(!KEEL: Gribojedovilt “Häda vaimukust” (9. kl). Kirjandustund “A.S. Gribojedovi komöödia “Häda vaimukust” neljanda vaatuse lugemine ja analüüs (9. kl) Hlestakovi käitumine

Eesmärgid:

Hariduslik:

Vaadake dokumendi sisu
“Tundi kokkuvõte teemal: “N.V. "Ametnikud vastuvõtul "audiitoriga". Komöödia "Peainspektor" 4. vaatuse analüüs."

Novik N.G., vene keele ja kirjanduse õpetaja, riigieelarveline õppeasutus JSC "Vychegda SKOSHI".

Kirjanduse tunni kokkuvõte teemal: "N.V. Gogol."Ametnikud vastuvõtul "audiitoriga". Komöödia "Peainspektor" 4. vaatuse analüüs".

Tunni tüüp: sisuanalüüsi tund

Eesmärgid:

Hariduslik:

    tutvustada, kommenteerida ja arutada komöödia IV vaatuse sündmusi; jätkake komöödia süžee, tegelaste jälgimist;

    edasi töötama kunstilised omadused näidendid; hirm audiitori kui koomilise tegevuse aluse ees.

    ilmeka rollipõhise lugemise oskuse arendamine, tekstiga uurimistöö, õpilaste suhtlemisoskuse arendamine;

    läbi analüüsida komöödiakangelaste kujutisi kõne omadused tegelased, paljastades nende tegude ja kõne kaudu kangelaste sisemaailma;

    süvendada teadmisi kirjanduslikest mõistetest.

Hariduslik:

    töötamiseks vajalike oskuste ja tehnikate arendamine ja täiendamine kirjanduslik tekst: (oskus analüüsida, võrrelda, teha järeldusi);

    õpilaste kõne ja kujutlusvõime, mõtlemise arendamine.

Hariduslik:

    kasvatada huvi kirjaniku loomingu vastu;

    üles tuua ettevaatlik suhtumine muide, huvi teadmiste vastu, vastutustunne oma töö tulemuste eest, suhtluskultuur;

Nähtavus ja varustus: kaardid sõnade ja fraasidega, album "N.V. Gogol", arvuti, meediaprojektor, õpik: Kirjandus, 8. klass. Õpik-lugeja õppeasutustele. Kell 2 Auto-stat. V.Ya.Korovina ja teised - 5. väljaanne. – M.: Haridus, 2009; sõnastik kirjanduslikud terminid, kaardid tekstianalüüsiks, arvutiesitlus.

Tunni edenemine

Tunni etapp

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Motivatsioon tegevuseks(kaasamine haridustegevus)

Tere pärastlõunast

Kas olete valmis õppetundi alustama? Kuulame, arutleme ja aitame üksteist!

Koht õppematerjalid töökohal, näidates valmisolekut tunniks. Kaasatud õppetegevustesse.

Küsitlus kodutöö.

Mis oli kodutöö?

"Peainspektor" meenutas Gogol: "Otsustasin koguda ühte hunnikusse kõik Venemaa halb, mida ma toona teadsin, kõik ebaõiglused ja naerda kõige üle korraga." See idee realiseeriti suurepäraselt tema komöödias "Peainspektor". Tuli inkognito linna kontrollima, kõik ametnikud maakonna linn olid ärevuses. "Me peame selle talle libistama!" - otsustavad linnapea majja kogunenud ametnikud.

Kuidas nad seda teevad?

Kas kujuteldav audiitor Khlestakov sai aru, kelleks teda selles linnas võetakse või mitte ja mis toimub komöödia 4. vaatuses, sellest räägime veidi hiljem.

Kodus loed uuesti 4. vaatuse. Teie ees on sildid ametnike nimedega. Esitan küsimusi sisu kohta ja peate valima õige vastuse ja tõstma õige märgi (lisa nr 2)

1. Valmistage ette valikuline ümberjutustus "Hlestakovi valedest".

Lõpeta laused .

Osakonnajuhataja on minuga…. Ma lähen ainult ... kaheks minutiks, et öelda ... . Nad isegi tahtsid... mind teha. Vahimees lendab mulle järele... Kord pidasid nad mind ekslikult... Koos... sõbralikul alusel. Kirjutan ka ajakirjadele... Minu esimene maja asub… ma annan... Laual on arbuus ... rubla eest, supp tuli .... Iga päev käin... Pakkide peal kirjutavad nad mulle…. Kunagi sain isegi hakkama... Mõnikord, kui ma osakonda läbisin, oli kõik... ja... nagu leht.

2. Täida tabeli teine ​​osa jutumärkidega (vt lisa nr 1)

Tunni teema sõnum

Õpetaja sõna.

Tänase tunni teemaks on “N.V. Gogoli komöödia “Kindralinspektor”. Tegevuste sisuanalüüs 4.”

Jätkame komöödia “Peainspektor” uurimist ja tutvume komöödia 4. vaatusega.

Saame teada...

Me õpime...

Kordame...

Uue materjali tutvustus.Teema kallal töötamine:

« N. V. Gogol. Komöödia "Peainspektor". Sisu analüüs4 toimingud."

1. Töötage 4 toimingu sisu valdamisega.

1). Nähtus 1

Kus tegevus toimub?

Milliste kavatsustega kogunesid ametnikud järgmisel päeval linnapea majja?

Andke sõna leksikaalne tõlgendus "altkäemaksu".

Mis te arvate, miks asendas Gogol sõna "altkäemaks" rahvakeelega? "libisemine”?

Millised üksikasjad näitavad, et altkäemaksud on igapäevased?

Kes pakub esimesena "libisemist"?

Nende altkäemaksude eesmärk?

2. Maalimine"Ametnike paraad"

Fenomen 3.

Lugege Ammos Fedorovitši sõnu "küljele".

Kuidas kohtunik end altkäemaksu andes tunneb?

Kuidas ta altkäemaksu annab?

Kuidas Hlestakov selgitab, miks tal raha vaja on?

Fenomen 4.

Kes üritab 4. stseenis Khlestakovit "laenata"?

Milline on tema kõne?

Mitu rubla laenas postiülem Khlestakovile?

Fenomen 5.

5. nähtust loeme rollide kaupa.

Kuidas ametnik selles stseenis käitub?

Kas Khlestakov mõistab, miks nad talle raha annavad?

Millise summa annab Luka Lukich Khlestakovile?

Nähtus 6. Filmi “Kindralinspektor” episoodi vaatamine (Maasikas annab altkäemaksu).

Miks Maasikas viimasena Khlestakovi tuleb?

Miks ta oma "sõpradest" teavitab?

Kui palju ta laenab?

Nähtus 7

Miks Hlestakov ei seisa tseremoonial koos Dobtšinski ja Bobtšinskiga?

Kui palju raha Khlestakov neilt küsis?

Kui palju raha nad suutsid talle anda?

Millise palve esitab Dobtšinski Hlestakovile?

Pidage meeles hetke, mil Khlestakov taipas, et teda peeti riigimeheks.

Mida saate ametnike kohta öelda?

Järeldus: Segadus, hirm ja värinad on omased kõigile ametnikele, kuid igaüks annab altkäemaksu omal moel, mis väljendub kõnes, tegudes ja märkustes.

Ilmumised 8-9

- Kellele Khlestakov kirja kirjutab?

Kuidas ta kohalikest ametnikest räägib?

Mida me Rag Pickeri kohta teada saame?

Maal "Hlestakov ja kaebajad".

Nähtused 10 -11

Kelle peale kaupmehed kaebama tulid?

-Miks on kaupmehed linnapeaga rahulolematud?

- Tehke lugu "Kaupmeeste kaebused"

-Millist altkäemaksu annavad kaupmehed Khlestakovile?

Ekspressiivne lugemine isikutel 11 nähtust.

-Millised on mehaaniku ja allohvitseri kaebused?

Maalimine"Hlestakovi bürokraatia."

Ekspressiivne tegevuslugemineIV, nähtused 12-15.

Kuidas Khlestakov käitub Marya Antonovna ja Anna Andreevnaga?

Miks lõpeb Khlestakovi viibimine linnapea majas kosjasobitamisstseeniga?

Maal “Khlestakovi nägemine”.

Kuidas nad Hlestakovit näevad?

Millal lubab Khlestakov tagasi tulla?

Üldistus.

Mis sündmused need süžeeplaanis on?

Mis lõi koomiline efekt nendes stseenides?

- kangelaste "naiivne" enese paljastamine;

- Khlestakovi kasvav “lõbus”, tema lõdvus ja avameelsus.

Sõnavaratöö

Kohtunõunik, titulaarnõunik, senaator, kuller, vang, friis, deklaratsioon

Nad otsivad “audiitorile” parimat esitluse vormi ja püüavad leida parim viis kõrgele külalisele altkäemaksu andma.

Sõnavaratöö.

Altkäemaksu - raha või materiaalsed varad, antud ametnikule altkäemaksuna seadusega karistatavate tegude eest tasu.

Räägitakse, kuidas altkäemaksu antakse ja kuidas neid võetakse.

"Noh, me teame, mida" (Artemy Filippovitš)

"Lisa see?" (ammos Fedorovitš)

Kohtunik

Kaitske oma osakonda auditite eest.

"Ja raha on teie rusikas ja rusikas põleb", "nagu kuumad söed teie all", "siin ma olen kohtu all."

Hirm.

Postimees. Kõik tema mõtted keerlevad posti ümber.

Seosetu pomisemine.

Kolmsada rubla

Koolide superintendent väriseb üleni, keel on sassis.

Kolmsada rubla

Ta on kogenud ja kogenud.

Maasikas on viimane, seda pole võimalik kontrollida.

Nelisada rubla.

Tuhat rubla.

Kuuskümmend viis rubla

See on stseen Bobchinsky ja Dobchinskyga, kus Khlestakov "näitab" külalisi.

