Mikä on epätavallista vasenkätisen tarinan kielessä. Kaikki koulun esseet kirjallisuudesta. Useita mielenkiintoisia esseitä

Kirjallisuustunti 6. luokka

N.S.:n tarinan kielen piirteet Leskova "vasen".

TAVOITE: Parantaa tekstin analysointitaitoja; kehittää luovia ominaisuuksia opiskelijat; juurruta rakkautta N. S. Leskovin teosten lukemiseen. Kehitä opiskelijoiden yleismaailmallisia oppimistoimintoja.

TEHTÄVÄT:

Auta oppilaita käsittämään taiteellista sisältöä tarina;
- opettaa koululaisille kielianalyysiä kirjallinen teos;
- kehittää annotoituja lukutaitoja.
- kehittää opiskelijoiden haku- ja tutkimustaitoja;
- laajentaa näköalojaan rikastuttamalla koululaisten puhetta uusilla sanoilla.

Oppitunnin edistyminen

    Kysely

    Mitä töitä tapasimme luokassa?

    Nimeä tämän teoksen genre. (tarina)

    Mikä on skaz? (eeppinen genre perustuu kansan legendoja ja legendoja. Kertomus kerrotaan kertojan puolesta, henkilön, jolla on erityinen luonne ja puhetyyli)

2. Sanastotyö.

Edessäsi on kortit. Luetaan nämä sanat, jotka on otettu tarinasta

Taidekamera – museo, harvinaisten esineiden kokoelma;
Kizlyarka - rypäleen hapan viini;
Nymphosoria - jotain outoa, mikroskooppista;
Tanssi - tanssi;
Pieni kattavuus - mikroskooppi;
Vihellyt - sanansaattajat, jotka lähetetään välittämään uutisia;
Tugament – asiakirja;
Ozyamchik – talonpoika kangas kuin takki;
Grandevu – kokous, päivämäärä;
Dolbitsa - taulukko.

    Nämä sanat ovat tavallisia, käytämmekö niitä puheessamme?

    Kuinka voit luonnehtia ja nimetä nämä sanat?

    Kun olet vastannut kysymyksiini, mieti, mikä on oppitunnimme aihe?

Kirjataan ylös oppituntimme aihe: N.S:n tarinan kielelliset piirteet Leskova "vasen".

    Mikä on oppitunnimme tarkoitus? kiinnitä huomiota tarinan genre-ominaisuuksiin, tarinan ja tarinan väliseen yhteyteen kansantaidetta; ymmärtää Leskovin Venäjän kielen erityispiirteiden kuvauksen omaperäisyyttä kansallinen luonne.

    Miksi teoksen tekstissä on niin paljon epätavallisia, vääristyneitä sanoja?

(Kertoja on yksinkertainen henkilö, lukutaidoton, joka muuttaa vieraita sanoja "ymmärrettävämmäksi". Monet sanat saivat humoristisen merkityksen yleisen ymmärryksen hengessä.)

Tekijän epätavallinen tyyli ja kerronta antaa teokselle omaperäisyyttä. Kiinnitämme huomiota tarinan uusiin, epätavallisiin sanoihin.

Alku: kuningas "halusi matkustaa ympäri Eurooppaa ja nähdä ihmeitä eri valtioissa; toistoja: keisari on yllättynyt ihmeistä, ja Platov on välinpitämätön heille; motiivi tiet:"meni vaunuihin ja ajoi pois"; Tarinan loppu sisältää rakentamisen: "Ja jos he olisivat tuoneet Levshan sanat hallitsijalle ajoissa, sota vihollista vastaan ​​Krimillä olisi saanut täysin toisenlaisen käänteen."

    Kirjallisuuden teoria.

Teoksen juoni on yksinkertainen. Juri Nagibin määrittelee sen näin: "Brittiläiset tekivät kirppun teräksestä, mutta Tulalaiset kenkivät sen ja lähettivät sen takaisin heille."

Sano se....

Mikä on taideteoksen juoni?
- Nimeä juonen elementit.
- Mikä on juoni, näyttely, huipentuma, loppu?

Täytä kaavio taideteoksen rakentamista varten

FYYSINEN MINUUTI.
Kaikki kaverit nousivat seisomaan yhdessä
Ja he kävelivät paikalla.
Venytä varpaissasi
Ja he kääntyivät toistensa puoleen.
Istuimme alas kuin jouset,
Ja sitten he istuivat hiljaa.

4. Peli "Hajapostikortit".
Tässä on kuvituksia, jotka kuvaavat teoksen tärkeimpiä jaksoja. Palauta niiden juonijärjestys.

