(!LANGA: Ką Oblomovas vadina savo mirties priežastimi. „Oblomovo sapnas“. Moralinės I. I. Oblomovo mirties priežastys. Kodėl mes gyvename

Skyriai: Literatūra

Tikslai:

  • atskleisti filosofinę darbo prasmę, tobulinti studentų skaitymo aktyvumą, įgūdžius dirbant su kritine literatūra ir literatūros tekstais;
  • ugdyti diskusinio mąstymo ir bendravimo kultūros įgūdžius;
  • parodyti darbo aktualumą ir laiko vertę.

Pamokos eiga

I. Organizacinis etapas.(1 skaidrė)

1. N. Mikhalkovo filmo „Kelios dienos Oblomovo gyvenime“ finalo peržiūra. (2 skaidrė)

2. Pokalbis.

Palyginkite filmo pabaigą ir romano „Oblomovas“ pabaigą. (Filme nėra scenų su Pshenitsyna, nėra atsisveikinimo tarp Stolzo ir Oblomovo scenos, bet yra žinia apie Oblomovo mirtį.)

Skaitykite epigrafą. (3, 4 skaidrės)

(- Kodėl viskas pražuvo?.. Kas tave prakeikė, Ilja? Ką tu padarei? Esi geras, protingas, švelnus, kilnus: ir: tu pražūsi! Kas tave sužlugdė? Šiam blogiui nėra vardo:

- Taip, - vos girdimai ištarė:

Oblomovizmas! - sušnibždėjo jis:

Gončarovas "Oblomovas"

Kas mums pasakys, kad mes nežinojome, kaip gyventi,
Bedvasis ir tuščias protas,
Tas gerumas ir švelnumas mumyse nedegė
Ir mes nepaaukojome grožio?

: Negaila gyvenimo su lėtu kvėpavimu,
Kas yra gyvenimas ir mirtis? Kaip gaila to gaisro
Tai spindėjo per visą visatą,
O jis eina į naktį ir išeidamas verkia.
A. Fet.)

Kaip manote, į kokį klausimą bandysime atsakyti?

(Atdaromas temos klausimas: „Kodėl viskas mirė?“) (5 skaidrė)

- „Kas atsitiko Oblomovui, kur jis yra, jo kūnas ilsisi tarp krūmų, draugiškos rankos pasodintas? ir ramus pelyno kvapas, atrodo, kad jo miegą saugo angelas.

Pagrindiniai žodžiai šiame fragmente? (Ramiai; snaudžia alyvinės šakos; pats tylos angelas saugo jo miegą) (6 skaidrė)

Mirtis: Miegas: Gyvenimas: Remiantis šiais raktiniais žodžiais, koks yra Oblomovo gyvenimas? (Gyvenimas yra kaip sapnas) (7 skaidrė)

O kaip miegas? (Miegas yra kaip mirtis)

Papildykime pamokos temą. (Atsidaroma visa pamokos tema) (8 skaidrė)

Nustatykite mūsų pagrindinę užduotį šioje pamokoje.

(Atsakykite į temos klausimą, pabandykite suprasti herojaus mirties priežastį, pabandykite suprasti Oblomovą).

3. Mokytojas paaiškina, kaip dirbti su balų lentele taikant dešimtbalę sistemą.

II. Namų darbų tikrinimas.

1. - Namuose turėjote panaudoti pagrindinius teksto žodžius, kad parodytumėte romano „Oblomovas“ kompozicinį kontrastą. Kas mums pristatys šį planą ir pakomentuos?

(Vienas iš studentų pasiūlė tokį variantą:

1 dalis (9 skaidrė)

a) „Jis turi būti geraširdis, paprastumas“, o gal „numylėtinis, sibaritas“ ar „nerūpestingas tinginys“ (Pristatome pagrindinį veikėją);

b) „Kur čia tas žmogus? (Lankytojai ir Oblomovo nuomonė apie juos);

c) „Tyla ir nesuprantama ramybė viešpatauja to regiono žmonių moralėje“. („Oblomovo svajonė“).

2 dalis (10 skaidrė)

a) „Nes ant jo: jie visada paskui išsiskiria, o aš: išsiskirsi su tavimi!.. Niekada!“;

b) „Eiti į priekį reiškia staiga nusimesti platų chalatą ne tik nuo pečių, bet ir nuo sielos, nuo proto kartu su dulkėmis ir voratinkliais nuo sienų, nušluoti voratinklius nuo akių ir aiškiai matyti; !” (Bandymas atgaivinti herojų per meilę, namus, veiklą).

3 dalis (11 skaidrė)

a) „Ir visą šią vasarą žydintis meilės eilėraštis tarsi sustojo, pajudėjo tingiau, tarsi joje nebūtų pakankamai turinio“;

b) „Širdis užmušta: ten kuriam laikui užmigo gyvenimas“ (Katastrofiškas grįžimas į senąjį gyvenimą: meilės atmetimas, kartaus suvokimas, kad Olgos Iljinskajos lūkesčių ir reikalavimų neįmanoma išpildyti. 2 val. ir 3 val. su kulminacinėmis scenomis: 2 valandos - kylantis, 3 valandos - besileidžiantis, tai yra džiaugsmingas herojaus verksmas ir tyli liga)

4 dalis (12 skaidrė)

a) „Žmogus sukurtas tam, kad susitvarkytų ir net pakeistų savo prigimtį: Tu turėjai sparnus, bet tu juos atrišai“ (Stolzas, Stolzas ir Olga);

b) „Juos visus siejo viena bendra simpatija, vienas mirusiojo sielos prisiminimas, skaidrus kaip krištolas“ (Epilogas).

