(!KALBA: Pamokos technologinis žemėlapis smulkieji tautosakos žanrai, patarlės. Pamoka „Mažieji tautosakos žanrai. Vaikų tautosaka. Nuo drebulių krenta lapai, danguje veržiasi aštrus pleištas


Technologinis žemėlapis literatūros pamoka 7 klasėje
Tema F.I.Tyutchev. Gamtos pasaulis ir žmogaus sielos pasaulis. Eilėraštis „Ką tu lenki virš vandenų...“ (suvokimas, interpretacija, vertinimas).
Tikslai Suformuoti idėją apie poetinį F. I. Tyutchevo pasaulį
Toliau ugdyti mokinių gebėjimus savarankiškai formuluoti pamokos temą ir tikslą Plėsti mokinių supratimą apie analizę poetinis tekstas. Supažindinti su poetinio teksto analizės formatavimo algoritmu.
Išmokyti panaudoti įgytas žinias ir įgūdžius praktinėje veikloje.
Pagrindinis temos turinys
Terminai ir sąvokos Žinių apie F. I. Tyutchev poeziją atnaujinimas, poeto biografijos faktų pažinimas, poemos „Ką tu sakai virš vandenų...“ suvokimas, interpretacija, vertinimas. Remiantis šiuo eilėraščiu, poeto gamtos pasaulio vaizdavimo ypatybių nustatymas, žodyno ir tropų analizė, išraiškingas skaitymas poetinis tekstas, poetinio teksto palyginimas su tapybos ir muzikos kūriniais, eilėraščio rašytinės analizės juodraštis Sudėtis, stilius, simbolika, centrinis įvaizdis, lyrinis herojus, menine medija(antitezė, numatytasis, epitetai, personifikacija, retorinis klausimas), vizualines žodyno galimybes, filosofiniai tekstai.Planuotas rezultatas
Asmeniniai įgūdžiai Meta dalykiniai įgūdžiai Dalyko įgūdžiai
Manifestas:
- susidomėjimas temos studijomis;
- noras skaityti F. I. Tyutchevo eilėraščius - emocinis ir vertybinis požiūris į poetinius tekstus;
- kūrybiškas požiūris į skaityto eilėraščio analizės dizainą;
- supratimas apie sėkmės studijuojant temą. Pažinimo įgūdžiai:
- atskleisti žodžių kompoziciją, stilių, simboliką, centrinį įvaizdį, lyrinį herojų, menines priemones (antitezę, nutylėjimą, epitetus, personifikaciją, retorinį klausimą), vaizdines žodyno galimybes, filosofinę lyriką - nustatyti F. I. lyrikos bruožus ir pagrįsti savo nuomonę;
- nustatyti lyrinio herojaus įvaizdį ir pagrįsti savo nuomonę;
- savarankiškai suformuluoti pamokos temą ir tikslą;
- nustatyti perskaityto eilėraščio analizės rengimo sąlygas ir pagrįsti savo nuomonę;
- panaudoti įgytas žinias suformuluoti skaityto eilėraščio analizę Reguliavimo įgūdžiai:
- vykdyti ugdymo užduotį pagal tikslą;
- atlikti edukacinę užduotį naudojant planą, algoritmą;
- atlikti ugdomosios užduoties savęs patikrinimą ir įsivertinimą;
- susieti rezultatą su tikslu.
Bendravimo įgūdžiai:
- suformuluoti teiginį, nuomonę ugdymo dialogo rėmuose;
- adekvačiai bendrauti komandoje atliekant mokymosi užduotį;
- derėtis ir prieiti prie bendros nuomonės dirbant komandoje - naudoti kalbos priemones veiklos rezultatui pristatyti; Darbas su poetiniu tekstu:
- atlikti eilėraščio teksto tyrimą;
- analizuoti kompoziciją, kalbą, menines priemones.
Paruoškite skaityto eilėraščio analizę.
Edukacinės erdvės organizavimas
Tarpdisciplininiai ryšiai Ištekliai Darbo forma
IZO: kraštovaizdžio eskizai.
Muzika: liutnios muzika, Richercar, S. Rachmaninovas „Koncertas Nr. 2“. Informacinė medžiaga: F.I. Tyutchevo eilėraščio „Ką tu sakai virš vandenų...“ tekstas; atmintinė „Poetinio teksto analizė“
Demonstracinė medžiaga: multimedijos pristatymas „F.I. Tyutchev“.
Priekinis, individualus I etapas. Motyvacija veiklai
Veiklos tikslas Probleminė situacija Planuojamas rezultatas
Motyvuoti studijuoti temą.
Skatinkite norą įsiskverbti į lyrinio herojaus nuotaikų pasaulį, išmokite įsiklausyti į poetinių eilučių intonacijas. „Šviesi vieta“ (sukuriant emocinę nuotaiką) Fragmento iš II koncerto fone S. Rachmaninova skaito eilėraštį „Myliu perkūniją gegužės pradžioje“: - Kieno tai eilės? Kuriam poetui pavyko išgirsti jauno griaustinio žaidimą gegužės mėlyname danguje? Kas pagavo upelių balsą bendrame pavasario gamtos chore – Taip? Šis eilėraštis ateina pas mus vaikystėje. Ar žinote kitų šio poeto kūrinių – Apie ką šiandien kalbėsime? Kokį tikslą turėtume išsikelti sau?
– Šiandien bandysime praturtėti žiniomis apie šį poetą, įsiskverbti į jo bruožus poetinis pasaulis, išanalizuokite vieną iš jo eilėraščių, kad pasiruoštumėte rašto darbas apie poetinio teksto analizę. Asmeniniai įgūdžiai:
- parodyti susidomėjimą temos studijomis;
- parodyti norą išmokti analizuoti eilėraštį.
II etapas. Mokomoji ir pažintinė veikla
Veiklos tikslai Studijų seka Diagnostinės užduotys
Stimuliuoti:
- susidomėjimas F. I. poezija - emocinis ir vertybinis požiūris; lyriniam herojui poezija;
- noras išmokti analizuoti poetinį tekstą.
Atnaujinti įgūdžius:
- koreliuoti poetinį tekstą su iliustracijomis ir muzikos kūriniais;
- kurti kitiems suprantamus teiginius.
Pristatykite „filosofinių dainų tekstų“ sąvoką.
Mokyti:
- nustatyti F. I. Tyutchevo poezijos apie gamtą bruožus ir pagrįsti savo nuomonę;
- nustatyti sąvokos „filosofinė lyrika“ reikšmę, su ja susieti lyriniai kūriniai F.I. Tyutchev ir pagrįskite savo nuomonę;
- atlikti pasakos poetinio teksto tyrimą ir pateikti rezultatus nuoseklaus žodinio ir rašytinio pasisakymo forma;
- parengti eilėraščio analizę naudojant algoritmą;