    "Brittiläiset antavat Venäjän keisarille kirppun"

    "Nikolai Pavlovich lähettää Platovin Tulaan"

    "Tula-mestarien työ"

    "Lefty at the Royal Reception"

    "Leftty Englannissa"

    "Leftyn paluu Pietariin ja hänen kunniakas kuolemansa"

5. Työskentely pöydän kanssa

Havaintoja tarinan kielestä:

"Muiden tyylien sanaston ja fraseologian käyttö:

kansankielinen

vanhentuneita sanoja

lainattuja sanoja

tunnusomaisia ​​fraseologisia yksiköitä suullinen puhe

nykitty, säädetty, mistä,

Annan periksi, se on hölynpölyä,

taksinkuljettajat

ajidation, plaisir, postilion,

Zeyhauz

anna ikävä

tyhjästä

    Johtopäätös

Tehdään johtopäätös työstä, jonka olemme tehneet edessäsi olevan suunnitelman mukaan:

Tarinassa "Lefty" sanastoa käytetään laajalti puhekielen tyyli, joka selittyy genren ominaisuuksilla toimii.

Syntaktiset rakenteet, joita tarinassa käytetään, ovat ominaisia puhekielen tyyli: täällä on paljon epätäydellinen lauseet, partikkelit, osoitteet, välilauseet, johdantokerrokset, leksikaaliset käännökset. Kaikki tämä luo: poissaolon illuusion alustava pohtia lausetta, joka on ominaista oraalinen puhetta.

Kirjoita tämä johtopäätös muistikirjaasi.

7. Itsearviointi

Kaverit, nyt voit arvioida työsi luokassa:
1. Oppitunnin aikana työskentelin ... aktiivisesti / passiivisesti
2. Olen ... tyytyväinen / en ole tyytyväinen työhöni luokassa
3. Oppitunti näytti... lyhyeltä / pitkältä
4. Oppitunnin aikana ... väsyin / en väsynyt
5. Mielialani on muuttunut... paremmaksi/pahemmaksi
6. Oppitunnin materiaali oli... selkeä / epäselvä minulle
7. Kotitehtävät se näyttää... helpolta / vaikealta minusta

Ristisanatehtävä.

1) Mitä kirjaa Lefty käytti lukutaidon tutkimiseen Venäjällä?
2) Mistä Lefty luopui, koska hän ei halunnut tavata englantilaista tyttöä?
3) Mitä tiedettä Lefty ei tiennyt ollenkaan?
4) Kuka seurasi Leftyn Englantiin?
5) Mihin Lefty asettui Englantiin?
6) Mihin Englannin kaupunkiin Lefty tuotiin?
7) Kenelle britit lupasivat lähettää rahaa, jos Lefty jää heidän luokseen?
8) Mitä englantilaiset mestarit tarjosivat Leftylle, jotta hän pysyisi Englannissa ja tulisi hämmästyttävä mestari?
9) Mitä englantilaiset mestarit lupasivat näyttää Leftylle Englannissa?
10) Kuinka Lefty palasi Venäjälle?
11) Mikä tunne on ominaista Leskovin sankareille: Lefty, Platov, keisari Nikolai Pavlovich?


Tarinan "Lefty" kielelliset piirteet olivat työmme tutkimuksen kohteena. Meidän rakenne työ - kuvaus kielelliset muutokset kielen eri osissa, vaikka on heti huomattava, että tämä luokittelu on hyvin suhteellista, koska jotkut kielenmuutokset voidaan katsoa useiden osien ansioksi kerralla (kuten monet ilmiöt moderni kieli). Teoksen tarkoituksena on tutkia N. S. Leskovin "Lefty" (The Tale of the Tula oblique vasenkätinen ja teräs kirppu) aiheesta kielelliset ominaisuudet, tunnistaa nykyiselle venäjän kielelle epätavallisia käyttötapoja kielitasot ja jos mahdollista, etsi niille selityksiä.


2. Syyt epäjohdonmukaisuuksien esiintymiseen sanankäytössä N. S. Leskovin tarinassa "Lefty" ja nykyaikaisessa venäjän kielessä. Ensimmäinen syy - "Tarina Tula Oblique Leftystä ja teräskirpusta" julkaistiin vuonna 1881. Toinen syy on genren ominaisuus. Tarina on V. V. Vinogradovin määritelmän mukaan "taiteellinen suuntautuminen kerrontatyyppiseen suulliseen monologiin, se on monologipuheen taiteellinen jäljitelmä". Kolmas syy on se, että N. S. Leskovin kielen lähteet olivat muinaisia ​​maallisia ja kirkkokirjoja sekä historiallisia asiakirjoja. "Puhun omasta puolestani kielellä vanhoja satuja ja kirkkokansa puhtaasti kirjallisessa puheessa", sanoi kirjailija.