2. "Tai kodėl viskas mirė?" Galbūt priežastis slypi aplinkoje? Namuose nubraižėte Oblomovo santykių su kitais romano veikėjais schemą. „Oblomovo gyvybės medis“ (13 skaidrė)

Kaip matome, aplinka yra viena iš herojaus mirties priežasčių. Oblomovas yra nelaimingas, būdamas aplinkoje, kurioje nėra dvasingumo. Bet ar ne dėl to jis nusprendžia, po meilės dovanotos sielos pakilimo ir pakilimo taip greitai nusileisti į žemės paviršių, tai yra, apsigyventi Vyborgo pusėje? Susidaro įspūdis, kad jis keršija sau už nesugebėjimą ir nesugebėjimą įgyvendinti savo svajonių ir dvasinių impulsų. Jis pats pasirenka bausmę. Kuris?

III. Darbas pamokos tema.

Ugnies ir upės motyvas. (14 skaidrė)

Pamokos temoje minimas žodis „gyvenimas“. Kokie gyvenimo simboliai randami romane? (Ugnis, upė).

Taigi, upės ir ugnies motyvas romane „Oblomovas“. „Ir kur viskas dingo – kodėl užgeso? Jūsų komentarai?

Kaip Oblomovas ir Stolzas suvokė gyvenimą?

Kokia yra tiesioginė ir perkeltinė upės ir ugnies reikšmė

(Oblomovas ir Stolzas yra antipodai, o skaitydami romaną suvokiame juos kaip dvi upes ir du gaisrus). (15 skaidrė)

(Skirtingas degimas ir srautas).

Kaip tai parodoma tekste?

(„Jis nenorėjo įsivaizduoti jos kaip plačios, triukšmingai sraunios upės su šniokščiančiomis bangomis“, kaip įsivaizdavo Stolzas, „tai liga“, sako Oblomovas, „karščiavimas, šokinėjimas su slenksčiais, su užtvankų pertraukomis, su potvyniais“ ).

Kaip mes matome Oblomovkos gyvenimą?

(„Nieko nereikia: gyvenimas kaip rami upė tekėjo pro juos, jie galėjo tik sėdėti ant šios upės kranto ir stebėti neišvengiamus reiškinius, kurie, savo ruožtu, be skambučio pasirodė prieš kiekvieną iš jų“, aišku, kodėl Oblomovas neveikli)

Kaip rodomas ugnies motyvas?

(Stolzas manė, kad „normalus žmogaus tikslas yra išgyventi 4 sezonus, tai yra 4 amžių, be šuolių, nešti gyvenimo indą iki paskutinės dienos, veltui neišpilant nė lašo ir kad tolygus o lėtas ugnies degimas yra geriau už smarkią ugnį, nesvarbu, kokia poezija jose nebuvo liepsnos“.

Oblomovas sako: „Ne, mano gyvenimas prasidėjo nuo išnykimo, bet taip yra, nuo pirmos minutės, kai suvokiau save, pajutau, kad jau užgestu, rašydamas popierius, tada Numiriau korektuodamas tiesos knygas, su kuriomis nežinojau, ką daryti gyvenime, praleisdavau laiką su draugais, klausydavausi pokalbių, apkalbų, pašaipų, piktų ir šaltų plepų“.

Stolzas tiki, kad jo egzistavimas bus amžinas: „Gyvenimas prabėgs kaip akimirka, o jis [Oblomovas] atsigultų ir užmigtų, o jei gyventum du šimtus, tris šimtus! , kiek tu galėtum dalykų perdaryti!“).

Kokia kita prasme duota ugnis?

(Zacharas „užsidegęs uolumu“; Olga, kurios akys „degė vidinės ugnies spinduliais“, „dvasinė ugnis“).

Kaip jūs suprantate „Vestos ugnį“? (16 skaidrė)

(„Gyvenimo normą jiems parengė ir išmokė tėvai: su sandora saugoti jos vientisumą ir neliečiamumą, kaip Vestos ugnį“, tai yra nuolat deganti ugnis, saugoma žynių. Romane š. yra gyvenimo būdo neliečiamumo, sąstingio ir inercijos vaizdas).

Kaip jūs suprantate „Antonovo dvasinę ugnį“? (17 skaidrė)

(Tai populiarus gangrenos, ligos, pavadinimas. Sielos liga, Stolzas ir Olga kalba apie Oblomovą kaip apie sergantį žmogų, o herojų reikia gydyti).

2. Miego motyvas. (18 skaidrė)

Skaitome pamokos temą: „Gyvenimas kaip sapnas:“ Kaip romane parodomas miego motyvas? Koks yra žodžio „miegas“ apibrėžimas žodyne?

Tam tikrais intervalais atsirandanti fiziologinė poilsio ir poilsio būsena, kai beveik visiškai sustoja sąmonės darbas ir sumažėja reakcijos į išorinius dirgiklius. Užmigti. Užmigti amžiną miegą. Kaip sapne. Mėnulis.

Tai, ką sapnuoja, sapnuoja miegantysis, sapnas. Aš turiu svajonių. Matyti sapną. Miegok rankoje.).

Romano rašymas prasidėjo skyriumi „Oblomovo svajonė“. Tai vaizdinis semantinis raktas, leidžiantis suprasti visą kūrinį. Oblomovka yra „mieguista karalystė“ užburto rato pavidalu. „Oblomovo svajonė“ - svajonės, nostalgija apie herojaus ir Zacharo praeitį. „Oblomovo svajonė“ – svajonė apie prarastą rojų. Kaip jūs suprantate „svajonė apie prarastą rojų“?

(Romane skaitome:

„Už gailestingumą!“ – drąsiau pridūrė Oblomovas. „Tačiau viso jūsų bėgiojimo, aistrų, karų, prekybos ir politikos tikslas nėra taikos kūrimas, o ne šio prarasto rojaus troškimas.

O jūsų utopija yra Oblomovo“, – paprieštaravo Stolzas. “)

Apie ką Stolzas kalba?

(Utopija yra vieta, kurios nėra).

