(!KEEL: Õppetund kes peaks potti pesema. Vene rahvajutt “Kes peaks potti pesema” S. Marshak “Vana naine, pane uks kinni!”. IV. tunni teema ja eesmärgi sõnum

Valla eelarveline õppeasutus - keskkool nr 7 x. Novoselovka

Õpetaja: Valko Valentina Sergeevna

2016 – 2017 õppeaasta aastal

Õppetund

kirjanduslik lugemine 3. klassis

Teema: Palju haarata tähendab oma kaotamist. Inglise muinasjutt "Naine, kes elas pudelis"

Tunni tüüp : Õppetund uute teadmiste ja tegevusmeetodite omandamiseks.

Sihtmärk : Lugemispädevuse kujunemine inglise muinasjutu “Naine, kes elas pudelis” lugemise protsessis

Tunni isiklikud eesmärgid: edendada moraalsete omaduste arengut; positiivse suhtumise kujundamine reaalsusesse õpilastes;

Metaainete ülesanded: enesetäiendamise motivatsiooni kujundamine, terviklik maailmavaade, mis põhineb kirjandusliku lugemise koosmõjul teiste kooliainetega;

Teemaprobleemid: tingimuste loomine, et lapsed saaksid ilukirjanduse lugemisest esteetilist naudingut;

Eeltöö: Õpilased saavad ülesande leida huvitavaid fakte Inglismaa kohta.

Tunni eesmärke ja eesmärke ellu viides jätkasin õpilastele järgmiste õpioskuste arendamist:

Isiklik UUD:

Arendage oskust anda moraalseid hinnanguid.

Arenda peegeldust.

Arendage empaatiat.

Regulatiivne UUD:

Prognoos.

Arendage kontrolli- ja enesekontrollivõimet.

Arendage enesehinnangu võimet.

Teema UUD:

Leia töö tekstis oma orientatsioon.

Enne lugemist ennustage teksti sisu.

Analüüsige teost, et teha kindlaks selle idee

Analüüsige teost tegelaste iseloomustamiseks.

Võrrelge erinevaid ühise teemaga teoseid.

Suhtlus UUD:

Osalege suhtluses, väljendage oma seisukohta, kuulake teisi, järgige suhtlusreegleid.

Põhjendage avaldusi.

Arendada koostööoskusi.

Jutusta uuesti, mida loed.

Tunni etapp

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

UUD

  1. Organisatsioonietapp – 1 min.

Tutvustage õpilasi tundi ja valmistage nad tööks valmis. Olukorra loomine

edu.

Kell helises ja tund algas. Tere pärastlõunast Mul on hea meel teid kõiki näha. Kingime üksteisele hea tuju.

Kiirgav päike ei jagune osadeks

Ja igavest Maad ei saa jagada,

Aga õnnesäde kuldsest kiirest

Saate seda oma sõpradele kinkida!

Poisid, ma naeratan teile, teie naeratate mulle, kinkige naeratus meie külalistele. Naeratus võib teisi soojendada, näidata teie sõbralikkust ja parandada kõigi tuju. Hea tuju aitab alati toime tulla mis tahes ülesandega ja saavutada häid tulemusi.

Naeratage üksteisele, õpetajale ja külalistele

Arendage empaatiat. (L.)

  1. Sissejuhatus teemasse

Tutvustage teema pealkirja.

– Täna, poisid, hakkame õppima õpiku uut osa. Lugege seda.

Liiga palju haarata tähendab oma kaotamist.

– Kuidas te sellest väljendist aru saate?

– Sirvige selle jaotise lehti. Tutvuge tööde pealkirjadega.

– Millist inimlikku omadust, ainuüksi teoste pealkirjade järgi otsustades, neis naeruvääristatakse? Miks sa sellisele järeldusele jõudsid?

Lugege jaotise pealkirja

Ahnus

Prognoos. (R.)

  1. Kodutööde kontrollimine (2-3 min)

Õpilased lugesid huvitavaid fakte Inglismaa kohta

Poisid, mis on ühist sõnumitel, mida kuulasite?

Kas oskate arvata, milliste inimeste töödega me täna tutvust teeme?

Aruanded on Inglismaa kohta.

Prognoos. (R.)

Osalege suhtluses, väljendage oma seisukohta, kuulake teisi, järgige suhtlusreegleid. (TO.)

  1. Tunni teema sõnastamine, eesmärgi püstitamine(3 min)

Nad saavad teada, millist tööd me töötame ja valmistuvad selle tajumiseks.

Ja selleks, et teada saada, millist tüüpi töödega me täna tutvume, peate täitma järgmise ülesande:

Lugege teostest katkendeid ja tehke kindlaks, mille poolest need on sarnased?(Loe katkendeid muinasjuttudest)

1. Kord keetis mu naine putru ja maitsestas seda võiga. Nad sõid putru ja perenaine ütles:

Keetsin putru ja sina, mees, pead potti pesema!