- adekvačiai bendrauti su klasės draugais, kai atlieka mokymosi užduotį. Mokytojo žinutė
F. Tyutchevas yra A. S. Puškino amžininkas. Ir nors Puškinas, tuo metu žurnalo „Sovremennik“ leidėjas, Tyutchevo eilėraščius priėmė su nuostaba ir džiaugsmu, tačiau literatūros kritikaįvertino juos tik po 14 metų, o pats niekada nesiekė publikuoti savo eilėraščių. Poetinė Tyutchev žvaigždė rusų literatūros skliaute pasirodė gana netikėtai. Fiodoras Ivanovičius galėtų pasakyti apie save garsaus anglų poeto George'o Byrono žodžiais: „Vieną gražų rytą aš atsistojau garsus“. Ir šis „gražus rytas“ buvo 1850 m. žurnalo „Sovremennik“ pirmojo numerio išleidimo rytas, kuriame buvo paskelbtas vėliau išgarsėjęs N. A. Nekrasovo straipsnis „Mažieji rusų poetai“. Tai paskelbė pagrindinio poeto atsiradimą Rusijoje. Iki to laiko, kai jis buvo išgelbėtas nuo užmaršties, Tyutchev buvo 46 metai. Ir po 4 metų buvo išleistas pirmasis jo rinkinys - kartą apie Tyutchevą buvo pasakyta, kad jis buvo „poetas“. Tai tiesa. Jam poetinė kūryba buvo ne varginantis, prievartos ir pastangų reikalaujantis darbas, o natūralus gyvenimo procesas, kaip kvėpavimas. Jo įspūdžiai iškart tapo poetiški, kasdieniai apmąstymai peraugo į filosofines išvadas. Kūrybinio įkvėpimo būsena jį visada lydėjo. Ir gimė eilutės (skaitant epigrafą):
Ne tai, ką tu galvoji, gamta: Ne gipsas, ne bedvasis veidas - Ji turi sielą, ji turi laisvę, ji turi meilę, ji turi kalbą...
- Kaip jas suprantate? - Skaitydami šias eilutes galvojame, nes beprotiškas žavėjimasis gamta buvo svetimas pačiam Tyutchevui - poeto protas gamtoje intensyviai ieško, kuo ji panaši į žmogų. Tyutchev prigimtis yra gyva: jis kvėpuoja, šypsosi, kartais snūduriuoja, dėl ko nors liūdi, dejuoja. Todėl Tyutchevo eilėraščiai apie gamtą yra eilėraščiai ne tik apie gamtą, bet ir apie žmogų, jo nuotaikas, nerimą ir amžiną gyvų būtybių grožį bei harmoniją – dabar skaitydami ir analizuodami eilėraštį, pabandysime suprasti, kaip jie harmoningai susilieja, tarpusavyje skverbiasi vienas į kitą žmogus ir gamta, gamta ir žmogus. – Dabar išgirsite eilėraštį: į kokias kompozicines dalis jį skirstytumėte? Kokie ryškūs paveikslai ir vaizdai atsiranda jūsų vaizduotėje? (skaitant eilėraštį „Ką tu gauni...“)
- Kai kurie menininkai bandė pavaizduoti gluosnį: kieno vizija, jūsų manymu, artimesnė Tyutchev? Kodėl?
– Grįžkime prie eilėraščio. Sukūrėte paveikslėlius su žodžiais, ir jie pasirodė tikrai gyvi. Kaip atsirado šis gyvas vaizdas? Kokių meninių priemonių dėka?
– Atsigręžkime į centrinis vaizdas eilėraščiai – gluosnis. Kodėl jai skambindamas poetas vartoja žodį su tik tokia mažybine galūne -ushk? (gluosnis, ne gluosnis, gluosnis?)
- Pasirinkite panašiai skambančius daiktavardžius su ta pačia galūne.
– Net ir šiame viename žodyje slypi kažkoks jausmas. Kuris iš jų – Ar norėtumėte, kad skaitant šį eilėraštį skambėtų muzika? Kuris? Kuris muzikos instrumentas ar girdi?
– Kuris iš muzikinių fragmentų, jūsų nuomone, labiausiai tinka eilėraščiui?
– Kas norėtų pabandyti perskaityti eilėraštį muzikos fone?
– Ir vis dėlto, kokį muzikos tipą pasirinkome? – Iš kur tas liūdesys?
– Kodėl poetas panaudojo tylos figūrą? Ką turėtų galvoti skaitytojas – Kodėl upelis juokiasi iš gluosnio?
- Kas prieštarauja priešpriešiniam jungtuko „bet“ dėka?
– Ar šį eilėraštį galima priskirti tik prie peizažo dainų tekstai? O kuri – ar tik apie gluosnį?
– Kokia filosofinė idėja glūdi eilėraščio centre?
III etapas. Intelektuali ir transformuojanti veikla
Veiklos tikslai Užduotis Planuojamas rezultatas
Atnaujinkite gebėjimą atlikti užduotis pagal tikslą.
Mokyti:
- įforminti poetinio teksto analizę nuoseklaus teiginio forma - naudoti kalbos priemones veiklos rezultatui pateikti. Intelektinės ir transformacinės veiklos etapas apima:
veiklos metodo pasirinkimas (savarankiškai arba naudojant apytikslį planą);
savarankiškai organizuoti užduotį:
- veiklos planavimas;
- užduoties atlikimas;
- veiklos rezultatų pristatymas.
Savarankiškas darbas apie poetinio teksto analizę:
- Pasinaudojus grubus planas poetinio teksto analizę, stenkitės sujungti mūsų mintis į nuoseklų teiginį. Asmeniniai įgūdžiai:
- parodyti norą poetinio teksto analizę formalizuoti nuoseklaus teiginio forma.
Pažinimo įgūdžiai:
- naudoti skirtingų šaltinių informacija;
- panaudoti įgytas žinias formuluojant poetinio teksto analizę.
- vykdyti užduotis pagal tikslą;
- naršyti įvairiais būdais atlikdamas užduotį.
Bendravimo įgūdžiai:
- naudoti žodines priemones veiklos rezultatui pristatyti.
Dalyko įgūdžiai:
- įforminti poetinio teksto analizę nuoseklaus teiginio forma.
IV etapas. Veiklos rezultatų stebėjimas ir vertinimas
Testo užduotis Mokinio savianalizė ir įsivertinimas Veiklos rezultatas
- Vykdyti rašytinė analizė eilėraščiai pagal planą (galutiniame variante). Vaikų nuomonės (grandinėje):
- Ką naujo apie poetą Tyutchevą sužinojote šios dienos pamokoje?
– Kuri pamokos dalis jums buvo įdomiausia?
– Kas jums sunkiausia šioje darbo formoje, pavyzdžiui, eilėraščio analizė? Asmeniniai įgūdžiai:
- suvokti sėkmę studijuojant temą.
Reguliavimo įgūdžiai:
- susieti užsibrėžtą tikslą ir gautą veiklos rezultatą;
- įvertinti savo veiklos rezultatus.