Trüapitškin elab Peterburis. Kirjutab artikleid. Kes tema teele satub, olge ettevaatlik: ta ei säästa oma isa sõnagi ja ta armastab raha. Talle meeldib kortereid sageli kolida ja ta on alamakstud.

Lugu “Kaupmeeste kaebused”:

"Me talume linnapea solvanguid. Ootame, ma olen näljane. Habeme tõmbamine. Järjekorda järgitakse alati: kingime naisele ja tütrele riide kleidi jaoks. Me kanname toitu pühadeks. Te ei saa talle vastu vaielda (öelge midagi tema vastu).

Lukksepp kaebab linnapeale, sest...

Allohvitser kaebab linnapeale, sest...

Bürokraatia – naistega kurameerimine (tavaliselt ilma tõsiste kavatsusteta).

Linnapea pakub talle raha ja parimat Pärsia vaipa.

Tegevuse arendamise elemendid.

Kodutöö

1. Täitke tabelid jutumärkidega.

Nad avavad oma päevikud ja panevad kirja kodutööd.

Peegeldus.

Õppetunni kokkuvõte.

Lõpeta laused

Tunni jooksul õppisin...

Tunni jooksul õppisin...

Ma võin ennast kiita...

 Täida eneseanalüüsi vorm.

Lisa nr 1

Ametnikud, Anna Andreevna, Maria Antonovna

Khlestakov

"Meil on veelgi rohkem hea meel sellist inimest näha."

„Kuidas te saate, härra, teha palju au. Ma ei vääri seda. Ma elan külas."

"Armu pärast, proua, see on vastupidi: see on minu jaoks veelgi meeldivam." "Te, proua, olete selle ära teeninud. Jah, külas on aga ka oma künkad ja ojad...”

Linnapea: "Auaste on selline, et võite ikka seista."

"Pole auastet, palun istuge." "Noh, vend, me võtsime sind täielikult ülemjuhatajaks."

“Avaldate neid ka ajakirjades, eks? Ütle mulle, kas sa olid Brambeus?

"Jah, ja ma avaldan neid ajakirjades... Miks, ma parandan nende kõigi artikleid..."

"Nii, see on õige ja "Juri Miloslavski" on teie kompositsioon?"

"Jah, see on minu essee"

"Ma arvan, mis maitse ja hiilgusega seal pallid antakse"

"Ära lihtsalt räägi. Laual on näiteks arbuus - arbuus maksab seitsesada rubla...”

"See on hr Zagoskini essee."

"Oh jah, see on tõsi, see on kindlasti Zagoskina; ja on veel üks "Juri Miloslavski", nii et see on minu oma.

"Linnapea ja teised tõusevad arglikult toolilt."

"Riiginõukogu ise kardab mind."

Lisa nr 2

Test.

    Kes pakkus esimesena audiitorile altkäemaksu “libistamist”? (Artemy Filippovitš)

    Kes läheb esimesena Khlestakovi vaatama? (ammos Fedorovitš)

    Jätkake fraasi: "Mul on au end tutvustada: koolijuhataja, titulaarnõunik..." (Hlopov)

    Kes ütleb kujuteldavale audiitorile, et “kohalik postiülem ei tee absoluutselt mitte midagi: kõik on väga lagunenud, pakid hilinevad...”? (Artemy Filippovitš maasikas)

    Keda palub Dobtšinski aidata seadustada vallaspoeg? (Khlestakov)

    Kelle sõnad on need: "Aga teate mida, Ivan Aleksandrovitš? Kao siit minema! Jumal küll, aeg on käes! Jalutasime siin kaks päeva, noh, sellest piisab”? (Osip)

    "Kuidas ma tahaksin, proua, olla teie taskurätik, et kallistada teie liilia kaela..." Kelle sõnad? (Khlestakov)

    Anna Andreevna: "Kas teate, millise auavaldusega ta meid austab... Ta palub meie tütre kätt." Kellest ta räägib? (Khlestakov)

    Kes käskis Avdotjal Pärsia vaip laoruumist välja viia ja Hlestakovile teekonnaks anda? (kuberner)

    Kellelt Hlestakov raha küsib: "Aga siis sa andsid kakssada, see tähendab mitte kakssada, vaid nelisada: ma ei taha teie viga ära kasutada, nii et võib-olla nüüd sama summa, nii et see on juba täpselt kaheksasada”? (kuberner)

Lisa nr 3

Khlestakov ja...

Tsiteeri

Khlestakovi käitumine

Ammos Fedorovitš

"Kas sa tead mida: laenake need mulle"; "Tead, mul sai teel raha otsa: see ja see... Küll aga saadan need teile nüüd."

Kohutav, valmis vabandama, auväärse kohtuniku poolehoidu otsima, ilmselt valmis taganema.

Postimees

„Kas sa saaksid mulle laenata kolmsada rubla? Kuid tunnistan, et mulle ei meeldi teel surma keelata ja miks ma peaksin?

Räägib vabamalt. Summa määrab ta ise, mis on juba üsna julge.

“Kumb sulle meeldib – brünetid või blondid? Minu silmis on kindlasti midagi, mis inspireerib pelglikkust.

Õitseb ja muutub jultunud - pöördvõrdeliselt vestluskaaslase pelgusega

Artemi Filippovitš

"Palun öelge, mulle tundub, nagu oleksite eile veidi lühem, kas pole?"; "Hei, sina! kuidas läheb? Ma unustan kõik, näiteks teie nime ja isanime."

Võimaldab jultumust Maasika suhtes

Bobchinsky ja Dobchinsky

„Kas sul raha pole? Laena tuhat rubla"

Julgelt raha väljapressimine

Töö valmistasid ette Kuznetsovo-Mihhailovski keskkooli I-III astme 9. klassi õpilased

Õpetaja: Krivonos E.I.

2006


Tunni tüüp: teadmiste kontroll.

Tunni žanr: kaitse loomingulised projektid.

Eesmärgid ja eesmärgid: tootliku arendamine loominguline tegevus(individuaalne ja rühm) monoloogiliste ja dialoogiliste väidete, testimise kaudu kunstiteos, õpilaste enesearengu ja -harimise edendamine, klassikaaslaste loominguliste projektide hindamine A. S. Griboedovi komöödia “Häda vaimukust” ainetel, mis põhineb teose teksti osalisel analüüsil; kultuuriinimese harimine, loomingulise otsingu inimese kasvatamine: isikliku enesetäiendamise edendamine.
Varustus: A. S. Gribojedovi portree, õpilaste illustratsioonid komöödiale “Häda vaimukust”, arvutid, programm “Test Designer”, kohtvõrk.

Märkus. Eelnevalt pakuti õpilastele ülesandeid loovprojektide kaitsmiseks ettevalmistamiseks ja iga rühma tegevusalgoritm.

Loomingulise rühma tegevuse algoritm:
1. Lugege töö hoolikalt uuesti läbi.
2. Kompileerige ja valige erinevaid küsimusi eluloo ja teose sisu järgi.
3. Kirjutage kriitiline artikkel teemal: "Mis teeb komöödia edukaks?"
4. Tee joonised ja varusta need sobiva tekstiga

TUNNI STRUKTUUR

I. Värskendus
Õpetaja avakõne, mis keskendub ka sellele, et kaitsmine toimub suuliselt ja materjalid kirjalikult antakse üle õpetajale:
määrused (eest avasõnad- 2 minutit; testimine - 5 min.);
individuaalne või rühmakaitse monoloogi, dialoogi, sõnumi, testimise vormis;
Tunni ajal töötab vahekohtu komisjon (õpilased). Hinnatakse teksti sisu, autori stiilist kinnipidamist, teose sisu ja tegelaste karakterite mõistmise sügavust, väite väljendusrikkust ja artistlikkust.

II. Loomeprojektide kaitse

Kirjandusloolaste loominguline rühm
Kinnitage Belinski sõnad, et "..Griboyedov kuulub

vene vaimu võimsaimatele ilmingutele." Testimine.
A. S. Gribojedov
(1795-182.9)

KÜSIMUSED
1. Kirjaniku üldtunnustatud sünniaeg on 4. (15.) jaanuar 1795. Kas teate (märkige) veel kahte Gribojedovi sünniaega, mida erinevad kirjandusuurijad nimetavad?
2.Millises kolmes teaduskonnas õppis Aleksandr Gribojedov Moskva ülikoolis?
3. Kui vana oli Gribojedov Moskva ülikooli astudes?
4.Kui palju võõrkeeled teadis Gribojedovit?
5.Millise tiitli sai Gribojedov pärast Moskva ülikooli lõpetamist?
6.Mis oli esimese nimi kirjanduslik töö Griboedova?
7. Mis nime kandis Griboedovi 1814. aastal ajakirjas “Bulletin of Europe” avaldatud artikkel, mis oli tema sõnul “väike uurimistöö riigi majanduse kohta”?
8. Milliseid Gribojedovi näidendeid peale “Häda vaimukust” teate?
9. Milline vene luuletaja teenis koos Gribojedoviga välisasjade kolleegiumis?
10. Kes kirjeldas Griboedovit järgmiselt: "Minu kui adjutandi alluvuses täitis ta nii seda ametikohta kui ka muid talle antud ülesandeid erilise innukuse, kadeduse ja aktiivsusega"?
11. Kes vene luuletajatest kirjutas komöödiat “Häda vaimukust” imetledes Gribojedovile: “Ma ei räägi luulest, pool sellest peaks saama vanasõnaks”?
12. Kes ütles: "Griboedov kuulub vene vaimu võimsaimate ilmingute hulka"?
13. Milline vene kirjanik ütles: “Komöödia “Häda vaimukust” eristub kirjanduses millegipärast ning eristub oma nooruslikkuse, värskuse ja tugevama elujõu poolest selle sõna teistest teostest”?
14. Milline vene kirjanik, olles saanud teada Gribojedovi surmast, kirjutas: "Kui paljud inimesed kadestasid tema tõusu,
tal ei ole isegi sajandikku oma annetest... Välk ei lange linnusele, vaid tornide kõrgustele ja mägede peadele”?
15. Gribojedovi hauale Tiflises (praegune Thbilisi) on valatud pronksist naisefiguur, mis paindub ahastuses risti jalamil postamendile: „Sinu mõistus ja teod on vene keeles surematud; mälu, aga miks mu armastus su üle elas. Kellele nad kuuluvad?

