(!KALBA:Skaitymas vasarą: patyrusių mokytojų rekomendacijos. Skaitymas vasarą: patyrusių mokytojų rekomendacijos Mažiesiems

MBOU "Ryshkovskaya vidurinė mokykla"

Kursko sritis, Kursko sritis

Literatūrinio skaitymo pamoka 4 klasėje

tema: "Labiausiai įdomios knygos skaityti vasarą"

Parengė mokytoja pradines klases

Novikova Irina Aleksandrovna

Klyukvos kaimas

2017 m. vasario mėn

Tema: Įdomiausios vasarą skaitytos knygos

Tikslai: po vasaros atostogų užsiimti knygų skaitymu; sužinoti, kaip išsiplėtė mokinių skaitymo akiratis; lavinti atmintį, kalbą, mąstymą.

Planuojami rezultatai: tema: gebėjimas pasirinkti knygą savarankiškam skaitymui, orientuojantis į teminius ir abėcėlės katalogus bei rekomenduojamą bibliografiją, vertinti savo skaitymo veiklos rezultatus, koreguoti, naudotis informaciniais šaltiniais suprasti ir gauti papildomos informacijos, savarankiškai sudaryti trumpą santrauką;meta tema: P - pamokos edukacinės užduoties formulavimas, remiantis vadovėlio medžiagos analize bendra veikla, jo supratimas, planavimas kartu su mokytoju veiklų studijuojant pamokos temą, savo darbo pamokoje įvertinimas, P - skaityto teksto analizė, išryškinant pagrindinę mintį jame, K - atsakymai į klausimus, pagrįsti literatūrinis tekstas, diskusija poromis atsakymų į mokytojo klausimus, savo požiūrio įrodymas;asmuo: pasireiškimas atsargus požiūrisĮ meno knyga, jo naudojimo tikslumas, viršelio ir knygos žymių pasirinkimo taisyklių išmanymas.

Įranga: kryžiažodis ir septynių žiedų gėlė ant žiedlapiųkurių temos ir eilėraščiai buvo parašyti " Baisi istorija""Atmintis",poezijaUspenskis ant kortelių.

Pamokos eiga

. Organizacinis momentas

II . Kalbos apšilimas

Viktorina „Patarlės ir posakiai“

- Mokykitės patarlių ir posakių.

Įvardink tautosakos veršelio vairuotoją.(Makaras. Kur Makaras nevarė veršelių.)

Kada žuvys pradės dainuoti?(Kai vėžiai ant kalno švilpia, tada žuvys dainuos.)

Kokia patarlė padės pateisinti gerokai vėlavimą į pamokas?(Mokytis niekada nevėlu.)

Kokią veiklą rusų patarlė prilygina per ankstyvam dar negautų prekių dalinimuisi?(Pasidalinkite nenužudyto lokio oda.)

Veikdami palaipsniui ir atkakliai daug pasieksite, pasieksite savo tikslą. Kokia patarlė tai sako?(Vanduo taip pat nuvalo akmenis.)

Kokia patarlė pataria priešintis ta pačia priemone?(Jie išmuša pleištą pleištu.)

Ką jie sako, kai kieno nors ašaros ar skundai nesukelia užuojautos ir negali padėti?(Maskva ašaromis netiki.)

III . Darbas pamokos tema

1. Grupinė knygų apžvalga

- Kuris iš jūsų buvo dėmesingas: kiek patarliųIrar as pasakiau? (7.)

- Teisingai, septyni. Jau anksčiau buvome surengę žaidimą „Septynių gėlių gėlė“. mokslo metus. Ir dabar vėlVpažaiskime. Pažiūrėkite į žiedlapius. Ką pastebėjote (vaikų atsakymai.)( Ant gėlės žiedlapių užrašytos temos: 1) apie Tėvynę, apie žygdarbius, apie šlovę; 2) apie gamtą; 3) apie bendraamžius ir mokyklą; 4) apie nuotykius ir magiją; 5) apie herojus ir herojus; 6) apie draugystę; 7) (be užrašo).

- Kokias knygas šiandien atsinešei? Įrengime knygų parodą.

( Mokiniai demonstruoja knygas pagal temas ir trumpai apie jas kalba pagal planą.)

Perskaitytos knygos pristatymo planas

1. Vardas.

2. Autorius, iliustratorius (menininkas).

3. Ką skaitėte (pasaką, eilėraštį, istoriją).

4. Apie ką skaitėte (žr. temas apie gėlių žiedlapius, nurodykite savo).

- Pažiūrėkite, kaip pasirodė paroda. Kokių knygų ištraukų norėtumėte išgirsti? (Vaikų atsakymai.)

2. Individualūs mokinių pasirodymai

( Mokiniai trumpai atpasakoja mėgstamų kūrinių turinį, pasakoja, ką naujo sužinojo iš perskaitytų knygų, ką atrado patys. Klausykite atrankinio įdomiausios knygos iliustracijos atpasakojimo. Vaikai klasės draugams rekomenduoja perskaityti visą knygą, o gal net ir daugumą įdomus darbas nuo jo ir pan.)

3. E. Uspenskio humoristinių eilėraščių skaitymas

- Atspėk, apie ką tai. Užbaikite žodį visi kartu, choru.

Matematikos keistuolis

Gyveno Vokietijoje

Jis duona ir dešra

Paėmiau ir sudėjau.

Tada rezultatas

Įsidėjau į burną -

kaip tai

Žmogus išrado...(sumuštinis).

- Įsivaizduokite sumuštinį. Kas žino, kaip taisyklingai valgyti, kad būtų skaniau?(Reikia užsidėti ant liežuvio kaip dešrą. Tada bus skanesnis.)

- Iš kur tu tai žinai? Kas davė šį patarimą?(Iš E. Uspenskio knygos „Dėdė Fiodoras, šuo ir katė“. Taip patarė katinas Matroskinas.)

- Kokias E. Uspenskio knygas skaitėte?

Šiandien susipažinsime su dviem jo eilėraščiais. (Skaityti ant kortelių eilėraščius „Baisi istorija“, „Atmintis“.)

- Ko iš poezijos galima pasimokyti apie patį autorių? koks jis? (Vaikų atsakymai.)

4. Viktorina „E. Uspenskio kūryba“

- Sužinokite, iš kokių kūrinių yra šios citatos.

„Ant stalo buvo padėklas su vaisiais. Vaisiai buvo kažkokie nežinomi. Jie buvo purpuriniai ir panašūs į baklažanus. Baklažanai su užtrauktuku. JeiguUžtraukite užtrauktuką ir atsiranda braškių spalvos minkštimas. Pagal skonį – ananasų ir graikinių riešutų mišinys.“(„Kailinių internatinė mokykla“.)

„Jie nenorėjo kovoti, bet norėjo pasiduoti, nes dešrelės skanesnės nei kriauklės! Žemyn su žirneliais, tegyvuoja varškė! Už kiekvieną generolą mums duos gabalėlį dešros arba lašinių!(„Garantuoti vyrai“.)

„Jie pradėjo pilti sriubą ir kimšti kotletus tiesiai į baką. Čia bus taip garsiai!"(„Dėdė Fiodoras, šuo ir katė“.)

