Polka muusikažanr. Nod"в ритме танца". Система целей занятия!}

PROJEKT

pidev vahetu õppetegevus lastega

Tunni tüüp: Temaatiline

Tunni teema: "Tantsu rütmis"

Rühm: kooliks ettevalmistamine

    Vanuse omadused:

Eelkoolirühma laste iseloomulikuks tunnuseks on huvi tekkimine probleemide vastu, mis väljuvad lasteaiast ja isiklik kogemus. Lapsi huvitavad mineviku ja tuleviku sündmused, elu erinevad rahvused. Samas ei esine koolieeliku teadmised tegelikkusest mitte kontseptuaalsel, vaid visuaalsel, kujundlikul ja efektsel kujul.

    Teema tunnused

See üritus on oma olemuselt hariv, arendav ja aktiivne; põhineb multimeediumimaterjali kasutamisel, muusikaline repertuaar ja ülesanded, mille eesmärk on arendada lapse kognitiiv-muusikalist sfääri ja motoorseid oskusi.

Tunni eesmärkide süsteem:

Hariduslik aspekt:

    Õppida võrdlema valssi ja polkat, tuvastama nende sarnaseid ja erinevaid tunnuseid;

Arengu aspekt:

    Arendada oskust kuulata muusika iseloomu, mõelda kasutades

mitmesugused muusikalised ja praktilised tegevused, arendada loov mõtlemine, tähelepanu, mälu.

Hariduslik aspekt:

    Aidata kaasa eelkooliealiste laste vaimse kultuuri kujunemisele, indiviidi suhtlemisomaduste, huvi ja lugupidamise arendamisele. muusikaline kultuur erinevad riigid ja rahvad.

Arendada oskust töötada meeskonnas;

    tekitada muusikaga suhtlemisest rõõmu ja rahulolutunnet.

    Tunni struktuur:

    p/p

    Tunni etapp

    Õpetaja tegevus

    Laste tegevused

    Sissejuhatav osa

    Muusikaline juht:

    Parema elu nimel maailmas, -

    Avame lastele muusikamaailma:

    Ringtantsud, mängud, tantsud,

    Iga päev on nagu muinasjutus!

    Tere lapsed! Täna meie lasteaed palju külalisi. Tervitame neid! Mul on hea meel teid täna saalis näha ja teie naeratusi näha. Meie kohtumisel ootab teid palju uut ja huvitavat.

    Tervitage üksteist ja külalisi.

    küsimustele vastama

    Põhiosa

    Rebuse lahendamine

    Pöördub laste poole: Teie ees REBUS. Peidasin sellesse meie tänase kohtumise teema. Kui paigutate pallid õigesti värvide järgi, saate teada, millest me räägime.

    (selgub sõna TANTS)

    Muusikaline juht:

    Täpselt nii, meie kohtumise teema on “Tants”.

    Esitab lastele küsimuse: Poisid, mis on teie arvates tants?

    Muusikaline juht:

    Tants on viis väljendada oma meeleolu ja tundeid rütmiliste sammude ja kehaliigutuste kaudu. Tants ilmus juba ammu. Muistsed inimesed ei osanud rääkida. Sõnade asemel oli neil viipekeel.

    (näitab lastele žestidega "hüvasti", "ma armastan sind")

    lahenda mõistatus

    vasta küsimusele

    lahti harutada õpetaja žestide tähendust

    Ekraanil ürgsete inimeste tantsude vaatamine

    Muusikaline juht pakub ekraanil olevaid illustratsioone vaadata

    ekraanilt tantsivate primitiivsete inimeste piltide vaatamine

    Muusikaline juht küsib küsimusi:

    Miks inimesed tantsivad?

    Kus saab tantsu näha?

    (Inimesed tantsivad rõõmu ja lõbu hetkedel, samal ajal lõõgastuvad ja toovad teistele rõõmu, et olla terved)

    Kas sulle meeldib tantsida? Tõstame kõigi saalis istujate tuju.

    Spordikompositsiooni esitus

    lapsed võtavad ploomid lahti ja esitavad spordikompositsiooni

    Muusikaline juht:

    Lapsed, öelge mulle, kas maailmas on keelt, millest kõik inimesed aru saavad maakera?

    Tõsi, muusika- ja liikumiskeel on kõigile rahvastele mõistetav ilma tõlketa. Maailma rahvaste tantsud on kaunid ja omanäolised. See sõltub riigist, kus nad sündisid, ajast, millal see juhtus, sellest, kes ja kus neid esitas.

    Kui palju rahvusi – nii palju rahvatantse

    küsimustele vastama

    kuula õpetajat

    Kõnemäng

    "Nimeta tantsu õigesti"

    Mängime, mina alustan ja sina lõpetad.

    Kui tants sündis Inglismaal, on see (inglise keel)

    Kui tants sündis Ukrainas, on see (ukraina keel)

    Kui tants sündis Venemaal, on see (vene)

    Lõpetage laused, valides õiged omadussõnad

    Loomine probleemne olukord

    Muusikaline juht:

    Pärast sind tulevad lapsed minu tundi vanem rühm. Neile meeldib ka tantsida ja nad tahavad selle kohta palju õppida erinevad tantsud. Mul on kaks paberilehte. Kas soovite, et teeksime suurematele lastele väikseid ajalehti – friise? Nendes räägime meile tuttavatest tantsudest. Kas olete nõus olema minu abilised?

    Valsi ja polka mõistatuste lahendamine

    Muusikaline juht pakub mõistatusi, mida lapsed koostavad.

    1.Partner, võttis oma elukaaslase peale

    Ja tantsukeerises ta keerles

    Paarid tantsivad sammud 1-2-3!

    Mis tants see on? Kui saad teada, siis räägi! (valss)

    2. Ma ei ole poola tüdruk,

    Ma mõtlen tšehhi keeles "pool".

    Mu nimi, muide,

    Ütleb teile – samm on lühem.

    Oh, tantsus on nii palju kiirust!

    Seda tantsu nimetatakse...

    kaks last teevad mõistatusi, ülejäänud lapsed arvavad neid

    Muusikaline juht:

    Meie friisid saavad nimeks " VALSS"Ja" POLKA».

