Tiivistelmä vanhemman ryhmän taiteellisen ja esteettisen kehityksen oppitunnista. Piirustus "Kevätmaisema." Suunnitelma - tiivistelmä avoimesta oppitunnista aiheesta "Kevätmaisema" Kevätmaiseman maalaamisesta, avoin oppitunti

Tuntisuunnitelma aiheesta: "Kevät on tullut"

Oppitunnin tavoitteet:

Opeta lapsia tunnistamaan muutokset luonnossa kevään saapuessa; esitellä kansanmerkkejä ja kevätlomia; kehittää tarkkaavaisuutta, havainnointia ja kiinnostusta uusien asioiden oppimiseen; laajentaa sanastoa käyttämällä epiteettejä kuvaamaan kevään luonnon kauneutta; esitellä lapsille I. Levitanin töitä; viljellä rakkautta ja huolellinen asenne luontoon.


Suunnitellut tulokset:

Opi löytämään kevätmuutoksia luonnosta, opettele kansanmerkkejä ja juhlapäiviä; kuvaile asiantuntevasti ja ytimekkäästi kevään luonnon kauneutta ja taideteoksia, tarkkaile säätä.

Laitteet: I. Levitanin maalaus (1. kuva), julisteet lomaluetteloineen, ristisanatehtävä.

Esityöt: piirrä taululle ristisanatehtävä, ripusta jäljennöksiä ja julisteita.

Tuntisuunnitelma:

minä Organisatorinen hetki.

II. Peitetyn materiaalin toisto.

III. Esittelyssä uusi aihe.

IV. Uuden materiaalin oppiminen.

V. Fyysinen harjoittelu.

VI. Konsolidointi.

VII. Yhteenveto.

VIII. Kotitehtävä.

* Kuvassa on I. Levitanin maalaus " Viimeinen lumi"

Oppitunnin edistyminen

minä Organisatorinen hetki. Tervehdys.

II. Aiemmin opitun materiaalin toisto, kotitehtävät tarkistetaan vastaavasti.

III. Lasten esittely uuteen aiheeseen ja tuleviin tehtäviin.

Kevät on tullut

Tunti alkaa opettajan lukemalla K. Kubilinskaksen runon "Kevät".

Kevät on saapunut lumessa,
Kostealla matolla,
Hajallaan lumikelloja
kylväsin ruohoa.
Mäyrän perheet erääntyvät
Poimin sen koloistani,
Koivun mahlaa
Annoin sen pojille.
Katsoin luolaan:
- No, nouse ylös, karhu! -
Hengitin oksille -
On aika vihertää!
Nyt on kevät kaunis
Soittaa kaikkialta
Hanhet, piiskot ja haikarat,
Käkiä ja kottaraisia.

Joten, kuten ehkä arvasit, tämän päivän oppitunnin aihe on "Kevät". Tänään saat selville, millä lahjoilla hän hemmottelee meitä, mitä muutoksia hän tuo ihmisten, eläinten, kasvien elämään, muistetaan kevätkuukaudet ja juhlapyhät, joita rakastamme viettää tähän ihanaan aikaan vuodesta.

IV. Uuden materiaalin oppiminen

Lapset kutsutaan katsomaan Isaac Levitanin maalausta "Viimeinen lumi". Opettaja kysyy johtavia kysymyksiä: Mitä vuodenaikaa taiteilija kuvasi? Mikä kevään kuukausi tarkalleen? Mikä auttoi sinua päättämään? Millaisen tunteen maalaus herättää? Kuka tietää milloin kansankalenteri Kevään ensimmäistä kohtaamista juhlitaan (15. helmikuuta). Lapset yrittävät vuorotellen kuvailla näkemäänsä käyttämällä epiteettejä ja vertailevia lauseita. Seuraavaksi lapset listaavat, kuinka luonto ja elämä heidän ympärillään muuttuu kevätpäivien saapuessa (päivät pitenevät, aurinko paistaa kirkkaammin ja lämpimämmin, lumi sulaa, ruoho muuttuu vihreäksi, ensimmäiset kukat ilmestyvät niityt, he palaavat muuttolintuja, talvisato nousee ja vihertyy pelloilla, silmut turpoavat puissa ja ensimmäiset lehdet ilmestyvät, koivu antaa maukasta mehua, monet hyönteiset heräävät, eläinten elämässä tapahtuu muutoksia ja niin edelleen). Sitten opettaja kysyy lapsilta, tietävätkö he mitä kansan merkki, mihin se on tarkoitettu, voiko joku antaa esimerkin? (Keskustele jokaisesta merkistä lasten kanssa, anna esimerkki elämästä)

