Kreslení s dětmi střední skupiny, pozdní podzim. Stromy v pozdním podzimu, nástin lekce kreslení (střední skupina) na dané téma. Zvedl všechny listy do vzduchu

Cíl: naučit se odrážet znaky podzimu v kresbách, pomocí nekonvenční techniky kreslení.Úkoly:1. Opravné a vzdělávací: - upevnit názvy podzimních měsíců - procvičit si pojmenování podzimních znaků - naučit se kreslit stromy - upevnit techniky kresby štětcem; i nadále se učit zobrazovat přírodní jevy netradičním způsobem(technika šťouchání).2. Korekční a vývojové: - rozvíjet koordinaci pohybů, doprovodnou řeč - rozvíjet; jemné motorické dovednosti ruce skrz prstová hra;— procvičovat shodu podstatných jmen jednotné číslo s přídavným jménem - rozvíjet představivost; Korekční a výchovné: - kultivovat estetické vnímání přírody prostřednictvím zobrazování podzimních znamení - pěstovat schopnost naslouchat učiteli i svým vrstevníkům - pěstovat lásku k přírodě děti, kvaš podle počtu dětí (černá, bílá, hnědá, modrá), pro každé dítě dva listy vystřižené z barevného kartonu, pro každé dítě špunt z pěnové gumy: 1. — Podzim nám klepe na dveře a zve nás ke hře.2. Hra s listím „Podzim“ Listí padá, padá - Listí nám padá na zahradě (děti se točí, zvedají ruce, dřepí) Žluté, červené listy se vlní a poletují ve větru (Opět víří) Ptáci létají na jih - Husy, havrani, jeřábi (běhají v kruhu, mávají rukama) Teď poslední hejno mává křídly v dálce.3. Prezentace „Podzimní procházka I Slide: Září. Mírně zažloutlé listí, sluníčko málo svítí a hřeje, prší, tráva vadne, ptáčci odlétají teplejší podnebí, lidé sklízejí zeleninu a ovoce, lidé se oblékají tepleji. Září - začátek podzimu. (děti vyslovují znamení podzimu, název měsíce, řeknou, o který měsíc jde II Snímek: Říjen). V říjnu méně svítí a hřeje slunce, ještě častěji prší a je ještě chladněji než v září. Na stromech zůstalo málo listů. V říjnu je všechna tráva uschlá, ptáci odletěli do teplejších podnebí a sklizeň zeleniny a ovoce je již sklizena. V říjnu se lidé oblékají tepleji než v září. Říjen - polovina podzimu. (děti vyslovují znamení podzimu, název měsíce, řeknou, který měsíc to je III. Snímek: Listopad). V listopadu slunce svítí a hřeje ještě méně, jsou mrazy, padá první sníh. Listopad - konec podzimu. (děti vyslovují znamení podzimu, název měsíce, říkají, jaký je měsíc).4. Prohlídka vzorku.—Jaké známky podzimu jsou zobrazeny? (lehký sníh, pošmourná obloha, na stromech žádné listí) - Kluci, jakému období podzimu lze připsat tyto znaky: začátek, střed, konec podzimu - Co je to za podzim? (pozdě) 5. Techniky kreslení.-Podívejte se na stromy, jak budeme kreslit stromy? (špičkou štětce) -Jaký druh kvaše musíme smíchat, abychom zobrazili oblohu? (přidejte kapku černé do bílého kvaše) -Jak „magicky“ je sníh zobrazen, co myslíte, jak namalujeme sníh? (metoda šťouchání)6. Hra pro rozvoj jemné motoriky rukou „První sníh“. obě dlaně) A vůbec ne sladké (vyhrožují ukazováček libovolnou rukou) Pojďme to zvracet! (hodí kapesník) Chytíme dva! (chytají kapesník oběma rukama) Necháme tři! (upustí to na podlahu) A my to rozbijeme! (zatřesou ukazováčkem obou rukou).7. Samostatná kresba.8. Výstava děl.

  • Shrnutí lekce o vývoji řeči. Téma: Stepní hádanky
  • Synopse integrované vzdělávací aktivity ve vzdělávacích oblastech „Poznávání“, „Socializace“ v přípravné skupině „Země, ve které žijeme“
  • Cíl: naučit se odrážet znaky podzimu v kresbách s využitím netradičních technik kreslení.