    Kui lapsed mõistatusi lahendavad, kleebivad nad ajalehtede nimesid - " VALSS"Ja" POLKA»

    Muusika kuulamine:

    "VALSS"

    Levi muusika

    Aleksandrovi muusika “VÄIKE POLEČKA”.

    Kuidas sa arvasid, et esimene oli valss?

    Milline on tema tuju? Millist muusikat poola tüdruk teeb?

    Täpselt nii, polka on kerge, kiire ja väle.

    vastake õpetaja küsimusele

    Vaata videot “Viini valss”

    ja “Karjala-Soome polka”

    Muusikaline juht pakub vaadata polkast ja valsist videot

    videote vaatamine multimeediumiinstallatsioonis

    Graafiline esitus valsi ja polka rütm

    Muusikaline juht:

    Igal tantsul on oma rütm. Mis on rütm? (vaheldus)

    Kes oskab polka rütmi plaksutada? (kutsub ühe lapse plaksutama, seejärel kõik koos)

    Kes suudab valsirütmi plaksutada? (kutsub ühe lapse plaksutama, seejärel kõik koos)

    Aga sa ei saa ainult rütmi plaksutada. Seda saab graafiliselt kujutada. Nüüd jagame kahte alarühma. Mõned joonistavad valsirütmi. ja teised lõikavad välja ühtlased ringid – polka rütmi noodid meie triipide jaoks.

    kuula õpetajat

    lonksa rütmi

    lapsed jagatakse soovi korral kahte alarühma: üks - joonistab lumehelveste valssi, valssi sügislehed, vihmapiiskade valss, lillede valss ja nii edasi. Teine alarühm lõikab polka rütmi kujutamiseks välja ühesuurused ringid. Seejärel liimitakse trizile rütmilised visandid.

    Mäng "Ole ettevaatlik"

    "Valsi nali"

    D. Šostakovitš

    Juhendaja füüsiline kultuur:

    Lapsed, kas soovite õppida valssi tantsima? Ja õpime mängides. Proovime valsi meeleolu edasi anda sujuvate, kergete ja rahulike liigutustega. Tantsime pehmelt astudes, sujuvalt kõikudes, keerledes.

    vali oma suva järgi märk erinevat värvi lillede piltidega.

    Lapsed esitavad muusika saatel valsisamme. Lõpetamisel kogutakse need vastavalt lille värvile kolmeks ringiks. Seejärel muudavad nad oma äranägemise järgi atribuute ja tantsivad uuesti.

    "Laul Poola tüdrukust"

    muusika Yu Chichkov

    Muusikaline juht pakub ära arvata, mis lugu ta nüüd klaveril mängib.

    Täpselt nii, selle nimi on "Laul Poola tüdrukust". Laulame seda.

    Nad tunnevad laulu ära sõnadeta mängitud meloodia järgi, jätavad selle nime meelde ja laulavad laulu kooris.

    Vaadake ettekannet "Valsi ajaloost"

    Muusikaline Juht esitab lastele küsimusi:

    Millises riigis sündis polkatants?

    (Tšehhi Vabariigis). Kus sündis tants “Valss”? (nad ei tea vastust). Kui me midagi ei tea, siis kust me seda teada saame? (küsi, loe, Internet, TV...) Soovitan pöörduda meie nutiarvuti poole. Tähelepanelikumad kuulevad “Valsi” sünnikoha nime

    küsimustele vastama

    esitlust vaadates

    Vaadates lippe

    Muusikaline juht:

    Waltz sündis Saksamaal. Igal osariigil on oma sümbolid. Kuidas saame oma trizis rääkida Tšehhist ja Saksamaast? (kleepige lipp). Vaata, teie ees on lipu kujutis. Mida sa oskad tema kohta öelda? (Vene Föderatsiooni lipp). Oma lipud on ka Tšehhil ja Saksamaal. Liimime nende kujutise oma friisidele (annab kahele lapsele ülesande liimige lippude pilt).

    vaadake Venemaa lippude pilte,

    Saksamaa, Tšehhi;

    liimige vastavad pildid trizile

    Koosseis ja teostus loominguline polka

    "Hea mardikas"

    muusika Spadevecchia

    Muusikaline juht:

    Kes komponeerib tantsu? (inimesed, koreograaf). Kas sa tahad täna saada koreograafiks? Tuleme oma polka välja. Ja pildid aitavad meid - aidake.

    Polka on tšehhi keel rahvatants, mis on tuntud kogu maailmas. Nad tantsivad seda rõõmsalt ja loomulikult, hüppavad üles-alla.

    küsimustele vastama

    Lapsed pakuvad kordamööda oma liikumiskaarti, luues polka jada.

    tantsu esitamas

    valside ja polkade pilte vaadates,

    triz registreerimine

    Muusikaline juht:

    Kandikul on palju pilte tantsimisest. Siin on need, mille valmistasite koos oma vanematega, ja need, mille valmistasin mina. Valige üks valsi või polka pildiga. Vaadake seda ise ja näidake seda oma naabritele. Vahetage omavahel.

    Nüüd mõelge ja otsustage, millisele trikile oma pildi kleepite.

    Muusikaline juht:

    Kandikule jäi paar pilti. Miks te neid ei võtnud, lapsed?

    (need on vene tantsu, ringtantsu kujutavad pildid). Kuidas sa arvasid?

    (vastavalt kostüümidele). See on õige, igal tantsul on oma muusika, oma rütm ja oma kostüüm.

    vaata pilte, kleebi need trizile

    vastata küsimustele, motiveerides nende otsust

    täiskasvanud

    Värviga töötamine

    Muusikaline juht:

    Meie friisidel on veel vaba ruumi. Lisame mõned värvid.

    Mis värvi taust sobib valsi jaoks kõige paremini?

    (valge, roosa, sinine, sest tants on õrn, hell, graatsiline)

    Mis värvi taustal täpiline sobiks?

    (kollane, oranž, sest tegelane on vallatu, mänguline, rõõmus)

    Õpetaja pakub soovi korral trizi kaunistada sobiva värviga.

    küsimustele vastama

    vali sobivad paberiruudud värvivalik; liimige need trizile

    Lõplik

    osa

    Muusikaline juht:

    Vaatame oma friise. Kas arvate, et tegime head tööd?