Jos vesi seisoo pellolla, karja on hyvin ruokittu.
Keväällä ei voi tehdä kovaa työtä - se on nälkäinen vuosi.
Lintu palaa parvessa - ystävällinen kevät.
Lintu rakentaa pesän aurinkoiselle puolelle - kylmä kesä.
Kun keväällä tavataan jänis valkoisessa turkissa, lunta tulee vielä olemaan.
Loukkaavaa aikainen kevät- merkki pitkästä kesästä.
Jos lumi sulaa aikaisin, tulee pitkä sulaminen.
Lumi sulaa nopeasti - tulee sateinen kesä.
Pörröinen kampa ilmestyi pajuun - ja kevät saapui.
Huhtikuussa on ruohoa, toukokuussa on ruohoa.
Lämmin huhtikuu ja sateinen toukokuu - olkoon kaikille hyvä sato.
Jos mehiläinen lähtee aikaisin, tulee kirkas kevät.
Seuraavaksi lapset voivat luetella, mitkä muuttolinnut palaavat kotimaahansi keväällä (kottaraiset, kurpit, ankat), mitkä ovat ensimmäiset kukat (krookus, lumikello, kielo, tulppaani, narsissi, varsajalka, scilla)

Kevätkuukaudet

maaliskuuta

Opettaja lukee lapsille arvoitusrunon:

Lämmin etelätuuli puhaltaa,
Aurinko paistaa kirkkaammin.
Lumi ohenee, pehmenee, sulaa,
Äänekäs torni lentää sisään.
Mikä kuukausi?
Kuka tietää? (maaliskuu). Lapsia pyydetään muistamaan, mitä juhlapäiviä vietetään tässä kuussa. (lista lomapäivistä on julkaistu taululla)

huhtikuu

Joki pauhaa kiivaasti ja murtaa jään.
Kottarainen palasi kotiinsa,
Ja metsässä karhu heräsi.
Kiiru trillaa taivaalla.
Kuka tuli meille? (Huhtikuu).

toukokuuta

Peltojen etäisyys on vihreä,
Satakieli laulaa,
IN valkoinen puutarha on puettu,
Mehiläiset lentävät ensimmäisinä.
Ukkonen jyrisee.
Arvaa mikä kuukausi tämä on? (toukokuu). Hyvin tehty kaverit, levätään nyt vähän.

V. Fyysinen harjoittelu. Lapset seisovat peräkkäin ja toistavat harjoitukset opettajan jälkeen.

Tuuli puhaltaa kasvoillemme (He heiluttavat käsiään kasvoillemme)
Puu heilui (Nosta kätesi ylös ja ravista)
Tuuli tyyntyy ja tyyntyy. (istu alas)
Puu nousee yhä korkeammalle (nouse ylös ja venytä korkealle)
Halutessasi voit toistaa sen, vain opiskelija voi toimia johtajana.

VI. Materiaalin kiinnitys.

Opettaja pyytää opiskelijaa toistamaan kevätkuukauden. Ratkaise oppitunnin jälkeen ristisanatehtävä vahvistuksena käyttämällä oppitunnin aiheen sanoja.

1) Vahvin hyönteinen (muurahainen);
2) Toinen kevätkuukausi (huhtikuu);
3) muuttolintu (Starling);
4) Ensimmäinen kevätkukka (lumikello);
5) puu, joka tuottaa maukasta mehua (koivu);
6) Kuka on tarkastelemamme maalauksen taiteilija (Levitan);
7) Jokien kevättulva (tulva);
8) Metsän tuoksuva kukka (kielo);
9) Missä kuussa vietetään kansainvälistä naistenpäivää? (maaliskuu);

VII. Tulokset lasketaan yhteen ja opettaja selvittää, pitivätkö oppilaat oppitunnista. Seuraavaksi lapset arvioidaan. Arvosanojen lähettäminen päiväkirjoihin ja päiväkirjoihin.

VIII. Kotitehtävät annetaan. Lasten on piirrettävä sen kanssa kevät, nimittäin kevätkuukausi, josta he pitivät eniten erottuvia piirteitä. Valmista kaunis tarina havainnollistamista varten.

Abstrakti avoin luokka puheenkehityksestä "Kevätmaisema"

Tavoite: lasten puhe- ja ympäristökulttuurin muodostuminen esikouluikäinen

Tehtävät:

Koulutus:

    Vahvista lasten ajatuksia keväästä.

    Vahvistaa lasten tietoja ominaispiirteitä tästä vuodenajasta.

    Kiinnitä lasten huomio ensimmäisiin kevään merkkeihin: pisarat, vesi ympärillä, ensimmäinen nuori ruoho, puut, joissa on turvonneet silmut ja ensimmäiset lehdet, ensimmäiset kukat, kirkas aurinko.

    Opettele säveltämään kevät koostumus käyttämällä akvarellimaalit.

Kehittävä: kehittää puhetta, muistia, ajattelua, mielikuvitusta, huomiota, kuulo-, visuaalista, motorista muistia, hienomotorisia taitoja.

Koulutus:

    Istuta lapsiin rakkautta kotimaahansa.

    Kehittää lasten kiinnostusta elävään luontoon ja emotionaalista reagointikykyä.

    Istuta lapsille ystävällinen, huolehtiva asenne luontoa kohtaan.

    Edistä huolehtivaa suhtautumista luontoon ja ylläpitää puhdasta ympäristöä.