Skyriai: Literatūra

Klasė: 5

Pamokos tikslai:

Švietimas:

  • supažindinti su mįslių kilme ir prigimtimi;
  • atskleisti patarlių ir priežodžių formos išmintį, pamokančią prasmę ir tobulumą;

Švietimas:

  • ugdyti gebėjimą atspėti ir rašyti mįsles;
  • vystytis loginis mąstymas studentai;
  • Ugdantis:

    • supažindinti vaikus su aktyviu visuotinių žmogiškųjų vertybių įsisavinimu, dorovine, intelektualine ir emocine kultūra;
    • ugdyti meilę Tėvynei, savo žmonėms, krašto praeičiai, dvasiniams turtams ir gimtajai kalbai;

    Pamokos tikslai:

    • kurti klasėje gera nuotaika, skatinantis emocinį medžiagos suvokimą;
    • praturtinti mokinių kalbą mįslių, patarlių ir posakių pagalba;
    • išmokti analizuoti mįslių, patarlių, posakių reikšmę;

    Įranga:

    Klasė papuošta kaip rusiška trobelė, ekranas, multimedijos instaliacija, pristatymas „Folkloras. Smulkieji folkloro žanrai. Mįslės. Patarlės. Posakiai“.

    Praktinė reikšmė ir aktualumas:

    Pamokos struktūra:

    1. Organizacinis momentas.
    2. Įvadas į temą.
    3. Pagrindinė dalis (žanrų vaizdavimas).
    4. Apatinė eilutė. Įvertinimas.
    5. Namų darbai.
    6. Atspindys.

    Pamokos eiga

    Skamba liaudies muzika.

    Vaikinai, pamokos pradžioje įsiklausykime į save, savo nuotaiką ir atspindėkime tai ženklų pagalba. Kokia tavo nuotaika: gera ar bloga?

    Jei gerai, tai pakelk saulę, jei blogai – pasiimk debesį. (Vaikinų savigarba). 1 skaidrė.

    Šiandien mes dėsime pirmąją kelių pamokų, skirtų folklorui, pamoką. Pradinėje mokykloje jau nagrinėjote šią temą.

    Kaip suprasti, kas yra žodinis liaudies menas? (Mokinių atsakymai).

    Užsirašykite į sąsiuvinius pamokos temą ir tautosakos sampratą. 2 skaidrės numeris.

    Tautosaka (pirmąja prasme) yra liaudies menas. Yra žodinis, muzikinis ir šokių folkloras. Folkloras (antra prasme) yra papročių, ritualų, dainų ir kitų reiškinių visuma. liaudies gyvenimas. 3 skaidrės numeris.

    Folkloras visada melodingas, dažnai lydimas judesių ar šokių.

    Folkloras yra gyvas, nuolat atsinaujinantis reiškinys. Jame, kartu su seniausiais žanrais, yra palyginti naujų formų.

    Smulkieji tautosakos žanrai (lopšinė, eilėraštis, mįslė, patarlės, posakiai, smulkmenos, anonsai, giesmės, skaičiavimo knygelės, liežuvio griežinėliai, pasakos, pečiai). Skaidrė Nr. 4.

    (Studentas garsiai skaito).

    Kokius žanrus jau pažįstate? (Mokinių atsakymai).

    Šiandien kalbėsime apie mįsles, patarles, priežodžius.

    Mįslė yra išraiška, kurią reikia įminti. Užsirašykite jį į užrašų knygelę. 5 skaidrės numeris.

    Dauguma mįslių yra pagrįstos metafora. Jis sustiprina spėliojamo objekto požymį, lygindamas jį su kitu, padarydamas jį ryškesnį ir ryškesnį.

    Metafora (iš graikų kalbos - perkėlimas) - perkeltine prasmežodžiai, pagrįsti vieno objekto ar reiškinio panašumu ar priešingumu kitam. 6 skaidrės numeris.

    (Studentas garsiai skaito).

    Dabar pažiūrėkime, kaip sukonstruota mįslė. 7 skaidrės numeris.

    Vaikinai, pabandykime kartu įminti mįslę apie sniegą.

    koks jis? (Mokinių atsakymai) Baltas Pūkuotas Šaltis. Galite pakeisti žodį „sniegas“ kitu: Antklodė Kilimų lovatiesė Sakome: sniegas krinta, guli, dengia žemę. Iš šių ženklų galite įminti mįslę : Baltas purus antklodė dengė visą žemę. Bet tai per lengva atspėti, visi ženklai yra nurodyti . O jei taip? 8 skaidrė.

    Mįslė anksčiau buvo siejama su slapta kalba. Kiekvienas, kuris žinojo, kaip juos išspręsti, turėjo slaptą kalbą ir turėjo raktą suprasti visko, kas yra visatoje, struktūrą. Tačiau ir šiandien paslaptis nemirė ir stebina mus savo įvairove.

    Vaikinai, siūlau jums kūrybinę užduotį.

    1 eilutė - vadovaudamiesi žanro dėsniais, sugalvokite mįsles apie drabužius, muzikos instrumentus, maistą ir kt.

    2 eilutė – mįsles pavaizduokite piešinių pavidalu, bet taip, kad jas būtų galima atpažinti.