Rääkida on täielik jama," vastab abikaasa, "kas pottide pesemine on mehe töö?" Saate seda ise pesta.

  1. Järgmisel päeval, niipea kui Dogbe ärkas, võttis ta isalt raha, ostis maisi ja hakkas leiba valmistama, nagu ema õpetas. Ja siis tõi ta selle turule müüma. Ta tegi seda iga päev ja teenis palju raha.
  2. Elas kord kuningas. Ta valitses aasta, valitses kaks aastat, valitses kolm aastat. Kõik kartsid teda, kõik olid temaga rahul. Ja kuningal hakkas igav ja igav.

Ta istub troonil ja tal on igav.

Arvake ära, millist tüüpi teoseid me täna loeme?

Mis tüüpi muinasjutte te teate?

Lugege selle muinasjutu pealkirja, mida me loeme.

Kas saate pealkirja järgi aru, mis muinasjutt see on?

Mida muud saate muinasjutu pealkirjast õppida?

Esitage meie tunni teema täielikult.

Öelge meie õppetunni eesmärk. (Uurige vastuseid, lisab õpetaja.)

Need on katkendid erinevate rahvaste muinasjuttudest.

Vene rahvajutt "Kes peaks potti pesema?"

Aafrika muinasjutt "Laisk tüdruk"

Armeenia muinasjutt "Kuldõun"

Lood loomadest, igapäevased ja maagilised.

See on maagiline muinasjutt, sest päriselus ei saa elada pudelis.

(Sellest, et peategelane on naine ja ta elas pudelis.

Inglise muinasjutt "Naine, kes elas pudelis".

Tutvuge inglise muinasjutuga "Naine, kes elas pudelis"

Prognoos. (R.)

Võrrelge erinevaid ühise teemaga teoseid. (P-2.)

Põhjendage avaldusi. (TO.)

Prognoos. (R.)

Osalege suhtluses, väljendage oma seisukohta, kuulake teisi, järgige suhtlusreegleid. (TO.)

Enne lugemist ennustage teksti sisu. (P-2.)

Põhjendage avaldusi. (TO.)

  1. Uute teadmiste avastamine

(10 min)

Tutvuge teosega, määrake selle emotsionaalne värvus, suutma anda edasi kangelase tundeid lugemisel, kasutades erinevaid väljendusvahendeid

Oleme oma tunni teema ja eesmärgid määranud ning nüüd tutvume inglise muinasjutuga.

Et meie lugu kõlaks õigesti, peame lugemiseks valmistuma. Õpiku autorid soovitavad meil teha sõnavara soojenduse.

Nüüd oleme lugemiseks valmis.

1. Õpilaste ilmekas ettelugemine inglise muinasjutust “The Woman Who Lived in a Bottle”

Lugedes küsige sõnade tähenduse kohta, millest te aru ei saa.

– Mida õppisite vana naise kohta pärast esimese lõigu lugemist?

Tehke sõnavara soojendus (IAD, TPO)

Muinasjutu lugemine

(Lapsed kinnitavad oma arvamust (osutavad) muinasjutu esimest lauset lugedes.)

Vana naine oli tõre ja ahne iseloomuga.

Osalege suhtluses, väljendage oma seisukohta, kuulake teisi, järgige suhtlusreegleid. (TO.)

  1. Uute konsolideerimine(10 min)

Kontrollige oma arusaamist loetud loo sisust ja selle emotsionaalsest varjundist.

Vastus õpiku esimesele küsimusele:

Kas teile meeldis muinasjutt? Kuidas?

PHYSMINUTE

Kuidas kujutate ette väikest merimeest? Sõna joonistamine. Kodus joonistate väikese merimehe.

Pange tähele, kuidas merimehe tuju järk-järgult muutub:pomises, tegi vihase grimassi; pomises väikemees; napsas; turtsatas väikemees ja hüppas järve. Miks see juhtus?

– Kas merimeest saab nimetada lahkeks ja õiglaseks? Miks?

Mida saate vanaproua kohta öelda? (Vastates viidata tekstile)

Kas võib öelda, et vanaproual ei jäänud midagi? Miks?

Vaadake illustratsiooni lk 111, leidke ja lugege tekstist lause, mida saab selle pildi allkirjastamiseks kasutada.

Õpilane vastab

Väike roheline mees. Tal on väikesed käed ja jalad, kannab mütsi, pisikest pluusi ja pükse.

Vanaproua küsis iga korraga aina rohkem. Selline käitumine oli rohelise inimese suhtes ebaõiglane, hästi käitunud inimesed nii ei käitu. See ajas rohelise mehikese väga vihaseks.