    úkoly:

    1. Nápravné a vzdělávací:

    Opravte názvy podzimních měsíců;

    Procvičte si pojmenování podzimních znamení;

    Naučte se zobrazovat přírodní jevy na papíře;

    Naučte se kreslit stromy;

    Posílit techniky kreslení štětcem (konec štětce);

    Pokračovat ve výuce, jak znázorňovat přírodní jevy netradičním způsobem (technika popichování).

    2. Nápravné a vývojové:

    Rozvíjet koordinaci pohybů, doprovodnou řeč;

    Rozvíjet jemné motorické dovednosti prostřednictvím hry prstů;

    Procvičte si shodu podstatného jména v jednotném čísle s přídavným jménem;

    Rozvíjet představivost;

    3. Nápravné a vzdělávací:

    Pěstovat estetické vnímání přírody prostřednictvím zobrazování podzimních znamení;

    Rozvíjejte schopnost naslouchat učiteli i svým vrstevníkům;

    Pěstujte lásku k přírodě.

    Vybavení: kapesníčky dle počtu dětí, kvaš dle počtu dětí (černý, bílý, hnědý, modrý), pro každé dítě dva listy vystřižené z barevného kartonu, pro každé dítě pohrabáč z pěnové gumy.

    Průběh lekce:

    1.- Podzim nám klepe na dveře a zve nás ke hře.

    2. Hra s listy „Podzim“

    Listí padá, padá,

    Na naší zahradě padá listí

    (děti se točí, zvedají ruce, dřepují)

    Žluté, červené listy

    Kroutí se a létají ve větru.

    (opět se točí)

    Ptáci létají na jih -

    Husy, havrani, jeřábi

    (běhají v kruhu, mávají rukama)

    Toto je poslední hejno

    V dálce mával křídly.

    3.Prezentace „Podzimní procházka“.

    I Slide: září. Listy jsou lehce zažloutlé, slunce svítí a málo hřeje, prší, tráva usychá, ptáčci odlétají do teplejších krajů, lidé sklízejí zeleninu a ovoce, lidé se oblékají tepleji. Září - začátek podzimu. (děti vyslovují znamení podzimu, název měsíce a říkají, jaký je měsíc).

    II Snímek: říjen. V říjnu méně svítí a hřeje slunce, ještě častěji prší a je ještě chladněji než v září. Na stromech zůstalo málo listů. V říjnu je všechna tráva uschlá, ptáci odletěli do teplejších podnebí a sklizeň zeleniny a ovoce je již sklizena. V říjnu se lidé oblékají tepleji než v září. Říjen - polovina podzimu. (děti vyslovují znamení podzimu, název měsíce, říkají, jaký je měsíc).

    III Snímek: Listopad. V listopadu slunce svítí a hřeje ještě méně, jsou mrazy, padá první sníh. Listopad - konec podzimu. (děti vyslovují znamení podzimu, název měsíce, říkají, jaký je měsíc).

    4. Vyšetření vzorku.

    Jaké znaky podzimu jsou zobrazeny? (lehký sníh, pošmourná obloha, žádné listí na stromech).

    Kluci, tato znamení lze připsat jakému období podzimu: začátek, střed, konec podzimu?

    Co je tohle za podzim? (pozdě)

    5. Techniky kreslení.

    Podívejte se na stromy, jak budeme kreslit stromy? (špičkou štětce)

    Jaký druh kvaše musíme namíchat, abychom zobrazili oblohu? (přidejte kapku černého do bílého kvaše)

    Jak „kouzelně“ je sníh zobrazen, jaký je podle vás způsob, jakým budeme malovat sníh? (metoda šťouchání)

    6. Hra pro rozvoj jemné motoriky „První sníh“.

    Jedna dva tři čtyři

    Ty a já jsme udělali sněhovou kouli!

    Kulaté, silné, velmi hladké

    (děti vezmou kapesník za dva rohy a prsty uchopí kapesník do obou dlaní)

    A už vůbec ne sladké!

    (zatřesou ukazováčkem obou rukou)

    Pojďme to zvracet! (hodit kapesník)

    Chytíme dva! (chyť kapesník oběma rukama)

    Necháme tři! (spadne na podlahu)

    A zlomíme to! (zatřesou ukazováčkem obou rukou).