    3 eilutė - pateikite mįslių, kurios užduodamos pasakose, pavyzdžius . 9 skaidrės numeris.

    Kūno kultūros pauzė

    „Koks auksas yra rusų patarlės!

    A. S. Puškinas

    Vaikinai, dabar kalbėsime apie patarles.

    Patarlė

    • Trumpa gyvenimo išmintis
    • Turi pamokančią reikšmę
    • Užbaigtas nuosprendis
    • Apibūdina žmogaus veiksmus, gyvenimo būdą
    • Papuošia kalbą 10 skaidrės.( Mokinys garsiai skaito).

    Priešingai nei mįslės, patarlės siūlo ne klausimą, o atsakymą, paruoštą elgesio formą.

    - Vaikinai, kokias patarles žinote?(Mokinių atsakymai).

    Kita užduotis „Paaiškinkite patarlės reikšmę“

    Vėl pasirūpink savo suknele ir garbe nuo mažens.

    Mokymasis yra grožis, nežinojimas yra paprastumas.

    Tai, ką sužinojau, buvo naudinga.

    Mokymasis yra geriau nei turtas . Skaidrė Nr. 11.( samprotaujantys vaikinai)

    Vaikinai, pabandykite palyginti patarlių temas ir pačias patarles. 12 skaidrės numeris.

    O dabar siūlau jums tekstus, kuriems patarles turite pasirinkti patys.

    Nina kažką pasitikėdama pasakė savo draugui. Ji negalėjo atsispirti ir papasakojo savo kaimynei prie savo stalo, kuri tuo pasidalino su kuo nors kitu. Netrukus visi apie tai sužinojo. (Paslaptyje visam pasauliui).

    Kolia stebėjo, kaip vaikai slydo nuo aukšto kalno. Jis irgi to norėjo. Bet matė, kaip sunkiai vaikinams kopti į kalną, bet kaip džiaugsmingai jie skrido žemyn.

    (Jei mėgstate važiuoti, mėgstate neštis ir roges). 13 skaidrės numeris.

    „Kokia prabanga, kokia prasmė, kokia prasmė yra kiekviename mūsų posakyje!

    A.S. Puškinas.

    Vaikinai, dabar pereiname prie kito žanro – posakio.

    Sakydamas

    • Tikslus sprendimas
    • Nuosprendžio dalis, nebaigtas sakinys
    • Suteikia žmogaus veiksmų įvertinimą, bet nemoko
    • Išreiškia jausmus 14 skaidrės numeris.(Studentas garsiai skaito).

    Vaikinai, pabandykite paaiškinti posakių prasmę

    Kalba nuves jus į Kijevą. Septyni nelaukia vieno. Tiesa graužia akis (Vaikinų samprotavimas). 15 skaidrės numeris.

    Vaikinai, dabar pabandykite atskirti patarlę nuo posakio.

    • Įdėkite bulves į okroshką ir paverskite meilę veiksmais.
    • Uodas tau nosies nepakenks.
    • Daugiau veiksmo – mažiau žodžių.
    • Skruzdė nėra didelė, bet kalnus kasa.
    • Viskam savas laikas
    • Puodus degina ne dievai. 16 skaidrės numeris.(Mokiniai užduotį atlieka raštu.)

    Vaikinai, pasakykite man, kokį vaidmenį mūsų gyvenime vaidina patarlės ir posakiai? 17 skaidrės numeris.(Mokinių atsakymai).

    Galutinė užduotis. Nustatyti, kokiam mažųjų tautosakos žanrų tipui priklauso pateikti tekstai . 18 skaidrė.

    • Sietelis kabo nesukdamas rankomis.
    • Kas nori daug žinoti, tam reikia mažai miego.
    • Paukštis raudonos plunksnos, o žmogus mokosi.
    • Septintas vanduo ant želė.

    Pamokos santrauka. Pažymiai už darbą.

    Galima rinktis iš namų darbų:

    • Rašyk mįsles.
    • Parašykite esė apie gimtoji žemė, baigiant patarle.
    • Sukurkite knygelę „Mažieji folkloro žanrai“. 19 skaidrės numeris.

    Skamba liaudies muzika.

    Vaikinai, prisiminkite pamokos pradžią ir pakelkite ženklą, kuris dabar parodys jūsų nuotaiką . 20 skaidrė .

    Prekė: literatūraKlasė: 5

    Pamokos tipas: ZUN ir COURT konsolidavimo ir tobulinimo pamoka

    Technologinis žemėlapis

    Tema

    Smulkieji folkloro žanrai. Vaikų folkloras.

    Tikslai:

    Tikslai:

    Mokomasis: smulkiųjų folkloro žanrų pažinimas, jų skiriamieji bruožai; mažųjų folkloro žanrų atsiradimo ir kūrimo priežastys

    Vystymasis: domėjimosi vaikų folkloru ir Rusijos žmonių istorija ugdymas.

    Ugdomasis: ugdyti pagarbą savo tautos kultūros ištakoms

    Pagrindinės sąvokos

    Folkloras

    Pamokos etapas, tikslas

    Studentų užduotys

    Veikla

    mokytojai

    Studentų veikla

    Planuojami UUD rezultatai

    . Apsisprendimas veiklai

    Darbas su temos formulavimu:

    Ką reikia žinoti?

    Ką turėtumėte sugebėti padaryti? Ką dėl to reikia pakartoti?

    Tikrina mokinių pasirengimą pamokai.

    Nurodo pamokos temą ir tikslą.

    Paaiškina mokinių supratimą apie pamokos tikslus.

    Jie klausosi, stengiasi dalyvauti aiškinantis sudėtingą situaciją, formuluojant pamokos problemą. Sudarykite veiksmų planą ir seką

    Asmeninis: studentai nustato

    pamokos tikslą sau

    II. Duomenų tikrinimas

    Klausimai

    Rinkiniai

    Atsakymas

    Asmeninis: darykite išvadas, ištaisykite klaidas

    III. Pamokos temos formulavimas, tikslo išsikėlimas

    Kas yra folkloras?

    (žodinis liaudies menas, išvertus iš anglų kalbos reiškia " liaudies išmintis",

    „liaudies žinios“).

    Kaip suprasti šiuos tris raktinius žodžius:

    žodinis liaudies menas

    Iškelia problemą.

    Veda paraleles su anksčiau tyrinėta medžiaga.