Jah, väikemees tahtis vanaprouat tänada, täites ükskõik millise tema soovi.

Ja ta karistas vana naist õiglaselt tema ahnuse eest.

Vana naine oli tõre ja ahne iseloomuga.

Nurisedes andis ta kalurile kopika, võttis kala ja läks koju.

Põhjendage avaldusi. (TO.)

Analüüsige teost tegelaste iseloomustamiseks. (P-2.)

Osalege suhtluses, väljendage oma seisukohta, kuulake teisi, järgige suhtlusreegleid. (TO.)

Analüüsige teost tegelaste iseloomustamiseks. (P-2.)

Osalege suhtluses, väljendage oma seisukohta, kuulake teisi, järgige suhtlusreegleid. (TO.)

Põhjendage avaldusi. (TO.)

Analüüsige teost tegelaste iseloomustamiseks. (P-2.)

Analüüsige teost tegelaste iseloomustamiseks. (P-2.)

Arendage oskust anda moraalseid hinnanguid. (L.)

Osalege suhtluses, väljendage oma seisukohta, kuulake teisi, järgige suhtlusreegleid. (TO.)

Põhjendage avaldusi. (TO.)

  1. Loominguline töö rühmades (5 min)
  1. Peegeldus

Tehke loomingulisi ülesandeid

I rühm. Koostage pildiplaan ja pange igale pildile pealkiri.

II rühm. Valmistage ette rollipõhine lugemine, kasutades trükitud märkmiku materjale (määrake, mitu rolli teil on, mõelge intonatsioonile, millega iga tegelase sõnu tuleks hääldada.)

III rühm. Lugege laused läbi ja parandage kõik tehtud vead.

Tutvusime muinasjutuga ja tegelesime selle sisuga.

Soovitan teil testiga töötada, et kontrollida, kuidas olete muinasjutu sisu valdanud.

Mida õpetab inglise muinasjutt “The Woman Who Lived in a Bottle”?

  • Tänases õppetükis õppisin...
  • Pärast õppetundi tahtsin...
  • Mulle meeldis tänane tund...

Peale ülesande täitmist kontrollime tehtud tööd kollektiivselt üle.

Töö testidega, enesehindamine.

Arendada koostööoskusi. (TO.)

Arendage kontrolli- ja enesekontrollivõimet. (R.) Arendada enesehinnanguvõimet. (R.)

Arenda peegeldust. (L.)

  1. Hinne

Hinda õpilaste tööd tunnis

HINNANGUD (hinnangute suuline kommentaar)

  1. Kodutöö

Kirjutage kodutöö päevikusse.

1. lisa

Kaart 1.

Lugege lauseid, leidke vead ja parandage need.

  1. Ühel päeval tuli väike noor naine pudelist välja ja kõndis Ipswichi, et seal turult kala osta.
  2. Kuid niipea, kui ta paar sammu astus, hakkas kala, avades suu, laulma.
  3. Vana naine naasis külla ja kujutage ette oma üllatust, kui ta nägi punase savipurgi asemel ilusat roosat maja.
  4. Vana naine tuli koju ja nägi veranda lähedal kinni seotud kutsikat.
  5. Vana naine jooksis koju.

Kaart 2 Lisa 2





3. lisa

Viktoriin inglise rahvajutust "Naine, kes elas pudelis"

leebe ja lahke
pahur ja ahne
pahatahtlik ja kahjulik
lihtsameelne

suur ristikarpkala
soove täitev haug
väikesed hõbedased kalad
rääkiv ruff

3
5
2
4

klaasist
portselan
valmistatud savist
valmistatud plastikust

poni
tavaline maja
meeskond
uus mööbel

sinine
roosa
kollane
valge

Kes peaks potti pesema?

Mees ja naine olid nii laisad, et ei saanud öelda: koridori uks polnud õhtul kinni keeratud.

- Lukustage see õhtul ja avage hommikul - see on lihtsalt tülikas! - nad ütlesid.

Ühel päeval keetis mu naine putru ja maitsestas seda võiga. Nad sõid putru ja perenaine ütles:

- Keetsin putru ja sina, mees, pead potti pesema!

"See on täielik jama rääkida," vastab abikaasa, "kas mehe töö on potte pesta?" Saate seda ise pesta.

"Ma ei arva nii," ütles naine.

"Ja ma ei tee," seisab mees vastu.

- Kui te seda ei tee, laske potil vähemalt sajand pesemata seista!

Pott seisis pesemata kuni õhtuni. Mees ütleb uuesti:

- Baba, baba! Pott tuleb pesta.

Naine tõusis nagu keeristorm:

"Ta ütles, et see on sinu asi, nii et sa oled minu!"