    7. Samostatná kresba.

    8. Výstava prací.

    Sekce: Práce s předškoláky

    Cíl: pomocí hudby a kreslení upevnit představy dětí o podzimu, jeho charakteristických rysech, obdobích (zlaté, pozdní); rozvoj emočního vnímání hudby; upevnění čisté intonace, smyslu pro rytmus, hudební a rytmické pohyby; obohacení slovní zásoba děti.

    Vybavení: dopis v podzimní obálce z podzimu, pro skupinové kreslení - nakreslené kmeny stromů, papír, barva (žlutá, oranžová, červená).

    Průběh lekce

    Hudební režisér (M.r.).

    Jací hosté se hrnou do sálu?
    Dvacet malých chlapů!
    Stůj tady
    Všechno je na svém místě?

    Děti. Ano ano ano!

    PAN. Dnes jsme dostali dopis. od koho to je?

    (Čte.)

    Chlapi mateřská školka
    Od čarodějky z podzimu.

    „Drazí kluci! Všimli jste si, jak krásně jsem vyzdobil parky a ulice podzimním listím? Je to proto, že jsem nejvíc Zlatý čas roku. Chci se vás zeptat na hádanku: proč listy žloutnou a červenají a pak opadávají?
    Tvůj zlatý podzim."

    Děti. Ochladilo se, stromům chybí teplo a světlo, připravují se na zimu a postupně usínají.

    PAN. Výborně! Opravdu, počasí je někdy teplé a slunečné, někdy deštivé. Takže hudba, kterou vy a já máme, je někdy smutná, smutná a někdy veselá a hravá. Poslechněte si skladbu a řekněte mi, jaký je charakter této hudby?

    (Sluch.)

    – Jaká je povaha hudby?

    (Odpovědi dětí.)

    PAN. To je pravda, hudba je smutná, truchlivý charakter a pomalé a melodické v tempu. Poslechněte si to znovu.

    (Sluch.)

    PAN. Oh, vypadá to, že prší?! Zkusme ho zahnat, foukat na mraky.

    (Dechové cvičení.)

    Jaké těžké podzimní mraky, déšť nikdy neustává. Jak kapky padají? Budeme zpívat?

    (Zpívejte „kap-kap-kap“.)

    Bojíte se deště? Chodili jste v dešti?
    Pojďme se společně projít s naší písní.

    Píseň "Rain".

    PAN. Výborně! Už vidím úsměvy na tvých tvářích. Jaké básně o podzimu znáte?

    vychovatel. Podzim je nádherné roční období. Právě ona inspirovala mnoho básníků k vytvoření nádherných děl.

    Za oknem zezlátla bříza
    Listí rozházené po husté trávě
    Sbíráme listy, ale létají
    Naše podzimní zahrada ve zlaté sněhové bouři.
    Listí padá, padá
    Na naší zahradě padá listí
    Žluté, červené listy
    Kroutí se a létají ve větru.

    PAN. A máme i písničku o listech.

    Píseň "Na žlutých listech".

    Vzdělávat A zdá se mi, že tvá písnička rozesmála každého. ...Ale koncem října končí opad listí a pozdní podzim. Stromy stojí nahé...
    Tak o tomto podzimním čase nám můžete povyprávět vy sami.

    Podzimní procházky po cestě
    Smočil jsem si nohy v kalužích.
    Prší a není světlo,
    Léto se někde ztratilo.
    Léto uplynulo
    Přišel podzim
    V polích a hájích
    Prázdné a nudné.
    Ptáci odletěli
    Dny se zkrátily
    Slunce není vidět
    Temné - temné noci.
    Nudný obrázek
    Mraky bez konce
    Déšť stále jen prší
    Louže u verandy.

    vychovatel. Kluci, jakou náladu ve vás vyvolávají tyto básně? ( Nudné, smutné...)

    – Je to tak, básně o pozdním podzimu jsou nejčastěji smutné, truchlivé. Je nám smutno, že příroda usíná a ztrácí rozmanitost a jas barev. Ale tento smutek je jasný, krásný.

    A abychom lekci touto smutnou notou nekončili, připomeňme si čas zlatého podzimu a vyobrazme krásné barevné stromy a znovu je obdivujme, čímž zvedneme náladu sobě i našim hostům.

    Týmová práce dětí. (obr. 1, 2)

    (Kresba netradičním způsobem - otisk zmačkaným papírem - zlatý podzim.)