    Dalyvaukite mokytojo organizuojamoje veikloje bendra veikla, atsakykite į mokytojo mini klausimus

    Reguliavimas: pasirinkite labiausiai veiksmingi būdai pateiktų sprendimų

    užduotys priklausomai nuo

    konkrečios sąlygos,

    sudaryti planą ir

    veiksmų seka

    Komunikabilumas: jie gali (arba ugdo gebėjimą) išgauti

    trūksta informacijos

    IV. Mokytis naujų dalykų

    Peržiūrėkite pristatymą

    Kokius folkloro žanrus žinote?

    Vaikų tautosakos žanrų įrašymas į sąsiuvinį

    Vaikų tautosakos skaitymas

    klausia

    klausia

    Pagalvokite ir pateikite pavyzdžių

    Skaityti, rašyti

    Asmeninis: turi motyvacijos švietėjiška veikla.

    Komunikabilus: statykite žodiniai pareiškimai

    V. Naujų konsolidavimas

    Įvardykite vaikų tautosakos ypatybes, ieškokite jų išvadų patvirtinimo vadovėlio straipsnyje

    Prašo įvardinti garsių pavyzdžių vaikų folkloras

    Pateikite pavyzdžių

    Asmeninis: kontroliuoja savo veiklą

    Reguliavimas: išmokite savarankiškai gauti informaciją

    VI.Atnaujinimo ir bandomojo mokymosi veikla

    Mokiniai tęsia patarles:

    Išmatuokite septynis kartus...

    Gimtoji žemė ir saujele...

    Tėvynė yra mama, žinok kaip...

    Senas draugas...

    Rinkiniai probleminis klausimas:

    Kokios išvados apie tautosakos vaidmenį mūsų šiuolaikinis gyvenimas ar atėjai? Kodėl?

    Skatina mąstyti. Išsakyti savo nuomonę

    Išreikškite savo nuomonę

    Asmeniniai: padedami patarlių jie vystosi žodinė kalba

    Reguliavimo:

    susipažinti su žodinis žanras vaikų folkloras, lavina atmintį

    Komunikabilumas: išmok reikšti savo nuomone

    VII. Savarankiškas darbas su savikontrole pagal standartą

    Prisiminkite skaičiavimo eilėraštį, užsirašykite

    Prisiminkite, užsirašykite, perskaitykite nedidelį skaičiavimo eilėraštį

    Asmeninis:

    turėti motyvacijos mokymosi veiklai.

    Kognityvinis: atlikti ugdomuosius ir pažintinius veiksmus psichine forma.

    Reguliavimas: planuoti būtinus veiksmus

    Komunikabilumas: vykdo individualią veiklą

    VIII. Atspindys

    Žaidimas „Ką aš žinau – kas greitesnis“

    Įvardinkite anekdotus

    Kaip jie vadinami? trumpi eilėraščiai kas pašaukė dalyvaudamas kalendorinio ciklo ritualuose? (kam bus smagiau skaityti giesmę)

    Tęsti

    - „Sraigė, sraigė, iškišk ragus...“

    « Boružėlė, skrisk į dangų...

    Skatina išsakyti savo nuomonę.

    Jie išsako savo nuomonę.

    Asmeninis:

    lavinti žodinę kalbą, atmintį, meninius gebėjimus

    Komunikabilumas: ugdykite gebėjimą klausytis kitų

    IX. D/Z-2 min

    Nustatome tolesnius tikslus šia tema ir užrašome d/z.

    Suteikia: komentuoja namų darbus;

    D/z įrašymas: suraskite ir užsirašykite skaičiavimo rimus (kuris yra didesnis)

    Šaltiniai:

    N.V. Egorova. Literatūra 5 klasė. Pamokos raida, M.: Vako, 2011 m

    Literatūra. 5 klasė. Vadovėlis 2 val. / V.P. Polukhina, V.Ya Korovina ir kt., M.: Švietimas, 2015 m

    Mokytojas sudaro sąlygas susipažinti su žodine liaudies menu (eilėraščiais, eilėraščiais, mįslėmis, patarlėmis, posakiais)

    Mokiniai nustato kiekvieno žanro ypatybes, formuluoja atsakymus į užduodamus klausimus, taiko kūrybinių problemų sprendimo metodus.

    Parsisiųsti:


    Peržiūra:

    Pradinių klasių mokytoja

    pirma kategorija

    Serikova Elena Vladimirovna

    Savivaldybės ugdymo įstaiga vidurinė mokykla s. B. Jekaterinivka

    Saratovo sritis

    Atkarsky rajonas.

    Pamokos tema: Smulkieji tautosakos žanrai

    (rimai, eilėraščiai, mįslės, patarlės ir posakiai)

    Mokytojo veiklos tikslas:sudaryti sąlygas susipažinti su žodine tautodaile, nustatyti pirmokų skaitymo patirtį apie pasakas, kuriose kalbama apie namus.

    Planuojami UUD rezultatai:

    asmeninis: laikykitės taisyklių verslo bendradarbiavimas: parodyti kantrybę ir geranoriškumą, pasitikėti veiklos pašnekovu.

    Meta-subjektas: reguliavimo : priimti ir išlaikyti mokymosi užduotį: adekvačiai suvokti mokytojo ir bendraamžių vertinimą; planuoti savo veiksmus;

    edukacinis : susipažinti su smulkiaisiais folkloro žanrais, išryškinti kiekvieno žanro ypatybes, formuoti atsakymus į užduodamus klausimus, taikyti kūrybinių problemų sprendimo metodus,

    komunikabilus: naudokite konstruktyvius būdus bendrauti su kitais,

    Tema : išmokti sąmoningai suvokti ir skirti tautosakos kūrinius.

    Pamokos scenarijus

    1. Organizacinis momentas. Įvadas į temą.

    Ant lentos paroda – paveikslai su dėžutės atvaizdu, kuprinė, tueska, medinė lėkštė, rankena, rankšluostis, medinis šaukštas, medžio raižinių fragmentai, nėriniai, servetėlės.

    Pažvelkite į parodą, Visi šie daiktai sukurti sumaniomis žmonių rankomis, Kurį iš jų pažįstate?

    Daugelis jų naudojami ir šiandien. Žmonės pamiršo arba nežino kai kurių daiktų.

