Suscheva Natalja Aleksandrovna
Ametinimetus: Popvokaalõpetaja
Õppeasutus: MBUDO DSHI Ilsky küla
Asukoht: Krasnodari piirkond Seversky District linnatüüpi asula Ilsky
Materjali nimi: Avatud õppetund
Teema:"Erinevad meetodid vokaaltehnikaga töötamiseks, kasutades tervist säästvaid tehnoloogiaid"
Avaldamise kuupäev: 08.10.2018
Peatükk: lisaharidus
Natalia Suscheva popvokaali avatud tund
Aleksandrovna
Tunni teema: erinevaid meetodeid vokaaltehnikaga töötamiseks
kasutades tervist säästvaid tehnoloogiaid.
Tunni eesmärk: Avalda ja põhjenda erinevaid töömeetodeid
vokaaltehnika popvokaalis.
Ülesanded: 1) teha kindlaks erinevused pop- ja akadeemilise vokaali vahel
2) Määrake harjutuste järjekord
3) Näidake lapsi praktiliselt selgelt harjutusi sooritamas
erinevas vanuses ja erineva treenituse tasemega.
Sissejuhatus. Akadeemilise ja popi sarnasused ja erinevused
vokaal.
Laulmine on selline muusika, kus elava muusikariistana
trenni, peab olema terve.
Minu klassis on 30 vokalisti vanuses 6 kuni 32 aastat. Meie tunni ajal I
õpilased. Kuna me räägime popvokaalist, siis ma tahaksin
selgitada žanrite erinevust akadeemilise ja
pop vokaal.
Akadeemiline vokaal erineb pop-, jazz- ja rokivokaalist
oma rangelt klassikalise positsiooniga on see vana klassikaline vokaal
kool, mis ei hõlma mikrofoni laulmist. Akadeemilises
vokaal on teatud raamistikud, mis on välja töötatud kogemuse ja
ajalugu vokaalmuusika. Need raamistikud üldiselt ei võimalda
juhised. Kogemustega areneb akadeemiline laulja
teatud hääleasend, mille tõttu hääl muutub
väga tugev ja omandab suure mahu. Kuid harvadel juhtudel
akadeemikud võivad esineda ka mujal vokaalžanrid kui saavad
heli lihtsamaks teha.
Poplaul ühendab paljusid laulustiile,
ühendab endas kogu vokaalkunsti paleti. Varem popvokaal
Eelkõige eeldab lavalt laulmist, aga popvokaali mõiste nagu
tavaliselt seostatakse muusikaga, mida on lihtne mõista ja mida on lihtne mõista. IN
kuulda saab popvokaali ja rahvapärased motiivid ja elemendid
vokaal erineb akadeemilisest vokaalist selle poolest, et on avatum ja rohkem
loomulik heli. Küll aga lauluoskus, õige asetus ja
heli tugi on popvokaalis sama vajalik kui ka muusikas
akadeemiline.
Hingamise kallal töötamine. Hingamissüsteem A.N. Strelnikova
Laulukunst on ennekõike õige hingamise kunst, mis
on meie tervise kõige olulisem tegur.
Tugevdada ja areneda
hingamissüsteem on hingamisharjutuste süsteem
Alexandra Nikolaevna Strelnikova. Selle peamine idee on see
Hingame vastupanurežiimis. Sel juhul hingamislihased
Pean aktiivsemalt töötama.
Pall: Seisa sirgelt, lõug paralleelselt põrandaga. Pane oma käed
alumistele ribidele ja hingake sisse nii, et need laieneksid
samal ajal täites kõhtu. (õhupall täitub) Sa pead hingama
alumised ribid, kõht, kopsunurgad (selg). Et tunnetada, kus
Just heli tugi asub, peate tähe "c" aeglaselt välja puhuma.
Tõstke huulte nurgad veidi üles, et paljastada ülemised hambad. (See
positsioon erineb lihtsalt akadeemilisest)
Pump: Lähteasend: seiske sirgelt, asetage jalad lahku
õlad, käed piki keha. Peate tegema kerge vibu, venitama
käed põrandale, seda puudutamata, helide "s" ja "sh" saatel. Ära tõuse
sirgudes lõpuni ja kummardades uuesti sissehingamisega. Tehakse vibusid
rütmiliselt on selg ümmargune, pea on langetatud, ärge painutage liiga palju
Tehke 8 hingetõmmet-liigutust heliga “s” ja 8 hingetõmmet-liigutust edasi
heli "sh".
Pea pöörlemine: seiske sirgelt, jalad õlgade laiuselt. Pöörake pea paremale
- sisse hingata, välja hingata algasendisse. Seejärel keerake pea vasakule – hingake sisse
lähtepositsioon väljahingamine. Ärge peatage oma pead, hoidke oma kaela lõdvestunud.
Madu: sisse hingata alumistesse ribidesse, välja hingata helini - sh..., siis ülejäänud õhk
hingake püra heliga ülevalt alla. Tehke 8 korraga
Puuraidur: jalad õlgade laiuselt, käed enda ees. Kiige tegemine
üles - sisse hingata, alla minna - kiiresti välja hingata hääldusega "UH-H-H"
Tehke 8 hingetõmmet-liigutust.
Pumpamine: pumbake õhk alumistesse ribidesse (4 hingetõmmet) ja hingake järsult välja
heli "ha". Hingake 8 korda.
Üks, kaks, kolm: Oma töös kasutan saavutamiseks sageli harjutusi
mitu ülesannet. See on laulva hingamise arendamine ja artikulatsiooni arendamine.
Hinga sügavalt sisse ja lugege ühest kaheksani, kuni see on läbi
Egorka: Hingame sügavalt sisse, hääldame kiiresti ja selgelt “Nagu mäel
künkal seisis kolmkümmend kolm jegorkat, üks jegorkat, kaks jegorkat, kolm
Egorka..."
Vokaaltehnika kallal töötamine.
Laulmine aitab leevendada stressi. Teadlased on avastanud, et ajus ajal
laulmine toodab endorfiini, ainet, mis tekitab inimeses tunde
rõõm, rahu, suurepärane tuju ja suurenenud elujõud
Laulame koos lastega lihtsate harjutuste abil:
"Siin ma lähen üles, siit ma lähen alla"
"Sõrgade kolinast lendab tolm üle põllu"
"Kolm harakat lobisevad,
lobisesin liumäel"
Kuni laps on väike, pole võimalust kõigi vokaalsete oskuste kallal töötada
oskused, nagu täiskasvanud laste puhul, võtame me lihtsaks
lihtsad laulud väikese ulatusega, seda järk-järgult laiendades.
Töötades samal ajal intonatsiooni puhtuse, hingamise ja
esituse väljendusrikkus.
"Lutika roomab keldrisse"
"Chi-ki, chi-ki"
On väga oluline, et lapsed ei seisaks laulmise ajal. Liigume edasi
On aeg laulda, kummardume ja vehime kätega.
Laulmisega töötlemist kirjeldas ka Aristoteles ja kõik aktsepteerisid seda
praegused religioonid. Paljude sajandite jooksul
Kirikulaul toimib tervendava vahendina tänaseni.
Paganlikus kultuuris oli komme, kui haige paigutati
ringtantsu sees ja laulis, tervendades seeläbi kõiki haigusi.
Hääleharjutused parandavad keha kõnefunktsiooni.
On teada tava, kus kogelemist ravitakse laulmisega. Mida varem
kokutav laps harjutab laulmist, seda rohkem
võimalus sellest puudusest vabaneda.
Vokaal on ainulaadne abinõu siseorganite isemassaaž. Juhtum
on see, et kui inimene laulab, siis ainult 20% helist on suunatud välisele
ruumi ja 80% - sees, meie kehasse, sundides intensiivsemaks
meie organid töötavad.
Stocatto harjutused:
« Jooksime üle pankade »
Laul vahelduva tempoga:
« Valge lumi, valge kriit »
Rütmilised laulud džässielementidega:
"Nelikümmend hiirt kõndis"
"Dum, de-dum"
Heli imeline jõud anti vene keeles, seda isegi anti
mingi müstiline roll. Lihtsaim näide: viga saanud inimene oigab,
mitte sellepärast, et ta tahaks abi kutsuda. Nagu nüüd selgub, on oigamisi olnud
anesteesia mõju, mõne ajuosade aktiivsust stimuleeriv ja mahasurumine
teiste tegevus. Oigused stimuleerivad endorfiinide vabanemist verre, mis
Valuvaigistav toime on 50 korda tugevam kui morfiinil!
Looja rääkis ka laulmise tervendavast mõjust kogu kehas.
hääle taastamise ja täiustamise süsteemid "Fizvokaliz" A.I.
Anatoli Ivanovitš Popov, kes on pikalt kõndinud raske tee, lõi hindamatu väärtuse
tervishoiusüsteem - füsioteraapia, mis ei saa mitte ainult päästa inimesi
kutsehaigused, vaid ka tervise parandamiseks pikendada täisväärtuslikku
elu, lükka vanaduspõlve edasi.
Suurele Isamaasõda Sõjaväes haigestus ta tuberkuloosi. Pealegi
haigestus selle haruldasse ja väga raskesse vormi – submandibulaarsesse tuberkuloosi
lümfisõlmed. Ta jäi ellu, kuigi tuberkuloosiga kaasnes lõputu
tonsilliit ja mandlite põletik. Arstid ütlesid talle pidevalt: "Sa ei saa laulda!" Uus
Sa ei saa oma kurku välja ajada." Kuid enne haigust laulis Popov väga hästi ooperilaule.
Mõne jaoks võis arstide otsus olla tragöödia, kuid mitte Popovi jaoks. Tohutu
enesekindlus ja loomulik leidlikkus ajendasid õige otsus. Ta alustas
Seejärel hakkas Popov soovitama kõigil hakata oma tervist tugevdama
just luule lugemisest kodumaised luuletajad. Lõppude lõpuks on vene keel nii meloodiline.