Puhekielessä olevat ilmaisut: - "...niin he kastelivat armottomasti", eli lyövät. - "...häiritsee sinua jollakin...", eli häiritsee sinua. - "Aglitsky-mestarit" Kirjainten vaihto: - busterit - kattokruunut - keramidit - pyramidit - buffa - lahti Sanat, joilla on kansanetymologia, useimmiten muodostettu yhdistämällä sanoja: - vedenpitävät kaapelit - vedenpitävät vaatteet - pieni mittakaava - mikroskooppi + hieno - monistustappi - pöytä + taltta - myrskymittarit (barometrit) - mitta + myrsky


Vanhentuneet sanat ja sanamuodot. Parsitiivi "palvelija" substantiivina kadonneesta verbistä "palvele": "... osoitti palvelijan suuhun." Adverbin vanhentunut muoto "kerran" sijaan "kuitenkin". "He kokoontuvat pareittain." ("...ja he kadehtivat häntä (kutoja ja kokki) suvereenin vaimoa" A.S. Pushkin). "...he juoksevat ja juoksevat eivätkä katso taaksepäin" (sen pitäisi olla "juoksu").


Sananmuodostus. Etuliitteen VZ- käyttö (kirjan tyylin ominaisuutena): - "heilautettu" - swaggered; - "järisteli" olkapäillään - liikutti - "voittaa" verbistä "voittaa"; - "tiski" - puolivälissä kohtaava - "keskikokoinen" - keskeltä: "Älä juo vähän, älä juo paljon, mutta juo kohtuudella." Sanat, jotka ovat olemassa kielessä, mutta joilla on eri merkitys: "he soittivat vastakkaisesta apteekista", toisin sanoen vastakkaisesta apteekista; "...keskellä siinä on kasvi (kirppu)" (mekanismi, jotain, joka käynnistyy, ei "yrityksen" merkityksessä


Foneettiset ominaisuudet: - "korvat" "korvien" sijaan, teksti esittää vanhaa muotoa, palatalisoimatonta; Syntaksi: - ".. yritän selvittää, mitä temppujasi ovat"; - "...halusi hengellisen tunnustuksen.." Tekstikritiikki: - "...ei hätälomia" (erityinen); "...haluaa yksityiskohtaisen aikomuksen saada selville tytöstä..." Paronyymit: "... Nikolai Pavlovitš oli hirveän niin... mieleenpainuva" ("muistettavan" sijaan) Tautologia: ".. yhdellä tunteiden ilolla." Oxymoron: "tiukka kartano".



Tarinan kielen piirteet: N.S. Leskova "vasen".

  1. O.N.U.
  2. Tarkistetaan d/z ( koetyötä tekstin mukaan)
  3. Sanastotyö (dia 1). Johdatus oppitunnin aiheeseen

Taululla on sanoja teoksen tekstistä. Luemme ne.

Taidekamera – museo, harvinaisten esineiden kokoelma;
Kizlyarka - rypäleen hapan viini;
Nymphosoria - jotain outoa, mikroskooppista;
tanssi - tanssi;
Melkoskop - mikroskooppi;
Vihellyt - sanansaattajat, jotka lähetetään välittämään uutisia;
Tugament - asiakirja;
Ozyamchik - talonpojan vaatteet kuin takki;
Grandevu – kokous, päivämäärä;
Dolbitsa - pöytä.

Nämä sanat ovat tavallisia, käytämmekö niitä puheessamme?

Kuinka voit luonnehtia ja nimetä nämä sanat?

Kun olet vastannut kysymyksiini, mieti, mikä on oppitunnimme aihe?

Kirjataan ylös oppituntimme aihe: Tarinan kielen piirteet: N.S. Leskova "vasen"(dia 2).

Mikä on oppitunnimme tarkoitus? (kiinnitä huomiota skazin genren piirteisiin, skazin ja kansantaiteen väliseen yhteyteen; ymmärrä Leskovin venäläisen kansallisluonteen piirteiden omaperäisyys).

4. Työskentele oppitunnin aiheen parissa

1) Keskustelu

Miksi teoksen tekstissä on niin paljon epätavallisia, vääristyneitä sanoja?

(Kertoja on yksinkertainen henkilö, lukutaidoton, joka muuttaa vieraita sanoja "ymmärrettävämmäksi". Monet sanat saivat humoristisen merkityksen yleisen ymmärryksen hengessä.)

(Tekijän epätavallinen tyyli ja kerronta antaa teokselle omaperäisyyttä).

Mitä kansanperinteen elementtejä huomasit?

(Aloitus : kuningas "halusi matkustaa ympäri Eurooppaa ja nähdä ihmeitä eri valtioissa; toistoja : keisari on yllättynyt ihmeistä, ja Platov on välinpitämätön heille; motiivi tiet: "meni vaunuihin ja ajoi pois"; tarinan loppu sisältää rakenteellista: "Ja jos he olisivat tuoneet Levshinin sanat hallitsijalle ajoissa, sota vihollista vastaan ​​Krimillä olisi saanut aivan toisenlaisen käänteen".

Teoksen juoni on yksinkertainen. Juri Nagibin määrittelee sen näin: "Brittiläiset tekivät kirppun teräksestä, mutta Tulalaiset kenkivät sen ja lähettivät sen takaisin heille."

Sano se....

Mikä on taideteoksen juoni?

2) Peli "Hajapostikortit" (dia 3).