    Kasvata esteettistä luontotuntoa, herättää kiinnostusta luonnossa tapahtuvia muutoksia kohtaan.

Metodiset tekniikat: keskustelu, taiteellinen sana, tutkia ja vertailla maalauksia teemalla "Kevät", arvoitus, lasten tekeminen taiteilijoiksi, melodioita "Vuodenajat".

Sanastotyö: sanaston aktivointi ja rikastaminen: pisarat, ensimmäiset turvonneet silmut, maisema, maisemataiteilijat, horisonttiviiva, piirustustekniikka.

Esityöt: Maalausten katselu teemalla "Kevät", keskustelu aiheesta "Kevät".

Materiaali: maalauksia keväisestä luonnosta, akvarellimaaleja, vesiväriliituja, kynttilä, piirustuspaperia, siveltimiä, vesilaseja, muovailuvahaa, levy Tšaikovskin melodialla "The Seasons", esiliinat lapsille.

Oppitunnin edistyminen

Laula: Virrat soivat,

Rokot ovat saapuneet

Kotiin pesällesi, mehiläinen

Toin ensimmäisen hunajaa.

Kuka voi sanoa, kuka tietää milloin tämä tapahtuu?

Lapset: Kevät.

Vosp: Mikä vuodenaika pihallamme on?

Lapset: Kevät.

Vosp: Mitä kevätkuukausia tiedät?

(lasten vastaukset)

Vosp: Mikä on ensimmäinen kuukausi?

Mikä on viimeinen?

Mikä kuukausi nyt on?

(lasten vastaukset)

Vosp: Kaverit, nyt sinä ja minä olemme vähänpelataan Näytän kuvia, ja sinä niitä katsoessasi vastaat millaista kevät on. Mieti, mitä yhteistä näillä kuvilla on kevään kanssa?

(Näytä kuvat)

(lasten vastaukset)

Vosp: Hyvin tehty, kaverit! Näin monta sanaa tiedämme, jotka kuvaavat kevättä.

Ehkä joku haluaisi kirjoittaa runon tästä upeasta vuodenajasta.

(lasten runoja)

Vosp: Hyvin tehty, he kertoivat runot erittäin kauniisti. Ihmeellinen maailma ympärillämme, tämä on luonnollinen maailma. Taiteilijat auttavat meitä näkemään sen kauneuden.

Maalauksia, joissa ne kuvaavat luontoa, kutsutaan maisemiksi.

Ja taiteilijoita, jotka maalaavat maisemia, kutsutaan maisemataiteilijoiksi.

(näytetään useita kuvia)

Vosp: Kiinnitä huomiota tähän kuvaan Levitanista. Minkä kevään taiteilija kuvasi?

(lasten vastaukset)

Vosp: Minkä merkkien perusteella arvelit tämän?

(lasten vastaukset)

Vosp: Ja taiteilija kutsui tätä maalausta "Kevät – iso vesi".

Taiteilijat näyttävät kauneutta syntyperäinen luonto maalauksissa, runoilijat runoudessa ja säveltäjät musiikissa.

Kuunnelkaamme ote Tšaikovskin "Vuodenajat".

Kuuntele tarkkaan tätä melodiaa ja mieti, millaisen kevätkuvan piirtäisit.

(sävelmän kuuntelu, lasten vastaukset)

Vosp: No, nyt olette taiteilijoita ja piirrätte kevät maisema. Voit kuvata kevään alkua, kun luonto on vasta heräämässä talviunien jälkeen, kun lumi on juuri alkanut sulaa ja sataa, mutta voit myös kuvata kevättä täydessä vauhdissa: sininen taivas, ensimmäinen nuori ruoho, puut turvonneilla silmuilla ja ensimmäisillä lehdillä, ensimmäiset kevään kukat, kirkas aurinko. Mutta tänään maalaamme paitsi vesiväreillä, myös kynttilällä, vesiväriliiduilla, muovailuvahalla ja kankaalle. Näiden kanssa taidemateriaaleja Kuten jo tiedät, voit yhdistää piirustuksessa useita tekniikoita (akvarellimaalit ja vesiväriliidut).

Älä unohda horisonttiviivaa, se on arkin keskellä tai hieman korkeammalla. Älä unohda, että etualalla sijaitsevat esineet ovat kooltaan suurempia kuin takana olevat. No, taiteilijat, aloitetaan työmme.

(lapset piirtävät, melodia "Vuodenajat" soi. Opettaja tarkkailee lapsia piirtäessään, voi tehdä suullisia kommentteja työskennellessään)

Vosp: Hyvin tehty kaverit, piirsit sen erittäin kauniisti. Teillä kaikilla on erilaisia ​​piirustuksia. Mutta ne ovat kaikki erittäin mielenkiintoisia ja erittäin kauniita.

(opettaja kerää piirustuksia ja antaa jokaiselle lapselle mitalit, joissa on merkintä "Aspiring Artists")

Suunnitelma - yhteenveto aiheesta avoimesta oppitunnista

"Kevätmaisema"

opettaja lisäkoulutusta MBU DO TsDT O.V. Beltyukova

Päivämäärä: 30. marraskuuta 2017

Aihe: Kevät maisema.

