Essee"Художественное пространство в рассказе И.А.Бунина «Часовня. Вечные темы в рассказе Бунина «Часовня В чем смысл названия рассказа часовня!}

Sektsioonid: Kirjandus

Eesmärgid: Bunini armastuse mõistmise, autori positsiooni ja kirjaniku kunstistiili eripärade tuvastamine; õpilaste uurimistegevuse intensiivistamine, loova lugemisoskuse arendamine, loo sündmuste mõistmise ja kogemise süvendamine.

Varustus: PC, m/m projektor, interaktiivne tahvel.

Tahvlile kirjutamine: "Tõelise luuletaja vaimne struktuur väljendub kõiges, isegi kuni kirjavahemärkideni välja." A.A.Blok

Tunni edenemine

1. Organisatsioonimoment.

2. Õpetaja avakõne: Täna tunnis teeme kunstiteose teksti terviklikku analüüsi. See on lugu I.A. Bunin oma kuulsast tsüklist “Tumedad alleed”. Kõik selle sarja lood on pühendatud ühele teemale – need kirjeldavad erinevaid armastuse ilminguid mehe ja naise vahel. Just filmis "Pimedad alleed" väljendas Bunin oma suhtumist sellesse tunnese ja kirjeldas oma "armastuse filosoofiat". Mingil määral peegeldab Bunini vaadet juba tsükli nimi.

Armastuse “pimedad alleed” on need, mis on sügavalt peidus iga inimese sees, need on tema instinktid ja soovid, emotsioonid, mida ta mõnikord ei mõista ega suuda kontrollida, kuid mis määravad suuresti tema elu.

Lugu pärineb 2. juulist 1944 ja on sarja üks lühemaid. Kuid samal ajal üks filosoofilisemaid ja sügavamaid. Vaid paar rida, aga selle taga on nii palju autorimõtteid, küpse inimese mõtteid... Siinkirjutaja mõtted ei käi mitte ainult ja mitte niivõrd armastusest, kuivõrd inimeksistentsi olemusest, selle tähendusest. elu, universumi seaduste kohta.

3. Jutu lugemine (loeb ettevalmistatud õpilane, tekst on igal õpilasel laual)

4. Loo analüüs küsimuste kaupa:

Määrake loo kunstiline aeg ja kunstiline ruum.

Loome uuesti Bunini maalitud pildi.

Tahvlil on Whatmani paberileht jagatud kaheks pooleks, siniseks ja roheliseks. Eelnevalt ettevalmistatud skeemid liimime whatmani paberile (kabel, pilved, päike, lilled, ristid, lapsed, kabeli aken).

Sündmuskohaks on mahajäetud surnuaed. Miks on surnuaed maha jäetud?

Kalmistu on perekondlik, tõenäoliselt kuulus mõisa härrastele: kas kõik surid või läksid välismaale)

Koos sõnaga "mahajäetud" sisaldab lugu ka unustuse teemat. Kõik külmus. Nagu filmis – liikumatu kaader. Kuidas autor süntaktiliste vahenditega näitab, et aeg on peatunud? Vaatame teksti esimest lauset. Iseloomusta teda.

Lausel on neli subjekti (päev, põld, kalmistu, kabel), lause on üheosaline, nimetav.

Miks predikaati pole?

Liikumist pole, aeg on peatunud.

Laste taju kaudu jõudsid lapsed kalmistule.

See lugu on lugu-mälestus. Kuigi lugu jutustatakse olevikuvormis, saame aru, et jutustaja meenutab juhtumit oma lapsepõlvest. Miks sa arvad?

Huvitav on see, et Bunini jaoks on oluline kõige kirjeldatava kohta täpselt edasi anda “lapselik” ettekujutus. Võib-olla on see seletatav asjaoluga, et lapsed tunnevad end teravamalt ja peenemalt. Lapse pilk pole hägune, loomulik. Lapsed tunnevad teravamalt ja peenemalt, nende mõistus ja hing pole veel nii pimedad kui täiskasvanutel. Täiskasvanutel on ebaloomulik, stereotüüpne nägemus elust, nad ei näe eksistentsi tõsidust.

Mida lapsed näevad? Sellele küsimusele vastamiseks peate teksti hoolikalt uuesti läbi lugema ja jagama selle kaheks osaks, sest lapsed näevad kahte pilti.

Kontrast, antitees.

Mis on antitees?

Lastesilmad loos paljastavad kummalise, kuid väga ereda kontrasti. Ühest küljest näevad nad elu võidukäiku. Jutustaja mäletab päikeselist suvepäeva, täis valgust, värve, soojust ja valgust. Teisalt - mahajäetud surnuaed, pimedus, ebakindlus, salapära.

Jätkame tabeli täitmist.