Kodėl skaitydami romaną, ypač skyrių „Sapnas“, galime drąsiai vadinti Gončarovą rusišku flamandu, o jo kūrybą [skyrius] – pastoraciniu?

(19 skaidrė) Flemingas yra tradicinio ir tradicinio Flandrijos meno menininkas [tradicinis XVII–XVIII a. meno pavadinimas]. Flemingai: Janas Van Eyckas – menininkas, įkvėptų, grakščių portretų meistras, A. Brouwer – dramatiškų ir išraiškingų peizažų meistras, H. Huysmansas – elegantiškų, spalvingų peizažų meistras. Gončarovas yra rašytojas ir piešėjas.

(20 skaidrė) Pastoralas – tai dramatiškas arba muzikinis kūrinys, idiliškai vaizduojantis piemenų ir piemenėlių gyvenimą gamtos glėbyje.

(21 skaidrė) Idilė – 1. Poetinis kūrinys, vaizduojantis dorą, ramų gyvenimą gamtos glėbyje. 2. Ramus, laimingas egzistavimas.

Pasak D. Merežkovskio, Gončarovas savo aprašymuose su ypatinga meile ilgai gyvena ties proziškomis gyvenimo detalėmis. „Ta pati meilė kasdieninei gyvenimo pusei, tas pats gebėjimas realybės prozą paversti poezija ir grožiu: dar kartą perskaityti „Oblomovo svajonę“: maistas, arbatos gėrimas, maisto užsakymas, šnekučiavimasis, senojo pasaulio dvarininkų linksmybės. čia įgauna idealų pavidalą: Gončarovas ne aprašo, o apdainuoja moralę Oblomovcevas“, – pabrėžia Dmitrijus Sergejevičius.

Jūsų komentarai?

(„Oblomovo svajonė“ – tai idilės sapnas, įspėjamasis sapnas, utopinis „laimingos visuomenės“ sapnas ir distopinis istorinio sąstingio ir neveiklumo sapnas).

Kaip D. Merežkovskis kalba apie mirtį? Palyginkite su romanu.

(„Mirtis yra tik gyvenimo vakaras, kai švelnūs šešėliai skrenda virš akių ir užsimerkia amžinam miegui“) (22 skaidrė)

3. Tylos motyvas. (23 skaidrė)

Kaip romane parodomas tylos motyvas?

(„Gili tyla viešpatavo namuose“ [Oblomovka]

„Amžina ramybė, amžina tyla ir tingus šliaužiojimas diena iš dienos tyliai sustabdė gyvenimo mašiną, tarsi būtų sustojęs laikrodis, pamiršęs suktis.

„Agafja Matvejevna: rado jį taip nuolankiai ilsintis mirties patale, kaip miego lovoje“.

Laikrodis sustojo. Sustabdė gyvenimo mašiną :)

Kokia yra Oblomovo mirtis?

Toks likimas žmogaus, turinčio „auksinę širdį“ ir „tyrą kaip krištolo sielą“. Apie ką mes kalbame ir kieno tai žodžiai? (Autoriaus nuomonė apie Oblomovą.)

Kodėl būtent „auksinė širdis“ ir „tyra siela“?

(„Oblomovo prigimties pagrinde glūdėjo tyra ir gera pradžia, kupina gilios užuojautos viskam, kas buvo gera ir kas tik atsivėrė ir atsiliepė į šios paprastos, paprastos, nuolat pasitikinčios širdies kvietimą: Kas netyčia ir sąmoningai pažvelgė į šią šviesią, vaikišką sielą – ar jis būtų niūrus, piktas – nebegalėjo atsisakyti jam abipusiškumo." [Autorius]).

Oblomovas bandė suprasti „savo gyvenimo modelį“, bet kas yra poetinis gyvenimo idealas?

Fone skamba Normos arija „Casta diva“ iš to paties pavadinimo V. Bellini operos, mokytoja skaito ištrauką iš romano (24 – 30 skaidrės):

"- Na, atsikelčiau ryte: Oras gražus, dangus mėlynas ir mėlynas, nė debesėlio: Laukdamas, kol žmona pabus, apsivilkčiau chalatą ir vaikščiočiau po sodą kvėpuoti ryto dūmais rasčiau ten sodininką, kartu laistontį gėles, apkarpytus krūmus, medžius: Tada, apsivilkęs erdvų chalatą ar kokį švarką, apkabinęs žmoną per juosmenį, eik su ja gilyn į begalinė, tamsi alėja vaikšto tyliai, tyliai, svajok, skaičiuok laimės minutes, kaip plaka ir sustoja gamtoje užuojauta; eik prie upės, į lauką: tamsu, rūkas kabo į namus Virtuvėje jau dega keptuvė grybų, kotletų, uogų: skamba muzika - Oblomovas dainavo: koks liūdesys jaučiasi šioje moteryje! ji patiki mėnuliui:

Ar tu myli Ariją? Labai džiaugiuosi: Olga Iljinskaja tai gražiai dainuoja. Pristatysiu – čia balsas, čia dainavimas! Ir koks ji žavus vaikas! . “

Koks muzikinio fragmento vaidmuo?

Ar Oblomovas rado savo poetinį gyvenimo idealą? Kur dar romane randama „gyvenimo poezija“?

Dar kartą perskaitykime epigrafą. Tai kodėl viskas mirė? (Oblomovščina)

IV. Pamokos santrauka.

Padarykite sinchroną. (31 skaidrė)

(Studentų siūloma sinchronizavimo parinktis:

Oblomovas

  • Ramus, malonus
  • Atsigulk, miegok, svajok
  • Prasidėjo negebėjimu užsimauti kojinių, baigdavosi nemokėjimu gyventi
  • Oblomovščina)

Kaip Družininas kalbėjo apie Oblomovą?

