Pravidlo pro izolování části celého čísla. Smíšená čísla, převod smíšených čísel na nesprávný zlomek a naopak

Hodina matematiky ve 4. třídě
předmět:

Téma lekce: Izolace celé části od nevlastního zlomku.
Didaktický cíl: vytvořit podmínky pro utváření nového vzdělávací informace.
Cíle a cíle lekce:
1. Utvoř pojem smíšené číslo.
2. Rozvinout schopnost izolovat celou část od nevhodné frakce.
3. Rozvíjejte počítačové dovednosti.
4. Rozvinout schopnost analyzovat a řešit slovní úlohy k nalezení části čísla a
čísla na její straně.
5. Rozvíjet logické myšlení studentů.
Plánované studijní výstupy, tvorba UUD:
Předmět: rozšířit pojem čísla, rozvíjet dovednosti v překládání nesprávných zlomků

ve smíšeném počtu a získané znalosti a dovednosti uplatnit při plnění různých úkolů.
Metapředmět: rozvíjet schopnost vidět matematický problém v kontextu problému
situace v jiných oborech, v okolním životě.
Kognitivní UUD: rozvíjet představy o čísle; schopnost pracovat s učebnicí,
další zdroje informací (analýza,
extrahovat potřebné
informace); schopnost dělat zobecnění, závěry a nastolit vztahy příčiny a následku.
Komunikativní UUD: pěstovat respekt k sobě navzájem, rozvíjet schopnost vstupovat do
výchovný dialog s učitelem, se spolužáky, dodržování norem řečového chování, schopnost
kladení otázek, naslouchání a odpovídání na otázky druhých, schopnost předložit hypotézu.
Regulační UUD:
určit účel úkolu, naučit se plánovat etapy práce,
kontrolovat své akce, odhalovat a opravovat chyby, kriticky hodnotit
výsledky jejich práce a práce každého, na základě existujících kritérií, tvoří
schopnost mobilizovat sílu a energii, překonávat překážky.
Osobní UUD: formulář motivace k učení, iniciativa, rozvíjet dovednosti
kompetentní ústní a písemný matematický projev, schopnost sebehodnotit své činy.
Pomůcky: multimediální projektor, prezentace.
Typ lekce: učení nového materiálu.

Fáze lekce
Učitelské aktivity
Aktivita studentů
Organizační
moment
Zdravím, zkontrolujte
připravenost na trénink
povolání, organizace pozornosti
děti.
.
Zahrnuto v podnikání
rytmus lekce.
Použitý
metody, techniky,
formuláře
Slovní
Vytvořil UUD
Umět sestavit svůj
myšlenky verbálně
(Komunikativní UUD).

Poslouchání a
rozumět řeči ostatních
(Komunikativní UUD).
Jak jste pochopili z toho, co čtete,
dnes ve třídě budeme pokračovat
práce na zlomcích.
Kluci, ve třídě byste měli
objevovat nové poznatky, ale jak
známý, každý nový poznatek
související s tím, co jsme se již naučili.
Začneme proto opakováním.

Slovní počítání
Aktualizace
znalosti a
dovednosti
Praktický
Odpovědi jsou zaznamenány v
sloupec,
zkontrolujte odpovědi podle
diapozitivy.

na
lekce
vyslovit
Být schopný
subsekvence
akce

(Regulační UUD).
Umět se transformovat
informace od jednoho
formy k jinému
(kognitivní UUD)
.Umět sestavit svůj
myšlenky ústní i písemné
forma (komunikativní
UUD).

Blesková anketa:
Jaká pravidla dodržujete
používá se, když:
1. Najděte součet zlomků.
2. Najděte rozdíl zlomků.
3. Najděte číslo po dílech.
4. Najděte díl podle čísla.
Říkají pravidla.
Účast na konverzaci s
učitel.
Umět sestavit svůj
myšlenky verbálně
(Komunikativní UUD).
Umět se orientovat
váš znalostní systém:
odlišit nové od již
známý s
učitelé
(Poznávací
UUD).

Poslouchání a
rozumět řeči ostatních
(Komunikativní UUD).