„Atėjo ruduo, o didžiulis linksmas poilsio kaimelis Intourist stotyje ištuštėjo per vieną dieną. Tik Lucy Bryukinos šeima negalėjo išvykti.(„Kailinių internatinė mokykla“.)

„Viename kaime vienas miesto berniukas gyveno pas vieną močiutę. Jo vardas buvo Mitya. Atostogas jis praleido kaime“.(„Žemyn stebuklinga upe“.)

„Aš Man patinka, kai žmogus turi linksmą dešrainio charakterį. Ir ne atvirkščiai – šluota ir išvarymas“.(„Dėdė Fiodoras, šuo ir katė“.)

„Šefas! Turiu idėją. Išsiųskime mane į komandiruotę į taikinio gyvenamąją vietą. Su užduotimi studijuoti savo įprastą dieną. Išsiaiškinčiau viską: ką jis valgė, kur buvo ir kaip galėjo būti pavogtas...“(„Kolobokas seka pėdsaką“.)

„Berniukas pasiklydo. Jo akys rudos, plaukai iš priekio sukitę, tarsi karvė būtų jį laižęs. O jo ūgis – dvidešimt metrų. Radusio laukia dovana“.(„Dėdė Fiodoras, šuo ir katė“.)

- Apie ką mes kalbame apie? Sužinok pagal aprašymą.

„Ir kažkoks vaikinas bėga prie jų. Jis toks rausvas ir su kepure. Apie penkiasdešimt metų...“(Pastininkas Pečkinas.)

„Kai kurie tėvai turėjo berniuką. Jo vardas buvo... Nes jis buvo labai rimtas ir nepriklausomas.(Dėdė Fiodoras.) „Viename tankiame atogrąžų miške gyveno labai linksmas gyvūnas. Ir jo vardas buvo...“(Čeburaška.) „Staiga tyliai sugirgždėjo lauko durys, ir į kambarį įslinko maža, vikri senolė.(Sena moteris Shapoklyak.)

„Šuo yra aviganių veislė. Aukštas, vidutiniškai gauruotas. Spalva brunetė-rudaplaukė. Padidėjęs dantingumas. Turi 6 medalius, saugo pastatą su sargybiniu.(Rex.)

„Ir tada šuo pribėga prie jų. Toks apšepęs ir suplyšęs. Visi apaugę uogomis. „Paimk mane gyventi pas save“, – sako jis. „Aš saugosiu tavo namus“.(Kamuolis.)

5. Kryžiažodis "Dėdė Fiodoras, šuo ir katė"

Horizontalus: 1. Veršelio slapyvardis iš knygos "Dėdė Fiodoras, šuo ir katė", kurią sugalvojo šuo Šarikas.(virdulys.) 2. Ką paštininkas Pečkinas atsiuntė dėdės Fiodoro mamai ir tėčiui atpažinti?(Mygtukas.) 5. Veršelio slapyvardis iš knygos "Dėdė Fiodoras, šuo ir katė", kurią sugalvojo dėdė Fiodoras.(Gavryusha.) 6. E. Uspenskio kūrinio herojus, turintis ryšių mokslo sluoksniuose.(Matroskinas.)

Autorius vertikalios: 1. Nežinomas moksluižvėris, kurio aprašymas yra E. Uspenskio knygoje.(Čeburaška.) 3. Karvės, kurią nupirko katė Matroskin, vardas.(Murka.) 4. Kas apie save pasakė: „Galiu užpakalinėmis kojomis sukalti bulves. Ir plauti indus – laižyti liežuviu. Ir man nereikia vietos, galiu miegoti gatvėje“?(Kamuolis.)

- Kuris simbolis yra keisčiausias kryžiažodyje ir kodėl? (Čeburaška yra knygos „Gena krokodilas ir jo draugai“ herojus.)

IV . Kūno kultūros minutė

V . Atspindys

VI . Apibendrinant pamoką

- Ką naujo išmokote pamokoje?

- Kokias knygas norėtum perskaityti?

Namų darbai

Naudota literatūra:

1.S.V. Kutyavina „Literatūrinio skaitymo pamokos raida“, 4 klasė, Maskva „VAKO“ 2014 m.

2. E. Uspenskis “ Vaikų pasaulis. Eilėraščiai“, Nušvitimas, 2012 m

Skaitymo data

Apžvalga

1.Rusai liaudies dainos, eilėraščiai, anekdotai, skaičiavimo eilėraščiai ir pasakėčios, mįslės, patarlės, priežodžiai.

2. Rusai liaudies pasakos„Sesuo Alionuška ir brolis Ivanuška“, „Morozko“.

3. Eilėraščiai vaikams apie gamtąF.I.Tyutchev, A.N.Pleshcheev, A.A.Blok, S.Ya.Marshak, I.A.Bunin, K.D.Balmont, A.A.Fet, A.K.Tolstoy, S. A. Yesenina, V. Ya, A. S. Puškina(1 – 2 kiekvieno autoriaus eilėraščiai).

4. E.I. Charušinas „Apie Tomką“.

5. V.V.Bianki „Miško namai“.

6. M.M. Prišvinas „Ežiukas“.

7. K.I. Chukovskis „Pavogta saulė“, „Barmaley“, „Fedorino kalnas“.

8. S.Ya.Marshak. „Bagažas“, „Jis toks išsiblaškęs“, „Vaikai narve“.

9. S.V. Mikhalkovas „Dėdė Stiopa“, „Kaip lokys rado pypkę“, „Šuniukas“.

10. A.L.Barto. „Neišmanantis lokys“, „Brangusis Piggy Bank“.

11. N. Nosovas „Miškino košė“, „Laistinė“, „Svajotojai“.

12. Eilėraščiai vaikams apie vaikus:

V. D. Berestovas, E. E. Moškovskaja, V. V. Luninas, V. D. Berestovas, B. V. Zakhoderis.

13. G. Osteris „Blogas patarimas“.

14. D.N.Mamin-Sibiryak „Pilkas kaklas“.

15. I. A. Krylovas. „Vilkas ir lapė“, „Gulbė, vėžys ir lydeka“, „Laumžirgis ir skruzdėlynas“.

16. V.A. Oseeva Magiškas žodis“, „Mėlyni lapai“.

17. L.N. Tolstojus „Liūtas ir šuo“.

18. V.G. Sutejevas „Maišelis obuolių“, „Kitokie ratai“.

19. Ch. Perrault „Berniukas su nykščiu“.

20. G. H. Andersenas „Nykštukas“, „Laukinės gulbės“.

Nebūtina, kad vaikas būtų už vasaros atostogos Aš pats skaičiau visas šias knygas. Skaitykite didelius kūrinius garsiai savo vaikui arba eikite kartu su juo. Gerai, jei, kol jūs skaitysite, jis „seks“ jus, judindamas akis išilgai linijų. Perskaitę nepamirškite pakalbėti apie kūrinio siužetą ir pagrindinius veikėjus, pasikeisti įspūdžiais. Ir dar keli žodžiai apie skaitymo režimą. Kad išmoktų gerai skaityti, vaikas turi skaityti bent 10-15 minučių per dieną. Tačiau atminkite, kad pirmokui nerekomenduojama vienu metu skaityti ilgiau nei 30 minučių. Jei jis nori grįžti prie skaitymo, tai geriau tai padaryti tik po pertraukos, kuri trunka mažiausiai 25–30 minučių.