Mis jääb nende kahe maailma vahele?

Kabel või õigemini purustatud aken maapinnal, mis jagab laste ruumi "omadeks" ja "omadeks", mis on alati täis mingisuguseid ohte. Aken on piir kahe maailma vahel.

Ja akna ääres on kalmistu ka olevikku ja minevikku ühendav piir.

Vaenlaste saabudes valvati ennekõike surnuaeda, sest see on perekonna, esivanemate mälestus, sest kalmistu on terve suguvõsa ajalugu.

Kuulus nõukogude kirjanik V. Katajev ütles: „Kes ma olen? Liivatera Universumi pinnal. Ja tõepoolest, inimene on vaid väike liivatera tohutus universumis elavas inimparves.

Kuidas lapsed aknast nähtut hindavad?

Õudne ja lõbus

Mis näitab, et lapsed on huvitatud?

Nad vaatavad SELGETE silmadega, st. piilumine.

ZORKY –

1) hea nägemine kaugetest ja väikestest objektidest;

2) lähedane, läbinägelik.

Milline kahest tähendusest vastab antud teksti sõnale? (2)

Mis köidab lapsi? Miks need on ühtaegu jubedad, lõbusad, huvitavad ja üllatavad?

Jube, p.ch. Sõna surm hirmutab mind, kuid selles kõiges on mingisugune mõistatus, tundmatu, mida tahan lahendada. Huvi suurendab see, et kabeli sees on ammu surnud inimeste surnukehad. Muidugi ei mõista nad siiani kogu selle sügavust ja traagikat, kuid miski sunnib neid jätkuvalt sügavale kabelisse piiluma, kus lebavad “külmakastid” kehadega.

Mida avastavad lapsed seal, akna taga tundmatus maailmas, kabelisügavuses?

1. Surm on elu kõrval (Bunini sõnul on esimene samm surmani sündides nutt).

2. Surma ei saa ainult vanad inimesed, vaid ka noored.

3. Sa võid surra armastusest.

Surmale lähenedes õpivad lapsed elu mõistma, selle aluseks on armastus. Autor rõhutab, et “vanavanemate” kirstude hulgas oli kirst noore onuga, “kes end tulistas”.

Miks ta seda tegi?

Üks lastest selgitab, et see mees oli väga armunud ja "kui sa oled väga armunud, siis lasete end alati maha...". Vaid paar sõna, lapselikult naiivne ja lihtne ning ei mingeid selgitusi ega kommentaare. Nende sõnade taga peitub tohutu hingeelu, sügav inimlik tragöödia, väga tugev ja ergas tunne.

Nad võivad selgitada ka Bunini arusaama armastusest. See tunne, usub kirjanik, seostub alati tragöödiaga, pimeduse ja teadvustamatusega, see on üles ehitatud kontrastidele, nagu elu ise. Kontrast on inimeksistentsi universaalne seadus üldiselt ja kõigis selle üksikasjades.

Mis seob elu ja surma? Millised kujundid seovad selles loos kunstilist aega ja ruumi? Analüüsige kõike, millest täna rääkisime, ja pange loole pealkiri. Olge valmis oma arvamust põhjendama.

Kabel on palvemaja, altarita tempel, kus saab palveid lugeda.

Kabel ühendab kahte ruumi: ajutist ja igavest – elu ja surma. Kalmistule tulles meenutavad lähedased kabelis lahkunuid, loevad palveid, süütavad küünlad.

Kokkuvarisev kabel viitab sellele, et maise olemasolu pole igavene. Surm on kohutav, kuid peate väärtustama elu ja seda, mida see annab. Hinnake oma elu igat tundi ja elage väärikalt.

5. Kodutöö: Kirjutage essee - argument, mis põhineb D. Granini väitel: "Võrdle maa tundi surmatunniga"

Oma hea töö esitamine teadmistebaasi on lihtne. Kasutage allolevat vormi

Üliõpilased, magistrandid, noored teadlased, kes kasutavad teadmistebaasi oma õpingutes ja töös, on teile väga tänulikud.