- Noh, see on kõik! Las see pole sinu, mitte minu tee. Leppigem kokku nii: kes homme esimese sõna ütleb, saab potti pesta.

- Olgu, mine magama - hommik on õhtust targem.

Läksime magama. Naine on pingil, mees on pliidi peal.

Hommikul ei tõuse üks ega teine ​​üles, kumbki lamab omal kohal, ei liigu, on vait.

Naabrid lüpssid lehmad ammu ja karjane varastas karja. Naabrid räägivad omavahel:

- Miks Malanya täna hiljaks jääb? Ma ei ajanud lehma välja. Kas nendega on midagi juhtunud? Peaksime seda kontrollima!

Sel ajal, kui nad niimoodi otsustasid, astus üks naaber neile vastu. Ta koputas aknale üks või kaks korda, keegi ei reageerinud. Ta läheb õue ja onni, õnneks pole uks kinni keeratud.

Ta astus sisse ja nägi: perenaine lamas pingil.

- Miks sa seal lamad?

Ja Malanya lamab seal, tuhnib silmadega onnis ringi, aga ei liigu ega anna vastust...

Naaber vaatas ahju ja seal peremees lamas, silmad lahti, aga kätt ega jalga ta ei liigutanud ja vaikis.

Naaber oli ärevil:

- Mida sa siin teed?!

- Oh, mul on paha! Oh, head inimesed! Mis see siin toimub!

Ja ta hakkas naabritele rääkima:

- Üks on pingil ja teine ​​lamab pliidil, liigutab hambaid, aga ise nad ei liigu ega anna häält!

Naised jooksid Malanya onni juurde. Nad vaatavad kõigepealt Malanyat, seejärel omanikku:

- Mis sul viga on? Äkki saata fersali või preestri järele?

Omanikud vaikivad, nagu oleks suu vett täis ajanud, vaatavad kõigist silmadest, aga ei liiguta ega anna häält.

Naabrid ajasid omavahel juttu ja lobisesid, aga see pole nagu kellegi teise onnis vedelemine, igaühel on oma asi. Nad hakkasid laiali minema. Ja üks ütles:

- Babonki! Ei ole hea neid üksi jätta. Keegi peab nende juurde jääma, valvama, kuni saabub kümnes ja meister. Ilmselt pole nemad, vaesed, enam selle maailma elanikud!

Ta ütles seda ja naised läksid kõik ukse juurde ja onnist välja.

- Oh, tainas hakkab mu taignast otsa saama! - karjub üks.

- Ja mu väikseid lapsi pole veel toidetud! – püüdis teine ​​end kinni.

- Tehke mind vähemalt rikkaks, ma ei jää nendega üksi - ma kardan üksi olla, daamid!

"Olgu, kui see nii on, pole midagi teha, ma istun nendega," ütles kõver väike tüdruk. "Nad olid head inimesed, kuigi laisad." Mine ja kiirusta kümnes. Ja sellepärast ärge kahetsege mulle Malanyini kaftani anda, naised. Ta ei saa seda enam õmmelda...

– Ära himusta kellegi teise vara! – hüüdis Malanya ja hüppas pingilt püsti. - Seda ei teinud sina ja see pole sinu asi minu kaftani kandmine!

Sel hetkel langetas abikaasa vaikselt jalad pliidilt ja ütles:

- Noh, Malanya, sa olid esimene, kes rääkis, sa peaksid poti pesema!

Naabrid olid tummaks jäänud ja kui nad mõistusele tulid, sülitasid ja lahkusid onnist.

See tekst on sissejuhatav fragment. Raamatust Artiklid. Ajakirjade poleemika autor Saltõkov-Štšedrin Mihhail Evgrafovitš

NAGU KEEGI SOOVIB Jutud, stseenid, mõtisklused ja aforismid SÕNA LUGEJALE Mind üllatab alati, kuidas inimesed oma kohustust ei täida. Nagu kõik teavad, pole kogu inimelu midagi muud kui pidev teenimine igasuguste kohustuste täitmisel, mille jaoks

Raamatust Kuidas kirjutada geniaalset romaani – 2 autor Frey James N

VI Jutustaja hääl ja kellele see kuulub, miks see keegi pole sina Ma ei kahtle, et kes iganes seda raamatut loeb, on selle autor muljet avaldanud. Loodan, et saate aru, et seda raamatut ei kirjutanud robot. Teos kannab alati autori isiksuse jälge. Ma arvan, et sina

Raamatust Stalin ja kirjanikud Kolmas raamat autor Sarnov Benedikt Mihhailovitš

Kolmas süžee “KELLE SA OLEKSID!...” See fraas on pärit Šolohhovi kirjast Tvardovskile. See juhtus vahetult pärast seda, kui Vassili Semenovitš Grossman andis Novy Miri toimetusele üle oma romaani “Stalingrad” käsikirja. (Selle sündmuse täpne kuupäev on teada: see oli 2. august 1949).