    Teeme endale pai. Oleme suurepärased! Nende töödega läheme suurematele lastele külla ja siis riputame need teie riietusruumi. Rääkige oma emadele ja isadele meie huvitavast kohtumisest

    Vaatame valmis trizi

    Tunni lõpp:

    Muusikaline juht:

    Õppisime täna saalis palju.

    Tüdrukud, poisid, kas te pole väsinud?

    Muusikaline juht:

    Soovin teile kõigile tervist ja õnne

    Ja meie kohtumine on SULETUD!

    vastus (ühishääles)

    Meil on üks vastus:

    Pole väsinud, ei, ei, ei!

  1. Organisatsiooni vormid kognitiivne tegevus :

    1. Frontaalne.

      Alarühmade kaupa

3) Individuaalne.

    Õppemeetodid:

    1. Verbaalne

      Visuaalne

      Praktiline.

    Õppemeetodite rakendamise vormid:

    1. küsimusi lastele,

      ülesanded lastele,

      näidates tegevusmeetodit,

      probleemne olukord,

      modelleerimine,

      laulmine ja tantsimine,

      videoklippide ja esitluste vaatamine

      käsitsitöö

    Õppevahendid:

Multimeediainstallatsioon, pildid, mis kujutavad inimesi tantsimas valssi ja polkat, heledates ja rahulikes toonides värvilise paberi ruudud, igale lapsele liimipliiatsid, polka liigutusi kujutavad mudelkaardid, kaks lehte Whatmani paberit, Vene Föderatsiooni lippude kujutis, Tšehhi Vabariik ja Saksamaa; ettekanne valsi ajaloost, video valsist ja polkast, rebus, mõistatused valsist ja polkast, illustratsioonid ürginimeste tantsudest, paberilehed rütmi joonistamiseks ja väljalõikamiseks, käärid, ploomid, fonogrammid ja noodid muusikalisest repertuaarist.

    Juhtimissüsteem:

    1. väline juhtimine (läbi viidud muusikaline juht ja füüsilise pea

kultuur),

      Tants on kunstivorm, milles kunstilised pildid loodud plastiliste liigutuste ning väljenduspositsioonide rütmiliselt selge ja pideva muutmise abil inimkeha. Peotants jaguneb 2 programmi: Euroopa (standard) ja Ladina-Ameerika (ladina keel).

      programm Euroopa tantsud või Standardne koosneb 5 põhitantsust, näiteks: aeglane valss (aeglane või inglise valss), aeglane fokstrott, tango (tango), kiirstep või kiire fokstrott (kiirsamm) ja Viini valss.

      Viini valss. Muusikaline suurus: 3/4. Tempo: 58-60 lööki minutis.

      Esimene Viini valss pärineb 12.-13. sajandist ja seda kasutati tantsus nimega "Nachtanz". Viini valss tuli meile Baierist ja seda kutsuti siis "saksaks". Umbes 1830. aasta alguses kirjutasid heliloojad Franz Lanner ja Johann Strauss mitu meie ajastu väga kuulsat valssi, aidates sellega kaasa selle tantsu arengule ja populaarsusele. Need valsid olid väga kiired, kuid muutes tantsurütmi mugavamaks, kutsume neid nüüd Viini valssiks ja tantsime alati rõõmuga.

      Aeglane valss. Muusikaline suurus: 3/4. Tempo: 28-30 lööki minutis.

      Valss toodi USA-sse 1800. aastate keskel. Viini valsi tempo oli üsna kiire ja peagi hakkasid heliloojad kirjutama palju aeglasemat muusikat. Sellest muusikast ma arenesin uus stiil Valss nimega Boston, aeglasemate pööretega ja pikema libiseva liigutusega. 1874. aasta paiku moodustati Inglismaal mõjukas "Bostoni klubi" ja ilmuma hakkas uus tantsustiil, inglise keel, mida hiljem nimetati aeglaseks valsiks. Kuid alles pärast 1922. aastat muutub see tants sama moekaks kui Tango. See on kummaline, kuid fakt, et paarid tantsisid varem Bostoni valsis, on väga erinev sellest, mida me praegu esitame. Vahetult pärast 1. maailmasõda muutus valss kiiresti. 1921. aastal otsustati, et põhiliikumine peab olema: samm, samm, pikendus. Kui Victor Sylvester võitis 1922. aastal meistritiitli, koosnes inglise valsi kava ainult parempöördest, vasakpöördest ja suunamuutusest. Aastatel 1926/1927 täiustati valssi oluliselt. Põhiliigutus on muudetud järgmiseks: samm, külgsamm, pikendus. Tänu sellele on rohkem võimalusi figuuride arendamiseks.

      Tango. Muusikaline suurus: 2/4. Tempo: 31-33 lööki minutis.

      Tangot esitati Euroopas esmakordselt enne I maailmasõda, tempoga 36 lööki minutis. See pärines Buenos Airesest (Argentiina), kus seda esitati esimest korda Buenos Airese getos "Barria Las Ranas". Siis tunti seda kui "Baile con corte" (tants koos puhkusega). Buenos Airese "dandies" muutsid tantsu kahel viisil. Esiteks muutsid nad niinimetatud "Polka rütmi" "Habanera rütmiks" ja teiseks nimetasid nad seda tantsu Tangoks.

      Aeglane fokstrott. Muusikaline taktimõõt: 4/4. Tempo: 28-30 lööki minutis.

      Foxtrot, tants, mis sündis kahekümnendal sajandil ja sai nime Ameerika esineja Harry Foxi järgi. Algselt esitati seda tempoga 48 lööki minutis. Probleem, mis viis Foxtroti kahte suunda, oli muusika tempo. Tempoga umbes 50–52 takti minutis esitatava muusika saatel tantsiti Quickstep’i ehk Fast Foxtrot’i ning 32 takti minutis (aeglasemalt) esitatava muusika saatel Slow Foxtrot’i. Võluv Foxtrot, millel on palju tõlgendusi, on nii lihtne kui ka keeruline tants.

      Quickstep. Muusikaline taktimõõt: 4/4. Tempo: 50-52 lööki minutis.

