

Muusika käed: Tere poisid. Täna viime teid rännakule läbi muusikariistade riigi. Mõne tööriistaga oleme juba tuttavad ja mõnega tutvume alles täna. Ütle mulle, kutid, milliste instrumentidega te juba tuttavad olete?

Lapsed: Vastus

Muusika käed: Hästi tehtud, tunnete palju pille, olen teie üle väga uhke! Poisid, mulle tundub või soovite tõesti teada saada, mis keebi all peidus on.

Lapsed: Vastus

Muusika käed: Siis on aeg meie maagilises rongis istet võtta ja reisile minna.

Mängib lugu “Locomotive Bug”.

(Muusika: Aleksander Ermolov. Sõnad: Aleksandr Morozov).

Aknast hõljuvad põllud ja metsad.

Me läheme sinna, kus meid ootavad imed.

Ja päike paistab ja jõgi paistab,

Ja meie väike rong lendab nii kiiresti!

tšu, tšu, tšu, tu, tu, tu -

Valged talled

Puhkab liikvel olles

Auruvedur – viga!

tšu, tšu, tšu, tu, tu, tu -

Valged talled

Puhub liikvel olles (3 korda)

Muusika käed: Hästi tehtud! Sa laulad ja mängid väga kaunilt! Ja vaadake, kui eredad ja värvilised on viled.

Slaidi nr 5 edastatakse projektoris

Muusika käed: Kuulame, kuidas see kõlab.

Salvestus kõlab nagu vile peale mängitav lugu

Muusika käed läheb laua juurde, kus on kõik pillid ja võtab suupilli.

Muusika käed: Ja siin me vaatame - suupill.

Ta annab lastele akordioni uurida ja slaidi nr 6 edastatakse projektorist.

Kui lapsed uurisid akordioni, muusikat. käed teatab lastele slaidi sisu.

Muusikajuht: Nüüd kuulame, kuidas see kõlab.

Salvestus kõlab nagu suupillimäng

Muusikajuht: Vaata, siin on ikka üks huvitav tööriist, saame ka temaga tuttavaks, nii et... (muusikajuht teatab lastele slaidi sisu).

Slaidi nr 7 edastatakse projektoris

Muusikajuht: Poisid, kas soovite näha, kuidas nad seda puhkpilli mängivad?

Lapsed: Vastus

Projektoris edastatakse videot “Game on Triol”.

Muusikajuht: Artistid tegid videosalvestusel kauni etteaste. Nüüd meenutagem, milliseid tööriistu me kaalusime...

Eraldi rubriigid on pühendatud lastele rahvapillide tutvustamisele. Muusikatunni kokkuvõte aastal lasteaed koostanud muusikajuht kõrgeim kategooria Kutusheva E.V., MBDOU lasteaed kombineeritud tüüp nr 56 “Severyanochka”, Nižnevartovsk ja on mõeldud teise noorema rühma lastele.

Tunni eesmärk lasteaias:

  • Tutvustage lastele vene rahvapilli guslit.

Lasteaia tunni eesmärgid:

  • Kasvatada lastes armastust vene rahvamuusika ja vene keele vastu rahvapill- harf, et saada naudingut ja rõõmu juba muusikaga kokkupuute protsessist.
  • Arendada lastes ettekujutust pilti loova muusika kujundlikkusest (guslil on kujutatud vene muinasjutu kangelasi); O ekspressiivsed vahendid ah muusika (dünaamika, register), helikõrgus (kõrge-madal, meloodia liikumine üles-alla).
  • Arendada laste suhtlemisoskusi läbi muusikamäng ja paarid tantsivad.
  • Edastage muusika olemust liikumises, lauldes.
  • Laiendage vene folkloori nimesid tähistavat sõnavara (vene rahvamuusika, iidne vene rahvamuusika instrument, gusli), vene tähemärgid rahvajutt, muusikalised terminid(vaikne-valju, kõrge-madal, meloodia liikumine üles-alla).

Tunni käik lasteaias MUINASJUTU KÜLASTAMINE

Rõõmsale venekeelsele laulule rahvamuusika lapsed astuvad saali. Muusikaline juht kohtub lastega.

Teostatakse laulmisharjutust “Tere”.

Muusikaline juht: - Poisid, kas teile meeldivad muinasjutud? (Lapsed vastavad.) Seejärel istuge ja kuulake. Täna tuli meile külaline tuttavast muinasjutust, aga arvake ära, mis muinasjutust ta pärit on ja kes ta on!

— See on palli kujuline.
Ta oli kunagi kuum.
Hüppas laualt põrandale
Ja ta jättis vanaema maha.
Tal on punakas pool...
Kas sa said teada? (Kolobok).

Muusikaline juht: - Nüüd kuulake lugu hoolikalt. Vanaema küpsetas Koloboki ja pani selle aknalauale jahtuma. Kuid Kolobok tüdines seal lamamisest, nii et ta hüppas aknast alla, veeres üle läve ja kihutas trepist alla. Siis otsustasin tõusta ja uuesti alla minna...

"Redel" laulmine.

Piparkoogimees hüppas püsti, hopp, hopp, hopp.
Ja siis ta hüppas alla, hüppas, hüppas, hüppas.

Muusikaline juht: — Kuklike veeres tänavale ja seal laulsid linnud valjult.

Toimub muusikaline ja didaktiline mäng “Istume okstel”.

Ema:

— Istun alumisel oksal,
Ja ma laulan: chik-chirk.

Tibud:

- Istume ülemisel oksal,
Ja me laulame: chik-chirk.

Muusikaline juht: — Kukel veeres edasi, veeres ja saagi ilus lill. Ta kummardus lille poole ja nuusutas seda.