Puškini, Lermontovi, Tjutševi, Feti, Popovi teoste ette lugemine
tundis, et kurgus lakkas valutama ja hääl muutus tugevamaks. Seega
Popov ravis oma tuberkuloosi välja.
Erilist tähelepanu tuleks pöörata helile "r", kuna see aitab kaasa
Heli “r” jaoks laulame toonilist laiendatud kolmkõla.
"Ra-ro-ri-ra-ro-ri-ra"
see kiire laulmine pole mitte ainult hea
soojendab sidemeid, kuid sobib suurepäraselt ka ulatuse laiendamiseks.
Stocatto harjutused:
“Mi-i-i-i-ya” laulame oktaavides järsult toel alt üles
"Ai-jaaa!" ülevalt alla, teravalt ja järsult kolmes noodis. Heli peaks
tabas esihammaste juuri.
Glissando harjutus ja popjoodli tehnika arendamine:
"Vasta mulle"
alt üles ja tagasi oktaavides
See harjutus nõuab laiemat hingamist ja heli ühtlust kogu ulatuses.
vahemik:
“Mi-i-i...” noodist C kuni noodini G ja kaks korda tagasi, seejärel noodist C kuni
teise oktaavi D noot ja ühe hingetõmbega tagasi
Järeldus.
Iga õpetaja võib vabalt kasutada väga erinevaid tehnikaid ja
harjutused arendamiseks ja tugevdamiseks lauluhääl ja vokaal
oskusi. Peaasi, et laps tunneks end tundides mugavalt ja
Mul oli hea meel positiivse tulemuse poole liikuda. Õpetaja vajab
olge väga ettevaatlik oma lapsele harjutuste valimisel ja
repertuaar, mis võimaldab avada kõik võimalused võimalikult laialt
sellest õpilasest. On väga oluline teada, millal siin peatuda. Ära tüüta
läbi pikkade harjutuste, kuid neid ei tohiks tähelepanuta jätta. Vajalik
tundma iga õpilase omadusi. Parem laulake keegi ülalt
alla ja keegi vastupidi.
Laulmisest on kasu igal juhul, isegi kui inimene usub, et tal pole
Venemaal uskusid nad, et hing ise laulab inimeses ja laulmine on tema oma
loomulik olek. Kui teil on Halb tuju, jääte sageli haigeks,
Kui tunned end väsinuna ja pinges, on ainult üks nõuanne – laula... ja rõõmusta
Semušina Natalja Petrovna
Ametinimetus:õpetaja lisaharidus
Õppeasutus: Laste loovuskeskus nr 5
Asukoht: Uljanovski linn
Materjali nimi: metoodiline areng
Teema:"Laulva hingamise oskuse kujunemine. Kokkuvõte popvokaalitundidest."
Avaldamise kuupäev: 01.11.2017
Peatükk: lisaharidus
Munitsipaal õppeasutus täiendavad
Laste loovuse hariduskeskus nr 5
"Ehitusoskused
laulev hingeõhk"
Popvokaalitunni kokkuvõte
Õpilased vanuses 10-17 aastat,
õppeaasta – mis tahes
Kõrgkvalifikatsiooni lisaõppe õpetaja
Uljanovski, 2017
Sihtmärk klassid – laulva hingamistehnika valdamine praktikas
õpilaste laulutegevus.
Ülesanded:
Hariduslik
Avaldage hingamise tähenduse tähtsust inimelus;
Tagage, et õpilased omandaksid teadmisi moodustamise ja rakendamise kohta
õige laulev hingamine;
Näidake harjutuste praktilist tähtsust.
Arendav
Õpetada ennetust soodustavate harjutuste sooritamise meetodeid
ja tervise edendamine.
Luua tingimused õpilaste vokaalsete ja esinemisoskuste arendamiseks
oskused: artikulatsiooniaparaadi aktiivsus, alumine rannikuala
diafragmaatiline hingamine, muusikaline ja harmooniline kuulmine, mälu,
emotsionaalne väljendusoskus, kahehäälne lauluoskus.
Hariduslik
Kunstimaitse kasvatamine läbi meisterdamise
Teadliku õpikäsituse edendamine.
Isiklik
Õppige kasutama oma keha võimeid tugevdamiseks ja
tervise säilitamine;
Enesehinnangu taseme tõstmine, soov loominguliseks eneseteostuseks.
Tunni tüüp: kombineeritud tund multimeedia abil
esitlusi.
Meetodid:
Verbaalne – kommentaarid, selgitused, vestlus.
Visuaalne – kuvamine, kuvamine-täitmine, selgitav-illustreeriv.
praktiline – loominguline töö, hääleharjutused, probleem-
otsing, paljunemine, uurimismeetodi elemendid,
võrdlev analüüs.
Tehnoloogiad: isiksusekeskne, arendav õpe,
interdistsiplinaarsed seosed, tervise säilitamine, problemaatilised elemendid
koolitus, IKT.
Interdistsiplinaarsed seosed: muusika, kehaline kasvatus, solfedžo, vene keel,
kirjandust.
Planeeritud tulemused: õpilaste assimilatsioon teadmiste kujunemise ja
korrektse laulva hingamise ja helitoetuse kasutamine; arengut
artikulatsioon, selge diktsioon, kunstiline ja kujundlik esitus
töötab.
Logistika ja metoodiline tugi: ruumi
õppetunni läbiviimine koos vajalik kogus istmed, tahvel,
kriit, toolid, paberilehed, pastakad, arvuti- ja multimeedia paigaldus.
Tunni kestus: 1 tund 40 minutit.
Nr Tööetapid
Pedagoogiline eesmärk: luua tingimusi
emotsionaalse meeleolu jaoks ja
viljakas tegevus.
Motivatsioonitehnikad: Loomine
psühholoogiline õhkkond
mugavus.
meetodid: verbaalne, mäng.
Vorm: mäng.
Töö vorm: töötada paaris.
Kestus: 3 min.
Tere poisid! mul on
Mul on hea tuju ja ma tahan
et see ka sinu jaoks selliseks muutuks
sama. Pakun teile mängu “Anna
soojust sõbrale."
Seisake paarikaupa vastamisi
sõbrale. Las mõned teist paljastavad
nende peopesad ja teised katavad neid
nende omad. Vaata sõbralikult sõbralikult
oma sõbra silmadesse, nii et sinu oma
peopesad muutusid soojemaks. Kas tunnete
Nüüd soovige üksteisele
midagi toredat sulle
peopesad läksid veelgi soojemaks.
Mida te üksteisele soovisite?
(õpilaste vastused)
Kas teie tuju on paranenud? Siis
Alustame!
Teadmiste täiendamine õppimiseks
uus materjal
Pedagoogiline eesmärk: valmistada ette
lapsed õpivad uut materjali,
luua prioriteetse valiku olukord
eluväärtused, määrama
mõiste "tervis".
Motivatsiooni meetod: meelelahutuslik
materjali, luues olukorra
laste enesemotiveerimine.
Meetod: elementidega mängimine
probleemipõhine õpe.
Vorm: vestlus, mäng
teekonda.
Töö vorm: kollektiivne,
iseseisev töö.
Varustus: laud, paber,
pliiatsid.
Kestus: 12 min.
Soovitan minna
kuumaõhupalliga reisimine.
Joonista paberilehtedele
õhupall kes lendab
maapinnast kõrgemale. Õhukorvis
pall tõmbab meest.
Kujutage ette, et lendate
kuumaõhupallis. Sinine on ümberringi
taevas, päike paistab. Kirjutage 9
eluväärtused, mis on olulised
Sa oled nii palju, et võtaksid nad vastu
teiega reisil (näiteks
sõprus, armastus, perekond, rikkus,
tervis...). Kujutage ette, et teie
õhupall hakkas laskuma ja
võib varsti kukkuda. To
tõusma, vajalik
kiiresti vabaneda liigsest
ballast. Laske ballasti siis maha
seal kriipsutada läbi 3 (ja siis veel 3)
sõnad loendist. Mida sa sisse jätsid
Õpilased loetlevad oma
eluväärtused. Õpetaja
kirjutab need tahvlile veergu.
Kui elu väärtustab
korduvad, paneb õpetaja
plussid. Siis koguse järgi
eelised ja tähtsus
eluväärtused. Näiteks
1. koht - tervis, 2. koht -
perekond jne. Tulge kindrali juurde
järeldus, et peamine
eluväärtus inimese jaoks -
tema tervist.
Mis on tervis? (Lapsed
väljendada oma valikuid
Õpetaja abiga nad jõuavad
järeldus, et "tervis" ei ole
lihtsalt haiguse puudumine,
see on täielik seisund
füüsiline, vaimne,
sotsiaalne heaolu.
Mida ravite, kui olete haige?
Lapsed vastavad tavaliselt:
"Ravimid."
Kas on võimalik olla terve ilma
ravimid?
See on võimalik, aga kuidas?
Nad jõuavad järeldusele, et
peate oma tervise eest hoolitsema,
juhtima tervislik pilt elu,
sportida, õppida
õigesti hingata.
Uue materjali õppimine
Pedagoogiline eesmärk: vormi
teadmised hingamise rollist elus
inimene, oskused
laulev hingamine, arendada
muusikaline ja harmooniline kõrv,
Motivatsiooni meetod: emotsionaalsus
esitlus, selgus,
Materjali selgitus koos
arvutit kasutades
esitlusi.
Meie tunni teema on
„Lauluoskuse kujunemine
hingamine."
Täna räägime rollist
inimese elu sisse hingamine, umbes
meelelahutuslik ja värviline
jaoks pakutud materjal
jätkusuutliku kujunemine,
kognitiivne huvi.