    Su kokiais objektais susidūrėte pasakose? (kupinė, dėžutė)

    Mokytoja skaito ištraukas iš V. Belovo pasakų „Rodničok“, M, Michailovo „Miško dvarai“.

    Atspėk mįsles.

    Netoli miško pakraštyje

    Trys iš jų gyvena trobelėje

    Yra trys kėdės ir trys puodeliai,

    Trys lovos, trys pagalvės.

    Atspėk be užuominos:

    Kas yra šios pasakos herojai?

    Nėra upės ar tvenkinio_

    Kur galiu gauti vandens?

    Labai skanus vanduo

    Skylėje nuo kanopos.

    Čia dantys spragteli ir spragteli,

    Pasirodė pilkas vilkas.

    Aš užsidėjau baltą odą,

    Yra tiek daug malonių, juokingų ir įsimintinų žodinių liaudies kūriniai.

    Jie buvo sukurti senovėje, kai žmonės dažniausiai buvo neraštingi, ir buvo perduodami iš močiutės anūkei, iš tėvo į sūnų. Kaip jie sakė, iš lūpų į lūpas.

    Todėl visos šios pasakos, epai, dainos vadinamos žodiniais kūriniais liaudies menas. Rusijos žmonės tuo turtingi. Ilgą laiką po Rusiją klajojo bufai – mokėjo dainuoti, šokti, pasakoti.

    2. Pamokos temos ir tikslų nustatymas.

    Senais laikaisRusijoje buvo toks paprotys. Kada vėlyvą rudenį visas derlius buvo nuimtas, o grūdai pilami į konteinerius, gyventojai visi rinkdavosi kartu praleisti ilgus rudens ir žiemos vakarus, rengdavo susirinkimus.

    Lauke šąla pūga, o krosnelės viduje traška malkos ir šilta. Vieni sėda prie verpimo rato, vieni siuvinėja raštus, vieni lipdo iš molio, kiti iš medžio drožia šaukštus. Kaip sako rusų patarlė: „Iš nuobodulio imk reikalus į savo rankas“. Buvo smagu! Jie pradeda dainuoti dainą, keičiasi pokštais, užduoda mįsles.

    Susirinkime ir mes. Pabandykime pajusti žodinio liaudies meno kūrinių grožį Buffoons, tavo išeitis!

    Prašau, mieli svečiai!

    Jūsų laukia dainos ir rimai!

    Įdomios mįslės!

    Patarlės

    3. Darbas pamokos tema.

    Žaidimas "Rhymes"

    Iš anksto paruošti vaikai mintinai skaitė darželinius eilėraščius.

    Gaidys, gaidys

    Auksinės šukos.

    Butterhead,

    Šilkinė barzda.

    Kodėl anksti keliatės?

    Neleidžiate vaikams miegoti?

    Dėl miško, dėl kalnų

    Ateina senelis Jegoras.

    Pats ant žirgo

    Žmona ant karvės

    Vaikai ant blauzdų

    Anūkai ant ožkų jauniklių.

    Lapė ėjo per mišką,

    Lapė suplėšė juosteles,

    Lapė audė basutes:

    Du vyrui, trys sau,

    Ir keletas batų vaikams.

    Mokytojas skaito eilėraščius, kurie pateikiami skaitykloje.

    Kokius vaikiškus eilėraščius žinai? Pasakyk man.

    Dabar palepinkite save išminties žodžiu.

    Žaidimas „Patarlės“.

    Buffoons vardija žodžius. Vaikinai turi sudaryti patarlę iš suporuotų žodžių.

    smagus laikas (tai smagus laikas)

    darbas - tvenkinys (Be darbo negalite ištraukti žuvies iš tvenkinio)

    Case-master (Delo-master bijo)

    trupiniai - kankorėžiai (darbininkui - medaus trupiniai, tinginiui - eglės kankorėžiai)

    draugas – rūpinkis (nėra draugo – žiūrėk, radau – rūpinkis)

    Darbas grupėse.

    Remdamiesi viena iš jūsų sudarytų patarlių, sukurkite istoriją.

    Diferencijuota užduotis.

    a) Skaitymo pratimas. Savarankiškas patarlių ir posakių skaitymas skaitytoju

    b) Užduočių atlikimas darbo knygelėje.

    c) Patarlių ir eilėraščių iliustravimas.

    Kūno kultūros minutė.

    (Skamba rusiškai liaudies daina. Vaikai žaidžia žaidimą „Kepalas“.

    Žaidimas "Buffoons"

    Mokytojas knygoje skaito liežuvio vingius, vaikai derina tekstus su iliustracijomis.

    Mokymasis liežuvio sukimo.

    Liežuvio suktuve sunkiai ištariami garsai sąmoningai sujungiami į vieną frazę.

    Tongue twister yra senovinis žaidimas, padedantis lavinti kalbą.

    Mokytojas duoda vaikams įvairias komandas garsiai perskaityti liežuvio virpėjimus:

    Žaidimas "Mįslės"

    O-lyuli, ta-ra-ra-ra!

    Užeik, vaikai!

    Taip, pagalvok, išdrįsk,

    Atspėk visas mįsles

    Mįslė yra ir žaidimas, ir varžybos, ir pramogos, ir mokymasis.

    Kad linksmybių užsidegimas neišblėstų,

    Kad laikas bėgtų greičiau,

    Draugai, kviečiu

    Greitai įmink mįsles!

    Kas yra mįslė? Mįslė – tai problema, kurią reikia įminti, atspėti. Mįslėje objektas neįvardijamas, o aprašomas. Ir iš šių ženklų reikia atspėti, apie ką mes kalbame.

    (Mįslės, kuriose pateikiamas objekto ar reiškinio aprašymas, išvardijant įvairius jo požymius)

    Jo kaftanas žalias,

    O širdis kaip raudona.

    Skonis panašus į cukrų, saldus

    Ir jis pats atrodo kaip kamuolys. (arbūzas)

    Kokios arbūzo savybės nurodytos mįslėje? (spalva, skonis, forma)

    (Mįslės ten, kur nurodoma aprašyme trumpas aprašymas objektas ar reiškinys)

    Mėlynas lapas dengia visą pasaulį (dangų).

    (Mįslės, kuriose naudojamas neigiamas palyginimas)

    Skrenda, o ne paukštis, kaukia, ne gyvūnas (Vėjas).