      Esines 1. maailmasõja ajal New Yorgi äärelinnas, algselt Aafrika tantsijate esituses. Ta debüteeris American Music Hallis ja sai tantsusaalides väga populaarseks. Foxtrotil ja Quickstepil on ühine päritolu. Kahekümnendatel aastatel mängisid paljud orkestrid aeglast fokstrotti liiga kiiresti, mis tekitas tantsijate seas palju kaebusi. Lõppkokkuvõttes arenes välja kaks erinevat tantsu, aeglane fokstrot, mis aeglustati 29-30 löögini minutis, ja Quickstep, millest sai Foxtroti kiire versioon, mis esines tempoga 48-52 lööki minutis. Üks Quickstepi arengut mõjutanud tantsudest oli populaarne Charleston.

      programm Ladina-Ameerika tantsuprogramm või ladina (ladina) Seal on 5 põhitantsu, näiteks: Samba, Cha-Cha-Cha, Rumba, Paso Doble ja Jive.

      Rumba. Muusikaline taktimõõt: 4/4. Tempo: 25-27 lööki minutis.

      Rumba tants sai alguse Kuubalt. “Kuuma kliima” tüüpilise tantsuna on sellest saanud kõigi Ladina-Ameerika tantsude klassika. Rumba - aeglane tants, mida iseloomustavad sensuaalsed, armastavad liigutused ja žestid, on Ladina-Ameerika liikumisstiiliga puusades, on tõlgendus mehe ja naise suhetest.

      Cha-cha-cha. Muusikaline taktimõõt: 4/4. Tempo: 30-32 lööki minutis.

      Põnev, sünkoopne ladina tants, mis sai alguse 1950. aastatel aegluubis Mambo. Seda tantsu nähti esmakordselt Ameerika tantsusaalides. Cha-Cha-Cha muusika mängimine peaks tekitama rõõmsa, muretu ja kergelt pingevaba õhkkonna. Cha-Cha-Cha on oma nime ja iseloomu saanud marakate erilise korduva põhirütmi ja spetsiifilise instrumendi järgi. Hiljuti otsustati selle tantsu nimi lühendada Cha-Chaks.

      Samba. Muusikaline suurus: 2/4. Tempo: 50-52 lööki minutis.

      Kuni 1914. aastani oli see tants tuntud Brasiilia nimetuse "Maxixe" all. Esimesed katsed tutvustada Sambat Euroopa tantsusaalides pärinevad aastatest 1923-24, kuid alles pärast II maailmasõda sai sambast Euroopas populaarne tants. Sambal on väga iseloomulik rütm, mis on esile tõstetud, et see sobiks paremini Brasiilia rahvuslike muusikainstrumentidega. Algselt nimetati seda tamborim, chocalho, reco-reco ja cabaca. Rütmiline rahvuslik Brasiilia tants Samba on nüüd enesekindlalt sisenenud kaasaegse peotantsu kavasse. Samba hõlmab iseloomulikke ladina puusaliigutusi, mida väljendab "Samba Bounce" vetruv liikumine.

      Paso Doble. Muusikaline suurus: 2/4. Tempo: 60-62 lööki minutis.

      Hispaania mustlastants. Dramaatiline Prantsuse-Hispaania flamenco stiilis marss, kus mees kujutab matadoori (vaprat meest), kes võitleb härjaga, daam tema keepi või pulli, olenevalt asjaoludest. Paso Doble. See tants keskendub matadoori kehakuju loomisele, millele on lisatud flamenco tantsu liigutused kätes, küünarnukkides, randmetes ja sõrmedes. Õige rütmilise tõlgenduse loomiseks kasutatakse jalgu või täpsemalt kontsi.

      Jive. Muusikaline taktimõõt: 4/4. Tempo: 42-44 lööki minutis.

      Jive - Swing-tantsu rahvusvaheline versioon, praegu esitatakse Jive tantsu kahes stiilis - International ja Swing ning kombineerib väga sageli mõlemat erinevates figuurides. Väga tugev mõju Jive on mõjutatud sellistest tantsudest nagu Rock and Roll ja Juterbug. Jive'i nimetatakse mõnikord ka Six-Step Rock and Rolliks. Jive on väga kiire tants, mis kulutab palju energiat. See on viimane tants, mida tantsitakse võistlusel ja tantsijad peavad näitama, et nad ei ole väsinud ja on valmis seda suurema vaevaga esitama.

      Kallid osalejad Saa staariks, kes on kumb seltskonnatants valis? Arvan, et see teave ei jää kauaks saladuseks, sest Insaider alustas oma äriga ;) ta tuleb kõigi juurde trenni :-)

      Polkat võib tõesti nimetada rahvusvaheliseks tantsuks. Seda rõõmsat ja vallatut tantsu tantsitakse kõikjal Euroopas. Ja iga rahvus, olles omandanud tšehhi tantsu põhitõed, tutvustas sellele oma rahvuslikke jooni ja maitset

      Mõiste "polka" pärineb tšehhi sõnast p?lka, mis tähendab "pool sammu". Kiire tempo nõuab väledat jalatööd, mille tulemuseks on väikesed sammud, sellest ka tantsu nimi. Poolat peetakse sageli polka sünnikohaks selle kaashäälikunime tõttu, kuid see pole nii. Lisaks tekitab segadust ka Rootsi rahvatants, mille muusikaline signatuur on ¾ - Polska (polska).

      Päritolu ajalugu

      Polka on lõbus, tuline tants, mis ilmus Tšehhi provintsis Böömimaal 19. sajandi keskel. Rõõmsameelne, rõõmsameelne tants pälvis tunnustuse ja peagi ei toimunud ühtegi pidu ilma armastatud tantsuta. Polka on iga pidustuse lahutamatu osa: rahvapärane, ilmalik, ametlik.

      Temperamentset tantsu hindasid ka klassikalised heliloojad: Bedrich Smetana, Antonin Dvorak, isa Johann Strauss ja poeg Johann Strauss jt. Polka sai kiiresti moes Tšehhi Vabariigis, seejärel Prantsusmaal ja seejärel kogu Euroopas. Tants toodi Venemaale Pariisist 1845. aastal kuulus koreograaf Peterburi keiserlik trupp Nikolai Osipovitš Golts. Tants ilmus esmalt lavale ja seejärel aristokraatide salongidesse. Peagi ei möödunud ükski kõrgseltskonna vastuvõtt ilma polkata. Loid daamid alates kõrgseltskond lõpuks said nad oma temperamenti rõõmsas ja vallatu tantsuga näidata.