Läbiviidud näpumäng E. Železnova “Lill”.

Muusikaline juht: - Ja kukkel veeres edasi. Järsku näeb ta kännu otsas lebavat imelist kotti. (Näitab.) Ta, poisid, on teie sõber! Kas sa tõesti tahad teada, mis seal peidus on? Mis on teie arvates kotis peidus?

Lapsed vastavad. Muusikajuht võtab kotist harfi välja ja näitab seda lastele.

Muusikaline juht: - Kui ilus pill! See on iidne vene muusikainstrument ja seda nimetatakse harfiks. Seda on kirjeldatud aastal erinevaid muinasjutte. Palun kuulake, kuidas see kõlab!

Muusikaline juht mängib harfi.

Muusikaline juht: - Kuidas harfid kõlavad?

Lapsed vastavad.

Muusikaline juht: - Jah! Gusli kõlab lõbusalt, ülemeelikult ja rõõmsalt! Lapsed, kas peaksime harfi muinasjuttu kaasa võtma ja nad aitavad meid? (Laste vastused.) Seejärel kuulame muinasjuttu edasi. Kolobok veeres ja tema poole... kes?

Muusikajuht mängib harfi, lapsed tunnevad “karu” ära ja iseloomustavad mängitava muusika järgi.

Karu (õpetaja):

Muusikaline juht: - Ära söö Kolobokit, Mishenka, vaid pigem vaata, kuidas meie lapsed tantsivad!

Lapsed tantsivad paaris.

Karu: - Oh, aitäh, sa tegid mind õnnelikuks! Olgu nii, ma ei puuduta Kolobokit!

Muusikaline juht: — Karu rändas metsa ja Kolobok veeres edasi. Ta veereb ja veereb ja tema poole... kes?

Muusikajuht mängib harfi, lapsed tunnevad “jänest” ära ja iseloomustavad mängitava muusika järgi.

Jänes (õpetaja): - Kolobok, Kolobok, ma söön su ära!

Muusikaline juht: - Ei, Hare, see ei tööta! Hirmutame teda! Ja harf aitab meid. Ma mängin vaikselt ja sina “suristad” oma peopesad. Ja kui ma kõvasti harfi mängin, siis plaksutad kõvasti käsi.

Toimub muusikaline ja didaktiline mäng “Valju ja vaikne”.

Mängu ajal lahkub Jänes vaikselt.

Muusikaline juht: - Oh, kus on jänes? (Lapsed vastavad: ta kartis ja jooksis minema.) Kolobok oli rõõmus ja veeres edasi. Kolobok veereb, veereb ja tema poole... kes?

Muusikajuht mängib harfi, lapsed tunnevad “hunti” ära ja iseloomustavad mängitava muusika järgi.

Hunt (õpetaja): - Kolobok, Kolobok, ma söön su ära!

Muusikaline juht: - Hunt, ära solva Kolobokit. Ta on hea, lahke, temaga tuleb sõber olla, nagu meie poisid on sõbrad. Sellest nad nüüd laulma hakkavad.

Lapsed esitavad E. Tilicheeva laulu “Päikesel on sõpru”.

Hunt: - Hea laul! Olgu nii, ma ei puuduta sind, Kolobok!

Muusikaline juht: - Hunt jooksis metsa ja Kolobok veeres edasi. See veereb ja veereb ja tema poole... kes?

Muusikajuht mängib harfi, lapsed tunnevad “rebast” ära ja iseloomustavad mängitava muusika järgi.

Fox (õpetaja): - Kolobok, Kolobok, ma söön su ära!

Muusikaline juht:Ärge sööge Fox Kolobokit, me laulame teile laulu.

Rebane: Ma ei taha laule kuulata, ma tahan Kolobokit süüa.

Muusikaline juht: - Ärge sööge Fox Kolobokit, me mängime teile muusikariistu.

Rebane: - Ei taha!

Muusikaline juht: - Noh, siis me tantsime!

Rebane: - Ei taha.

Muusikaline juht lastele: "Siis kavaldame Rebase üle." Mängime temaga.

Läbiviidud suhtlusmäng"Naerata".

Mängu ajal on Kolobok märkamatult peidetud. Rebane hakkab Kolobokit otsima.

Rebane: Ma vahtisin sind, aga ei märganud, kuhu Kolobok läks?

Muusikaline juht: - Rebane jooksis, jooksis, otsis Kolobokit, vaatas ja jooksis ilma millegita metsa. Ja Kolobok tänas teid abi eest ja jooksis koju. Sellega muinasjutt ka lõppes ja need, kes kuulasid ja aitasid – tubli! Ja kes meid aitas? (Laste vastused.) Muidugi, sina ja meie külaline, iidne vene muusikainstrument - gusli! Meie õppetund on lõppenud.

Sihtmärk: arendada muusikalist taju, oskust tunnetada muusikas meeleolusid ja nende muutumist.

Ülesanded:äratada laste tähelepanu muusika erinevatele intonatsioonidele, õpetada eristama vahendeid muusikaline väljendusrikkus: tempo, dünaamika, register, ühtlustamine; arendada laste oskust liigutustega iseloomu edasi anda muusikapala; õpetada lapsi väljendama laulude emotsionaalset värvingut ekspressiivsete esitusviiside kaudu: kurb, lüüriline - hellalt, meloodiliselt, mõõdukas tempos; rõõmsameelne, ülemeelik - kerge kõlaga, elavas tempos.

Muusika saatel astuvad lapsed rahulikult muusikatuppa ja istuvad toolidele. Muusikaline juht laulab muusikaline tervitus"Tere, poisid!" suure kolmkõla astmete järgi. Lapsed vastavad "Tere!" ka suure kolmkõla astmete järgi.