    (Mįslės, kurių aprašymuose naudojamos metaforos)

    Po vienu stogu gyvena keturi broliai. (lentelė)

    Mokytojas skaito mįsles iš vadovėlio. Vaikai atlieka tyrimus.

    Iš kur kilo mįslės?

    Mįslės gimė seniai, tais laikais, kai kirvis buvo laikomas turtu, tada žmogų užgriuvo daug bėdų: trenkdavo žaibas, kildavo miško gaisras, vilkai puldavo bandą. Mūsų protėviai manė, kad medžiai, žolė ir miško gyvūnai supranta žmonių kalbą. O norėdami apgauti gamtą, medžiotojai, žvejai ir piemenys sugalvojo ypatingą „slaptą kalbą“. Iš to kadaise gimė mįslės.

    4. ATSPINDIMAS.

    Su kokiais mažais tautodailės žanrais šiandien susidūrėte? Kokia buvo sunkiausia užduotis? Įdomiausia? Kokie liaudies meno žanrai liko be dėmesio? (dainos, eilių skaičiavimas.)

    Ekspertų konkursas (darbas grupėse)

    Skaičiavimo eilėraščiu išrinkite „Mažųjų folkloro žanrų“ konkurso dalyvį.

    Kiekvienos komandos atstovai išraiškingai perskaitė mįslę, eilėraštį, liežuvį ar patarlę. Likusieji turi pasakyti, kuriam žanrui tai priklauso.

    5. Pamokos santrauka.

    Žmogus gyvena žemėje. Ji maža, žemė didžiulė, žmogus myli savo žemę, nes negali gyventi be lapų kvapo, skambančios dainos, be upelių, be mėlynos pūkuotos rugiagėlės galvos, be. liaudies pasakos ir dainas, kurias jam dainuoja mama ir močiutė. Šis žmogus yra kiekvienas iš jūsų.

    Kuo labiau vertiname praeitį

    Ir grožį randame senoje,

    Bent jau mes priklausome kažkam naujam.

    Pamokos tema" Mažieji folkloro žanrai“.

    Pamokos tipas: naujų žinių atradimo pamoka

    asmeninis:

    tema:

    meta tema:

    Technika ir technologijos:

    Peržiūrėkite dokumento turinį
    „Literatūros pamokos 5 klasėje „Mažieji folkloro žanrai“ technologinis žemėlapis pagal federalinio valstybinio švietimo standarto reikalavimus“

    Technologinis pamokos žemėlapis pagal Federalinio valstybinio išsilavinimo standarto reikalavimus

    Prekė literatūra

    Klasė 5

    Pamokos tema" Mažieji folkloro žanrai“.

    Pamokos tipas: naujų žinių atradimo pamoka

    Planuojami mokymosi rezultatai:

    asmeninis: pagarbaus požiūrio į rusų literatūrą ir kitų tautų kultūras ugdymas;

    tema: išmanyti smulkiuosius tautosakos žanrus, suprasti patarlių išmintį ir pamokančią reikšmę;

    meta tema:įsisavinti gebėjimą priimti ir išlaikyti ugdomosios veiklos tikslus ir uždavinius; gebėjimas planuoti, kontroliuoti ir vertinti ugdomąją veiklą pagal pavestą užduotį; noras išklausyti pašnekovą ir užmegzti dialogą; aktyvus naudojimas kalbos reiškia ir IKT priemonės komunikacinėms ir pažinimo problemoms spręsti.

    Technika ir technologijos: technologija, skirta kritiniam mąstymui ugdyti, probleminio mokymosi technologija, žaidimų veikla

    Ištekliai (vadovėliai, vaizdinės priemonės, IKT): mokymo priemonė, vaizdinė medžiaga, vadovėlis, pristatymai.

    Pamokos etapai (laikas)

    Mokytojų veikla

    Studentų veikla

    Susiformavo UUD

    Vertinimo formos

    Asmeninis:

    Reguliavimo:

    Komunikacinis:

    Kognityvinis:

    1.Org. akimirka. Tikslas. Įtraukimas į veiklą.

    Tikrina mokinių pasirengimą pamokai.

    Nurodo pamokos temą ir tikslą.

    Paaiškina mokinių supratimą apie pamokos tikslus.

    Jie klausosi, stengiasi dalyvauti aiškinantis sudėtingą situaciją, formuluojant pamokos problemą. Sudarykite veiksmų planą ir seką

    Domėjimasis kalbos mokymusi; gebėjimas įsivertinti, remiantis savo kalbos stebėjimu

    Gebėti nustatyti ir suformuluoti tikslą pamokoje; konstruoti žodinius ir rašytinius pareiškimus, susijusius su studijuojamu darbu; dalyvauti dialoge apie perskaitytą kūrinį, suprasti kažkieno požiūrį ir pagrįstai ginti savąjį

    Sukurkite produktyvų kalbos teiginį, tiksliai ir aiškiai išsakykite mintis, įvertinkite savo ir kitų kalbą.

    Iš tekstų ištraukite faktinę informaciją, gebėsite naršyti savo žinių sistemoje: naudodamiesi vadovėliu raskite atsakymus į klausimus, savo gyvenimo patirtį ir pamokoje gautą informaciją

    2. Žinių atnaujinimas ir gilinimas.

    1.Ant stalo yra paroda iš mokyklos muziejus. (Kūnas, kuprinė, krepšys, medinė lėkštė, rankena, rankšluostis, medinis šaukštas). Mokytojas atidaro kalnelį su medžio raižinių fragmentais, nėriniais, servetėlėmis. Pokalbis su klase.

    Pažiūrėkite į parodą. Visus šiuos daiktus sukūrė sumanios žmonių rankos.

    Kokius tu žinai?

    Daugelis jų naudojami ir šiandien. Žmonės pamiršo arba nežino kai kurių daiktų.

    Su kokiais objektais susidūrėte pasakose?

    Pasaulyje yra daug malonių, linksmų ir įsimintinų žodinių liaudies kūrinių.

    Jie buvo sukurti senovėje, kai žmonės dažniausiai buvo neraštingi, ir buvo perduodami iš močiutės anūkei, iš tėvo į sūnų. Kaip jie sakė, iš lūpų į lūpas.

    Todėl visos šios pasakos, mįslės, dainos, patarlės ir priežodžiai vadinami žodinio liaudies meno kūriniais. Rusijos žmonės jais turtingi.