      Tänapäeval on polka laialt levinud kogu Euroopas. Igast nurgast ta neeldus rahvuslikud iseärasused erinevatest rahvustest ja kõik, kes seda tantsu tantsivad, peavad seda õigusega omaks.

      Mis on polka?

      Polka on paarid tantsivad. Muusikaline suurus on 2/4, tempo on kiire. Polka tantsimiseks piisab mõne põhiliigutuse õppimisest, kuid kiire tempo nõuab meisterlikku teostust. Peamine polkasamm kannab sama nime, see koosneb poolsammudest, mis on ühendatud eesliitega ja mida esitab paar ringis mööda tantsujoont või vastu tantsujoont. Tantsusammude efektsemaks muutmiseks saab daam teha pöörde härrasmehe käe all. Ringis galopp, trampimine, korjamine ja muud sammud kaunistavad tantsu. Polka on nii kontsert kui ka seltskondlik tants. Koreograafid lavastavad laval demonstreerimiseks polka. Ja pidudel, firmaüritustel ja ballidel saab polkat tantsida iga partneriga sobiva muusika saatel.

      Liigid

      Polka vallutas kogu Euroopa. Peaaegu igal riigil on sellest tantsust oma versioon. Polkat peetakse rahvatantsuks Venemaal, Valgevenes, Ukrainas, Tšehhi Vabariigis, Poolas, Saksamaal, Skandinaavia riikides ja vabariikides endine Jugoslaavia ja paljud teised. Süütetants on tunginud Põhja-Euroopa riikidesse, Briti saartele ja isegi USA-sse ja riikidesse. Ladina-Ameerika. Iga rahvas on tantsu toonud oma eripärad: eesti joksu polkat tantsitakse aeglaselt ja tähtsalt, moldaavia oma on temperamentne, valgevene oma graatsiline, ukraina ja vene oma lõbus. Pärast seltskonnatantsude repertuaari lisandus polka seltskonnasaalide sortidega: ilmusid galopipolka, mazurka polka ja cotillion polka.

      See on kerge rõõmsameelne tants on ajaproovile vastu pidanud ja rõõmustab meid veel pikka aega oma ilu, graatsilisuse ja rõõmsameelsusega.

      Tantsu omadused

      Polkat saab tantsida igal oskustasemel. See on üks esimesi tantse, mida lapsed lasteaias õpivad. Algaja tantsija võib piirduda ühe või kahe liigutusega, kuid tõeline virtuoos suudab näidata oma oskuste kõiki tahke. Kuna polka põhiliikumine on ringis keerlev paar, peab tantsijatel olema hea vestibulaaraparaat ja vastupidavus.



































      Tagasi Edasi

      Tähelepanu! Slaidide eelvaated on ainult informatiivsel eesmärgil ja ei pruugi esindada kõiki esitluse funktsioone. Kui olete huvitatud see töö, laadige alla täisversioon.

      Sihtmärk:Õpilase isiksuse kujunemine muusikaliste ja koreograafiliste kunstide mõjul.

      Metoodiline eesmärk:Õpilasõppe kvaliteedi juhtimise teooria ja praktika käsitluste täiustamine.

      Ülesanded:

      • hariv: Tantsumuusika žanrite aktiivne, praktiline ja teoreetiline arendamine: menuett, polonees, gavott, valss, polka, laste peotants. Teadmiste assimilatsioon iga tantsu iseloomu, kodumaa, rütmi, suuruse, tempo kohta.
      • hariv: Kunstimaitse kasvatus, tundekultuur, suhtlemine, isamaaline kasvatus.
      • arenev: Õpilaste muusikaliste ja koreograafiliste võimete arendamine läbi repertuaari aktiivse valdamise, sisekuulmise, rütmitaju, intellektuaalse arengu.

      Repertuaar muusikateosedõppetund:

      1. D. Tukhmanov “Võidupüha”
      2. F. Gossec Gavotte
      3. V. Kachurbina, S. Rahmaninov, J. Strauss Polka
      4. L. Boccherini, W. Mozarti menuett
      5. E. Doga valss, M. Blanter “Metsas rinde lähedal”, A. Peterbužski “Sinine taskurätik”
      6. S. Joplen Raigtime.
      7. M. Glinka, M. Oginski polonees
      8. F. Chopin Mazurkas nr 23, 19
      9. Tšehhi rahvatants "Annushka"
      10. Vene rahvatantsud “Tamme alt”, “Räägi kõigile, Nadjuša”, “Nagu õlinädalal”.

      Eeltöö: Tantsuliigutuste õppimine ja tantsude koreograafia: pas de grace, polka, võimlemine barre'is, raigtime, valss, polonees, mazurka, menuett.

      Tunni põhitingimused: Polonees, valss, mazurka, gavott, menuett, polka.

      Varustus: Klaver, PC, esitlus “Tantsumuusika žanrid”, plakat ütlusega D.S. Lihhatšova.

      Tunni tüüp: Integreeritud.

      Tunni tüüp: Uute teadmiste edastamine.

      Võimalik isiklikult oluline probleem:Õpilaste osalemine tõelises, elavas kunstiloomingus, kultuuri ja kunsti sotsiaalse tähtsuse taseme tõstmine.

      Tunni edenemine

      I. Tunni korralduslik osa: õpilased astuvad sisse marsimuusika saatel.

      II. Õpetaja sissejuhatav kõne, sõnum tunni eesmärgi ja teema kohta.

      Muusikaõpetaja: Iidsetest aegadest tänapäevani armastavad igas vanuses ja elukutsed inimesed liikuda: marssida, tantsida; pühadel või lihtsalt vabadel õhtutel, juhuslikult lõbutsedes või ametlikul tseremoonial osaledes, kõik ei oska hästi tantsida, aga tantsida tahavad kõik. Tants on rõõm!

      III. Uue materjali kallal töötamine.

      Koreograafia õpetaja: Sajandeid tagasi võis tantsida nii maaväljakutel, kus talupojad isetehtud pillide lihtsate helide saatel keerlesid, kui ka uhketes paleesaalides trompeti, viiuli või orkestri saatel.