Muusikaline juht. Poisid, mida te arvate, kui ma teile tere ütlesin, milline oli mu tuju? (Lapsed vastavad: tuju on rõõmsameelne, rõõmus.) Nii ongi! Olen väga heas ja rõõmsas tujus, sest mul on väga hea meel teid selles muusikatunnis näha. Mis siis, kui ma järsku niimoodi tere ütlen? (Kordab tervitust minoorses võtmes. Lapsed vastavad: kurb, kurb.)

See on õige, poisid. Lõppude lõpuks teame sina ja mina juba, et muusikal on maagiline omadus - see võib edastada inimese meeleolu, väljendada erinevaid tundeid ja kogemusi: hellust, põnevust, kurbust, haletsust. Nüüd kuulame näidendit "Nukutõbi". Selle on loonud suur vene helilooja Pjotr ​​Iljitš Tšaikovski. Kuulake hoolega ja saate aru, milliseid tundeid helilooja selle muusikaga väljendada tahtis.

Läbiviidud võrdlev analüüs kaks vastandlikku teost.

Mängitakse fragment P. I. Tšaikovski näidendist "Nukutõbi" "Lastealbumist".

Kes oskab öelda, mis muusikat nüüd mängiti?

Lapsed. See muusika on kurb, leinav, sünge, murelik, kaeblik, melanhoolne, solvunud, nuttev.

1. laps.

Väga kurb muusika

Selles kuuleme kurbust.

Ja ma ei taha naerda

Ja meil on kellestki kahju...

Muusikaline juht.

See on tõsi. Siin kõlas

Kurbuse ja kurbuse noodid.

Kuid meloodia on erinev -

Kas sa ütled meile, milline neist?

Näidend mängib" Uus nukk"P.I. Tšaikovski "Lastealbumist".

Lapsed. See muusika on rõõmsameelne, rõõmus, mänguline, ülemeelik, hüplev, elav, vallatu, päikeseline.

2. laps.

Väga rõõmus muusika -

Jalad tantsivad ise.

Nii poisid kui tüdrukud

Nüüd nad tantsivad siin!

Muusikaline juht.

Olen teie vastusega rahul.

Noh, sõbrad,

Lähme tantsima!

Esitatakse tantsu "Change Pair". Tantsuks saab kasutada G. Struve laulu “Kitsest” meloodiat või muud kahehäälset polkat.

A. Lapsed jooksevad paarikaupa ringides. Poisid istuvad ühel põlvel ja tüdrukud jooksevad nende ümber.

B. Vastamisi seistes teevad lapsed paremasse ja vasakusse kõrva kolm plaksu.

Poisid teevad “kevade” ja tüdrukud jooksevad külggalopil järgmise poisi juurde.

Pärast tantsu istuvad lapsed maha. Vaikselt kõlab P. Tšaikovski muusika “Hommikupeegeldus”.

Muusikaline juht. Kas te mäletate imelist muinasjuttu Pöidlast? Vaata, milline ilus lill on sinu ees! Äkki leiame ta sealt, seest? (Avab kroonlehed ja võtab nuku välja.) Siit tuleb Pöial! (Paneb nuku lauale laiali lamavate lillede vahele.) Mäletate, muinasjutus unistas Pöial päkapikkude maast? Aitame tal sinna jõuda, kui täidame kõik muusikalised ülesanded, mis nende värvide all on.

Muusikajuht pöörab lilled ükshaaval ümber ja kutsub lapsi ülesannet täitma. Väikesed lamedad lilled on valmistatud värvilisest papist. Sees tagakülg iga lill - muusika ülesanne ja maalitud tiibadega päkapikknukk. Päkapikk on kinnitatud nii, et kui lill ümber läheb, tõuseb päkapiku kujuke lillega risti.

Muusikaline juht.

Me võtame esimese lille

Ja me saame teada, mis selles on?

"Laulda valjult, selgelt,

Sa pead palju teadma.

Kohe hommikust peale

Kooris on lapsed."

Arendusharjutus muusikaline kõrv ja hääled "Siin ma lähen üles, siit lähen alla. Top-top-top-top-top. Top-top-top-top-top! Harjutust tehakse erinevate ülesannetega. Peate laulma: kurb, rõõmsameelne, sünge, südamlik, vihane, venitatud, kiires tempos jne.

Muusikaline juht.

Tõstame üles teise lille,

Uurime, mida seal küsitakse...

„Hommikul vara valgusküllases majas

Me kõik läheme rõõmsalt.

Selles majas...

Lapsed. lasteaeda!"

Muusikaline juht. See on disainitud...

Lapsed. Poiste jaoks!

Laulu “Lasteaed” esitab, sõnad ja muusika N. Ponomareva

Muusikaline juht.

Tõstame üles teise lille,

Saame teada, mis meile antakse.

"Oh, kui kahju -

Sellest on juba neli päeva

Kaklesin nukuga

Ei kuula mind."

Tüdrukusolistid esitavad laulu “Oh, kui kahju”, sõnad ja muusika autor T. Kopylova.

Muusikaline juht. Kui kurb laul. Ei ole hea vanduda, lapsed, me peame kiiresti rahu sõlmima!

Võtame kolmanda lille

Ja me saame teada, mis selles on?

"Mets on sõbrad ja heinamaa on sõbrad,

Päike on ka meie sõber!

Lapsed peate seisma ringis

Ja räägi sõprusest."

Esitatud rõõmsameelne tants“Sa oled mu sõber ja mina olen sinu sõber” A. Pugatšova laulule “Sada sõpra”. Liigutused muusikajuhi valikul.