Lasten ikä: 10-13 vuotta. Toinen opiskeluvuosi.

Kohde: luoda edellytykset lasten kehittymiselle taidekasvatus, laajentaa ideaa kevätmaisemasta.

Tehtävät

Koulutus:

Kun työskentelet elämästä ja muistista, kehitä lasten assosiatiivista värihavaintoa; kehittää taiteellisia ja graafisia taitoja; käytä tekniikkaa piirustuksessasi lineaarinen perspektiivi, yhdistä maiseman pää- ja lisäelementit koostumukseen;

Korjaava ja kehittävä:

muodostaa emotionaalisia ja aistillisia yhteyksiä värin ilmenemisen luonnossa ja kuvan värirakenteen välillä, kehittää ymmärrystä ympäröivästä maailmasta sekä käsitystä luonnosta ja taiteesta;

Koulutus:

Kasvata lapsissa huolehtivaa asennetta alkuperäistä luontoaan kohtaan, ystävällisiä suhteita toisiinsa.

Suunnitelma:

1. Organisatorinen osa.

2. Johdatus aiheeseen.

3. Teoreettisen materiaalin opiskelu.

4. Fyysinen harjoittelu.

5. Käytännön työ.

6. Näyttely luovia töitä ja lyhyt analyysi.

Oppitunnin varusteet:

Opettajalle:

Kuvitukset esittävät kevätmaisemaa

Opiskelijoille:

  • guassi
  • siveltimet
  • paletti
  • purkki vettä varten.

Oppitunnin edistyminen:

1. Organisatorinen osa.

Kauan odotettu kello on annettu, oppitunti alkaa!

Joten emme tuhlaa aikaa ja aloitamme työn.

Tänään piirretään, opitaan ja perustellaan.

2. Johdatus aiheeseen.

Jos näet kuvassa, joki on piirretty,

Tai kuusi ja valkoinen huurre, tai puutarha ja pilvet.

Tai luminen tasango, tai pelto ja kota.

Pitääkö kuvan nimi olla...?

(maisema).

Kuka arvasi mitä? puhumme luokassa?

Hyvin tehty! Oikein! Puhutaan maisemista.

Kuka voi auttaa minua määrittelemään maiseman käsitteen?

Maisema on esitys luonnosta. Se ilmestyi ensimmäisen kerran Kiinassa, Japanissa ja muissa itämaissa 7-10-luvuilla.

Maisema on kuvataiteen genre, joka käsittelee luontonäkymien kuvaamista ja niiden pohdiskelun synnyttämän tunnelman välittämistä.

Selventääkseni, mistä maisemasta puhumme, luen nyt sinulle A. Pleshcheevin runon.

Lumi sulaa jo, purot virtaavat,

Ikkunasta kuului kevään henkäys,

Satakieli viheltää pian,

Ja metsä pukeutuu lehtiin!

3. Teoreettisen materiaalin opiskelu.

Ja nyt annan sinulle työjärjestyksen, kerron milloin voit aloittaa, ja teen työn johdonmukaisesti kanssasi!

Älä innostu piirtäessäsi pieniä yksityiskohtia, tämä pirstoi teoksen ja häiritsee sen yleistä tunnelmaa,

Käytä työssäsi kirkkaita, mutta ei räikeitä värejä, sillä maalaamme luonnon ja kaikki siinä on harmonista.

4. Fyysinen harjoittelu

Poika katsoi ulos pesästä - Pää alas.

Vau mikä korkeus!Pudistellen päätäsi.

Anna korkeuden - Oikean käden keinu.

Lentää ulos pesästäHeilutaan molemmin käsin.

Katso maailmaa -

Yksi, kaksi, kolme... Kääntää pään oikealle,

Vasemmalle, eteenpäin.

5. Käytännön osa.

Kiinnitä huomiota siihen, mitkä värit ja sävyt hallitsevat kevättä kuvaavissa kopioissa. Joten tehtäväsi on kuvata kevätmaisemaa!

Ryhdytään töihin kanssani! Luo oma maisema erilaisilla tekniikoilla ja keinoilla.

6. Luovien töiden näyttely ja lyhyt analyysi.Yhteenveto.

Lapset, kertokaa mitä uutta opitte oppitunnilla? Mikä oli sinusta mielenkiintoisinta? Mitä muistat eniten?

Kaverit, katsokaa taulua, näyttely on jo valmis siellä. Arvioidaan työsi. Kenen työ on oikein keväisen maiseman luomisessa, käytössä värivalikoima Ja oikea tekniikka piirustus.

Pidin kaikesta työstäsi, hyvin tehty, selvisit tehtävästäsi. Meillä on upea näyttelyhalli.

Piirustus muistista ja kevätpuun ideasta.