On olemas ka kronotoobi mõiste. M. M. Bahtin mõistab "ajaliste ja ruumiliste suhete olulist vastastikust seost". «Kronotoobil kirjanduses on märkimisväärne žanriline tähendus. Võime otse öelda, et žanri ja žanrisordid määrab täpselt kronotoop ja kirjanduses on kronotoobi juhtprintsiibiks aeg. Kronotoop kui formaalne ja tähenduslik kategooria määrab (suurel määral) inimese kuvandi kirjanduses; see pilt on alati sisuliselt kronotoopiline. ... Tõelise ajaloolise kronotoobi väljatöötamine kirjanduses oli keeruline ja katkendlik: nad valdasid kronotoobi teatud spetsiifilisi aspekte, mis olid antud ajaloolistes tingimustes kättesaadavad, ja arendati välja vaid teatud vormid tegeliku kronotoobi kunstiliseks peegeldamiseks. Need algul produktiivsed žanrivormid kinnistusid traditsiooniga ja jätkasid edaspidises arengus kangekaelselt eksisteerimist ka siis, kui nad olid oma realistlikult produktiivse ja adekvaatse tähenduse täielikult kaotanud. Sellest tuleneb ka ajaliselt sügavalt erinevate nähtuste olemasolu kirjanduses, mis muudab ajaloolise ja kirjandusliku protsessi äärmiselt keeruliseks. Mõiste kronotoop pärast Bahtini teoseid saavutas vene ja välismaises kirjanduskriitikas märkimisväärse populaarsuse.

Nii et pärast nendest mõistetest aru saamist saame iseloomustada "Kabeli" ruumilis-ajalise korralduse tunnuseid.

Mõistame, et süžee ise toimub valgel ajal, päeval, suvel, kuid see aeg on kuidagi abstraktne. Kui pöörduda kunstilise aja analüüsi poole, siis näeme, et tegemist on kahe erineva maailmaga: suvi, päev, päike (praegune aeg) ja öö, külm, pimedus (minevik). Ja kahe maailma vaheline piir on Bunini kunstimaailmale iseloomulik aknakujutis. Lisaks on miniatuuris ühtlane pimeduse ja valguse, külma ja päikese, “oma” ja “võõra” maailma, mineviku ja oleviku, elu ja surma vaheldumine. Seega on elus ja looduses kõik omavahel seotud ning harmoonias ja tasakaalus.

Lisaks on loos kõik tegusõnad olevikuvormis. Tekib hämmastav tunne, et seda lugu räägib eakas mees, kes meenutab oma lapsepõlve. Kui harmooniliselt põimuvad mälestused ja näiliselt tänased kogemused! Loos on hiilgavalt ühendatud prantsuse vanadus ja vene lapsepõlv – kaks ruumi ja kaks aega. Ühes mälestuses, ühes väikeses episoodis - hetk ja igavik.

7. Milliseid kompositsioonivõtteid selles tekstis kasutatakse? Mis on nende kunstiline tähendus?

Enne kui hakkame analüüsima kompositsiooni sügavamaid kihte, peame tutvuma põhiliste kompositsioonitehnikatega. Neid on vähe; Peamisi on ainult neli: kordamine, tugevdamine, kontrast ja montaaž.

Kordamine on üks lihtsamaid ja samas tõhusamaid kompositsioonivõtteid. See võimaldab teost lihtsalt ja loomulikult “ümardada” ning anda sellele kompositsioonilise harmoonia. Eriti efektne näeb välja nn ringkompositsioon, kui teose alguse ja lõpu vahele tekib kompositsiooniline kaja; selline kompositsioon kannab sageli erilist kunstilist tähendust. Klassikaline näide helikompositsiooni kasutamisest sisu väljendamiseks on Bloki miniatuur "Öö, tänav, latern, apteek..." või Nekrasovi luuletus "Kes elab hästi Venemaal":

Öö, tänav, latern, apteek, kellel on lõbus,

Mõttetu ja hämar valgus. Venemaal tasuta?

Elage veel vähemalt veerand sajandit,

Kõik saab olema nii. Tulemust pole.

Kui sa sured, alustad uuesti,

Ja kõik kordub nagu varem:

Öö, kanali jäised lainetused,

Apteek, tänav, lamp.

Kordamisele lähedane tehnika on tugevdamine. Seda tehnikat kasutatakse juhtudel, kui lihtsast kordamisest ei piisa kunstilise efekti loomiseks, kui on vaja muljet täiustada homogeensete kujutiste või detailide valimisel. Nii toimib kunstiliste kujundite valik Tšehhovi jutustuses “Mees juhtumis” intensiivistamise põhimõttel: “Ta oli tähelepanuväärne selle poolest, et ta käis alati, isegi väga hea ilmaga, kalossides ja vihmavarjuga ning kindlasti soojas vatiga mantlis. Ja vihmavari oli tal hallist seemisnahast vutlaris ja kui ta pliiatsi teritamiseks oma sulenoa välja võttis, oli ka tema nuga vutlaris; ja näis, et ta nägu oli ka katte all, kuna ta peitis seda pidevalt oma kõrgendatud krae sisse. Ta kandis tumedaid prille, dressipluusi, toppis kõrvu vatti ja kabiini jõudes käskis ülaosa üles tõsta.»