VASTUSED
1. 1790 ja 1794, kumbki kirjaniku sünniaeg; la, isegi üldtunnustatud - 1795, pole dokumenteeritud alust.
2. Filosoofias (sõnaline osakond), õigusteaduses ja füüsikas ja matemaatikas.
3. Ja aastad.
4. Kaheksa (inglise, prantsuse, itaalia, /saksa, pärsia, ladina, kreeka, araabia).
5. Kirjanduse ja õiguse kandidaat.
6. “Dmitry Drjanskoi” - V. A. Ozerovi tragöödia “Dmitri Donskoi” poeetiline paroodia.
7. "Ratsaväe reservidest."
8. "Noored abikaasad" (1815), "Näidisvahemäng" (1818), kaasautorid: koos P. A. Kateniniga "Õpilane" (1817), koos A. A. Šahhovski ja N. I. Hmelnitskiga "Oma perekond" ehk Abielus pruut" ( 1817), koos A. A. Gendrega "Teeseldud truudusetus" (1818), koos P. A. Vjazemskyga "Kes on vend, kes on õde või pettus pärast pettust" (1823).
9. A. S. Puškin ja V. K. Kutšelbecker.
10. Ratsaväekindral Andrei Semenovitš Kologrivov, kelle adjutant Gribojedov teenis Irkutskis husaarirügement, Brest-Litovskis.
11. A. S. Puškin.
12. V. G. Belinski.
13. I. A. Gontšarov artiklis “Miljon piina”.
14. Dekabristist kirjanik Aleksandr Bestužev.
15. Gribojedovi naisele Nina Aleksandrovnale.

Kirjanduskriitikute loominguline rühm
Sofia Famusova “Miljon piina”.


Ainus tegelane, kes komöödias “Häda vaimukust” on eostatud ja mängitud nii lähedalt Tšatskile, on Sofia Pavlovna Famusova. Gribojedov kirjutas tema kohta: “Tüdruk ise pole loll, eelistab lolli intelligentsele inimesele...” See tegelane kehastab keerulist tegelast, autor loobus siin satiirist ja farsist. Ta esitas naiselik tegelane suur jõud ja sügavus. Sophial oli kriitikas "ebaõnne" üsna pikka aega. Isegi Puškin pidas seda pilti autori ebaõnnestumiseks: "Sophia on ebaselgelt joonistatud." Ja ainult Gontšarov 1878. aasta filmis "Miljon piina" mõistis ja hindas esimest korda seda tegelast ja tema rolli näidendis.

Sophia on dramaatiline inimene, ta on tegelane igapäevases draamas, mitte sotsiaalses komöödias. Ta, nagu Chatsky, on kirgliku loomuga, elab tugeva ja tõelise tundega. Ja isegi kui tema kire objekt on armetu ja haletsusväärne, ei muuda see olukorda naljakaks, vastupidi, süvendab selle dramaatilisust. IN parimad esitused Sophia rollis olevad näitlejad mängivad armastust. See on tema juures kõige olulisem, see kujundab tema käitumist. Tema jaoks on maailm jagatud kaheks: Molchalin ja kõik teised. Kui väljavalitut pole, on kõik mõtted ainult peatse kohtumise peale. Sophia kehastas esimese tunde jõudu, kuid samas on tema armastus rõõmutu ja vaba. Ta teab hästi, et isa ei võta valitud inimest kunagi vastu. Mõte sellest tumestab elu Sophia on juba sisemiselt võitluseks valmis. Tunded valdavad nii hinge, et ta tunnistab oma armastust, näiliselt täielikult juhuslikud inimesed: kõigepealt teenija Lizale ja seejärel kõige ebasobivamale inimesele - Chatskyle. Sophia on nii armunud ja samal ajal masendunud vajadusest pidevalt isa eest varjata, et terve mõistus veab teda lihtsalt alt. Olukord ise võtab talt võimaluse arutleda: “Millest ma hoolin? Enne neid? Kogu universumile? Kohe algusest saad Sophiale kaasa tunda. Kuid selle valimisel on sama palju vabadust kui ettemääratust. Ta valis ja armus mugavasse inimesesse: pehme, vaikne ja resigneerunud (nii ilmneb Molchalin tema omadustes). Talle näib, et Sophia suhtub temasse mõistlikult ja kriitiliselt: "Muidugi pole tal seda meelt, mis geenius on teiste jaoks ja teiste jaoks katk, mis on kiire, geniaalne ja muutub peagi vastikuks. Aga kas selline meel teeb pere õnnelikuks? Tõenäoliselt arvab ta, et oli väga praktiline. Kuid finaalis, kui temast saab Molchalini Liza “kosutamise” tahtmatu tunnistaja, lööb ta südamesse, ta hävib – see on näidendi üks dramaatilisemaid hetki.

Kuidas juhtus, et intelligentne ja sügav tüdruk ei eelistanud Chatskyle mitte ainult kelmi, hingetut karjeristi Molchalinit, vaid pani toime ka reetmise, levitades kuulujuttu teda armastanud mehe hullumeelsusest? Puhkame Sophiast ja meenutame teist kirjanduslikku kangelannat – Marya Bolkonskajat filmist Sõda ja rahu. Meenutagem, kuidas isa andis talle igapäevaseid geomeetriatunde, millest vaene printsess aru ei saanud. Kas see geomeetria oli Maria Bolkonskaja jaoks tõesti vajalik? Ei, muidugi mitte. Prints püüdis oma tütart mõtlema õpetada: matemaatika ju areneb loogiline mõtlemine. Printsessi matemaatikat õppima sundides otsis prints vaid võimalusi uue hariduse saamiseks, sest nägi tema ajastu õilsate tüdrukute hariduse hävitavust. "Häda teravmeelsusest" sisaldab sellise hariduse ammendavat määratlust:

Toome trampe majja ja piletitega,
Õpetada oma tütardele kõike, kõike -
Ja tantsimine! Ja vaht! Ja hellus! Ja ohkake!
Tundub, nagu valmistaksime neid ette naisterahvaks pättide jaoks.

Kui selgelt on selles vihases märkuses sõnastatud vastused hariduse põhiküsimustele: kes, mida ja miks õpetab. Ja asi pole selles, et Sophia ja tema kaasaegsed olid tuimad ja harimatud: nad ei teadnud nii vähe. Asi on erinev: kogu süsteem naiste haridus oli ülim eesmärk tüdrukule kinkida vajalikke teadmisi eduka ilmaliku karjääri eest, see tähendab eduka abielu eest. Sophia ei tea, kuidas mõelda – see on tema probleem. Ta ei tea, kuidas vastutada iga oma sammu eest. Ta ehitab oma elu üldtunnustatud mustrite järgi, mitte ei püüa leida oma teed.

Ühest küljest kasvatan teda raamatutega. Ta loeb sentimentaalseid armastuslugusid vaese poisi ja rikka tüdruku vahel. Ta imetleb nende lojaalsust ja pühendumust. Molchalin on nii sarnane romantiline kangelane! Pole midagi halba selles, kui noor tüdruk tahab tunda end romaani kangelanna. Teine asi on halb - ta ei näe romantilise väljamõeldise ja elu vahel vahet, ta ei tea, kuidas vahet teha tõeline tunne võltsist. Ta armastab seda. Kuid tema valitud "teenib ainult oma kohust".

Teisest küljest ehitab Sophia alateadlikult oma elu vastavalt üldtunnustatud moraalile. Komöödias süsteem naiste kujutised on esitatud nii, et näeme justkui kogu seltskonnadaami eluteed: tüdrukupõlvest vanaduseni. Printsessidest Tugoukhovskist krahvinna vanaemani. See on seltskonnadaami edukas, jõukas tee, mille poole püüdleb iga noor daam – ja ka Sophia: abielu, kohtuniku roll ühiskondlikes salongides, teiste austamine – ja nii edasi kuni hetkeni, mil “alates pall hauani." Ja Chatsky sellele teele ei sobi, aga Molchalin on lihtsalt ideaalne!

Ja ükskõik kui traagiline see ka poleks, ei jäta Sophia Molchalini hülgamist "Molchalini tüüpi". Meenutagem stseeni Sophia lahkuminekust Molchaliniga. Solvatud ja alandatud Sophia ajab minema oma vääritu armastatu. Ja ometi ütleb ta:

...olge rõõmsad
Mis juhtub, kui minuga öövaikuses kohtamas käid?
Nad olid oma olemuselt arglikumad,
Kui isegi päeval ja inimeste ees ja väljas;
Sul on vähem jultumust kui hinge kõverust.

Isegi see "hinge kõverus", mis tekitas Sophiale selliseid kannatusi, hirmutab teda vähem kui Molchalini iseloomustav jultumus. Kogu maailma elu on üles ehitatud kõverusele - seepärast pöördus Sophia nii kergesti alatuse poole, levitades kuulujutte Chatsky hullusest. Kuid maailm ei aktsepteeri jultumust. Molchalinis pettunud Sophia hindab jätkuvalt tema pelglikkust: kindel garantii, et tema järgmine valitud ei erine Molchalinist palju.

Sophia on muidugi erakordne inimene: kirglik, sügav, isetu. Kuid kõik tema parimad omadused said kohutava, inetu arengu - seepärast on pilt tõeliselt dramaatiline peategelane"Tuli meelest."