      PM: Enamik tantse on ühel või teisel kujul tänaseni säilinud. Loomulikult erinevad need üksteisest olenevalt riigist, kus nad sündisid, ajast, millal see juhtus, kes ja kus neid esitas. Tõenäoliselt arvasite juba, et meie tunni teema on: "Tantsumuusika žanrid".

      P.x.: Umbes esteetiline väärtus mõtlesime veel tantsimise peale Vana-Kreeka filosoofid ja kirjanikud - Platon, Aristoteles, Plutarchos, Lucianus, kes kirjutasid terve traktaadi “Tantsust”, mis on säilinud tänapäevani. Vaatamata vaadete erinevusele, tantsu žanrilisele jaotusele tunnustasid nad seda hariduslik väärtus, nägi selles mitte meelelahutusvahendit, vaid inimese harmoonilise arengu ja emotsionaalse seisundi edasikandmise vahendit.

      PM: Sajanditepikkuse arenguloo jooksul on tants muutunud oluliselt keerukamaks ja muutunud iseseisvaks kunstivormiks, mis hõlmab erinevaid žanre ja suundi. Tants peegeldab oma aja moraali ja maitset, oma inimesi. Igal ajastul on oma lemmiktantsud. 17. sajandil oli menuett moes. Sada aastat hiljem hakkas Euroopa tantsima valssi, seejärel charlestoni, fokstrotti ja tangot. Ilmuvad uued tantsud, vanad ununevad. Mõnikord juhtub ootamatusi: igapäevane tants, näiliselt ammu unustatud, omandab ootamatult teise elu ja hakkab kõlama sümfooniates, ooperites ja ballettides. Teatud liigutused olid aluseks näiteks klassikalisele tantsule, eristavad tunnused mis muutus ülevaks, vaimseks, poeetiliseks.

      P.x.: Klassikalise treeningu elemendid on koolituse vajalikud komponendid. Nad arendavad ühtlaselt lihasluukonna ning kõiki keha ja jäsemete lihaseid, treenivad hingamist, kujundavad õiget kehahoiakut ja on aluseks õigele kehaasendile.

      PM: Liigub alla imeline muusika, neelab selle rütmi, hingab, laseb muusikat läbi südame, õpetab tantsu oma emotsioone muusikaliselt väljendama organiseeritud liikumine, arendab emotsionaalsust, sisendab artistlikkust.

      P.x.: Kummardus, võimlemine masina juures.

      (õpilased sooritavad vibu ja võimlevad barre'is)

      Kuidas kujunes tantsu saatus?

      Polka. Nimi polka tuleb tšehhi keelest (tähendab pool sammu). 19. sajandi keskel sai sellest tšehhi rahvatantsust seltskonnatants. Selle meetrum on kahepoolne, tempo kiire, rütm on üles ehitatud kaheksanda ja kuueteistkümnenda noodi rütmistruktuuride kordamisele, tants toimub paaris ringis, selles pole midagi kunstlikku ega väljamõeldud, kõik on elav, lihtsalt lõbus. Seal, kus on vaja väljendada rõõmu ja nooruslikku entusiasmi, on polka asendamatu.

      (Õpilased tantsivad polkat)

      Kirglikud polkomaanid tegid ettepaneku nimetada 1840. aasta polka aastaks. Polkat tantsitakse kõikjal: ballidel, kohvikutes, tänavatel ja isegi poodides. Ilmusid vestid ja lipsud “a la polka” ja isegi polkasoengud. Algul ebakindlad ja arglikud tantsijad liiguvad aina vabamalt ja julgemalt. Nende silmad säravad, huulil on naeratus, nad on kantud, elevusest tulvil. Kõik tahavad õppida uut tantsu. Pariis räägib ainult polkast. Millised hämmastavad poola nimed:

      • "Äike ja välk";
      • "Luksusrong";
      • "Lihtne veri"
      • "Ungari polka"

      Ma tahan lihtsalt kuulata kõiki neid helilooja J. Straussi loodud polkasid. Proovige muusikat kuulates nime ära arvata.

      (Üks polkas kõlab)

      Millised väljendusviisid ajendasid teid õigele vastusele?

      Millises albumis klaverimuusikat, lastele kirjutatud süitžanris, kas polka on olemas?

      Kuidas saab polkat lasteaias kasutada?

      • tantsida elemente;
      • kostüümidega tantsu koreograafia;

      PM: Püüame kuulata Tšaikovski polka muusikat alates " Laste album"ja saate omatehtud tööriistade abil hõlpsalt tema rütmi sisse lülitada muusikariistad. Polka vormid on kolmeosalised. Esimest osa koputab pool klassi, teist teine ​​ja kolmandat kõik koos.

      (P.I. Tšaikovski polka kõlab heliorkestri saatel)

      Gavotte. Gautte tuli moodi 1600. aasta paiku ja järgmise pooleteise sajandi jooksul sai sellest üks lemmiksaali- ja ooperi-balletitantsu. See kuulus sviidi sisse. Kuigi gavoti liigutusi iseloomustab teatav maneerilisus, eristab selle muusikat reeglina meloodia selgus, tempo elavus ja rütmi selgus. Selle suurus on neljakordne. Heliloojad Lully, Rameau, Bach ja Händel pöördusid gavoti poole. Uus elu Gavotte andis S.S. Prokofjev. Tema klassikalise sümfoonia kolmas osa on gavotte. Iga noot kiirgab lihtsat rõõmu ning muusikas on rahulikku ja olulist enesekindlust.

      (õpilased esitavad tantsu Pas de grace F. Gosseci gavoti muusika saatel)

      Nüüd kuulake S. Prokofjevi gavotti ja võrrelge nende kahe "identse" tantsu kõla.