Tässä on kuvituksia, jotka kuvaavat teoksen tärkeimpiä jaksoja. Palauta juonisekvenssi.

"Brittiläiset antavat Venäjän keisarille kirppun"

"Nikolai Pavlovich lähettää Platovin Tulaan"

"Tula-mestarien työ"

"Lefty at the Royal Reception"

"Leftty Englannissa"

"Leftyn paluu Pietariin ja hänen kunniakas kuolemansa"

(kuvien oikea sijoitus - 3,1, 2, 5, 4, 6)

3) Työskentely pöydän kanssa

Tarkastellaanpa tarinan kieltä. Piirrä taulukko (dia 4).

Etsi tekstistä: puhekielet, vanhentuneet sanat, lainatut sanat, fraseologiset yksiköt (taulukon täyttäminen)

5. Yhteenveto. Heijastus

Mitä johtopäätöksiä voimme tehdä tarinan kielestä?

Kirjoita muistikirjaasi:

  1. sanastoa käytetään laajalti keskustelutyyli
  2. monet epätäydelliset lauseita, partikkeleita, osoitteita, välilauseita, johdantosanoja
  3. kirjoittaja turvautuu erilaisiin keinoihin taiteellinen ilmaisukykyä, mutta antaa etusijalle ne, jotka ovat luontaisiasuullista kansaa luovuus

6. D/tehtävä tee ristisanatehtävä tarinan "Lefty" perusteella

Ensimmäinen kirjailija, joka tulee hänen mieleensä, on tietysti Fjodor Mihailovitš Dostojevski. Toinen kotimainen kirjatoukkien sisäisen katseen edessä oleva muotokuva on Lev Nikolajevitš Tolstoin kasvot. Mutta on yksi klassikko, joka yleensä unohdetaan tässä yhteydessä (tai jota ei mainita niin usein) - Nikolai Semenovich Leskov. Samaan aikaan hänen teoksensa on myös kyllästetty "venäläisellä hengellä", ja ne paljastavat paitsi venäläisen kansallisen luonteen erityispiirteet myös koko venäläisen elämän erityispiirteet.

Tässä mielessä Leskovin tarina "Lefty" erottuu muista. Se toistaa poikkeuksellisella tarkkuudella ja syvyydellä kaikki kotielämän rakenteen puutteet ja kaikki Venäjän kansan sankarillisuus. Ihmisillä ei yleensä ole nyt aikaa lukea Dostojevskin tai Tolstoin kerättyjä teoksia, mutta heidän tulisi löytää aikaa avata kirja, jonka kannessa on kirjoitettu: N. S. Leskov "Lefty".

Juoni

Tarinan oletetaan alkavan vuodesta 1815. Keisari Aleksanteri Ensimmäinen, matkalla halki Euroopan, vierailee myös Englannissa. Britit haluavat todella yllättää keisarin ja samalla esitellä käsityöläistensä taitoja, ja he kuljettavat häntä useiden päivien ajan eri huoneissa ja näyttävät hänelle kaikenlaisia ​​hämmästyttäviä asioita, mutta tärkeintä heillä on finaali on filigraanityö: teräskirppu, joka osaa tanssia. Lisäksi se on niin pieni, että ilman mikroskooppia on mahdotonta nähdä sitä. Kuninkaamme oli hyvin yllättynyt, mutta hänen palvelijansa - Don kasakka Lautoja ei ole ollenkaan. Päinvastoin, hän huusi jatkuvasti, että meidän ei voisi tehdä huonommin.

Hän kuoli pian ja nousi valtaistuimelle, joka löysi vahingossa oudon asian ja päätti tarkistaa Platovin sanat ja varustaa hänet Tulan mestarit vierailla. Kasakka saapui, opasti aseseppät ja meni kotiin lupaamalla palata kahden viikon kuluttua.

Mestarit, mukaan lukien Lefty, jäivät eläkkeelle tarinan päähenkilön taloon ja työskentelivät siellä kaksi viikkoa, kunnes Platov palasi. Paikalliset asukkaat kuulivat jatkuvan koputuksen, mutta käsityöläiset eivät koskaan poistuneet Leftyn talosta tänä aikana. Heistä tuli eristäytyneitä, kunnes työ oli tehty.

Platov saapuu. He tuovat hänelle saman kirppun laatikossa. Hän heittää raivoissaan vaunuihin ensimmäisen kohtaamansa käsityöläisen (hän ​​osoittautui vasenkätiseksi) ja menee Pietariin katsomaan tsaaria "matolle". Tietenkään Lefty ei päässyt heti kuninkaan luo, hänet hakattiin ja pidettiin lyhyen aikaa vankilassa.