Näytä asiakirjan sisältö
"Kevätmaisema"

Kuvataidetunti aiheesta "Kevätmaisema. Piirustus kevätpuun muistosta." 5. luokka

Tavoitteet:

    Koulutus: esitellä oppilaille kuvataiteen teoksia, opettaa oppilaita tekemään alustavia luonnoksia opettajan kuvauksen mukaisesti.

    Kehittävä: muodostaa opiskelijoissa kyky korostaa juonen pääasiaa, kehittyä luovuus opiskelijat, havainto, visuaalinen muisti puuta piirtäessä (runko, oksat, siluetti).

    Koulutus: kauneuden tunteen kasvattaminen, rakkaus luontoon kotimaa(istu) ja huolehtiva asenne häntä kohtaan.

Tehtävät:

    Koulutus: testata oppilaiden tietoja aiheesta pelin avulla: "Tunnista puu".

    Kehittävä: kevätmaiseman kauneuden muodostuminen taiteilijoiden I. I. "Marssi", A. K. Savrasovin "Rooks on saapunut", taiteilija - kyläläinen Naryzhny ja muut - maisema.

    Koulutus: rakkautta alkuperäistä luontoa kohtaan ja kunnioitusta sitä kohtaan.

Oppitunnin tyyppi: uuden tiedon assimilaatio ja lujittaminen.

Koulutustoiminnan järjestämismuodot: frontaalinen, ryhmä, yksilö.

Laitteet:

    Opettajan puolesta: jäljennökset maisemataiteilijoista I.I. "Maaliskuu", A.K. Savrasov "Rooks ovat saapuneet" jne., kuvamateriaali (puut, linnut), taiteilijan - kyläläisen S.V. Naryzhny, lasten piirustukset, sadun sankari(tonttu sähkeellä), lasten piirustusten näyttely, esittely oppitunnille.

    Opiskelijoille: albumit, yksinkertaiset ja värikynät, pyyhekumi, esseitä keväästä.

Epigraph

Oppitunnin edistyminen

I. Organisatorinen osa

Liite 1 , Dia 2

a) tervehdys;
b) päivystävien tunnistaminen;
c) oppilaiden läsnäolo luokassa, luokan valmius oppituntiin.

Oppitunnin rakenne

Opettajan toiminta

Opiskelijoiden toimintaa

1. Motivaatio

Opettaja lukee epigrafia, ( dia 2). Keskittyy I. I. Levitanin, A. K. Savrasovin, taiteilijan - Naryzhnyn maalausten ja muiden lasten piirustusten näyttelyihin.

He kuuntelevat, harkitsevat, ymmärtävät, vastaavat ja katsovat esityksen dioja.

2. Organisatorinen ja aktiivinen

Keskustelua kevätmaiseman kauneudesta. Runollinen sivu.

Luen runoja keväästä,

katso esityksen dioja.

3. Tavoitteen asettaminen

Asettaa oppitunnin tavoitteet.

He kuuntelevat, täydentävät, ehdottavat.

4. Pääosa. Esittely uusi aihe

Keskustelua alkuperäisen luontomme kauneudesta. käsite maisema. Jäljennökset I. I. Levitanin maalauksista "The Rooks ovat saapuneet", kyläläisen S.V.

He kuuntelevat, perustelevat, vastaavat, vertaavat, jakavat vaikutelmia ja katsovat esitysdioja.

Peli: "Tunnista puu." Runollinen sivu, arvoitus ammatista.

Ekologinen keskustelu - peli (tonttu sähkeellä).

Työskentele sisään luovia ryhmiä.

He kuuntelevat, arvaavat, katsovat esityksen dioja. Lukee esseitä keväästä. He perustelevat, ajattelevat, ehdottavat.

5. Käytännön työ

Tehtävän selitys. Piirustuksen vaihe vaiheelta.
Dynaaminen tauko.
Runollinen sivu.

Vastaavat ja tarjoavat.

Ne kuvaavat puun siluettia ja ovat värillisiä.

6. Testi ja arviointi (yhteenveto oppitunnista)

Opiskelija puolustaa piirustuksensa. Opiskelijoiden työn kollektiivinen analyysi.

7. Heijastus

He arvioivat ja tekevät johtopäätöksiä.

8. Kotitehtävät

He kirjoittavat päiväkirjoihin.

II. Pääosa. Uuden aiheen esittely.

"Kevät maisema. Piirustus muistista ja kevätpuun ideasta."

    Alkupuheenvuoro keväästä. Ihmeellistä ihanaa aikaa vuodenaika.

    Katso näyttely lasten piirustuksista (puut, kukat, marjat).

    Keväästä kertovien runojen lukeminen.

    Oppitunnin aiheen ja tarkoituksen ilmoittaminen.

    Keskustelu maisemamaalarien maalauksista (I.I. Levitan, A.K. Savrasov jne.). Keskustelua, tarinaa kylämme taiteilijoista.

    Peli: "Tunnista puu."

    runon lukeminen" Kevät metsä", arvoitus ammatista - metsänhoitaja. Opiskelijoiden esseitä keväästä.

    Ekologinen keskustelu (peli).