Raamatust Artiklid ajakirjast GQ autor Bykov Dmitri Lvovitš

Kellel on Venemaal halb elu? K: Kellel on Venemaal halb elu? V: Vokaalvähemusele. Ilmusid imelised inimesed. Nende ilmumine oli üsna etteaimatav, kuid kui ajaloolise analoogia põhjal tehtud ennustused tõeks saavad, on see just kõige solvavam: see tähendab, et kõik on tõeline

Raamatust Laks avalikule maitsele näkku autor Majakovski Vladimir Vladimirovitš

Kes on õnnelik, et tal on president? K: Kellel on vedanud, et tal on president? V: Nagu alati, Ameerika. Siin nad seisavad mu ees, nagu oleksid elus, neid näidatakse telekast nii tihti, et tegelikkus, tundub, ei annaks olemasolevale kuvandile midagi juurde. Ühega jõin teed, teisega

Raamatust Kulbin autor Gorodetski Sergei Mitrofanovitš

"Kellele on vaja väikseid lugusid..." Nr 14. Kellele on vaja väikseid lugusid, Kui tähtis oli daami elu? Ei, mitte tähtis daam, vaid nii-öelda väike konn: Paks, lühike ja päikesekleidis, Ja tal oli suurepärane sõprus männiprintsidega. Ja peegelkivid tähistasid jalajälgi, kuhu ta kevadel astus, tuuline neiu

Raamatust Nähtamatu lind autor Tšervinskaja Lidija Davõdovna

“Kellele on antud vett segada” Igas kunstilises mõjutusaktis on tervenemine ja pärast Fechnerit ei saa psühholoogilise ja füsioloogilise poole kõrval mitte mõelda ka katarsise mõistele. Eluosooniga, mida hinged tragöödias hingavad, tuleb paralleelselt tuua

Raamatust Kõik kooli õppekava teosed kirjanduses lühikokkuvõttes. 5-11 klass autor Panteleeva E. V.

"Kellele on vaja su kahtlusi..." Kes vajab sinu kahtlusi, sinu Maarja, sinu koitu? - Oh, absoluutselt mitte keegi... Sa pole muidugi kangelane ega geenius. Sa armastad, sa oled luuletaja. Sa oled kurb. Miks? Oh seda plebeide inspiratsiooni valu ja erutatud vilistite vaiksed pisarad. - Ja need näod on nii

Raamatust 3. köide. Segadus-rohi. Satiir proosas. 1904-1932 autor Black Sasha

“Kes elab hästi Venemaal” (Luuletus) Ümberjutustav proloog Muinasjutulises vormis kujutab autor seitsme talupoja vaidlust teemal “kes elab Venemaal õnnelikult ja vabalt”. Vaidlus areneb võitluseks, siis teevad talupojad rahu ja otsustavad omavahel küsida kuningalt, kaupmehelt ja preestrilt, kes on õnnelikum, mitte.

Raamatust Vene rist: kirjandus ja lugeja uue sajandi alguses autor Ivanova Natalja Borisovna

KES PEAKS LÄHMA SHAGIL* (SÕDURI VAHETELE) Suvel saatis seersant-major kolm sõdurit väljaõppemeeskonda valgendama. „Võtke leiba ja seapekki, poisid. Tõenäoliselt saad sellega hakkama alles õhtul, nii et sa ei pea muretsema asjata laagrisse mineku pärast, vaid veedad seal öö. Ja homseks lõuna ajal ja

Raamatust Sinihabe juhtum ehk Lood inimestest, kellest said kuulsad tegelased autor Makejev Sergei Lvovitš

Kellele seda kriitikat vaja on? Hoiatan pahatahtlikku lugejat: nendes märkmetes erinevatele aadressidele lastud kriitilised nooled tulistati ka enda aadressile. Nagu seltsimees õigesti ütles. Stalin, "kriitika ja enesekriitika on meie liikumapanevad jõud

Raamatust 1910.–1930. aastate vaateklaasi taga autor Bondar-Tereštšenko Igor

Raamatust 19. sajandi väliskirjanduse ajalugu. Romantism: õppejuht autor Modina Galina Ivanovna

Raamatust "Mõtlike drjaadide varjupaik" [Puškini valdused ja pargid] autor Jegorova Jelena Nikolaevna

Raamatust Õhukesel jääl autor Krasheninnikov Fedor

Kellele on pühendatud Puškini luuletus “Ma armastasin sind...”?