Vastupidine tehnika kordamisele ja tugevdamisele on vastand. Nimest endast selgub, et see kompositsioonitehnika põhineb kontrastsete kujundite vastandil; näiteks Lermontovi luuletuses "Poeedi surm": "Ja te ei pese poeedi õiglast verd kogu oma musta verega maha." Siin moodustavad allajoonitud epiteedid kompositsiooniliselt olulise vastanduse. See on väga tugev ja väljendusrikas kunstitehnika.

Korduse ja vastandamise tehnikate kombineerimine annab erilise kompositsioonilise efekti: nn peegelkompositsiooni. Reeglina korduvad peegelkompositsiooniga alg- ja lõppkujutised täpselt ja vastupidi. Peegelkompositsiooni klassikaline näide on Puškini romaan “Jevgeni Onegin”. Selles näib lõpp kordavat süžeed, ainult positsioonide muutumisega: alguses on Tatjana armunud Oneginisse, lõpus on vastupidi.

Viimaseks kompositsioonitehnikaks on montaaž, mille puhul kaks teoses kõrvuti asetsevat kujutist tekitavad mingi uue, kolmanda tähenduse, mis ilmneb just nende lähedusest. Nii on näiteks Tšehhovi jutustuses “Ionych” Vera Iosifovna “kunstisalongi” kirjeldus kõrvuti mainimisega, et köögist oli kuulda nugade kolinat ja kuulda oli praetud sibula lõhna. Need kaks detaili koos loovad vulgaarsuse õhkkonna, mida Tšehhov püüdis loos taastoota.

Kõik kompositsioonitehnikad võivad teose kompositsioonis täita kahte üksteisest veidi erinevat funktsiooni: nad võivad organiseerida kas eraldi väikese tekstifragmendi (mikrotasandil) või kogu teksti (makrotasandil), muutudes viimasel juhul kompositsiooni põhimõte.

Oleme juba märganud, et ruumilis-ajaliste tunnuste analüüsimisel kasutatakse tekstis selgelt kontrasti või vastandamise tehnikat. Kogu miniatuur on üldiselt üles ehitatud antiteesile. Kuid vastandatakse ka veel kahte aja "vormi": "alati" (märkimisväärne on, et see sõna raamib teost) ja "ammu", "noor" ja "vana" (viimane epiteet kehtib ka mureneva kohta, mahajäetud kinnistu). Võime järeldada, et kõik kolm aega eksisteerivad miniatuuris koos: olevik, minevik ja tulevik, mis on seotud laste kujutistega.

Kas siin on kasu ja kuidas see avaldub? Mis on esimene asi, mida ma näen? Mahajäetud, võsastunud kalmistu, üksildane lagunenud kabel, pimedus ja külm, raudkarbid, surnud vanavanemad ja mõni noor onu, kes oli väga armunud, “ja kui sa oled väga armunud, lasevad nad end alati maha... Kõik ülaltoodud tugevdavad üksteist ja viivad ühe asjani: pimedus, pimedus, surm.

Kõik, mis sellele vastu on, nimelt: suvi, kuumus, päev, aed, lilled, lapsed, külmad, päike, kärbsed, kõik elusolendid.

Siinne montaaž avaldub, mulle tundub, selles, et noor onu lamab vanavanematega samas kohas. See tähendab, et surm võib haarata igaühe ja veelgi enam neid, kes pidid taluma õnnetu armastuse tragöödiat. On tähelepanuväärne, et lapsed näevad elu võidukäiku. Jutustaja mäletab päikeselist suvepäeva, täis valgust, värve, soojust ja valgust. Kuid lapsi huvitab ka muu - neid köidavad mahajäetud surnuaed ja lagunenud kabeli aknad.

8. Milliseid kunstilisi detaile autor kasutab? Millised on nende funktsioonid?

Kunstiline detail on maastiku, portree, interjööri või tegelasele psühholoogilise iseloomuga detail, mille kirjanik tõstab esile kõigi muude detailide hulgas, et rõhutada selle erilist pildilist, väljenduslikku või sümboolset tähendust. Kunstilised detailid võivad olla vajalikud või, vastupidi, liigsed. Näiteks portree detail Vera Iosifovna kirjelduses A.P. loost. Tšehhovi “Joonitš”: “Keskpärane pole mitte see, kes lugusid kirjutada ei oska, vaid see, kes neid kirjutab ega oska seda varjata,” kannab kangelanna meesteprille, rõhutab see portreedetail. autori irooniline suhtumine kangelanna emantsipatsiooni. Tšehhov, rääkides kangelanna harjumustest, lisab oma romaanidest "ta luges külalistele ette". Autor rõhutab Vera Iosifovna liialdatud kirge oma töö vastu, justkui pilkades kangelanna "haridust ja talenti".