Kirppu ilmestyy hallitsijan kirkkaiden silmien eteen. Hän katsoo ja katselee häntä eikä ymmärrä, mitä Tula ihmiset tekivät. Sekä hallitsija että hänen hovimiehensä kamppailivat salaisuuden kanssa, sitten tsaari-isä käski kutsua Leftyn, ja hän sanoi hänelle, että hänen ei pitäisi ottaa ja katsoa koko kirppua, vaan vain sen jalkoja. Ei ennemmin sanottu kuin tehty. Kävi ilmi, että Tulalaiset olivat kenkineet englantilaisen kirppun.

Ihme palautettiin heti briteille, ja sanoin välitettiin jotain seuraavanlaista: "Mekin voimme tehdä jotain." Täällä pidämme tauon juonen esittelyssä ja puhumme siitä, mikä Leftyn kuva on N. S. Leskovin tarinassa.

Vasen: asesepän ja pyhän hullun välissä

Leftyn ulkonäkö todistaa hänen "ylivoimastaan": "hän on vasenkätinen, ja hänen ilmeensä on vino, hänen poskensa ja ohimoiden hiukset revittiin irti harjoituksen aikana." Kun Lefty saapui tsaarin luo, hän oli myös pukeutunut hyvin omituisesti: "shortseissa yksi housunlahke on saappaassa, toinen roikkuu ja jalka on vanha, koukut eivät ole kiinni, ne ovat hukassa, ja kaulus on repeytynyt." Hän puhui kuninkaalle sellaisena kuin hän oli, noudattamatta käytöstapoja ja haukkumatta, jos ei tasavertaisesti suvereenin kanssa, niin varmasti ilman pelkoa vallasta.

Ihmiset, jotka ovat ainakin hieman kiinnostuneita historiasta, tunnistavat tämän muotokuvan - tämä on kuvaus muinaisesta venäläisestä pyhästä hullusta, joka ei koskaan pelännyt ketään, koska kristillinen totuus ja Jumala seisoivat hänen takanaan.

Dialogi Leftyn ja brittien välillä. Jatkoa tarinalle

Lyhyen poikkeaman jälkeen käännytään taas juonen puoleen, mutta älkäämme unohtako Leftyn kuvaa Leskovin tarinassa.

Britit olivat niin mielissään työstä, että he vaativat mestarin tuomista heidän luokseen hetkeäkään epäröimättä. Kuningas kunnioitti brittejä, varusteli Leftyn ja lähetti hänet saattajan kanssa heidän luokseen. Päähenkilön matkalla Englantiin on kaksi tärkeitä kohtia: keskustelu brittien kanssa (Leskovin tarina "Lefty" on ehkä mielenkiintoisin tässä osassa) ja se, että toisin kuin venäläiset, esi-isämme eivät puhdista aseensa piippua tiileillä.

Miksi britit halusivat pitää Leftyn?

Venäjän maa on täynnä hippuja, eikä niihin kiinnitetä huomiota erityistä huomiota, mutta Euroopassa he näkevät heti "karkeaa timanttia". Englannin eliitti, kerran katsonut Leftyä, tajusi heti, että hän oli nero, ja herrat päättivät pitää miehemme, opettaa hänet, puhdistaa, rikastuttaa häntä, mutta niin ei ollut!

Lefty kertoi heille, että hän ei halunnut jäädä Englantiin, hän ei halunnut opiskella algebraa, hänen koulutuksensa – evankeliumi ja puoliunelmakirja – riitti hänelle. Hän ei tarvitse rahaa eikä naisia.

Vaikeasti vasenkätinen mies taivutettiin jäämään vähän pidemmäksi ja katsomaan länsimaisia ​​tekniikoita aseiden ja muiden asioiden valmistukseen. Uusimmat tekniikat Tuolloin käsityöläistämme ei juurikaan kiinnostanut, mutta hän oli erittäin tarkkaavainen vanhojen aseiden säilytykseen. Niitä tutkiessaan Lefty tajusi: britit eivät puhdista aseidensa piippua tiileillä, mikä tekee aseista luotettavampia taistelussa.

Tästä löydöstä huolimatta päähenkilö Skaz tunsi edelleen kovaa koti-ikävää kotimaahansa ja pyysi brittejä lähettämään hänet kotiin mahdollisimman pian. Sen lähettäminen maateitse oli mahdotonta, koska Lefty ei osannut muita kieliä kuin venäjän. Syksyllä oli myös turvatonta purjehtia merellä, koska tähän aikaan vuodesta on levotonta. Ja silti he varustivat Leftyn, ja hän purjehti laivalla isänmaahan.

Matkan aikana hän löysi itselleen juomakaverin, ja he joivat koko matkan, mutta ei huvin vuoksi, vaan tylsyydestä ja pelosta.