Meetodid: paljunemisvõimeline,
selgitav ja näitlik,
ühiste organiseerimine
tegevused.
Vorm: vestlusega
arvutit kasutades
esitlusi
Töö vorm: kollektiivne.
Varustus: arvuti,
esitlus.
Kestus: 1 tund 05 minutit
Vestlus “Hingamise roll elus
inimene", seletus uuest
materjal – 8 minutit;
Harjutuste sooritamine – 20 minutit;
paus - 10 minutit;
Töö repertuaari kallal – 27 minutit.
kuidas õigesti hingata ja umbes
Kuidas õige hingamine mõjutused
inimeste tervise näitaja.
tavaliselt hea tervis.
Laulmisel on positiivne mõju
hingamissüsteemi toimimine,
neer, kõri, kilpnääre
näärmed, südamed.
Laulmine on suurepärane vahend
eneseväljendus ja endassetõmbumine
sisemine pinge.
Laulmise käigus see tugevneb
lauluaparaat areneb
hingamine, kehaasend ajal
laulmine (lauluinstallatsioon)
aitab kaasa kujunemisele
hea rüht.
Laulmine on üks tegureid
kõne parandamine, see on kasulik
aitab ehitada sile ja
pidev kõne.
Laulmisel on positiivne mõju
üldine tervis.
Hingamine on üks peamisi mõistatusi
inimene. See on paljususe võti
tervise saladus, saladus
oodatav eluiga, mõistatus
üleloomulik
võimeid.
Ainult hingamine eristab elusolendeid
elutust, meie planeet pärit
kõik teised päikesesüsteemis,
kivid lilledest, elu pärit
Inimene võib elada nädala
ilma veeta, 5 päeva magamata, kuu aega -
ilma toiduta, kuid tema elu jääb seisma
mõne minuti pärast, kui ta
lõpetab hingamise.
Tuhandeid aastaid tagasi muistsed
ravitsejad teadsid: hingamine võimaldab
parem, kui inimene tunneb ennast,
taastada energiat
keha reservid. See
on nüüd kinnitatud.
Hingamine on elu alus, see on
saada elutähtsat energiat
ümbritsev ruum.
Hingamisharjutused
lasta inimesel põgeneda
ravimid.
Tasakaalustatud inimese hingamine
erineb inimese hingamisest
stressiseisund. Hingamisteede
harjutused aitavad toime tulla
terve hulga probleemidega
kaasaegne maailm: sündroom
krooniline väsimus,
depressioon, kõikumised
meeleolud. On kindlaks tehtud, et
kui hingate rõõmsas tempos,
mõne aja pärast
tunned rõõmu. Samuti
võib põhjustada kurbust, ärevust ja
isegi hirm. Iga emotsioon
sobib teie hingamisega
Hingamisrütm on suur
tähtsus sportlastele.
Kõrgeimad saavutused spordis
võimatu, kui ei tea kuidas
õigesti hingata. Tänu sellele
hingamispraktikad on märgatavad
kogu keha on noorenenud.
Meie kehas, nagu tulekahjus,
toitaineid põletatakse ja
toimuvad oksüdatsioonireaktsioonid. Kuidas
jõuab kiiremini ja rohkem
keha hapnik, seda kiiremini
see tuli põleb ära.
Seega on see võimalik
rääkida seostest hingamise ja
eluiga.
Näiteks koer teeb 40
hingetõmmet minutis, tema
oodatav eluiga 15-20
aastat. Inimene saab umbes 17
hingab minutis, elab 70-80 aastat.
Kilpkonn hingab 1-3 korda
minut, elab 150-200 aastat, on olemas
liigid, mis elavad kuni 500 aastat.
Millise järelduse saab sellest teha?
Lapsed jõuavad järeldusele: kuidas
mida aeglasemalt hingad, seda kauem
sa elad.
Terve inimese kopsudes
peab olema konstantne tase
CO2 = 6,5% ja väärtus on ainult
see kõige olulisem parameeter
eristab haiget inimest
terve. Sisu
süsinikdioksiid kehas
saab reguleerida
hingamistreeningut ja teha
see inimene on kõigeks võimeline
vanus.
Inimene on ainuke olend
planeedil, mis suudab
oma teadlikult juhtida
hingamine, seega on see vajalik
tööta enda kallal
kontrolli oma hingamist,
nautida õnnelikult elu lõpuni
Oma tundides pöörame palju tähelepanu
hingamise tähtsus, sest õige
laulev hingamine on aluseks
Tervise säästmise kompleks
harjutused, mida me täna teeme
õppinud, on ennetamine
haigused, ennekõike
hingamisteede haigused.
Alustame sellest jaoks mõeldud harjutused
moodustamine ja säilitamine
õige rüht ja tugevdamine
selgroog.
Lauldes peate seisma
sirge, selg ja jalad sirged,
lõug paralleelselt põrandaga,
veidi ülespoole pööratud. Kui lõug
kuhugi alla läks, kui tihti
üritab võtta madala või
kõrged noodid, tekkisid kohe
klamber paigas kael - õlad.
Harjutus "Loss"
Kõigepealt kontrollime olekut
rüht ja selg. Alustame
parem käsi ülalt selja taha ja
vasakpoolne altpoolt ja lukusta see lukku. A
Nüüd vahetame omanikku. See töötas
lihtne – see tähendab, et sul on hea
poos ja ei erilisi probleeme Koos
selgroog.
Kuidas kehahoiakut kujundada?
"Raamat peas" - kõige rohkem
jaoks tõhus harjutus
asendi säilitamine.
Võite proovida täita
tavalised toimingud: võta pliiats kaasa,
istuda toolile, vaadata aknast välja ja
tehke seda kõike raamat peas.
Võistelda saab lastega
kellel on raamat peas
kestab kauem.
Lõõgastus
Lauldes peaks keha olema
lõdvestunud, ei tohiks
tunda mingit pinget
või lihaseid. Esiteks see
viitab kõhulihastele ja
rind: kõht peaks olema
lõdvestunud, pehme. Rind
ei saa pärast sissehingamist käes hoida
"ratas", st. välja paistma
ja külgedele, kaelalihased ei ole
tuleb klambriga kinnitada.
Samuti on vajalik, et
kõri asus laulmise ajal
vabas, loomulikus
positsiooni Mingi kahjulik
püsiv näomask,
kunstnaeratus, lai
avatud silmad jne. Need. keha
peab olema tasuta
loomulik asend.
Füüsiline lihaste lõõgastus
keha on vajalik mitte ainult
kõri vabadust, vaid ka eest
õige hingamine.
Soovitan teha mõned
lõõgastusharjutused.
Harjutus "Põrand - lagi"
Ülesanne: Seisa sirgelt, jalad peal
õlgade laius, käed pea kohal ja
kujutage ette, et olete aktiivne
surub põranda ja lae kokku. Sina -
vedru, mis kipub
Haara lahti.
Harjutus "Rist"
Ülesanne: Seisa sirgelt, jalad
koos, käed külgedele.
Kujutage ette, et teie
vertikaalselt venitatud (jalgade poolt
- alla, pea ülaosa taga - üles) ja
samal ajal – horisontaalselt (eest
vasak käsi - vasakule, paremale -
Harjutus "meik"
Kujutletava meigi pealekandmine
näol, otsmikul, põskedel, lõual.
Teeme pai, silitame.
Saate vaadata
kujuteldav peegel ja
ütle mõttes: "Oh, mis a
ilu!" Soovitan teil seda teha
see on harjutus enne mis tahes
esitus, see vabastab
näolihaseid, leevendab sisemisi
pinge, tõstab
meeleolu, tekitab tunde
enesekindlus.
Harjutus "Enesemassaaž"
Isemassaaž paraneb
vereringe, ainevahetus,
kõigi organite ja süsteemide töö,
tõstab keha toonust,
aitab vastu panna
nohu ja tõstab
tuju.
Lähteasend - seistes. Sest
seda harjutust tehes
peopesade aktiivne soojendamine -
kolm üksteise vastu (“me ekstraheerime
tulekahju"). Kui peopesad said
kuum, alusta ringides
hõõruge liigutustega
asendusliigendid järgmises
järjestus: ranne, küünarnukid, õlad,
kael, alaselg, põlved, jalad.
Vastavalt sellele ajal
harjutust tehes
painutage järk-järgult põhja
kaldepunktid. Pärast hukkamist
treenige aeglaselt
me tõuseme, "rivistume"
selgroog sabaluust kaelani.
Hingamine on kütus
vokalistid. Paremast
hingamine sõltub heli kvaliteedist
Järgmine hingamisteede kompleks
treening aitab teil paremini
tunneta oma diafragmat ja
õige laulev hingamine.
Soovitan poolel ringil püsti tõusta,
mis võimaldab mul kontrollida
harjutusi tehes.
Sina ja mina juba teame seda hingamist
koosneb kolmest hetkest - sissehingamine,
hoidke ja hingake välja.
Hingamisharjutused
"Sisse-väljahingamine"
Sisse- ja väljahingamine on vajalik
juhtimine diafragmaga on
võimas lihas, mis
asub rinnakorvi all.
Sissehingamisel läheb alla, millal
väljahingamine tõuseb. To
Seda on lihtsam mõista, kujutagem end sisse
palli või akordioni kuju.
Näiteks kui ma näiteks
akordioni, et mind alustama
venitada, siis kui ma sisse hingan
justkui esi- ja tagaseinad,
üksteist lahku ajades. Näita.
Sissehingamisel kujutage seda ette
hingake sisse oma kallima lõhna
lill, veendudes samas selles
õlad ja rind ei tõusnud,
diafragma ja lihased töötasid
alaselg.