Oi, milline naistepuder, vene rahvajutust “Pott”, puder sai suurepärane: murenev, maitsev, vene ahjus aurutatud... Võiga putru rikkuda ei saa: naine ei teinud. säästa võid. On ainult üks probleem: pärast pudru söömist pole kedagi, kes potti peseks. Ei naine ega mees taha seda välja koristada. Ema laiskus võitis. Kes seda kurikuulsat potti ikkagi pesi? See on praegu saladus. Lugege muinasjuttu ja saate kõik ise teada.

"Pott"
Vene rahvajutt

Elasid kord mees ja naine. Nad olid mõlemad nii laisad... Püüavad asju teiste õlgadele suruda, lihtsalt mitte ise teha... Ja onni ust ei pane nad kunagi konksu otsa: tõuse hommikul üles ja siruta käed välja. , ja siis jälle konks käest visata... Ja elame nii.

Nüüd, vanaema, keeda putru. Ja puder on juba keedetud! Põsepuna on murenev, teradelt pudenevad terad. Naine võttis pudru ahjust välja, pani lauale ja maitsestas võiga. Söödi putru ja limpsiti lusikaid... Ennäe ennäe, poti küljel ja põhjas oli keedetud puder, pott vajas pesemist. Nii ütleb naine:

Noh, mees, ma tegin oma tööd - keetsin pudru ja teie asi on poti pesemine!
- Sellest sulle piisab! Kas pottide pesemine on mehe töö? Ja saate seda ise pesta.
- Ma isegi ei mõtle sellele!
- Ja ma ei tee seda.
- Kui te seda ei tee, laske sellel nii seista!

Naine ütles, pange pott varda ja ise pingile. Pott seisab pesemata.

Baba, oh naine! Pott vajab pesemist!
– Öeldakse – sinu asi, sina ja minu!
- Noh, see on kõik, vanaema! Kokkulepe on väärt rohkem kui raha: kes homme esimesena tõuseb ja esimese sõna ütleb, see saab potti pesema.
- Olgu, ronige pliidi peale, seal näete.

Seadsime end sisse. Mees on pliidil, naine pingil. Tuli pime öö, siis tuli hommik.

Hommikul ei tõuse keegi üles. Ei üks ega teine ​​isegi ei liigu – nad ei taha potti pesta.

Naine peab lehma jootma, lüpsma ja karja ajama, aga ta ei tõuse pingilt.

Naabrid on lehmad juba ära ajanud.

Miks pole Malanya silmapiiril? Kas minuga saab kõik korda?
- Jah, mõnikord ma jään hiljaks. Lähme tagasi ja vaatame, kas kohtume...

Ja nad lähevad tagasi – ei mingit Malanyat.

Mitte mingil juhul! Ilmselt mis juhtus!

Naaber ja hüppa onni. Haara! - ja uks ei ole blokeeritud. Midagi on valesti. Ta sisenes ja vaatas ringi.

Malanya, ema!

Ja naine lamab pingil, vaatab kõigi silmadega ega liiguta.

Miks sa lehma minema ei ajanud? Kas tunnete end halvasti? Naine vaikib.
- Mis sinuga juhtus? Miks sa vaikid? Naine vaikib, ei räägi sõnagi.
- Issand halasta! Kus on teie mees?.. Vassili ja Vassili!

Vaatasin ahju ja Vassili lamas seal, silmad olid lahti ja ta ei liigutanud.

Mis su naisega toimub? Kas see on nali?

Mees vaikib, kui ta vett suhu võttis. Naaber oli ärevil:

Mine räägi naistele!

Jooksin mööda küla ringi:

Oh, daamid! Midagi on Malanya ja Vassiliga valesti: nad lebavad kõrvuti – üks pingil, teine ​​pliidil. Nad vaatavad väikeste silmadega, kuid ei ütle sõnagi. Kas mingit kahju pole tehtud?

Naised jooksid ja ohkasid nende ümber:

Emad! Mis sinuga juhtus?.. Väike! Vassiliushka! Miks sa vaikid?

Mõlemad vaikivad, nagu oleksid nad tapetud.

Jah, naised, jookske preestrile järele! Asjad lähevad väga valesti.

Nad jooksid minema. Preester on saabunud.

Siin, isa, nad mõlemad valetavad - nad ei liigu; Väikesed silmad on lahti, aga nad ei ütle sõnagi. Kas need on tõesti kahjustatud?

Preester ajas habe sirgu ja läks pliidi juurde:
- Vassili, Jumala sulane! Mis juhtus?

Mees vaikib.

Pop - poodi:

Jumala sulane! Mis su mehel viga on?

Naine vaikib.

Naabrid rääkisid, rääkisid ja tulid onnist välja. See pole vaeva väärt: kes paneb ahju põlema, kes toidab lapsi, kes kanad, kes põrsaid.