Kunstiliste detailide funktsioon on oluliselt erinev. Üks detail võib asendada terve rea detaile. Seevastu kunstiline detail on üksik, sageli ainulaadne oma visuaalse ja ekspressiivse funktsiooni poolest. Detail koondab lugeja tähelepanu sellele, mis näib kirjutajale looduses, inimeses või teda ümbritsevas objektiivses maailmas kõige olulisem või iseloomulikum.

Kunstilisi detaile on mitut tüüpi: eritavad, psühholoogilised, sümboolsed, portreed jne.

Kunstiliseks kõrghetkeks Bunini tekstis võib olla aken – piir elu ja surma, valguse, sooja ja pimeduse ja külma vahel, sama piir kahe maailma vahel.

Autor rõhutab, et “vanavanemate” kirstude hulgas oli kirst noore onuga, “kes end tulistas”. Mulle tundub, et see on ka omamoodi kunstiline detail. Miks ta seda tegi? Jutustaja annab edasi põgusa dialoogi, mis ilmselt toimus laste vahel. Üks neist selgitab, et see mees oli väga armunud ja “kui oled väga armunud, siis tulistad end alati maha...” Vaid paar sõna, lapselikult naiivne ja lihtne ning ei mingeid selgitusi ega kommentaare. Aga rohkem polegi vaja – nende sõnade taga peitub tohutu hingeelu, sügav inimlik tragöödia, väga tugev ja ergas tunne. Noor onu on sümboolne detail.

Need sõnad võivad sisuliselt selgitada Bunini arusaama armastusest. See tunne, usub kirjanik, seostub alati tragöödiaga, pimeduse ja teadvustamatusega, see on üles ehitatud kontrastidele, nagu elu ise. Kontrast, mittevastava kombinatsioon – see on inimeksistentsi universaalne seadus üldiselt ja kõigis selle üksikasjades, ütleb meile filosoof ja kirjanik Bunin.

9. Töö ideoloogiline ja temaatiline sisu. Pealkirja ideoloogiline tähendus

Loo autor I.A. Bunini "Kabel" on osa kuulsast "Tumedate alleede" tsüklist. Kõik selle sarja lood on pühendatud ühele teemale – need kirjeldavad erinevaid armastuse ilminguid mehe ja naise vahel. Just filmis "Pimedad alleed" väljendas Bunin oma suhtumist sellesse tunnese ja kirjeldas oma "armastuse filosoofiat". Mingil määral peegeldab Bunini vaadet juba tsükli nimi. Armastuse “pimedad alleed” on need, mis on sügavalt peidus iga inimese sees, need on tema instinktid ja soovid, emotsioonid, mida ta mõnikord ei mõista ega suuda kontrollida, kuid mis määravad suuresti tema elu.

Vaid paar rida, aga selle taga on nii palju autorimõtteid, küpse inimese mõtteid... Siinkirjutaja mõtted ei käi mitte ainult ja mitte niivõrd armastusest, kuivõrd inimeksistentsi olemusest, selle tähendusest. elu, universumi seaduste kohta. Ruumi kabelina maalimise valik pole juhuslik. Mis on kabel? See on rahu, vaikus, palve. See on igaviku sümbol, koht, mis eraldab elavate ja surnute maailma. See on mälestuste, ilmutuste, Jumalaga suhtlemise, igaviku tund, välisest edevusest lahkumise tund, maailmast irdumine – tõehetk inimese jaoks.

KOOSkasutatud kirjanduse loetelu

1. Bahtin M. M. Dostojevski poeetika probleemid. M., 1972.

2. Belinsky V. G. Luule jagunemine perekondadeks ja tüüpideks // Täielik. kogumine tsit.: [13 köites] M., 1954. T. 5.

3. Sissejuhatus kirjanduskriitikasse. / Toim. G.N. Pospelov. M.: Kõrgem. kool, 1988

4. Veselovski A. N. Ajaloopoeetika. L., 1940

5. Vostokov A. Kogemused venekeelsest versifikatsioonist, toim. 2., Peterburi, 1817. a.

6. Gasparov M. L. Opositsioon “värss - proosa” ja vene kirjandusliku värsi kujunemine // Vene versifikatsioon: traditsioonid ja arenguprobleemid. M., 1985.

7. Dryzhakova E.N. Luule maagilises maailmas - M.: Haridus, 1978.

8. Žirmunski V.M. Kirjanduse teooria. Poeetika. Stilistika.

9. Kozhinov V.V. Kuidas luulet kirjutatakse. M.: Algoritm, 2001

10. 20. sajandi vene kirjandus. / Toim. V.V. Agenosov, kahes osas. M.: Bustard, 2002.