("Oblomovas yra vaikas, o ne šiukšlinas libertinas, jis yra mieguistas, o ne amoralus egoistas ar epikūras iš irimo laikų. Jis bejėgis geram, bet pozityviai nepajėgus daryti piktų darbų, tyra dvasia , neiškreiptas kasdienių sofizmų“.

„Vaikas iš prigimties ir pagal savo vystymosi sąlygas Ilja Iljičius didžiąja dalimi paliko vaikišką tyrumą ir paprastumą, brangias suaugusiojo savybes, savybes, kurios dažnai savaime atveria mums tiesos karalystę, o kartais. iškelkite nepatyrusį, svajingą ekscentriką aukščiau jo amžiaus išankstinių nusistatymų ir virš visos jį supančių verslininkų minios:“ (32 skaidrė)

Lentoje yra kritikų nuomonės apie Oblomovą ir Oblomovizmą. Jei rašytumėte esė pamokos tema, kokius žodžius pasirinktumėte epigrafu? Kodėl?

(Be Družinino pasisakymų lentoje, I. Annenskio žodžiai: „Kas jis: rijūnas? tinginys? sesė? kontempliatorius? samprotavimas? Ne: jis, Oblomovas, yra ilgo kaupimo rezultatas nevienalyčių įspūdžių, minčių, jausmų, simpatijų, abejonių ir priekaištų sau:“ (33 skaidrė)

D. Merežkovskis: „Vulgarumas, pergalė prieš širdies tyrumą, meilę, idealus – tai pagrindinė Gončarovo gyvenimo tragedija“.

Kokios naujos patirties įgijote ir ko išmokote?

Ar atsakėme į temos klausimą? Ar pasiekėte savo tikslus? Išvada?

V. Namų darbai.

Parašykite dešimtoko rašinio apžvalgą. (Rašiniai, apie kuriuos turi būti parašytos apžvalgos, yra

31.12.2020 „Svetainės forume baigtas rašyti esė 9.3 apie OGE 2020 testų rinkinį, kurį redagavo I. P. Tsybulko.

10.11.2019 - Svetainės forume baigėsi I. P. Tsybulko redaguoto vieningo valstybinio egzamino 2020 testų rinkinio rašymas.

20.10.2019 - Svetainės forume buvo pradėtas rašyti esė 9.3 apie OGE 2020 testų rinkinį, kurį redagavo I. P. Tsybulko.

20.10.2019 - Svetainės forume pradėta rašyti esė apie vieningo valstybinio egzamino 2020 testų rinkinį, kurį redagavo I. P. Tsybulko.

20.10.2019 - Draugai, daugelis mūsų svetainėje esančios medžiagos yra pasiskolintos iš Samaros metodininkės Svetlanos Jurjevnos Ivanovos knygų. Nuo šių metų visas jos knygas galima užsisakyti ir gauti paštu. Ji siunčia kolekcijas į visas šalies dalis. Tereikia paskambinti 89198030991.

29.09.2019 - Per visus mūsų svetainės veikimo metus populiariausia forumo medžiaga, skirta esė pagal I.P. Tsybulko 2019 rinkinį, tapo populiariausia. Ją žiūrėjo daugiau nei 183 tūkst. Nuoroda >>

22.09.2019 - Draugai, atkreipkite dėmesį, kad 2020 m. OGE pristatymų tekstai išliks tokie patys

15.09.2019 - Forumo svetainėje prasidėjo pasirengimo baigiamojo rašinio meistriškumo klasė „Puikybės ir nuolankumo“ kryptimi.

10.03.2019 - Svetainės forume buvo baigtas rašyti esė apie I. P. Tsybulko vieningo valstybinio egzamino testų rinkinį.

07.01.2019 – Mieli lankytojai! Svetainės VIP skiltyje atidarėme naują poskyrį, kuris bus įdomus tiems, kurie skubate patikrinti (užpildyti, išvalyti) savo rašinį. Stengsimės patikrinti greitai (per 3-4 val.).

16.09.2017 - I. Kuramshinos pasakojimų rinkinį „Filial Duty“, kuriame taip pat pateikiamos istorijos, pateiktos Unified State Exam Traps svetainės lentynoje, galima įsigyti tiek elektroniniu, tiek popieriniu būdu per nuorodą >>

09.05.2017 - Šiandien Rusija švenčia 72-ąsias pergalės Didžiojo Tėvynės karo metines! Asmeniškai mes turime dar vieną priežastį didžiuotis: būtent Pergalės dieną, prieš 5 metus, mūsų svetainė pradėjo veikti! Ir tai yra mūsų pirmasis jubiliejus!

16.04.2017 - Svetainės VIP skiltyje patyręs ekspertas patikrins ir pataisys jūsų darbą: 1. Visų tipų rašiniai vieningam valstybiniam literatūros egzaminui. 2. Vieningo valstybinio egzamino rašiniai rusų kalba. P.S. Pelningiausias mėnesinis abonementas!

16.04.2017 - Svetainėje UŽBAIGTAS naujo esė bloko rašymas pagal Obz tekstus.

25.02 2017 - Svetainėje pradėta rašyti esė pagal OB Z tekstus. Esė tema "Kas yra gerai?" Jau galima žiūrėti.

28.01.2017 - Svetainėje pasirodė paruoštos sutrumpintos FIPI OBZ tekstų santraukos,

Gončarovas, Ivanas Aleksandrovičius, didžiausias rusų kritikas ir rašytojas, išgarsėjęs savo kūrinių dėka. Jo kūryba vaizduoja žmonių gyvenimą, jų gyvenimo būdą ir visą valstiečių teisės epochą. Vienas garsiausių jo kūrinių vadinamas „Oblomovu“. Čia rašytojas išsako savo, kaip kritiko, mintis, raiškiai parodo visus romane vykstančius veiksmus.