Pop ütleb:

Noh, õigeusklikud, on liiga hirmutav neid maha jätta, keegi istuge maha.

Ühel pole aega, teisel pole aega.

"Noh," ütleb ta, "las vanaema Stepanida istub, mitte tema lapsed ei nuta - ta elab üksi."

Ja vanaema Stepanida kummardus ja ütles:

Ei, isa, keegi ei tööta asjata! Kui paned oma palga sisse, siis ma lihtsalt istun seal.
- Millist palka ma peaksin teile maksma? - küsib preester ja vaatas onnis ringi. Ja ukse juures ripub seinal Malanya rebenenud katsaveyka, vatt hunnikutes rippumas. "Jah," ütleb preester, "võtke katsaveyka." See on halb, see on halb, kuid see kõik on piisavalt hea, et isegi jalgu katta.

Niipea, kui ta seda ütles, hüppas naine, nagu oleks põletatud, pingilt ja seisis keset onni, käed puusas.

Mis see on? - räägib. - Kas ma peaksin oma vara ära andma? Ma kannan seda ise ja annan selle oma väikestest kätest kellele tahan!

Kõik olid jahmunud. Ja mees langetas vaikselt jalad pliidilt, kummardas ja ütles:

Noh, naine, sa ütlesid esimese sõna - sa peaksid poti pesema.

Küsimused vene rahvajutu "Pott" jaoks

Mis mees ja naine nad olid: töökad või laisad?

Kes keetis puruputru?

Miks naine ei tahtnud potti pesta?

Miks mees ei aidanud naisel potti pesta?

Miks naabrid ärevil olid?

Miks naine oma naabritega vaikimisi mängis?

Miks Vassili vaikis?

Kes lõpuks potti pesi?

Kas olete tuttav sõnaga "laiskus"?

Millised inimesed sulle rohkem meeldivad: laisad või töökad?

Muinasjutt Kes räägib kõigepealt vana mehe ja vanaproua laiskusest, kellest on saanud kogu küla naeruväärsus. Lugege muinasjutt kindlasti veebis läbi ja arutage seda oma lapsega.

Lugege lugu Kes räägib esimesena

Laisk ja tülitsenud naine ja vanaisa tülitsesid ja vaidlesid pidevalt. Asi jõudis sinnamaani, et vaieldi selle üle, kes peaks pärast söömist pudrupotti pesema. Otsustasime mängida vaikusemängu: kes esimesena suu lahti teeb, see peseb. Õhtul on nad vait. Järgmisel päeval ei tõusnud nad voodist välja, ei süütanud ahju, ei teinud majas midagi ega lahkunud isegi onnist. Lõunaks olid naabrid mures: kas midagi juhtus? Uksest murti sisse. Nad vaatavad – nad on mõlemad elus, lihtsalt lamavad seal vait. Pool küla tuli joostes onni juurde, nad tõid preestri, inimesed ei saanud aru, mis vanamehe ja vana naisega toimub. Preester ütles, et keegi peaks vanade inimeste eest hoolt kandma, kuni nad mõistusele tulevad. Üks naaber, pidades silmas naise uut kasukat, nõustus vanureid hooldama. Siis ärkas naine ellu ja karjus: "Kes lubas võõrastel vara käsutada?" Vanaisa sai ka kõne tagasi ja rõõmustas, et tema asi pole potti pesta. Naabrid naersid vanade inimeste üle ja läksid minema. Muinasjuttu saate lugeda meie veebisaidil.

Muinasjutu analüüs Kes räägib esimesena

See humoorikas igapäevajutt teeb nalja veel ühe levinud pahe – laiskuse – üle. Venemaal austatakse ja austatakse alati töökaid inimesi, hukka mõistetakse laisad inimesed. Muinasjutu kangelased Kes esimesena räägib, on vanaisa ja naine, jonnakas ja laisk. Laiskuse tõttu tekkis neil pidevaid konflikte, mis tõid kaasa kaotusi. Muinasjutu põhiidee: Kes esimesena räägib - töö toidab inimest, aga laiskus rikub teda. Mida õpetab muinasjutt Kes räägib esimesena - naeruvääristades laiskust ja perekondlikku ebakõla, õpetab muinasjutt töökust ja üksteisemõistmist.

Stsenaarium muinasjutu ainetel. Kes peaks potti pesema?

Põhineb vene rahvajutul

Tegelased:

  • vanaisa Matvey,
  • Vanaema Agasha,
  • ristiema Ekaterina,
  • naaber Arina.

Lava keskele on seatud sisse vene onni interjöör, serval eesaed. Vanaisa ja vanaema istuvad laua taga ja söövad savipotist kalasuppi.