Diafragma tunnetamiseks
köha rusikas all
rinnus. Nüüd võta see kinni
mina ise - üks käsi kõhul, teine
alaseljale. Hingame aeglaselt sisse ja
hingake sujuvalt välja, kuni kõlab "F".
Veenduge, et te ei tõuse
rind ja õlad. Õhk välja hingata
vaja lõpetada. Kas proovime?
Täitmine. Kui sul on õigus
tee harjutus ära, siis on
automaatselt vahele jäetud
õhku diafragmasse.
Noh, kuidas see toimib? Mitte
muretsege, kõigil pole seda
see juhtub kohe, see võtab kaua aega
rong. Eelistatavalt
tee seda harjutust uuesti
kodus peegli ees.
Sujuv sissehingamise harjutus
"Külm hingeõhk" ("Küünal")
Peate ennast sättima
peopesa ja puhuge sellele.
Kontrollimiseks vabad käed
pane see kõhule. Puhub edasi
peopesa tunda
külm peopesal. Õhk välja hingata
peate oma peopesa viimistlema
oli alati külm. Me jälgime
diafragma - magu "jookseb minema",
justkui "kleepuks" selga. Näita
– hukkamine.
"Tule õhutamine"
Ka külm, ainult praegu
katkendlik väljahingamine.
Pingutage, et
nii et väljahingamine tundub
nagu oleks küünal ja vaja
puhu ta välja.
Harjutus "Helikopter"
keele ots vastu taevast, hääldada
täht "r". Mõnel on see raske
hääldage häält "r", kuid siiski
andke endast parim
lõdvestage oma keele ots. Vaja
tehke seda väga pikka aega
ühe hingetõmbega ja ülimalt sujuvalt,
et heli ei katkeks, mitte
muutus mingiks susisemiseks ja
oli nii väike
helikopter. Vaja kiiresti ja
hingake eelistatavalt lühidalt
suu ja nina samal ajal,
ja mitte kopsudesse, vaid kohe sisse
kõht. Need. rindkere ei tõuse.
Seda harjutust saab teha kõikjal
mida iganes, aga alates röökimisest
see on piisavalt vali, et seda kuulda
millal sa selle lõpetad
treenige, püüdke tunnet,
saate lülituda vaiksele vilele,
tähega "s". Siin meil juba on
see ei ole helikopter, aga
õhupall.
Harjutused paaridele
kaashäälikud: "s-z", "sh-zh", "f-v"
Kaashäälikuid hääldame ühes
hingamine, liikumine susisemisest kuni
kõlav, kontrolliv tunne
diafragma tagumine sein (lihased
alaselja).
Vokaalharjutused
Laulmine suletud suu helile "m"
hingamise põhjal, alates kell
põhivärvid mugavas
testamendi üliõpilased.
Lauluharjutused sees
"sekundeid" erinevate silpide jaoks.
Viimane heli suureneb
sileda kestus
rahulik vabastamine
hingamine olenevalt temast
Harjutust lauldakse "legato" keeles,
alates esimese oktaavi A-st kuni
alla toonid täishäälikute vaheldumise kohta
ja "pika kummarduse" tundest
Harjutust lauldakse kombineeritult
silpide vaheldumine, kus
on täishäälik ja kaashäälik
Harjutage heli “r” helide järgi
toonik kolmik alla üles ja
alla pooltoonid.
Töö repertuaari kallal
Täna jätkame oma tööd
üle muusikapala
Anna Petryasheva “Muusika jõgi”
Tööplaan:
Verbaalse teksti ja selle analüüs
Pädev muusika lugemine
Analüüs tonaalne plaan, närvitsema
ja harmooniline struktuur
töötab.
Jaotus motiivideks, perioodideks,
laused, fraasid. Definitsioon
vormid (salm, kaheosaline,
kolmeosaline jne).
Väljend, mis tuleneb
muusikaline ja tekst
Erinevat tüüpi dünaamika.
Rida-realt tööd laulu kallal.
Töö puhtuse nimel
intonatsioon sopranipartiides
laval mikrofonidega.
Uue materjali konsolideerimine
Pedagoogiline eesmärk: moodustamine
oskus esile tuua peamine ja
omandatud teadmisi rakendada
harjutada.
Suuline küsitlus
Mis on tervis? (Vastused
õpilased)
Motivatsiooni meetod: meelelahutuslik
materjali, tekitades olukorra
võistlused.
Meetod: verbaalne, mänguline.
Vorm: konkurentsi.
Töö vorm: meeskonnatöö.
Kestus: 15 min.
Kontrolli. Suuline küsitlus teemal.
Assimilatsiooni kontroll, arutelu ja
veaparandus Järelevalve sisse lülitatud
hingamine ja diktsioon.
Kuidas hingamine mõjutab elu
inimene? (Õpilaste vastused)
Nimetage õige asend
keha laulmise ajal seistes ja istudes?
(Seisa või istu sirgelt,
tasuta, ei tohiks tunda
pinge mis tahes keha lihastes
ja näod, kõri vabas,
loomulik asend).
Millistest hetkedest see koosneb?
laulev hingeõhk? (Hinga sisse,
hoia, hinga välja)
Selgitage ja näidake, kuidas seda teha
Kuidas lauldes õigesti hingata?
(Hingake sisse vaikselt, sujuvalt,
rahulik, ei mõista õlgu ja
rind, ainult töö
diafragma ja seljalihased).
Hingamise jälgimine ja
diktsioon.
Täna õppisite palju selle kohta, kuidas
õigesti hingata ja kuidas hingata
mõjutab laulmist. Nüüd
Vaatame, mis meil on.
Ütleme, et keeleväänaja
“Nagu mäe peal, 22 elas künkal
Egorki. Üks, Egorka, kaks, Egorka,
kolm, Egorka...” jne, kuni
hingeõhk saab otsa. Mida rohkem
Jegor, seda parem.
Milleks on keeleväänajad?
(Diktsiooni parandamiseks).
Esiteks, ütleme seda koos. A
Nüüd on igaüks teist kordamööda.
Õpetaja kontrollib rakendamist
ülesanded, toimub arutelu vigade üle,
nende parandus.
Hästi tehtud kõigile! Parim tulemus
täna kell (laste nimed, mis kõige parem
täitnud ülesande).
Peegeldav-hinnav etapp
Pedagoogiline eesmärk: motivatsiooni
lapsed saadud kasutada
teadmised elus, sõnastus
järeldus, kraadi tuvastamine
laste rahulolu andmetega
okupatsioon.
Meetod: analüütiline, refleksioon.
Vorm: vestlus.
Töö vorm: Kollektiivne.
Kestus: 3 min.
Poisid, mis on tänases õppetunnis?
kas sulle meeldis see kõige rohkem?
(Laste vastused)
Kes on sinu arvates parim?
täitsid ülesanded? (Vastused
Millest sa kodus räägid?
(Laste vastused)
Mis tuju sul praegu on?
(Laste vastused)
Ma näen, kellel oli hea
tuju pole muutunud. Ja
need, kes olid halvad, on paranenud. I
väga hea meel.
Kokkuvõtteks tahaksin öelda seda
peate hingama nagu väikesed lapsed.
Vaadake, kuidas nad hingavad:
nad hingavad kõhuga, st.
diafragma. Lähme järk-järgult
minna õigele hingamisele,
meile sünnist saati antud. Välja arvatud
see, õige hingamine
teie assistent mis tahes
raske olukord.
Kodutöö ülesanne
Pedagoogiline eesmärk: kontrollida
õpilaste hariduse meisterlikkuse aste
materjalist.
Meetod:
· Kodutööüle vokaali
harjutusi kasutades
ettekanded, soolo- ja
ansamblitööd,
poeetilised tekstid.
Kestus: 2 min.
Ma tahan, et teeksite seda kodus
uuritud harjutuste komplekt,
enne hingamist kontrollides
peegel, õpetas laulu “Muusika-
jõgi" ja tema soolo
töötab.
Täname teid abi eest! To
Eesmärgid:
- tutvustada laulmises mõisteid - ansambel ja struktuur;
- saavutada monofoonilise laulu stabiilne intonatsioon;
- tutvustada kahehäälse laulu liike: häälte vastandliikumine, liikumine paralleelintervallidega kaanon;
- saavutada kahehäälse laulmise stabiilne intonatsioon;
Ülesanded:
hariv:
õpetada: õiget lauluhingamist; laulu esitamine üheskoos;
korrektse õppeedukuse kujundamine; rütmitaju, tähelepanu, kujutlusvõime arendamine;
kuulmismuusikalise mälu, lauluemotsionaalsuse, väljendusoskuse, vokaalse artikulatsiooni, laulva hingamise arendamine.
hariv: kasvatada käitumiskultuuri;
Varustus:
arendada oskust töötada meeskonnas.
Õppemeetodid:
vestlus, võrdlus.
laulu “Lõvi ja habemeajaja” salvestus;
kaardid sõnadega: koor - hea, C-OSA-E, osade ühendamine üheks; laulu “Päikeselapsed” muusika partituur. E. Krylatova sõnad Yu.Entina;
DVD-mängija;
miinus heliriba
- laulud "Lunatics" muusika. L. Rubalskaja, sõn. B. Saveljeva.
- Tunni edenemine.
1. Organisatsioonimoment.
Tervitused. Tunniks valmisoleku kontrollimine.
2. Laulmine. Iga õppetundi alustame sõrmi hõõrudes. Miks me seda teeme?(Sõrmeotstes on punktid, mis vastutavad kõigi organite toimimise eest; teeme seda selleks, et lauldes aitaks meie sidemeid kogu keha.) Liigume nüüd edasi
liigendvõimlemine
- . Mis on artikulatsiooniaparaat?
- (keel, huuled, kõva ja pehme suulae, alalõug.)
- Harjutused:
- Jalgpall (keele ots liigub paremalt põselt vasakule)
Me peseme hambaid väljast ja seest. Keel tõmbab üle taeva tee sissepoole.