Kuinka byrokratia tappoi miehen

Kun ystävät laivalla laitettiin maihin Pietarissa, englantilainen lähetettiin sinne, missä kaikkien pitäisi olla ulkomaalaisia, - "lähettilästaloon", ja Lefty päästettiin helvetin byrokraattisiin piireihin sairaana. He eivät voineet ottaa häntä mihinkään kaupungin sairaalaan ilman asiakirjoja, paitsi siihen, johon heidät vietiin kuolemaan. Lisäksi useat viranomaiset sanoivat, että Leftyä oli autettava, mutta tässä on ongelma: kukaan ei ole vastuussa mistään eikä kukaan voi tehdä mitään. Joten vasenkätinen kuoli köyhien sairaalassa, ja hänen huulillaan oli vain yksi lause: "Sano tsaariisälle, että aseita ei voi puhdistaa tiileillä." Hän kuitenkin kertoi sen yhdelle suvereenin palvelijoista, mutta se ei koskaan saavuttanut Kaikkivaltiaan. Voitko arvata miksi?

Se on melkein kaikki aiheesta "N.S. Leskov "Lefty", lyhyt sisältö.

Leftyn kuva Leskovin tarinassa ja malli luovan ihmisen kohtalosta Venäjällä

Venäläisen klassikon teoksen lukemisen jälkeen syntyy tahattomasti johtopäätös: luovalla, loistavalla henkilöllä ei yksinkertaisesti ole toivoa selviytyä Venäjällä. Häntä joko kidutetaan epäkristittyjen byrokraattien toimesta tai hän tuhoaa itsensä sisältäpäin, eikä siksi, että hänellä on ratkaisemattomia ongelmia, vaan koska venäläiset eivät pysty yksinkertaisesti elämään, hänen osansa on kuolla, palaen elämässä kuin meteoriitti. maan ilmakehässä. Tämä on ristiriitainen kuva Leftyn Leskovin tarinassa: toisaalta nero ja käsityöläinen ja toisaalta henkilö, jonka sisällä on vakava tuhoava elementti, joka pystyy tuhoamaan itsensä olosuhteissa, joissa sitä vähiten odottaa.

TIETEELLINEN JA KÄYTÄNNÖN KONFERENSSI

"ENsimmäiset askeleet tieteeseen"

N. S. LESKOVIN SATUNNAN "VASENKÄTINEN" KIELEN OMINAISUUDET.

Valmistunut luokan 8 "G" MOBU-yliopiston nro 4 opiskelija

Majatskaja Anastasia.

(Tieteellinen ohjaaja)

Dostojevskin vertainen – hän on kaipaama nero.

Igor Severyanin.

Mikä tahansa aihe, mikä tahansa toiminta, mikä tahansa työ näyttää ihmisestä epäkiinnostavalta, jos se ei ole selvää. Nikolai Semenovich Leskovin teos "Lefty" ei ole kovin suosittu seitsemännen luokkalaisten keskuudessa. Miksi? Luulen, että se on monimutkaista ja tämän ikäisille koululaisille käsittämätöntä. Ja kun alat ajatella sitä, ottaa selvää, olettaa ja päästä totuuden pohjaan, niin asiat avautuvat. mielenkiintoisimmat hetket. Ja henkilökohtaisesti minusta nyt näyttää siltä, ​​​​että tarina "Lefty" on yksi venäläisen kirjallisuuden erikoisimmista teoksista, jonka kielelliseen rakenteeseen on piilotettu niin paljon nykyaikaiselle koululaiselle...

Tarinan "Lefty" kielelliset piirteet olivat opiskeluaihe meidän työmme. Yritimme käsitellä jokaista nykyvenälän kielelle epätavallista sanankäyttöä ja mahdollisuuksien mukaan löytää erojen syyt. Tällaisia ​​muutoksia piti seurata kaikilla kielen osilla: fonetiikassa, morfiikassa, morfologiassa, syntaksissa, välimerkeissä, oikeinkirjoituksessa, ortoepiassa. Tästä on kyse rakenne työmme on kuvaus kielellisistä muutoksista kielen eri osissa, vaikka on heti todettava, että tämä luokittelu on hyvin suhteellinen, koska jotkut kielenmuutokset voivat johtua useista osista kerralla (kuten monet nykykielen ilmiöt ).


Niin , kohde työskennellä - tutkia teosta ”Lefty” (Tula vinovasemmiston ja teräskirpun tarina) sen kielellisistä piirteistä, tunnistaa nykyvenälän kielelle epätavallisia sanankäyttöjä kaikilla kielitasoilla ja mahdollisuuksien mukaan etsiä niille selityksiä.

2. Syyt sanankäytön epäjohdonmukaisuuksien esiintymiseen tarinassa "Lefty" ja nykyaikaisessa venäjän kielessä.

"Tarina Tula Oblique Leftystä ja teräskirpusta" julkaistiin vuonna 1881. On selvää, että kielellä on ollut yli 120 vuotta merkittäviä muutoksia ja Tämä ensimmäinen syy eroavaisuuksien esiintyminen nykyaikaisten sanankäyttönormien kanssa.

Toinen on genren ominaisuus. "Lefty" tuli venäläisen kirjallisuuden aarrekammioon myös siksi, että se toi täydellisyyteen sellaisen tyylilaitteen kuin skaz.