Vanaema.

Kas kalasupp on hea, Matvey?

Vanaisa.

Ma pole kunagi maitsvamat kalasuppi söönud.
Kuum! Sõin isu täis,
Mu kiilakas koht oli nii kuum.

Ta tõuseb lauast püsti.

Noh, tänan lõuna eest.

Vanaema.

Kuhu sa lähed, vanaisa?

Vanaisa.

Las ma teen tund või kaks uinak,
Kuidagi kukub pea alla.
Heidab pingile pikali.

Vanaema.

Vanaisa, ütle mulle, mida me peaksime tegema?
Pesta potti või mitte pesta?

Vanaisa.

Ütlete sama, peske - ärge peske.
Kuidas saavad nõud olla määrdunud?
Minu oma muidugi.

Vanaema.

Ei, ma ei tee seda!
Miks ma peaksin nõusid pesema?
Sa sõid ka, Matvey.
Minu pott, tule!

Vanaisa.

Ma pole naine, vaid mees,
Ma pole harjunud nõusid pesema!
Vaata, mida sa tahtsid!
See pole meeste asi!

Vanaema.

Pole mehelik?

Vanaisa.

Mitte mehelik!
Tule maha! Muidu korraldan!

Vanaema paneb poti pingi kõrvale, millel vanaisa lamab, käed puusas.

Vanaema.

Ma ei pese seda! Kas sa saad aru, vanaisa?
Las seista vähemalt sada aastat!

Vanaisa tõuseb pingilt ja kõnnib potiga vanaema ümber.

Vanaisa.

Aga mille üle vaielda, Agasha?
Lepime kokku:
Kes väsib edasi valetamisest?
Ja järgmisel hommikul tõuseb ta esimesena,
Kes ütleb sõna ette?
Las ta austab teist
Jah, ja ta peseb poti ära.

Vanaema.

Sa magaksid nagu maavits.
Olen nõus, olgu nii.
Aga sa pesed poti ära!

Vanaisa.

Hommik on õhtust targem.

Vanaema.

Ma olen juba vait, Matvey.

Nad heitsid end pinkidele magama. Varahommik, kuked kirevad, lehmad müttavad. Arina ja Ekaterina kohtuvad eesaias.

Arina.

Tere hommikust, Katerina.

Catherine.

Tere ka sulle, Arina.
Kas ristiemad on terved?

Arina.

Ma ei tea midagi.
Seal mühiseb lehm,
Sea laudas kiljub -
Veiseid ei toideta.

Catherine.

Kus on naabrid, Arina?

Arina.

Miks ma peaksin teadma? Lähme
Lähme neile koos külla.

Nad sisenevad onni.

Arina.

Vaata, Katerina,
Kui imelik pilt:
Vanaisa on pikali ja vanaema on sealsamas. (Puutab neid.)
Pealegi nad ei liigu
Käed rinnal kokku pandud.

Ekaterina (hirmunud).

Aidake keegi!
Sa jooksed oma tagumikku, Arina!

Arina.

Istu siin, Katerina.
Ära karda! Ära karda!
Pööran kiiresti ringi.

Ekaterina (kaebama).

Oh, nad surid, nad surid!

Ta vaatab ringi, et näha, kas Arina on lahkunud.

Miks ma olen pisarate ja tattidega kaetud?
Ristiisa ja ristiisa elasid oma elu,
Nad elasid koos ega seganud.
Nad andsid oma hinge korraga Jumalale.
Kas siin on midagi süüa?

Ta vaatab ringi ja märkab laual searasvatükki.

Seal on seapekk. Ma võtan selle kaasa
Ma mäletan sind rahu pärast.
Peidab rasva oma rinnas.

Vanaisa ja vanaema (koos).

Pane seapekk oma kohale!

Vanaisa.

Neil endal pole piisavalt toitu!

Vanaema.

Kellegi teise pätsi eest
Ära tee oma suud lahti, ristiisa!

Vanaisa.

Meie tiigis Agashaga
Ära viska oma võrku minema!

Catherine.

Oh, surnud ärkasid ellu,
Mõlemad hakkasid korraga rääkima!

Vanaisa.

Anna mulle seapekk, ristiisa.

Catherine.

Asetab seapeki oma kohale tagasi.
Sa lähed siin hulluks!
Nad hirmutasid Arinat ja mind!

Vanaisa.

Mine, Ekaterina,
Ja nad käskisid tagumikul keerutada,
Me ei sure.
Ekaterina lahkub.

Vanaema.

Vanaisa ja vanaisa, mida me peaksime tegema?
Kes potti peseb?

Vanaisa.

Ma suren seal kohe ära!

Vanaema.

Peseme koos!

Asetage pott lauale. Kardin.