11. Suslova N.V., Usoltseva T.N.. Uus kirjandussõnaraamat - teatmeteos õpilastele ja õpetajatele. M.: Valge tuul, 2003

12. Timofejev L.I. Sõna salmis. M., 1987, Ch. 3

13. Tynyanov Yu Poeetilise keele probleem. M., 1965.

14. Erinevad Interneti-ressursid.

Postitatud saidile Allbest.ru

Sarnased dokumendid

    Silbilis-toonilise luuletuse mõiste definitsioon, selle tunnused. Silboonika kujunemislugu, terminoloogia. Kahesilbiline meeter: jambik, trohhee, pürrhik, spondee. Mõiste "jalg" määratlus vene kirjanduses. Põhilised poeetilised meetrid.

    abstraktne, lisatud 25.01.2014

    Imagismi periood S. Yesenini loomingus ja elus. Yesenini poeetika aastatel 1919-1920. Kujutised-sümbolid tema loomingus, tööde värviküllastus. Luuletuste värvileksikaalse kompositsiooni analüüs erinevate kõneosade kasutamise vaatenurgast.

    kursusetöö, lisatud 04.10.2011

    Oktoobri-eelse ja väljarände perioodi käsitlemine Ivan Bunini loomingus. Luuletaja esimeste luuletuste avaldamine kogudes "Vabaõhu all", "Lehelangus". Universaalsus kui autori eripära. Bunini armastuse teoste tunnused.

    esitlus, lisatud 01.04.2012

    Katariina II tegevuse uurimine, mille eesmärk oli raamatuäri arendamine. Silbilis-toonilise versifikatsiooni rajaja Trediakovski loomingu kirjeldus. Sotsiaalsete ja poliitiliste probleemide kajastamine Fonvizini, Karamzini ja Radishchevi teostes.

    esitlus, lisatud 09.10.2011

    Dramaatilise teose originaalsus, mis väljendub tegelaste kõne eripäras. A. Osmonovi esimesed sammud kirjanduslikus tegevuses, oma tee otsingud luules. Luuletaja loomingulise küpsuse algus ja lüüriliste luuletuste ilmumine.

    abstraktne, lisatud 29.03.2012

    Gorkini kõneportree koostamine romaanis I.S. Šmelevi "Issanda suvi", mis tuvastab tema kõne tunnused foneetika, sõnavara, süntaksi ja stilistika seisukohast. Teose žanri- ja stiilitunnuseid määravate keeleliste vahendite analüüs.

    lõputöö, lisatud 27.07.2010

    Eepilise teose uurimise tunnused. Suurevormiliste eepiliste teoste uurimise meetodid ja tehnikad. M.A. romaani uurimise metoodika. Bulgakov "Meister ja Margarita". Kaks seisukohta romaani õpetamise metoodikast.

    kursusetöö, lisatud 28.12.2006

    Proosaminiatuuride žanri üldised omadused, selle koht ilukirjanduses. Y. Bondarevi ja V. Astafjevi miniatuuride analüüs: küsimused, teemad, struktuuri- ja žanritüübid. Keskkoolis kirjanduse valikkursuse läbiviimise tunnused.

    lõputöö, lisatud 18.10.2013

    I.A. päritolu. Bunin, üldine teave vanemate kohta. Kirjaniku kujunemine: kodune kasvatus, õppimine Jeletski rajoonigümnaasiumis, õppimine vanema venna käe all. Kirjandustegevus: esmateosed ja trükised, parimad teosed.

    esitlus, lisatud 14.04.2011

    Blokile pühendatud Ahmatova luuletuse “Tulin poeedile külla” kirjutamise lugu. Kirjaniku sõbraliku külaskäigu emotsionaalse mulje kirjeldus. Akhmatova töö akmeismi vaatenurgast. Luuletuse analüüs süntaktilisest vaatenurgast.

Bunini “Dark Alleys” on lugude sari, mis on pühendatud ühele teemale. Armastus on nende teoste põhiteema. Siin näeme sügavat tunnet mehe ja naise vahel. Emotsioonid valdavad kõiki, kes armastaja rollis osalevad. Igas inimeses näeme oma “pimedaid alleesid”, mis läbivad elu. Igal inimesel on peidetud soov ja kirg.

Kõige esimene lugu sellest kogust on "Kabel", mis on kirjutatud 1944. aastal. See on mahult väike, kuid avab oma filosoofilisi ja sotsiaalseid maailmavaateid sügavamalt.

Siin me erilisi armusuhteid ei näe ja lugu on ratsionaalsem kui järgnevad. Kohe on tunda autori sügavat sisseelamist inimeksistentsi olemusse. Autor kirjeldab siin inimelu tähendust.

See lugu kirjeldab teatud minevikku ja lapsepõlve, kuigi lugu jutustatakse olevikuvormis. Just lapsepõlv on periood, mil hing on puhtam ja pattudest vaba. Kummaline on vaid see, et lapsed tundsid huvi “Kabeli” akende, aga ka kalmistu vastu. Ühest küljest on särav päikesepaisteline päev, kus on armastust, valgust ja headust.