Šiame autoriaus darbe, pasak tėvo Iljičiaus, pagrindinis veikėjas yra Ilja Oblomovas. Tai buvo džentelmenas, kurį išauklėjo ramybė, neveiklumas ir labai neramūs artimi žmonės. Dėl to Oblomovas tapo praktiškai tuščia vieta sau ir visai visuomenei. Pagrindinė gyvenimo tragedija buvo abejingumas sau. Nuo mažens jam buvo uždrausta beveik visi savo veiksmai ir visais įmanomais būdais buvo apsaugotas nuo minčių. Net atsižvelgiant į pasivaikščiojimus gatve, kurie neįvyko be artimųjų įsikišimo. Savo jausmais berniukui aplinkiniai žmonės sukūrė šį tuščią išvaizdą gyvenime, už kurį Ilja bus praktiškai nubaustas likimo. Laikui bėgant berniukas užaugo ir tapo „kambariniu augalu“. O sulaukus pilnametystės jam tampa katastrofiškai sunku išlaikyti gyvenimo pusiausvyrą rankose.

Nepaisant viso pagrindinio veikėjo neveiklumo, autorius mini svarbią Iljos charakterio savybę – jo nekenksmingumą. Tai apibūdino jį kaip teigiamą personažą.

Dėl to, kad herojus vedė nenaudingą gyvenimo būdą, kalba ir scena, kurioje Ilja sutinka naują meilę, tačiau dėl savo neveikimo jis mato, kad ji gali jį „ištraukti“ iš šios rutinos. Bet kaip ten bebūtų, laimę jis randa su Agafja, kuri pagimdo sūnų. Dėl jo neveikimo visas namų ūkis nukrito žemyn. Šiame fone suveikė aferistų išradingumas, kurie po jo mirties planavo visiškai sugadinti jo turtą.

Oblomovą vis dažniau ištikdavo širdies priepuoliai, kurių metu Agafja jį pagavo. Pastaruoju metu ji praktiškai laukė jo mirties. Ir dabar, po kurio laiko, Ilja Oblomovas patiria dar vieną paskutinį insultą, kurį mato Agafya Matveevna, ir jis palieka savo nenaudingą gyvenimą.

Stolzo dėka Oblomovų palikuonis atsiduria gerose rankose. Tuo metu Stolzas gyveno su Olga ir, skirtingai nei jo tėvas, buvo pasiryžęs auginti našlaičių jaunimą. Jei atsižvelgsime į naujojo Andrejaus tėvo nusiteikimą, berniukas užaugs protingas ir ryžtingas vaikinas.

Esė apie Oblomovo mirtį Gončarovo romane

Ivanas Aleksandrovičius Gončarovas savo romane „Oblomovas“ aprašė daugybę žmonių, gyvenančių kaip Oblomovas Oblomovščinoje. Kiekvienas norėtų leisti sau gyventi kaip Oblomovas, gulėti ant sofos savo malonumui. Oblomovas buvo įpratęs prie tokio gyvenimo nuo vaikystės, kad tėvai jį mokė, kad visi tarnai už jį padarytų. Po tėvų mirties Oblomovas nežinojo, kaip valdyti tiek daug baudžiauninkų, todėl jis dėl to labai nesijaudino. Oblomovas nėra kvailas žmogus, tačiau tinginystė nugalėjo jo aktyvumą.

Oblomovas buvo patenkintas tuo, kad visą dieną gulėjo ir nieko neveikė, jam rūpėjo tik maistas ir miegas. Atrodo, kad Ilja Iljičius yra pasirengęs ką nors padaryti dėl savo baudžiauninkų, bet tada užgęsta saugiklis, jis vėl guli ant sofos ir nieko nedaro. Oblomovo aktyvaus gyvenimo būdo nepaskatino nei draugo pagalba, nei meilė. Jis viskuo patenkintas ir jo gyvenimo pokyčiai labai gąsdina Oblomovą, jis nenori nieko daryti, kad gyvenimas pasikeistų.

Gončarovas norėjo parašyti apie žmogų, kuris nebuvo mokomas gyventi suaugusio gyvenimo ir savarankiškai priimti sprendimus. Aplink jį namuose purvas ir voratinkliai, ir Oblomovui tai netrukdo. Ivanas Aleksandrovičius rašė apie Oblomovą kaip apie tyros širdies žmogų, tokių žmonių visuomenėje liko labai mažai. Materialinė pusė Iljai Iljičiui netrukdo, jam svarbiau dvasinė gyvenimo pusė.

Kai Olga Iljinskaja bando perdaryti suaugusį Oblomovą, jis tam priešinasi. Gončarovo aprašytoje scenoje jis net prašo draugo Stolzo, kad Iljinskaja daugiau neleistų pas jį ateiti. Oblomovui nepatinka, kad jie darė jam spaudimą, jis nenorėjo būti kaip jo draugas, pasirinko sau kitą kelią.

Po išsiskyrimo su Olga Iljinskaja Oblomovas kenčia, nes jo širdis sudaužyta, tačiau buvo rasta moteris, kuri sugebėjo suteikti Oblomovui meilę ir rūpestį, apie kurį jis svajojo. Ryšys su Agafya Matveevna atnešė jam ramybę ir ramybę, kurios Iljinskaja jam negalėjo suteikti.

Oblomovas šalia Agafjos Matvejevnos vėl jautėsi kaip mažas berniukas, kuriuo buvo rūpinamasi. Jų meilės vaisius buvo jų sūnus Andriuška.

Vėl atvykęs Stolzas, kalbėdamasis su draugu, supranta, kad netrukus mirs. Prieš draugo mirtį Oblomovas prašo neapleisti sūnaus ir juo rūpintis. Stolzas pažada Oblomovui, kad išaugins Andryušką darbščiu ir atsakingu žmogumi. Visi išliko geri prisiminimai apie Oblomovą, kaip žmogų, kuris netapo bejausmiu širdimi ir neturtingu siela. Jis nepakeitė savo principų ir išliko tyras ir šviesus žmogus jų atmintyje.