    2. Studentų parengtų mini pristatymų peržiūra.

    „Skaičiavimas“, „Sakiniai“, „Zaklichki“.

    Išklausykite ir užsirašykite teoriją į sąsiuvinį.

    Folkloras.

    Tautosakos bruožai. Smulkieji folkloro žanrai.

    (kupinė, dėžutė)

    Pagarbaus požiūrio į savo žmones, į darbą, į meną formavimas.

    1. Remdamiesi stebėjimais, padarykite prielaidas.

    2. Padarykite savo išvadas

    Savireguliacija kaip gebėjimas sutelkti jėgas ir energiją, valingoms pastangoms

    Gebėjimas pakankamai išsamiai ir tiksliai reikšti savo mintis pagal užduotis ir bendravimo sąlygas

    1.Padarykite išvadas ir apibendrinimus.

    2. Įsisavinti savikontrolę, savęs vertinimą

    Reikalingos informacijos paieška ir parinkimas; informacijos paieškos metodų taikymas, įskaitant kompiuterinių priemonių naudojimą

    3.Dirbkite pamokos tema

    1. Pokalbis apie straipsnio turinį.

    Kas yra žmonių išmintis?

    Kaip vadinama patarlė?

    Kas atsispindi patarlėje?

    Ką V.I Dal vadino patarle?

    Kada savo kalboje vartojame patarles?

    Patarlėse raskite antonimų: Ritė maža, bet brangi“, „Iš didelio debesies mažai lietaus“, „Po didelių linksmybių – ašaros“, „Daug triukšmo dėl nieko“.

    2. Patarlių skaitymas vadovėlyje. Mokytojas pasiūlo paaiškinti patarlių reikšmę.

    3. Mokytojas skaidrėje parodo patarlių darybos žodžius. laikas yra smagus, darbas yra tvenkinys,

    meistrai, pasirūpinkite savo draugo spurgomis

    Perskaitykite straipsnį vadovėlyje ir atsakykite užduodami klausimai, rasti antonimus patarlėse, paaiškinti vadovėlyje skaitytų patarlių reikšmę.

    3. Sudarykite patarlę iš žodžių, kuriuos jie siūlo poromis.

    (Verslo laikas – laikas linksmybėms).

    (Net žuvies iš tvenkinio be vargo ištraukti nepavyks). (Meistro darbo bijo). (Darbininkui - medaus traškučiai, tinginiui - eglės kankorėžiai). (Nėra draugo – žiūrėk, rado – rūpinkis).

    Susidomėjimo savo žmonių dvasinėmis ir moralinėmis vertybėmis formavimas.

    Kontrolė veiksmo rezultato palyginimo su nurodytu standartu forma

    Klausimas – tai aktyvus bendradarbiavimas ieškant ir renkant informaciją.

    Prasmingas skaitymas kaip skaitymo tikslo supratimas. Ieškokite ir pažymėkite reikiamą informaciją.

    4. Tvirtinimas

    Remdamiesi viena iš jūsų sudarytų patarlių, sukurkite istoriją.

    Darbas grupėse.

    Sukurti istoriją pagal vieną iš patarlių.

    Dvasinio formavimosi moralines savybes asmenybes

    Bendradarbiavimo būdų įvaldymas kalbos veikla, valdyti savo partnerio elgesį.

    Kalbos įgūdžių formavimas

    Sąmoningas ir savanoriškas kalbos posakio konstravimas žodine forma.

    5. Savarankiškas darbas

    Mokytojas užduoda klausimą.

    Kodėl manote įvairių tautų pasaulio patarlės dažnai yra labai artimos? Pavyzdžiui, užsienietiška patarlė „Rašiklis galingesnis už kardą“ atitinka rusišką: „Kas parašyta tušinuku, negali kirviu nukirsti.

    Mokytojas ant kiekvienos lentelės išdalina rusų ir užsienio patarlių spaudinius ir duoda užduotį: kiekvieną užsienio patarlę priderinti prie rusiškos.

    (Žmonių pažiūros išsakomos skirtingai, bet labai panašios). Kiekvieną užsienio patarlę jie suderina su rusiška.

    Pagarbaus požiūrio į kitų tautų kultūrą formavimas.

    Įvaldyti darbo kartu būdus

    Padarykite išvadas ir apibendrinimus. Atlikite savikontrolę ir savęs vertinimą.

    6. Pamokos santrauka Refleksija.

    Žmogus gyvena žemėje. Ji maža, žemė didžiulė. Žmogus myli savo žemę, nes negali gyventi be lapų kvapo, skambančios dainos, be upelių, be mėlynos pūkuotos rugiagėlės galvos lauke, be liaudies pasakų ir dainų, kurias jam dainuoja mama ir močiutė. Šis žmogus yra kiekvienas iš jūsų.

    Kuo labiau vertiname praeitį

    Ir grožį randame senoje,

    Bent jau mes priklausome kažkam naujam.

    V. Šafranas

    Su kokiais mažais tautodailės žanrais šiandien susidūrėte? Kokia buvo sunkiausia užduotis? Įdomiausia? Su kokiais mažais liaudies meno žanrais turėtume susipažinti kita pamoka?

    Mįslės, posakiai, dainos.

    Formuoti vienybės jausmą tarp savęs ir savo tautos, priklausymo istorijai, kultūrai ir žmonių likimui jausmą.

    Prognozavimas – žinių įgijimo rezultato ir lygio, jo laiko charakteristikų numatymas.

    7. Namų darbai

    Pranešimas namų darbai

    1.Padarykite vienos iš patarlių piešinį, pagalvokite: tiesioginę ar perkeltinę reikšmę piešinys iliustruos.

    2. Išsirinkite ir į kiekvieną sąsiuvinį užsirašykite 3-4 patarles teminės grupės: apie draugystę, apie darbą. Apie meilę tėvynei.

    Individualios užduotys:

      paruošti pranešimą apie posakius;

      parengti žinią apie mįsles, naudojant medžiagą iš vadovėlio ir interneto;

      išmokti atmintinai keletą posakių ir paaiškinti jų reikšmę.

    Šaltiniai:

    N.V. Egorova. Literatūra 5 klasė. Pamokos raida, M.: Vako, 2011 m

    Literatūra. 5 klasė. Vadovėlis 2 val. / V.P. Polukhina, V.Ya Korovina ir kt., M.: Švietimas, 2015 m