Literatūros sąrašas 11 klasei

  1. I. A. Bunino eilėraščiai, pasakojimai: „Ponas iš San Francisko“, „ Saulės smūgis», « Tamsios alėjos"(2-3 istorijos iš kolekcijos).
  2. A. I. Kuprinas „Olesya“, „ Granato apyrankė“ ir kita proza.
  3. A. T. Averčenko proza ​​rinktis (2-3 istorijos).
  4. M. M. Zoščenko prozos pasirinkimas (2-3 istorijos).
  5. V. Ya Bryusovo, K. D. Balmonto, N. S. Gumilevo, M. I. Cvetajevos eilėraščiai.
  6. M. Gorkis „Apačioje“, „Senutė Izergil“.
  7. A. A. Blokas „Eilėraščiai apie gražią damą“, eilėraštis „Dvylika“.
  8. Galima rinktis iš S. A. Yesenino eilėraščių.
  9. V. V. Majakovskio eilėraščiai, eilėraštis „Debesis kelnėse“.
  10. M. A. Bulgakovas “ Šuns širdis“, „Meistras ir Margarita“
  11. A.P.Platonovo proza ​​rinktis (2-3 istorijos).
  12. A.N. Tolstojus „Petras I“ (apklausos tyrimas).
  13. A. A. Achmatovos eilėraštis „Requiem“, eilėraščiai rinktis.
  14. B. L. Pasternako eilėraščiai iš romano „Daktaras Živago“.
  15. M. A. Šolokovas “ Ramus Donas“, istorijų, iš kurių galima rinktis.
  16. V. P. Nekrasovas „Stalingrado apkasuose“ arba K. D. Vorobjovas „Žuvo prie Maskvos“
  17. V. V. Bykovo proza ​​rinktis.
  18. K. M. Simonovo, N. S. Tichonovo, A. A. Surkovo ir kitų autorių eilėraščiai apie karą.
  19. A. I. Solženicynas „Viena Ivano Denisovičiaus gyvenimo diena“, „ Matrenin Dvor».
  20. A. T. Tvardovskis, kūrinius galima rinktis.
  21. V. G. Rasputinas „Atsisveikinimas su Matera“
  22. V. P. Astafjevo proza ​​rinktis (2-3 istorijos).
  23. V. M. Shukshin proza ​​rinktis (2-3 istorijos).
  24. A. V. Vampilovas „Vyresnis sūnus“
  25. V.V.Nabokov arba I.Shmelev proza ​​(2-3 istorijos).
  26. A. A. Galich, V. S. Vysotsky, I. V. Talkov, V. R. Tsoi, B. Sh.
  27. I. A. Efremovo, K. Bulyčevo, A. N. ir B. N. Strugatskio prozos pasirinkimas.
  28. T. N. Tolstaya „Jie sėdėjo auksinėje verandoje...“, „Jorikas“, „Kys“.
  29. Galima rinktis iš L. E. Ulitskajos prozos.
  30. Dabartinių periodinių leidinių apžvalga: žurnalai „Spalis“, „ Naujas pasaulis“ ir kiti.

Alternatyvios literatūros sąrašas 11 klasei

  1. A. P. Čechovo istorijos. Būtinai: „Pareigūno mirtis“, „Žmogus byloje“, „Agrastas“, „Apie meilę“, „Jonikas“, „Ponia su šunimi“. Vaidina „Vyšnių sodą“, „Žuvėdrą“.
  2. A. I. Kuprin istorijas galima rinktis. Istorijos ( iš kurio galima rinktis): „Olesya“, „Granatinė apyrankė“, „Dvikova“.
  3. I. A. Bunino eilėraščiai, pasakojimai, iš kurių galima rinktis. Būtinai: « Antonovo obuoliai", "Tamsios alėjos", " Lengvas kvėpavimas“, „Ponas iš San Francisko“.
  4. L. N. Andrejevas „Septynių pakartųjų istorija“, „Judas Iskarijotas“.
  5. Pasakojimai V.G. Korolenko, A.T. Averčenka, M. M. Zoščenka.
  6. I. A. Ilfo ir E. P. Petrovo istorijos, „12 kėdžių“, „Auksinis veršis“.
  7. M. Gorkis ankstyvoji proza: „Senoji Izergil“, „Makar Chudra“, „Sakalo daina“. Spektaklis „Apačioje“.
  8. V. Ya Bryusov, I. F. Annensky, K. D. Balmont, A. Bely, A. A. Blok, N. S. Gumilevo, A. A. Achmatovos, O. E. Mandelštamo, V. V. Majakovskio, V. Chlebnikovo, I. Severyanino, B. S. L. M. I. Cvetaeva, S. Cherny, Teffi, Ch de Gabriak, N. A. Zabolotsky
  9. A. S. Serafimovičius „Geležinis srautas“
  10. I. E. Babelis „Kavalerija“, „Odesos istorijos“.
  11. B. A. Lavrenevas „41-as“.
  12. A. A. Fadejevas „Destrukcija“, „Jaunoji gvardija“ (galima perpasakoti).
  13. N. G. Černyševskis „Ką daryti? ( galima santrumpa).
  14. E. I. Zamyatinas „Mes“.
  15. J. Orwell „Gyvulių ūkis“.
  16. A.P. Platonovas „Chevengur“, „Gražiame ir įsiutusiame pasaulyje“.
  17. E. L. Schwartzas „Šešėlis“, „Drakonas“ ar bet kuri kita pjesė.
  18. M. A. Bulgakovas „Turbinų dienos“, „Ivanas Vasiljevičius“, ar bet kuri kita pjesė „Šuns širdis“, „Meistras ir Margarita“, bet kokios istorijos.
  19. A. A. Blokas „12“.
  20. A.N. Tolstojus „Ibicus arba Nevzorovo nuotykiai“, „Angis“.
  21. M.A. Šolochovo „Tylus Donas“ arba „Nekaltas dirvožemis pakilęs“, „Žmogaus likimas“.
  22. Galima rinktis V.V. Nabokovo apsakymus, rinktis iš romano.
  23. M. V. Isakovskio, O. F. Berggoltso, K. M. Simonovo, M. I. Aligerio, Yu V. Druninos eilėraščiai.
  24. K. M. Simonovo proza ​​rinktis.
  25. A. T. Tvardovskis „Vasilijus Terkinas“.
  26. B. A. Akhmadulinos, B. Š. Okudžavos, R. I. Roždestvenskio, A. A. Voznesenskio, E. A. Evtušenkos, R. F. Kazakovos, N. M. Rubcovo, D. Samoilovo, B. A. Brodskio eilėraščiai.
  27. Yu V. Bondarevo proza.
  28. G. Ya. Baklanovo proza.
  29. K. D. Vorobjovo proza ​​rinktis.
  30. V. V. Bykovo proza ​​rinktis.
  31. B. L. Vasiljevo proza ​​rinktis.
  32. V. I. Belovo proza ​​rinktis.
  33. V. P. Astafjevo proza ​​rinktis.
  34. B. A. Mozhaev prozos pasirinkimas.
  35. V. M. Shukshin proza ​​rinktis.
  36. Ch. T. Aitmatov proza ​​rinktis.
  37. V. G. Rasputino proza ​​rinktis.
  38. Galima rinktis iš F. A. Abramovo prozos.
  39. D. A. Granino prozą galima rinktis.
  40. V. D. Dudincevo proza ​​rinktis.
  41. Yu V. Trifonov proza.
  42. V. S. Makanino prozą galima rinktis.
  43. A. M. Volodinas „Penki vakarai“.
  44. A. V. Vampilovas „Ančių medžioklė“.
  45. A. I. Solženicynas „Viena Ivano Denisovičiaus gyvenimo diena“ (būtinai), "GULAG salynas", " Vėžio pastatas“, „Pirmajame rate“, „Matrenino Dvoras“ (neprivaloma).
  46. B. L. Pasternakas „Daktaras Živago“.
  47. Eilėraščiai (dainos) A. A. Galich, Yu I. Vizbor, V. S. Vysotsky, Ch. I. V. Talkov, V. R. Tsoi.
  48. A. N. Rybakovas „Arbato vaikai“.
  49. A. I. Pristavkinas „Auksinis debesis praleido naktį“.
  50. A. G. Bitovas „Puškino namai“.
  51. V. O. Pelevino prozą galima rinktis.
  52. T.N. Galima rinktis iš storos prozos.