    Opettajan yhteenveto: runoja, esseitä, arvoituksia, näyttely lasten teoksista luonnosta, upeasta vuodenajasta - keväästä.

Dia 4–10

1. – Kevät on tullut, jota olemme odottaneet niin kauan. Siinä on paljon iloa, jota ilman se on mahdotonta suuri rakkaus. Loppujen lopuksi vasta keväällä näemme paremmin sekä silmillämme että sydämellämme. Läpinäkyvät etäisyydet, puhdas ilma ja vesi, houkuttelevat puut ja pensaat, lempeät auringonsäteet, kaunis linnunlaulu. Tämä on luonnon tila. Tämä on värin ja kauneuden kevätjuhlan nähneen ihmisen sielun tila. Ja siksi ei ole sattumaa, että monet kauniit runot on omistettu tälle vuodenajalle.

Dia 11, 12

3. Ensimmäinen lukija:

Lumi sulaa jo, purot juoksevat
Ikkunasta tuli kevään henkäys...
Satakieli viheltää pian
Ja metsä pukeutuu lehtiin!
Puhdas taivaansininen
Auringosta tuli lämpimämpi ja kirkkaampi,
On pahojen lumimyrskyjen ja myrskyjen aika
Se on taas poissa pitkästä aikaa.

Dia 13

2. lukija:

Pisarat tippuvat kovaa
Ikkunamme lähellä,
Linnut lauloivat iloisesti -
Kevät on nyt saapunut meille!

Dia 14, 15

Löysimme eilen lumikellon
Metsähaavalla
Herkkä sininen kukka
Tuoksuu auringolta ja keväältä.

Dia 16

4. – Ei ole sattumaa, että oppituntimme aihe on nimeltään "Piirtäminen muistista ja kevätpuun ideasta." Kun piirrät, yritä välittää kevätpuun kauneutta ja kaikkea mahtavuutta ja samalla rakkauttasi ja asenteestasi luontoon. Tämän tekemiseksi sinun on oltava erittäin varovainen.

5. – Mutta ensin muistetaan: ”Mitä muutoksia luonnossa näit kevään saapuessa?

Opiskelijan vastaus: Ulkona on lämmennyt, auringonsäteet lämmittävät hellästi maata, taivas on runsas ja sininen. Puiden silmut turpoavat, ruoho muuttuu vihreäksi, kaikki ympärillä herää henkiin, kuulet lintujen laulun jne.

– Katsotaan nyt maisemataiteilijoiden maalaamia kevään heräämiselle omistettuja maalauksia.

Dia 17

1. Levitan I.I. "maaliskuu".

Dia 18

2. Savrasov A.K. "Kirjat ovat saapuneet" (jne.).
3. Kyläläisten maalausten katselu.

6. – Tunnemme todellista kevättä lintujen saapuessa. Jotkut heistä vierailevat meillä tänään. He eivät vain lentäneet meille, vaan kutsuivat sinut pelaamaan peliä: "Tunnista puu." Kuvauksen tai alkuperähistorian perusteella sinun pitäisi tietää mikä puu me puhumme. Tätä varten jaamme 3 joukkueeseen.

Työskentele luovissa ryhmissä.

Dia 19

Tehtävä joukkueelle 1 (pääskynen toivoo)

"Ihana ihme"
Monissa saduissa ihmiset menevät kaukaisiin maihin 30. valtakuntaan etsimään ihmeellistä ihmettä, ihmeellistä puuta... Tässä yksi niistä talon vieressä, tien varrella tai lehdossa. Puu on hämmästyttävä - todellinen venäläinen kaunotar. Sillä on maailman ainoa epätavallinen kuoren väri. Ja mehu on ihana juoma..... Vastaus: dia 20, 21

Dia 22

Tehtävä 2 joukkueelle (kottarainen toivoo)

"Koritarina"
Hieman yli kaksisataa vuotta sitten meille tuotiin hedelmiä Aasiasta korissa. Hedelmät syötiin ja kori heitettiin pois. Ja se oli kudottu joustavista oksista. He heittivät sen pois ja unohtivat sen. Oksat, jotka näyttivät kuivilta ja kuolleilta, versoivat ja niistä kasvoi kaunis puu. Toisin kuin muut puut, sen oksat taipuvat kohti maata. Nimeä tämä puu... Vastaus: dia 23

Dia 24

Tehtävä 3 joukkueelle (tikka toivoo)

"Kyneleet"
Ei varmaan syksyllä kauniimpi kuin puu. Näyttää siltä, ​​​​että sen suuret, auringossa läpikuultavat lehdet on taottu ohuista kultalevyistä. Puu näyttää olevan tulessa ja hätkähtää purppuranpunaisen ja vihreän, oranssin ja keltaisen sävyissään. Jokainen on kaunis omalla tavallaan, mutta lehtien muoto on epätavallinen, monimutkainen viidellä tai seitsemällä terävällä ulkonemalla. Hänellä on mielenkiintoinen omaisuus ennustaa säätä. Kun hän "itkee", ikään kuin "kyyneleet" valuisivat pisara pisaralta, tämä on sateen lähestyminen. Mistä puusta me puhumme? Vastaus: dia 25

7. – Ja jos istutamme monta puuta samaan aikaan, saamme kauniin kevätmetsän. Se voi olla myös erilaista: iloinen ja surullinen, nukkuva ja voimakas, salaperäinen ja voimakas jne. Kutsun sinut kuuntelemaan runoa "Kevätmetsä".