Tselepolagani
e a motivace
3. Vyjádření problému
Slovní
Umět sestavit svůj
myšlenky verbálně
(Komunikativní UUD).
Umět se orientovat

.
.
váš znalostní systém:
odlišit nové od již
známý s
(Poznávací
učitelé
UUD).
Děti se vyjadřují
možnosti

jejich
rozhodnutí.
4. „Formulace problému a
cíle lekce
Z tohoto zlomku vyberte celý zlomek
Část. Co nabízíš?
Co je podle vás cílem?
dáme lekci?
Je formulován cíl
lekce a téma
studenty.
Cíl: Učit se
zvýraznit celou část
z nevhodného zlomku
Slovní,
praktický
Mít možnost získat nové
znalost: najít odpovědi na
otázky pomocí učebnice,
své životní zkušenosti a
informace přijaté dne
(Poznávací
lekce
UUD).
Umět sestavit svůj
myšlenky v ústní formě;
poslouchat a rozumět řeči
(Komunikativní
ostatní
UUD).

Takže jakýkoli nepravý zlomek
mohou být zastoupeny ve formě
smíšené číslo.
Celá část je přírodní
číslo a zlomkovou část
správný zlomek.
.
.
Sestavení algoritmu.
Ústně
jasně
praktický,
reprodukční
analýza

práce

lekce
vyslovit
Podle
Být schopný
kolektivně sestavené
plán (Regulační UUD).
Být schopný
subsekvence
akce

(Regulační UUD).
Umět sestavit svůj
myšlenky ústní i písemné
formulář; poslouchat a rozumět
mluvený projev
ostatní
(komunikativní UUD)
Být schopný
subsekvence
akce

(Regulační UUD).
Umět dělat práci
navržený
plán

(Regulační UUD).
vyslovit
lekce

na
Asimilace
nové poznatky
a způsoby
asimilace
5. Objev něčeho nového:
Vysvětlení na tabuli.
Zlomek 16/5 napište jako
soukromé
Jaké pravidlo jsi použil?
do z nesprávného zlomku
vyberte celou část
Z omylu
vyberte celé zlomky
potřebná část:
rozdělit se zbytkem
čitatel zapnutý
jmenovatel;
přijaté neúplné
zapište podíl do
Umět udělat potřebné
úpravy v platnost
po jeho dokončení dne

Jak oddělit celou část od nesprávného zlomku? Chcete-li izolovat celou část od nesprávného zlomku, musíte: Vydělit čitatele jmenovatelem se zbytkem; Neúplný kvocient bude celá část; Zbytek (pokud existuje) je dán čitatelem a dělitel je jmenovatelem zlomku. Kompletní čísla 1057, 1058, 1059, 1060. 1062, 1063. 1064. 7.

Obrázek 22 z prezentace „Smíšená čísla, stupeň 5“ na hodiny matematiky na téma „Smíšená čísla“

Rozměry: 960 x 720 pixelů, formát: jpg. Chcete-li si zdarma stáhnout obrázek pro lekci matematiky, klikněte pravým tlačítkem na obrázek a klikněte na „Uložit obrázek jako...“. Pro zobrazení obrázků v lekci si také můžete zdarma stáhnout prezentaci „Smíšená čísla ročník 5.ppt“ celou se všemi obrázky v zip archivu. Velikost archivu je 304 kB.

Stáhnout prezentaci

Smíšená čísla

„Poznámky k hodině matematiky“ – Postupujte podle příkladu. a) 4/7+2/7= (4+2)/7= 6/7 b, c, d (na tabuli) d) 7/9-2/9= (7-2)/9= 5 / 9 f, g, h (u tabule). Ze zahrady se nasbíralo 12 kg okurek. 2/3 všech okurek byly nakládané. 6/7-3/7=(6-3)/7=3/7 2/11+5/11=(2+5)/22=7/22 9/10-8/10=(9-8 )/10=2/10. Ukaž zlomek 2/8+3/8. Formulujte pravidlo odčítání. Učení nového materiálu:

„Porovnání desetinných zlomků“ - Účel lekce. Porovnání čísel: Mentální počítání. 9,85 a 6,97; 75,7 a 75,700; 0,427 a 0,809; 5,3 a 5,03; 81,21 a 81,201; 76,005 a 76,05; 3,25 a 3,502; Odečtěte zlomky: 41,1 ; 77,81; 21,005; 0,0203. 41,1; 77,81; 21,005; 0,0203. Vyrovnejte počet desetinných míst. Plán lekce. Hodnost desetinná místa. Posilovací hodina v 5. třídě.