Liigutage huuli ringjate liigutustega küljelt küljele. Kust lauluprotsess algab?(hingaga)
liigendvõimlemine
- Kuhu me sisse hingates õhu suuname?
- (makku)
- . Keha on lõtv, õlad on langetatud.
- Täitke õhupall (hingake nina kaudu sisse, hoidke hinge kinni, hingake läbi SSS-i, õhk väljub, õhupall jääb alles).
Lühike hingetõmme kõhtu, lühike väljahingamine, et “shoo”, “shush”.
- Mootorrattaga sõitmine (käed ette sirutatud, sissehingamine - harjad tagasi, kinni, väljahingamine RRRRRRR).
- Jalad õlgade laiuselt, käed õlgade kõrgusel, küünarnukid kõverdatud üksteisega paralleelselt. Ühendame küünarnukid, hingame sisse, küünarnukid külgedele, tack, keha alla. Hingake välja "Ha".
- Keeleväänajad:
- Pull oli tömbi huultega, pull oli tömbi huultega, pullil oli valge huul ja ta oli tömp.
- Laevad loovutasid ja tiirutasid, aga ei loovutanud.
Harilik part sukeldus ja kerkis pinnale, kerkis pinnale ja sukeldus.
- Peas on preester, preestri peal müts, preestri all pea, mütsi all preester.
- Kuidas 22 Jegorkat elasid mäe otsas. Üks Jegorka, kaks Jegorkat jne.
- Õpetaja tähelepanu peaks olema suunatud:
- lihaste vabadus;
- õige kehahoiak;
- hingamis-vokaalse toe lihaste aktiivne töö;
- oskus hingata ja väljahingamist otstarbekalt jaotada;
resonaatorisüsteemi töö;
- aktiivne väljahingamine fraasi lõpus (keelekeeraja “Bull”);
- erineva intonatsiooniga hääldus (üllatus, rõõm, nördimus), semantilise keskme muutus (“Part”);
- verbaalse tegevuse kasutamine ("Pop").
1. Suletud suuga laulmine. Suletud heli järgi lauldes arenevad resonaatorid.
Kui liigute helisid ülespoole, veenduge, et kõri jääks samasse asendisse.
3. Õige rünnaku väljatöötamine.
Pearegistrisse liikudes veenduge, et teie huuled oleksid vabad ja neil oleks ühtlane täielik heli. Mida aeglasem on vibratsiooni kiirus, seda parem.
5. Lõualuu liikuvuse arendamine.
7. Kõrge kõri treening.
Te ei tohiks oma ninas hoida heli "ney". See on juba üsna "nasaalne" "n" heli liialduse tõttu.
3. Teadmiste uuendamine.
Kuulmine
Nüüd kuulame grupi "Remake" esituses lugu "Lõvi ja habemeajaja". Pange tähele, kuidas seda tükki esitatakse. Mis tahes muusikainstrumendi saatel või ilma? Kas see on ühehäälne või tuleb mitu häält? Mida esinejad oma häälega kujutavad (jäljendavad)? Kas on olemas peamine hääl või kõlavad kõik hääled üksteisega võrdselt?
Mängib lugu "Lõvi ja habemeajaja".
Niisiis, kas tükk oli kaasas või a capella? (a capella) Kas see oli ühehäälne või oli mitu häält? (mitu häält) Kas kõik hääled on võrdsed või on ka sooloosi? (üks hääl – soolopartii) Mis oli saatjana? (saatja rolli täitsid ülejäänud hääled) Mida nad püüdsid kujutada, jäljendasid teisi hääli (erinevate muusikariistade heli)
4. Motivatsioon ja eesmärkide seadmine
Ainulaadne hääl muusikainstrument, võivad nad palju kujutada. Nüüd teame sina ja mina, et saate oma häälega palju kujutada. Isegi see, kuidas paljud väikesed ojad ühte jõkke voolavad. Üks hääl - peamine - juhib meloodiat, ülejäänud peavad oma hääle üldisesse heli "valama". Kuid samal ajal üksteist segamata ja peamist kuulamata. Sellise harmoonilise ja harmoonilise laulmise tulemuseks on "täisvooluline, täiskõlaline jõgi". Seetõttu on meie tunni teema "Kõlab ühtsuses elades" .
Kas sulle meeldib kooris laulda? Miks on parem laulda kooris? (Koor – hea!)
Mis on hea? Millal tunneb inimene end hästi? (Siis, kui inimest ümbritsevad sõbrad, kui inimeste vahel on vastastikune mõistmine, on nad ühendatud head suhted, üksteisest hoolides. Kui ühiskonnas valitseb rahu ja sõprus, on kõik õnnelikud.)
Lugege siin kirjutatud sõna (S-OSA-E. OSADE S-kombinatsioon E-singliks).
5. Õppematerjali esmane assimilatsioon.
Koori koosseisu kuuluvad erinevad hääled, peod. Kui seltskond on suur, nimetatakse seda kooriks ja kui lauljate arv on väike, nimetatakse seda nn. ansambel. Mis on laulmise nimi, kui kõik ansambli liikmed laulavad ühel häälel? (ühisson) Kas me laulame alati koos? (Ei) Igal osapoolel võib olla oma hääl, oma roll. Kõik ansamblis kuulavad, täiendavad ja rikastavad üksteist. Lauljate hääled on erinevad, kuid nad ei paista silma. Nad ei kinnita iseennast, vaid tervikut. Kui kõik on omavahel seotud, kõik on õigel ajal ja paigas, siis sünnib harmoonia ja ilu. Kui helide vahel tekib kokkulepe, täiendavad need üksteist ja tekitavad seeläbi eufooniat. Seda eufooniat nimetatakse ka ansambliks. Vokaal ansambel- see on kõigi vokaalelementide ühendamine üheks tervikuks. Niisiis, milliseid sõna ansambel tähendusi oleme täna kohanud?
8. Õppetunni kokkuvõtte tegemine ja mõtisklus.
- Milliseid uusi kontseptsioone te tunnis õppisite?
- Mõisteansambli tähendused.
- Mis teile tunnist kõige rohkem meelde jäi ja mis meeldis?
- Laulu “Sleepwalkers” esitus L. Rubalskaja muusade poolt, sõnad. B. Saveljeva.
Kasutatud kirjanduse loetelu.
- Dubrovskaja S.V. Strelnikova kuulsad hingamisharjutused. – M.: RIPOLi klassika, 2008.
- Emelyanov V.V. Hääle arendamine. Koordineerimine ja koolitus. – Peterburi: kirjastus “Lan”; Kirjastus "MUUSIKAPLANEET", 2007.
- Kast V.I. "Vokaal sisse populaarne muusika"M., 1989.
- Vokaalkunsti maailm. 1.–4. klass: programm, tunniarendus, metoodilisi soovitusi/aut.-riik G. A. Sujazova. – Volgograd: Õpetaja, 2009.
- Popvokaali õpetamise metoodika “Puhas hääl” / Koost. T.V.Okhomush
- Morozov V.P. Resonantslaulu kunst. Resonantsi teooria ja tehnoloogia alused. – M., 2002.
- Romanova L.V. Popvokaalikool. - Peterburi: kirjastus "Lan"; Kirjastus "MUUSIKAPLANEET" 2007. a.
Munitsipaalharidus eelarveasutus
lisaharidus lastele
Laste lisaõppekeskus “Raduga”, Sotši
Pop vokaal
Teema: “Reis maale “Meloodia””
Dombrovskaja Julia Jurjevna
Danilenko Svetlana Vasilievna
Selgitav märkus
Hämmastav muusikainstrument on inimhääl. Igaüks meist on sellega varustatud. Ja kui omapäraselt kõlavad laste hääled, kuidas nad armastavad laulda ja esineda nii kodus vanematele kui ka pühade ajal. See annab neile enesekindlust ning arendab esteetilist ja kunstilist maitset.
Kui nad tulevad oma esimesse vokaalitundi, ei tea nad ikka veel, mida nad tegema peavad. Ja juba esimesest tunnist alates on väga oluline avada õpilastele muusika ilu, näidata, kui vajalik on vokaalse väljendusvõime, muusikaliste ja rütmiliste võimete valdamine, mis aitab lastel laval olla vaba ja lõdvestunud, esinejat on tänapäeval võimatu ette kujutada pop laul kellel puuduvad koreograafilised ja näitlemisoskused, mis võimaldab selgemalt ja ilmekamalt edastada publikule esitatavate laulude olemust ning omandada teadmisi muusikaline kirjaoskus. Ja kõige olulisem on mõjutada inimese emotsionaalseid ja järelikult ka motiveerivaid aspekte hääletundide jaoks.
Arenduse uudsus ja asjakohasus.
Selle tunni arendamise ajendiks oli lastega töötamise optimaalsete vormide otsimine lisaharidussüsteemis. Tund toimub mängu - rännaku vormis, mis soodustab õpilaste vahelist emotsionaalset suhtlust ja nende loova kujutlusvõime arengut. Iga laps leiab võimaluse loominguliseks isikuväljenduseks läbi individuaalsete ja rühmaülesannete täitmise. See õppetund aitab õpetajal saada esmase arusaama muusikalisi võimeidäsja saabunud õpilased, kui väga nad armastavad muusikat ja tahavad õppida kaunilt ja õigesti laulma, kui palju on neile antud võime ja soov loovuseks ja oma vokaalsete võimete arendamiseks.
Veel üks eristav omadus Tunni arendus on kõigi tegevusvaldkondade koordineeritud tegevus vokaalstuudios treenimise ajal (vokaal, muusikalised ja rütmilised liigutused, koreograafia, näitlemine), mille eesmärk on saavutada ühine eesmärk.