Muusikaline juht.

Me tõstame teise lille.

Nüüd saame ülesande teada...

„Mis müra see on, mis see heliseb?

Seda on kuulda igast küljest.

Nii et need on nunnukesed -

Meie trumlid!

Tants "Tumblerid".

Muusikaline juht.

On aeg võtta veel üks lill,

Mida meilt jälle küsitakse?

"Hüvasti veel kord

Tantsige meile!"

Esitatakse tantsu “Tahtsime tantsida” või muud üldtants muusikajuhi valikul. Pärast tantsu istuvad lapsed toolidel.

Muusikaline juht. Meie õppetund hakkab lõppema ja ma tahaksin teile väga meeldida. Vaata, kui palju õhupalle mul on! Täna rääkisime palju meeleolust muusikas. Mis värvi on teie arvates kurb meeleolu? Aga lõbu? Unistav? Vihane? (Lapsed vastavad.)

Proovime neid "elustada". õhupallid! Valime neile “silmad”, “kulmud”, “suu” ja proovime iga värvi palli “meeleolu” täpsemalt väljendada.

P. I. Tšaikovski “Hommikupeegeldus” mängib, lapsed täidavad ülesande. Värvilist isekleepuvat kilet on mugav kasutada silmade, suu, kulmude ja ninade tegemiseks. Silmad ja ninad saab ette liimida, et “nägu” mõistuse piiridest välja ei läheks. Palli “näo” ilme saavutatakse kulmude ja suud erinevatesse asenditesse liimimisega.

Muusikaline juht. Nüüd on selge, et see on kurb pall. Ja see on mõtlik, unistav. Ja see oli millegi peale väga vihane. Aga see on rõõmsameelne naerja! Nad on sama erinevad kui meie meeleolud. Võtke need pallid rühma kaasa, kus saate nendega veel mängida. Ja meil on aeg hüvasti jätta. (Laulab.) Hüvasti, lapsed! Lapsed (laulmine). Hüvasti!

Lapsed lahkuvad saalist rahuliku meloodia saatel.

Kirjandus

Kaznacheeva T. N. Muusikatunni kokkuvõte. / Muusikaline palett. Nr 1. 2007. Juur 3. Muusikalised ja didaktilised mängud.

Lugemisaeg: 11 minutit. Vaatamisi 2,8k.

"Heategude maa"
(vanematele lastele koolieelne vanus)
Sihtmärk:õpetada lapsi emotsionaalset seisundit määrama väliseid märke(näoilmed); luua seos erinevate tunnete ja neid põhjustavate põhjuste vahel.

Ülesanded:

  • Kinnitada laste teadmisi ja arusaamu muusika olemusest (rõõmsameelne, kurb, vihane); peegeldada meeleolu liigutuste, näoilmete ja žestidega; suunata lapsi mõistma seost muusika olemuse ja muusikalise väljendusvahendite vahel.
  • Julgustada lapsi aktiivselt loovust ülesannetes ja muusikalistes mängudes väljendama.
  • Kasvatada muusika kaudu esteetilist taju meid ümbritsevast maailmast.
  • Õpetage lapsi looma seost hääleliigutuste ja mahuliigutuste vahel. ruumilised esitused.
  • Laste kuulmis tähelepanu, kõne hingamise, intonatsiooni puhtuse arendamine; selge artikulatsiooni harjutamine, heliaparaadi “avamine”.
  • Parandage oma lauluoskust.
  • Rikastage lapsi muusikaliste kogemustega.

Varustus:

  • magnetofon, kassetid lastenäidendite ja linnulauluga;
  • didaktiline nukk Bim-Bom,
  • muusikaline ja didaktiline käsiraamat “Magic Glade” kolme aastaajaga (suvi, sügis, talv), kiibid - kaardid loomade kujutistega (lind, jänes, karu, hunt, siil);
  • maagiline kott, süda, korv "maitsustega" loomadele;
  • mürariistad, vasarad - pulgad.

Repertuaar:

Keeleliselt – rütmiline harjutus“Walk” (“Vaba marss”, muusika V. Verhovynets; “Tantsus ja kõrge samm”, muusika V. Kosenko; “Sujuv tantsusamm”, muusika B. Ljatošinski; “Liblikad”, muusika S. Maykapara; muusika P. Tchaikovsky, muusika T. Lomovoi, muusika "Meie aed";

Tunni edenemine.

(Lapsed sisenevad saali, seisavad ringis, ütlevad tere muusikaline keel, ehk siis muusikajuht laulab: “Tere pärastlõunast, lapsed! Poisid ja tüdrukud!

Lapsed Nad vastavad: "Tere pärastlõunal!"

Muusikaline juht: "Tere pärastlõunal kõigile külalistele!" (Tere pärastlõunal!))

Muusikaline juht: Lapsed, kas teile meeldib inimestele head teha? Miks? (Lapsed vastavad) Täna külastas meid kuulus rõõmsameelne, heasüdamlik võlur - kloun Bim-Bom. Vaata, kui ilus ta on... (Lapsed vaatavad mänguasja)
Kas teile meeldis Bim-Bom? Näitame üksteisele, kuidas kloun naeratab (laialt, veelgi laiemalt).

Liigendusvõimlemine suule “Naeratus”.

Hästi tehtud.
Poisid, mida te arvate, kuidas Bim-Bom meid tervitab? (rõõmsalt, naeratades, valjult) Kes näitab? (Lapsi tervitatakse ükshaaval - nad laulavad või ütlevad: "Tere pärastlõunal, lapsed!", "Kõik, kõik, tere pärastlõunal!" jne. Kõik teised selle näoilmega vastavad: "Tere pärastlõunal, Bim-Bom!" Muusikajuht teeskleb, et Bim-Bom räägib talle midagi/)

Muusikaline juht: Bib – Bomile meeldisid teie õnnitlused. Teie avatud südamete ja lahke naeratuse nimel kutsub ta kõiki Heategude Maale, et tutvustada teile selle elanikke. Kas olete valmis ebatavalisteks seiklusteks? Niisiis, lähme.