Tarina on määritelmänsä mukaan "taiteellinen suuntautuminen kerrontatyyppiseen suulliseen monologiin, se on monologipuheen taiteellinen jäljitelmä". Määritelmää miettiessä tulee ilmeiseksi, että tämän genren teokselle on ominaista puhutun ("suullinen monologi") ja kirjapuheen ("taiteellinen jäljitelmä") yhdistelmä.

"Skaz" venäjän kielen sanana tulee selvästi verbistä "skazat", jonka koko merkitys selittää täydellisesti: "puhu", "selitä", "ilmoita", "sano" tai "bayat". , eli fantastinen tyyli palaa kansanperinteeseen. Se ei ole lähempänä kirjallista, vaan puhekieltä (mikä tarkoittaa, että sitä käytetään suuri määrä puhekielen sanamuodot, ns. kansanetymologiset sanat). Tekijä ikään kuin eliminoituu kertomuksesta ja varaa roolin tallentaa kuulemansa. (Iltat maatilalla lähellä Dikankaa on tähän tyyliin). "Leftyssä" on suullisen jäljitelmä monologinen puhe Kaikilla kielen tasoilla suoritettuna Leskov on erityisen kekseliäs sananluonnissa. Ja tämä toinen syy ristiriidat nykyaikaisten kirjallisuuden normien kanssa.

Lähteet taiteellista kieltä Kirjoittajan kokemukset ovat monipuolisia - ne liittyvät ensisijaisesti hänen elämänhavaintojensa kassaan, syvään eri yhteiskuntaryhmien elämän ja kielen tuntemiseen. Kielen lähteinä olivat muinaiset maalliset ja kirkkokirjat sekä historialliset asiakirjat. "Puhun omasta puolestani muinaisten satujen ja kirkon kansan kielellä puhtaasti kirjallisessa puheessa", sanoi kirjoittaja. Leskov kirjaa muistikirjaansa muinaisia ​​venäläisiä sanoja ja ilmaisuja, jotka kiinnostivat häntä ilmaisukyvystään, joita hän myöhemmin käyttää tekstissä. taideteoksia. Niinpä kirjoittaja käytti teosten teksteissä myös vanhan venäläisen ja kirkkoslaavilaisen sanan muotoja, jotka ovat juurtuneet kaukaiseen kielelliseen menneisyyteen. Ja tämä kolmas syy eroavaisuudet Leskovin teosten ja nykyajan kielten sanamuotojen välillä.

Igor Severyanin, joka erottui myös epätavallisesta sananluonnostaan, kirjoitti kerran hänelle omistetun sonetin. Siellä oli rivit:

Dostojevski on tasavertainen, hän on kaipaama nero.

Lumottu kielen katakombien vaeltaja!

Suosittelen lähtemään näiden Leskovin teoksen "Lefty" kielen katakombien kautta.

SANASTO.

Kääntyen kansankieleen, puhuttua kieltä, kansanperinteen ilmaisuja käyttäen kansanetymologisia sanoja, Leskov yrittää osoittaa, että venäläinen kansanpuhe on äärimmäisen rikasta, lahjakasta ja ilmeistä.

Vanhentuneet sanat ja sanamuodot.

Lefty-teoksen teksti on tietysti epätavallisen rikas arkaismeista ja historismeista (chubuk, postilion, kazakin, erfix (raitistusaine), talma...), mutta mikä tahansa moderni painos sisältää tarvittava määrä alaviitteet, tällaisten sanojen selitykset, jotta jokainen oppilas voi lukea ne itsenäisesti. Olimme enemmän kiinnostuneita vanhentuneet sanamuodot:


Adjektiivi komparatiivi hyödyllisempää, eli hyödyllisempi;

Partiisi "palvelija" substantiivina kadonneesta verbistä "palvele": "... osoitti palvelijalle suuhun."

Lyhyt partisiippi "huovat" (eli pukeutunut) kadonneesta peitosta.

Partiisi "hosha", joka on muodostettu verbistä "halua" (muuten nykyaikaisella jälkiliitteellä -sh-)

Sanan "vaikka" käyttö nykyaikaisen "vaikka" sijaan: "Jos nyt olisi Vaikka Venäjällä on yksi sellainen mestari..."

Kirjainmuoto "on numerot" ei ole virhe: sanan "digit" ohella oli olemassa myös vanhentunut (hiven ironinen) muoto "tsifir".

Adverbin vanhentunut muoto " yksin""kuitenkin" sijaan.(Kuten " kaukana puhkesi: hurraa "y).

Ns. prosteettisen konsonantin "v" esiintyminen vokaalien välissä

("oikeistolaiset") oli ominaista vanhalle venäjän kielelle epätavallisen ammottavan ilmiön poistamiseksi (vokaalien yhtymä).

Puhekielelliset ilmaisut:

-"...lasillinen piimää tukehtui";

-.. hienoa Ajan”, eli nopeasti

-"...niin kastellaan ilman armoa", eli he löivät.

-"...jotain vie..." eli se häiritsee.