Sophia kuvandi parim analüüs kuulub I. Gontšarovile. Artiklis “Miljon piina” võrdles ta teda Tatjana Larinaga ning näitas tema tugevust ja nõrkust. Ja mis kõige tähtsam, hindasin temas kõiki realistliku tegelase eeliseid. Kaks omadust väärivad erilist tähelepanu: "Sofja Pavlovna ei ole individuaalselt amoraalne: ta patustab teadmatuse ja pimeduse patuga, milles kõik elasid..." "See on segu headest instinktidest valedega, elav mõistus, millel puudub igasugune vihje ideedele ja uskumused, arusaamade segadus, vaimne ja moraalne pimedus – kõigel sellel ei ole temas isiklike pahede iseloomu, vaid sarnane ühiseid jooni tema ring."

testimist ettevalmistavad arvutid:

Kas tead Gribojedovi komöödiat “Häda vaimukust”?

KÜSIMUSED

1. Mis nädalapäeval etendus toimub?
2. Mis aastaajal toimuvad näidendi sündmused?
3. Kui vana on Sofia Famusova?
4.Mis olid Chatsky isapoolse vanaisa ja emapoolse vanaisa nimed?
5. Mis aastast on kolonel Skalozub sõjaväes teeninud?
6. Millises divisjonis kolonel Skalozub teenib?
7. Mis oli onu Famusovi nimi ja millise teoga ta Katariina II õukonnas soosingu pälvib?
8. Kui vana on Sophia tädi Khlestova?
9.Mis olid Sophia isapoolse vanaisa ja emapoolse vanaisa nimed?
10.Kes ja kelle kohta komöödiategelastest ütleb:
a) "Ja kuldse koti eesmärk on saada kindraliks."

B) "Aga ole sõjaväelane, olge tsiviilisik,
Kes on nii tundlik, rõõmsameelne ja terav,
Kuidas..."
c) "Ta teab, kuidas kõik nii hästi naerma ajada...
Ja see on tõsi, et ma olen õnnelik seal, kus inimesed on naljakamad.
d) "...see pole hõbeda peal,
Sõi kulla peal; sada inimest teie teenistuses;
Kõik järjekorras; Ma reisisin alati rongis;
Sajand kohtus ja millises kohtus!
Siis polnud see sama, mis praegu,
Ta teenis keisrinna Katariina alluvuses.
e) "See ei teeni, see tähendab, et ta ei leia sellest mingit kasu,
Aga kui tahaks, oleks asjalik.
Kahju, kahju, ta on väikese peaga,
Ja ta kirjutab ja tõlgib hästi.
Sellise meelega ei saa muud kui kahetseda...”
f) "Nüüd pensionil, oli sõjaväelane,
Ja kõik, kes ainult varem teadsid, kinnitavad
Aga tema julgus, anne?
Millal ma oma teenistust jätkan?
Muidugi teeks
Moskva komandant."
g) "Visin, kägistaja, fagott,
Manöövrite ja mazurkade tähtkuju!
h) „Kutsu mind vandaaliks;
Ma väärin seda nime
Hindasin tühje inimesi!
Ma ise röögatasin õhtusöögi või balli üle terve sajandi!
Ma unustasin lapsed! Ta pettis oma naise!
Mängitud! Kadunud! Määrusega vahi alla võetud!
Ta hoidis tantsijat! Ja mitte ainult üks:
Kolm korraga!
Jõi surnuks! Ma ei maganud öösel enne üheksat!
Ta lükkas kõik tagasi: Seadused! Südametunnistus! Ma usun!"
i) „Kuid meil on pea, mille sarnast Venemaal pole.
Te ei pea sellele nime panema, tunnete selle ära portree järgi:
Öine röövel, kahevõitleja,
Ta pagendati Kamtšatkale, naasis lindprii,
Ja tal on tugev roojane käsi."
j) "...ta on ilmalik mees,
kurikuulus pettur, kelm...
Olge sellega ettevaatlik: taluge liiga palju,
Ja ärge mängige kaarte: ta müüb.
k) “kõige imelisema kvaliteediga
Lõpuks on ta: leplik, tagasihoidlik, vaikne,
Ei ühtki murevarju tema näos
Ja minu hinges pole ühtegi ülekohut,
Ta ei lõika võõraid juhuslikult, -
Sellepärast ma teda armastan."

M) "Ah! See inimene on alati
Tekitab mulle kohutavat ahastust!
Mul on hea meel alandada, pussitada; kade, uhke ja vihane!?

VASTUSED
1. Etendus toimub neljapäeval:

"Meil on selts ja salakoosolekud
Neljapäeviti. Kõige salajasem liit..."
„Lähme nüüd; leiame head;
Millistele inimestele ma teid tutvustan!”

Repetilov – Tšatski, 4. vaatus, 4. nähtus.

2. Lavastuse “Häda vaimukust” sündmused toimuvad talvel:

"Ja päeval ja öösel lumises kõrbes,
Ma torman teie juurde, pea ees."

3. Sophia on seitseteist aastat vana:

"Jah, söör, ja nüüd,
Seitsmeteistkümneaastaselt õitsesid sa kaunilt,
Jäljendamatu ja sa tead seda.

Chatsky – Sophia, 1. vaatus, 7. stseen.

4. Chatsky vanaisade nimed olid Ilja ja Aleksei:

“...Siin sa lähed – Chatsky, mu sõber,
Andrei Iljitši kadunud poeg.
Famusov – Skalozub, 2. vaatus, 5. nähtus.
“Jälgisin oma ema Anna Aleksevnat;
Lahkunu läks kaheksa korda hulluks.

Famusov külalistele, 3. vaatus, 21. stseen.

5. Kolonel Sergei Sergeevich Skalozub on teeninud alates 1809. aastast:

"Olen teeninud alates kaheksasajast üheksast".

6. Kolonel Sergei Sergejevitš Skalozub teenib 15. divisjonis.

"Mõnikord on mul õnne rohkem kui minul,
Meie viieteistkümnendas divisjonis, mitte kaugel,
Rääkige vähemalt midagi meie brigaadikindrali kohta.

Skalozub Famusovile, 2. vaatus, 5. nähtus.

7. Onu Famusovi nimi oli Maksim Petrovitš, vastuvõtupäeval kuninglikus õukonnas ta libises ja kukkus, tabas kuklasse, seejärel kukkus veel kaks korda, pannes Katariina P. naerma.

"...või surnud onu Maxim Petrovitš...
Kurtagil juhtus ta andma tõotuse:
Ta kukkus nii kõvasti, et oleks peaaegu kuklasse löönud...
Sai kõrgeima naeratuse...
Tõusin üles, toibusin...
Järsku kukkus rida – meelega
Ja naer on hullem, see on sama ka kolmandal korral.

Famusov - Tšatski, 2. vaatus, 2. nähtus.

8. Khlestova kuuskümmend viis aastat vana:

“Kas kuuekümne viie aastaselt on see lihtne?
Kas ma peaksin end sinu juurde tirima, õetütar?

Khlestova – Sophia, 3. vaatus, 10. stseen.

9. Sophia vanaisade nimed olid Afanasy ja Neil. Famusovi nimi on Pavel Afanasjevitš. Seega
Tema isapoolne vanaisa nimi oli Afanasy. Sophia tädi, tema ema õe Khlestova nimi on Anfisa Nilovna, saame sellest teada 4. vaatuse 8. osast, kus Repetilov ütleb Khlestova poole pöördudes:

"Taeva kuningas! Anfisa Nilovna! Oh! Chatsky! Vaene! Siin!..."

See tähendab, et ka Sophia ema keskmine nimi oli Nilovna. Seetõttu oli mu emapoolse vanaisa nimi Neil.

10. 1) Lisa kolonel Skalozubist, 1. vaatus, 5. stseen.
2) Lisa Chatsky kohta, 1. vaatus, 5. nähtus.
3) Sophia Chatskyst, 1. vaatus, 5. stseen.
4) Famusov oma onu Maksim Petrovitši kohta, 2. vaatus, 2. nähtus.
5) Famusov Tšatskist, 2. vaatus, 5. nähtus.
6) Natalia Dmitrievna Goritš abikaasa Platon Mihhailovitš Goritši kohta, 3. vaatus, 5. stseen.
7) Chatsky Skalozubist, 3. vaatus, 1. nähtus.
8) Repetilov endast, tegevus 4, nähtus 4.
9) Repetilov Inglise klubi esimehest, 4. vaatus, 4. nähtus.
10) Gorich Platon Mihhailovitš Zagoretski Anton Antonovitši kohta, 3. vaatus,

nähtus 9.
11) Sophia Molchalinist, 3. vaatus, 1. nähtus
12) Sophia Chatskyst, 3. vaatus, 14. stseen.

Kasutamisel kirjandusteadlaste loominguline rühm

testimist ettevalmistavad arvutid:
Kas sa tead komöödia tegelasi?

Kellele näidendi “Häda vaimukust” tegelastest need sõnad kuuluvad?
1. "Bah! Kõik näod on tuttavad."
2. "Õnnis on see, kes usub, tal on maailmas soe!"
3. "Kui ma olen äris, peidan end lõbu eest,
Kui lollitan, siis lollitan.
Ja segage need kaks käsitööd
Seal on tuhat osavat inimest ja mitte ükski neist.

4. "Ma ei ole jamade lugeja, aga rohkem kui eeskujulik."
5. "Minu vanuses ei tohiks ma julgeda oma hinnanguid anda."
6. "Niisiis: sageli seal
Leiame kaitse
kuhu me ei märgi."

7. "Auastmeid annavad inimesed,
Ja inimesi saab petta."

8. "Armu pärast, sina ja mina pole poisid,
Miks on teiste inimeste arvamused ainult pühad?