Keeleliselt – rütmimäng"Kõnnid" (kõndimise sordid).

Muusikaline juht: Lapsed lähevad reisile
Nad kõnnivad murul
Ja naljakas laul
Kõik laulavad koos (tavaline kõndimine).

Et me lilli ei purustaks
Peate oma jalad üles tõstma (kõrgete põlvedega kõndides).

Ettevaatust põõsaste vahel
Me kõnnime nagu madu (kõnnime nagu madu).
Kõnnime kergelt ja vaikselt,
Me ei tee müra (lihtne keskmise tempoga jooksmine koos üleminekutega liikvel olles).

(Lapsed teevad erinevat tüüpi kõndimine; nad peatuvad, kui muusika lõpeb. Muusikajuht soovitab veidi puhata.)

Muusikaline juht: Ma näen, et me ei saa seda ilma nõustaja abita teha. Tee on pikk, aga headeks tegudeks läheb ikka jõudu vaja. Kuidas me jõuame haldjamaa? (Lapsed pakuvad erinevat tüüpi transport. Näib, et Bim-Bom sosistab midagi muusikajuhile.)

Muusikaline juht: Lapsed, Bim-Bom kutsub meid jätkama oma teekonda tõelisel kärul. Aga kust me seda saame? (Bim - Bom annab võlukoti)
Jah, muidugi on Bim-Bomi kotis palju võluvasaraid, mis aitavad kiiresti käru teha.

Keele-rütmiline harjutus “Rõõmsad haamrid”.

(Lapsed istuvad toolidel ja kasutavad haamreid, et edastada rütmi, mille rakendab muusikajuht, hääldades samal ajal riimilisi ridu.)

Lapsed ja muusikajuht:

Koputage, koputage, haamer,

Kop-kop, kop-kop-kop,

Koputage rõõmsamalt. Löö haamriga täpsemalt.
See ja see ja see nelk

Kop-kop, kop-kop-kop,
Löö tugevamini.

Tegime käru.

Muusikaline juht: Tegime koos toreda käru, võtke istet:
Seetõttu minge teele ja vaadake kõike hoolikalt.

Onomatopoeesia harjutus "Sõidame ratastoolis".

(Harjutust tehakse mõõdukas tempos. Lapsed valivad helisid iseseisvalt keskkond(käru kriuksumine, tuule sosin, lehtede sahin, linnulaul, oja kohin).

1. Me reisime ratastoolis
Külastage õngenööri. (Kriks – kriuks, kriuks – kriuks)

2. Tuul tervitab meid, (Fu – fu – fu...)
Ta mängib lehtedega peitust. (Sh-sh-sh...)

3.Ja linnu lõbu
Nad alustasid oma lauludega. (Fit - fit, chiv - chiv, tech - tech...)

4. Orav istub oksal,
Ta ei jõua ära oodata, millal saab pähkleid süüa (klõkk-klõkk...)

5. Siin voolab oja vuliseb,
Ta tahab põgeneda jõe äärde. (Brr-brr...)

6. Sõitsime väga kaua,
Lõpuks jõudsime kohale. Vau! (Kõik koos.)

(Muusikajuht avab didaktilise käsiraamatu “Magic Glade” 1. lehekülje. Linnulaulude fonogramm.)

Muusikaline juht: Poisid, kuhu see käru meid viis? Niisiis, võlukoristusele. Vaata, kui ilus see on. Kuigi väljas on kibe talv, on kõikjal lilli ja liblikaid, kõik õitseb.

S. Maykapari näidendi “Koi” kuulamine.

Didaktiline mäng “Liblikad ja lilled”.

(Didaktiline mäng: muusika kõlab – liblikad lendavad, muusika peatub – liblikad maanduvad lilledele. Lapsed kasutavad käeliigutusi instrumentaalmuusika alguse ja lõpu kajastamiseks.)

Muusikaline juht: Lapsed, kas see näidend on tujuga? (kerge, aktiivne, rõõmsameelne.) Kui muusika on meeleolukas, siis peaks päev olema "päikseline" (lapsed soovitavad). Aitame päikesel end pilvest vabastada.

Hingamisharjutus "Vabastame päike pilvest".

(Harjutus viiakse läbi eesmärgiga parandada laste kõnehingamist ja arendada sihipärast õhuvoolu. Lapsed puhuvad pilve peale, mängitakse taas etendust “Liblikas” – valitud laps liigutab iseseisvalt stendil pilve päikese eest. , avab selle.)

Harjutus "Teaduslik rohutirts".

(Harjutus helikõrguse kuulmise arendamiseks, meloodia liikumise määramiseks.)

Muusikaline juht: Oh, kes see siin lilledel hüppab? Näidake end lastele!.. Jah, see on vaba rohutirts. Lapsed, see väike teadlane, hüppavad üle lillede, kui nad talle ütlevad. Tule nüüd, väike hobune, hüppa 3 lille juurde ja siis siit alla.

Ja nüüd 5. õie juurde ja jälle alla.

(Lapsed Skoki laos saadavad laulu käeliigutustega. Muusikajuht mängib metallofonil meloodia, valitud laps saadab laulu uisuliigutusega üle värvide.)

(Bim-Bomi nägu muutub rõõmsast kurvaks.)