Koostamisel metoodiline areng kasutatud meetodid:
„eesjooksmise“ ja käsitletava materjali juurde „naasmise“ meetod;
suhtlusviis;
improvisatsiooni meetod;
dramatiseerimise meetod.
Kõik meetodid on omavahel tihedalt seotud. See aitab õpetajal läbi viia tunni ajal vajalikku elavat suhtlust õpetaja ja laste vahel, mis võimaldab neil hõlpsasti tunni ühest etapist teise liikuda, kuna see on oma olemuselt emotsionaalne ja tekitab lastes rõõmutunde. . See teabe tajumise protsess on kõige tõhusam.
Tund on üles ehitatud nii, et õpetaja saab õpilastele märkamatult kontrollida selle tunni arendamise tõhusust, kuna teekonna viimases jaamas näitavad nad ise mängu vorm mil määral on saavutatud õpetaja seatud eesmärgid ja eesmärgid.
Tunni roll ja koht õpilaste haridusteekonnas, tunni praktiline eesmärk.
Lastel on selles õppetükis võimalus tutvuda kõigi programmi osadega, milles nad õpivad kogu popvokaali kursuse jooksul.
Oodatud tulemused.
laste positiivne suhtumine vokaaltundidesse,
Praktiline tähtsus Tunni hariduslik areng on see, et seda saab rakendada klubitöö, keskkoolides, paleedes laste loovus, kultuurikeskused.
Sihtmärk:
SIHT: tingimuste loomine laste kaasamiseks pideva muusikalise ja esteetilise kasvatuse süsteemi vokaalstuudio tundide kaudu.
Ülesanded:
lastele mängulises vormis laulužanri põhimõistete tutvustamine;
algoskuste arendamine hääleaparaadi vokaalesituseks ettevalmistamisel;
laste kognitiivse tegevuse arendamine;
abi esteetiline haridus lapsed;
luua lastes rõõmsa suhtlemise ja meeskonnas edu saavutamise õhkkond.
Varustus:
Multimeedia projektor, ekraan, sülearvuti (arvuti), muusikatehnika (dekk miniplaatide jaoks), klaver, diivanilaud, toolid lastele, puusärk, laud, võlukepp.
Laste vanus: 7-8 aastat
Tunniplaan:
Tervitused
Tutvumine
"Reisiks" valmistumine
Jaam "Notki"
Jaam "Major ja Minor"
Teatralnaja jaam
Jaam "Grace"
Jaam "Stseen"
Õppetunni kokkuvõte. Laste tujude tuvastamine.
Lahkuminek.
Tunni edenemine.
Enne tunni algust kõlavad salvestusel lastelaulud. Poisid tutvuvad vihikuga. Lapsed võtavad oma kohad publikus. (slaid number 1)
1. Organisatsioonimoment. Tervitused.
Õpetaja: Tere sõbrad! Kas soovite külastada vapustavat muusikamaad? Kus on toredad õpilased ja lahked õpetajad, kus õppimine pole igav, mitte raske, vaid lõbus ja imeline? Maailmas on selline riik, seda nimetatakse
"Meloodia"! (slaid number 2)
2. Üksteise tundmaõppimine
Õpetaja: Enne kui oma teekonnale asume, tutvume teiega. Minu nimi on Julia Jurjevna. Mis su nimi on?
Lapsed vastavad ükshaaval.
Õpetaja:
Nii me kohtusime. Nüüd tervitame üksteist.
Meie tervitus on pisut ebatavaline, muusikaline. See on õige
tervitused kaunil maal “Melody”.
Muusikaline tervitus: "Tere pärastlõunal"
Õpetaja demonstratsioon.
Lapsed esitavad koos õpetajaga tervituse.
Õpetaja: Hästi tehtud, said suurepäraselt hakkama.
Nüüd saame minna reisile. Võtame kaasa kõige vajalikumad asjad: särav naeratus ja hea tuju. Peamine eesmärk meie teekonnast – näha, kui ilus on muusikaline riik, millised kangelased seda elavad.
3. "Reisiks" valmistumine
Õpetaja: Maagiliseks teekonnaks vajate maagilisi abilisi: haldjaekraani, võluvõtit ja erakordset rongi. Meil on vapustav ekraan, loome ise erakordse rongi. Mina olen vedur ja teie olete vagunid. Paneme nüüd rivisse ja proovime kujutada tõelist rongi.
Õpetaja võtab lipu ja vile. Lapsed teesklevad rongi.
Õpetaja: Siin me oleme valmis! Kuidas me maale “Melody” jõuame?
Õpetaja võtab kirstust välja kõrgnood
Õpetaja: Kas sa tead, mis see on?
Laste vastused
Õpetaja: Täpselt nii, see on kõrgnõlv. Ta aitab meil avada tee kaunile Melody maale.
Õpetaja kinnitab staabi külge kõrgnoodi.
Ekraanil avaneb uks, (slaid number 3) ja lapsed näevad riigi kaarti "Melody" (näidendid vapustav muusika) (slaid number 4)
Õpetaja: Tee on avatud, teekond algab.
Aga mis on reis ilma rõõmsa lauluta? Teekonna lõbusamaks muutmiseks laulan ma laulu ja teie proovite meelde jätta laulu lihtsad sõnad ja laulda minuga kaasa. Pea meeles.
Koor:
tšugi-tšuki, tu-tu-tu,
Valged talled
Puhkab liikvel olles
Viga auruvedur.
Tubli, sul läheb suurepäraselt! Nüüd rõõmsa lauluga lasevad nad meid kindlasti sisse muusikaline riik! Ma laulan salmi ja koos refrääniga hakkab meie rong liikuma. Koor on liikumise algus. Niisiis, ole valmis! (slaid nr 4, 5)
Lapsed hakkavad koos õpetajaga klassiruumis ringi liikuma. Muusika kõlab, õpetaja laulab laulu: (lisaks 1 salm ja koor laulust “Vedur-putukas”)
Rong peatub. Ekraanil on akendega maja. (slaid number 6)
4. Jaam “Notki”
Õpetaja: Meie esimene peatus. Vaadake poisid, kui imeline see on
maja. Selles majas elab 7 väga sõbralikku elanikku.
Kas sa tead nende nimesid ja kes mis korrusel elab?
Laste vastused (Do, re, mi, fa, sol, la, si).
Õpetaja:Õige! Märkus "DO" elab esimesel korrusel.
Maja esimesel korrusel avaneb aken ja lapsed näevad kirja "TEE"
Õpetaja: Riigis "Melody" on noot "C" lahkuse ja sõpruse sümbol. See märkus aitab teil leida palju sõpru. Poisid, kas te teate laule sõprusest?
Lapsed nimetavad laule sõprusest ("Tugev sõprus", "Kui mu sõbrad on minuga" jne)
Õpetaja:"RE" elab teisel korrusel
Maja aken avaneb ja lapsed näevad kirja "RE"
Õpetaja: See on rõõm loovusest, tööst. Kas sa arvad, et selleks, et ilusti ja õigesti laulda, pead REGULAARSELT pingutama?
Laste vastused
Õpetaja: Jah, laulmine on tavaline praktika ja palju tööd. Uurime, kes elab meie 3. korrusel – noot "MI", mis tähendab Laulumaailma.
Maja aken avaneb ja lapsed näevad kirja "MI"
Laule on erinevat tüüpi: rahvalaulud ning heliloojate ja luuletajate loodud laulud. Ja noot “MI” saab neid lugusid meile tulevikus tutvustada.
Ütle mulle, kes elab järgmisel korrusel?
Laste vastused
Õpetaja:Õige! Märkus "FA".
Maja aken avaneb ja lapsed näevad kirja "FA"
Minu riigis on kõik suured fantaseerijad ja leiutajad.
Maja aken avaneb ja lapsed näevad kirja "SOOL"
Õpetaja: Siin me oleme "SOOLA" korrusel. Meie riigis tähendab see koostööd, kokkulepet, ühisloomet. Need omadused on väga olulised, kui maa elanikud laulavad kooris. Aga meie maal õpitakse laulma ükshaaval. Sellist laulmist nimetatakse sooloks ja selline esineja on solist.
Õpetaja: Põrandamärkus "LA". MAA... See märkus tutvustab teie sõpradele meie maal toimuvat. Ta räägib erinevatest sündmustest.
Maja aken avaneb ja lapsed näevad märget “SI”.
Õpetaja: Maja viimane elanik on sedel “SI”. "SI" on tugevus. Loovuse jõud, kujutlusvõime, sõpruse jõud.
Nende vahel on konksud.
Tule, ütle neile -
Lapsed: Do, re, mi, fa, salt, la, si!
Õpetaja: Ja nüüd on see vastupidi -
Lapsed: Si, la, sol, fa, mi, re, do.
Õpetaja: Et nendega sõbraks saada,
Peame muusikat õppima.
Sa avastad ilusa maailma,
Kui valdad kõiki noote.
Leiad end maagilisest maailmast -
Sa laulad nendega kaasa!
Sa saad märkmetega sõbraks -
Elad muusikaliselt.
Ela ilma muusikata, mu sõber,
Keegi maa peal ei saaks.
Nii kohtusime seitsme uue sõbraga. Kohtume nendega kindlasti veel, aga praegu läheme rännakule uute sõprade otsimisel.
Lapsed hakkavad koos õpetajaga klassiruumis ringi liikuma. Kõlab muusika, õpetaja laulab laulu: "Vedur-viga". (Pluss koor) (slaid number 7)
Rong peatub. Ekraanil on ühekorruseline hubane maja. (slaid number 8)
5. Jaam "Major ja Minor"
Õpetaja: Meie teine peatus. Ja saime kahe vennaga, kellega loodan, et saame sõpradeks. Ja nende nimed on Major ja Minor. Ja nüüd tahan teile tutvustada üht imelist muinasjuttu. Kunagi elasid kaks venda: major ja alaealine. Major oli vanim ja alaealine noorim. Vanemal vennal oli alati lõbus:
Olen suures režiimis: rõõmus, ülemeelik!