Dia 26

Kevät metsä

Koko talven metsää
Ei kutonut, ei kehränyt -
Nukuin lumen alla,
Hän oli sairas.
Mutta vain kevät - punainen on tullut
Kuinka hänen sairautensa meni heti ohi:
Hänestä tuli terve ja rohkaiseva,
Pukeutunut silkkiin ja samettiin
Ja hän teki melua kaikessa loistossaan:
Katsokaa kaikki
Katso kaikki
Kuinka hyvä olen
Kuinka voimakas minä olen
Kuten päätäsi
Kosketan pilviä!
G. Ladonštšikov

Me kaikki tiedämme, että niitä on monia erilaisia ​​ammatteja maassa. Ne kaikki ovat tärkeitä ja tarpeellisia. Teen arvoituksen, jonka seurauksena opit tämän ammatin, jota ilman elämämme maan päällä on yksinkertaisesti mahdotonta ajatella!

Eli mäntyjä, lehmuksia, kuusia
He eivät sairastuneet, he muuttuivat vihreiksi,
Uusiin metsiin
Taivaisiin nouseminen
Ne lintujen ääneen ja huminaan
Ystävän suojelema...
V. Stepanov

Ja kotitehtävänä oli kirjoittaa essee keväästä. Esseiden lukeminen.

Dia 27

Ekologinen keskustelu - peli

- No, kaverit, voimmeko auttaa? Sinun ehdotuksesi.

Opettajan yhteenveto:

Kaverit! Katso tarkasti puita, pensaita ja ruohokasveja koulun ympärillä ja lähellä ja katso puutarhaan ja vihannespuutarhaan. Monet niistä ovat lääkinnällisiä tai hoitavat monia sairauksia. Pidetään huolta ja suojellaan heitä.

Dia 28

Aurinko hymyilee meille iloisemmin,
Ja jokainen päivä näyttää meille iloiselta,
Kun he kulkevat koko kotimaassaan
Taimiemme ryhmät.
JA hyviä velhoja– metsät
Kuten runoilijat ja velhot,
Luonto antaa ihmisille ihmeitä,
Ja me olemme hänen avustajiaan!

Ja lopuksi ihana runo:

Kevät

Tule, kevät ja uudestaan
Anna lehtojen herätä henkiin
Metsäpuron ääneen
Anna orvokkien kukkia!
Olkoon meidän ja auringon yhdessä
Lintujen melu herättää sinut
Juoksemme laulun kanssa
Lehtojen ja niittyjen läpi.
R. Rozhdestvensky

Niinpä kuulimme ja näimme kuinka paljon kauniita sanoja voidaan sanoa luonnostamme, puistamme ja keväästämme. Tämän ansiosta jokaisesta uudesta päivästämme tulee kaunis ja ainutlaatuinen.

Opetustehtävän selitys:

a) piirustus opettajan alustavan kuvauksen perusteella;
b) juonen tärkeimpien ominaispiirteiden paljastaminen;
c) näyttää piirustuksessa esineiden rakennerakenne, tilavuus, mittasuhteet;
d) kuvatun kohteen värit;
e) vaiheittainen toteutus.

Aluksi on tarpeen välittää puun ulkonäkö. Juhlitaan apulinjat rungon korkeus. Muista ottaa huomioon, että sen kuva on pystysuora. Rungon paksuus valitaan puun tyypin mukaan. Piirrämme sivuoksat, jotka muodostavat puun kruunun. Ne voivat olla erilaisia. Yritämme tehdä niistä pitkiä ja sileitä, jotta kruunusta tulee tilava. Sisällä kuvaamme pieniä oksia. On erittäin tärkeää löytää mittasuhteet (rungon ja kruunun suhde). Määritä tietylle puulle ominaisten oksien suunta ja niiden ominaisuudet. Sitten siirrytään värilliseen kuvaan. Valitsemme kylmiä ja lämpimiä värejä. Käytämme sävyjä elävöittämällä siten piirustusta. Piirustuksen tulee olla kaunis ja siisti.

Dynaaminen tauko:

Tuuli puhaltaa kasvoillemme
Puu heilui.
Tuuli tyyntyy, tyyntyy
Puu nousee yhä korkeammalle.

III. Konsolidointi

Piirustuksen vaihe vaiheelta.

IV. Käytännön työ

1) kohdistetut ohitukset ( jatkokehitystä opiskelijoiden visuaalinen esittäminen, luovien kykyjen kehittäminen);
2) yksilöllisen avun tarjoaminen opiskelijoille.

Heijastus.