Muusikaline juht: Lapsed, vaadake meie Bim-Bomi, ta on millegipärast väga kurb, hakkab nutma. Buddy, mis juhtus, miks sa nii ärritunud oled? (teeskleb, et ta räägib midagi).

Bim-Bom leidis rohust väikese tibu. See kukkus pesast välja ja kutsub emmet. (Kuuluvad molli helid.) Näidake oma häälega, kuidas varblane laulab! (Lapsed teevad harjutust ja näitavad kätega.)

Muusikaline juht: Kas saame aidata varblasel tagasi pessa saada? Seejärel võtke lind oma peopesadesse ja visake see nii B X (kõrge ja kiire "x" lävega).

Harjutus "Aita varblast".

(Harjutuse põhielement on tõusev intonatsioon järsu üleminekuga rindkere "v" registrist falsetti "v" registrisse koos "x" hääle iseloomuliku "murdega".)

(Algul kostab elevil muusika. Muusikajuht ütleb, et ei saa aru, mis toimub, kust ta tuli tugev tuul ja hajutasid kõik liblikad, pilved katsid päikese. Helid kurb muusika P. I. Tšaikovski tsüklist “Aastaajad” “Oktoober”.)

Keeleline ja rütmiline harjutus “Vihma laul”.

(Harjutus on suunatud rütmilise ja meloodiline kõrv(intonatsiooni puhtus), helide automatiseerimine, alalõua vabastamine vabaks artikulatsiooniks.)

Muusikaline juht: Hakkas veidi vihma sadama. Ärge kartke, lapsed! Laulame tema laulu koos vihmaga, nii (laulab ühes helis kõrgelt):
Need - need - need - need - need - need - jah,
Ma laulan seda laulu!

Muusikaline juht: Kuid vihm ikka veel ei lase, vaid vastupidi, läheb veelgi tugevamaks ja nüüd on tema laul selline (laulab ühes helis madalalt):
Kop-kop-kop, kop-kop-kop,
Me kuuleme vihma häält.

(Vihmalaulu korratakse mitu korda, et lapsed mäletaksid kõrget ja madalat
heli asend.

Muusikajuht kutsub lapsi oma keelega näitama väikese ja tugeva vihma laulu – esitama kõrgeid ja madalaid klõpse.)

Harjutus "Kõrged ja madalad klõpsatavad helid".

(Lapsed klõpsavad keelt, muutes suu kuju

Muusikaline juht: See on kõik, vihm lakkas sadama ega suutnud meid hirmutada. Pange tähele, lapsed, kuidas aastaajad on muutunud. Imelik, suve asemel tuli... (Lapsed vastavad).

(Leht muutub. Taas mängitakse lavastust “Oktoober”. Muusikajuht kutsub lapsi kasutama võlukotist Bim-Boma mürariistu, et kujutada lehtede sahinat, tuult, vihma...)

Mürapillide mängimine, “Eliza”, muusika. L. V. Beethoven, instrumentaalseades.

Muusikaline juht: Oh, vaadake lapsed, keegi on peidus puu taga, ilmselt mingi loom. Aidake mul teda leida.

(Selgitage lastele, et siin on mitu loomakaarti. Pärast muusika kuulamist peate valima kaardi, kelle kohta muusika vihjab.)

Kuulas T. Lomova näidendit “Jänku”, tsüklist “Metsas”.

(Muusikajuht juhib laste tähelepanu Bim-Bomi näole, see ehmub. Puu taga on näha hundi kuju.)

Harjutus "Kohutav metsaline".

(Harjutus hääl-loovate liigutuste ja mahuliste-ruumiliste esituste vahel seoste loomiseks, kõnekuulmise, intonatsiooni puhtuse arendamiseks. Lapsed annavad kujundlik iseloomustus hundile: üleni hall, väga vihane - B, suured hirmutavad silmad - UO, kohutavad kihvad - UOA.

(Kui hunt kaob, muutub Bim-Bomi nägu taas rõõmsaks.

Muusika helide fonogramm. P.I. Tšaikovski "Talveunenäod". Leht muutub nimeks "Talv".)

Muusikaline juht: Mis imet, aastaaeg on jälle muutunud. Ümberringi on valge ja kuuled, kuidas lumi su jalge all kahiseb.

Harjutus "Liigendamine".

(Harjutus laulva hingamise arendamiseks, artikulatsiooniaparaadi “avamine”. Harjutus koosneb kaashäälikute tugevast aktiivsest hääldamisest. Suu on maksimaalselt avatud lõualuu üles-alla liigutustega.

Selles asendis hingake vaikselt suu kaudu sisse ja kasutage käte jäsemete liigutusi. Käed tõstetakse suu kõrgusele, jäsemed avatakse nii, et sõrmed on laiali ja pinges, peopesad pööratakse ette. Jäsemed töötavad koos kaashäälikute (ш, с) hääldusega.

(Muusikajuht kutsub lapsi üles soojendama meeleoluka tantsuga.)

D. Kompaniyetsi laul ja tants “Zimushka - Winter”.

Muusikaline juht: Vaata, kui kummaline see telk on. Oh, olge vait, lapsed, see on koopas. Karu magab talvel ja näeb unenägudes mett ja magusaid marju, ta imeb käppa ja “oigab” – ta anub mett – “nam-yum-yum”.

Harjutus "Oigumine".

(Harjutus laulva hingamise arendamiseks, vabastades alalõua vabaks artikulatsiooniks.
Algasend: nägu on lõdvestunud, suu on veidi avatud, silmad on pooleldi unes. See on vajalik pingevaba hääleregistri võimaldamiseks, millel pole fikseeritud helikõrgust.)