Ja noorem oli kurb ja ohkas:
Olen olnud pikka aega kurb, sest olen alaealine.
Vaatamata sellele erinevad tegelased, vennad ei tülitsenud kunagi ja elasid sõbralikult. Ühel päeval läksid nad metsa seeni ja marju korjama ning eksisid ära...
"Oh, me eksime ära, kukume auku," ohkas mollivõti. Me ei lahku sellest metsast kunagi...
Miks sa nutsid, rahustas teda vanem vend. Ärge muretsege, vaid pigem laulge laulu!
Esitab laulu: Ma olen moll, seal on pikk rida kurbi helisid, ma laulan kurba laulu ja nüüd ma möirgan...
Laul osutus molli võtmes väga kurvaks. Kogu mets muutus koos temaga kurvaks, muru kahises nukralt, tuul vaibus, isegi linnud vaikisid. Ja päike varjus pilve taha kurva laulu eest minoorses võtmes.
Ei, vend, see ei sobi! - hüüatas major. Las ma laulan!
Ja major laulis oma laulu: Me seisime kõik koos, luues skaala. Mitte lihtne – suur, rõõmus, ülemeelik.
Mets värises, päike tuli välja, linnud säutsusid rõõmsalt, lauldes kaasa oma vanema venna Majoriga.
Tule, vend, lõbutse! Vaata, kui eredalt paistab päike ja kuidas linnud siristavad! Kas sa kuuled? Oja vuliseb! See on suund, kuhu peaksime minema!
Nii saidki vennad rõõmsa laulu saatel metsast välja!
Kas teile meeldis muinasjutt?
Mis on siis kahe muusikavenna nimed?
Laste vastused (pea- ja kõrvalaine).
Maja lähedal ekraanile ilmuvad kaks väikest meest. (slaid number 9)
Õpetaja: Mida saab teie arvates duuri muusikaga teha? Ja alaealine?
(Major – aktiivne: plaksutamine, hüppamine jne, moll – sujuv.) Nüüd mängime mängu. Muusika mängib ükshaaval. Kui kuulete duuri klahvi, peate käed plaksutama niipea, kui kõlab molli klahv, liigutage käed pea kohal küljelt küljele. Kas ülesanne on kõigile selge? Vaatame, kes teist on kõige tähelepanelikum!
Mängitakse mängu ja mängitakse erinevat tüüpi muusikat.
Õpetaja: Hästi tehtud, õppisite kõik mõistma muusika meeleolu, mis tähendab, et sõbrunesite majori ja minooriga. Kuid meie teekond jätkub ja erakordne rong läheb taas teele.
Lapsed ja nende õpetaja moodustavad taas rongi ja “asuvad teele” laulu saatel. Kõlab muusika (koor "Auruvedur-Bug").
Lapsed laulavad koos õpetajaga. (slaid number 10)
Rong peatub. Ekraanil on maja – jaam. (slaid number 11)
6. Teatralnaja jaam
Õpetaja: Ega asjata me selles jaamas peatusime. Iga laval esinev inimene, olgu selleks näitleja, muusik või laulja, annab publikule lisaks oma loomingulisusele ka emotsioone. Kas sa tead, mis on emotsioonid?
Laste vastused: rõõm, kurbus, kurbus, imetlus jne Kuidas saame neid emotsioone edasi anda? Hääle intonatsioon ja näoilmed
Õpetaja: Nüüd loen ühe meile juba tuttava laulu teksti ja teie kuulake tähelepanelikult ning vastake siis, kas mul õnnestus oma hääleintonatsiooni ja miimikaga teksti iseloomu ja sisu edasi anda?
Õpetaja loeb read välja iseloomult, kurvalt ja venitatult.
Õpetaja: Põllud ja metsad hõljuvad aknast mööda,
Me läheme sinna, kus meid ootavad imed,
Ja päike paistab ja jõgi sädeleb
Ja meie väike rong lendab nii kiiresti.
Ei, ma ei suutnud meeleolu edasi anda, sest sõnad on pärit rõõmsast ülemeelikust laulust. Ja Aleksander kirjutas selle ja üks meie sõber Major aitas teda. Loeme koos lõbu pärast ridu?
Lapsed proovivad jooni rõõmsalt, rõõmsalt, valjult hääldada. (slaidi number 12)
Õpetaja: Hästi tehtud, olete selle ülesande täitnud. On aeg edasi liikuda...
Lapsed hakkavad koos õpetajaga klassiruumis ringi liikuma. Muusika mängib. Lapsed laulavad koos õpetajaga “Vedur-putukas” (koor pluss). Rong peatub. (slaidi number 13)
7. Jaam "Grace"
Ekraanil tantsutüdruk. (slaidi number 14)
Õpetaja: Et saaksime rõõmsalt laulda,
Me peame omama keha.
Kõik tantsivad laulu saatel,
Vallutage laulu ja tantsuga.
Kui laulja laulab laval, ei pea ta mitte ainult hästi laulma, vaid oskama ka ilusti liikuda. Grace jaamas proovime selgeks õppida paar tantsuliigutust, mida esinemistel kindlasti vaja läheb. Ja Romashkovi rong aitab meid selles. Olge ettevaatlik, kuulake muusikat ja järgige mind ja maagilisi abilisi ekraanil.
Ekraanil muinasjutu kangelased näita tantsuliigutusi. Lapsed püüavad õpetaja abiga liigutusi meelde jätta ja korrata.
(slaid nr 15, 16, 17)
Õpetaja: Hämmastav! Te olete lihtsalt tõelised tantsijad. Kõik teie liigutused on suurepärased. Neid läheb meil kindlasti järgmises jaamas vaja. Ja jälle teel.
Lapsed hakkavad koos õpetajaga klassiruumis ringi liikuma. Muusika mängib. Lapsed laulavad koos õpetajaga (koor pluss). (slaidi number 18)
8. Jaam "Stseen"
Ekraanil on stseen. (slaid number 19)
Õpetaja: Noh, poisid, teie ja mina oleme jõudnud riigi ühte olulisemasse jaama, “Melody” - jaama “STCENA”. Kõik, kes sellesse jaama tulevad, saavad tõelisteks kunstnikeks. JA tõeline sõber sellest saab mikrofon.
Vaadake hoolikalt ja öelge: "Mitu mikrofoni on meie kuulajaskonnas?"
Laste vastus (10).
Õpetaja: Oled väga tähelepanelik ja arvestatud õigesti – neid on täpselt 10. Vaata, kuidas nad naeratavad ja ootavad väga sinu käes olemist, aga...
Kuid selleks, et mikrofon oleks tõeliselt esineja assistent, peate teadma, kuidas seda kasutada. Kuidas peaks teie arvates mikrofoni kasutama?
Laste reaktsioon
Õpetaja: Sul on huvitavad oletused. Ja paljuski on sul õigus. Nagu kõiki sõpru, tuleb ka oma mikrofoni käsitseda ettevaatlikult.
Sa ei pea mikrofoni karjuma, aga sa ei pea ka lihtsalt ümisema.
Mikrofoni tuleb laulda selgelt, selgelt ja puhtalt, et kõik sõnad oleksid kuulda ja poleks valet.
Ärge kartke mikrofoni. Alguses ei tundu teie enda hääl teie omana, kuna mikrofon kipub helisid moonutama.
Ärge hoidke mikrofoni peast, muidu on heli summutatud.
Kuid see pole veel kõik.
Peate mikrofoni ühes käes hoidma. 4 sõrme tuleks asetada kokku ülaosas ja pöial all. Mikrofon ei tohiks katta teie nägu ja see peaks asuma 5-10 sentimeetri kaugusel. Heli peaks tabama mikrofoni keskosa.
Seega loodan, et olete nüüd teadmistega relvastatud ja valmis koos töötama
mikrofon.
Kogu loo vältel demonstreerib õpetaja mikrofoni õiget käsitsemist.
Õpetaja: Nüüd proovime teiega mikrofonidega laulu laulda, meenutage, kuidas õppisime Teatralnaja jaamas näitlejaks ja liigutusi, mida õppisime Gratsia jaamas. Kui teie ja mina oleme tähelepanelikud, on meil tõeline väikeste artistide esinemine.
Õpetaja jagab mikrofonid kõigile lastele. Muusika mängib. Lapsed esitavad koos õpetajaga laulu “Veduriputukas”, püüdes oma esituses ühendada emotsioonid, liigutused ja mikrofoni õige käsitsemine.
(slaid nr 20, 21, 22, 23, 24, 25)
9. Õppetunni kokkuvõtte tegemine. Laste tujude tuvastamine. (slaid number 26)
Õpetaja: Meie tänane teekond on lõppenud. Kuid maal “Melody” on veel palju-palju huvitavamat. Õppides vokaalne loovus, saate selle riigi kohta üha rohkem teada saada. Kas teile meeldisid meie seiklused?
Laste vastused
Õpetaja: Kas tead, et sa meeldisid meie uutele sõpradele nii väga, et tegid sulle kingituse.
Õpetaja võtab muusikakasti välja. Kast avaneb. Kõlab maagiline muusika.
Õpetaja: Selles karbis on mitmevärvilised noodid, mille abil koostame täna oma tõelise MELOODIA. Kui teile meie reis meeldis, oli see teie jaoks lõbus ja huvitav, võtke kastist märge ja kinnitage see staabi külge, kus asub kõrgnohv, mis avas meile ukse maale “Melody”.
Lapsed teevad märkmeid ja kinnitavad need pulgale.
10. Hüvastijätt.
Õpetaja:
Vaadake, millise imelise duurmeloodia oleme loonud.