-"...savustettu ilman Stop"

Pubel villakoira

Tugament asiakirjan sijaan

Kazamat - kasemaatti

Sinfoni - sifoni

Grandevu - kohtaaminen

Schiglets = saappaat

Pestävä - pestävä

Puolikapteeni-alakippari

Puplektio - apopleksia (halvaus)

Sanat kansantsytymologialla, muodostuu useimmiten sanoja yhdistämällä.

Valmentaja kaksipaikkainen– sanojen "kaksinkertainen" ja "istu alas" yhdistelmä

Tekstissä näkyy substantiivien sukupuolen vaihtelua, mikä on tyypillistä sen ajan kirjallisuuden normille: ". .suljin löi"; ja epätavalliset, virheelliset muodot: "hänen väkisin ei pidätellyt", eli mallin mukaista instrumentaalikoteloa maskuliini- kieltäytyi, vaikka nimitystapa on feminiininen substantiivi.

Tapausmuotojen sekoitus. Sanaa "katso" voidaan käyttää sekä substantiivien kanssa V. p.:ssa että substantiivien kanssa. Leskov sekoitti nämä muodot: "... eri valtioissa ihmeitä Katso."

"Kaikki täällä on näkyvilläsi" ja tarjota.", eli "näkymä".

- "... Nikolai Pavlovich oli kauhea... mieleenpainuva." ("muistoisen" sijaan

- "...he katsovat tyttöä piiloutumatta, mutta kaikella sukulaisuus.” (sukulaiset)

-"...joten ei minuuttiakaan venäläiselle hyödyllisyys ei kadonnut" (edut)

Käänteinen:

- "...nyt erittäin vihainen."

- "...sinulla on jotain, joka on esitettävä suvereenin loistolle."

Sekoitustyylejä (puhekielellinen ja kirjallinen):

- "...haluan mennä kotiseudulleni mahdollisimman pian, koska muuten saatan saada jonkinlaisen hulluuden."

-"...ei hätälomia" (erityinen)

- "...haluaa yksityiskohtaisen aikomuksen saada selville tytöstä..."

-“.. täältä vasenkätisellä ja vieraita lajeja on tullut."

-"... katsomme heidän asekaappiaan, sellaisia ​​on täydellisyyden luonne"

- "...jokaisella ihmisellä on kaikki itselleen ehdottomia olosuhteita on." Lisäksi tällaisen predikaattiverbin muodon käyttö ei ole tyypillistä venäjän kielelle (kuten esimerkiksi englanniksi; ja sankari puhuu englannista).

-.. En nyt tiedä , mihin tarpeeseen Tapahtuuko minulle tällaista toistoa?

Johtopäätös.

Kuten yllä olevista esimerkeistä voidaan nähdä, muutoksia on tapahtunut kaikilla kielen tasoilla. Uskon, että tutustuttuaan ainakin joihinkin niistä, seitsemännen luokkalaiset eivät vain saa uutta tietoa, mutta on myös erittäin kiinnostunut lukemaan teoksen "Lefty".

Suosittelimme esimerkiksi, että luokkatoverimme työskentelevät "Sanasto"-osiossa olevien esimerkkien avulla. Täällä voit näyttää kekseliäisyytesi, kielitaitosi, eikä erityistä valmistautumista tarvita. Selitettyään useita sanamuunnelmia kansanetymologialla, he tarjoutuivat selvittämään loput itse. Opiskelijat olivat kiinnostuneita työstä.

Ja haluaisin lopettaa tutkimukseni M. Gorkin sanoilla: "Leskov on myös sanojen velho, mutta hän ei kirjoittanut plastisesti, vaan kertoi tarinoita, eikä hänellä ole tässä taiteessa vertaista. Hänen tarinansa on inspiroitunut laulu, yksinkertaisia, puhtaasti suuria venäläisiä sanoja, jotka laskeutuvat peräkkäin monimutkaisiin riveihin, joskus mietteliäänä, joskus nauraen, soivana, ja niissä kuulee aina kunnioittavan rakkauden ihmisiä kohtaan...”

1. Johdanto (aiheen relevanssi, työn rakenne, tutkimuksen tarkoitus).

2. Syyt sanankäytön epäjohdonmukaisuuksien esiintymiseen teoksessa "Lefty" ja nykyaikaisessa venäjän kielessä.

3. Tarinan "Lefty" kielipiirteiden tutkiminen kaikilla tasoilla:

Sanasto;

Morfologia;

Sananmuodostus;

Fonetiikka;

Tekstikritiikki;

Syntaksi ja välimerkit;

Oikeinkirjoitus.

4. Johtopäätös.

Käytetty kirjallisuus.

1. . Romaaneja ja tarinoita, M.: AST Olimp, 1998

2. . Venäjän kielen historiallinen kielioppi.-M.: Neuvostoliiton tiedeakatemia, 1963

3. . Sanakirja elävä suuri venäjän kieli (1866). Sähköinen versio.