      Menuett. 18. ja 19. sajandi tantsude seas oli menuett kuningas. Menuet sündis Prantsuse külas Poitou provintsis Bretagne'is. Louis XIV ajal sai sellest peamine õukonnatants Venemaal, see kuulus Peeter I koosolekute hulka. Õukonna jaoks oli menuett aeglane, pidulik ja tseremoniaalne. Tantsijate iga samm oli ette planeeritud: nad liikusid nii, et moodustati S-tähe kujuline kujund. Vahetult elavast rahvatantsust kujunes menuett galantsete maneeride koolkonnaks. See oli tehniliselt raske, selle esitust tuli palju harjutada, poose ja liigutusi õppida, kurvitsa ja üksikuid figuure harjutada. Menueti muusikaline suurus on kolmveerand. Iseloomulikud elemendid on väikesed, kerged sammud; kükkidega naiste vibud, mis näitavad tantsiva daami oskust käsitleda laia ja pikka kleiti, graatsilised madalad ülestõstetud käte poosid kauni kätekõverdustega, mis täiendavad disaini. Härrasmehe liigutused on galantselt lugupidavad ja väljendavad imetlust daami vastu. Härra ja daam vaatavad teineteisele otsa, daam võib aeg-ajalt loid silmi langetada.

      Peeter I reformid ei mõjutanud mitte ainult majandust ja valitsuse struktuur Venemaa, aga ka selle kultuur ja elulaad. Ilmub esimene ajaleht, luuakse esimene muuseum ja esimene raamatukogu. Nende arvukate uuenduste hulgas on sõlmedel eriline koht. 1718. aasta eridekreedis selgitatakse üksikasjalikult, kuidas "neid kogunemisi saata". Kokkutulekutel osalesid aadlikud, bojaarid, käsitöölised ja isegi naised. Selline auastmete ja tiitlite segu oli ennekuulmatu! Vene naine lakkab olemast kodune erak ja võtab esimest korda osa avalikust meelelahutusest mehega võrdsetel alustel. Tantsimisest saab koguduse peamine uuendus, tantsuoskus muutub õilsa hariduse lahutamatuks osaks.

      Nagu iga populaarse tantsu puhul ikka, tõmbas menuett kohe heliloojate tähelepanu. See sisaldub sviitides, sonaatides ja kvartettides. Temast saab osa sümfooniast. Keskmine osa menuett - trio - kutsutakse selle osa esinejate arvu järgi.

      Kuulame Mozarti menuetti väikesest ööserenaadist. Proovige kindlaks teha, millised instrumendid moodustavad trio.

      Vasta küsimusele: kas see tantsumuusika on mõeldud ainult tantsimiseks või ka kuulamiseks?

      Polonees. 18. sajand andis maailma koreograafiale veel ühe meistriteose – poloneesi. Erinevalt menuetist pole poloneesi nii keeruline sooritada: pole vaja keerulisi samme pähe õppida ja nende ranget järjestust meeles pidada. Poloneesis oli peamine uhke kehahoiak ja eriline pidulikkus.

      Polonees pärineb poola rahvatantsurongkäigust "Khodzony" (tõlge poola keelest - jalgsi), millel oli pidulik, rahustav iseloom ja mida esitati pulmapidustused. Aja jooksul sai tants nii armastatud, et sellest sai lahutamatu osa teistest rahvapidudest, kus seda koos esitati erinevaid esemeid. Nii tekkisid “küünaldega hodzonid”, “patjadega hodzonid”, “humalatega hodzonid” jne. Kuid tasapisi kaotas polonees oma lihtsuse ja muutus privilegeeritud ühiskonnakihtide tantsuks.

      18. sajandil avas polonees alati iga suurejoonelise, luksuslikult sisustatud balli või tantsuõhtu. Galantsel rongkäigul näitasid külalised ennast, oma rõivaid, sotsiaalsed kombed ja aadel. Kõik kutsutud said tantsust osa võtta ilma vanusepiiranguteta. Rongkäigu avas majaomanik koos kõige õilsama daamiga, seades liigutused, mida kordas kogu kolonn. Esisaalist sai polonees aeglaselt liikuda kõige kaugematesse ruumidesse või aeda, kus muusikat polnud kuulda ja liikumine jätkus tantsijate sisemises rütmis.

      Poloneesi lähteasend: jalad esimeses asendis, härrasmehe parem käsi toetab daami kätt rinna kõrgusel, vasak käsi härra on pooleldi selja taha painutatud, daam hoiab lehvikut või toetab kleiti vabas käes. Poloneesisamm: üks löök – kolm sammu kerge madala kükiga kolmandal taktil. Suurus - kolmveerand.

      Koreograafid kasutavad F. Chopini kirjutatud poloneese, M.I. Glinka, P.I. Tšaikovski. Üks populaarsemaid poloneese on poola helilooja Mihhail Kleofas Oginski (1765–1833) kirjutatud “Hüvastijätt kodumaaga”.

      Lastega töötades ei ole ülesandeks tantsumustrit valdada, vaid lasta tantsijatel balli õhkkonda proovida.

      M.I. Glinka Ooperi “Ivan Susanin” Poola osa. Suurejooneline ball Poola kuninga Sigismundi lossis, oma võidus kindel aadel pidutseb leebelt. Heledalt valgustatud saal on külalisi täis. Tegevus algab särava poloneesiga.

      (Glinka polonees kõlab)

      19. sajandi ball on tõsine eetilise küpsuse proovikivi. Albert Zorni raamat “Tantsukunsti ja koreograafia grammatika” (1888) pole 120 aastaga üldse vananenud.

      Reeglid sellest raamatust:

      1. Kutse ballile tuleks välja saata vähemalt nädal enne balli, et daamidel oleks võimalus oma tualeti eest hoolitseda. Samas peavad kutsed alati selgelt näitama palli algusaega.
      2. Härra pöördub daami poole palvega talle au teha ja temaga tantsida. Sõna "au" ei saa antud juhul asendada sõnaga "rõõm".
      3. Kui daam võtab kutse vastu, siis ta tõuseb püsti ja läheb tantsima, aga kui keeldub, siis ütleb ilma püsti tõusmata: "Vabandage, palun, ma olen praegu väga väsinud."
      4. Naine, kes keeldus, ei tohiks kunagi minna kohe teise härrasmehega tantsima, sest... see võib talle suuri probleeme tekitada; ta peab natuke ootama.
      5. Daam peab nii tantsides kui ka saalis liikudes rangelt jälgima, et härra oleks tema vasakul küljel. Vaevalt tuleb mainida, et ei daamid ega härrad ei võta balli ajal kindaid kätte, veel vähem tantsida ilma kinnasteta.
      6. Tantsu lõpus peaksite daami viima kohta, kus ta teie ettepaneku vastu võttis, ja kummardama.