Keletas įdomių rašinių

    „Stoties agentas“ yra naujo laikotarpio pradžia Aleksandro Sergejevičiaus Puškino kūryboje. Jei romane "Eugenijus Oneginas" jis bando paslėpti savo požiūrį į kasdienes problemas po humoru

Personažas Oblomovas ir autorius Gončarovas, sukūręs šį klasikinį tipą, puikiai žino, kas sunaikino šį herojų, žmogų su „balandžio siela“. Atsakymas yra „oblomovizmas“, kaip Ilja Iljičius Oblomovas paaiškina šį klausimą uždavusiai Olgai. Bet kas yra „oblomovizmas“? Gončarovas tai suprato dar gerokai prieš savo romano pabaigą.

1849 m., tai yra, beveik dešimčiai metų iki romano „Oblomovas“ pasirodymo spaudoje, jis paskelbė didelę jo ištrauką pavadinimu „Oblomovo svajonė“, kurioje aptariamąjį Rusijos gyvenimo fenomeną susiejo su vyraujančia socialine. struktūra joje, su šalies gamta ir klimatu, su jos gyventojų morale. Pažvelkime į kiekvieną iš šių veiksnių atskirai.

To palaimintojo žemės kampelio, kuriame praleido Oblomovo vaikystę, gamta nežino „nieko grandiozinio, laukinio ir niūraus“. Klimatas taip pat atitinka ramią gamtą. Metinis ciklas čia vyksta taisyklingai ir ramiai: žiema, nepertraukiama atlydžių, trunka tiek, kiek reikia; greitai ateina pavasaris, o jo metu nereikia bijoti staigių pūgų; Vasarą beveik tris mėnesius būna giedros dienos, saulės spinduliai tik šiek tiek dega, bet nepakeliamu karščiu nedega. Baisios audros negirdėtos. Entuziastingam svajotojui ir poetui šioje srityje gali pasiilgti namų. Tuo tarpu ramus gyvenimas yra būtent Oblomovo idealas.

Gamtoje viešpatavusi tyla ir ramybė apėmė ir gyventojų moralę. Gyventojų interesai buvo visiškai orientuoti į juos pačius, nes nebuvo ryšių su kitų vietovių gyventojais. Kiaulės ar vištos dingimas buvo interpretuojamas kaip nacionalinės svarbos įvykis. Lyginamasis materialinis saugumas, garantavęs gabalėlį kasdienės duonos, išugdė nuostabų nerūpestingumą. Gyvas tokio nerūpestingumo įsikūnijimas – valstietis Onisimas Suslovas, kurio trobelė nuo neatmenamų laikų kabo virš daubos, kas minutę grasindama nukristi. Atrodytų, višta bijo į ją įeiti, tačiau Onesimas net negalvoja apie pavojų.

Aplinkinių gyventojų moralė buvo perduota Oblomovo dvaro gyventojams, kurie sukūrė geraširdį ir apatišką Ilją Iljičių. Valgyti ir miegoti su visišku dykinėjimu - toks yra Oblomovo tėvų ir visų jo namų gyvenimas. Dėl vakarienės tarėsi visi namai: kiekvienas siūlė savo meniu, patarti buvo kviečiama net pagyvenusi teta. Po vakarienės sekė miegas, kurio metu namuose nebuvo nei vienos budinčios sielos. Fizinių poreikių, tokių kaip maistas ir miegas, vyravimas lėmė tai, kad psichiniai poreikiai tapo nuobodūs ir galiausiai visiškai išnyko. „Oblomoviečių“ neišsivystymas pasiekė kolosalias ribas: pavyzdžiui, išskyrus senąjį Oblomovą, visi supainiojo mėnesių pavadinimus ir skaičių tvarką; bet jie žinojo daugybę įvairiausių ženklų ir vergiškai jais tikėjo. Oblomoviams visiškai nebuvo apie ką kalbėtis tarpusavyje, nes, pasak autoriaus ironiškos išvados, jų psichikos lobiai buvo abipusiai išsekę, o naujienų jie gaudavo mažai. Kad ir koks apgailėtinas ir apgailėtinas buvo toks gyvenimas, kitokio jie nenorėjo, nes kitas gyvenimas būtų susijęs su įvairove, pokyčiais ir atsitiktinumu, o Oblomovo dvaro gyventojai to bijojo kaip ugnies. Kokia buvo jų baimė bet kokių naujienų, rodo laiško gavimo epizodas, nepaprastas įvykis Oblomovo gyvenime.

Jų gyvenimo vaizdas bus gana išsamus, jei pridėsime, kad tarp oblomoviečių nebuvo net rimto susidomėjimo ūkininkavimu. Sunykusią konstrukciją jie pradėjo remontuoti ne anksčiau, nei buvo būtina. Pavyzdžiui, tiltas buvo suremontuotas tik tada, kai Antipas kartu su arkliu ir statine nuo jo nukrito į griovį. Nereikia įrodinėti, kad toks sotus ir tuščias gyvenimas buvo įmanomas tik baudžiavos laikais, kai už viską buvo sumokėta ir apmokėta „trijų šimtų zacharų“ darbu.

Tai aplinka, kurioje Ilja Iljičius Oblomovas praleido savo vaikystės metus. Autorius primygtinai pabrėžia, kad ši aplinka turėjo turėti didžiulę įtaką herojaus psichinės ir moralinės būties formavimuisi. Užtenka prisiminti mažojo Iljušos auklėjimą jo tėvų namuose. Nuo gimimo jam buvo paskirta sena, atsidavusi auklė, kurios pareigos buvo „prižiūrėti“ vaiką. Šį stebėjimą sudarė nenuilstama kova su berniuko charakterio gyvumo ir nepriklausomybės apraiškomis. Auklė negalėjo turėti įtakos vaiko protiniam vystymuisi. O jo vaizduotę ji maitino tik savo ego švelninančiais pasakojimais apie gerus bičiulius, labai panašius į Ilją Iljičių.