V. Lopullinen tiedotus

a) oppitunnin yhteenveto (valinta parhaita töitä opiskelijat);
b) opiskelijoiden järjestäminen tauolle.

Viitteet:

    kuvataiteet. Ohjelma yleissivistävälle oppilaitokselle, luokille 5–9 (Koonnut V.S. Kuzin, S.P. Lomov, E.V. Shorokhov jne. - M.: Bustard, 2010.).

    Kuvataide 5. luokka. Tuntisuunnitelmat V. S. Kuzinin oppikirjan mukaan (tekijä - koonnut S. B. Drozdov. - Volgograd: Opettaja, 2008). Opettajille.

    Kokoelma arvoituksia.

    Kokoelma runoja.

Näytä esityksen sisältö
"Kevätmaisema"

Aihe: Kevät maisema. Piirustus muistista ja puun ideasta (kevät).

Epigraph

"Tiedän, että puut, emme me,

Ottaen huomioon täydellisen elämän suuruuden,

Lempeällä maalla, tähtien sisar,

Me olemme vieraassa maassa, ja he ovat kotimaassaan."

N. Gumiljov


  • Opeta oppilaita tekemään alustavia luonnoksia opettajan ohjeiden mukaan.
  • Kehittää opiskelijoissa kykyä korostaa juonen pääasiaa. Kehitä opiskelijoiden luovia kykyjä.
  • Istuta opiskelijoihin kauneuden tunnetta, rakkautta kotimaansa (kylän) luontoon.






  • Tätä laulajaa ei ole kovin vaikea tunnistaa. Hän aloittaa tavalliseen tapaan illalla ja laulaa koko yön. Mitä lähemmäs aamua, sitä kovempaa hänen laulunsa on. Se on satakieli!

Satakieli

Kuunnella. Hänen laulunsa koostuu ikään kuin erillisistä heimoista.

Liverrys. Dudka. Rullaa ulos. Räikkä


muthatch


  • Lumi sulaa jo, purot juoksevat
  • Ikkunasta tuli kevään henkäys...
  • Satakieli viheltää pian
  • Ja metsä pukeutuu lehtiin!
  • Puhdas taivaansininen
  • Auringosta tuli lämpimämpi ja kirkkaampi,
  • On pahojen lumimyrskyjen ja myrskyjen aika
  • Se on taas poissa pitkästä aikaa.

Kevät on tullut

On pahojen lumimyrskyjen ja myrskyjen aika

Se on taas poissa pitkästä aikaa.


Pisarat tippuvat kovaa

Ikkunamme lähellä,

Linnut lauloivat iloisesti -

Kevät on nyt saapunut meille!

Kevätpisarat


Löysimme eilen lumikellon

Metsähaavalla

Herkkä sininen kukka

Tuoksuu auringolta ja keväältä.

Lumikello






"Ihana ihme"

Monissa saduissa ihmiset menevät kaukaisiin maihin kolmanteenkymmeneen valtakuntaan etsimään ihmeellistä ihmettä, ihmeellistä puuta... Tässä yksi niistä talon vierestä, tien varresta tai lehdosta. Puu on hämmästyttävä - todellinen venäläinen kaunotar. Sillä on maailman ainoa epätavallinen kuoren väri. Ja mehu on ihana juoma.

"Ihana ihme"


venäläinen kaunotar - koivu



"Koritarina"

Hieman yli kaksisataa vuotta sitten meille tuotiin hedelmiä Aasiasta korissa. Hedelmät syötiin ja kori heitettiin pois. Ja se oli kudottu joustavista oksista. He heittivät sen pois ja unohtivat sen. Oksat, jotka näyttivät kuivilta ja kuolleilta, versoivat ja niistä kasvoi kaunis puu. Toisin kuin muut puut, sen oksat taipuvat kohti maata. Nimeä tämä puu.


Itkuraita

Ivushka


"Kyneleet"

Syksyllä ei ehkä ole kauniimpaa puuta. Näyttää siltä, ​​​​että sen suuret, auringossa läpikuultavat lehdet on taottu ohuista kultalevyistä. Puu näyttää olevan tulessa ja hätkähtää purppuranpunaisen ja vihreän, oranssin ja keltaisen sävyissään. Jokainen on kaunis omalla tavallaan, mutta lehtien muoto on epätavallinen, monimutkainen viidellä tai seitsemällä terävällä ulkonemalla. Sillä on mielenkiintoinen ominaisuus ennustaa säätä. Kun hän "itkee", ikään kuin "kyyneleet" valuisivat pisara pisaralta, tämä on sateen lähestyminen. Mistä puusta me puhumme?




Telegram:

"Rakkaat kaverit! Olemme ensimmäiset vihreät ja tästä syystä olemme rikki. Jokainen, joka ei välitä metsistä ja puista, tuhoaa ne. Pelkäämme jopa olla ensimmäisiä, jotka hajoavat. Mikä on hyvää? He rikkovat sen joka tapauksessa. Auta meitä. Se todella sattuu, kun menee rikki. Erittäin!