Jah, muusikaga suhtlemisest oleme tänaseks muutunud natuke ilusamaks ja lahkemaks. Tooge need tunded meie maailma ja see muutub paremaks! Olete olnud suurepärased reisikaaslased, lubage mitte unustada teed muusikalisele Melodiya maale. Mul on väga hea meel, et ma teid täna kohtasin. Tänan teid väga. Kohtumiseni, sõbrad!
Permi piirkond
Kungursky munitsipaalrajoon
Valla eelarveasutus
lisaharidus
"Kalinini lastekunstikool"
Avatud õppetund.
"Töötades estraadiansambel vokaaliklassis"
Koostanud: Guryanova N.L.
Popvokaalõpetaja
Kalinino küla 2017
Vokaaltunnis töötamine popansambliga.
Tunni eesmärk: näidata ja paljastada töötamise põhipunktid vokaalansambel.
Tunni eesmärk:
näidata tööd hääleharjutustega ning töötada välja häälepartiid ja seaded.
Tunni edenemine.
1. Avasõnad 3 min.
2. Seletuskiri 2 min.
3. Laulmine 8 min.
4. Töö vokaalpartiidega 20 min.
5. Esinemine kontsertversioonis 7 min.
6. Lõppsõna 5 min.
Muusikaline materjal.
1.
D. Tuhhmanov, An.Põiksuunaline."Toonekurg katusel"
2 . "Ma tahaksin unistust joonistada"
Avasõnad.
Kunstikooli vokaalansambel on eksisteerinud kolm aastat ja koosneb homogeensest kahehäälsest kompositsioonist koos 4 hääle elementidega, gümnaasiumi vokaalosakonna õpilased.
Kokku on 4 inimest, igas partiis 2 inimest. Ansambel esitab erinevaid venekeelseid teoseid, inglise keeled ja on regulaarne osaleja kõigil koolikontsertidel ning võtavad osa ka omavalitsuste ja omavalitsustevahelistest konkurssidest.
Selgitav märkus.
Hääle iseloomu tuvastamiseks ja määramiseks, milline osa sellele ansamblis määrata, peate alustama iga inimesega "laulmisest". Laulmise ajal määrab juht hääle tüübi, selle ulatuse ja kvalitatiivsed (tämbri) omadused laulu heli. Peate seda teadma poplaul, on hääletüüpideks jaotus tinglik. See on tingitud sellest, et popvokalistid laulavad loomulikus registris. Neil ei ole pearesonaatorite abil kunstlikult laiendatud kõrget ulatust. Poplaulu puhul erinevad hääled vastavalt nende “massile”, näiteks kõrgele ja madalale, pluss lauluheli individuaalsetele omadustele.
Enne kõigi vokaalansambli liikmete ühtse lauluheli väljatöötamist on oluline kindlaks teha sellised hääle iseloomu nüansid nagu läbipaistev, tihe, kerge, raske, kõlav, summutatud, kõlav, vaikne jne.
Iga näitleja peaks valima sobivad laulud, et saavutada võime laulda harjutusi ilma "oma" tämbrita, ilma "oma" vibratsioonita ja "oma" helitugevuseta. Igaüks kuulab oma ligimest, püüdes samal ajal oma hääle tämbrit "uppuda", "varjata" enda kõrval laulva hääletämbris. Igaüks hoolitseb selle eest, et tema hääl ei paistaks silma ega kaoks üldises kõlas, mida lauljad peaksid tajuma samast allikast pärit, sama tämbri, sama helitugevuse ja ühise vibratoga.
Parimad harjutused ühtse lauluheliloome arendamiseks on diatoonilised skaalad ja arpedžod. Harjutused ja skaalad sooritatakse liikuvates tempos, energilise, täidlase kõlaga. Mida kõrgem on tessituur, seda rohkem on tugi alakõhu lihastele.
Laulud lauldakse ühehäälselt (kui kompositsioon on segatud - oktaavi unisoonis), helivahemikus vabalt, pingevabalt. Samal ajal laulavad alumises registris madalad hääled alatoonis, tüdrukud “lülitavad sisse” oma hääle rinnaregistri ja laulavad pp.
Laulmine.
Altid laulavad harjutust kuni esimese oktaavi D-ni ja naasevad algse oktaavi juurde, sopranid laulavad kuni esimese oktaavi B-ni, ootavad, kuni aldid oma järjekorda laulavad, ja ühinevad nendega samast noodist. Kolmveerand lööki loetakse valjusti või märgitakse keha liikumisega.
Õpetaja mängib harjutust kahe käega molli ja teises oktavis. Kõigis harjutustes silbis uVa, täishäälik u hääldage nagu inglise keelt W, esitades seda silbil Wa graatsionoodina.
Ansambli laulude skaala näeb välja järgmine:
Laulge pooltoonides kuni teise oktaavi D-ni. Altid algavad väikese oktaavi noodiga A ja laulavad kõigepealt F-ni. Juht mängib harjutust mõlema käega molli ja esimese oktaaviga.
Laulge kõik harjutused algusest lõpuni ja alles pärast seda teeb juht kommentaare, annab juhiseid vigade parandamiseks ja viib uuesti läbi kogu harjutuse kulgemise.
Peate laulma harjutusi selles vahemiku osas, kus ansambli hääled tunnevad end mugavalt. Kus, oletame, sügavad hääled kõrgel, langevad nad oktaavi või jätavad kõrged noodid vahele. Peaksite jälgima häälte dünaamilist ja tämbritasakaalu ning vältige häälte esiletõstmist. Igat tüüpi harjutuste rünnak on mis tahes, kuid kõigi ansambli lauljate jaoks sama.
Scat selgelt sõnastada. Kasutage ainult soovitatud silpe. Ansambel peaks laulma kuni kümme minutit. Kasutage kindlasti nüansse, erinevaid tämbrivarjundeid ja dünaamikat.
Harjutusi sooritades peavad õpilased lööke jalgadega lööma. Kui unisoon esitatakse enesekindlalt ja selgelt, liigub ansambel harmooniliste harjutuste juurde.
Akordiharjutused.
Akordiharjutused klaveri laulmiseks. Juht määrab rünnaku tüübi, määrab klaveri häälestuse ühe heli või akordiga ja arvutab välja pausid. Tempo on aeglane.
Ansambli liikmed kuulavad häälestust tähelepanelikult ja alustavad harjutust kerge heliga, lähenemata. Kuulake iga heli, intervalli ja akordi. "Lahustage" nende hääl üldises helis.
Kõik akordiharjutused sooritatakse crescendos.
Juht ise valib harjutusteks mugava tessituuri.
Järgmises harjutuses märgib juht pause. Täitmine on õpetaja käe järgi tasuta.
Aeglane ja väga tasuta.
Valige scat, mis on mugav, tehke pause, jälgige nüansse. Õppige pähe. Laula erinevates võtmetes ja tempos.
Osade õppimine.
Enne kui õpilane õpib oma osa välja kirjutama, tuleb neid kompositsiooniga kurssi viia, iga osa laulda ning pöörata tähelepanu tõlgenduse üksikasjadele ja olemusele. Sees järgmine õppetundÕpilased laulavad eraldi, igaüks oma osaga. Õpetaja mängib sama osa oktavi unisoonis, säilitades laulu kavandatud üldise kõla fraseeringu. Seejärel lauldakse osad häälepaarides: esimene ja kolmas, teine ja neljas. Ja alles kolmandas tunnis toimub kõigi häälte ühendamine. Pöörake kohe tähelepanu häälte fraseerimisele ja tasakaalule. Neljandas õppetükis saate nõuda kompositsiooni nüansside ja kavandatud dünaamika teostamist.
Järgmised kaks või kolm õppetundi on kaheksa punkti nõuete täitmine.
KOMPOSITSIOONIDE ESITAMINE
Täitmine popmuusika sellel on oma omadused:
a) lubatud on kõrvalekalded noodikirjas salvestatud meloodia rütmimustrist.
b) põhilise tähtsusega on heli tekitamise meetod ja intonatsiooni viis.
c) igal esinejal peab olema swingi- ja terav rütmitaju.
d) ansambel vajab juhti, kes on võimeline rühma juhtima ja kes valdaks kõige paremini pop-esinemisoskusi.
KOKKUVÕTE
Popansambliga töötades tuleks alustada dünaamilise ja tämbrilise tasakaalu ning vokaalse artikulatsiooniga. Seda on võimalik saavutada asjatundlikult ja järjekindlalt töötades hääleharjutustega - triaadid, skaalad, arpedžod ja akordid kogu antud ansambli tööpiirkonnas. Vokaalkompositsiooniga saab hakata tegelema alles siis, kui arranžeeringu vokaalpartiid on selgeks õpitud ja läbi töötatud ning teose kunstilise ja vokaalse interpreteerimisega saab hakata tegelema siis, kui see on läbi lauldud ja tehniliselt lihvitud. Vokaalansambliga töötades peaksite saavutama:
Samaaegne ja vaikne sissehingamine.
Sama rünnak.
Instrumentaalheli emissioon.*
Hästi segatud, "üldine" tämber.
Selgelt üheaegne harjutuste algus ja lõpp.
Löökide, pauside ja nüansside range teostamine.
Ühtlane ja puhas intonatsioon.
* Hääle normaalseks pulsatsiooniks laulmisel loetakse 6-7 vibratsiooni sekundis. Lisage siia peened kõrvalekalded ühes või teises suunas. Ja kui neli erineva vibratosagedusega vokalisti laulavad akordi, siis parimal juhul selle heli on kõrva jaoks ebamugav. Selge intonatsiooni saavutamiseks peab iga laulja laulma ühtlase (instrumentaalse) kõlaga, ilma vibratota. Samal ajal proovige oma häält "lahustada", "uppuda" teie kõrval laulva hääle helisse.