Muusikaline juht: Mis te arvate, lapsed, kas kõik metsaloomad magavad talvel? (Ei) Kas oskate nimetada neid loomi, kes talvel abi vajavad? (Lapsed vastavad.)

(Õpetaja jätab loomadele korvi kingitustega: mett karule, porgandit jänestele, kapsast, heina hirvedele, põdrale, lindudele teravilja, oravatele pähklid.)

Muusikaline juht: Poisid, Bim-Bom ütleb, et olete suured, tõelised sõbrad, aitate rasketel aegadel ega ole loomi unustanud.
Seda sellepärast, Bim - Bom, et meie lasteaias õpetatakse lapsi mitte kunagi sõpru hätta jätta, üksteist aidata. Oleme kõik koos – üks sõbralik perekond ja me teame, mis on hea. Kutsun kõiki üles laulma koos sõpruslaulu.

V. Gerchiku laul “Meie aed”.

Muusikaline juht: Heade tegude eest, nagu tõeline võlur, premeerib Bim-Bom teid aunimetusega " Hea võlur" Seisa koos tema hõbedase vihma all. Ja Bim-Bom kingib teile selle südame mälestuseks tänasest kohtumisest, soojendagu see alati kõiki oma soojusega.

(Lapsed tänavad Bim-Bomat kingituste eest, jätavad hüvasti ja lahkuvad.)

Munitsipaalriigi eelkool õppeasutus

"Üldarenduslik lasteaed nr 2"


Muusikaline juht:

Pozdnjakova Natalia Aleksandrovna

Svirsk, 2014

Avatud muusikatunni kokkuvõte

vanemas koolieelses eas lastele

TUNNI TEEMA:

"REIS MUUSIKAMAALE"

TUNNI EESMÄRGID :

    muusikalis-emotsionaalne ja moraalne kasvatus lapsed;

    nende musikaalsuse igakülgne arendamine;

    laste kujutlusvõime ja fantaasia arendamine;

    tingimuste loomine laste teadmiste ja tunnete ühendamiseks.

ÜLESANDED:

    korrata ja kinnistada teadmisi muusika- ja mürahelide kohta;

    luua klassis soe, rõõmus, “päikseline” meeleolu; arendada oskust tunda ja edastada teistele emotsionaalset soojust ja rõõmu;

    arendada musikaalsust erinevate aistingute kombineerimise kaudu: visuaalne, kuulmis-, kombatav, motoorne – muusika esitamise protsessis;

    sisendada armastust muusika vastu.

    tekitada emotsionaalset tõusu.

TARKVARA SISU:

    arendada oskust tajuda muusika olemust ja mõista selle sisu;

    arendada loovat kujutlusvõimet ja fantaasiat;

    kasvatada huvi ja armastust muusika vastu.

ORGANISATSIOONIVORMID:

rühm, kollektiiv.

KÄITUMISE VORM :

reisimäng.

SUHTLEMISE VORM :

dialoogiline.

MEETODID:

    problemaatiline meetod;

    verbaalne meetod;

    visuaalne meetod;

    uurimismeetod.

METOODILISED TEHNIKAD:

    kunstiline sõna;

    omasaade;

    selgitus visuaalse materjaliga.

EELTÖÖ:

    muusikalise materjali valik;

    visuaalse materjali valik.

TARVIKUD JA SEADMED:

näidismaterjal;

muusikainstrument: süntesaator;

muusikakeskus;

laste muusikariistad.

KLASSI EDENDUMINE

Lapsed sisenevad muusikatuppa muusika saatel ümmarguse tantsusammuga

Muusikaline juht :

Tere poisid! Kuidas sa end tunned?Nii tore on teineteisele tere öelda. Poisid, täna tulid meie muusikatundi külalised, ütleme neile ka tere! Sina ja mina teame väga huvitavat tervitusmängu nimega "Tere"! Niisiis, ole valmis! Alustame!

Tervitusmäng

"TERE"

Ma ütlen igal pool tere marssivad liigutused
Kodus ja tänaval,
Isegi tere, ütlen ma parema käe kiik

Järgmisel tänaval.
Tere, sinine taevas, tõstavad käed üles

Tere, kuldne päike, käed risti, sõrmed laiali

Tere, kerge tuul, raputab üles käed

Tere, väike tammepuu, ühendab randmeid, sirutades käed laialiTere hommikust pehme žest parem käsiõige

Tere päev sama žest vasaku käega vasakule

Ma ei ole liiga laisk, et tere öelda. plaksutage kahe käega

Muusikaline juht :

Hästi tehtud, poisid! Ja nüüd ma palun teil minna toolide juurde!

Lapsed kõnnivad muusika saatel ringtantsus ja istuvad toolidele
Muusikaline juht :

Teate, poisid, täna hommikul kõndisin ma muusikatuppa ja nägin meie vaibal säravaid eredaid tulesid. Olin üllatunud, jooksin üles ja suutsin haarata ainult ühest tulest, ülejäänud kadusid. Vaata, mis mul enda kätte jäi. Vaata mõnda lille. Mis lill see on?(laste vastused )

Muusikaline juht :

Loendame kroonlehed. Mitu kroonlehte?(laste vastused )

Muusikaline juht :

Mulle tundub, et see lill tekkis siia põhjusega, ta kutsub meid kuhugi. Kas olete seda lille mõnes muinasjutus kohanud?(laste vastused ). See on ilmselt sama maagiline lill. Noh, lähme sinna, kuhu ta kutsub? (Jah ).

Muusikaline juht :

Siis paneme silmad kinni ja ütleme võlusõnad : “Lendage kroonleht läbi läänest itta, läbi põhja läbi lõuna, tagasi pärast ringi tegemist. Niipea, kui puudutate maad, peame seda tegema omal moel!