9. « Happy Hours Nad ei vaata."
10. "Mööda meid kõigist kurbustest
Ja isandlik viha ja isandlik armastus."

11. "Ma teeniksin hea meelega, kuid teenindamine on haige."
12. „Kes on kohtunikud? - Iidsetel aegadel
TO vaba elu nende vaen on lepitamatu,
Kohtuotsuseid tehakse unustatud ajalehtedest
Otšakovskite ajad ja Krimmi vallutamine."

13. "Kuidas võrrelda ja näha
Käesolev sajand ja möödunud sajand;
Legend on värske, kuid raske uskuda.

14. "Patt pole probleem, kuulujutud pole head."
15. "Küla, tädi juurde, kõrbesse, Saraatovi!"
16. "Kao Moskvast välja! Ma ei käi siin enam."
17. „Sellepärast olete kõik uhked!
Kas te küsiksite, mida isad tegid?
Me õpiksime oma vanematelt."

18. „Mida ta ütleb? Ja ta räägib nii nagu kirjutab!
19. "Miks otsida luureandmeid ja reisida nii kaugele".
20. "Ma jooksen, ma ei vaata tagasi, ma vaatan maailmas ringi,
Kus on solvunud tunde nurk!”

21."Õppimine on katk, õppimine on põhjus,
Mis on praegu hullem kui siis,
On olnud hullumeelseid inimesi, tegusid ja arvamusi.

22. "Kui olete rännanud, naasete koju,
Ja isamaa suits on meile magus ja meeldiv!”

23. "Milline ülesanne, looja, olla täiskasvanud tütre isa!"
24. “Naised hüüdsid hurraa!
Ja nad viskasid mütsid õhku!”

25. "A! Kurjad keeled hirmsam kui püstol."
26. «<герой>pole minu romaan."
27. "Mõned friigid teisest maailmast,
ja pole kellegagi rääkida ega kellegagi tantsida.

28. “Pall on hea asi, orjus on kibe;
Ja kes sunnib meid abielluma!”

29. "Ma olen haletsusväärne, ma olen naeruväärne, ma olen teadmatuses, ma olen loll."
"Me lärmame, vend, me teeme müra."

30. "Abikaasa-poiss, mees-teenija...".
31. "Mina olen prints Gregory ja ma annan teile seersant-major Voltaire'i,
Ta seab teid kolme rida,
Tehke lihtsalt häält ja see rahustab teid koheselt."

32. "Võtsin kaasavara – šašši, aga teenimise eest – mitte midagi."
33. "Kuula, valeta, aga tea, millal lõpetada."
34. "Näidake meile, kus on isamaa isad,
Milliseid me peaksime eeskujuks võtma?

35."Kuid ta jõuab teadaolevate kraadideni,
Lõppude lõpuks armastavad nad tänapäeval lolle."

36."Olen oma kaaslaste üle üsna õnnelik,
Vabad töökohad on just avatud;
Siis lülitavad vanemad teised välja,
Teised, näete, on tapetud."

37. „Minu juures on võõrad töötajad väga harvad;
Üha rohkem õdesid, õdesid ja lapsi.

"No kuidas sa ei saa oma kallimale meeldida!"
38. "Majad on uued, kuid eelarvamused on vanad."
39. “Kohutav sajand! Ei tea millest alustada!
Kõik on targad üle oma aasta."

40. "Mida uut Moskva mulle näitab?"
41. "...ta oli kuulus, kelle kael paindus sagedamini."
42. "Peale aususe on palju rõõme."
43. „Mille üle ta õnnelik on? Missugune naer seal on?
Patt on vanaduse üle naerda."

44. "...kui me kurjuse peatame:
Võtke kõik raamatud ja põletage need ära."

45. “...Fabulad on minu surm!
Lõvide igavene mõnitamine! Üle kotkaste!
Mida iganes sa ütled:
Kuigi nad on loomad, on nad siiski kuningad.

46. "Ma teen teid õnnelikuks: universaalne kuulujutt,
Et on projekt lütseumide, koolide, gümnaasiumide kohta;
Seal õpetavad nad ainult meie viisil: üks, kaks;
Ja raamatud salvestatakse nii: erilisteks puhkudeks.

47. "Vaikivad on maailmas õndsad!"
48. "Ja minu jaoks on see, mis iganes see on või mitte, selline: allkirjastatud, teie õlgadelt."
49. "See, mis mõne jaoks on geenius, on teistele katk."
50. "Oh! Mu jumal! Mida ütleb printsess Marya Aleksevna?

VASTUSED
1. Famusov, 4. vaatus, 14. nähtus.
2. Chatsky, 1. vaatus, 7. nähtus.
3. Chatsky, 3. vaatus, 3. nähtus.
4. Chatsky, 3. vaatus, 3. nähtus.
5. Molchalin, 3. vaatus, 3. nähtus.
6. Molchalin, 3. vaatus, 3. nähtus.
7. Chatsky, 3. vaatus, 3. nähtus.
8. Chatsky, 3. vaatus, 3. nähtus.
9. Sophia, 1. vaatus, 3. nähtus.
10. Lise, tegevus 1, nähtus 2. //. Chatsky, 2. vaatus, 2. nähtus.
11. Chatsky, 2. vaatus, 2. nähtus.
12. Chatsky, 2. vaatus, 5. nähtus.
13. Chatsky, 2. vaatus, 2. nähtus.
14. Lise, 1. vaatus, 5. nähtus.
15. Famusov, 4. vaatus, 14. nähtus.
16. Chatsky, 4. vaatus, 14. nähtus.
17. Famusov, 2. vaatus, 2. nähtus.
18. Famusov, 2. vaatus, 2. nähtus.
19. Sophia, 1. vaatus, 5. nähtus.
20. Chatsky, 4. vaatus, 14. nähtus.
21. Famusov, 3. vaatus, 21. nähtus.
22. Chatsky, 1. vaatus, 7. nähtus.
23. Famusov, 1. vaatus, 10. nähtus.
24. Chatsky, 2. vaatus, 5. nähtus.
25. Molchalin, 2. vaatus, 11. nähtus.
26. Sophia, 3. vaatus, 1. nähtus
27. Krahvinna, Hrjumini lapselaps, 4. vaatus, 1. nähtus
28. Gorich Platon Mihhailovitš, 4. vaatus, 2. nähtus
29. Repetilov, tegevus 4, nähtus 4.
30. Chatsky, 4. vaatus, 14. nähtus.
31. Skalozub, tegevus 4, nähtus 5.
32. Repetilov, tegevus 4, nähtus 5.
33. Chatsky, 4. vaatus, 4. nähtus.
34. Chatsky, 2. vaatus, 5. nähtus.
35. Chatsky, 1. vaatus, 7. nähtus.
36. Skalozub, tegevus 2, nähtus 5.
37. Famusov, 2. vaatus, 5. nähtus.
38. Chatsky, 2. vaatus, 5. nähtus.
39. Famusov, 1. vaatus, 4. nähtus.
40. Chatsky, 1. vaatus, 7. nähtus.
41. Chatsky, 2. vaatus, 2. nähtus.
42. Chatsky, 3. vaatus, 9. nähtus.
43. Khlestovoi, 3. vaatus, 10. nähtus.
44. Famusov, 3. vaatus, 21. nähtus.
45. Zagoretski, 3. vaatus, 21. nähtus.
46. ​​Skalozub, 3. vaatus, 21. nähtus.
47. Chatsky, 4. vaatus, 13. nähtus.
48. Famusov, 1. vaatus, 5. nähtus.
49. Sophia, 3. vaatus, 1. nähtus.
50. Famusov, 4. vaatus, 15. nähtus.

Kirjanduskriitikute loominguline rühm
Vastake küsimusele: "Mis teeb komöödia edukaks?"

Kunstnike loominguline rühm
Joonistage komöödia peategelased ja rõhutage tekstiga tegelaste iseloomu:

A) Chatsky;

B) Famusov;


c) Skalozub



d) vaikne?