Mažiesiems

Elena Nikolaevna NIKLYAEVA, 61-osios mokyklos pradinių klasių mokytoja. N.M. Ivanova perspėja: skaitymas vaikui neturėtų būti bausmė.

Kai kūdikis piešia skaitytojo dienoraštis kartu su tėvais aptaria su jais tai, ką perskaitė, ugdo skaitymo skonį. Mokykla savo ruožtu motyvuoja gerais pažymiais. Vasaros sąrašuose esančios knygos rekomenduojamos, tėvų nuožiūra. Galite pasirinkti ką nors iš darbų sąrašo ir pridėti savo parinktis arba perskaityti viską iki galo. Sąrašas pirmai klasei prasideda tautosakos tekstais ir baigiamas pasakojimais apie vaikus ir gyvūnus, panašią seką galime stebėti ir antros, trečios ir ketvirtos klasės sąrašuose. Taip pat yra „gija“ pagrindinių autorių, tarp kurių yra Tolstojus, Dragunskis, Bianchi: jų darbai mokomi nuo pirmos iki ketvirtos klasės.

Skaitymo dienoraštį pildo ir patys mažiausieji: kaip paaiškino Elena Niklyaeva, jo priežiūrą dažniausiai vertina mokytojas, nes be skaitymo pamokų yra ir toks dalykas kaip popamokinis skaitymas.

Dienoraščio dizainas keičiasi priklausomai nuo vaiko amžiaus. Tai įprastas sąsiuvinis, spausdintos versijos nėra. Mūsų mokyklos pirmokams siūlome tiesiog užsirašyti darbelio autorių ir jo pavadinimą, piešti iliustracijas, galbūt pasidaryti amatus iš plastilino - darbo formos pačios paprasčiausios. Tada vesti dienoraštį tampa sunkiau. Antros klasės mokiniai jau atsakinėja į klausimus apie tai, ką skaito, sugalvoja patys, išryškina knygos temą ir pagrindinę mintį. Trečioje klasėje moksleiviai dirba su žodynu, rašo iš teksto nepažįstamus žodžius, remiasi asmenine patirtimi: pavyzdžiui, atsivertę knygą apie gyvūnus, užsirašykite, ką jau žino apie juos, o perskaitę parašo trumpą apžvalgą. . Ketvirtoje klasėje šios apžvalgos tampa mažais rašiniais. Skaitymo dienoraštį galima vesti ir vasarą, ir visus mokslo metus.

Technologinė pažanga pasiekė vaikų skaitymas: Net pirmokai dažnai nebeskaito knygų, o jų klauso.

Skaitymas – tai visų pirma vaiko bendravimas su knyga, individuali veikla, - sakė Elena Niklyaeva.– Bet audioknygos klausytis taip pat leidžiama, jei vaikas išvyksta į kelionę. Galimas ir formatas e-knyga. Žinoma, tai kraštutinė priemonė, tačiau pasitaiko atvejų, kai mokyklos biblioteka knyga, kurios jums reikia ne, bet rajone gali duoti tik dešimčiai dienų, po to reikia arba pratęsti prenumeratą, arba grąžinti knygą. Jei šeima išvyksta atostogų, tai labai nepatogu. Rekomendacija čia aiški: svarbiausia susipažinti su darbu, bet ar jis popierinis, ar elektroninis – kitas reikalas.

1 taisyklė

Atminkite, kad knyga nėra bausmė. Negalite pertraukti vaiko žaidimo duodami nurodymus skubiai perskaityti knygą, nes ji buvo paskirta skaityti mokykloje. Svarbu, kad vaikas pats norėtų skaityti.

Tam tėvai ar mokytojai ne pamokų metu naudoja įvairias technikas. Pavyzdžiui, kai suaugęs žmogus pradeda skaityti, jis prašo vaiko toliau skaityti; prašo paskaityti mažas tekstas po paveikslėliu likusį tekstą skaito suaugęs asmuo; Visa šeima skaito knygą (tėtis pradeda, mama tęsia, vaikas baigia).

2 taisyklė

3 taisyklė

4 taisyklė

Ilgose kelionėse (automobiliu, traukiniu, lėktuvu) pakvieskite vaiką pasiklausyti audioknygos. Aptarkite su juo, kuris iš veikėjų jam patiko, ar jis (ji) norėtų paklausyti kitos šio autoriaus knygos.

5 taisyklė

Rekomenduojamas literatūros sąrašas nepriklausomiems ir šeimos skaitymas vasarą 1 klasės mokiniai (sudarytoja M.V. Boyko, skyriaus vyresnysis mokytojas pradinis išsilavinimas Sankt Peterburgo APPO, edukacinio komplekso „Rusijos mokykla“, edukacinio komplekso „Perspektyva“ kursų „Literatūrinis skaitymas“ bendraautoris

  1. V. G. Sutejevas „Po grybu“, „Obuolys“, „Dėdė Miša“, „Kalėdų eglutė“, „Katė žvejys“, „Obuolių maišas“.
  2. A. Preisenas „Apie ožiuką, galintį suskaičiuoti iki dešimties“, „Linksmų Naujųjų metų“.
  3. L. Muur „Mažasis meškėnas ir tas, kuris sėdi tvenkinyje“.
  4. A. Balintas „Gnomas Gnomych ir razinos“.
  5. E. Blyton „Žymusis ančiukas Timas“.
  6. N. N. Nosovas “ Gyva skrybėlė“, „Svajotojai“, „Pramogininkai“.
  7. V. V. Bianki „Pirmoji medžioklė“, „Kaip skruzdėlytė skuba namo“, „Kieno nosis geresnė“, „Miško nameliai“, „Pelėda“, „Kas ką dainuoja? ir kitos istorijos.
  8. M. S. Plyatskovskis „Saulė kaip atminimas“.
  9. M. M. Zoshchenko „Protingi gyvūnai“, „Pavyzdingas vaikas“.
  10. V. G. Krotovas „Kaip Ignacas žaidė slėpynių“, „Kaip kirminas Ignacas vos netapo drakonu“.
  11. D. Bissetas „Viskas yra neaiški“.
  12. F. S. Khitruk „Toptyzhka“.
  13. G. B. Osteris „Apmokestinimas už uodegą“.
  14. G. M. Tsyferovas „Lokomotyvas iš Romaškovo“.
  15. E. I. Charushin „Tyupa“, „Tomka ir šarka“.
  16. S. V. Mikhalkovas „Trys kiaulės“.
  17. E. N. Uspenskis „Krokodilas Gena ir jo draugai“.
  18. Rusų liaudies pasakos „Gidys ir pupelių sėkla“, „Teremok“, „Vilkas ir lapė“, „Morozko“.