Lapsed hääldavad sõnu suletud silmadega.

Kõlab maagiline muusika.

Töötajad avanevad

Muusikaline juht :

Kuhu me sattusime? Oh, mis see on? (osutades töötajatele )

    Kes mäletab selle maja nime, kus noodid elavad? (pulk )

    Mitu rida on muusikalises personalis?(5)

    Mis on kõigi nootide “kuninga” nimi?( kõrgvõti )

    Mitu nooti on muusikapaletis?(7) Laulame neid.

Lapsed laulavad skaalasid

Muusikaline juht :

Poisid, teie ja mina teame väga huvitavat laulu, mida lauldakse ainult meie skaala piires! Kes oskab öelda, kuidas seda nimetatakse?(laste vastused)

See on õige, teeme seda kohe. Tõuseme kõik uuesti jalule ja elavdame end veidi. Paneme oma pastaka teie ette, et see teid laulmisel abiks oleks ja esineme koos minuga krahvile! Kas olete valmis? Alustame!

Lapsed laulavad laulu "Kass võttis takso"

Muusikaline juht :

Hästi tehtud poisid, kas soovite meie teekonda jätkata?Siis rebime ära teise kroonlehe.

Kõlab tantsumuusika "Maagiline lill".

Muusikaline juht :

Poisid, kas te kuulete mingit muusikat mängimas? Mis muusika see on? Mis muusika see on: laul, marss või tants?( Tants )

Muusikaline juht :

Täpselt nii, saime arutantsulinna. Ja täna on meie armsad tüdrukud meile kõigile ette valmistanud vapustava tantsu, mille nimi on “Magic Flower”.

Tants lilledega "Maagiline lill"

Muusikaline juht :

Millised maagilised lilled kasvavad lasteaias. Kas teile meeldis?Kas lähme kaugemale?

“Lendage kroonleht läbi lääne itta, läbi põhja läbi lõuna ja pöörduge pärast ringi tegemist tagasi. Niipea kui puudutate maad, peame seda tegema omal moel!

Kõlab trummimuusika

Muusikaline juht :

Oh, kui huvitav, kuhu me küll sattusime?Võib-olla meie kõlav muusika kas sa ütled mulle? Kuidas seda nimetada saab?Poisid, kuulame veel korra, kas me kuuleme meloodiat? (EI ) Mida sa kuuled? (Trumm ) Aga see on ka muusika.JAsina ja mina oleme seesrütmiliste helide linn. Poisid,aga öelge palun, mis helid seal on? (müra ja muusika )

Lapsed teavad kõike maailmas

On erinevaid helisid

Kraanade hüvastijätuhüüd

Lennuki valju mürinat,

Auto sumin hoovis.

Koera haukumine kennelis

Rataste koputamine ja masinamüra

Tuule vaikne sahin.

Need on helid - müra,

On lihtsalt teisi:

Ei kahise, ei koputa -

Muusikalised helid

Muusikaline juht :

Millised nad on? muusikalised helid? (vaikne-valju, kõrge-madal ) Palun näidake mulle, kus madalad helid? Kus on kõrged?AMuutkem nüüd kõik muusikuteks ja proovime orkestriga mängida!

"Müraorkester"

Muusikaline juht :

Milline suurepärane mees sa oled! Kas jätkame oma teed?

“Lendage kroonleht läbi lääne itta, läbi põhja läbi lõuna ja pöörduge pärast ringi tegemist tagasi. Niipea kui puudutate maad, peame seda tegema omal moel!

Helid muusikaline kompositsioon"Päikeseline ring"

Muusikaline juht :

Jälle kõlab mingi muusika. Ta ei ole sulle juhuslikult tuttav? Mis see on? (LAUL ) Õige, sest me oleme nüüd laulude maal ja õrn päike paistab meile peale ja laul on ka päikseline.Kuulame seda ilusat ja imelist laulu.

Lapsed esitavad "Päikeseline ring"

Muusikaline juht :

Kui vahvad poisid te kõik olete. Sa laulad suurepäraselt, tantsid väga kaunilt, tead kõike nootidest ja mängid hästi muusikainstrumente.Mulle tundub, et isegi meie seitsmeõielised kroonlehed on heledamaks muutunud.Vaata, meil on veel kroonlehed lillel, loeme, kui palju neid on. (3)Ainult täna me neid ära ei lõika, sest maagiline maailm Muusikamaailm on nii tohutu ja meil on veel palju rännata ja muusika kohta palju õppida ning selles aitab meid seitsmeõieline lill.Ja nüüd on aeg lasteaeda naasta, sulgeme silmad ja palume lillel meid tagasi viia.

Lapsed sulgevad silmad

Kõik koos:

Lilleke, vii meid tagasi

Meie lemmiklasteaeda.

MUUSIKA KÕLAB, lapsed avavad silmad

Muusikaline juht :

Jõudsime tagasi oma imeliselt reisilt.Kas teile meeldis?Palun öelge mulle, mis teile kõige rohkem meelde jäi

meie teekonnal?( laste vastused )

Muusikaline juht :

Kui suurepärane te olete, olen väga rahul meie tegevusega ja selle mälestuseks

Teie teekonnal tahan teile anda väikseid ja rõõmsaid noote.

Muusikaline juht noote jagamas

Tahan teid tänada selle suurepärase tegevuse eest ja kutsuda teid järgmisele üritusele. Jään teid kannatamatult ootama. Ja nüüd lõpetame oma õppetunni hüvastijätulauluga "Hüvasti, poisid!"

Lapsed tulevad muusika saatel rivist välja muusikasaal,

ümmarguse tantsusammu esitamine