Selle kirjelduse järgi otsustades püüdis autor anda lugejale edasi hea ja kurja elulist kontrasti. Kurjus vastandub heale ja valgus vastandub pimedusele. Autor kirjeldab surnuaeda erksates värvides. See on rohi, need on lilled. Ja kabel on peaaegu kokkuvarisenud ja üksildane. Kuid millegipärast tõmbavad lapsed tema poole. Nad mõtlevad, mis võib olla akende taga. See pole mitte ainult uudishimu, vaid ka omamoodi aimdus millestki ebatavalisest ja tundmatust.

Lapsed on vastuvõtlikumad kõigele, mis nende ümber toimub. Nad tunnevad peenelt, et seal on midagi, mis neile huvi pakub. Kõikjal on palav, päikseline ja lõbus, aga seal on pime, hirmus ja külm. Lapsi huvitab see, mis on keelatud ja kättesaamatu. Nad tahavad näha mingit varjatud ja teispoolset maailma.

Lapsed hakkavad mõtlema elule ja surmale. Nad hakkavad mõtlema, kuidas see võimalik on? Jalutame siin, tunneme end soojalt ja õnnelikuna. Ja nad lebavad seal külmas ja pimeduses.
Lapsed arvavad samamoodi oma kirstus lebavast onust, kes tulistas end, kuna oli armunud. Siin näeme, kuidas lapsed mõtlevad armastusest ja tunnetest. Nad küsivad endalt: "Miks onud lasevad end alati maha, kui armastavad?"

Autor näitab meile armastuse kontrasti. Armastus on hea ja kuri. See on alati kannatus ja kirg. See, mis kokku käib, osutub kokkusobimatuks ja siin ongi elufilosoofia. Mida kuumem päike, seda külmem on pimedus. Seetõttu peatab autor oma lugeja kabeli juures, et panna ta mõtlema hea ja kurja, valguse ja pimeduse vahel.

Koosseis

I. A. Bunini lugu “Kabel” on osa kuulsast tsüklist “Tumedad alleed”. Kõik selle sarja lood on pühendatud ühele teemale – need kirjeldavad erinevaid armastuse ilminguid mehe ja naise vahel. Just filmis "Pimedad alleed" väljendas Bunin oma suhtumist sellesse tunnese ja kirjeldas oma "armastuse filosoofiat". Mingil määral peegeldab Bunini vaadet juba tsükli nimi. Armastuse “pimedad alleed” on need, mis on sügavalt peidus iga inimese sees, need on tema instinktid ja soovid, emotsioonid, mida ta mõnikord ei mõista ega suuda kontrollida, kuid mis määravad suuresti tema elu.

2. juulil 1944 dateeritud lugu “Kabel” on üks tsükli lühemaid. Aga samas minu meelest üks filosoofilisemaid ja sügavamaid. Vaid paar rida, aga selle taga on nii palju autorimõtteid, küpse inimese mõtteid... Siinkirjutaja mõtted ei käi mitte ainult ja mitte niivõrd armastusest, kuivõrd inimeksistentsi olemusest, selle tähendusest. elu, universumi seaduste kohta.

“Kabel” on mälestuslugu. Kuigi lugu jutustatakse olevikuvormis, saame aru, et jutustaja meenutab juhtumit oma lapsepõlvest. Huvitav on see, et Bunini jaoks on oluline kõige kirjeldatava kohta täpselt edasi anda “lapselik” ettekujutus. Võib-olla on see seletatav sellega, et lapsed tunnevad end teravamalt ja peenemalt, nende mõistus ja hing pole veel nii pilgutatud ja pimedad kui täiskasvanutel?

Lastesilmad loos paljastavad kummalise, kuid väga ereda kontrasti. Ühest küljest näevad nad elu võidukäiku. Jutustaja mäletab päikeselist suvepäeva, täis valgust, värve, soojust ja valgust. Teisalt huvitab lapsi hoopis miski muu - neid köidavad mahajäetud surnuaed ja lagunenud kabeli aknad.

Juba teose esimestest ridadest alates näitab Bunin, et elu on kombinatsioon kontrastidest, vastanditest, kompromissist valguse ja pimeduse, hea ja kurja vahel. Ja pole võimalik üheselt öelda, kus üks lõpeb ja teine ​​algab.