III. Kodutöö
Joonistage piltide analoogia: Chatsky-Onegin-Pethorin.

Tšatski, Onegin, Petšorin
Ja ta oli maailmas üksi...
D. Byron

Kui kiire on aeg! Paljud aastad on meid lahutanud Gribojedovi, Puškini, Lermontovi kangelastest. Kuid ikka ja jälle pöördume nende poole, nende tunnete, mõtete, mõtiskluste poole, otsime ja leiame neis seda, mis on lähedane ja vajalik meile, tormilise 20. sajandi lastele.
Kirjandus on alati olnud tihedalt seotud ühiskonnaeluga, peegeldades kunstiline vorm meie aja põnevamaid probleeme.
19. sajandi esimene pool – periood, mil toimus nende suurepäraste vene luuletajate ja kirjanike elu ja looming – oli suurte sündmuste ja murrangute ajastu; Suured ideed olid veel elus Prantsuse revolutsioon; 1812. aasta Isamaasõda näitas kogu maailmale näiteid vene rahva enneolematust julgusest; arenenud saksa filosoofia põhjendas arenenud õilsate noorte vabadust armastavaid püüdlusi.
Need on kolm komponenti tolle esimese organiseeritud revolutsioonilise ülestõusu Venemaal, mida nimetati detsemberismiks.
Kirjandus peegeldas nagu peegel üllas noorsoo kõige arenenuma osa vabamõtlemise, sõnakuulmatuse ja mässu tekkimist, kujunemist ja tugevnemist.
Tšatski, Onegin ja Petšorin on selle nooruse säravad esindajad, kelle tegudes ja tegudes peegeldasid autorid oma põlvkonna tugevust ja nõrkust.
Üks esimesi vene kirjanduses, kes näitas end uhkelt ja otseselt ühiskonnale vastanduvat inimest, hämmastavat, A. Bloki sõnul “salapärast” oli kirjanik ja isik - Aleksandr Sergejevitš Griboedov (1795-1829). Ta oli mees, kellel oli palju andeid: geniaalne luuletaja ja kirjanik, huvitav helilooja ja muusik, silmapaistev diplomaat. Kuid mis kõige tähtsam, ta oli helge mõistuse, aatelisuse, au, kodumaa-armastuse, vene rahva austuse ja kirgliku õnne- ja vabadusihaga mees Venemaale ja selle rahvale.
Palju tõi Griboedovi dekabristidele lähemale: päritolu, kasvatus, haridus, osalemine Isamaasõda 1812. Nii nagu dekabristid, vihkas ta pärisorjust ja piiramatut autokraatlikku võimu. Kuid Griboedov oli tulevastest dekabristidest paljuski targem ja läbinägelikum. Ta väljendas kahtlust selle liikumise võidus, öeldes, et sada ohvitseri pole võimelised muutuma poliitiline süsteem Venemaa. Kuid just Griboedov näitas esimest neist “sajast lipist”, kehastades oma kuvandis kõike parimat, mida ta tulevastes dekabristides nägi.
Komöödia "Häda teravmeelsusest" loodi aastatel 1816-1824. - perioodil, mil Venemaal tekkisid ja jõustusid esimesed ühiskonnaprobleemid. Komöödia on nagu kunstiline kroonika ja dekabrismi ajalugu. Komöödia põhikonflikt - kokkupõrge Tšatski esindatud noore Venemaa leeri ja pärisorjaomanike leeri vahel, keda esindavad Famusov, Skalozub, Molchalin jt - pole autori väljamõeldis, vaid peegeldus. ühiskondlikust võitlusest, mis oli iseloomulik vene elule XIX algus sajandil.
Mille vastu mässab Tšatski, kelle kohta A. Herzen ütles, et ta on dekabrist, kes oli teel raskele tööle? Pärisorjus- just see piiras "targa ja jõulise vene rahva loomingulisi jõude", takistas majanduslikku ja kultuuriline areng Venemaa. Oma kirglikes monoloogides häbistab Chatsky pärisorjuse barbaarset maailma, kus inimest hinnatakse pärisorjahingede arvu poolest, kus isanda elu päästnud ustav sulane “vahetati kahe hurda vastu”.
See maailm - "möödunud sajand" - on Chatsky igavene vaenlane. Komöödia kangelane on kirglik võitleja ärimeeste, pättide, "armunud reeturite, vaenu rahuldamatute, alistamatute jutuvestjate vastu".
Tšatski ise on kahtlemata tulihingeline patrioot, kes armastab rahva Venemaad, aga mitte tsaaririiki, maaomanikke ja ametnikke. Isamaa ja rahva teenimine on Chatsky moto.
Chatsky arenenud maailmavaade, usk mõistuse jõusse, vabaduse lähedus põrkuvad tõelise feodaalse reaalsusega, koos hirmus maailm famusovid, kes võitlevad meeleheitlikult oma positsiooni ja privileegide eest. Komöödia lõppeb Chatsky nähtava lüüasaamisega. I. Gontšarovi sõnul on kangelane “murtud numbrist vana võim, andes talle omakorda saatusliku löögi värske jõu kvaliteediga." I. Gontšarov nimetab Tšatskit "vanasõnas peituvate valede igaveseks paljastajaks: "Üksinda põllul pole sõdalane." Ei, sõdalane, kui ta on Chatsky, ja pealegi võitja, vaid arenenud sõdalane, kakleja ja alati ohver." (I. A. Goncharov)
Chatsky on A.S. lemmikkangelane. Griboedova. Gribojedovi hääl, mis kõlab mõnikord pilkavalt ja vihaselt, mõnikord elevil ja inspireeritult, on kirjaniku hääl, kes andis kogu oma kaastunde Tšatskile ja kogu oma põlguse "oma piinajate rahvahulgale".
Chatsky võitlus Famusovi seltskond ei lõppenud komöödiaga. Vene elus see alles algas.
Kui Tšatski on "oma aja kangelane", dekabristide kasvatamisele eelnenud ajastu kangelane, siis Jevgeni Onegin esindab rohkem hiline periood Venemaa ajalugu.
Roman A.S. Puškini "Jevgeni Onegin", "kirjaniku kõige intiimsem teos, tema fantaasiate armastatuim laps", alustati 1823. aastal ja lõpetati 1831. aastal. See peegeldab luuletaja hellitatud mõtteid ja tundeid, tema vaateid ja mõtisklusi tänapäeva elust.
Romaan "Jevgeni Onegin" on kogu oma teemade laiusega ennekõike kunstiline uurimus arenenud õilsate noorte vaimsetest otsingutest, nende kahtlustest ja ärevusest, püüdlustest ja lootustest.
Töö romaani kallal algas sotsiaalse tõusu aastatel ja lõppes pärast dekabristide lüüasaamist Nikolajevi reaktsiooni õhkkonnas. Romaani kirjutamise aastate jooksul pidi autor taluma pagendust, kaotama palju sõpru ja kogema surmakibedust parimad inimesed Venemaa.
Seetõttu on esimesed peatükid läbi imbunud rõõmsatest, elujaatavatest meeleoludest ning viimastes peatükkides võimenduvad traagilised motiivid. Romaan oli "külmade tähelepanekute meele ja kurblike nootide südame" vili.
Oma mõistuse ja “südamega” püüab autor mõista ja lugejale esitada vaimset ja moraalne iseloom meie aja parimad inimesed. Nende tüüpiline esindaja romaanis on Jevgeni Onegin. Juba romaani pealkiri rõhutab tema keskset kohta teiste tegelaste seas.
Niisiis, meie ees on suurlinna aristokraat. Kuigi Onegin on autori humoorika märkuse kohaselt "õppinud kõike ja kuidagi", seisab ta endiselt kõrgel tasemel oma aja kultuurid, erinesid oma eruditsiooni poolest enamikust ümbritsevatest. Puškini kangelane- põlvkond ilmalik ühiskond, kuid samas talle võõras ja vaenulik. Võõrandumine ja vastuseis ümbritsevale ühiskonnale ei ilmne kohe. Esiteks sukeldub noormees pea ees seltsielu, leides sellest rõõmu ja naudingut, kuid nende "rõõmude ja naudingute" monotoonsus ja tühjus tüütas ta kiiresti ning Belinsky sõnul "lahkus ta maailmast, nagu seda on teinud liiga vähesed". Onegin on oma olemuselt liiga sügav ja rikas, et mitte märgata ümbritseva maailma pahesid. On palju asju, mis eristavad teda rahvahulgast:

Tahtmatu pühendumine unistustele,
Jäljendamatu kummalisus
Ja terav, külm meel.

Olles valgusest lahkunud, proovib kangelane tegeleda mõne kasuliku tegevusega. Ta on andekas, püüab kirjutada:

Tahtsin kirjutada, aga see on raske töö
Ta tundis end haigena; Mitte midagi
Ei tulnud tema sulest

Ta tüdineb raamatutest sama kiiresti:

Nagu naised, jättis ta raamatuid maha
Ja riiul nende tolmuse perega
Katas selle leinataftiga.

Onult päritud mõisas püüab Jevgeni talupoegade eluolu parandada:

Iike iidsest corvéest
Asendasin selle kerge lahustiga...

Kuid see ainus reform piiras kogu maaomaniku Onegini tegevust. Ja jälle elu "ilma eesmärgita, ilma tööta". Saatus saadab talle sõbra, ta kiindub siiralt Lenskysse. Onegin ja Lenski on väga erinevad, kuid üheskoos kehastavad nad tolleaegsele noorusele omast ilu: ettenägelikkust ja hoogu, skeptilisust ja unistamist, kainet mõistust ja romantilisust. Kuid ilmalikud eelarvamused viisid saatusliku, parandamatu sündmuseni: Lenski duelli ja surmani.
"Tappis duellis sõbra," jääb Onegin üksi südametunnistuse piinade, melanhoolia, pettumusega kõiges ja kõigis.
Depressioonis Onegin lahkub külast ja läheb rännakule. Kuid see teda ei päästa: melanhoolia, melanhoolia ja rahulolematus iseendaga ainult süveneb. See on meeleheite määr, milleni inimene peab jõudma, et neid sõnu lausuda:

Miks mind rinnus kuuli ei haavata?
Miks ma ei ole nõrk vanamees?
Kuidas sellel vaesel maksutalunikul läheb?
Olen noor, elu on üsna tugev,
Mida peaksin ootama? Igatsus, igatsus...

Belinsky sõnul on Onegin rikas, andekas natuur, kuid tema tugevused ja võimalused jäid kasutamata. Puškin oli Oneginis esimene vene kirjanik, kes näitas 20. aastatel välja kujunenud valgustatud aadliku tüüpi aasta XIX sajandil. See osa õilsast intelligentsist vältis tsarismi teenimist, kuid hoidis samal ajal eemale. ühiskondlik tegevus. See tee, olles omamoodi protest selle vastu poliitiline süsteem, määras kangelase paratamatult tegevusetuse, passiivsuse, kõrgendatud tähelepanu omaenda suhtes, isekatele huvidele ja soovidele. Pole asjata, et Belinsky nimetas Oneginit "tõrksaks egoistiks": elu passiivsus, tühjus ja vulgaarsus lämmatab teda, kuid ta ei tea endiselt, mida ta tahab, mida ta vajab õnneks, meelerahuks ja harmooniaks. Uus kohtumine Tatjana avastas ta kangelases võime armastada ülevalt ja kirglikult. Kuid kohusetruult, rahvamoraali traditsioonides üles kasvanud, pole Tatjana võimeline teiseks inimeseks - oma abikaasaks:

Aga mind anti teisele;
Ja ma jään talle igavesti truuks.