Namų darbai

(Jei tikrai norite...)

Pakvieskite vaikus nupiešti perskaitytų knygų iliustracijas. Prieš pradėdami piešti, paprašykite tekste (knygoje) surasti puslapį, kurio fragmentą norėtumėte pavaizduoti iliustracijoje. Skatinkite vaikus po paveikslėliu parašyti antraštes (galbūt pavadinimą ar sakinį iš teksto).

Jei jūsų vaikas mėgsta lipdyti, pasiūlykite pavaizduoti labiausiai patikusį ar įsimintiną fragmentą naudodami plastiliną ir natūralių medžiagų(spurgai, šakelės, smaigaliai). Pasiūlykite pasirašyti darbą.

2 klasės mokiniai (sudarytoja M.V. Boyko, vyresnioji mokytoja

  1. T. I. Aleksandrova „Mažasis rudasis Kuzka“.
  2. S. V. Mikhalkovas „Nepaklusnumo šventė“.
  3. S. G. Kozlovas „Sukratyk! Sveiki!".
  4. A. K. Westley „Tėtis, mama, močiutė, aštuoni vaikai ir sunkvežimis“.
  5. E. Hogarthas „Muffinas ir jo linksmieji draugai“.
  6. M. Yu Mokienko „Kaip Baba Yagas išgelbėjo pasaką“.
  7. E. Yu Shim „Miško pasakos“.
  8. V. Yu Postnikovas „Pieštukas ir Samodelkinas piramidžių šalyje“.
  9. S. A. Mogilevskaja „Gondelupės šalies antspaudas“.
  10. E. N. Uspensky „Klounų mokykla“.
  11. V. V. Golyavkin „Bobas ir dramblys“.
  12. O. V. Perovskaya „Vaikinai ir gyvūnai“.
  13. E. Raud „Muff, žemas batas ir samanota barzda“
  14. B. S. Žitkovas „Pasakojimai apie gyvūnus“.
  15. B. V. Zakhoder „Sala kažkur“.
  16. A. Milne „Mikė Pūkuotukas ir viskas.
  17. N. N. Nosovas „Linksma šeima“.
  18. A. N. Tolstojus „Auksinis raktas arba Pinokio nuotykiai“.
  19. E. N. Uspenskis „Dėdė Fiodoras, šuo ir katė“.
  20. V. Bianki „Pirmoji medžioklė“, „Miško nameliai“, „Kieno nosis geresnė?“, „Uodegos“, „Išmušta statinė“, „Miško bandelė - spygliuota pusė“, „Pilotas voras“.
  21. A. S. Puškinas „Pasakojimas apie carą Saltaną, jo šlovingą sūnų Guidoną ir gražiąją gulbę princesę“.
  22. Rusų liaudies pasakos „Sesuo Alionuška ir brolis Ivanuška“, „Terešečka“, „Žąsys-gulbės“.

Namų darbai

(Jei tikrai norite...)

Pakvieskite vaikus pagal perskaitytus kūrinius sukurti ranka pieštą animacinį filmuką, po skaidrėmis parašyti antraštes. Arba pakvieskite papildyti skaitomo teksto turinį: pakeiskite pradžią ir užsirašykite piešinių, ženklų pavidalu, sugalvokite kitokią teksto pabaigą, pavaizduokite naudodami piešinius, užrašus.

Galbūt jūs ir vaikinai sukursite animacinį filmuką pagal perskaitytą darbą. Teksto fragmentai bus įtraukti į animacinį filmą, išpuošti animacinių filmų personažus, daug fotografuoti ir įgarsinti.

Rekomenduojamas literatūros sąrašas savarankiškam ir šeimos skaitymui vasarą3 klasės mokiniai (sudarytoja M.V. Boyko, vyresnioji mokytojaSankt Peterburgo APPO pradinio ugdymo skyrius,edukacinio komplekso „Rusijos mokykla“, edukacinio komplekso „Perspektyva“ kursų „Literatūrinis skaitymas“ bendraautoris.

  1. N. N. Nosovas „Vitja Malejevas mokykloje ir namuose“.
  2. A. Lindgren „Madike ir Pims iš Junibakken“.
  3. S. L. Prokofjevas „Astrel ir miško sargas“, „Mago mokinys“, „Geltonojo lagamino nuotykiai“.
  4. I. I. Akimushkin „Neregėtų gyvūnų pėdsakai“.
  5. D. R. Sabitova „Cirkas dėžėje“.
  6. T. Sh. Kryukova „Stebuklai nėra apsimestiniai“.
  7. I. P. Tokmakova „Marusya grįš“.
  8. Y. Aleshkovsky "Kysh ir du portfeliai".
  9. V.V. Golyavkin „Mano geras tėtis“.
  10. V.V.Chaplin „Zoologijos sodo augintiniai“.
  11. P. P. Eršovas „Mažas kuprotas arklys“.
  12. B. S. Žitkovas „Kas atsitiko“.
  13. S. G. Kozlovas „Ežiukas rūke“.
  14. T. Jansonas „Muminukas ir kiti“.
  15. E. P. Levitanas “ Pasakų nuotykiai mažasis astronomas“.
  16. V. V. Kurčevskis „Tikra pasaka apie pieštukus ir dažus“.
  17. V. L. Durovas „Mano menininkai. Mano gyvūnai“.
  18. G. P. Pivovarova „Per linksmos geografijos puslapius“.
  19. A.P. Čechovas „Baltakenis“.
  20. Taip, Lari" Nepaprasti nuotykiai Karika ir Vali“.
  21. S. P. Aleksejevas „Pasakojimai apie Suvorovą ir rusų kareivius“.
  22. G. T. Černenka. „Kelionė į robotų šalį“.
  23. Yu I. Koval „Vasios Kurolesovo nuotykiai“.
  24. V. P. Krapivin „Squire Kaška“.
  25. A. S. Puškinas „Pasakojimas apie mirusi princesė ir apie septynis herojus“.

Namų darbai

(Jei tikrai norite...)

Darbuose perskaityta informacija gali būti pateikta „skrydžio žurnalo“, „dviejų dalių dienoraščio“ forma. Skrydžių žurnalai – bendras pavadinimas įvairios technikos edukacinis rašymas, pagal kurį mokiniai užsirašo savo mintis studijuodami temą. Kai žurnalas naudojamas paprasčiausia forma, mokiniai prieš skaitydami ar kitaip studijuodami medžiagą užsirašo atsakymus į šiuos klausimus.