Daugumoje pasakų buvo vaizduojama maloni burtininkė, kuri globojo savo mėgstamiausią ir galiausiai ištekėjo už negirdėtos gražuolės Militrisos Kirbitjevnos. Mažasis Iljuša, patyręs tokių pasakų įspūdį, pradėjo traukti į nuostabų kraštą, kur jam nereikėjo dirbti ir kur jo laukė Militris. Tėvų įtaka ne tik nebuvo atsvara auklės įtakai, bet, priešingai, ją sustiprino. Iljušos mama vaiką senolei parūpino tik iš dalies: laisvu nuo buities darbų laiku pasirūpino, kad saulė nesudegintų sūnui galvos, neįbėgtų į daubą ir panašiai. Dar labiau nei auklė mama sušvelnino vaiko pasididžiavimą: nesigėdydama dėl sūnaus buvimo, ji mėgo kalbėtis su namiškiais apie jo ateitį ir padarė jį savo sukurto puikaus epo herojumi.

Kai Ilja Iljičius iš vaiko išaugo į jaunystę, jo auklėjimo pagrindas mažai pasikeitė, nepaisant to, kad vietoj auklės, baudžiauninkas Zakharka dabar nuolat buvo su juo. Kai tik Iljuša pabunda, Zacharka jau stovi prie lovos ir, kaip darydavo auklė, apsivelka kojines, apsiauna batus, o Iljuša, jau keturiolikos metų berniukas, žino tik, kad jis yra ištiesęs jam vieną ar kitą koją. Ir Zakharka nėra vienintelis jo žinioje, kai tik jis sumirksėja, trys ar keturi tarnai atskuba išpildyti jo troškimą. Nenuostabu, kad Iljuša, kaip šiltnamio augalas, augo lėtai ir vangiai. Vienintelis dalykas, kuris galėjo įveikti tokio auklėjimo įtaką, buvo dėstymas internate efektyvaus ir energingo vokiečio Stolzo, kuris valdė kaimyninę dvarą.

Stolzas iš karto įsitraukė į atkaklią kovą su oblomovičių švietimo sistema, kuris, sutikęs pavesti Iljušą mokyti mokykloje tik todėl, kad be jo neįmanoma pasiekti siuvinėtos pareigūno uniformos, visais įmanomais būdais priešinosi Stolzui jo bandymams. kad berniukui būtų taikomas griežtas internatinės mokyklos režimas. Vokiečių atkaklumas galėjo įveikti Oblomovo pasekėjų įtaką Iljušai, jei pastarasis nebūtų radęs sąjungininko Stolzo sūnaus Andrejaus asmenyje, kuris taip prisirišo prie Iljušos, kad vertė jam vertimus ir davė pamokas. Tai išlaisvino Iljušą nuo būtinybės dirbti, o darbas buvo vienintelė kovos su „oblomovizmu“ priemonė.

Pastarųjų įtaką sustiprino ir tai, kad Ilja Iljičius, nuo vaikystės laikęsis baudžiavos, kurioje tarp „žmonių“ ir „šeimininkų“ buvo nubrėžta tokia aštri linija, kad kiemo berniukas, skundęsis dėl netinkamo Iljušos elgesio su juo, vietoj teisingo pasitenkinimo gavo plaktuvus, jautėsi esąs šeimininkas. Šiuo atžvilgiu itin būdingas jo kivirčas su Zacharu, kuris išdrįso pasakyti, kad kadangi „kiti keičia butus, kodėl gi ne ir Ilja Iljičius“. Oblomovas labai pasipiktino ir supykdė Zacharą:

„Kitas nenuilstamai dirba“, – sako jis, – „laksto, triukšmauja, niekada nedirba, nevalgo, kitas nusilenkia, kitas klausia, žeminasi“. O kaip aš? Na, spręsk, ką tu galvoji, kitas – aš, ane?.. Ar aš skubu, dirbu? Aš nevalgau pakankamai, ar kaip? Liesas ar apgailėtinai atrodantis? Ar man ko nors trūksta? Atrodo, yra kam tai duoti? Aciu Dievui, kol gyvenu, niekada nevilkau kojines ant kojos. Ar aš susirūpinsiu? ko man reikia? Ir kam aš tai sakau? Ar tu manęs neseki nuo vaikystės? Jūs visa tai žinote, matėte, kad esu švelniai auklėtas, nepakęsčiau nei šalčio, nei alkio, nežinojau reikalo, pati neužsidirbau duonos ir apskritai nedirbau nešvarių darbų.

Oblomovo sąmonė taip aptemo, kad pasididžiavimas atsirado dėl nieko neveikimo pranašumo. Oblomovas piktinasi vien dėl jo palyginimo su kitais.

Baudžiava buvo tokio gyvenimo pagrindas. Zacharams ir šimtams zacharų nebereikėjo rodyti savo iniciatyvos, savo veiklos. Nereikėjo gyvenimo kovos. Vadinasi – visiškas bejėgiškumas, gyvenimo baimė.

Išvada:
Gončarovas yra puikus epizodo meistras, atskleidžiantis tikrąją herojaus personažo esmę. Oblomovo svajonė yra rašytojo noras įsiskverbti į sielos paslaptį, visiškai atskleisti vaizdą, analizuoti herojaus veiksmus ir parodyti jo pasaulėžiūrą. Miegas yra ypatinga žmogaus būsena. Jausmai, patiriami sapno regėjimo metu, yra ypač svarbūs: jie tiksliai perteikia jausmus, kuriuos žmogus patiria realiame gyvenime. Išsamus sapno vaizdas rodo kolektyvinį Oblomovkos įvaizdį, šią visuomenę, kurioje nėra vietos viskam, kas yra aktyvi, progresyvi ir mąstanti. Oblomovo svajonė yra pagrindinis įvykis, pavyzdinis epizodas, tai yra riba, už kurios prasideda tikras romano supratimas.