Niisiis on kogu kalmistu lillede ja ürtidega üle kasvanud: "kõrgete lillede ja ürtide künkad." Sellel elu võidukäigu taustal näib lagunenud kabel veelgi üksildasem. Lapsi tõmbab nagu magnetit see, õigemini see, mis on sees, kitsa katkise akna taga. Jutustaja ütleb, et tema ja ta sõbrad ei näe midagi, tunnevad vaid külma hingeõhku – teise maailma puudutust. Lapsed ei oska veel oma uudishimu ratsionaalselt seletada, kuid tunnete tasandil saavad nad aru, et nad puudutavad midagi väga olulist, teispoolsust, varjatut - mingit suurt saladust: "Kõikjal on valgus ja kuum, aga seal on pime ja külm..."

Nende aupaklikku huvi suurendab asjaolu, et kabeli sees on ammu surnud inimeste surnukehad. Võib-olla puudutasid lapsed sel hetkel esimest korda inimkonna üht kõige olulisemat küsimust - surma küsimust. Muidugi ei mõista nad siiani kogu selle sügavust ja traagikat, kuid miski sunnib neid jätkuvalt sügavale kabelisse piiluma, kus lebavad “külmakastid” kehadega.

Ja jälle seisame silmitsi kontrastiga - lähenedes surmale, lapsed õpivad kogema elu, selle alust - armastust: “...meil on päike, lilled, rohi, kärbsed, kimalased, liblikad, saame mängida, joosta, me saame kardavad, aga ka Kükitada on mõnus ja nad lebavad seal alati pimedas..."

Autor rõhutab, et “vanavanemate” kirstude hulgas oli kirst noore onuga, “kes end tulistas”. Miks ta seda tegi? Jutustaja annab edasi põgusa dialoogi, mis ilmselt toimus laste vahel. Üks neist selgitab, et see mees oli väga armunud ja “kui oled väga armunud, siis tulistad end alati maha...” Vaid paar sõna, lapselikult naiivne ja lihtne ning ei mingeid selgitusi ega kommentaare. Aga rohkem polegi vaja – nende sõnade taga peitub tohutu hingeelu, sügav inimlik tragöödia, väga tugev ja ergas tunne.

Need sõnad võivad sisuliselt selgitada Bunini arusaama armastusest. See tunne, usub kirjanik, seostub alati tragöödiaga, pimeduse ja teadvustamatusega, see on üles ehitatud kontrastidele, nagu elu ise. Kontrast, mittevastava kombinatsioon – see on inimeksistentsi universaalne seadus üldiselt ja kõigis selle üksikasjades, ütleb meile filosoof ja kirjanik Bunin. Seda kinnitavad teose lõpuread: "Ja mida palavamalt ja rõõmsamalt päike küpsetab, seda külmemalt puhub ta pimedusest, aknast."

Loo pealkiri “Kabel” pole muidugi juhus. See lagunenud hoone seisab justkui kahe maailma, elu ja surma, valguse ja pimeduse piiril. Kabel on mõeldud teile meelde tuletama igavest, ülevat, saladust – kõige tähtsamat asja elus. Sellest räägib meile ka autor, ärgitades lugejat peatuma, mõtlema, mõtisklema...

Kasutatud kirjanduse loetelu:

1. Kogu vene kirjandus: õpik / Autor-koostaja I. L. Kopylov. - Minsk: Moodne kirjanik, 2003. - Lk 404−412.

2. Kirjandus: Õpik ülikoolidesse sisseastujatele / V. E. Krasovski peatoimetamisel. - M.: Eksmo, 2005. - Lk 430 -435.

3. Vene kirjandus. 20. sajand: Teatmematerjalid / koost. L. A. Smirnova. - M.: Haridus, 1995. - Lk 16 - 40.

Muud tööd selle töö kohta

“Unustamatu” I. A. Bunini lugude tsüklis “Tumedad alleed” "Tumedad alleed" (ajaloo kirjutamine) Kogu armastus on suur õnn, isegi kui see pole jagatud (I.A. Bunini loo “Tumedad alleed” põhjal) Bunini kangelased elavad roki tähe all I. A. Bunini lugude tsükli "Pimedad alleed" ühtsus Bunini raamatu "Tumedad alleed" ideoloogiline ja kunstiline originaalsus Armastus I. A. Bunini loomingus Armastuse motiiv "nagu päikesepiste" I. A. Bunini proosas Armastuse teema tunnused I. A. Bunini tsüklis “Pimedad alleed”. Armastuse luule ja tragöödia I. A. Bunini loos “Pimedad alleed” Armastuse probleem I. A. Bunini loos "Tumedad alleed" Arvustus loole I.A. Bunin "Vares" Armastuse teema avalikustamise originaalsus ühes 20. sajandi vene kirjanduse teoses. (I.A. Bunin. “Tumedad alleed”.) Armastuse teema I. A. Bunini loos "Tumedad alleed" Armastuse teema I. A. Bunini lugude tsüklis “Tumedad alleed”