    Ką aš žinau apie šią temą? (Tema apie gamtą, apie gyvūnus, apie autorių, pagal pavadinimą).

    Ką naujo sužinojau iš teksto? Ką aš prisimenu? Kas mane nustebino?

Susitikę tekste pagrindiniai punktai, mokiniai įrašo juos į savo žurnalą. Skaitydami, pauzių ir sustojimų metu mokiniai pildo žurnalo stulpelius, siedami tiriamą temą su savo pasaulio vizija, su savo asmeninė patirtis. Atlikdamas tokį darbą, mokytojas kartu su mokiniais stengiasi visus procesus pademonstruoti matomai, kad vėliau mokiniai galėtų tuo pasinaudoti.

Dviejų dalių dienoraštis – tai technika, leidžianti skaitytojui susieti teksto turinį su savo asmenine patirtimi. Skaitant tekstą klasėje galima naudoti dvigubus dienoraščius, tačiau darbas naudojant šią techniką ypač produktyvus, kai mokiniams tenka užduotis perskaityti didelį teksto kiekį namuose. Jis atrodo taip.

Iš šio straipsnio sužinosite:

Sąžiningi mokytojai turėtų duoti savo mokiniams vasaros knygų sąrašas skaityme ir literatūroje. O atsakingi ir žingeidūs mokiniai turėtų perskaityti nuo A iki Z. Tiesą sakant, paaiškėja, kad mokslo metų pabaigoje daugelis mokytojų, kurie galiausiai yra apvynioti, pamiršta tai padaryti. Ir jei vis dėlto brangių sąrašas patenka į vaikų rankas, pastarieji dažniausiai jį mielai išmeta iki geresnių laikų. Bet tada prasideda rugpjūtis – tada įsitraukia tėvai, klausdami vargšo vaiko, ar jis ką nors skaitė. Jei pametėte sąrašą, jokių problemų. Mes padėsime jums ją atkurti.

Natūralu, kad mūsų vasaros skaitinių sąrašas bus apytikslis. Vieno sąrašo, patvirtinto Švietimo ministerijos, nėra. Tačiau tai, ką čia rasite, yra kuo arčiau amžiaus ypatybės mokinių pagal klases ir literatūros programas, kurias turės mokytis naujais mokslo metais. Kai kurie naudingų patarimų padės išnaudoti visas jų galimybes:

  • neieškokite sąrašų specialiai programoms „Rusijos mokykla“, „2100“, „Korovina“, „Kurdyumova“, „Belenky“ ir kt.: jie visi beveik dubliuoja vienas kitą;
  • nereikia stengtis perskaityti viso sąrašo: reikia išsirinkti tai, kas bus įdomu vaikui: sąrašas sudarytas siekiant orientuotis literatūros pasaulyje;
  • Patariame kasdien vesti skaitymo dienoraštį, kuriame užrašomas autorius, knygos pavadinimas ir perskaitytų puslapių skaičius per dieną;
  • Patartina nesiųsti knygų elektroniniais formatais, kad nesugadintumėte akių skaitydami: dabar labai gražių leidinių nesunkiai galite įsigyti parduotuvėse arba pasiskolinti iš bibliotekos;
  • Jei knyga yra įprasto formato, tada skaitymo rodiklį per dieną labai lengva apskaičiuoti: klasėje, į kurią vaikas pereina, pridėkite nulį. Tai yra, pirmokas per dieną turi perskaityti 10 puslapių, o dešimtokas – bent 100.

Labai dažnai kyla painiavos su klasėmis. Norėdami rasti knygų, kurias reikia skaityti vasarą pereinamuoju laikotarpiu, sąrašas iš vienos klasės į kitą, sąrašas turi būti skirtas tolesnei klasei. Tai yra, jei baigei 3 klasę, tu jau nebe trečias – atitinkamai reikėtų pasižiūrėti į 4 klasės sąrašą.

Lifehack. Norint prisiminti knygos siužetą, po kiekvieno skaitymo pravartu pažiūrėti animacinį filmuką arba vaidybinis filmas remiantis jo motyvais.


Pradinėse mokyklose dabar visi perėjo prie federalinio valstybinio išsilavinimo standarto, įvairiose mokyklose diegiamos skirtingos programos: „Rusijos mokykla“, „Perspektyva“, „XXI amžiaus pradinė mokykla“, „Perspektyva“. pradinė mokykla“, „Žinių planeta“, „Elkonino ir Davydovo sistema“, „Ritmas“, „Pradinė novatoriška mokykla“. Tačiau kursas literatūrinis skaitymas visose šiose sistemose siekiama vieno – įskiepyti jauniesiems studentams meilę knygoms. Štai kodėl jiems taip svarbu skaityti vasarą. Mūsų sąrašai jiems tik padės.

Vasaros knygų sąrašas 2 klasei

  • Andersenas G. H. Flintas. Nykštis. Bjaurusis ančiukas.
  • Bianchi V. Kas su kuo dainuoja. Falaropė. Arishka yra bailys“.
  • Broliai Grimai. Trys broliai. Drąsi siuvėja.
  • Demjanovas I. Vaikų knyga.
  • Dragunskis V. Užburtas laiškas.
  • Zoščenka M. Svarbiausia.
  • Kiplingas R. Dramblys. Kodėl kupranugaris turi kuprą? Iš kur atsirado šarvuočiai?
  • Koval Yu.
  • Koršunovo M. namas Cheryomushki. Petka ir jo, Petkos, gyvenimas.
  • Krylovas I. A. Gulbė, vėžiai ir lydekos. Laumžirgis ir skruzdėlynas.
  • Ladonščikovas G. Starlingas svetimoje žemėje.
  • Milne A. Mikė Pūkuotukas ir tiek, tiek.
  • Mikhalkovas S. Gandrai ir varlės.
  • Nosovas N. Telefonas. Dunno nuotykiai. Svajotojai.
  • Osteris G. Blogas patarimas.
  • Permyak E. Greitas peilis. Magiškos spalvos.
  • Perrot S. Miegančioji gražuolė. Nykščio berniukas. Pūlis batais.
  • Rusų liaudies pasakos: Žmogus ir lokys. Snieguolė. Morozko. Sivka-Burka. Sesuo Alionuška ir brolis Ivanuška. Varlė princesė.
  • Sladkovas N. Šokanti lapė.
  • Uspenskis E. Krokodilas Gena ir jo draugai.
  • Ušinskis K. Kas pakelia nosį.
  • Ciferovas G. Kas yra mūsų kieme?
  • Charushin E. Baisi istorija. Nikita ir jo draugai.
  • Jansonas T. Muumio jaunikio nuotykiai.