    Sečteno a podtrženo. Pojďme obdivovat naše elegantní podzimní stromy. Jak je krásný! Budeme na to dlouho vzpomínat Zlatý podzim a její krásu. (obr. 3, 4)

    Lekce malování pro předškoláky střední skupiny „Strom na podzim“.


    Cílová: rozvoj tvořivost děti.
    úkoly:
    - vštípit schopnost vidět krásu v okolní realitě;
    - vytvořit touhu učit se nové věci;
    - rozvíjet schopnost pracovat se štětcem a barvami, vidět tvar předmětu.
    Materiály na lekci: akvarel nebo kvaš, štětce různých velikostí, albové listy, sklenice s vodou, látkové a papírové ubrousky, nedokončené kresby vytvořené učitelem k předvedení technik kreslení. Reprodukce obrazu I. Levitana, I. Shishkina.
    Přípravné práce: cílené procházky do parku, prohlídka různé stromy, olistění (tvar, barva), seznámení s obrazy I. Levitana, I. Šiškina, V. Vasněcova.
    Průběh lekce:
    vychovatel:
    (na stojanech jsou umístěny obrazy I. Levitana a I. Shishkina)


    Svět kolem nás udivuje svou krásou v každém projevu. Nejnápadnějším ztělesněním krásy přírody je les, park nebo les. Podívejte se na tyto obrazy, jak jasně a přesně umělci zobrazili veškerou rozmanitost podzimní stromy jak nejpřesněji malé části(větvičky, listy, kadeře).
    Báseň G. Sorenkova „Podzimní kráska“


    Slunce svítí z nebes.
    Den se loučí s létem.
    Jedeme do říše divů
    Do krásného podzimu.
    Podzim v pohádkové kráse
    Brzy se s námi setkáte:
    Žlutá stuha v copu
    Bříza září,
    Trsy bobulí poblíž jeřábů -
    Světlé lucerny.
    V každé bobule je rubín
    Drahý maličký.
    A mezi tenkými osiky
    Podzim je obchod s barvami.
    Zázračné barvy jsou různé.


    Někteří umělci rádi malovali přírodu, vybrali si velmi krásné zajímavá místa, sami jste to obdivovali a podělili se s námi o takovou krásu. Nyní jsou tyto obrazy v galeriích, každý se na ně může přijít podívat, líbí se vám tyto obrazy? (Ano). Dnes se tedy pokusíme nakreslit strom. Děti, řekněte mi, jaké je teď roční období? (podzim) Přesně tak! Ty a já nakreslíme „strom na podzim“. Jaké barvy použijeme? (hnědá, žlutá, červená, zelená) Výborně!
    Nyní si zahrajeme a protáhneme prsty.


    Hra s prsty:
    Silně si promnu dlaně.
    Zakroutím každým prstem.
    Pozdravím ho
    A začnu vytahovat.
    Pak si umyju ruce...
    Dám prst do prstu,
    Zamknu je
    A udržím to v teple!


    Nejprve definujeme hlavní složku jakéhokoli stromu bez výjimky - přítomnost větví různých velikostí a samozřejmě kmen, který je základem. Jeho nejtlustší strana se nachází u země, nejtenčí je na horním konci. Všechny větve jsou na kmeni, podél něj a směřují nahoru. Dlouhé větve jsou umístěny ve spodní části stromu, krátké jsou umístěny směrem nahoru.


    Nejprve začneme kreslit hlavní část stromu - kmen, protože obraz téměř každého stromu začíná kmenem. Jak již víme, horní část kmene je tenčí, spodní část je tlustší.


    Při použití štětce začneme kreslit kmen shora a větve, které jsou vyobrazeny podobně jako kmen - nahoře jsou poměrně tenké a blíže ke kmeni jsou masivnější. Tenká část vždy směřuje nahoru. Během práce je důležité si uvědomit, že všechny větve by měly být umístěny v různých vzdálenostech.
    Dále uděláme korunu pro náš strom, skládající se z malých větví vyčnívajících z velkých a ještě menších na nich. Na obrázku by mělo být hodně malých větví a všechny mají stejný průměr. Navzdory skutečnosti, že jsou velmi tenké, všechny větve, stejně jako ty velké, směřují nahoru.


    Nyní umyjeme štětec, dobře rozpustíme hnědou barvu a natřeme hlaveň. Poté namočíme štětec do červené barvy a naneseme na větve, to jsou naše červené listy, pak ve žluté barvě máme žluté listy a zelené, ukazujeme, jak listy padají na zem.