Onegin on jälle üksildane. Mis teda ees ootab? "...Selle jõud rikas loodus jäid ilma rakenduseta, elu ilma tähenduseta, romaan ilma lõputa," - nii hindas ta Oneginit ja temast räägitavat "luuletust". suur kriitik Belinski.
"elulugu" lisainimene", mees, kes on võimeline paljuks ja mitte midagi saavutanud, jätkas A. S. Puškini suur järeltulija Mihhail Jurjevitš Lermontov, luues romaani "Meie aja kangelane". See on Lermontovi, esimese vene sotsiaalfilosoofilise teose lõputöö. ja psühholoogiline romaan proosas. Nagu luuletuses “Duma”, püüab autor leida vastust teda murettekitavale küsimusele: miks noored, targad, energilised, täis jõudu, ei leia oma tähelepanuväärsetele võimetele kasutust ja “närbuvad ilma võitluseta” päris alguses elutee. 30ndate põlvkonna esindaja Petšorini elulugu traagiline saatus tema on vastus sellele küsimusele. Romaani eessõnas kirjutas autor: "See on kindlasti portree, kuid portree, mis koosneb terve põlvkonna pahedest." Nagu luuletuses “Duma”, lausub Lermontov romaanis oma põlvkonnale karmi lause, heites talle ette ükskõiksust, tegevusetust ja võimetust “toota suuremaid ohvreid ei inimkonna ega isegi oma õnne nimel”.
Lermontov paljastab sügavalt ja kõikehõlmavalt sisemaailma tema kangelane, tema olemuse tugevused ja nõrkused, mis on tingitud ajast ja keskkonnast. A. S. Puškini järgi teeb Lermontov romaani kangelasest haritud õilsa nooruse tüüpilise esindaja. Kuid aeg oli erinev ja selle "kangelased" nägid teistsugused välja. See oli Nikolajevi kohutava reaktsiooni periood, mis saabus pärast detsembrimässu lüüasaamist. I.A. nimetas seda perioodi "mustaks leheküljeks Venemaa ajaloos". Herzen. Reaktsioon ei suutnud M.Yu häält summutada. Lermontov, kuid aeg jättis suure poeedi loomingusse oma jälje, dikteeris selle teemad, kujundid, meeleolud. A. Herzeni järgi "... need olid kahtlused, eitused; mõtted täis raevu."
Vastuolud õilsa intellektuaali kõrge teadvuse, hinge kirgliku sisemise aktiivsuse ja välise tegevusetuse, oma elu raiskamise maskeraadipõrgus, mõttetus olemises viisid matusena kõlanud “duuma” süngete needusteni. laul kadunud põlvkonnale:

Häbiväärselt ükskõikne hea ja kurja suhtes,
Sõidu alguses närbume ilma võitluseta:
Ohu ees on nad häbiväärselt argpüksid,
Ja võimude ees – põlastusväärsed orjad

"Duma" on romaani "Meie aja kangelane" probleemide ja mõtete poeetiline väljendus.
Romaani peategelase Petšorini kuvand on Lermontovi kogu loomingu tipp. Kirjanik suutis kokkuvõtteid tehes luua omaaegse kangelase kuvandi suurepärane materjal elumuljeid, teades ja mõistes hästi teda ümbritseva reaalsuse ajaloolist olemust.
Petšorin - tugev isiksus, tal on palju erakordseid, erilisi asju: silmapaistev mõistus, erakordne tahtejõud. Mõeldes eelmiste põlvkondade inimestele, kes on täis usku, vabadusjanu, kirglikud ja tulised, loeb Petšorin end nende haletsusväärsete järeltulijate hulka, kes rändavad mööda maad ilma uhkuse ja veendumusteta. Usu puudumine kangelaslikkusse, armastusse ja sõprusesse ning sellest tekkinud tüdimus jätab Petšorini jaoks elult igasuguse väärtuse. Petšorin tunneb oma hinges "tohutuid jõude" ja samal ajal ei tea ta, miks ta elab, mis eesmärgil ta sündis. Autor ei varja oma kangelase puudusi ja vastuolusid, kuid need olid terve põlvkonna pahed. Tragöödia noormees raskendas asjaolu, et ta oli sunnitud elama keskkonnas, mida ta põlgas ja hülgas. 19. sajandi 30. aastate edumeelne mees tundis end oma riigis ja isegi kogu maailmas “üleliigisena”. Aga sisse realistlik romaan“Meie aja kangelane” Lermontov toob juba oma kangelase arusaamale, et kuigi elu toob kannatusi, on see talumatult “igav”, kuid ainult selles saab inimene leida õnne, kogeda nii kurbust kui ka rõõmu.
See on romaani “Meie aja kangelane” optimism ja elujaatav jõud.
Seega, Chatsky, Onegin, Petšorin - tüüpilised esindajad kindel ajalooline ajastu, igaüks neist on oma aja kangelane. Aeg määras kindlaks nende ühised jooned ja erinevused, mis võimaldasid kaasaegsetel näha Tšatskis tulevast dekabristi, Oneginis - "tõrksat egoisti", Petšorinis "kannatavat egoisti".
Meie, tormilise 20. sajandi laste jaoks on need kangelased huvitavad ja olulised oma kõrge, inimväärikust: mõtete ja püüdluste õilsus, soov elada tähendusrikkalt, suure eesmärgi nimel; kodumaale ja rahvale kasu tuua, elada ausalt, südametunnistuse järgi. Need inimlikud omadused A. Gribojedovi, A. Puškini, M. Lermontovi kangelased on igavesed, mis tähendab, et nad on igavesed ja erutavad lugejat alati.

Kirjanduse tunnikonspektid 9. klassile
teemal" 4 tegevuse ideoloogiline ja kompositsiooniline tähendus
komöödia "Häda teravmeelsusest", autor A.S. Gribojedova
"(2 tundi)

Natalja Nikolajevna Rudakova,
Vene keele õpetaja ja kirjandus MBOU"Keskkool nr 21", Severodvinsk

Haridus- ja metoodilise kompleksi nimi: T. F. Kurdjumova kirjanduse õppematerjalid 9. klassile.

Tunni tüüp: uue materjali õppimine.

Tunni eesmärgid:

    hariv - tekstianalüüsi oskuse parandamine sisu ja vormi tasandil;

    arenev - arendada oskust oma seisukohta tõenditega põhjendada;

    kasvatamine - mõjutamisvõime arendamine meeskonnas.

Tunni eesmärgid:

    tunni korraldus:

    kodutööde jälgimine, kodutööde põhjal loovülesannete täitmine;

    tunni eesmärgi määramine, võttes arvesse teema iga sõna leksikaalse tähenduse analüüsi ja sõnastatud teesi: Kuidas süvendab 4. vaatus Chatsky ja Sophia kujundeid?

    strateegilise plaani koostamine, ülesannete vormistamine: võtmeepisoodide analüüs (kohtumine Repetiloviga, selgitus Sophiaga), Repetilovi iseloomustus;

    uue materjali õppimine (töö rühmades);

    kinnistamine (vastuste vihikusse kirjutamine);

    enesehinnang ja tulemuslikkuse hindamine.

Varustus: jaotusmaterjalid (rühmatöö kaardid).

Tunni edenemine:

    Tegevuste korraldamine.

Motivatsioon. Komöödia “Häda teravmeelsusest” proovis aitas Moskva Kunstiteatri üks asutajaid ja juhte K. S. Stanislavski Famusovi õhtu külalistena väikeseid rolle mänginud näitlejaid. Ta andis neile küsimustiku, et kõigil oleks selge ettekujutus, keda nad peaksid mängima. Need on küsimused:

- kes sa oled? Milline on teie sotsiaalne positsioon?

- Mida sa täna tegid?

- Milline on teie suhtumine Famusovitesse? Kuidas sa õhtust teada said?

- Millised on teie vaated elule “Häda vaimukalt” ajastul? Kuidas suhtute Famusovi ja Tšatski mõtetesse?

-Mida ja kellele räägite Famusovi ballist?

Meie kooli õpilastel paluti nende küsimuste põhjal välja mõelda oma kangelane. Esitan teie tähelepanu ühele sellistest teostest.

Kas õpilase väljamõeldud kangelase võiks kutsuda Famusov ise? Kuula vastust tähelepanelikult ja kodus koostatud tabelit kasutades põhjenda oma vastust.

Famusov ja ühiskond

1) moraalsed väärtused, iseloomuomadused;

2) suhtumine haridusse;

3) seisukohad teenuse kohta;

4) suhtumine välismaalaste matkimisse.

Sõnum: Mina, Konstantin Ivanovitš Pravdoljubov, gümnaasiumiõpetaja. Olen Famusovi vana tuttav. Täna käisin koos Famusoviga õhtul.

Pean palju tööd tegema, aga ma ei saanud keelduda, sest olen peretuttav. Kunagi õpetasin Sophiat ja Chatskit. Tunnen Pavel Afanasjevitšit juba aastaid ja saan lubada oma arvamuse avaldamist ballil viibinud saatejuhi ja külaliste kohta.

Famusov ja tema sõbrad juhivad jõudeolekut: üks päev järgneb teisele (“täna on nagu eile”). Pühad, ristimised, nimepäevad – see on nende saatus. Nad mõtlevad teenusele vähe, juhindudes põhimõttest „allkirjasta see ja ära oma õlgad”. Parim tasu jõudeoleku eest on edutamine.

Famusovi ümber on ainult "omad inimesed": "Kuidas sa ei saa oma kallile lapsele meeldida." Kõik, kes Pavel Afanasjevitši juurde kogunesid, on tõelised kuulujutud. Nägin, kuidas külalised võtsid rõõmsalt vastu uudist, et Chatsky on hulluks läinud.

Kibe on tõdeda, et väärt ja haritud inimesi peetakse lollideks.

Õpilaste vastused on toodud tabelis.