Vasaros knygų sąrašas 3 klasei

  • Aksakov S. Scarlet Flower.
  • Bazhovas P. P. Sidabrinė kanopa.
  • Bulyčevas K. Alisos kelionė.
  • Epas: Dobrynya ir gyvatė. Dobrynya Nikitich. Ilja Muromets ir Lakštingala plėšikas.
  • Veltistov E. S. Nuotykių elektronika.
  • Gaidar A. Blue taurė. Karštas akmuo.
  • Garšinas V. Pasaka apie rupūžę ir rožę. Varlių keliautojas.
  • Gubarevas V. Kreivų veidrodžių karalystė.
  • Ershovas P. Mažasis kuprotas arklys.
  • Zakhoder B. Gray žvaigždė.
  • Katajevas V. Vamzdis ir ąsotis.
  • Kuprinas A. Dramblys.
  • Laginas L. Senis Hottabychas.
  • Lindgren A. Mažasis Nilsas Carlsonas.
  • Marshak S. Dvylika mėnesių.
  • Odojevskis V.F. Miestas uostomojoje dėžutėje.
  • Paustovskis K. G. Netvarkingas žvirblis. Raganosinio vabalo nuotykiai.
  • Platonovas A.P. Stebuklingas žiedas. Kareivis ir karalienė.
  • Prishvin M. Saulės sandėliukas.
  • Prokofjeva S. Mago mokinys.
  • Puškinas A.S. Pasaka apie auksinį gaidį.
  • Rusų liaudies pasakos: Vasilisa Gražioji. Sivka-Burka. Finisto plunksna – Yasna Sokola. Pasaka apie jauninančius obuolius ir gyvąjį vandenį.
  • Tolstojus L. Šuolis. Ryklys. Liūtas ir šuo.
  • Schwartz E. Pasaka apie prarastą laiką.

Vasaros knygų sąrašas 4 klasei

  • Volkovas A. Smaragdinio miesto burtininkas.
  • Geraskina L. Neišmoktų pamokų šalyje.
  • Golitsyn S. Keturiasdešimt žvalgytojų.
  • Gubarevas V. Atvirame kosmose.
  • Dikas I. Kara-Bumbos laukinėje gamtoje.
  • Dragunskio V. Deniskino pasakojimai.
  • Zoščenka M. Yolka.
  • Kasilas L. Prie lentos.
  • Korinets Yu ten tolumoje, anapus upės.
  • Kulikovas G. Kaip aš paveikiau Sevką.
  • Kuhn N. Olimpas.
  • Moritz Y. Avietinė katė.
  • Nosovas N. Vitya Malejevas mokykloje ir namuose.
  • Pantelejevas L. Sąžiningai.
  • Paustovskis K. Kiškio pėdos. Meshcherskaya pusėje. Auksinis lynas. Krepšelis su eglių spurgais.
  • Prišvinas M. Auksinė pieva.
  • Segal E., Ilyin M. Kas iš ko.
  • Tolstojaus A. N. Nikitos vaikystė.
  • Turgenevas I. Žvirblis.
  • Uspenskis E. Klounų mokykla. Dėdė Fiodoras, šuo ir katė.
  • Fraermanas R. Mergina su akmeniu.
  • Ciferovas G. Iškepto svirplio paslaptis.
  • Čechovas A. Vanka.

Tėvams toliau šiame etape Geriau perimkite knygų skaitymo kontrolę vasarą ir paprašykite vaikų skaityti garsiai, kad išsiugdytų techniką. Įveikus dienos kvotą reikia aptarti tai, ką perskaitėte, ir įsitikinti, kad vaikas suprato knygą.

Naudingi patarimai. Nebūtina iš karto atimti visos dienos normos. Pavyzdžiui, galite suskirstyti į rytinę ir vakarinę dozę.


Kai kurios vidutinio lygio klasės dabar taip pat perėjo prie federalinio valstybinio išsilavinimo standarto. Vasaros skaitinių sąraše amžiaus grupė daugiausia apima nuotykių kūrinius, kurių tikslas – toliau domėtis vaiku, kad jis neatsisakytų šios geros priežasties.

Vasaros knygų sąrašas 5 klasei

  • Andersenas G. H. Lakštingala.
  • Astafjevas V. Vasyutkino ežeras.
  • Belovas V. Starlings.
  • Gaufas V. Nykštukas Nosis.
  • Gogolis N. Gegužės naktis, arba Nuskendusi moteris.
  • Defoe D. Robinzono Kruzo gyvenimas ir nuotykiai.
  • Žukovskis V. Mieganti princesė.
  • Zoščenka M. Puikūs keliautojai.
  • Kiplingas R. Katė, kuri vaikščiojo pati.
  • Kuprinas A. Nuostabus gydytojas.
  • Paustovskis K. Katė-vagis.
  • Platonovas A. Stebuklingas žiedas.
  • Rodari D. Kalbėjimo ryšulėlis. Pasakos telefonu.
  • Tvenas M. Tomo Sojerio nuotykiai.
  • Tolkienas D. Hobitas, arba Ten ir atgal.
  • Wilde'as O. Lakštingala ir rožė.

Vasaros knygų sąrašas 6 klasei

  • Aleksinas A. Paskambink ir ateik.
  • Astafjevas V. Nuotrauka, kurioje manęs nėra.
  • Bradbury R. Trečioji ekspedicija.
  • Bulyčevas K. Pasakų rezervatas.
  • Henry O. Redskins lyderis.
  • Gogolis N. Vakarai ūkyje prie Dikankos.
  • Doyle'as K. A. Kuprotas.
  • Dostojevskis F. Berniukas prie Kristaus Kalėdų eglutės.
  • Dumas A. Trys muškietininkai.
  • Železnikovas V. Kelionė su bagažu. Ekscentrikas iš šeštojo "B". Kaliausė.
  • Iskander F. Vakaro kelias. Uždraustas vaisius. Pirmas dalykas. Scenos kankiniai.
  • Krapivinas V. Brolis, kuriam septyneri. Valkos draugai ir burės.
  • Cooper F. Pathfinder. Paskutinis iš mohikanų. Vaiduoklių istorija.
  • Leskovas N. Pigmė. Kvailas menininkas. Žmogus ant laikrodžio. Apgaulė.
  • Lindgren A. Kalle Blumkvist nuotykiai.
  • Londonas D. Kur skiriasi keliai. Pasaka apie banginį. Sakramento pakrantėje. Balta tyla.
  • Paustovskio K. Meščerskos pusėje.
  • Platonovas A. Gražiame ir įsiutusiame pasaulyje.
  • E. Ovalinis portretas.
  • Puškino A. Belkino istorijos.
  • Nendrės raitelis be galvos.
  • Seton-Thompson E. Lobo. Berniukas ir lūšis. Tito. Mustang temperamentas.
  • Stevensonas R. Lobių sala.
  • Tolstojus L. Hadži-Muratas.
  • Turgenevas I. Khoras ir Kalinichas.
  • Čechovas A. Neapsaugotas padaras. Chirurgija. Storas ir plonas. Burbot. Skundų knyga.