    Výborně!!!


    Strom je připraven!

    Po lekci děti ukážou své kresby.
    Výstava děl.

    Mistrovská třída nekonvenční kresby pro děti 4-5 let „Forest Lake“.


    Autor: Victoria Tataurova, 4 roky, studentka mateřské školy Rodnichok MKDOU.
    Učitel: Kosareva Nina Nikolaevna, učitelka MKDOU d/s „Rodnichok“.

    Účel Tato mistrovská třída bude velmi zajímavá a užitečná pro učitele mateřských škol, rodiče, učitele Další vzdělávání a všem milovníkům kreslení. Určeno pro děti 4-5 let. Tento obrázek byl vytvořen různými kombinacemi různých netradičních technik kreslení, může ozdobit nejen interiér školky nebo domova, ale i hodný vystavování na výstavě dětské kreativity.
    Cílová. Vytvořte obrázek pomocí různých netradičních technik kreslení. Dopřejte svému dítěti radost a sebevědomí.
    Úkoly
    1. Naučte děti vytvářet kresbu pomocí různé materiály.
    2. Rozvíjejte smysl pro kompozici, koordinaci ruka-oko, pozornost a vytrvalost.
    4. Zlepšit jemnou motoriku rukou a hmatové vnímání.
    5. Rozvíjejte touhu vytvářet zajímavé, neobvyklé, krásné kresby.
    6. Pěstujte si smysl pro krásu, touhu vidět krásu v okolní krajině.
    Materiály. Kreslící papír A3, kvaš, akvarelové štětce č. 3 - veverka a štětec na tvrdé lepidlo - štětiny, plastová deska, listy stromů.


    Chrámová šablona.


    Stručný vzdělávací informace
    Monotyp- z řečtiny. "mono" - jedna a "překlepy" - otisk. V důsledku této techniky kreslení se objevuje jedinečný, jedinečný tisk.
    Tisky tisk s použitím různých materiálů.

    Přípravné práce. Pozorování a prohlížení podzimní krajina. Rozhovory o podzimu. Při procházkách se sbírají krásné listy.




    Praktická práce
    Pomocí techniky monotypu nakreslíme jezero. Chcete-li to provést, nakreslete na plast velký ovál v modré barvě. Aby bylo dílo světlé. Zkuste použít hustou, bohatou kvašovou barvu.


    Položte plast na kus papíru, dobře přitlačte a poté jej zvedněte.


    Obdivujeme výsledek.


    Stejnou technikou kreslíme oblohu, modré barvy.


    To jsou cirry na naší obloze.


    Vyplňte zbytek listu zelená, pomocí štětinového kartáče, metodou šťouchání.


    Dopadli jsme skvěle zelená tráva.


    Umístěte chrámovou šablonu na břeh jezera. Vezměte štětinový kartáč, naberte hustý bílá barva a trhavými krátkými pohyby vyplňte celou šablonu. A jelikož chrám stojí na břehu jezera, odráží se v něm. Šablonu otočíme a znovu naplníme bílou barvou, ale použijeme pouze špičku štětce, aby byl odlesk nejasný.


    Vezměte list s velmi výraznými žilkami, nejvíce připomínajícími korunu stromu. Pak s opačná strana list, naneste silnou vrstvu na tyto žíly hnědá barva a vytiskněte tam, kde jste zamýšleli. Zde máte strom, který se velmi snadno objeví na obrázku.


    Protože stromy stojí na břehu jezera blízko vody, odrážejí se, stejně jako chrám, ve vodě. otočte list a otiskněte odrazy stromů.


    Nyní začneme pracovat s hladkým předním povrchem listů. Začněme zelenou. Štětcem vezměte zelenou barvu a natřete přes list, opatrně ji vezměte do rukou a naneste do korun stromů.


    Pak vezměte barvu žlutá barva a pokračujte v psaní kusem papíru.


    Poté obtiskneme koruny stromů oranžovou a červenou barvou.



    Takto měníme barvy podle nálady od červené, oranžové, po žlutou, vytváříme podzimní barevné schéma na stromech.
    A poslední dotek. Podzim je pád listí, špičkou štětce kreslíme barevné listí pod stromy.


    Mistrovské dílo je připraveno.


    Děkuji za pozornost. Přeji vám kreativní úspěch.