„Pravidla pro zaokrouhlování čísel“ - 1.8. 48. Dobrá práce! 3. 3. Naučte se používat pravidlo zaokrouhlování na příkladech. Zkuste porovnat. Zaokrouhlete celá čísla na nejbližších deset. 1. Pamatujte na pravidlo pro zaokrouhlování čísel. Je vhodné s takovým číslem pracovat? Sto tisícin. 3. Zapište výsledek. 5312. >. 2. Odvoďte pravidlo pro zaokrouhlování desetinných zlomků na danou číslici.

“Sčítání smíšených čísel” - 25. Příklad 4. Najděte hodnotu rozdílu 3 4\9-1 5\6. 3 4\9=3 818; 1 5\6=1 15\18. 3 4\9=3 8\18=3+8\18=2+1+8\18=2+8\18+18\18=2+ +26\18=2 26\18. Poznámky k hodině v 6. třídě

Jak oddělit celou část od nesprávného zlomku? Chcete-li izolovat celou část od nesprávného zlomku, musíte: Vydělit čitatele jmenovatelem se zbytkem; Neúplný kvocient bude celá část; Zbytek (pokud existuje) je dán čitatelem a dělitel je jmenovatelem zlomku. Kompletní čísla 1057, 1058, 1059, 1060. 1062, 1063. 1064. 7.

Obrázek 22 z prezentace „Smíšená čísla, stupeň 5“ na hodiny matematiky na téma „Smíšená čísla“

Rozměry: 960 x 720 pixelů, formát: jpg. Chcete-li si zdarma stáhnout obrázek pro lekci matematiky, klikněte pravým tlačítkem na obrázek a klikněte na „Uložit obrázek jako...“. Pro zobrazení obrázků v lekci si také můžete zdarma stáhnout prezentaci „Smíšená čísla ročník 5.ppt“ celou se všemi obrázky v zip archivu. Velikost archivu je 304 kB.

Stáhnout prezentaci

Smíšená čísla

"Poznámky k hodinám matematiky"- Následuj příklad. a) 4/7+2/7= (4+2)/7= 6/7 b, c, d (na tabuli) d) 7/9-2/9= (7-2)/9= 5 / 9 f, g, h (u tabule). Ze zahrady se nasbíralo 12 kg okurek. 2/3 všech okurek byly nakládané. 6/7-3/7=(6-3)/7=3/7 2/11+5/11=(2+5)/22=7/22 9/10-8/10=(9-8 )/10=2/10. Ukaž zlomek 2/8+3/8. Formulujte pravidlo odčítání. Učení nového materiálu:

"Porovnání desetinných míst"- Účel lekce. Porovnání čísel: Mentální počítání. 9,85 a 6,97; 75,7 a 75,700; 0,427 a 0,809; 5,3 a 5,03; 81,21 a 81,201; 76,005 a 76,05; 3,25 a 3,502; Odečtěte zlomky: 41,1 ; 77,81; 21,005; 0,0203. 41,1; 77,81; 21,005; 0,0203. Vyrovnejte počet desetinných míst. Plán lekce. Místa desetinných zlomků. Posilovací hodina v 5. třídě.

"Pravidla pro zaokrouhlování čísel"- 1.8. 48. Dobrá práce! 3. 3. Naučte se používat pravidlo zaokrouhlování na příkladech. Zkuste porovnat. Zaokrouhlete celá čísla na nejbližších deset. 1. Pamatujte na pravidlo pro zaokrouhlování čísel. Je vhodné s takovým číslem pracovat? Sto tisícin. 3. Zapište výsledek. 5312. >. 2. Odvoďte pravidlo pro zaokrouhlování desetinných zlomků na danou číslici.

"Přidání smíšených čísel"- 25. Příklad 4. Najděte hodnotu rozdílu 3 4\9-1 5\6. 3 4\9=3 818; 1 5\6=1 15\18. 3 4\9=3 8\18=3+8\18=2+1+8\18=2+8\18+18\18=2+ +26\18=2 26\18. Poznámky k hodině v 6. třídě