Straipsnio apybraiža

I. Įvadas
Ištraukos „Oblomovo sapnas“ pasirodymo laikas.
Jo vieta romane

II. Pagrindinė dalis
Oblomovas kaip „oblomovizmo“ priežastis.
a) Gamta:
- „didingo, laukinio ir niūraus“ trūkumas,
- jokios kovos su gamta,
- poetinių įspūdžių trūkumas.

b) Klimatas.

c) Gyventojų moralė:
- smulkmeniškumas,
- riboti interesai,
- nerūpestingumas,
- nelaimingų atsitikimų nebuvimas.

d) Turtas:
- vyrauja fiziniai poreikiai,
- nepakankamas išsivystymas,
- pokyčių baimė,
- požiūris į ekonomiką;
- to priežastys.

e) Oblomovkos įtaka Oblomovui.
- vaikystė,
- paauglystė.

III. Išvada. Oblomovas ir „kiti“.

Darbo tekstas skelbiamas be vaizdų ir formulių.
Pilną darbo versiją rasite skirtuke „Darbo failai“ PDF formatu

Miegas ir mirtis vienodai užmerkia akis,

Jie apriboja sielos neramumą,

Dieną pakeičia nakties tamsa,

Jie leidžia aistroms užmigti tylioje tyloje.

K. Balmontas

Kodėl gyvenimas ir mirtis dažnai lyginami su miegu? Kas nutinka žmogui, kai jis atsiduria Veleso ir Marijos sūnaus valdžioje? Chu! Ar girdi, kaip vidurnakčio tyloje girdimas pamatuotas knarkimas? Tai žmogus, užmiegantis. Įsisuka į antklodę kaip į kokoną, apsikabina pagalvę ir... Ššš! Vyras užmigo! Jis nebegirdi gyvenimo ritmo, aistros nebedrasko, o siela nekraujuoja, kenčia nuo nelaimingos meilės ar egzistencijos neteisybės. Vyras miega! Palauk! Ar jis miega? O gal Semarglas, stovėjęs poste tarp gyvybės ir mirties, mirė ir paliko savo mirtingąjį kūną?

Ech, ne! Dar ne. Semarglas vis dar saugo Oblomovo mirtingąjį kūną. Bet ar ilgai jis sugebės išlaikyti smirdančią Iljos Iljičiaus gyvybės ugnį? O ar gyvena pagrindinis romano veikėjas I.A? Gončarova? Deja, Oblomovas tik egzistuoja. Jis pasiklydo laike, pasiklydo, suvyto. Jo gyvenimas – kaip sapnas, o miegas, kaip žmonės sako, – kaip mirtis. Kas atsitiks herojui? Kodėl jis užmarštyje? Smalsus skaitytojas atsakymus į šiuos klausimus ras Iljušos vaikystėje.

Aplinka ir aplinka, kurioje jis augo, turėjo didžiulę įtaką herojaus gyvenimui. Oblomovkoje viskas buvo ramu ir ramu, niekas neskubėjo; visur viešpatavo miegas ir dykinėjimas, trukdytas tik pavalgyti, o tai buvo svarbu kaimo gyventojams. Ilja Iljičius, kaip pabrėžia rašytojas, ankstyvoje vaikystėje buvo aktyvus ir smalsus vaikas, tačiau laikui bėgant jo užsidegimas ir susidomėjimas gyvenimu pamažu išblėso. Herojus pamažu praranda gyvybingumą, sustorėja ir tampa panašus į Oblomovkos gyventojus.

Ilja egzistuoja. Jo gyvenimas kaip sapnas: jis nusikalstamai abejingas viskam naujam, nieko neskaito, niekur neina. Oblomovas tiesiog visą laiką sėdi namuose. Jam patogu ir jauku ant sofos su chalatu. Kodėl jis taip elgiasi? Kodėl toks abejingas pasauliui? Ir visa tai susiję su auklėjimu. Herojus nebuvo mokomas dirbti, neišsiugdė savarankiškumo ir užgesino smalsumą. Tėvai ir tarnai padarė viską, kad Iljuša nepaliktų šeimos dvaro ir visada liktų prižiūrimi. Dėl to Oblomovas veikia tik per prievartą. Stolzas ir Olga desperatiškai bando išgelbėti savo draugą, išplėšti jį iš atkaklių užmaršties gniaužtų. Tačiau jų pastangos yra bergždžios. Gyvenimo šurmulys gąsdina Oblomovą. Ilja Iljičius sapne ieško ir randa išsigelbėjimą, kuriam pasiduodamas, pamiršta apie pasaulio tuštybę.

Toks herojaus elgesys yra tarsi pabėgimas nuo realybės: nelaimingos meilės, nesugebėjimo nustoti būti vadovaujamam ir būtinybės priimti sprendimus bei būti atsakingam už savo veiksmus. Oblomovo gyvenimas tylus, nepastebimas. Ji neturi emocijų, aistrų. Tačiau paties gyvenimo nėra. Nėra malonumo ir ryškumo. Miegokite, giliai ir ilgai. Svajonė pamažu virsta mirtimi.

Ššš! Ar girdi? Ne? Taip, jūs negirdite savo kvėpavimo. Žmogus padarė perėjimą iš gyvenimo į mirtį. Ar jis pastebėjo, kad mirė? Nr. Kodėl? Ar jis gyveno? Nr. Jis egzistavo.

Gyvenimas yra svajonė, o miegas yra mirtis. Netikite manimi? Pabandyk pabusti...