Selgub, et Pravdoljubov ei saanud ballil olla. Chatsky on üksildane:

Mu hing on siin kuidagi surutud leinast,

Ja rahvamassis olen ma eksinud, mitte mina ise.

Ei! Ma pole Moskvaga rahul .

Eesmärgi seadmine. 3. vaatuse lõpus rõhutab Gribojedov märkusega, kuivõrd maaliliselt avatuks on muutunud Tšatski üksindus: „Ta vaatab ringi, kõik keerlevad valsis suurima innuga. Vanad mehed hajusid kaardilaudade äärde. See on tulemus, tee "Kao Moskvast välja!" juba siin ja praegu määratletud.

Vaadake tunni teemat, mis on meie eesmärk? (Mis on 4. vaatuse ideoloogiline ja kompositsiooniline tähendus? Miks autor ei lõpetanud teost 3. vaatuse laval?)

Kuidas mõistate väljendit "ideoloogiline ja kompositsiooniline tähendus"? (Kuidas Kas komöödia struktuur, tegelaste asukoht mõjutab kontseptsiooni, ideed?)

Abistavad teesid: 4. vaatus - Chatsky ja Sophia, Chatsky ja ühiskonna suhete finaal. (Kuidas aitab 4. tegu Chatsky ja Sophia kujundeid süvendada?)

Vastupidiselt klassitsismi teatri seadustele aastal viimane tegevus, kui võitlus on läbi, ilmub uus kangelane. See on Repetilov. (Miks toodi Repetilov komöödiasse?)

Strateegiline planeerimine. Milliseid stseene tuleb püstitatud küsimustele vastamiseks arvesse võtta?

A) Kohtumine Repetiloviga. B) Sophia eksponeerimine. C) Kujutised kriitikas.

2. Uue materjali õppimine. Rühmatöö.

1 rühm

Repetilovi iseloomustus pakutud lõputöö ja tekstist valitud materjali põhjal.

A. S. Puškin, kuulnud ettelugemisel “Häda vaimukust”, kirjutas A. A. Bestuževile: “Muide, mis on Repetilov? Sellel on kaks, kolm, kümme tähemärki. Miks teda koledaks teha? Piisab sellest, et ta on sellise lihtsusega lennukas ja rumal; Piisab, kui ta tunnistab iga minut oma rumalust, mitte oma jälkusi.

Niisiis, vastik ja vastik, lennukas ja rumal, lihtsameelne ja alandlikult patte kahetsev. Laiendage seda Puškini tunnust, viidates tekstile (d. 4, iv. 4). Vastuste plaan: 1) “rääkiv” perekonnanimi; 2) kõne (ettepanekud väite emotsionaalse värvingu ja eesmärgi kohta); 3) tegelase eneseomadused; Kas sulle meeldiks selline vestluskaaslane?

2. rühm

Chatsky ja Repetilovi võrdlus ja kontrast .

Millised sõnad väljendavad Repetilovi elupositsiooni?

Leia tekstist fraase, milles Repetilov iseendale vastu räägib? Kuidas see kangelast iseloomustab?

Arvatakse, et Repetilovi pilt näib sisaldavat mõne Chatsky veendumuse mõnitamist. Chatsky väitis: "...kelles on viis või kuus mõistlikku mõtet." Repetilov ütles "kõige salajasema" liidu inimeste kohta: "... targa nooruse mahl." Tooge muid näiteid.

Kas nõustute selle arvamusega? Miks Gribojedov vastandab kangelasi? Kuidas Chatsky kuvand seda vastandumist süvendab?

Repetilov on loll. Laskumise tehnika on vajalik Chatsky üksinduse näitamiseks. Läheduses polnud ühtegi inimest, kes oleks selgelt sihti teadnud ja selle poole suundumas. Tegelaste vahel ei saa olla mõistmist: Chatsky elab kõrgete ideaalide järgi ja Repetilov avaldab austust moele. Piltide kontrastsus aitab mõista peategelase suurust ja traagikat.

3 grupp

Episoodi "Sophia's Exposure" kahe väljaande võrdlus.

Kahe väljaande võrdlus.

Võrrelge varajast väljaannet lõpliku tekstiga. Mille poolest need erinevad? Kas arvate, et "uus lõpp" on kogu komöödia kontseptsiooni jaoks tugevam, olulisem? Siin on varasem versioon.

Sophia

Milline alatus! Oota!

Vargsi ligi ja siis muidugi tema teotamine.

Mida? Kas sa arvasid, et nii tõmbad mind ligi?

Ja panna sind armastama mind hirmu ja õudusega?

Ma võlgnen raporti endale,

Minu tegevus on siiski teie jaoks

Miks see nii kuri ja nii salakaval tundub?

Ma ei olnud silmakirjatseja ja mul on kõikjal õigus.

Oh! Mu jumal! koputa! müra! siin jookseb terve maja.

Siin on isa.

4 rühma

Lõputöö kasutamine ja tõendite leidmine. Sophia omadused.

Kuidas seletada Sophia suhtumist Chatskysse? Komöödia viimases stseenis ütleb Chatsky Sophia poole pöördudes:

Miks nad mulle otse ei öelnud?

Et muutsid kõik juhtunu naeruks?

Tegelikult, mis takistas Sophial Chatskyle "ei" ütlemast? Mis teda ajendas: pettus, argus, arvutamine? Aga kuidas me saame seletada tema tõelist huvi Chatsky vastu? Võib-olla ei märganud armastusest pimestatud Chatsky Sophia märkustes ja käitumises tema tegelikku suhtumist temasse? Proovige neile küsimustele vastata, kasutades vastusevariante abstraktide kujul, esitage oma tõendid:

A) Sophia on petis, kokett, kes kogeb rõõmu, sest keegi teda piinab;

B) Sophia mõistab, et Molchalin ei sobi talle. Skalozub hirmutab teda oma lootusetu rumalusega, nii et Sophia ei keeldu Chatskyst, nähes temas võimalikku kandidaati oma käele;

C) Sophia häbeneb oma armastust Molchalini vastu, sest sisimas mõistab ta selle mehe tühisust;

D) Elades valede maailmas, kaotab Sophia mingil määral otsekohesuse ja naerab kurjalt Chatsky üle. Kuid mõistes hukka Chatsky pilkaliku teravuse, on ta tema sädeleva vaimukuse võlu all.

Millise väitekirjaga nõustute?

5 rühm

Emotsionaalse-hinnava sõnavara valimine Sophia iseloomustamiseks .

Goller kirjutab artiklis "Komöödia draama": "Sofja Gribojedova on komöödia peamine mõistatus." Mis on pildi sellise tõlgenduse põhjus? Kasutage küsimusi:

A) Mis ühist on Chatskil ja Sophial armastuses?

B) Valige Sophiat iseloomustavad emotsionaalsed ja hindavad epiteedid:

- iseloom (tugev, tuline, leidlik, nartsissistlik);

- ellusuhtumine (küüniline, vabadust armastav, keskkonnale omane);

- suhtumine inimestesse (silmakirjalik, kalkuleeriv, otsekohene, ettevaatlik);

- emotsionaalsed omadused (tundetu, unistav).

6 rühm

Chatsky kuvand kriitikute hinnangul. Enda otsus .

Tutvuge erinevate hinnangutega Chatsky kuvandi kohta.

Puškin: “Esimene märk tark inimene"Teake esmapilgul, kellega teil on tegemist, ja ärge loopige Repetilovite ette pärleid..."

Gontšarov: "Tšatski on positiivselt tark. Tema kõne on täis vaimukust..."

Katenin: "Chatsky on peamine inimene... ta räägib palju, noomib ja jutlustab kõike kohatult."

Miks hindavad kirjanikud ja kriitikud pilti nii erinevalt? Kas teie seisukoht langeb kokku toodud näidetega?

Kes on teie jaoks Chatsky - võitja või kaotaja?

3. Konsolideerimine. Kirjutage vastused arutelu käigus vihikusse.

4. Kordamine. Miks on samm 4 vajalik? ( Armastuse ja sotsiaalsete konfliktide lahendamine; Chatsky ja Sophia kujundite mõistmise süvendamine).

5. Tegevuste enesehindamine. Tulemuslikkuse hindamine.

Kuidas sa oma eesmärgid saavutasid? Millised tunni etapid on kõige huvitavamad?


  1. Selgitav märkus. Käesolev 9. klassi kirjandusprogramm on koostatud osariigi üldharidusstandardi (2004) föderaalkomponendi ja üldharidusasutuste programmi „Kirjandus” (2) alusel.

    Selgitav märkus

    ... Sestõpetajad: 1. Arkin I.I. Õppetunnid kirjandust kell 9 klass: Praktiline metoodika: Raamat Sest...ja tema filosoofiline kompositsiooniline tähenduses. Vaidlused teemal... tegevust komöödia. Õppige pähe monoloog ( poolt valik) 22 4 tegevust komöödia. Nime tähendus komöödia "Lein alates hull ...

  2. 9. klassi kirjanduse tööprogrammi seletuskiri on koostatud riigistandardi 2004 alusel Üldharidusasutuste programmid Kirjanduse 5.-11.

    Selgitav märkus

    ...) poolt komöödia « Lein alates hull 1 OSZ Teksti tundmise ja tähenduse mõistmise kontrollimine komöödia. IRK T 36 A. Gribojedov. " Lein alates hull".Koostis. 1 Õppetund... hinged" Tšitšikov. Ideoloogiliselt- kompositsiooniline tähenduses Tšitšikovi pilt. 1 UONM MMP lugu Tšitšikovist poolt plaan. Mida...

  3. Tööprogramm teemal "Kirjandus"

    Tööprogramm

    Kangelased 10 Komöödia « Lein alates hull" Draama autor Chatsky Text komöödia, epigraaf, osade kaunistus klass Sest lavastus Suuda