Vasaros knygų sąrašas 7 klasei

  • Astafjevas V. Berniukas baltais marškiniais.
  • Bradbury R. Žalias rytas. Visa vasara per vieną dieną. Šventės.
  • Buninas I. Chango sapnai.
  • Gogolis N. Tarasas Bulba.
  • Gorkis M. Makaras Čudra. Senutė Izergil. Vaikystė.
  • Žalioji A. Auksinė grandinėlė. Scarlet Sails. Bėgimas ant bangų.
  • Žukovskis V. Svetlana.
  • Zoščenka M. Ligos istorija.
  • Kuprinas A. Smaragdas. Pobūvių salės pianistė.
  • Londonas D. Baltoji Iltis. Sakramento pakrantėje.
  • Aldridge D. Paskutinis colis.
  • E. Mažoji varlytė. Auksinis vabalas.
  • Puškinas A. Bronzinis raitelis. Poltava. Pikų karalienė. Šykštus riteris. Borisas Godunovas.
  • Rozovas V. Labas rytas!
  • Rybakovas A. Trilogija apie Krosh
  • Swift D. Gulliverio kelionės.
  • Saint-Exupery A. Žmonių planeta.
  • Twainas M. Vaiduoklių istorija.
  • Tolstojus L. Hadži-Muratas. Vaikystė.
  • Turgenevas I. Burmistas. Dainininkai.
  • Wells G. Pasaulių karas.
  • Fraermanas R. Laukinis šuo Dingo, arba pasaka apie pirmąją meilę.
  • Čechovas A. Toska. Slampinėtojas.

Vasaros knygų sąrašas 8 klasei

  • Alus E. Žmogus ir gyvatė.
  • Buninas I. Skaičiai. Lapti.
  • Hardy T. Lemtinga bažnyčios muzikantų klaida.
  • Henry O. Redskins lyderis.
  • Gogolis N. Santuoka. inspektorius. Sankt Peterburgo istorijos.
  • Hugo V. Žmogus, kuris juokiasi. 93 metai.
  • Jeronimas K. Džeronimas. Ponia Kampas moka.
  • Giovagnoli R. Spartak.
  • Dickensas C. Pagautas už rankos.
  • Doyle'as K. A. Kaip Copley Banks baigė kapitoną Sharkey.
  • Irvingas T. Ripas van Winkle'as. Vaiduoklių jaunikis.
  • Kiplingas R. Velnias ir jūros gelmė.
  • Londonas D. Po denio tentu.
  • Merimee P. Colombo. Reduto užfiksavimas. Tamango.
  • Maupassant G. Thuan.
  • Maugham W. Pusryčiai.
  • E. Pavogtas laiškas. Akiniai. Mažoji varlytė.
  • Puškinas A. Bronzinis raitelis. Kapitono dukra. Borisas Godunovas.
  • Puščinas I. Užrašai apie Puškiną.
  • Stevenson R. Ballantrae savininkas. Markheimas.
  • Twainas M. Konektikuto jankis Karaliaus Artūro dvare. Žurnalistika Tenesyje.
  • Tolstojus L. Vaikystė. Paauglystė. Po kamuolio. Hadži Muratas.
  • Turgenevas I. Asya. Pirmoji meilė.
  • Wellsas G. Nematomas žmogus.
  • Haggard G. Karaliaus Saliamono kasyklos. Montezumos dukra. Dramblio kaulo vaikas. Gražuolė Margaret. Martynas.
  • Cvetajeva M. Mano Puškinas.
  • Chesterton G. Flambeau paslaptis.
  • Sheckley R. Minties kvapas.
  • Shelley M. Frankenstein, arba Šiuolaikinis Prometėjas.
  • Yamamoto S. Dialogas apie dainą.

Kai kurios knygos klajoja iš sąrašo į sąrašą, tačiau tai neturėtų klaidinti: tai reiškia, kad jos labai svarbios asimiliacijai literatūrinė programa ir vaikui pravers kartoti kūrinio siužetą, net jei perskaitė praėjusią vasarą. Knygos aukštųjų mokyklų moksleiviams

Nors vasaros knygų sąrašas gimnazistams nesiskiria ilgiu rekomenduojamų darbų apimtis daugelį gali išgąsdinti.

Vasaros knygų sąrašas 9 klasei

  • Averčenko A. Kreivai kampai.
  • Aleksinas A. Dūmai be ugnies. Prisimink jo veidą. Signalistai ir plėšikai.
  • Bachas R. Žuvėdra pavadino Džonataną Livingstoną.
  • Bulgakovas M. Čičikovo nuotykiai. Šuns širdis.
  • Vasiljevas B. O aušros čia tylios. Rytoj buvo karas. Ekspozicija Nr…
  • Gogolis N. Negyvos sielos. Sankt Peterburgo istorijos.
  • Griboedovas A. Vargas iš sąmojų.
  • Karamzinas N. Vargšė Liza.
  • Lermontovas M. Mūsų laikų herojus. Maskaradas.
  • Likhanovas A. Vaikų biblioteka.
  • Moliere'as J. B. Prekybininkas aukštuomenėje.
  • Puškinas A. Jevgenijus Oneginas. Pietų eilėraščiai.
  • Radiščevas A. N. Kelionė iš Sankt Peterburgo į Maskvą.
  • Žodis apie Igorio pulką.
  • Solženicino A.I. Matryonino kiemas.
  • Teffi. Marquita. rusai Europoje.
  • Fonvizinas D. Mažasis.
  • Čechovas A. Meškiukas.
  • Shakespeare'as W. Sonetai.
  • Šolohovas M. Žmogaus likimas.

Vasaros knygų sąrašas 10 klasei

  • Gogolis N. Mirusios sielos.
  • Gončarovas I. Oblomovas.
  • Dostojevskis F. Nusikaltimas ir bausmė.
  • Lermontovas M. Mūsų laikų herojus.
  • Leskovas N. Kvailas menininkas.
  • Ostrovskis A. Bekraičio. Audra.
  • E. Murder in the Rue Morgue.
  • Puškinas A. Jevgenijus Oneginas. Pikų karalienė.
  • Saltykovas-Ščedrinas M. Miesto istorija.
  • Tolstojus L. Karas ir taika.
  • Turgenevas I. Medžiotojo užrašai. Tėvai ir sūnūs.
  • Wilde'as O. Doriano Grėjaus portretas.
  • Čechovas A. Joničius. Maža trilogija. Vyšnių sodas. Dėdė Vania.
  • Parodykite B. Širdies drebėjimo namai.

Vasaros knygų sąrašas 11 klasei

  • Akhmatova A. Requiem.
  • Bulgakovas M. Meistras ir Margarita.
  • Buninas I. Džentelmenas iš San Francisko. Saulės smūgis. Tamsios alėjos.
  • Bykovas V. Sotnikovas.
  • Vampilovas A. Vyriausias sūnus
  • Vorobjovas K. Žuvo prie Maskvos.
  • Gorkis M. Senutė Izergil. Apačioje.
  • Kuprin A. Granatinė apyrankė. Olesja.
  • Majakovskis V. Debesis kelnėse.
  • Nabokovas V. Mašenka.
  • Nekrasovas V. Stalingrado apkasuose.
  • Pasternak B. Daktaras Živago.
  • Rasputinas V. Atsisveikinimas su Matera.
  • Solženicynas A. Viena Ivano Denisovičiaus gyvenimo diena.
  • Storulis T. Jorickas. Sėdi auksinėje verandoje...Kys.
  • Tolstojus A. N. Petras I.
  • Šmelevas N. Viešpaties vasara.
  • Šolohovas M. Ramus Donas.

Vasaros knygų sąrašai bet kurios klasės mokiniams neturėtų būti pareiga ar prievolė. Tai turėtų būti įdomus, jaudinantis kelias į meno pasaulį. O gimnazistams paskata turėtų būti noras sėkmingai išlaikyti baigiamuosius egzaminus. O neskaitant tai tiesiog neįmanoma.