      Mazurka. Poola tants on jõudnud paljude Euroopa riikide ballisaalidesse. Masurkat eristavad meisterlikkus, sära ja graatsia. Selle tempo on mõõdukalt kiire, meeter kolmetaktiline. Paljud vene kirjanduse klassikud kirjeldasid seda graatsilist peotantsu. Kuulake fragmenti suure vene kirjaniku loomingust. Pidage meeles selle kirjandusteose nime ja žanri.

      Küsimus: kuidas lugu lõppes?

      Võrrelge Chopini kahe mazurka kõla ja iseloomustage neist igaüks.

      (Mängitakse Chopini mazurkasid nr 19, 23, M.I. Glinka ooperist “Ivan Susanin”, õpilased esitavad tantsuliigutuste elemente)

      Valss. Eriline koht Tantsužanridest on tantsude kuningas valss. Valss tähendab saksa keeles "pöörlemist, keerlemist". Valsi ei leiutanud mitte üks inimene, vaid tuhanded inimesed. Ja need inimesed elasid Austria ja Saksamaa väikelinnades. Selliseid linnu nimetati vastupidiselt suurtele ja lärmakatele linnadele sõnaga "landl" - provints. Just provintsides sündis tants, mida kutsuti “Ländleriks”. Poisid ja tüdrukud kogunesid muruplatsile ja hakkasid külaviiuli helide saatel keerutama ja hüppama: üks, kaks, kolm. Puidust kingad plaksutavad kõvasti vastu maad, puidust seelikud lehvivad. Sellest tantsust sündis ilus valss. Tema liigutused põhinevad enda ümber pööramisel ja ringi liikumisel. Viini peetakse valsi ametlikuks sünnikohaks.

      Täpselt nii hea võlur Valss lendas ümber maailma, võludes oma võluga. See valitseb tänaseni. Valss on kõikjal: tõsises ja kerges muusikas, ooperis, operetis, balletis ja laulus. Ükski tants pole sellega võrreldav tunnete mitmekülgsuses. Kurbus, lõbus, rõõm, peegeldus, kurbus – kõike saab väljendada valsiga.

      Stseenid ooperitest ja ballettidest kulgevad meie ees värvilistes raamides.

      …. Ball kõrgseltskonna aadliku juures. Noor tüdruk roosas kleidis. Ta ootab põksuva südamega: kas tõesti ei palu keegi teda tantsima? "Valss, valss!" – kõlab juhataja hääl. Mitte kohe, justkui eemalt paistab õrn vaikne meloodia. Tema unenäoline graatsia maalib elavalt võluva tüdruku kujutise. Kõlab Nataša Rostova esimene rõõmus valss.

      Kuid see on täiesti erinev pall. Larinite majas tähistatakse Tatjana vanima tütre nimepäeva. Keerutab rõõmsameelne muretu valss. Noored tantsivad, vanad lobisevad. Aga miks muutus meloodia ootamatult ärevusest moonutatud? Tulihingeline entusiastlik noormees nägi oma sõpra oma pruudiga tantsimas ja esimene kibe pettumus pigistas ta südant.

      Kuulake sõjaväe valssi ja uskuge võitu. Vaadake lähemalt Viktor Popkovi maali "Kõik mehed viidi sõtta".

      (esitatud valss “Sinine taskurätik”, muusika E. Petersburgsky, sõnad Y. Galitski ja M. Maksimov ning valss M. Blanter “Metsas rinde lähedal”)

      Ragtime. See sai laialt levinud 20. sajandi alguses. Selle tõid Euroopasse ülemere džässansamblid. Rütm on närviline, pingeline. Kasutatakse Ladina-Ameerika ja Aafrika muusika- ja tantsufolkloori elemente. Monotoonse mõõdetud saate taustal tekivad meloodias sünkoopid ja rütmikatkestused. Ragtime'i valdamiseks vajate kõrgel tasemel koordinatsiooni- ja hingamistreening, lihaste vastupidavus, pädev lavastus keha, käed, jalad, pea – kõik, mis annab klassikaline tants. Ragtime nõuab hästi arenenud rütmitaju, laitmatut koordinatsiooni, tasakaalu ja akrobaatilist painduvust.

      (S. Joplini muusika saatel esitatav ragtime)

      Vene rahvatantsu looming.

      Keel rahvaviisid erinevad riigid on arenenud tuhandete aastate jooksul. Üks reisija, kes 18. sajandil läbi Venemaa reisis, kirjutas üllatunult: "Juhtusin nägema, et mõned tantsud olid kunagi laul, need tundusid voolavat välja laulust, mida alguses saatsid rütmilised liigutused."

      (Esitatakse sallidega vene tantsu "Tamme alt")

      Muusika saadab vene inimest kogu elu. Ta on lähedal tööl ja võitluses eluraskustega. Ringtantsu ja tantsulaule esitatakse pühadel ja tööst vabal ajal. Ja kuidas lastele tantsida meeldib!

      (ümmargune tantsumäng “Räägi kõigile, Nadyusha”)

      Ja nüüd tehakse vastlatantsu.

      (esitan tantsu)

      Ja tunni lõpus esitatakse muusikaline ja koreograafiline kompositsioon “Kui linn tantsib”, muusika. A. Žurbina.

      IV. Peegeldus.

      Õpilased vastavad ühele küsimustele kirjalikult:

      1. Tants kui transformatsioon;
      2. Andke inimestele tants;
      3. Mida või keda me tantsides kujutame;
      4. Tugevad ja nõrgad esinejad;
      5. Tants ja lapsed.

      taustal loominguline töö serveerib klassikalist tantsumuusikat.

      V. Tunni kokkuvõte.

      Kirjandus:

      1. Vladimirov V.N. Muusikaline kirjandus, – M., 1963.
      2. Velikovitš E.I. Nad tantsivad siin, L., 1974.
      3. Lifts I.V. Rütmika, M., 1989.
      4. Toters T.T. Muusikaline ja rütmikas kasvatus ning rütmiline võimlemine, – M., 1989.
      5. Franio G.S. Rütmi roll laste esteetilises kasvatuses, M., 1989.